De persvrede in Oostenrijk Het nieuws van heden Proces Niemöller hervat Uit Vaticaanstad DE BAROMETER MODERNE WONINGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, Aii_„ per kwartaal (3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21031 AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Politiekelegale actie slechts mogelijk binnen het Vader- landsche front De opname der nazi's DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Vreemd kapitaal wordt geweerd Ook bij verdere behandeling blijven de deuren gesloten Samenvattende lezing Herbert Hoover bij Koning Leopold Verklaring van Otto van Habsburg Heftige aanval op Schuschnigg Pauselijke waardeering voor het werk der Vincentius- vereenigingen Franco's troepen weer opgerukt Vijf kilometer terreinwinst bij Teruel De bombardementen Het Weer Het staande leger van een burgemeester De burgervader van Hersbruck heeft 26.000 tinnen soldaatjes Groote overstroomingen op Nieuw-Zeeland Ongeregeldheden te Alexandrië Zwitserland zal maatregelen nemen om toevloed van bui- tenlandsch kapitaal tegen te gaan Kerk en Communisme Het levenseinde van een vijfmaster De dood van Trotzky's zoon Te Huur op mooi punt b/d Hyacinthenlaan, 7 kamers, w.o. badkamer, 40.p. m. Bevr. op het werk en bij S. Veldkamp, van Dortstraat 90, Tel. 16373. HAARLEMSCHE Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Politieke, legale actie in Oostenrijk slechts mo gelijk binnen het vaderlandsche front. WEENEN, 19 Febr. (Havas). Bü den Oostenrijkschen Bondspresident zal een speciale dienst worden ingesteld, die moet waken over de nakoming van de bepalin gen van den Duitsch-Oostenrijkschen pers vrede. Wolf van de bondskanselarij zal de leiding der nieuwe afdeeling hebben. Het proces tegen Ds. Niemöller hervat. Prinses Juliana Beschermvrouwe van de zevende Primavera te Rotterdam. Pleeede veehouder te Naarden meineed? Straf rechtelijk onderzoek wordt ingesteld. O Wat betreft de opname der nazi's in het Vaderlandsche front deelt het bureau van den frontleider mede: Van het standpunt van het Vaderlandsche front is het belangrijkste kenmerk van deoffi- cieele radiomededeeling van heden van den kant van Duitschland de constateering, dat politieke, legale actie in Oostenrijk slechts bin nen het Vaderlandsche front en derhalve in overeenstemming met den inhoud van de grond wet van 1934 mogelijk is. Hierop pleitten de drie verdedigers nog eens met groote hardnekkigheid voor openbaarheid van het proces. Het openbaar ministerie ant woordde hierop met het verzoek de gedele geerde waarnemers van de z.g. Belijdeniskerk, lie tot dusver een plaats in de zaal hadden, van de zitting uit te sluiten. Met bijzondere scherpte betoogde spreker dat de vertegenwoor digers van de Belijdeniskerk aan de buiten- tandsche pers mededeelingen verstrekten en laarom als landverraders dienden te worden beschouwd. Op dit oegenblik sprong ds. Niemöller verontrust op en verklaarde dat hij niet De electrificatie van de spoorlijn UtrechtArnhem zal binnen afzienbaren tijd gereed zijn. Een kijkje op de werkzaamheden op het station te Utrecht Z. Exc. minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine heeft Vrijdag de nieuwe R.K. Landbouw-Huishoudschool te Poeldijk officieel geopend BERLIJN, 19 Febr. (Havas). Vrijdag is het proces tegen ds. Niemöller voor de speciale rechtbank te Berlijn-Moabit her vat. De drie verdedigers van den beschul digde waren weer ter zitting verschenen, evenals de toegevoegde verdediger, die de behandeling zal volgen, voor het geval Niemöller zijn verdedigers opnieuw zou wegzenden. In gezaghebbende kringen verklaart men, dat de duur van het proces zal afhangen van de houding van den predikant. Onder de feiten, die hem ten laste worden gelegd, houden vele verband met zijn ambtsbezigheid en de predi- caties, die hij in verscheidene Duitsche steden heeft gehouden. Indien, zoo zegt men, de pre dikant ervan zal afzien in vele gevallen zijn onschuld te bewijzen, zal het proces snellen voortgang kunnen hebben, maar het is ook mo gelijk, dat talrijke getuigen uit verschillende deelen van het land gehoord moeten worden. De drie voornaamste beschuldigingen, die gehandhaafd zijn, zijn de volgende: onge rechtvaardigde aanvallen op de leiders van den staat, misbruik van den kansel voor politieke doeleinden, aanzetting der kerk gangers tot ongehoorzaamheid aan de wetten. In regeöringskringen toont men zich ver stoord op Niemöller, omdat men van meening is, dat hij voldoende gewaarschuwd was door de arrestatie van verscheidene predikanten in zijn omgeving. Ook bij de verdere behandeling blijven de deuren gesloten. Over het verloop van het proces tot nu toe geeft de correspondent van de Neue Zürcher Zeitung de volgende samenvattende lezing: De uitsluiting van de openbaarheid in het proces-Niemöller heeft bewezen een maatregel van uiterst problematische waarde te zijn. In een proces, dat door millioenen menschen met de grootste belangstelling wordt gevolgd, is geen toereikend middel denkbaar om te voor komen, dat iets uitlekt. Evenmin is daarbij te vermijden, dat voorstellingen welke met elkaar in strijd zijn of welke door hun gebrekkig karakter een onvolledig beeld geven, den weg naar de openbaarheid vinden. Wij gelooven daarom het aanzien van de Duitsche justitie een dienst te bewijzen, als wij hier een bericht over de feiten laten volgen. Allereerst werden drie door de verdedigers overgelegde brieven voorgelezen, waarin de vroegere bevelvoerende admiraal van het marinestation Noordzee, Schultz, Ministerial- director Brandenburg, afdeelingschef in het Rijksministerie van verkeerswezen een in den oorlog zwaar gewond vlieger met een houten been en prof. Sauerbruch, winnaar van den Duitschen nationalen prijs voor kun sten en wetenschappen, hun indrukken gaven over de houding van ds. Niemöller als kansel redenaar. Alle drie verklaren daarin herhaal delijk godsdienstoefeningen in de kerk te Dahlem te hebben bijgewoond. Zij hadden hier door ds. Niemöller als een loyaal en integer man leeren kennen, die met louter religieuze motieven rekende en die niets heeft van een misdadiger. De rechtbank zag af van een dag vaarding aan de drie briefschrijvers, overwe gende, dat de schriftelijke uitlatingen, die bij de stukken werden gevoegd, voldoende waren eer aanvulling van het bewijsmateriaal. kon accepteeren dat representanten van zijn kerk voor verraders werden uitgemaakt. Het was al treurig genoeg, dat hij, Niemöller, voor de hem vol vertrouwen aanziende oogen van zijn zes kinderen als misdadiger werd ge schandvlekt. Hij protesteerde er nogmaals tegen, dat de publieke opinie geen controle had op wat in het proces gebeurde. De rechtbank trok zich hierop terug en ver klaarde na een beraadslaging van een uur, dat het verzoek van het openbaar ministerie was ingewilligd en dat daarom de waarnemers van de Belijdeniskerk uitgesloten waren van de be handeling. Hierop moesten deze vertegenwoor digers de zaal verlaten. Niemöller nam toen het woord en verklaarde met plechtigen ernst, dat zijn laatste Evange lische broeders uit de zaal waren gezet, zoodat hij thans nog slechts een auditorium, dat de kerk vreemd was, voor zich zag. Daarom zou hij verder niet deelnemen aan het proces, iedere verklaring weigeren en van verdediging afzien. In verband hiermee ontnam hij ook zijn ver dedigers hun mandaat. Opnieuw onderbrak de rechtbank de zitting. Teruggekeerd verklaarde president Höpker, dat advocaat Herold als verdediger was aangewezen. Niemöller antwoordde dezen zoogenaamden ver dediger niet te erkennen; hij weigerde hem iedere inlichting, ook buiten de zaal, en zou hem geen stukken overhandigen. Advocaat Herold, die reeds ter zitting was verschenen, diende vervolgens het verzoek in de behande ling te schorsen. De rechtbank voldeed hieraan. BRUSSEL, 18 Febr. (Belga) Koning Leopold van België heeft vanochtend in het paleis te Brusel den vroegeren president der Vereenigde Staten, Herbert Hoover, in audiëntie ontvan gen. De beginselen van het Vaderlandsche front eischen van de leden een eerlijk zich uitspreken voor den zelfstandigen, onaf- hankelijken, christelijken, Duitschen, cor poratieven, autoritair geleiden staat. De groote taak van het Vaderlandsche front is het bijeenbrengen van alle staatsburgers, die zich uitspreken voor het nieuwe Oostenrijk op grond van 't program van Dollfuss. Het Vader landsche front heeft steeds het beginsel ver tegenwoordigd, dat het niet mogelijk is binnen zijn organisatie afdeelingen te vormen. Dit standpunt is van heden af voor altijd opnieuw bekrachtigd. Uit de afwijzing van een in afdeelingen ge splitst front volgt logisch de ondeelbaarheid van het program. Een eerlijk zich uitspreken voor het program is de onverbiddelijke voorwaarde voor een vérgaande politieke tolerantie. De Duitsche pers beschouwt de toelating van Oostenrijksche nationaal-socialisten tot het Vaderlandsche front als een logisch gevolg van het accoord van 11 Juli. In een onderhoud met het Belgische blad De Dag heeft Otto van Habsburg verklaard, dat hij nooit van zijn rechten op den Oostenrijkschen troon afstand zou doen. Van nu af, zeide hij reik ik den socialisten en ook mijn vijanden de hand. Ik wil me boven de partijen houden, Mijn ideaal is een op het recht steunende staat, waarin geen politiek heerscht en het rechtsgevoel zóó ontwikkeld is, dat ieder zich gelijkgerechtigd gevoelt. Bij een bijeenkomst van monarchisten te Innsbruck, die door de jongste gebeurtenissen in Oostenrijk hun hoop op een restauratie van de Habsburgers verijdeld zien, werden gisteren heftige aanvallen gericht tegen Schuschnigg, omdat deze Dr. Seyss Inquart heeft opgenomen in de regeering. Een der sprekers beschreef den nieuwen pro nazi-minister van Binnenlandsche Zaken als „den waren Bondskanselier van Oostenrijk bi) de gratie van Hitier". Een ander verklaarde: „Wij zullen onvermoeid voortgaan met strijden voor een onafhankelijk Oostenrijk. Slechts over ónze lijken zullen de nazi's in Oostenrijk binnendringen". De feestelijk versierde hoofdingang van „Bronbeek"het Koninklijk Koloniaal Mili tair Invalidenhuis te Arnhem, dat heden zijn 75-jarig bestaan herdenkt Onze Romeinsche correspondent seint ons a.d. 18 Februari: Met Kerstmis j.l. zond de algemeene presi dent van de Vincentiusvereenigingen, de heer Henn de Vergnes, een schijven aan den H Vader, waarin hij zijn aanhankelijkheid be tuigde namens de Vincentiusvereeniging. De H. Vader heeft nu met een eigenhandig schrijven geantwoord, waarin Hij Zijn vreugde uitspreekt over den bloei van het Vincentius- werk. De H. Vader geeft aan het slot van Zijn schrijven aan dit werk Zijn Apostolische» zegen. PERALES, 18 Febr. (Havas) Aan 't front van Teruel zijn de troepen van Franco weer opgerukt, nadat het weer beter is geworden. Zij zijn de Alfambra overgestoken en hebben de regeeringstroepen aangevallen in hun stellingen. De regeeringstroepen moesten terugtrekken on der zware verliezen. In den middag waren de rechtsche troepen ongeveer vijf kilometer opgerukt. De nationalisten hebben, gesteund door artil lerie, de stellingen, die zij in den sector Llerena ten Westen van Peraleda verloren hadden, her overd. De regeeringstroepen trokken zich in goede orde op de tweede linie terug. Het front in dit gebied wordt met den dag belangrijker. Het bezit van de linies in de Sier ra's, langs den weg van Salamanca de Serena naar Andalusië, is van de grootste beteekenis voor beide partijen geworden. Het antwoord van Franco op de jongste Brit- sche nota is te Londen ontvangen. Franco heeft hierin gezegd te betreuren, dat menschenlevens verloren gaan bij1 't bombardeeren van steden. Hij bevestigt, dat de rechtsche autoriteiten steeds de grootst mogelijke consideratie gebruik ten en zij hebben goede nota genomen van de Britsche voorstellen. Het antwoord behelst geen constructieve voorstellen. „O Seculo" meldt, dat 'n driemotorig Duitsch vliegtuig, op weg van Tudela naar Sevilla, wegens den mist te Vendas Novas in Portugal heeft moeten landen. Het vliegtuig, dat van een machinegeweer voorzien was, had vijf in uni form gekleede Duitschers aan boord, die van daag nog naar Sevilla verder willen gaan. VERWACHTING: Meest matige, Ooste- Èf lijke tot Noordelijken wind, aanvankelijk licht, later toenemend bewolkt, waar- EE schijnlijk nog droog weer, temperatuur EE om het vriespunt des nachts, overdag EE zelfde temperatuur. Hoogste barometerstand: 782.1 Thorshavn IË EE Laagste barometerstand: 740.3 Vardö. Zon op v.m. 7.11 Zon onder n.m. 5.18 1= Licht op n.m. 5.48 Maan op n.m. 11.44 Maan onder v.m. 8.31 L. K. 22 Febr. illllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllli De burgemeester van Hersbruck in Beieren is in het bezit van het grootste „staande leger" van speelgoed-soldaatjes in Duitschland. Hij trekt hiermede de belangstelling van toeristen, en gebruikt het om de jeugd bekend te ma ken met de verschillende uniformen van de rijksweer. In totaal heeft hij 26.000 man „gemo biliseerd" met 1200 vaandels van 500 verschil lende regimenten. Volgens zijn zeggen hebben vele buitenlandsche diplomaten tijdens het partijcongres te Neurenberg zijn zeldzame ver zameling bezichtigd. De burgervader heeft thans verklaard zijn „leger" uit te zullen brei den tot 80.000 tinnen soldaten van alle landen, waarbij ook eenige beroemde veldslagen uit den wereldoorlog uitgebeeld zullen worden. WELLINGTON, 19 Febr. (Reuter). Door den hevigen regenval is de Kopoeawhara buiten zijn oevers getreden, waarvan groote overstroomingen het gevolg zijn. Een kamp van werklieden, die aan den aan leg van een kustspoorweg werkten, werd ver nield. In het geheele Oosten staat het land onder water: bruggen zijn beschadigd en ver bindingen verbroken. Negen menschen zijn om het leven gekomen, terwijl men vreest, dat achttien vermisten eveneens omgekomen zijn. GENEVE, 18 Febr. (Havas). Onder het op schrift „Een belangrijke wijziging in de finan- cieele politiek van Zwitserland", publiceert het Zwitsersche bureau voor handelsuitbreiding van daag de volgende mededeeling: De Zwitsersche geldmarkt kenmerkt zich se dert verscheidene maanden door een steeds toenemende liquiditeit, in weerwil van het feit, dat de Nationale Bank van Zwitserland in November met de andere banken een „gentle- men's-agreement" heeft besloten, krachtens hetwelk in Zwitserland op korten termijn ge plaatste buitenlandsche kapitalen geen rente zullen opleveren. Zooals blijkt uit het officieele commu niqué, nemen de autoriteiten vanaf heden de kwestie in onderzoek, om tot strengere maatregelen over te gaan, teneinde den stroom van buitenlandsch kapitaal te keeren. Inderdaad is de Zwitsersche emissiebank ruim van goud en deviezen voorzien, waarvan men het bedrag per hoofd der bevolking be cijfert op 1.000 Zwitsersche francs; zelfs in de Vereenigde Staten is het bedrag slechts 500 Zw. frs. Voor het oogenblik echter weet men nog niet nauwkeurig, welke maatregelen zullen worden overwogen, maar wil men voorloopig de in de statistieken vervatte raming afwachten van het in Zwitserland geplaatste buitenland sche kapitaal en het deel dat op rekening van de verschillende landen gesteld moet worden. Ook spreekt men van een speciale heffing, niet slechts op de effecten en coupons, maar op alle andere vormen van buitenlandsch kapitaal in Zwitserland. Volgens ramingen uit bevoegde bron be draagt het totaal der in Zwitserland geplaatste buitenlandsche kapitalen minstens vijf milliard. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 18 Februari: Naar aanleiding van de rede van Kardinaal Mundelein, over Katholicisme en Communisme, schrijft de hoofdredacteur van de Osservatore Romano hedenavond een beschouwing, waarin hij nogmaals aan de hand van de verschillende encyclieken van Z. H. Paus Pius XI aantoont, dat de Kerk in den strijd tegen het commu nisme allerminst door conservatisme geleid wordt. De „Edna Hoyt", de laatste in de vaart zijnde Amerikaansche vijfmaster, zal zijn verdere leven slijten in de haven van Lissabon als op slagplaats voor kolen. Op de reis van Cardiff naar Lissabon werd de scheepsromp zoodanig beschadigd, dat men het niet de moeite waard achtte het schip te repareeren. Thans is de „Edna Hoyt" aan een maat schappij te Lissabon verkocht. De scheeps papieren zijn echter naar Boston teruggebracht en overhandigd aan den vorigen eigenaar, ka pitein Harold Foss. MEXICO-CITY, 19 Febr. (Havas). Trotzky heeft tegenover journalisten verklaard, dat zijn zoon niet aan een chronische ziekte leed en in de laatste weken van zijn leven niet ernstig ziek was. Hij betwijfelde, of zijn zoon een na tuurlijken dood gestorven is en sprak over de middelen, waarover de Gepeoe beschikt in haar strijd tegen haar tegenstanders. ALEXANDRIë, 19 Febr. (Reuter) Tijdens een demonstratie van groenhemden te Alexan drië hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan, waarbij meer dan 40 personen wer den gewond, waaronder drie vrouwen en enkele Euopeanen. Meer dan driehonderd personen uitten kre ten ten gunste van Nahas Pasja en trachtten de demonstratie te verstoren. Een sterke poli tiemacht moest met hen gummistok chargeeren om de betoogers te verspreiden. Ernstige schade werd aangericht aan lantaarns, tram wagens, autobussen en winkelruiten. Stand op Zaterdag 1 uur nan.: 773.9. Vorige stand: 773.1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1