BRECH-COKES Drupsteen's Kolenhandel Mcn&Mjftonfi: MIDDENSTANDS INSTITUUT OTTGERING P. J. M. V erschure t Haarlem, 19 Febr. KUNSTGEBITTEN MET GARANTIE STOOMEN VERVEN RADIO MOORS nv Kort en volledig ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938 Telefoon 1215728504 Een nuttige cursus PANTOFFELHELD De kleine misdaad voor den politierechter VASTENAVOND Het Voorjaarsfgest der R.K. Oratoriumvereeniging PAROCHIE VAN ST. JAN COMITÉ VAN KATH. ACTIE TEGEN ONZE BEKENDE LAGE PRIJZEN Collecte voor de armen der parochie STOPPEN PERSEN Tel. 11561 TOCH UITKIJKEN Ook al rijdt men gezellig PRO JUVENTUTE GRAALSPORT Programma Radio-Centrale St. Joz. Gezellenver. Haarlem I ZONDAGMIDDAGCONCERT H.O.V. Opdracht FRANS PERQUIN Economische verdedi gingsvoorbereiding Lezing van commandant Haccou Vooraanstaand katholiek Amster dammer heengegaan Gezaghebhende figuur op scheepvaartgebied EEN WOORD VAN PROTEST! AGENDA Bioscopen 20 Februari Bioscopen 21 Februari Bioscopen Apotheekdiensten tg® STAD Het initiatief van vier groote werkgevers in Haarlem om hier ter stede een cursus vooruit- gebreid lager Nijverheidsonderwijs te stichten teneinde te voorzien in een behoefte in hun be drijf aan een betere opleiding van een aantal werklieden en beambten voor de vervulling van hoogere functies, verdient aanbeveling. In onze samenleving hebben degenen de beste kansen, die het best toegerust zijn voor den strijd om het bestaan en de grootste hoe veelheid aan parate kennis bezitten. In de toelichting tot het verzoek aan het gemeentebestuur herinneren adressan ten er aan, dat er in de bedrijven per sonen werkzaam zijn, die, wat hun persoonlijke eigenschappen aangaat, in aanmerking komen voor hoogere functies in het bedrijf en daar voor ook worden aangewezen. In vele gevallen doet zich dan echter het gemis aan algemeene en technisch-theoretische kennis voelen. Het is de bedoeling aan deze jongelieden in den nieuwen cursus gelegenheid te geven, zich de voor hen noodige kennis eigen te maken. Dit is stellig een sympathieke gedachte. Door het instellen van een avondcursus voor uitgebreid lager Nijverheidsonderwijs wil men ook intellectueele werklieden, die trachten een hoogere ontwikkeling te krijgen en een betere positie te veroveren, voorthelpen. Op deze ma nier wordt een leemte aangevuld, welke be staat tusschen het lager Nijverheidsonderwijs en het middelbaar technisch onderwijs in Haar lem. Het is te hopen, dat de cursus in het najaar zal kunnen worden geopend. Het was een zeer ingewikkeld wolverhaal, dat een Beverwijksche juffrouw den politierechter gisteren vertelde. „Ze ging den winkel in en liep op de vakjes af, waar de weggelegde knotten liggen. Donkerblauw moest ze hebben, maar ze nam terra uit dat vakje." En de woljuffrouw wees resoluut tegen den deftigen wand van de rechtzaal, zóó natuurlijk, dat de rechter de richting van haar vinger volgde. „Juist," zei hij toen. De klant van het terra in plaats van donkerblauw, die ook een stelletje kousen had gestolen, hoorde 30 of 15 dagen tegen zich eischen geween in de verdachtebank zou het nooit meer doen. De zaak werd geschorst voor een nader onderzoek. De man, die leelijke woorden had gezegd tegen een hoofdagent op een nacht in Zaandam, toen hij even boven zijn theewater was geweest zal 12 moeten neerttjlen. „Oneenigheid op Schiphol", het zou de titel kunnen zijn van een sensatieverhaal van een boulevardblaadje. Het gaat echter slechts om plagerijtjes tusschen de Schipholsche taxi chauffeurs onderling. En op een gegeven mo ment had een 41-jarige zijn 31-jarigen collega een onderlingen tik gegeven, die hem nu, ach' teraf, op 12 kwam te staan. „Wat een viezert, ben je" had een Beverwijk sche dame tegen een stuurman, tijdelijk aan Wal, gezegd en haar man had daar nog een schepje boven op gedaan en den zeeman „be rucht in heel de gemeente" genoemd. De oor zaak van al die leelijke woorden was een tik. hun dochtertje gegeven. De rondborstige stuur man, die in al dien tijd op de golven misschien den vervelenden kleinzieligen geest vergeten was, die in sommige onzer burgers is, werd ver oordeeld tot 12 boete. Een boer van 1893 te Bennebroek had niet veel te vertellen thuis. Alles draaide om zijn vrouw, die pienter en wilskrachtig was, volgens den verdediger. Zij had ook de steunbiljetten valschelijk ingevuld, waarvoor hij terecht moest staan. Doch de eenvoudige van geest had dat noch aan de politie, noch aan den rechter ver teld. Eenigen tijd terug had de goeierd al eens een maand gezeten voor het frauduleus invul len van het steunbiljet door zijn vrouw. De officier was erg' nijdig, dat de man zijn mond niet had opengedaan en men een half uur tijd verloren had laten gaan en de rechter was kwaad op de vrouw, hield klaarblijkelijk niet van mannetejsputters en zal nog wel een zuur appeltje met haar te schillen hebben. Hoe het zij, de zaak werd geschorst voor een nader onderzoek. eeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Tempeliersstraat 1. 6 uur: Repetitie gymnastiek van de R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" voor de Adspiranten, Aloysiusschool. 7.15 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de Doelen. 8.15 uur: Repetitie R. K. Harmonie „Utile Dulci" in het gebouw aan het Bagijnhof. 8.15 uur: Repetitie gymnastiek R. K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de Doelen zaal voor dames. 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg. Haarlem-Noord. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis R. K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. School aan de Nieuwe Gracht. 8.30 uur: Bureau-vergadering van de ft. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentius- gebouw, Groenmarkt. 8.30 uur: Repetitie R. K. Gemengd Tooneel „Thalia", in het clublokaal Spekstraat 8. 8.45 uur: Conferentie K. J. M. V. „St. Augus- tinus" in de St. Josephkerk, Jansstraat. VRIJDAG 25 Pebr. 6.30 uur: Gymnastiek- repetitie van de Kleuterafdeeling R. K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. School, Westergracht hoek Leidschevaart. 7.30 uur: Gymnastiek-repetitie jongensafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school Westergracht. 8 uur: Repetitie rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdeeling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. school aan de Nieuwe Gracht. ZATERDAG 26 Febr. 5.30 uur: Gymnas- tiekrepetitie kleuterafd. van de Sportvereeniging Hercules Winfried" in de Broedersschool aan het Teylerplein. 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie jongensafdee- ling van de Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de Broedersschool aan het Teylerplein. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen bij het uitschrüven van vergaderingen ver zocht, vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddeliyk mededeeling te doen. wordt langer, de lente is in aantocht, het nieuwe leven dient zich aan en kleurt reeds heen door de witte winterherinneringen. In onze harten begint de blijdschap op te leven om het nieuwe gety en wij willen uiting ge ven aan die blijdschap, niet slechts indivi dueel, maar ook in het kader der katholieke gemeenschap. Vandaar de organisatie van ons voor jaarsfeest, het feest van de lente! Wij willen onze vreugde vieren met een ge- costumeerd feest in een omgeving, welke ons van niets anders spreekt en zingt dan van de lente. Bij de organisatie van dit feest heeft het be stuur zich wederom van de beproefde mede werking kunnen verzekeren van den bekenden kunstenaar Herman Moerkerk, die de ruimten van de Gemeentelijke Concertzaal zal omtoo- veren tot één grootsche feestzaal. De bekende Haarlemsche dansmeesters, de heeren Martin, zullen de leiding van deze dansavonden op zich nemen. Ook aan de muziek zal niets ontbreken. Verschillende voortreffelijke bands: de Melody-Makers, the Harvey's Swing Orchestra en the Harlem Kings, en hier en daar, in intieme hoekjes, de veelgeprezen trekpiano's, zullen de feestvreug de tot een voortdurenden climax dwingen. Dit alles zal wy twijfelen er niet aan voor iedereen een waarborg zijn dat op 't feest een beschaafde, maar toch ongedwongen vroo- lijkheid zal heerschen, welke men in Haarlem gedurende die dagen elders tevergeefs zal zoe ken. Wij zijn er zeker van, dat velen aan dit ge- costumeerde feest zullen deelnemen, al voe gen wü er daaraan onmiddellijk toe, dat het volstrekt geen verplichting is gecostumeerd te verschijnen. Iedere katholiek is welkom. Masqué is echter niet toegelaten. Ook niet- gecostumeerden zijn dus van harte welkom, al zullen zij niet in de gelegenheid zijn mede te dingen naar de fraaie prijzen, welke voor de fraaiste en meest artistieke costuums wor den ter beschikking gesteld. Het feest vangt aan om acht uur. Om het lange wachten voor het loket te voorkomen, zullen de toegangskaarten reeds van Maandag 21 Februari af verkrijgbaar worden gesteld in het gebouw St. Bavo aan de Smede- straat en op Zondag en Maandag aan de Gemeentelijke Concertzaal vanaf des avonds 6 tot 11 uur. Het bestuur der RH. Oratorumvereeniging vertrouwt, dat door dit feest de kennismaking en de betere waarweering van de katholieken onderling in een gezellige, door geen wanklank verstoorde omgeving zal worden bevorderd. Er heerscht onder de katholieken van Haarlem en omgeving groote belangstelling voor het Voorjaarsfeest, dat de RH. Oratoriumvereeni ging op Zondag en Maandag, 27 en 28 Februari, hoopt te geven. Het bestuur verzoekt ons daar om de volgende bijzonderheden te willen mede- deelen. Over de aanleiding tot het feest, schrijft het bestuur het volgende: Nog hangt de stormbal uit, nog klinkt ons bijna dagelijks het „Weest op uw hoede" in de ooren. Sneeuw en hagel wisselen elkander af: de winter roert zijn staart! Maar de dag Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. ZONDAG 20 Februari 10.30 uur: Wandeltocht Ned. Reisvereeniging voor Katholieken. MAANDAG 21 Febr. 8.45 uur: Cursus in wijs begeerte van Geloof en Wetenschap door den zeereerw. pater H. v. d. Vrande in het St. Eli- sabethsgebouw, Jansstr. 49. DINSDAG 22 Febr. 2.30 uur: Bestuursverga dering van de St. Marthavereeniging in het Te huis Koninginneweg 8bis. 8 uur: Repetitie St. Cecilia in Gebouw St. Bavo. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E.E. Paters van de Vrande en Strijbosch in' het gebouw Bagijnhof, achter de St. Jozefkerk. WOENSDAG 23 Februari 2.30 uur: Repetitie jongensafd. gymnastiek R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in het gymnastieklokaal Eemstraat, Haarlem-Noord. 5 uur: Repetitie gymnastiek jongensafdeeling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried", in de school aan het Zandvoorterpad, Overveen. 8.15 uur: Clubavond van de Bridgeclub voor Roomsch-Katholieken bij Brinkmann. 8.15 uur: Repetitie R.K. Oratoriumvereeni ging voor dames en heeren in het gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat 74. 8.15 uur: Cursus Esperantistenvereeniging „Abbé Richardson" in gebouw St. Bavo. 8.30 uur: Cursus over de Encycliek „Quadra - gesimo Anno" van het Comité van Katholieke Actie voor alle Katholieken in Gebouw St. Bavo. DONDERDAG 24 Febr. 4.30 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdeeling R. K. Sportver- 16 RIJKSSTRAATWEG 16 - TEL. 16726 Spreekuren iederen morgen van 9-12 uur Avondspreekuren Dinsdag en Donderdag van 7—9 uur Spreekuren Gr. Houtstr. 99 - Tel. 13728 iederen middag van 1.30—4 uur Avondspreekuren: Maandag, Woensdag en Vrijdagv.7-9u. De gevolgen van onze daden kunnen wü niet altijd berekenen. Van groot belang is dan ook dat de intentie, de bedoeling goed is en dat we het meest geëigende middel aanwenden om het gestelde doel te bereiken. Toch is er iets dat, met een zuivere intentie gedaan, altijd een bij zonder effect heeft. Wij bedoelen: het geven, het offeren, van iets afstand doen ten bate van een ander en ten voordeele van eigen zieleheil. Nu staat er ergens geschreven dat we altijd het meervoudige terug ontvangen van datgene, wat we vrijwillig er» om wille van een goed doel zelf weg schenken. Het geven sterkt het karakter van de gevers, doet groote verdiensten, niet van materieelen doch van bovennatuuriyken aard verwerven, maakt voor de armen het leven eenigszins draaglijk. De meeste menschen vinden het lastig dat er zooveel gevraagd wordt. Christus heeft echter nooit gezegd, dat het naleven van het Evangelie gemakkelijk zou zijn. Hij heeft gezegd, dat zulks noodzakelijk is. Het geven in dezen tijd kan heel moeilijk zijn. omdat we zelf niet veel kun nen missen of omdat we te zeer gehecht zijn aan stoffelijke dingen op de wereld. Een collecte voor de armen herinnert ons aan onze plichten als katholiek, bovenal aan den schoonen en vreugde schenkenden plicht van het onbaatzuch tig geven! Mogen de parochianen van St. Jan morgen de collecte van het armbestuur over vloedig gedenken! Een 20-jarig meisje fietste gisterenmiddag om kwart voor zes over den Ryksstraatweg in druk gesprek met een naast haar rijdende wielrijd- ster. Zij lette daardoor minder op het verkeer en kwam in aanraking met een voor haar rij denden wielrijder. Zij viel en bleef liggen. Eer- dokter, die de eerste hulp verleende, constateerde een lichte hersenschudding. Per ziekenauto werd het meisje naar het Diaconessenhuis vervoerd. Zooals reeds bekend zal zijn, wordt 18 Maart a.s. in den Stadsschouwburg te Haarlem een uitvoering gegeven van Oscar Wilde's blijspel „Lady Windermere's Waaier". Met zeer veel succes is dit stuk te Hilversum opgevoerd, en wel door eenige dames en heeren, in het Gooi woonachtig, die bereid zqn, een reprise in Haarlem te geven. Evenals in Hilversum het geval was, zal ook hier ter stede de heer Ru Mulder de regie van het stuk op zich nemen. De opbrengst van de recette "zal, na aftrek van de onkosten, ten bate komen van de Ver eeniging „Pro Juventute", te Haarlem. Nog kan worden medegedeeld dat men in overweging heeft genomen, na afloop der voor stelling een souper te organiseeren in de zalen van de Sociëteit „Trou Moet Blijcken". „Exvo". Woensdag: geen sportclubs. Donderdag: geen sportclub. Vrijdag 8 uur: Vastenavondfeest voor de Graalleden boven 16 jaar in de zaal bij Brink mann, Groote Markt. Maandag 27 Febr.: Voor de leden onder 16 jaar Vastenavondfeest (Spaame). Zondag 29 Februari. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.35 Diversen; 8.50 Keulen; 10.05 Fr. Brussel; 11.25 Keulen; 1.20 Ned. Brussel; 1.30 Keulen; 2.20 Fr. Brussel; 2.35 Ned. Brussel; 3.02 Keulen; 5.05 Parijs Radio; 7.05 Keulen; 9.20 Boedapest; 9.50 Keulen; 11.20 Parijs Radio; Progr. 4: 8.30 Ned. Brussel; 11.20 Radio P.T.T.; 12.20 Ned. Brussel; 12.50 Droitwich; 2.20 Radio P.T.T.; 2.40 Droitwich; 4.20 London Regional; 4.40 Droitwich; 5.20 London Regio nal; 7.05 Droitwich; 9.25 London Regional; 10.50 Droitwich; 11.00 Fr. Brussel. Progr. 5: 8.3012.00 Diversen. Weekagenda. Zondag: 12.30—13.00 spreekuur by Praeses; 7.3010.30 ontspanning; tafelten. O.Z.; 8.30 samenkomst v. nieuwe leden. Maandag: 8.00 damclub T.E.P. Dinsdag: 9.30 E.H.B.O.-cursus: scholen Woensdag: 8.30 verplichte avond; Inleider: Gezel G. Kriek. Donderdag: 8.00 schaakclub; 9.00 schola. Vrydag: 8.00 tooneelcl., biljartclub. Zaterdag: 8.00 tafeltennis O.Z. Door verhindering van den solist heeft onze Nestor-pianist Piet de Waardt zich bereid ver klaard op het Zondagmiddagconcert te spelen. Verleden zomer trad hij, na jarenlange afwezig heid van het concertpodium, wederom met suc ces op bij de H. O. V. en zooals de couranten toen vermeld hebben, was het succes enorm. Met orkestbegeleiding zal ten gehoore worden gebracht: „Variaties op een Noorsch Thema", van Emile Kronke en de Rhapsodie d'Auvergne van C. Saint-Saëns. Het orkest onder leiding van Marinus Adam opent met de Ouverture „Anacreon" van Cheru- bini en speelt na de pauze de 1ste Symphonie van Joh. Brahms. Gezien de enthousiaste ont vangst die deze Symphonie op het ledenconcert te beurt viel, zal een herhaling daarvan zeer ze ker bij de bezoekers van de middagconcerten welkom zijn. Door architect A. Zandstra is opgedragen aan de firma H. J. v. d. Aardweg en Zoon, het borrwen van een villa met garage aan de Fred. Hendriklaan te Haarlem. OP KOU HEB IK HET NIETS VOORZIEN DUS KOOP IK KOLEN BU Op uitnoodiging van de Nederlandsche Maat schappij voor Nüverheid en Handel, departe ment Haarlem, heeft de heer A. C. Haccou, commandant der Burgerwacht te Bloemendaal, gisteravond een lezing gehouden over Econo mische Verdedigingsvoorbereiding. Zooals het met onze geheele defensie en de luchtbescherming het geval was, aldus spr., verwaarloosde men tot voor kort zeer ernstig de economische -oorlogsvoorbereiding. En toch is het vraagstuk, treurig genoeg, van important actueel belang. Aan een toekomstigen oorlog zal, evenals in de primitiefste tijden, de geheele bevolking deelnemen. Het luchtwapen immers zal onge twijfeld worden gebruikt, om het moreel van de bevolking te schaden, de bewegingen van de vijandeiyke troepen te belemmeren en econo mische nadeelen den vijand toe te brengen. Volgens spr. waren er voor een doeltref fende oorlogvoering noodig; een goede weermacht, een regeering met overwicht op de bevolking op politiek en moreel terrein, een economische defensie ter voorziening in de behoeften, zoowel in die van de weer macht als in die van de burgerij en een organisatie, om de burgers tegen daadwer kelijk oorlogsgevaar te beschermen. Oorlogsvoorbereidingseconomie wil zeggen de planmatige voorbereiding van economische maatregelen, die de oorlogvoering mogelijk zul len maken, en tevens het begin van uitvoering van die maatregelen, de overgang dus van vre- des-economie in oorlogs-economie. In Duitsch- land valt momenteel de oorlogsvoorbereidings economie met de vredeseconomie samen. Het principe van die oorlogsvoorbereidings economie ligt hierin, dat het economisch appa raat in oorlogstijd in dienst van het volk als geheel, met terzydestelling van individueele be langen, kan worden gesteld. En dat zoo vlug mogelijk. Den invloed van den oorlog op de ontwikke ling der toegepaste wetenschappen behandelde spr. uitvoerig. De geneeskunde en de lucht vaart ondervinden bijvoorbeeld zegenrijke ge volgen van ervaringen, die opgedaan werden in het wreede oorlogsgeweld^ Hierin ligt een tra gische gedachte. Uitweidende over de verschillende proble men, die de oorlogsvoorbereiding met zich brengt, zeide spr., dat drieërlei behoeften te genover de economische weerkracht van een volk staan in oorlogstijd, n.l. die van het vech tende deel, die van het niet-vechtende produc tief werkzame en die van het onproductieve deel. In vredestijd kan door arbeidsdienst plicht b.v. een economisch mobilisatieplan voorbereid worden, dat moet beoogen den mensch zooveel mogelijk dienstbaar te ma ken aan de volkskracht. De mobilisatie der weermacht mag niet tot gevolg hebben, dat het economische leven ontwricht wordt. Onvervangbaren moeten dus vrij zijn van dienstplicht, dat is een eisch van niet te onderschatten beteekenis, die in ons land nog niet op de juiste waarde geschat wordt. Arbeidskrachten, die vervangen kunnen wor den, moeten in vredestijd reeds geschoold wor den. Dit is de reden waarom in Duitschland, nadat eerst de arbeid voor vrouwen bestreden was, deze nu weer gepropageerd wordt. „Algemeene dienstplicht" beteekent thans de plicht van alle burgers, die lichameiyk daar toe geschikt zijn, in oorlogstijd den staat te steunen, in welken vorm ook. De grondstoffenvoorziening vormt het moei lijkste probleem. Iedere staat toch is in meerde re of mindere mate afhankeiyk van het bui tenland. Het probleem wordt opgelost door synthetische bereiding, hetgeen dan ook reeds gebeurt. Op de cultuur van natuurlijke grond stoffen zal dit wellicht invloed krijgen, doch voorloopig Is de kostprijs van het synthetische product vrijwel altijd veel hooger dan die van het natuurlijke. Een andere oplossing van dit probleem ver- krqgt men door het stichten van bondgenoot schappen, die den aanvoer van het natuuriyke product ook in oorlogstijd beveiligen of door voorraadvormingen in tijd van vrede. Hiermee in nauw verband staat het omzetten van de na tionale industrie om te voorzien in de oorlogs behoeften. Ook het verkeersapparaat zal in dienst van de verdediging gesteld kunnen wor den. Doordat nu reeds geordend wordt in het istributiebedrijf zal de controle op de distri butie eveneens van onmisbaar belang eenvoudiger zijn dan in den wereldoorlog. De financieele oorlogsvoorbereiding zal hoofd- zakeiyk bestaan uit staatscontrole. De grootste moeilijkheid zal natuurlijk liggen in het ver krijgen van goud en deviezen voor den aankoop van buitenlandsche goederen voor producee- ren in eigen land is geen geld noodig. In vredestijd moet de wettelijke regeling van dit alles voorbereid worden. Bij het uitbreken van een oorlog kan dan direct met invoering begonne worden. In 1914 heeft dit 'in ons land nog al wat te wenschen overgelaten, aldus spr., die een centraal orgaan, waarin departementen van het bestuur en de belangrijkste be drijfstakken, hiervoor noodzakelijk achtte. In de eerste plaats zal men hierbij op een doel matige arbeidsverdeeling moeten letten. Ook de economische demobilisatie werd door spr. onder de oogen gezien. Spr. eindigde ten slotte met de hoop uit te spreken, dat de ach terstand op het gebied van voorbereiding van een verdedigingsoorlog dit jaar reeds voor een goed deel ingehaald moge worden In Het Maria Paviljoer) is op bijna 77-jarigen leeftijd overleden de heer P. J. M. Verschure, vooraanstaand Amsterdammer en Katholiek, lange jaren een prominent figuur en man van gezag op scheepvaartgebied. De heer P. J. M. Verschure werd in 1861 in Tilburg geboren. In 1886 vestigde hy zich in de hoofdstad, waar hij werkzaam was op ex port- en binnenscheepvaartgebied. Later werd de heer Verschure o.a. directeur van de N.V. Verschure Co., Algemeene Binnenlandsohe Stoomvaartmaatschappij, terwijl hy bovendien in het bestuur van tal van andere binnen scheepvaartondernemingen zitting had. Ook was hij lid van den Raad van Beheer van Ver- schure's Co.'s Scheepswerf en Machine-fa briek en voorzitter van de Vereeniging tot be hartiging van Stoomvaartbelangen in Neder land. De heer Verschure was' een erkende spe cialiteit op scheepvaartgebied. Hij had des tijds zitting in de Staatscommissie-Patijn voor het Vervoer vraagstuk en in de Am- sterdamsche Verkeerscommissie. Vele jaren was de heer Verschure lid van den Amsterdamschen gemeenteraad, terwijl hy in 1923 zitting nam in de Pro vinciale Staten van Noordholland. Boven dien maakte hy deel uit van de afdeeling Grootbedrijf der Amsterdamsche Kamer van Koophandel In 1929 volgde zijn benoeming tot Ge deputeerde Ook in het katholieke leven van de hoofd stad nam de heer Verschure lange jaren een vooraanstaande plaats in. Zoo vervulde hy destyds de functie van penningmeester der Amsterdamsche Vereeniging voor R. K. Va- cantiekolonies en was hy bestuurslid van de R. K. Schoolvereeniging. De heer Verschure was officier in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling is bepaald op Woens dag 23 Februari a.s., des morgens kwart over tien op Buitenveldert, nadat de plechtige uit vaart is gehouden in de parochiekerk van O. L. Vrouw van den H Rozenkrans, Jacob Obrechtstraat. (Ongecorrigeerd.) In Haarlem-Oost en waarschijnlijk ook in andere deelen van de stad zijn de bewoners deze week weer eens laat in den avond verrast met een dom en leugenachtig pamfletje van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. Het ding -is getiteld „Oudervreugd en Ouder leed" en bevat in kort bestek een verbluffend aantal leugenachtige beweringen. Deze hier te weerleggen Is niet onze bedoeling, dat zou te veel eer zijn. Maar wel willen wij op deze plaats met klem protesteeren tegen de open lijke, onbeschaamde wijze waarop propaganda wordt gemaakt voor een voor ieder oprecht Christen verfoeiiyk kwaad. Moeten wij dit dul den in een nog altijd in meerderheid Christe lijke samenleving? Moeten wij het dulden, dat dergelijke ergernisgevende pamfletten komen onder de oogen van onze opgroeiende jongens en meisjes? Nogmaals, wij protesteeren en vertrouwen, dat hierbij alle overtuigde Christenen, zoowel Katholieken als Protestanten, aan onze zyde staan. En wij eischen van de overheid in ons Christelijk geregeerd land, dat zij maatregelen neemt om ons volk te beschermen tegen deze de volkskracht ondermijnende en de zedeloos heid bevorderende propaganda. Namens de Algem. R.K. Propagandaclub St. Jan: T. FELIX, Voorz. Over„De Nederlandsche werkgemeenschap" De Ned. Werkgemeenschap is bezig, met het stichten van 3 kamphuizen op het landgoed „Scheepstal" onder Bakel bij Helmond. Het doel is, om niet alleen de gevolgen der jeugd werkloosheid te bestrijden, maar ook die werk loosheid zelf. Daarom werd in onderlinge ge meenschap werk gezocht, dat op de productie van het eigen levensonderhoud gericht is, en dat vermogenswaarde voor de toekomst schept. De jongelui ontginnen en bebouwen zelf den grond, bouwen daarop de boerderijen, produ- ceeren hun eigen voedsel en naar mate de ge meenschap groeit, gaan zij ook eenige ar- beidsnijverheid voor eigen gebruik uitoefenen, zooals kleeding, schoeisel etc. Ook in Haar lem en omgeving is een afdeeling opgericht, waarvan het secretariaat is ten huize van den heer J. H. Warnier Jr. Iordensstraat 55, tel. 12081. De afdeeling vraagt: een cent per dag voor de jonge werkloozen en rekent daarbü op den socialen zin der Haarlemmers. Laaf „levertraan gebrui ken" een gewoonte worden. Neem Noorsche medicinale lever traan, die vrij wel reuk- en smaakvrij is. Een theelepel lever traan elke morgen en avond dit is alles en U zult de wer king der Noorsche levertraan mer ken. De Noorsche, door de Staat gecontroleerde medicinale levertraan is een waardeerbaar, energieschapend voedingsmiddel, dat het lichaam nieuwe kracht en vitaliteit geeft, en tevens door haar alombekende vitamineinhoud het lichaam beschermt te gen infectieziekten. Neem levertraan Uw leven lang. NOORSCHE MEDICINALE LEVERTRAAN WERELDBEKEND DOOR HAAR VOORTREFFELIJKE KWALITEIT Gebouw St. Bavo: Geel Wit 6 uur; Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: Louis Davids Revue, kwart over 8. Frans Halsmuseum: Schildieryenexpositie 10—5 uur. Teylermuseum: Oranje-tentoonstelling 114 uur. R.K. Leeszaal: Opening' Dantebibliotheek, 4 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities, 35 uur. Rembrandttheater: „Moederlied", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Fiimac 115 uur; „Uitstel van executie", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Saratoga", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Monument eener groote liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Feestavond Transportar beiders, 8 uur; Ontbijt Grafische Bond, half negen. Stadsschouwburg: Louis Davids Revue, kwart over 8. Gem. Concertzaal: Concert H. O. V., half 3. Frans Halsmuseum; tentoonstelling, 105 u. Fatronaatsgebouw Teylerplein: Uitvoering St. Jozefgezellenver., 8 uur. Kunstzaal Reeker; Exposities, 24 uur. Rembrandt-theater: „Moederlied", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; „'Een volk in de Alpen", half 12. Cinema Palace: „Uitstel van executie", 2, 4.30, 7 en 9.15- uur. Luxor-theater: „Saratoga", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Monument eener groote liefde", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dr. W. G. N. v. d. Sleen over „Zuid-Afrika", half 12. Gebouw St. Bavo; Jozefgezellenver. Spaarne- parochie, 8 uur; Reisvereeniging „De Vrien denkring", 8 uur; Haarl. Zanggenot, 8 uur; Best. Winterhulp, 8 uur; R. K. Bevolkings- bureau, 8 uur. Stadsschouwburg: ABC-Cabaret met „Daar zit muziek in", kwart over 8. Café-Rest. Brinkmann: Comité voor Nat Veiligheid v. Haarlem en Omstreken, kwart over 8. Gem. Concertgebouw: Oranje-avond der R. K. Middenstandsvereeniging, kwart over 8. Patronaatsgebouw Koningsteynstraat: Feest avond „De Spaarnebazuin", 8 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities, 105 uur. Frans Halsmuseum: Tentonstelling, 105 u. Rembrandt-theater; „Moederlied", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Fiimac 115 uur; „Uitstel van executie", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater; „Saratoga", 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Halstheater: „Monument eener groote liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apothe kers worden tot en met Vrijdag waargenomen door Bosch- en Vaartapotheek, Bosch en Vaart straat 26, H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6 en Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181. mmmm [PHILIPS] [«ADIOj KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR De heer Schroder deelt ons mede, dat hy wel bekende, doch nog niet populaire dansen op het Oranjefeest van de R. K. Middenstands vereeniging zal demonstreeren. Hy verzocht ons het bericht in het Vrijdagochtendblad in dit opzicht te rectificeeren. In den Kunsthandel „Pictura", Gierstraat 31, wordt van 19 tot 28 Februari een tentoonstelling gehouden van werken van Maarten Krabbé (schilderijen en pastels uit Nice, kinderpor tretten). Men kan de expositie zien dageiyks van 106 uur en Zondag van 2 tot 5 uur. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOOÖIG. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5