STAD Koe ernstig mishandeld De bijeenkomst te Londen t IN VEE-AUTO „GETRAPT GEVECHT IN DE LUCHT BOVEN HANKAU GROOT GECOSTUMEERD VOORJAARSFEEST ZONDAG 20 FEBRUARI 1938 MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD D.D. 23 FEBR. 1938 De Magdalenakapel Asfalteering Ged. O. Gracht Slachthuistarieven NIEUWE STRAATNAMEN Graalnieuws WATERPOLO le KLASSE K.N.Z.B. S.V.H.—H.P.C. 3—5 bvh UIT DEN OMTREK BENNEBROEK HEEMSTEDE HILLEGOM ZEEKRIJGSRAAD WILLEMS OORD Schildwachtmisère op de Mok Van oud in nieuw Als 't voor Zwanenberg is, komt het niet zóó nauw! Eén maand gevangenis straf Schildwacht, die schuil plaats zocht Salueer uw meerdere Hij was van goeden wil Diefstal van tien konijnen Diefstal van dennetakken Japansche marinevliegtuigen be stoken Tsjoengking, den zetel der Chineesche regeering De wapeninvoer via Hongkong Huiszoeking bij Sovjet onderneming Wapens, welke er waren gesig naleerd, werden echter niet gevonden P. J. M. Verschure t In memoriam Geruchten over ontslagname van Eden niet bevestigd Corbin te Parijs R.K. ORATORIUMtfEREEHIGIHG - HAARLEM TOEGANG ALLEEN VOOR KATHOLIEKEN Voorgesteld wordt de vragen van den heer Johs. Visser omtrent de slooping van de Mag dalenakapel te behandelen bij Hoofdstuk VI der ontwerp-begrooting 1938. Ingekomen een verzoekschrift van J. L. Tadema e.a. om bij asphalteering van de Ge dempte Oude Gracht tusschen de Groote- en de Kleine Houtstraat een zoodanig wegprofiel te doen aanleggen, dat zij gevrijwaard worden van het parkeeren van automobielen voor hun deuren. En een verzoekschrift van de Samenwerken de Organisaties voor den Vleeschhandel te Haarlem en Omstreken om verlaging van de slachthuistarieven. (Voorgesteld wordt dit verzoekschrift te be handelen bij de ontwerp-begrooting voor 1938). Voorgesteld wordt te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies: le. een voorstel van den heer P. J. M. van Tetering tot aanvulling van de voorwaarden bij verhuur der zalen van het Gemeentelijn. Concertgebouw. 2e. bezwaarschriften tegen wijziging No. 12, behoorende bij de bladen 11 en 15 van het uit breidingsplan „Noord", van: het Predikanten- Weduwenfonds der Ned. Hervormde Gemeente, de Bouw- en administratiemaatschappij „Huls horst", H. W. Vink e.a. 3e. een verzoekschrift van het bestuur der R.K. St. Pavo-Jongensschool aan de Wester gracht om een vergoeding, bedoeld in artikel 84 der Lager-Onderwijswet 1920, voor het ver anderen van een trap in deze school. 4e. Een verzoekschrift van het bestuur der R.K. St. Josephschool aan de Nieuwe Gracht om medewerking voor het aanbrengen van een centrale verwarming en een sanitair inrichting in deze school. 5e. een verzoekschrift van het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs te Haar lem om overeenkomstig het 2e lid van artikel 25 der Nijverheidsonderwijswet te verklaren, dat de Gemeenteraad van Haarlem de op richting en instandhouding van een cursus voor uitgebreid lager nijverheidsonderwijs noodig acht. Voorgesteld wordt te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders ter afdoening: een verzoekschrift van A. Hendriks om onge daan te maken de intrekking zijner vergunning tot het stationneeren met automobielen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben aan de nieuwe straten tusschen het goederenstation en de Houtvaart de volgende namen gegeven: Lorentzkade, Gibraltarstraati Trompstraat, 2e Theemsstraat, Van 't Hoff- straat, Theemsplein, Duinsstraat, Terheiden- straat,' le Theemsstraat, Sontstraat, Dover- straat, Kijkduinstraat en Van Kinsbergen- straat. ZONDAG, 20 Febr. Lichtbakens, Groenmarkt. Bezichtiging van ons nieuwe cirkellokaal voor de ouders van de leden en belangstellenden. Zoetestraat no. 12. 's Av($nds geen stormlamp. MAANDAG: 8.15 uur repetitie zang, Leegh- Waterstraat no. 4. WOENSDAG: Geen sportclubs Exvo. DONDERDAG: Deze week geen Graalkoor. VRIJDAG: 8.15 uur Vastenavondviering voor de leden boven 16 jaar in de kroonzaal van Brinkmann, Groote Markt. Inlichtingen op het clubhuis, Spaarne. ZONDAG, 27 Febr.: Leidstersdag. HPC is direct iets sterker, waarvan Eldering Profiteert door HPC de leiding te geven. v. Wijk tveet echter gelijk te maken; voor rust is het Eldering, die den stand op 12 weet te bren gen Na rust maakt Sipkema er 13 van als hij Profiteert- van een fout van den SVH-keeper. Ottevanger verkleint den achterstand tot 23, ten Hacke maakt er 2—4 van, Snoek brengt dan den stand op 34 en wanneer Barends en Eldering uit het water zijn gezonden, brengt ten Hacke op zeer fraaie wijze den eindstand op 35 voor HPC. De stand in deze af deeling luidt thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Hz en PC 7 4 3 0 11 22—13 Zian 6 4 1 1 9 18—22 HPC 7 4 I 2 9 28—17 t>WR 7 2 0 5 4 15—29 7 0 1 6 1 18—29 Maandagavond a.s. om 8.15 uur speelt HPC in het Sportfondsenbad tegen Zian haar laat sten wedstrijd. Weet HPC dezen te winnen en Zou Zian den laatsten wedstrijd van HZ en PC Rinnen, dan eindigen de bovenste drie alle op 11 punten en zou een extra competitie noo dig zijn voor het kampioenschap. Hnisbroeitentoonstelling. Vrijdagmiddag te twee uur werd in het Vereenigingsgebouw aan de Schoollaan de Huisbroeitentoonstelling geopend, Welke georganiseerd werd door den Landarbei- dersbond St. Jeroen. In zijn openingswoord dankte de voorzitter van den Landarbeidersbond, de heer Lommerse, den burgemeester voor zijn welwillendheid om deze tentoonstelling te openen. Spr. zag hierin Wederom een bewijs van het medeleven met fclles wat de gemeente aangaat. De burgemeester dankte den voorzitter voor atin vriendelijke woorden. Vervolgens werd een rondgang gemaakt langs de tentoonstelling. De jury, bestaande uit de heeren D. van Eg- ^ond, A. Lommerse en G. Lommerse, allen uit Hillegom, heeft de volgende prijswinnaars aan gewezen: Huisbroei: H. Does, le en eereprijs; A. Weijers, 2e prijs; J. Lammers 3e prijs met eervolle ver melding voor mooiste groep hyacinten; 4 G. Assendelft; 5 P. van Lierop; 6 P. Brouwer; 7 N. Assendelft; 8 L. Apswoude; 9 Th. Blom; 10 G. Huurman; 11 L. G. Weijers met eervolle ver melding voor mooiste collectie tulpen; 12 J. v. Roojjen; 13 A. Heemskerk; 14 M. Huisman. Verplichte inzending: le prijs G. Assendelft, wisselbeker. Van de deelnemende scholen heeft overeen komstig de uitspraak van de jury de R. K. Meis jesschool den wisselbeker gewonnen. De eerste prijswinnares was Clasina Lommerse. De tweede prijs werd gewonnen door de Jongensschool; le prijs C. Lammers. Den derden prijs behaalde de O. L. school; le prijs jongens D. v. d. Schans; le prijs meisjes Zus van der Schans. De tentoonstelling blijft geopend tot en met Zondag 20 Februari. Burgemeestersjubileum. Ten Aanzien van de viering van het burgemeesters jubileum op 24 Februari a.s. verzoekt het huldigingscomité ons het volgende te berichten: Bij de offlcieele huldiging, die 's avonds in „Oud Berg en Dal" plaats vindt, zijn genoodigd de vertegenwoordigers van alle colleges, orga nisaties en vereenigingen, die aan de huldiging hebben medegewerkt. Op deze wijze wordt vrij wel de geheele gemeente bereikt. Voor degenen, die niet op dien avond vertegen woordigd zijn, bestaat er gelegenheid den jubi laris te complimenteeren tijdens de receptie, die wordt gehouden op den feestdag des middags van drie uur tot half vijf ten huize van den burgemeester, Rijksstraatweg 61. De heer C. A. M. Jonckbloedt 60 jaar Kon den wij nog gisteravond melding maken van de groote belangstelling bij de viering van den 60en verjaardag van den heer C. A. M. Jonck bloedt in de morgenuren, die belangstelling strekte zich uit tot laat in den avond. Van de velen, die hun opwachting maakten, noemen wij: de -pastoors van beide parochies, het meerendeel der leden van den gemeenteraad, het bestuur van den R. K. Bond van bouwpa- troon, den heer Pr. Hooij, voorzitter van de Haarlemsche middenstandsvereeniging, het be stuur van het comité tot ontwikkeling en ont spanning voor werkloozen in Heemstede en vele vrienden en kennissen. Namens het comité tot ontwikkeling en ont spanning van werkloozen sprak de vice-voor- zifrter de heer S. Rijkes, mede namens het co mité en de werkloozen woorden van dank en waardeering voor het vele, dat de heer Jonck bloedt in het belang der werkloozen steeds heeft gedaan. Namens den Bond van bouwpatroons sprak ook de heer v. d. Putten eenige vriende lijke woorden. Oranje-Volkszangavond. De R. K. Vereen, voor den Volkszang hield Vrijdagavond een bij zonder goedgeslaagden oranjeavond. De groote zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw was ge heel gevuld, o. m. wethouder dr. E. A. M. Droog en de heer en mevr. Vos, deze laatsten ver tegenwoordigend de Vereeniging Koninginnedag, waren onder de aanwezigen. Dr. Droog opende den avond, er zijn voldoe ning over uitsprekend dat deze in het kader der Oranjeviering stond. Het was alles Oranje, allereerst de liederen, die gezongen werden door de verschillende kinder koren, dat der St. Augustinusschool onder lei ding van den heer Jac. de Jong; dat der St. An- toniusschool onder leiding van mej. Brouwer, dat der St. Jozefschool onder leiding van Br. Tarcisius, en het koortje der Mariacongregatie onder leiding van mej. Annie v. d. Linden. Maar ook de zaal was rijkelijk versierd met de rood- wit-blauwe kleuren en oranje, terwijl de dames van de congregatie getooid waren in oranje blouses en de kinderen der andere koortjes oranjemutsen en sjerpen droegen. Voor den aanvang zette de heer Godfried Bomans de bedoeling van dezen avond uiteen. Eerstens om door het zingen van oranjeliederen uiting te geven aan onze liefde aan het huis van Oranje, maar ook en vooral om de men- schen, zoo verwend door radio en anderszins, weer te leeren zingen. Onder leiding van den heer Jac. de Jong Werd dan door alle koren gezamenlijk gezongen „Slaat trommels en trompetten", en de leider wist op zijn bekende wijze ook de aanwezigen in den zang te betrekken. Later zong elk koortje afzon derlijk, elk oogstte veel succes, maar „Ons is een Prinseske geboren" had wel den meesten bijval. Het was een succesavond, en een propaganda zeker voor een volgenden avond, dien de heel de Jong in zijn sluitingswoord toezegde. R.K. S. V. Concordia. Concordia trekt Zondag naar Bernardus te Zoeterwoude. Te Hillegom was deze wedstrijd de beste dien we dit seizoen zagen. Het vertrek der bus is 1.15 vanaf de R.K. Volksbond. Verkooping. Donderdagavond had in Hotel Meneer Pietersen wil een nieuw pak koopen Sistermans ten overstaan van Notaris D. Lod der de verkoop bij inzet plaats van: 1 Het Winkel- en Woonhuis, gelegen aan de Hoofdstraat no. 140, waarin slagerij, met berg- en werkplaatsen, erf, poort en open grond met uitgang naar de Molenstraat, groot 4 A. 0 c.A. In hoogste bod gebracht op 6600 door den heer H. v. d. Jagt alhier. 2 Perceelen Weiland met schuurtje, gelegen aan de Weerlaan, samen groot 2 H.A. 21A. 10 c.A. Deze perceelen werden in hoogste bod ge bracht op 4.000 door den heer W. van Zanten alhier. Toeslag over een week. De Beurs. De Hillegomsche Beurs werd Donderdag door 165 personen bezocht; er wer den 156 Beurskaartjes uitgegeven. De handel was matig. Voor den Zeekrijgsraad stonden dezer dagen twee zeemiliciens terecht, die zich als schild wacht op de Mok niet volgens de dienstvoor schriften hadden gedragen Bij de behandeling van deze zaken bleek, dat er op De Mok nogal gemoedelijk gedacht wordt over de gewichtige functie, die de schildwacht vervult en het was de fiscaal, die daar den nadruk op legde en bij zijn eisch als preventieven maatregel het verzoek voegde, om de beklaagden, na veroor deeling terstond in arrest te stellen. De Oudejaarsavond scheen in de cantine van De Mok verre van gezellig te zijn verloo- pen; de meesten waren met verlof en tot de genen, die het wachtsvolk uitmaakten, behoor de ook de zeemilicien vliegtuigmaker 2e kl. A. W., die toen hij om 8 uur klaar was met wachtloopen, zoo'n beetje wat je noemt met zijn ziel onder zijn arm liep. Het was een saaie boel, vond hij, op dezen Oudejaarsavond en daarom besloot hij met zijn maat, die echter niet tot het wachtsvolk behoorde, er tusschen uit te knijpen en ging hij een wandeling ma ken naar de wereldstad Den Hoorn, waar wel niets te beleven was, maar vanwaar hy toch eerst het volgend jaar, n.l. op Nieuwjaars nacht half één terugkeerde. Alzoo stond hy terecht wegens overtreding van art. 129 van het Wetb. v. Mil. Strafrecht. De fiscaal requireerde 3 weken gevangenis straf en mede, omwille van de generale preven tie en een snelle berechting na veroordeeling, een directe in-arrestneming. De raadsman, de kapitein der Mariniers W. A. J. Roelofsen, betoogde, dat er wel eens wat gedaan had kunnen worden om den oude jaarsavond voor deze jongens wat behaaglijker te maken; de sfeer in de cantine was nu kil en akelig; anderzyds vond spr, dat zijn supe- 'ft Voor den politierechter te Utrecht had zich dezer dagen een 37-jarige veehouder uit Oss te verantwoorden wegens dierenmishandeling. Op 24 December j.l. was de man met een vrachtauto beladen met 7 koeien te Jutfaas op weg naar Os. Daar moest het vee even uitge laden worden en later er weer in. hetgeen niet te best lukte; de wagen bleek voor 7 koeien niet groot genoeg te zyn. vyf beesten gingen weer goed den vrachtauto in, het zesde moest er in „getrapt" worden. De voerman belastte zich hiermede en schopte het dief tegen de uiers en de achterpooten. „Ja," zeide verdachte, „koeien zyn geen men- schen, daar kun je niet tegen zeggen: ga alsje blieft den wagen in, dan geef je het beest wel eens een tikje.' „Maar de koe had verwondingen," merkte de politierechter op, „de tik zal wel flink aange komen zyn." De man bleef er bij, de koe niet mishan deld te hebben. Verdachte overhandigde mr- Visser twee brieven, één van het gemeentebe stuur uit Os en één van de firma Zwanenberg, waaruit bleek, dat hij goed bekend stond. Als getuige werd een veldwachter gehoord, die het proces-verbaal had opgemaakt. .Wel was deze van de mishandeling géén getuige geweest, maar hy had geconstateerd, dat de wagen voor 7 koeien te klein was: Eén koe vertoonde schaafwonden. Verdachte hield vol, dat er voor de beesten plaats genoeg was, „de koeien konden schuin tegen elkaar staan." „En misschien ook twee hoog!" merkte de officier van justitie mr. Twiss Quarles van Ufford op. De tweede getuige was een chef van „Persil" uit Jutfaas, die zeide goed de dierenmishande ling gezien te hebben, het leek nergens op! De koe werd tegen de uiers en de pooten geschopt, het beest werd gewoon in den wagen getrapt. Mr. Twiss bracht hulde aan getuige voor het onmiddellijk waarschuwen van de politie: Der gelijke dingen zullen in het arrondissement Utrecht niet worden toegelaten en, als ze voor komen, streng gestraft worden. „Waar moest je met de koeien naar toe?" vroeg de officier van justitie aan verdachte. „Naar Zwanenberg in Os," luidde het ant woord. „O, dar.- kan het jullie ook niet schelen of cle beesten beschadigd zyn of niet," zoo vervolgde mr. Twiss Quarles van Ufford dan. De derde getuige was een arbeider uit Jut faas, die gezien had, hoé de koe mishandeld was geworden: het was meer dan ergeriyk. Het dier kon den wagen niet meer in en tóch moest het erin, met schoppen tegen de uiers en pooten. Drie getuigen a décharge hadden geen dieren mishandeling waargenomen; de ruimte in den wagen was ook groot genoeg! De officier van justitie, mr. Twiss Quarles van Ufford, achtte dierenmishandeling wettig en overtuigend bewezen. Er waren te veel koeien ln den wagen en daarom moest er nog één gewoon „ingetrapt" worden. Spr. vond het een buiten gewoon ernstig feit en eisch te een gevangenis straf van twee maanden. Mr. Visser, de politierechter, noemde verdachte een dierenbeul en een gevaar voor den weg, dat jarenlang dergelyke praktyken toepast. rieuren, die hem al in de gaten hadden, niets deden, om dit misdryf te voorkomen. PI. vroeg de uiterste clementie en zoo mogeiyk een voorw. veroordeeling. Uitspraak 3 weken gev. Daarop verscheen de 20-jarige zeemilicien- matroos 3de kl. L. R„ eveneens van De Mok, die in den nacht van 15 op 16 Jan. terwijl hij als schildwacht fungeerde, zyn geweer aflegde en in de stuurhut kroop van het Vliegkamp VI, om tegen wind en kou beschut te zijn. De kor poraal van de wacht had hem gesnapt; bij de eerste inspectie vond de korporaal alleen het geweer, terwijl hij, toen hij met zijn lantaarn de stuurhut afzocht bekl. niet zag; den tweeden keer ontdekte hij daar ook den schuilenden schildwacht. Op een vraag van den president zei bekl., dat zulks wel meer voorkomt op de Mok; de fiscaal eischte 1 mnd. gev. en directe in-arrest- stelling. x Kapitein Roelofsen bepleitte verzachtende omstandigheden en schilderde bekl. als een eerlijk man; ed sfeer op De Mok is ten deze niet in orde, aldus pl. en hy vond het niet ge heel juist, dat zulks op de miliciens verhaald wordt. Uitspraak 6 weken gevangenisstraf. De zeemilicien-matroos 3de klas J. R. uit Kampen had geweigerd 'n sergeant van de land macht, dien hy in zyn woonplaats op 21 Dec. ontmoette, den militairen groet te brengen. De oorzaak lag volgens bekl. en zyn raadsman in een conflict, dat bekl. juist in zyn ouderlijke woning had gehad en waarover hij nog ver stoord was, toen hy den sergeant ontmoette. De fiscaal kon dit excuus, dat bovendien te laat kwam, niet aanvaarden en eischte 3 weken gev. Uitspraak conform. De zeemilicien-matroos 2de kl. E. A. D. uit Papendrecht bevond zich als zeeman op een vrachtboot in de buurt van Schotland, toen hem een mededeeling bereikte, dat hy voor her halingsoefeningen in de Marine-kazerne te Nieuwediep moest opkomen. Bekl. vroeg zijn kapitein dit voor hem in orde te maken en vergat verder de heele geschiedenis, totdat hem 2 jaar later in België doer een collega de mede deeling gewerd, dat naar hem in Holland ge zocht werd, omdat hy op moest komen voor herhalingsoefeningen. Daarop herinnerde bekl. zich de geschiede nis en onverwijld meldde hy zich by den bur gemeester van zijn woonplaats, Papendrecht. De fiscaal nam aan, dat hier geen opzet in het spel was, doch er was wel schuld en on achtzaamheid. Hy vroeg 3 weken met aftrek van preventief. Kapitein Roelofsen pleitte uiterste clemen tie, waar alle reden voor aanwezig was, mede door gezinsomstandigheden. Uitspraak 19 da gen gev. Verdachte kreeg een geduchte waarschuwing: „Pas op, als we je hier weer terugzien." Hy werd veroordeeld tot één maand gevan genisstraf. Een 23-jarige fabrieksarbeider uit Mijdrecht stond terecht wegens diefstal van 10 konynen. In gezelschap van nog een jongen had hij in gebroken te Müdrecht en tien konynen gestolen. Deze waren verkocht aan een „bekende" a 1.— per stuk en de winst was samen gedeeld. De bekende", als getuige gehoord, wist ervan, dat de konynen gestolen waren: drie dagen vóór, de inbraak was erover gesproken! „Jy zult er meer van hooren," merkte Mr. Visser tegen getuige op, „temeer daar jy de ko nijnen nóg duurder te Gouda verkocht hebt." Mr. Twiss Quarles van Ufford eischte 40. boete subs. 20 dagen hechtenis. De politierechter vond t niet genoeg en ver oordeelde verdachte tot één maand gevangenis straf! Nummer twee was een 22-jarige arbeider uit Mydrecht, die terechtstond wegens diefstal m vereeniging van de tien konynen. De jongen bekende direct. „Dat is tenminste flink, na je ontkenning bij de politie," aldus de officier van justitie. Mr. Twiss Quarles van Ufford eischte ook nu weer 40.— subs. 20 dagen en wéér maakte de politierechter er één maand gevangenisstraf vanl Een 23-jarige slagersknecht uit Hilversum was op 18 December j.l. naar Baarn getrokken om dennetakken „op den kop te tikken." Hij was met een bakfiets het bosch ingegaan en had daar met een mes takken afgesneden, met het doel deze te verkoopen, teneinde een centje te verdienen. Verdachte ontkende het ten laste gelegde. Jk heb alléén wat takken opgeraakt." De officier van justitie eischte daar verdachte reeds driemaal veroordeeld is geweest, één maand gevangenisstraf. Omstreeks Kerstmis vernielt men tal van boomen, het is een ware plaag. Mr. Visser deed uitspraak, conform den eisch. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) SJANGHAI, 19 Febr. (Domei). Boven Hankau is het gisteren tot het grootste luchtgevecht van den huidigen oorlog ge komen. De Japansche vliegtuigen schoten meer dan 30 Chineesche toestellen neer te Hankau en ten Oosten van de stad, ter wijl vijf vliegtuigen op den grond vernield werden. Verder hebben Japansche marinevliegtuigen een vlucht ondernomen naar den nieuwen ze tel der Chineesche nationale regeering, Tsjoeng king, dat op een afstand van 1350 myl van de Jangtsemonding ligt. Het vliegveld werd hier zwaar gebombar deerd en veertien Chineesche militaire vlieg tuigen werden vernield of beschadigd, evenals de barakken en andere tnilitaire gebouwen. Alle toestellen keerden veilig naar hun basis terug. De correspondent van de „Asahi Sjimboen" te Hongkong meldt, dat by den invoer van wapenen en munitie in China over Hongkong Engeland de eerste plaats inneemt voor de periode tusschen 1 en 16 Februari. De voorraden werden vervoerd door 12 En- gelsche, 3 Duitscrie, 3 Noorsche, 2 Nederland- sche, 2 Amerikaansche, 1 Italiaansch en 1 Deensch schip. Het blad geeft verder een uitvoerige opsom ming van de hoeveelheden wapenen en mu nitie, afkomstig uit de verschillende landen. Zaterdag heeft de politie huiszoeking ver richt in de Honthorststraat 3 te Amsterdam, een luxueus ingerichte villa, wiaar de Sovjet- Russische Handelsonderneming is gevestigd, welke uitsluitend met Russische employé's werkt. Het huis werd doorzocht naar wa pens, welke daar aanwezig zouden zyn. Onlangs hebben Amsterdamsche werklieden in het huis werkzaamheden moeten verrichten, waarbij men bij toeval ontdekte dat onder boe ken en papieren geweren en patronen verborgen lagen. Dit feit kwam de politie ter oore, welke hedenmorgen haar maatregelen nam. Vergezeld van enkele politie-employé's vervoegden zich commissaris Hoogenboom en de inspecteur van den Justitieelen Dienst van het bureau Leidscheplein naar het huis, waar men echter niet verder werd binnen gelaten dan de corridor. Pas nadat de Rus sen met enkele communistische advocaten en raadsleden hier ter stede hadden getele foneerd, bleken zij schoorvoetend bereid de politie toe te laten. Inmiddels was een overval-auto met politie agenten verschenen, Waarna men tot huiszoe king overging. Het onderzoek leverde geen resultaat op. Wa penen werden niet meer gevonden. Met den persoon van den heer P. J. M. Ver schure is een der meest vooraanstaande katho lieke Amsterdamsche persoonlijkheden op byna 77-jarigen leeftijd heengegaan. Een man van hoog aanzien in alle kringen onzer samenle ving, een zakenman van groote reputatie, een katholiek van nobel gehalte. Als leider van een der grootste binnenscheepvaartmaatschappyen en medebestuurder eener aanzienlijke scheeps werf en machinefabriek nam de heer P. J. M. Verschure een geheel eigene plaats in temidden van het industrieele en handelsleven der hoofd stad, waar hy jarenlang niet alleen lid der Ka mer van Koophandel, maar ook lid van den Ge meenteraad is geweest. Zyn kleine gestalte, zyn betrekkelyk zwak stemgeluid deden aanvankehjk niet vermoeden, welke stuwende, krachtige geest in dezen mensch huisde, maar wie hem heeft kunnen gadeslaan en hooren in onze openbare lichamen als ge meenteraad, Kamer van Koophandel en Pro vinciale Staten, wat dat er zeer groote invloed van dezen krachtigen en toch zoo beminneiyken mensch uitging. In onze Roomsch Katholieke Staatspartij nam hy jaren lang een vooraanstaande plaats in. Eerst als raadslid der hoofdstad wiens ad viezen werden gezocht en opgevolgd, later als lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland was hij een gezien bestuurder van stad en gewest, die aller vertrouwen, aanzien en waar deering won, wiens woord gezag had en wiens persoonlykheid zeer velen tot zich trok. Voor het katholiek onderwijs, voor de kath. vacantiekolonies, voor armen en zieken heeft hy enorm veel gedaan. Hij was vol offervaar digheid en edele impulsen. Tijdens het Inter nationaal Eucharistisch Congres, by het ju bileum van Z. Em. Kardinaal van Rossum te Amsterdam en bij zoovele andere gelegenheden was hy een der stuwende organiseerende krachten. Zijn wezen was een van samenbin dend vermogen. Voluit katholiek in het open bare leven werd hy om zijn groote eigenschap pen van geest en hart en om zijn kunde ten hoogste geacht ook door andersdenkenden. Zyn heengaan uit den gemeenteraad was in- dertyd een aanzienlyk verlies voor dit li chaam. Vele jaren heeft hy intusschen nog zyn stad en zijn gewest als lid van Gedeputeerde Staten gediend. Teruggetrokken uit het openbare leven se dert eenigen tyd, is hy nu gestorven, achter latend de herinnering aan een welbesteed leven. LONDEN, 19 Febr. (Reuter). In officieele kringen wordt de grootste geheimhouding be tracht ten aanzien van de byeenkomst van den Britschen ministerraad, welke geheel gewyd was aan de bespreking van de buitenlandsche vraagstukken. Het belang van de bespreking blykt wel uit het feit, dat Malcolm MacDonald, die de Valera by diens aankomst te Londen had willen begroeten, een vertegenwoordiger heeft gezonden naar het station en zelf de vergadering heeft bygewoond. Naar vernomen wordt werd de geheele toestand besproken, in het bijzonder even wel de OostenrijksehDuitsche en de BritschItaliaansche betrekkingen. Het ge rucht gaat, dat Eden zijn ontslag zou heb-., ben aangeboden, doch dit wordt niet be vestigd. In politieke kringen wordt het plotseling by- eenroepen van den ministerraad toegeschreven aan onverwachte gebeurtenissen gedurende de laatste dagen, of die wisselingen in den Euro- peeschen toestand, welke nog niet zijn onthuld. Men verwacht evenwel, dat na de bijeenkomst, welke morgen zal worden gehouden, de toe stand opgehelderd zal worden. Het bericht, dat de Britsche regeering mor genmiddag na de rede van Adolf Hitler byeen zal komen, heeft te Washington veel indruk ge maakt. Maatregelen zyn genomen om Huil den tekst van de rede voor te leggen, onmiddeliyk nadat deze zal zijn uitgesproken. De Fransche ambassadeur te Londen, Corbin, is heden te Parys aangekomen en heeft een langdurig onderhoud gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken, Delbos. Corbin zette den minister den indruk, wel ken men te Londen over de besprekingen te Berchtesgaden heeft, uiteen en de even- tueele gevolgen daarvan. Beide regeeringen voelen de draagwydte van het initiatief van Hitier en de beteekenis hiervan voor de onafhankelykheid van Oostenrijk en de veiligheid van Tsjecho-Slowakye, alsmede den algemeenen toestand in Midden-Europa. De besprekingen tusschen Parys en Londen hebben ten doel te onderzoeken in hoeverre en op welke wyze beide regeeringen duidelyk zul len maken, dat zy groot belang stellen in het handhaven van de onafhankelijkheid van de Federale Republiek. Hiermede vervullen wy den droevigen plicht U kennis te geven van het plotseling overr lijden van onzen innig gelief den Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader BERNARDUS MATTHIJS OVERDIJK, na voorzien te zrijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, in den ouderdom van 71 jaar. Uit aller naam: A. E. OVERDIJK VAN NOORD. Haarlem, 18 Februari 1938. Waldeck Pyrmontstraat la rd. De H.H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden op Dins dag 22 Februari a.s. in de Kathedrale Kerk Sint Havo (Leidschevaart) om 7.30 en 9.30 uur, waarvan de H. Mis van 9.30 zal worden gezongen, waarna de begrafenis vanuit de kerk om 10.45 uur op het R.K. Kerkhof St. Barbara. op Zondag- en Maandagavond 27 en 28 Februari a.s. in alle zalen van het GEM. CONCERTGEBOUW, Lange Begynestraat Ook toegankelijk voor niet-gecostumeerden Artistieke leiding: HERMAN MOERKERK Dansleiding: GEBRS. MARTIN en bands: HARVEY'S SWING ORCHESTRA - THE MELODY MAKERS en de HARLEM KINGS Entréeprys: Zondag ƒ1.50, Maandag ƒ1.20, belasting inbegrepen Kaarten verkrygbaar aan het gebouw St. Bavo, Smedestraat en op den dag van het feest ook aan het Concertgeb. Aanvang 8 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 7