VERGADERINGEN Trekjes BUICK-CHEVROLET I «yi;; stoomen verven BREEMEN In Haarlem weet men wyd en zijt FR. PERQUIN geeft kwaliteit üat doet er eigenlijk niet toe m,H t. m. Dinsdag 22 Febr. N.V. AUTOGARAGE VAN LENT, jjHjg mm to* ZONDAG 20 FEBRUARI 1938 WAAROM? OFFICIAL DEALER VOOR HEEMSTEDE - AERDENHOUT ZANDVOORT - BENNEBROEK HAARLEMMERMEER EN AALSMEER RAADHUISSTR. 53-65 - HEEMSTEDE TELEFOON 28810 TENTOONSTELLINGEN KUNSTHANDEL REEKER BURGERLIJKE STAND ZEGENEN IN DE MOOIE HEL EN HET N. B.-SPAARNE Sinds 9 jaar in Haarlem niet gebeurd KAMERMUZIEKAVOND TOONKUNST Registratie Jeugdige Werkloozen Programma Radio-Centrale EN BETERE KWALITEIT' i - GARANTIE VAN Schouwtjeslaan 23 - Telef. 10070 EEN RUIME SHOWROOM Heropening van de zaak van F. P, van Rumpt Tooneeluitvoering van „Gruno" Hollandsche lol T.Y.B.B.H.B.C. D.O.S.E.D.O. Een apart geval STAD Er bestaat een gramofoonplaat, waarop een jtekere oome Jacob het lied zingt van een rood borstje in den winter. Het begint met de vol gende gevoelige regelen: Roodborstje tikt tegen het raam tin, tin tin Laat mi) er in, laat mi) er in. Concentreeren wij ons slechts op dat drie voudige tin. Heeft een uwer een roodborstje *el eens hooren tinnen? Klaarblijkelijk werd Oieen vanwege het rijmen het aardige tikge- 'Uidje verdraaid tot een doffen tinklank. En het eigenaardige is, dat nog zooveel men- schen dat nemen, maar als roodborstje zou ik ?|5t zeker niet doen. Stel u voor, dat iemand Richard Tauber zoo erg mooi liet zitten in Maats van zingen, omdat dat in zijn rijm beter e pas kwam. Precies zoo als met dat roodborstje is het ook Met vergaderen. Alleen om der wille van de ver gadering worden hier wekelijks, jaar in jaar Mt, tallooze bijeenkomsten gehouden, waar in Móote zalen met 300 gemakkelijke stoelen de Penningmeester een sigaar opsteekt van den v0orzitter, en hij alleen, omdat de andere 4 Aanwezigen geen trek hebben. Raar zijn vereenigingen in onze stad op aller- iei gebied. Vak-, stands-, pluimvee-, konijnen-, 8chelpen en postzegel-organisaties, buurt-, ^rouwen-, speeltuin-, ping-pong-, amateur-de- JPctive-, radio- en zuigelingenvereenigingen (niet jj°or maar voor zuigelingen), duizend en een gUbbele mannenkwartetten en orkestjes en ge lengde tooneelclubs, een menigte vereenigingen van ingezetenen uit andere provincies, voorna melijk Overijsel, enz., enz., enz. En al de be duren van al die vereenigingen beleggen 'ergaderingen. Nu zijn „vergaderingen beleggen" en „ver keringen bezoeken" twee heel afzonderlijke begrippen, die de lieve lezer goed uit elkaar 'loet houden, wil het zuivere beeld, dat hier keven wordt, niet in ernstige matervertroebe- ®h. Want het zijn betrekkelijk zeer weinigen, "ie des avonds hun haard den rug toekeeren in hun overjas schieten en ter vergadering Higen waarmee zij de consequentie aanvaar den, het huiselijk soezertje en het dubbeltje voor de garderobe te moeten afstaan. Is het knetteren van het vuur genoeglijker in de openingsspeech van den voorzitter? roch niet altijd. En dan al mocht zoo'n vergadering A°oals gewoonlijk slechts ten doel hebben Aftredende bestuursleden bij acclamatie te her- Mezen en dus van weinig ontwikkelende "aarde voor uw branche of stand zijn, dan nog t een genoeglijke avond veraskerd, want de ""stuimige lusten der sensatie zitten 'm "ifit alleen in vecht- of bek-vecht-partijen, ;°ch ook in den glimmenden eenvoud van de Pantalons der kascommissieledep, in de warmte ij den radiator, in het getik der koffielepeltjes eh in de nekplooien van uw voorbuurman. Menschen, die avond aan avond pijpen roo- en bij huiselijke haarden, weten niets van garderobe juffrouwen, van middernachtelijke foote Houtstraten en café's na sluitingstijd, "i maar te zwijgen van begeesterende voor dachten en het uitfloepen van de lantaarn- falen. En zij kunnen slechts gissen de heerlijk- beid, onder een lezing met lichtbeelden over de "üifmeelvervorming bij de kruisbloemigen hgzaam in te dommelen. Zij missen veel. Nu de beleggers toch beleggen, kunnen zij rarvan profiteeren, want ondanks het onzin nige „tin" in het lied van de roodborst, is de ïfjs heel aardig. Zoo ook bij vergaderingen. 5,Üg er gerust henen, het zal u bevallen. Denk /et, dat een vergadering verloopt zooals in ;A krantenverslagen. Die worden slechts vol- jfhs een zeer weinig animeerend recept opge- 'bwd, echter het eenig getolereerde. Want :°cht het arme krantenmannetje in een over- m°edige bui eens kond doen van het hikken des </°rzitters, van alle op hun kop staande licht- ^eidjes of van de vele andere geneugten, dan komen er pittig gestelde vinnige brieven van woedende voorzitters. Nemen wij als voorbeeld, zooals het werkelijk gaat, de gisteravond gehouden spoedvergade ring van reizigers in confituren, afdeeling Haarlem en omstreken, gehouden in de groote bovenzaal, van hotel Ritz. Voordat men het openen van den voorzitter kan gaan beluisteren, dient men eerst den por tier, die een nog eentoniger baan heeft dan u toe te voegen: welke zaal? En als de man in lyrische bewoordingen, die men op zijn ge mak kan bezichtigen men hoeft geen fooi te geven duidelijk gemaakt heeft, dat de groote bovenzaal boven is, dan komt er nog het pret tige intermezzo van de garderobe-juffrouwen. Garderobe-juffrouwen, welk een weinig zeggend woord is dit voor velen. Men let niet op hun nijver getrippel, noch op hun roerende zorg voor uw derdejaars winterjas, en toch zijn zij en hun arbeid even opmerkelijk. Zoo hebben de jufrouwen in den Stads schouwburg aardige versierselen op den sche del, in den vorm van een miniatuurschort en anderen doen ons verwijlen in voorbije tijden, niet eens zoozeer om hun uiterlijk, meer nog door de boezelaars, waarin een serie wasch- knijpers. Dikwijls zijn ze getweeën. „Welk nummer?" „81?" „Kan h;er nog bij." En dan worden drie van de acht vergaderaarsjassen op één van de 1256 haken gehangen. Er zijn dus al verschillende interessante din gen gepaseerd, voordat men de zaal binnen treedt en met een diepen zucht van de beleggers achter de groene tafel ontvangen wordt. „Aha, alweer een, dat is met ons mee al vijf." De voorzitter van de confiturenreizigers heeft grijs haar en een hamer in zijn handen. Daar zwaait hij mee als hij na het bekende respijt- halfuurtje het welkomstwoord spreekt in eenige ongietwijfeld schitterend ingerichte volzinnen, die echter, zoodra zij zijn lippen verlaten, zich verliezen in de ijle ruimte. Een hartelijk applaus is het resultaat. Dan tikt de hamer in het groen en wordt de aftredende penningmeester bij acclamatie her kozen. Hoewel hij het van te voren wist, glun dert deze confiturenman zichtbaar, verheft zich en kucht als dank voor het in hem gestel de vertrouwen. Als de hamer weer tikt is het voor de feite lijk eenige belangrijke mededeeling van den avond: wil de meneer in het hoekje ja, u bedoel ik, meneer wil die meneer zoo goed zijn even den kellner te bellen nee, dat is een vogelenoogje in de wandversiering juist, dank u zeer, meneer. De meneer in het hoekje wordt rood en ver geet, dat hij geen Pilsje mag drinken. Het be stuur neemt echter koffie. Ik heb nog nooit een bestuur gezien, dat iets anders nam dan koffie. Chocolademelk, thee, een cognacje-met bijvoorbeeld, en tot voor kort was mij dat een raadsel. Nu echter weet ik, dat de bestuurders volgens een aloude traditie na afloop ieder drie cognacjes-zonder gebruiken en daarmee een tijdelijk abnormaal groote dosis vitaliteit inslikken, waardoor zij er toe komen meteen alweer een nieuwe vergadering te beleggen, uit sluitend en alleen om der wille van de vergade ring. „Proost, ik hoop, dat er nou eens tegen de tien leden komen." Zoo zorgt een aloude traditie ervoor, dat vergaderingen tot in eeuwigheid zullen worden gehouden. Want men breekt niet met aloude tradities Van drie cognacjes-zonder. Maar keeren wij terug tot de vergadering. Geheel onverwacht betreden drie raadsleden de monumentale zaal, die tegen alle theoretische berekening in toch vol rook hangt. Hun wa zige schimmen schuifelen druk-pratend daar zijn ze raadsleden Voor naar de groene tafel. En in de plotselinge agitatie ontwaakt die secre taris! Wat moet hij doen? Het jaarverslag is al voorgelezen. Blijven zitten? Koffie bestellen? Aanminnig glimlachen? Ziedaar het probleem, dat op iedere vergade ring weer anders wordt opgelost. Daarom alleen zou het de moeite waard zijn om 7 maal per week naar de indrukwekkende stemmen der penningmeesters te komen luisteren. Doch er zijn nog zooveel meer motieven. Het automatische babycroquetje na afloop, het holle klinken u^er voetstappen in de straat, waar u zich metterwoon vestigde. Koninklijker dan anders stapt u in den bus en haast keizerlijk verlaat u hem. Een gewichtig persoon, een vergaderaar. Het is juist als bij het roodborstenlied. Dat tin is onzinnig, uitsluitend om te rijmen, maar de melodie is zoet en verveelt niet. HANS M. Zaterdagmiddag werden in den kunsthandel Reeker aan den Wagenweg twee tentoonstel lingen geopend. Die in de benedenzaal omvat werken van den bekenden etser Dirk Harting, die in deze expositie een overzicht van zijn geheele oeuvre geeft. Daar zijn een portret, dat hij 30 jaar ge leden nog op de Amsterdamsche academie, waar zijn leermeester Dupont hem inwijdde in de geheimen van de graphiek, gemaakt heeft, litho's, etsen en aquarellen en eenige Oost- Indische-inkteekeningen van den laatsten tijd. De expositie werd geopend door den beer G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmu seum, die zijn vriend Harting tot de intiemen onder de kunstenaars rekende, een, die zonder bombarie en reclame zijn weg gaat, die de na tuur lief heeft en deze in haar rustige mo menten aan de etsplaat toevertrouwt. Vóór al les is Harting etser, die zijn metier door en door verstaat. Als vakman is hij een onzer be kwaamste technici. Grootsche ontwerpen liggen hem niet, aldus spr., het simpele, het innige heeft steeds zijn warme belangstelling gehad. Hij verstaat de sfeer onzer oude stede. Moge hij ruime voldoe ning hebben voor hetgeen hij ons in meer dan 30 jaar aan schoonheid heeft geschonken. In de bovenzaal is het de kunstenaar Her man Heuff, die exposeert. Een uitgebreide col lectie schilderijen en teekeningen en boetseer werk is hier uitgestald. De heer H. F. Boot opende haar Zaterdag middag. De persoon van Heuff omvat feitelijk twee personen, aldus spr., den schilder en den beeldhouwer. Zijn schilderwerk is genoeg om zijn kwaliteiten bekend en meer speciaal zijn prestaties als aardewerk-plastiek-kunstenaar wilde spr. onder de loupe nemen. Het is een wetenschappelijke gebeurtenis van belang, de wet van de biologie des geestes werd hier beproefd Heuff, die geheel het licht zijner oogen moet missen, ziet niet meer met zijn oogen, doch, wat het belangrijkste is, hij ziet de conceptie van den opbouw. En hij weet ver wonderingwekkende resultaten te bereiken. De herinnering der dingen alleen is hem voldoen de. Heuff is een persoon, die zich weet te eeren. Laten wij hem eeren om zijn energie, levens blijheid en grooten kunstzin. Geboren: A. M. Baartsevan der Meuten, z.; J. A. de KorteLandsmeer, d.; E. H. Uijtten- broekvan der Post, z.; J. C. P- Stoorvogel Vrij, d.; J. M. van der Aarvan den Berg, d.; S. M. StiphoutWillemse, z.; M. Ratsma Kok z.; G. LeemansHoolwerf, z.; A. Draijer Gedaan, z.; J. M. Jongebloetvan der Veldt, z.; J. C. MeeuwenoordToele, d. Overleden: F. C. Blok, 78 j., Leidschevaart; N. Lacourt, 87 j., Nieuwe Gracht; J. Klaver- stijn, 84 j., Eendrachtstraat. De Hengelaarsvereeniging „Tusschen het riet" en de Haarl. Hengelaaxsbond, pachters van de Mooie Hel en het Noorder-Spaarrae, zul len op Zaterdag 26 Februari a.s. daarin laten zegenen. Hiermede wordt aangevangen des morgens om 8 uur, terwijl de laatste trek zal geschieden des namiddags om 2 uur, in het N.- Spaame bij de Mooie Hel. Het zegenen zal verricht worden door de fir ma Gebr. Kraan te Oudewetering, met een zegen van 300 Meter. De groote exemplaren witvisch zullen onder de leden worden ver deeld, op vertoon van hun lidmaatschapkaart, daar zij voor de voortplanting niet meer ge schikt zijn. Snoek, snoekbaars enz. zullen wor den overgezet in de Leidschevaart en de 1ste Poelanen te Lisse. Dit alles zal zoo mogelijk geschieden onder deskundige leiding van de VisScherij-Inspectie Woensdagavond 23 Februari zal in den Stadsschouwburg een Kamermuziekavond van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst gege ven worden. De beroemde violist Henri Merckel zal het volgende programma ten gehoore brengen: So nate d dur, G. F. Handel; Partita No. 2) d dur, J. S. Bach; Sonate g dur, Joh. Brahms; So nate, Claude Debussy; Sonate a dur, César Franck. De pianist Felix de Nobel zal den violist be geleiden. Betreffende Henri Merckel vernamen wij o.m.: Op zeer jeugdigen leeftijd begon hij zijn vioolstudie. Zijn leeraar ontdekte onmiddellijk de buitengewone begaafdheid van zijn leerling en gaf zijn ouders den raad hem een volledige opleiding te doen geven. Henri Merckel ver volgde zijn studie aan het Conservatorium te Parijs, zijn geboortestad, en behaalde spoedig op schitterende wijze een eersten prijs. Reeds zeer jong werd hij dóór alle groote Parijsche instellingen geëngageerd en sindsdien is zijn reputatie steeds gegroeid. Na Frankrijk volgden tal van groote zeer succesvolle tour- nés's door alle landen van Europa. Het zal niet noodig zijn den buitengewoon diepen indruk in herinnering te brengan, welken het talent van Henri Merckel ook in Holland maakte sedert zijn eerste optreden. Over hem als bewonde renswaardig vertolker van de werken van zijn grooten landgenoot Debussy, werd het volgen de geschreven naar aanleiding van de uitvoe ring van een der werken van dien componist: „Messchaert heeft zóó gezongen, Mengelberg zóó gedirigeerd en Merckel zóó gespeeld. Het is die klasse van artisten, die achter en door het instrument, het ware genot van de muziek-zelf weervindt. Men heeft de meest ideale vertol king van dit werk beluisterd." Henri Merckel, wiens gramofoonplaten een zeer groot succes hebben, behaalde den Grand Prix du Disque van „His Master's Voice". ;B. en W. stellen voor ten behoeve van de inrichting van een bureau voor beroepskeuze en een bureau voor registratie van jeugdige werkloozen in een gedeelte van het gebouw aan het Nassauplein 2, ter beschikking te stellen van B. en W. een bedrag van f 900. MAANDAG 21 FEBRUARI Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00 Keulen; 9.20 Parijs Ra dio; 9.40 Pauze; 10.35 Parijs Radio; 11.05 Droit- wich; 11.35 Parijs Radio; 12.05 Droitwich; 12.20 Ned. Brussel; 1.35 Keulen; 2.20 Diversen; 3.05 Parijs Radio; 3.20 Keulen; 4.20 Parijs Radio; 4.35 Keulen; 5.20 Parijs Radio; 6.20 Keulen; 8.20 Bari, Rome; 9.20 Fr. Brussel; 10.30 Keulen; 11.20 Diversen. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diver sen; 10.35 London Regional; 12.45 Droitwich; 2.20 London Regional; 2.50 Droitwich; 3.20 Lon don Regional; 4.20 Droitwich; 8.20 London Re gional; 8.50 Keulen; 9.20 Droitwich. Programma 5: 8.0O—7.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Dansmuziek. 1. Poor Robinson Crusoe. 2. Sweat Suo. 3. The younger- generation. 4. My girl's a rhythm fan. 5. Fair ar dark, I love them all. 6. Im tangoschritt. 7. Way back home. 8. I'll string along with you. 9. Keep calling me sweetheart. 10. Ja, bei Nacht. 11. Heart of gold. 12. Mad about the boy. 13. Eine Nacht auf Java. 14. St. Louis Blues. 15. Farewell sweetheart. 16. Kiss me goodnight. 17. Little valley in thexmountains. 8.0012.00 Diversen. P::: C is Recht tegenover de eeuwenoude Amsterdam sche Poort is gevestigd de zaak van den heer F. P. van Rumpt, in automobielen en motor rijwielen en derzelver onderdeelen, artikelen waar de bouwers van de Amsterdamsche Poort wel nooit van droomden. De zaak aan de Spaarnwouderstraat 103105 is nu geheel ver bouwd, de werkplaatsis ondergebracht in de garage aan de Houtmarkt en zoodoende kwam er ruimte vrij voor een groote showroom, die door ruime étalageruiten tot in de verste hoe ken helder verlicht wordt. Al wat daar ge- exposeerd wordt de heer van Rumpt ver tegenwoordigt D.K.W.-auto's en -motoren en verkoopt tevens gebruikte wagens glinsterde bij de heropening in het winterzonnetje. Een groot magazijn voor de onderdeelen en een royale ingang completeeren het geheel. De showroom was smaakvol Ingericht en overladen met bloemstukken ter gelegenheid van de her opening. Wij wenschen den heer v. Rumpt veel succes met deze verbouwing, die een groote verbete ring is geworden en waardoor de zaak een waardig entrée voor onze stad is. De oud-Groninger, die gisterenavond de op voering van „de Koekoek" in den Stadsschouw burg heeft meegemaakt, kan zich verbeelden een reis naar het Noorden te hebben gemaakt, zóó omhangen van Groningsche sfeer keerde hij huiswaarts toe. Het deed hem goed, weer eens andere Groningers te ontmoeten, de kernach tige Groningsche taal te hooren en te spreken enGroninger koek te eten. En daar was alle gelegenheid toe. Er was stemming en gezelligheid, die nog verhoogd werd door een geanimeerde verloting. „De Koekoek" van Fabricius behandelt het oude gegeven van kinderverwisseling op een origineele wijze. De rollen waren uitstekend bezet en men kon zich door de aankleeding van het tooneel werkelijk op het land wanen. De band tusschen dé Groningers in Haarlem Is opnieuw aangehaald, want allen zijn het er met Geert Teis over eens: Ain Pronkjewail in gaolden raand Is Grönnen: Stad en Ommelaand. Heel toevallig kwam ik onlangs in gesprek met iemand die voor eenige zakelijke aange legenheden vanuit het buitenland naar Holland was gewipt. „Ga zoo gauw mogelijk weer terug," vertelde hij me langs zijn neus weg. „Want hier in Holland kan je je alleen maar vervelen!" Ik keek als een vraagteeken. Dat zag hij en hU vervolgde: „Ja, jullie hebben hier in Holland wel al les mooi voor elkaar, tenminste dat denken jullie, maar als jullie je eens gaat afvragen, wat jullie aan vreemdelingen voor amusement te bieden hebben, dan is dat een verdraaid schijntje!" Ik dacht na en piekerde erover. Eigenlijk had hij gelijk. Alles is hier in Holland bij paragra fen geregeld en aangeduid, precies zooals een conservenfabriek met zijn blikgroenten doet. Om acht uur zijn de winkels gesloten en is de stad dor en doodsch van aanzien. Uitbundige vroolijkheid is nergens te bespeuren en na twee avonden weet een vreemdeling niet, wat hij nog anders kan uitvoerAi, dan in een café zitten, tot hij er om twaalf uur uitgegooid wordt. Het is het soort amusement in blik, waaraan geen korreltje aantrekkelijkheid zit. Is het te verwonderen dat de vreemdelingen, als ze hier komen om de bollenvelden te kij ken, den tweeden dag naar Volendam en Mar ken gaan en reeds den derden dag van hun retourbiljet gebruik maken? Hoe het dan wèl moet, zal ik hier niet op lossen, maar wel dient men er zich rekenschap van te geven, dat menschen, die voor zaken of voor pleizier reizen, veel geld verteren, wat iedereen ten goede kan komen. Dus als men die lieden naar zijn buurman laat gaan, wijl men zelf te lam is om maatregelen te nemen, welke hen hier kunnen houden, dan moet men ook niet steen en been klagen over den slech ten tijd en „dat er zelfs zooveel Hollanders naar het buitenland trekken om zich te amu seeren." Doe dat alleen wanneer je zelf alles te bieden hebt, wat ook het buitenland aan zijn gasten geeft. Er zit aan dit onderwerp nog een andere kant. Want het is nog niet zoo heel lang ge leden, dat een jonge man mij vroeg, hoe een behoorlijk katholiek jongmensch met weinig relaties, aan een behoorlijk katholiek meisje kan komen, wanneer hij er niet toevallig tegenaan loopt of haar uit het water redt. Ik raadde hem de Oratoriumvereeniging aan, maar hij kan niet zingen. Toen joeg ik hem naar den jaarlijkschen feestavond van diezelfde vereeniging en hü beweerde dat reeds eenige jaren te doen. Maar dat is maar eens per jaar! Toenja, toen moest ik ook bekennen, dat ik geen ander middel wist. Een katholieke Heerensociëteit is hier niet, wel twee neutrale. Wat nu? Wel, dat het hoog tijd wordt, dat de katho lieken met hun vereenigingen en organisaties op sociaal en cultureel gebied, ook heusch eens aandacht mogen schenken aan het amusement. Want het is wel gemakkelijk gezegd, dat mag je niet, en dat Is een gevaarlijke omgeving voor gemengde kennismaking, maar dan dient er toch een gelegenheid tegenover te staan, welke op eigen terrein alles biedt, wat, mis schien met moeite, maar dan toch zeker op neutraal terrein wèl te vinden is. Nee, ik ge loof dat er aan de Hollandsche lol heel wat hapert, en het lijflied van den feestvierenden Hollander-, „Houdt er den moed maar in" is misschien toch zoo gek nog niet ACHILLES. Zooals reeds werd gepubliceerd zal heden op het T.Y3.B.-terrein aan den Rijksstraatweg te Haarlem-Noord* het resteerende gedeelte van den indertijd wegens slechte weersomstandig heden gestaakten competitiewedstrijd T.Y.B.B. H.B.C. worden uitgespeeld, welk restant gevolgd zal worden door een vriendschappelijke ontmoe ting tusschen beide elftallen. Men kan dus een interessanten strijd tege moet zien, temeer daar zoowel H.B.C. als T.Y.B.B. met hun volledig competitie-elftal zullen uitkomen. De wedstrijd vangt aan om half drie. E.D.O. speelt als volgt: G. Verhagen, J. v. d. Born, K. Zandstra, J. Koene, Th. v. d. Putten, H. Oomen, S. Spek, P. v. Zaanen, H. Schijvenaar, B. Timmerman, P. Spek. ^"Nou, mevrouw Meipers" kwam de dok- na 'n heele poos weer in de hulskamer „dat ziet er met Betje niet zoo best uit." •■Is 't zóó ernstig, dokter? Zou ze....?" 'j'jNee, neestervensgevaar is er niet, maar j, 2al 'n lange geschiedenis worden en ik vind noodzakelijk, dat ze in 'n ziekenhuis wordt genomen. Ze heeft 'n ernstige nier-aandoe- k'"g, die 'n speciale behandeling en verpleging °öig maakt." „•.Goddie ziel.... en hoe lang denkt u, ze ^.►Precies kan Ik dat niet zeggenmaar 't kme toch niet verwonderen als u haar 'n •f jaartje zult moeten missen." "E>us dat is wel het minste, denkt u?" „Ik vrees van ja." "Stakker." y.Voor u óók geen prettige boodschap, me- °bwzoo'n trouwe dienstbode." j^'Over 'n maand of vier is ze vijf en twintig i/r bij me. Ik had al plan, om daar 'n feestje i-M te makenIk zal onmogelijk aan 'n 6üwe dienstbode kunnen wennen ^"Tja.... dat zal toch moeten.... u is ook jong niet meeren u kunt niet moe- rziel alleen in dit huis blijven." VÖari ga ik nog liever in 'n pension zoo lang 'Je in 't ziekenhuis ligt." i 'L'n 't huis zoo lang onbewoond laten? Hm.. Moet het natuurlijk zelf wetenmaar St:Ja, ik begrijp, wat u bedoelt.... 't wordt t biet mooier opIk zou 't voor 'n half L, kunnen verhurendesnoods gemeubi- aan 'n klein gezin." V,"Oat zal niet zoo gemakkelijk gaan, me- ij l|w.wie huurt 'n huis voor 'n half jaar? je kunt niet weten.... 't is te probee- ren met 'n advertentie.... Als ik u was nam ik 'n noodhulpmogelijk treft u 't beter dan u denkt." „Nee, dokteru vindt 't misschien eigen wijs van me, maar als ik Betje niet om me heen heb.... begrijpt u goedvijf en twin tig jaar heeft ze hier met alles meegeleefd 't is bijna 'n zuster van me gewordenen stel u voor, dat ze daar in 't ziekenhuis gaat piekeren over de mogelijkheid, dat die nood hulp haar van haar oude plaats zou kunnen dringenIk zal 'n advertentie plaatsen." „Zeker, meneerkomt „binnen." 'n Vriendelijk heertje was 't, van naar schat ting 55. „Is niemand me nog vóór geweest, mevrouw?" „Nee, meneer't is ook wel 'n apart ge val, nietwaarzoo voor 'n maand of zes neemt u plaats...." „Graag, dank umijn naam is Bom- hartik kan u direct wel zeggen, dat dit aparte geval mij heel goed te pas komtIk ben weduwnaar en 'n nicht van me doet de huishoudingIk laat in Bloemendaal 'n landhuisje bouwen, dat met ongeveer 'n half jaar betrokken zal kunnen wordenIk zoek al lang naar 'n geschikte woning voor die zes maanden, maar men schijnt niet zoo graag op zoo'n korte termijn te willen verhuren. M'n tegenwoordige woning moet ik verlatenik kon dat huis héél goed verkoopen.ja, nu weet u eigenlijk de heele geschiedenis „Dat is dan feitelijk óók 'n apart geval, me neer. „Dat is 't't zal tenminste niet zoo vaak voorkomen." „Mijn geval Is dit, meneer Boeh...." „Bomhart" „O, ja, pardonMijn dienstbode ligt met 'n nierkwaal in de Maria-stichtingdie kuur zal vermoedelijk minstens 'n half jaar durenik wil haar niet missen, want ze is al bijna 25 jaar bij mevanaf m'n huwe lijk'n Jaar of tien geleden is m'n man overleden en vanaf die tijd zijn we nog meer aan elkaar gehecht geraakt. Als Onze Lieve Heer 't goed vindt moet dus over 'n half jaar alles weer worden zooals 't geweest is.... ik ga zoo lang op kamers wonen...." „Eigenaardig, mevrouweigenaardig u heeft 'n dienstbode, die u niet kwijt wilt..., en ik heb 'n nicht, die evengoed m'n dochter kon zijn.... We kunnen gewoon niet buiten elkaar.en 'n eigen dochter zou niet beter voor me kunnen zorgen.u begrijpt: als je nooit kinderen hebt gehad „Ook mijn huwelijk bleef helaas kinderloos, meneer Bornhartik begrijp u dus volko menMag ik u misschien 'n kopje thee aan bieden?" „O, graag, mevrouwmaar ik wil u niet langer ophouden dan „Integendeel, meneer.... wilt u wel geloo- ven, dat ik die stille dagen met de grootste moeite dóór komik begin af en toe hard op met me zelf te pratenof ik roep Betje, zonder er bij te denken, dat de goeie ziel in 't ziekenhuis ligtSuiker en melk, meneer?" ,,'n Bewijsje, mevrouw'n bewijsje „Neemt u intusschen 'n sigaar't kistje staat daar op zij van de schoorsteenmantel „Nou, mevrouwals 't u niet hindert zeer gaarneen ik maak u m'n compliment, hoor.alleenwonende weduwen hebben ge woonlijk wel sigaren in huis, maar ze verge ten meestal er een te presenteeren...." „Ik zag mijn man zelden zonder 'n sigaar daar komt 't misschien vanEn nu wilt u zeker straks 't huis wel even zien „Ochbepaald noodig is 't niet, me vrouwAls 't geschikt is voor u en uw dienstbode, dan is 't dat wellicht ook voor mij en m'n nichtjeen bepaalde eischen heb ik niet.Zegt u me maar, wat de huurprijs is." „Wat dacht u van vijftig gulden per maand? Gemeubileerd dan." „Maar mevrouwdaar kunt u nooit mee uit! Dit huisop deze standvoor vij...." ,,'t Gaat niet om er aan te verdienen, me neer Bomharten uw nicht zal wel zor gen, dat de meubelen goed worden onderhou den." „O, jadaar sta ik voor in!" „Welnu danstel u voor, dat ik die meu belen moest laten opbergen.... kost ook weer geld.... Nu blijft zoo goed als alles op z'nplaats en „Ik moet zeggen, mevrouw, 't is heel onbaat zuchtig.... en ik schaam me wel 'n beetje, dat ik...." „Doet u dat niet, meneerik zeg u nog maals.... o, ja.... er is tóch nog 'n andere conditie. „Laat u maar es hooren „Ik zou graag.... laat ik zeggen: zoo om de veertien dagennog es 'n kijkje komen nemen. „Maar dat spreekt vanzelf, mevrouw.... u heeft volkomen 't recht „Pardon, laten we 't asjeblieft géén recht noemen't is ook niet m'n bedoeling, om hier op een of andere wijze contróle uit te oefenen.... Maarja, u vindt 't misschien wat overdrevenmaar ik ben erg aan m'n huis gehechten ik ben bang.... als ik over 'n half jaar zou terug komen zonder alles nu en dan nog es te hebben aangekeken „Begrepen, mevrouw.... begrepen,... en ik zal de laatste zijn, om zooiets overdreven te noemenLaten we dus afspreken, mevrouw, dat de deur ten allen tijde voor u open staat. desgewenscht ieEfere dag." „O, nee!" lachte mevrouw Meipers „dat zou u beslist gruwelijk gaan vervelen." „Ik geloof 't niet, mevrouwmaar ik laat 't geheel aan u over, hoor! 's Middags kunt u me meestal wel thuis treffen. Maar heeft u er nu heusch goed over nagedacht, mevrouw vijftig gulden per maand voor 'n gemeubileerd heerenhuis?" ,,'t Blijft zoo, meneer...." „Nou, mevrouwik moet zeggen: dat is dan óók ,,'n apart geval!" Het derde bezoek van mevrouw Meipers kreeg al 'n meer vriendschappelijk karakteren de tusschenpoozen werden kgrter.... 't Begon met 'n week in plaats van veertien dagen. De nicht van meneer Bornhart was 'n be schaafd, gastvrij meisje met 'n heel prettig karakter.en mevrouw Meipers kon nooit merken, dat haar bezoek minder welkom was dan anders..., „Mevrouw" zei het nichtje op 'n keer „u moet morgen de heele dag onze gast zijn." „Och. zou ik dat nu wel doen?" aarzelde mevrouw en voelde, dat ze even ging blozen. „U doet 't, mevrouwals ik u er bij ver tel, dat ik morgen jarig ben." „Odan graag Dat werd 'n heel gezellig dagje.... en 's avonds brachten oom en nicht mevrouw Mei pers naar haar pension, waar nog 'n half uur tje werd nagepraat.... Die nacht had meneer Bomhart wat moeite, om in slaap te komen. En in de kamer van mevrouw de weduwe Meipers was ook zooiets aan de hand. Bij 't volgende bezoek deed meneer Bornhart zelf openhij zag bleeken had behuil de oogen „Wat is er gebeurd?" schrok mevrouw Meipers. „Komt u maar even binnen Hij ging haar verstrooid voor naar de huis kamer't leek, of ie opeens tien jaar ouder was geworden. „Gaat u zitten „Is Corrie ziek?" „Neeze is weg „Needat.... dat „Jaals u nou praat van 'n apart geval, dan is dat er eenHaar zuster Is plotseling overledenen nu is die man blijven zitten met zeven kinderenToen het bericht kwamik dacht, dat ik haar dood in m'n armen hieldZe is er direct heen gegaan.... en nou vanmorgen schrijft ze me, dat haar zwager haar heeft gesmeekt bij hem te blij- Mach. no. 16 Vervolg trekjes no. 3 ven.... de man was radeloos...." „Ik kan 't me voorstellen.... ook wat 't haar gekost zal hebben, om aan dat verzoek te vol doen. „Dus u heeft al begrepen, dat ze 't doet?" „Ik zou van haar niets anders verwacht heb ben „Dat heb ik haar precies ook zoo geschre ven „Dat is mooi van umaar 't zal 'n heel moeilijke brief geweest zijn." „Dat was 'tdat was 'téven moeilijk als die van haar.'t Is net of er 'n dooie hier uit huis is gedragen. En wat moet i k nu? Ik zal nooit aan 'n andere huishoudster kunnen wennen.... Wat had ik me daar veel van voorgesteldvan dat landhuisje daar in.... Ik zal 't maar te huur zetten als 't klaar is.... en zelf ergenstjazooals u bijvoor beeld...." „Jammervreeselijk jammeren ik kwam juist vertellen, dat Betje zoo prachtig vooruit gaatik kom juist bij haar van daanze is zoo gelukkigals 't even meeloopt kan ze toch nog hier haar zilveren jubileum vieren „Dan is u beter af dan ikof 't zou.... 't zou zóó gevonden moeten kunnen worden, dat. „Wat bedoelt u?" „Ik ben zeer nerveus, mevrouw.... dat zult u wel begrijpenneemt u 't me niet kwa lijk als ik per ongeluk iéts heel geks zeg.... ik bedoelals ik hier kon blijven „Oh.... u wil zeggenals betalend huis genoot. „Ik had eigenlijk gedacht.... alleen die laat ste lettergreepmet 'n andere er vóór.... „EchtgenootO, ja.... nog veel liever!" „U zegt?" sprong meneer Bornhart op.... „Ik zeg precies wat ik meen Er kwam een voorloopig nog wat schuchtere omhelzingen meneer Bornhout zei glim lachend: „Van 'n apart geval gesproken De bruiloft viel samen met het zilveren ju bileum van Betje. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3