Lange kabinetsraad te Londen a Japansche torpedojager bij Tatoeng vernield \MM Teruel feitelijk weer in de macht der rechtschen? Het Vaticaan is ongerust va» C» Papanïn heeft de schots verlaten POGINGEN DE STAD TE OMSINGELEN Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 2IVj ct. per week, per kwartaal f3.58 ZONDAG 20 FEBRUARI 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21032 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Nu alle gegevens bijeen zijn, zou Chamberlain den toestand vol ledig willen bestudeeren Heden een nieuwe bijeenkomst Duitsche vliegers weer uit den koers Noodlandingen in Friesland Ministerraad te Rome bijeen Besluiten van socialen aard genomen Het Weer Oostenrijks grondwet en Seyss Inquart's Katholicisme niet voldoende waarborg Geen massa-terugkeer van emigranten De emigranten Een treinbotsing in Italië Machinist en stoker gedood; vier reizigers licht gewond Het proces-Niemoeller Hij en zijn metgezellen aan boord van de „Taimyr" en „Moer man" gegaan Deensch koningspaar ontvangt Hitier De Valera te Londen aangekomen Spoorbrug over de Gele Rivier opgeblazen Vijfde slachtoffer van terreur in Sjanghai Een geheele internationale divisie zou bij de gevechten zijn vernietigd De bombardementen hervat De nationale mobilisatie Jouhaux houdt vol Een plan o.a. voor wisselcontróle gereed DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Stormen en lawines op Sachalin Tot dusver 51 dooden geteld WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 19 Febr. (Keuter). Vanmiddag om drie uur is de Britsche kabinetsraad begonnen, onder voorzitterschap van Ne ville Chamberlain. Vanavond te 18.20 uur werd de bijeen komst van den ministerraad geëindigd. De vergadering heeit drie uur en twintig minu ten vergaderd; dit is de langste vergadering van den ministerraad geweest na het af treden van koning Edward VIII- Morgenmiddag drie uur zal de Britsche ministerraad opnieuw bijeen komen. Het ongewone van het bijeenroepen van den kabinetsraad op Zaterdag heeft weer een vloed van gissingen omtrent verschillen van meening tusschen Chamberlain en Eden tot gevolg ge had. De diplomatieke redacteur van Reuter verklaart, dat men ten aanzien van die gissin gen de grootste reserve in acht moet blijven nemen. Niemand, die den minister-president kent, gelooft, dat hij plotseling en met de kans op verlies van zijn minister van Buitenland- sche Zaken, in allerijl een overeenkomst met Italië sluit, waarbij, zooals men wel zegt, de kwestie van de vrijwilligers en die der anti- Britsche propaganda onmiddellijk uit den weg zouden worden geruimd en de erkenning van de bezetting van Abessinië vergemakkelijkt zou worden. Er zijn geen verantwoordelijke kringen, waar men iets dergelijks verwacht. Waarschijnlijker is de uitlegging, dat Chamberlain zijn ministers bijeen heeft ge roepen om de aangelegenheid te bestudee ren, nu hy een volledig verslag van de Duitsch-Oostenrijksche gebeurtenissen heeft gekregen, bekend is met de meening der Fransche regeering en van Grandi verno men heeft, hoeveel of hoe weinig van Italië verwacht kan worden. Het zou dan de be doeling zijn, dat Frankrijk spoedig wordt ingelicht, en dat In het Lagerhuis Maan dag een zoo uitvoerig mogelijke verklaring wordt afgelegd. Een tweede reden voor de bijeenkomst van heden is, dat de Iersch-Engelsche besprekin gen Maandag hervat worden, en dat Chamber lain daaraan wenscht deel te nemen. In aansluiting op de besprekingen van Grandi met Chamberlain en Eden te Londen aldus meldt Stefani uit Rome is heden de Britsche ambassadeur te Rome, Lordt Perth, door graaf Ciano ontvangen. In officieuse kringen wordt bevestigd, dat een mogelijke voortzetting van de besprekingen te Rome zal worden gehouden. Zaterdagmorgen hebben twee Duitsche legervliegtuigen van het type jachteskader, na eenigen tijd boven Heereveen te hebben gecirkeld, in het naburige Nieuwe-Schoot, gemeente Heerenveen, een noodlanding ge maakt. Bestuurders van de toestellen zijn resp. Oberlt. von Rettberg en Obergefreiter Weiss. Zij verklaarden om kwart voor tien Duitschen tijd uit Dortmund te zijn vertrokken en wegens benzinegebrek te hebben moeten dalen. De gemeentepolitie waarschuwde de mare chaussee te Heerenveen, die de vliegtuigen onder bewaking heeft gesteld en de bestuurders per auto heeft mede genomen naar de marechaus seekazerne te Heerenveen, waar zij in voorloopige bewaring zijn gesteld in afwachting van nadere instructies van hoogerhand. Nog een derde vliegtuig vergezelde de beide gelande machines. Nadat de twee vliegtuigen hun noodlanding hadden gemaakt, verdween dit derde toestel in Oostelijke richting. Dit derde vliegtuig heeft evenwel een nood landing moeten maken bij Hemrik. De inzittende soldaat-vlieger is aangehouden en naar Beesterzwaag overgebracht, in afwach ting van de beslissing van de autoriteiten. Maandag zal vanwege het departement van Defensie een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van de landing der Duitsche mili taire vliegtuigen in Friesland. Tot dan blijven de vliegers en de machines onder bewaking De vliegers zijn niet in arrest, maar staan on der contröle. ROME, 19 Febr. (Stefani). Onder voorzitter schap van Mussolini heeft vanmorgen de Ita- liaansche ministerraad vergaderd en een reeks maatregelen goedgekeurd, welke meerendeels van socialen aard zijn, Verwachting: Meest matige. Noord- |i Oostelijke tot Noordelijken wind, licht tot EE half bewolkt, droog weer, temperatuur om M EE het vriespunt des nachts, overdag vrij EE zacht. Verdere vooruitzichten: nog weinig verandering. Waarschijnlijk ..VATICAANSTAD, 19 Febr. (Havas). In verantwoordelijke Vaticaansche kringen toont men zich ongerust over de toekom stige DuitschOostenrijksche politiek, zoo als deze in Berchtesgaden is vastgelegd. Behield men zich aanvankelijk zijn meening nog voor, wegens het ontbreken van recht- streeksche inlichtingen, thans acht men den toestand ernstig. Men geeft zich er rekenschap van, dat het behoud der Katholieke grondwet van Doll- fuss en het onbetwistbare Katholicisme van Seyss Inquart niet voldoende zijn om in de toekomst de werkelijke onafhankelijkheid van Oostenrijk te waarborgen. Men verheelt, zich niet, dat men in de huidige maat regelen in Oostenrijk een aanzienlijke be vordering ziet van den nationaal-socialis- tischen invloed, en dat hiervoor practisch de deuren zijn opengesteld. Von Papen is gisteravond naar Berlijn ver trokken, om aan de vergadering van den Rijks dag deel te nemen. De Oostenrijksche minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Seyss Inquart, is vanmorgen uit Berlijn teruggekeerd. Kapitein Leopold, de leider der vroegere nationale op positie, is gisteren naar Duitschland vertrok- wen. Het is hier niet bekend of hij, zooals eenige bladen meldden, zijn woonplaats naar Duitschland heeft verlegd. De groote amnestie is thans een feit; heden zijn nog enkele gevangenen vrijgelaten. De snelle afwikkeling van de maatregelen is op de eerste plaats te danken aan de buitenge wone activiteit van de ambtenaren van het departement van Justitie, die zonder ver goeding overwerk hebben gemaakt. Na het verblijf van Seyss Inquart te Ber lin, wordt uit gewoonlijk goed ingelichte bron vernomen, dat het niet in de bedoe ling ligt tot een massa-terugkeer naar Oos tenrijk over te gaan van de in Duitsch land wonende Oostenrijksche emigranten. Van Duitsche zijde zou men niet gaarne een dergelijken terugkeer zien. Men vreest n.l. dat zij in de gelederen der Oostenrijksche nazi's onrust zouden zaaien en splitsingen veroor zaken. Daarom heeft Duitschland op een terug keer dezer emigranten niet aangedrongen. De gevallen van hen, die wel terugkeeren, zijn vooraf nauwkeurig door de bevoegde nazi-auto riteiten onderzocht. De kwestie der Oostenrijk sche emigranten zou in dezen zin zijn geregeld tijdens het gesprek tusschen Seyss Inquart en Himmler, den chef der Duitsche staatspolitie, en deze regeling zou vervolgens door Hitier zijn goedgekeurd. VERONA, 19 Febr. (Stefani) Vanochtend is de sneltrein van Verona naar Venetië nabij San Martino Buon Albergo tegen een rangee renden trein gebotst. De machinist en de sto ker kwamen om het leven. Van de reizigers wer den vier licht gewond; zij konden hun reis voortzetten. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is niets bekend. BERLIJN, 19 Febr. (Havas) Voor het ge rechtshof van Moabit vindt het proces tegen ds. Niemoeller voortgang. De geheime Staats politie heeft buitengewoon strenge maatregelen getroffen om te verhinderen, dat iets over het proces naar buiten uitlekt; de wandelgangen van het Paleis van Justitie, waar het proces gehouden wordt, staan onder zorgvuldige be waking. De getuigen worden door politiebeamb ten vergezeld, die er voor waken, dat zij niet in contact komen met de buitenlandsche jour nalisten. De Duitsche pers heeft tot dusver geen woord over het proces gepubliceerd. Bevoegde kringen beperken zich er toe te verklaren, dat de zaak haar normalen loop volgt. Naar men ons omtrent het proces meldt, heeft de procureur-generaal van het Hof zijn beschuldiging, dat de verdedigers van den pre dikant en de vertegenwoordigers van de Be- lydeniskerk aan buitenlandsche persvertegen woordigers mededeelingen over het proces heb ben verstrekt, teruggenomen. Ds. Diestal is bij de voortzetting van het proces als vertegen woordiger der Belijdeniskerk toegelaten. MOSKOU, 19 Febr. (ReuterDe vier Russische pool onderzoekers Papanin, Kreu kel, Chirkof en Fedorof hebben met hun geheele uitrusting de ijsschots verlaten en hebben zich aan boord van de ysbrekers „Moerman" en „Taimyr" begeven. Omtrent de redding van Papanin en zijn met gezellen wordt nog vernomen, dat te half zes begonnen werd met het materiaal aan boord van de ijsbrekers te brengen. Te zeven uur was men hiermede gereed. De beide schepen zijn ver volgens onmiddellijk naar Moermansk terug gekeerd. Door het lot werd beslist, dat Papanin en Krenkel zich aan boord van den ijsbreker „Moerman" zouden begeven, terwijl de beide andere leden van de expeditie zich op de „Tai myr" inscheepten. Men weet niet op welk schip zich de hond van de expeditie, Vessely, bevindt. Het geheele materieel is aan boord van de „Tai myr" gebracht. BERLIJN, 19 Febr. (D.N.B.) De Duitsche rijkskanselier Hitier heeft in het Deensche ge zantschap te Berlijn een bezoek gebracht aan den koning en de koningin van Denemarken, die op weg naar het Zuiden zijn. LONDEN, 19 Febr. (Reuter) De Iersche de legatie, met De Valera aan het hoofd, is van avond te Londen aangekomen. De besprekin gen zullen Maandagmiddag drie uur beginnen. In verband met het a.s. bezoek van Hitier aan Rome wordt de hoofdstad van Italië opgeknapt. Schoonmaak van het Colosseum HANKAU, 19 Febr. Een eskader Chinee- sche vliegtuigen heeft tijdens een bombar dement een Japanschen torpedojager ter hoogte van Tatoeng aan de Jangtse-rivier hedenmorgen volkomen vernield, aldus meldt het Chineesche persbureau. Winter in Oost-Pruisen. Kruiend ijs aan de oevers van den Memel bij Tilsit SARAGOSSA, 19 Febr. (Havas) De over winning, welke de troepen van Franco Vrjj- dag ten Noorden van Teruel hebben be haald, plaatst de verdedigers dezer stad, aldus de speciale correspondent van Havas, in een positie, welke zij niet lang meer kunnen volhouden; de rechtsche comman dant acht Teruel feitelijk reeds in zijn macht. De regeeringstroepen bezitten ten Noorden der stad nog slechts twee stellingen, t.w. de bergmassieven van Santa Barbara en van Man- sueto. De manschappen, die deze stellingen ver dedigen, zijn echter verstoken van elke ver binding met de achterhoede, en hun capitulatie zal, zoo verwacht men, den val van Teruel in luiden. Volgens inlichtingen uit rechtsche bron be- teekent de Vrijdag door de troepen van Franco begonnen opmarsch een nieuw stadium in de krijgsverrichtingen aan het front van Teruel. Vanmorgen deden de rechtschen aanvallen op eenige dorpen, waar zij gisteravond waren aan gekomen. Men hoopt, dat het offensief op Corbalan zal leiden tot een omsingeling van Teruel, waardoor de regeeringstroepen genood zaakt zouden worden de stad te ontruimen en het front verscheidene kilometers ach teruit te plaatsen. De tegenstand der regeeringstroepen was gis teren hardnekkig en hun mitrailleurvuur was zeer hevig. Zfj hebben zich verschanst tegen 't bergmassief van de Siera del Roso. De troepen der nationalisten, aldus meldt Barcelona, hebben gisteren een grooten aanval ondernomen in den sector van Sierra Gorda, ten Noordoosten van Teruel, op eenige kilo meters van de stad. De regeeringstroepen moe ten zich in de verdediging terugtrekken. Ge steund door een sterke luchtmacht wist de vpand het regeeringsfront te doorbreken. Het gevecht duurt voort. De regeeringstroepen bie den hevigen tegenstand. Hedenavond wordt officieel medegedeeld dat Mansueto in handen ran de troepen van Franco is gevallen. Teruel kan thans door de regeeringstroepen niet meer ge houden worden. Volgens inlichtingen uit rechtsche bron, zijn de 67e internationale divisie, alsmede drie internationale brigades volkomen ver nietigd tqdens de gevechten, welke zich gisteren by Teruel hebben afgespeeld. In het Noorden der provincie Guadalajara is vanmorgen een hevig artillerie-duel ontbrand. Patrouilles der rechtschen poogden tevergeefs de regeeringslinies te doorbreken. Aan- het front van Estremadura toonden de rechtschen weinig activiteit, vermoeid als zy waren door hun aanvallen op de Sierra Quemada en de Sierra del Aguila. Daarentegen heeft de artil lerie der regeering de rechtsche linies zwaar gebombardeerd. De nationalisten hebben het bombarde ment der steden en dorpen aan de Middel- landsche Zee hervat. Officieel wordt gemeld, dat vier rechtsche vaartuigen gisteren het dorp Cullera hebben bestookt en tevergeefs trachtten de spoorbrug te raken. In het middaguur wierpen zes vlieg tuigen bommen uit op Sagunto en later werd ook Tarragona uit de lucht bestookt. Daarna beschoten de vliegtuigen de steden en dorpen in de omgeving van Cambrils Salou. Een der beroemdste bruggen in China, de vijf kilometer lange spoorwegbrug tusschen Peiping en Hankau over de Gele Rivier, is door de Chineezen opgeblazen, teneinde aldus te trachten den Japanschen opmarsch te belem meren. Tevens deelen de Chineesche militaire auto riteiten mede, dat gisteren bij den Japanschen luchtaanval op Hankau twaalf Japansche toe stellen zijn neergeschoten. Het Japansche hoofdkwartier heeft twee com- muniqué's gepubliceerd over den staat van oor log in China en over zekere reorganisaties aan het front. In Japansche politieke kringen meent men hieruit te kunnen opmaken, dat de doeleinden, welke het hoofdkwartier aan het Chineesche front zich gesteld heeft, bereikt zyn. Verder neemt men aan, dat de regimenten, welke aan de gevechten hebben deelgenomen, zullen worden aangevuld en naar hun stand plaatsen zullen terugkeeren. Tenslotte gelooft men, dat de geheele in Noord-China bezette zone en het gebied van Sjanghai tot Nanking ter bescherming van het herstelwerk met een net van permanente garnizoenen zal worden overtrokken. Naar vernomen wordt, zal de Japansche ge zant in Oostenrijk, Matajoeki Tani, binnen kort teruggeroepen worden en met een bijzon dere opdracht naar Sjanghai worden gezonden. Te Sjanghai is wederom het afgeslagen hoofd van een Chinees ontdekt, het vyfde sedert 11 Februari. Het hoofd was in de Fransche nederzetting aan een telefoonpaal gespijkerd, met een plakkaat waarop stond geschreven: „Dit is een waarschuwing voor alle anti-Japansche elementen". Jlet slacht offer is niet herkend. De Japansche regeering heeft den Land dag de wet op de nationale mobilisatie, waarover het Huis van Afgevaardigden op 22 Februari de debatten zal openen, voor gelegd. De wet behelst 50 artikelen, en kan worden gebruikt in tyd van oorlog of gelykstaande met oorlog, voor een gecontroleerde exploitatie van alle nationale hulpbronnen, zoowel men- schelijke als materieele. De woordvoerder der Chineesche natio nale regeering heeft, aldus het Chineesche persbureau, ten aanzien van de berichten, dat rijkskanselier Hitier de erkenning van Mandsjoekwo zal bekend maken, verklaard, zulks niet voor mogelijk te achten. Geen rechtgeaarde natie, aldus de woordvoer der, zal een overweldiger steun verleenen, door de marionettenregeering van Mandsjoekwo te erkennen. De vriendschappelyke betrekkingen tusschen China en Duitschland, zoo voegde hy er aan toe, zijn gevestigd op traditie, en beide landen trekken groot voordeel uit de uitwisse ling van grondstoffen en afgewerkte producten. Tevens wees de woordvoerder op de sympa thieke houding der Duitsche regeering ten op zichte van China tijdens den verdedigings oorlog. China herdenkt vandaag, aldus meldt „Cen tral News", dat vier jaar geleden generaal en mevrouw Tsjang Kai Sjek hun hervormingen uitvaardigden tot wyziging der levensgewoon ten van de Chineesche bevolking en tot opwek king van den nationalen geest. Ter herdenking hiervan, vond vandaag een eenvoudige plech tigheid plaats, waarbij Tsjang Kai Sjek een radiorede tot het land hield. TOULOUSE, 19 Febr. (Havas). Op een te Toulouse gehouden vakvereenigingsbyeenkomst heeft Léon Jouhaux, de secretaris der C.G.T., hervormingen in de structuur en de leiding van het bedrijfsleven aangekondigd en zich uitge sproken voor een contröle op den wisselhandel. Een plan met hervormingen, zoo zeide hy, is voorgelegd aan het volksfrontcomité. Dit plan, dat eveneens ter kennis van de regeering zal worden gebracht, voorziet o.a. in een contröle op de banken en de credietorganisatie, in een nationalisatie van het verzekeringsbedrijf en nationalisatie, van de electriciteitsindustrie. Het Vaticaan is ernstig bezorgd over den toe stand, ontstaan door de gebeurtenissen in Oostenrijk- De omsingeling van Teruel zou nabij zijn; de rechtschen meenen, dat de stad feitelijk weer in hun macht is. De Chineezen vernielden een Japanschen tor pedojager. De regeering te Tokio diende een wetsontwerp op de nationale mobilisatie bij den Landdag in. Het Britsche kabinet heeft Zaterdag 3 hl uur vergaderd; heden komt het opnieuw bijeen. De internationale toestand zou daarbij volledig be studeerd zijn Papanin en de zijnen hebben hun ijsschots ver laten en zyn aan boord van de ijsbrekers „Moerman" en „Taimyr" gegaan. Bij sneeuwstormen op Sachalin vonden 51 per sonen den dood. De voorzitter van het Britsch-Indische Nationaal Congres zeide, dat Indië onafhankelyk wil zijn van Engeland. In de kerk van den H. Ignatius te Rome is de plechtige uitvaart gehouden van Kardinaal Capotosti. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de vestigingswet voor industrieele bedrijven. Geysendorffer vliegt de Parkiet naar de West. Reorganisatie der onderwijzersopleiding voorge steld. De staking bij Van Heek te Losser gaat door. Drie Duitsche legervliegtuigen maken een nood landing in Friesland. Een nieuwe aanval op het Lutine-goud. Staatscommissie ingesteld ter voorbereiding van een wijziging der Woningwet. Het 75-jarig bestaan van „Bronbeek" te Arnhem gevierd. Burgemeester Van Walsum te Zwolle ge- installeerd. De geasyleerde Spanjaarden uit Gorkum naar Bennekom overgebracht. Beurs van New York: Stemming vast. Stokpaardjes Stokpaardjes! We bereiden ze gaarne nog allemaal, al weten de meesten niet meer wat dit ouderwet- sche kinderspeeltuig is. In een mo dernen kinderspeelgoedwinkel komt zoo'n ding niet meer voor: een houten stok met een paardenkop, waaraan een leidsel is bevestigd. Doch over drachtelijk kennen we allemaal nog onze stokpaardjes opperbest. We heb ben elk een voorkeur. De een berijdt immer een zwartje, de ander een schimmel. Maar we blijven kinderen met een houten paard: rijders van de droevige figuur. Een heusch paard kunnen we niet bedwingen, doch van zoo'n stokpaardje zijn we de meesters. We doen alsof! We hébben onze al te persoonlijke inzichten en willen ze voor „echt" doen doorgaan. We beel den ons heel wat in en vermaken ons intusschen met kinderspeelgoed. La ten we vooral geen renstal van stok paardjes er op na houden. Zoo iets wordt vervelend en bespottelijk! TOKIO, 19 Febr. (Havas). De hevige sneeuwstormen, gepaard gaande met zware lawines, op het eiland Sachalin, hebben talryke slachtoffers gemaakt. Men telt tot dusver reeds 51 dooden. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE OOK VOOR INDISCHE RIJSTTAFEL Stand op Zondag 1 uur v.m. 771.9 Vorige stand 773.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1