We luisteren naar Corporativisme in Roemenië Roofoverval te Oterleek Ontslagen kassier in verweer FINANCIEN HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN MGR. VON GALEN VAN OMKOOPBAARHEID VRIJGESPROKEN Dobbelmann lekker,man 7 M MARKTEN Dagfilm MAANDAG 21 FEBRUARI 1938 De nieuwe Roemeemche grondwet wordt heden gepubliceerd Bijna de volledige tekst van 's Pau sen Kerstrede, welke niet ge publiceerd mocht worden, voorgelezen Tötaliteitsfceginsel veroordeeld Vastenbrief van Mgr. Von Prey sing Wapenopslagplaats in Frankrijk ontdekt Drie ton oorlogstuig in een steen groeve gevonden TENTOONSTELLING BIJ BOENDERMAKER IN BERGEN Een greep uit het werk van de voornaamste Bergensche schilders van den weg staande auto's mogen wanneer licht op ver plicht is géén andere ver lichting voeren dan 'n recht* geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft. -(^>- Jongeman door drie onverlaten aangevallen en beroofd Oud-burgemeester van Oudorp wegens verduistering tot twee maanden voorwaardelijk veroordeeld BROERMOND VERRIED HEM Fietsendief, die schik in zijn geval kreeg Ook hij, die niet van dergelijke dwaasheden houdt, zal moeten er kennen, dat Son ja een knap meisje is. Hier in Holland doen wij niet aan zulke non sens en daarom dénken wij er eenvoudig niet over om Dobbelmann's IBIS tot Neêrlands lie veling te proclameeren. Maar als wij het deden, zou toch niemand kun nen ontkennen, dat IBIS tabak de lieveling van ontelbare Neder- landsche mannen is. F amilieber ichten -5 Dinsdag 22 Februari Is een boerenleenbank cmtonoom of van de Raiffeisenbank te Utrecht? VOETBAL AMSTERDAMSCH ELFTAL SAMENGESTELD Voor den wedstrijd tegen Brussel Midden: Looys (Ajax), Boon (D.W.V.) en Huisman (D.W.S.). In Amerika waren de afleveringen van kunstzijden garens in Januari grooter dan in December j.l. De index bedroeg n.l. 374. tegen 240. De afleveringen waren het grootst sedert September 1937. Volgens „Wallstreet Journal" wordt de winst van de Shell Union Corp. over 1937 op 1.25 tot 1.30 per aandeel geraamd- In 1936 bedroeg de winst 1.57 per aandeel- In de eerste negen maanden van 1937 be droeg de netto-winst 15.98 mill, tegen 16.51 mill, het vorig jaar, overeenkomende met 1.11 tegen 1.14 per gewoon aandeel- Swift en Co. keert op de gewone aandee- len een onveranderd dividend uit van 0.30. In 1937 werd viermaal een kwartaal-divi dend van 0.30 uitgekeerd. Volgens de „Südd. Tabakszeitung" bestaat 't dreigend groot gevaar, dat voor den Ned. tabakshandel en de Ned. Ind. cultuur de sigaar in Duitschland een groot terrein voor goed heeft verloren aan de sigaret. De Bayuk Cigars boekte in 1937 een netto winst van 2.17 per aandeel tegen 2.09 p.a. in 1936. De staalproductie te Pittsburgh wordt in het begin der week op 30 pet. der capaciteit geraamd tegen 28 pet. de vorige week. In 't Chicago-district onveranderd op 23% pet. De Kansas City Southern boekte in Janu ari een netto-exploitatiewinst van 254.875 tegen 191.663 in Januari 1937. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96'%8.97 (v. slot 8.96%), de Dollar op 1.781.79 (1.7811/16), de Frank op 5.86—5.90 (5.88), de Belga op 30.3530.39 (30.37) en de Zwit ser sche Frank op 41.50—41.55 (41.52'%). De Nivas verkocht 82 tons superieure suiker voor consumptie. BOEKAREST, 21 Febr. (Havas). Heden zal de Roemeense he staatscourant de nieuwe grondwet puoliceeren. Er wordt daarbij een einde gemaakt aan het optreden der politieke partijen; het par lementarisme in zijn huidigen vorm wordt opgeheven en een corporatieve vertegen woordiging georganiseerd. Voor de Roemenen van ras worden de staats betrekkingen gereserveerd. De persoonlijke in vloed van den koning wordt versterkt. De natio nale partijen worden tevreden gesteld en de opheffing der assizen-hoven zal in staat stellen misdaden strenger te vervolgen. Deze actie heeft in het bijzonder ten doel op tie treden tegen de illegale „IJzeren Garde". Wat de minderheden betreft, worden gelijke rechten verzekerd aan personen van andere rassen, welke sinds eeuwen op Roemeensch grondgebied wonen. Uit een persoonlijke proclamatie aan het volk van koning Carol over de nieuwe bepalingen van de grondwet meent men te mogen besluiten, dat het de bedoeling der regeering is de grond wet te onderwerpen aan een binnenkort te houden plebisciet. In officieele kringen wordt dit echter niet bevestigd. Nader wordt gemeld, dat de tekst der nieuwe grondwet 24 Februari aan de goed keuring van het volk zal worden onderwor pen De stemming zal openbaar en verplicht zijn. De nieuwe grondwet zal de regeering de be voegdheid geven te beslissen, dat de doodstraf, die in Roemenië is afgeschaft, zal worden toe gepast voor aanslagen en politieke misdrijven. Gisteren is in alle kerken van het bis dom Münster in Westfalen een Herderlijk schrijven van Mgr. von Galen voorgelezen. Het document beslaat 16 pagina's en moest in alle kerken onverkort worden voorge ls lezen. Dit nieuwe Hederlijk Schrijven, dat uit vijf deelen bestaat, heeft daarom zoo'n grooten omvang, omdat de bisschop, na een korte in leiding, waarin de verjaardag van de Paus kroning wordt herdacht, den bijna volledigen tekst geeft van de Kerstrede van den H. Va der die de pers niet mocht publiceeren en waar van de Duitsche katholieken slechts kennis kunnen nemen door middel van den kansel Op die wijze hooren de Duitsche katholieken toch nog 's Pausen bittere klacht „hoe in Duitschland heel vaak de waarheid wordt be streden." De moedige bisschop verklaart dan verder: ,.Wij willen den H. Vader dankbaar zijn voor deze openlijke verklaring, waardoor Hij ook ons verdedigt tegen de verwijten die men tel kens opnieuw tegen ons richt. De H. Vader verdedigt ons tegen het verwijt, dat wij door misbruik te maken van den godsdienst en zelfs op geheime instructies van Rome, aard- sche politieke doeleinden zouden nastreven, die lijnrecht tegenovergesteld zijn aan de po litieke oogmerken van onze regeering. Wij zouden zelfs streven naar een wereldlijke- aardsche opperheerschappij van den Paus over de wereld en over het Duitsche volk, en wij zouden zelfs bereid zijn, en als kinderen der Katholieke Kerk zelfs verplicht, zoo wordt ons althans verweten, om een dergelijk aardsch "streven naar politieke macht der Katholieke Kerk te bevorderen en den opbloei en het geluk van ons volk hierbij ten achter te stellen, ja ons vaderland zelfs te verraden. De H. Vader heeft dit verwijt opnieuw in het aangezicht der geheele wereld afgewezen. Wanneer wij dit verwijt, dat ons diep krenkt, in vele geval len zwijgend aanvaarden en met een zekere onverschilligheid verdragen, dan geschiedt zulks niet. omdat wij het als juist erkennen, doch omdat wij de kans niet voorbij willen laten gaan om een onrechtmatige beleediging geduldig te verdragen, zooals ook Christus heeft gedaan. Mgr. Von Galen geeft dan een uitvoerige uit eenzetting over de verhouding tusschen Kerk en Staat en neemt scherp stelling tegen de .uit latingen der Nat. socialisten, die een nieuwe wereldbeschouwing prediken. Breedvoerig gaat de bisschop in op den stelregel van de nazi partij, dat ,.de staat aanspraak maakt op de totale vorming van het leven, een totaliteit, die zich uitstrekt tot alles, wat met het leven van he Duitsche volk in verband staat." Met klem mende woorden wijst hij den stelregel: „het heden voor de staat en het hiernamaals voor de kerk" af. „Wanneer wij," zoo sprak hij, „met deze formule accoord gaan, beteekent dit de vernie tiging van de Kerk." Is deze formule ook een leidmotief voor de Rijksregeering, dan zijn de woorden van Z. H. den Paus, die sprak van een „vernietigingsstrijd tegen de Kerk" en van een „Kerkvervolging in Duitschland", volkomen waarheid. Tenslotte wekte hjj de geloovigen op voor den christelijken godsdienst te blijven getuigen door het goede voorbeeld en een plichtgetrouw en beginselvast leven. In alle kerken van het bisdom Berlijn is Zondag een vastenmandement van den bis schop van Berlijn, Mgr. von Preysing, voorge lezen. „Men verwijt de Kerk fouten, aldus wordt in het mandement gezegd, die hier en daar door priesters gemaakt zijn, men belastert haar en maakt haar verdacht. De veroordeeling van Jezus door Pontius Pilatus is het gevolg van politieke motieven. Ook thans wil men de Kerk soms verwijten, dat zij politiek is. Dit is niet juist. Er zullen voor de Kerk wellicht nog moei lijke uren aanbreken. Het gaat er dan om, trouw en vastheid in het geloof te toonen." MEAUX, 21 Febr. (Havas). In een steengroeve nabij het plaatsje Annet sur Mame heeft men een verlaten wapendepot ontdekt, waar zich o.m. bevonden 18 mitrailleurs, 20 machinege weren, drie anti-'ankkanonnen, pistolen, ge weren, ontplofbare stoffen en duizenden patro nen. Het totale gewicht der wapenen is niet minder dan drie ton. Naar het schijnt is de herkomst van deze opslagplaats gelijk aan die van de in het Parijsche gebied in beslag ge nomen wapens. De liefhebbers der schoone kunsten mogen zich gelukkig prijzen, dat er menschen zijn als het echtpaar Boendermaker te Bergen, dat de ontwikkeling van de schilderkunst en in het bij zonder van de zoo belangrijke Bergensche school met de daad heeft bevorderd. In de sfeervolle tentoonstellingszaal, gelegen in een fraaien tuin aan den Loudelsweg, te Bergen, kan men de schoone specima der beeldende kunst bewon deren, welke het echtpaar in den loop der jaren verzameld heeft. Om anderen van het schoone te laten mee genieten en om de belangstelling voor de kunst- van het schilderen aan te kweeken, is het echt paar onlangs op de gelukkige gedachte gekomen een tentoonstelling te arrangeeren van het werk uit de Bergensche School. Die tentoonstelling is nu gevolgd door een tweede expositie, nu niet van schilderijen, maar van teekeningen, pastels en aquarellen, eveneens vervaardigd door de voornaamste schilders der school van Bergen. Deze tweede tentoonstelling werd Zaterdag middag in tegenwoordigheid van talrijke genoo- digden geopend, bij welke gelegenheid door den schilder Matthieu Wiegman een korte inleiding werd gehouden. Spr. zei o. a. dat een kunstwerk de bedoeling heeft, een vergankelijke waarde weer te geven op een onvergankelijke wijze. In de jaren, die achter ons liggen, is heftig ge worsteld bij het zoeken naar nieuwe vormen in de beeldende kunst. De Haagsche school had af gedaan en een der eersten, die zich van haar af wendden, was van Gogh. De schilders van de Bergensche School streefden ook naar vernieu wing en hielden vol, ondanks tegenwerking en temidden van een ziekelijk intellectualisme en andere kwalen, totdat ze eindelijk de voldoening mochten smaken een kunstrichting te hebben gesticht, welke in de wereld algemeene erkenning vond en die tot de vernieuwing van de kunst in ons land zeer belangrijk heeft bijgedragen. Spr. vergeleek de Bergensche school met een schoonen tuin, waarin de heer en mevrouw Boendermaker de tuinlieden zijn, die met groote zorg de mooie Hollancjsche bloemen opkweeken en beschermen. Aan het slot van zijn inleiding vestigde Mat thieu Wiegman de aandacht op de beteekenis van teekeningen naast schilderijen, een beteekenis, die belangrijk is, omdat teekeningen de basis zijn voor het schilderen en omdat de kunstenaar er zich ook volkomen in kan uitleven. De tentoonstelling omvat een vijftigtal werken van Leo Gestel, Matthieu Wiegman, A. Colnot, Else Berg, C. Boendermaker, B. Essers, Le Fau- connier, D. Filarski, R. Heynkes, Germ de Jong, Toon Kelder, H. Kuyten, Wim Schumacher, Jan Sluyters, Charley Toorop, Jelle Troelstra en Piet Wiegman. Bijna een derde der tentoonstelling wordt in genomen door het werk van Leo Gestel, een der grondleggers van de Bergensche School, wiens sublieme teekeningen en aquarellen sterk de aandacht trekken door hun schoonheid en hun bijzonder karakter. Van'Matthieu Wiegman han gen eenige religieuze teekeningen. Imponeerend is „De verdrijving uit het Paradijs" door de ge durfde forschheid en zuiverheid van compositie. Van Jan Sluyters is er een fraai Arcadisch landschap, waarin men veel schoons kan bewon deren. Piet Wiegman is slechts door één werk, een aquarel, vertegenwoordigd, maar het bewijst afdoende het meesterschap van z'n maker. Van W. Schumacher zijn er een paar uit stekende werken in wit en zwart, terwijl men van A. Colnot een paar belangwekkende land schappen kan bewonderen, waarvan het groote landschap uit Bergen, met de m. sterieuze at mosfeer, wel een der beste werken van dezen echt Bergenschen schilder genoemd mag worden. Van B. Essers kan men eenige zeer fijne en schoone houtsneden zien. We meenen met dit zeer beknopte overzicht te mogen volstaan. Het is beter, dat men zelf gaat zien. Hopen we, dat de belangstelling voor deze belangrijke tentoonstelling in de komende weken groot zal zijn. Er is veel schoons te zien en veel te leeren. De tentoonstelling blijft tot ongeveer half Maart geopend en wel van des morgens 10 tot des middags 4 uur. De toegang is geheel vrij. Rechts van den weg staande, moogt u in zoo'n geval kiezen tusschen de nor male autoverlichting óf één links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geeft. Wl ROOD Vannacht omstreeks twee uur, toen de 24- jarige J. S. uit Bergen per fiets van Boven- karspel naar huis terugkeerde, werd hij onder Oterleek door een drietal jongemannen aan gesproken, die hem om lucifers vroegen. Toen hij bezig was deze te geven, wierpen twee van hen zich op het niets vermoedende slachtoffer, scheurden zijn jas open en roofden een porte feuille met tachtig gulden. Hierna werden hem met een mes steken in schouders en armen toegebracht. Men gooide hem aan den kant van den weg, waar hij be wusteloos bleef liggen. Toen het slachtoffer na eenigen tijd weer bij kwam, stapte het op zijn fiets en ontmoette ge lukkig een veldwachter. Deze bracht hem naar dr. Heringa te Stompetoren, waar hij werd ver bonden. De dokter bracht hem later per auto naar huis terug. De daders zijn nog ombekend. Het Haagsche gerechtshof wees heden arrest in de strafzaak tegen den oud-burgemeester van Oudorp, den 46-jarigen G. J. G. du S., die wegens verschillende knoeierijen, in zijn functie van burgemeester gepleegd, door de Rotterdam- sche rechtbank veroordeeld is tot een gevan genisstraf van zes maanden, van welk vonnis de procureur-generaal bevestiging heeft ge vorderd. Verscheidene gevallen van omkoopbaarheid en verduistering waren hem ten laste gelegd. Na het vonnis van de rechtbank is de burge meester uit zijn ambt ontslagen. Het Gerechtshof heeft het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank vernietigd en, op nieuw recht doende, den oud-burgemeester ook vr ij gesproken van omkoopbaarheid en van verduistering van aan hem als amb tenaar toevertrouwde gelden. Wegens verduistering (niet als ambtenaar) legde het gerechthof een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden op, o. m. overwegende, dat verdachte inmiddels zijn ambt als burgemeester heeft verloren, dat de verduisteringen reeds geruimen geleden ge pleegd zijn en dat uiteindelijk door die ver duisteringen niemand schade heeft geleden. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft Zaterdagnacht in een nachtasyl van het Leger des Heils aan de Weesperzijde een arrestatie gedaan, die onder de niet alledaagsche voor vallen gerekend kan worden. Een rijwieldief had enkele dagen tevoren te Roermond op het Mun sterplein een fiets gestolen, die tegen een woon huis geparkeerd stond. De man reed daarop rustig naar 's Hertogenbosch. Hij bleek schik in het geval te krijgen, en dacht vermoedelijk, dat de politie hem wel niet meer zou achterhalen Voor de aardigheid schreef hij een briefkaart aan de politie te Roermond, waarin hij kort en bondig mededeelde, dat de dief met zijn rijwiel vertrokken was naar Amsterdam. De man be ging echter een grove fout en inplaats ,van Roermond schreef hij Broermond. De Roermondsche politie, die vermoedde, wie de dader was, waarschuwde per telefoon de Amsterdamsche recherche, gaf signalement van den man op en vertelde van de schrijffout, die de man op de briefkaart gemaakt had. Zooals iederen nacht gebruikelijk is, werden ook Zaterdagnacht door de recherche de Am sterdamsche nacht-slaapgelegenheden gecon troleerd en kwam men ook op de Weesperzijde. Aan de hand van het signalement kon worden geconstateerd, dat de man zich onder de logé's bevond. Hij werd gewekt, en was niet weinig .verbaasd, de warme dekens te moeten verwis selen voor den kouden politie-auto. Aan het hoofdbureau werd hij ééns duchtig onder han den genomen en men liet hem een briefkaart schrijven, waarin het woord Roermond voor kwam. Opnieuw vergiste hij zich en schreef Broermond. Dit gaf den doorslag en thans zit hij reeds aan het Hoofdbureau van politie te Roermond in een van de veilige cellen. (Uit andere bladen). Geboren: P. MommersteegKeunen z. Mills- croft (Eng.); R. JurgensMutsaers z. Nijme gen. Overleden: M. UhlenbroekKrijgsman 64 j„ Rotterdam; H. Timmermans 5 d., Den Haag; J. Wilbers 79 j., Den Bosch; D. do Vries 76 J Nieuw Namen. Gehuwd: L. SchunkM. Grossimlinghaus, Heerlen; G. de RuyterC. Duynstee, Den Haag; j. MulderC. de Meyere, Rotterdam; J. MuyserM. Arts, Amsterdam. •9 -8 -9 -9 -8 -8 -8 -9 -9 -8 -9 -9 -9 -8 -9 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -9 -9 -8 -9 -8 -8 •8 -9 •8 -8 -8 -8 -8 -9 -9 -9 •9 <9 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -9 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -9 -8 -8 -8 •8 -8 -8 -8 -8 -8 •8 -8 -8 -9 •9 -8 -8 -8 -6 -s •8 •8 -8 -9 •8 -8 HILVERSUM I, 1875 en, 415.5 M. AVrtO-Uitzendlng 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Johnny Kroon's Ensemble en gramo foonmuziek. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 1.00 Het Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Vervolg concert. 2.45 Knlples. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Radtokinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Musette-ensemble en soliste. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, gra mofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtreln. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Schaakles. 11.00 Berichten ANP, Georg Prank's orkest. 11.3512.00 A. Spezialetti's Italiaansch dansorkest. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodlsten en solist. (Om 1.00 Gramofoonmuziek 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Orkest. (Om 5.45 Felicitatiebe- zock). 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie ..Leekenapostolaat". 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en solist. (9.009.15 Gramofoonmuziek). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Juan Marcu en zijn Roemeensch ork. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.45 Orgelspel. 12.05 Het Norbert Wethmor Trio. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.502.20 Het Vario-Trio. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.50 Het Arthur Dulay-kwintet en solis ten. 5.20 John Reynders en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.45 BBC-Mldland-orkest. 8.20 Dave Frost en zijn Band. 9.20 Berichten. 10.00 Orgelspel. 11.06 Het Stratton Strijkkwartet. 11.25 Maurice Winnlck en zjjn orkest. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.55 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.40 Cantrelle-orkest. (Om 1.50 Zang). 3.05 Vioolvoordracht. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Altvioolvoordracht. 5.20 Roger Ellis' orkest. 10.3511.50 Calvet-kwartet en solisten. KEULEN, 456 M. 11.20 J. Holzapfel's orkest. 12.35 Omroepkleinorkest en -schrammelen- semble. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.50 Pianovoordracht. 3.20 Otto Kermbach's orkest. 4.20 Omroeporkest en solist. 6.30 Carnavalsprogramma. 8.2011.20 Hermann Hagestedt en djn dansorkest m. m. v. solisten. BRUSSEL, 322 Cll 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 6.50 en 7.20 Omroepsalonorkest en gramo foonmuziek. 8.20 Opera „Anne-Marie". (In de pauze: Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Omroepsalonorkest. 1502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Orgelconcert. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Opera „Les dragons de Villars' In de pauze: Gramofoonmuziek). 10.5011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Omroeporkest m. m. v. solisten. (Om 7.20 Declamatie). 8.20 Berichten. 8.35 Zang en piano. 9.20 Berichten. 9.50 Altviool en piano. 10.2011.20 Otto Kermbach's orkest. Vrijdagavond werd een buitengewone leden vergadering van de Coöperatieve Boerenleen bank te Amstelveen gehouden onder enorme belangstelling, niettegenstaande er geen pre sentiegeld werd verleend, zooals op de jaar vergadering gebruikelijk is. Meer dan de helft der 600 leden was aanwezig. In bespreking kwam de ontslagaanvrage van den kassier, den heer J. Buurman, en indien daartoe aanleiding bestond, zou een commissie van arbitrage worden benoemd. De voorzitter, de heer J. J. H. Kolk, opende te 8 uur de vergadering die werd bijgewoond door drie bestuursleden van de Centrale Raif feisenbank te Utrecht, waarbij de bank is aan gesloten. De voorzitter deed daarna mededeeling van de voorgeschiedenis, die aanleiding was tot de ontslagname van den kassier. De heer Buurman heeft op 1 December 1.1. ontslag aangevraagd, nadat het bestuur der Centrale te Utrecht dit geëischt had door he bestuur voor de keuze te plaatsen of ontzetting van den heer Buurman als kassier of uitzet ting van de Boerenleenbank uit het centraal verband. Het lidmaatschap van de Centrale is van ontzaglijk groot belang en een der levens voorwaarden van een plaatselijke boerenleen bank. Aanleiding tot dit ultimatum was de onaan gename verhouding tusschen de Centrale en den kassier. Ook de samenwerking tusschen bestuur en kassier leverde moeilijkheden op, zoodat een der bestuursleden reeds heeft be dankt. Den kassier is toen verzocht zijn ont slag in te dienen, hetgeen hij heeft gedaan op voorwaarde van een vervroegd pensioen van ƒ1500 per jaar tot zijn 65sten jaar. Mits hij zich onthield van elke actie tegen de Boeren leenbank, werd hem dit toegestaan. De kassier heeft deze overeenkomst geteekend na rijp be raad en het heeft het bestuur verwonderd, dat de heer Buurman hierop is teruggekomen. Er is daarvoor geen enkele reden, want er is geen verschil. Bij de daarop volgende besprekingen vroeg de heer Buurman, of de administratie niet in orde was. Spreker moest ernstig bezwaar ma ken tegen de afvaardiging van de Centrale Bank naar deze vergadering. „Is u niet in staat zich te verdedigen? Ik ben ook niet met een advocaat gekomen," zegt spreker. De heer H. Kolk was van meening, dat de zaken hier moeten worden besproken en toe gelicht. Als vast stond, dat de heer Buurman agressief is opgetreden, dan kon spreker be grijpen, dat hij tegen de aanwezigheid was van de afgevaardigden der Centrale Bank. Deze toch zijn goed op de hoogte, maar er moest klare wijn worden geschonken. De afgevaardigde van de Centrale Bankzeide, dat 't in het algemeen gebruikelijk is, dat de Centrale tegenwoordig is op dergelijke verga deringen. Wij zijn juist gekomen om inlich tingen te geven, wijl wij van deze zaak volledig op de hoogte zijn. Na eenige discussie over de aanwezigheid der afgevaardigden, gaf de voor zitter het woord aan den heer Henriks van de Centrale Bank. „De motieven," aldus spr., „die geleid hebben tot het ontslag van den kassier, kunnen uit den aard der zaak slechts vaag worden aangeduid, aangezien interne aangelegenheden niet kun nen wórden geopenbaard. De heer Buurman werd hier in 1924 benoemd als kassier. Om hem recht te laten wedervaren, hij heeft de admi- ninstratie geheel gereorganiseerd en ook steeds goed bijgehouden. De Centrale heeft echter steeds verzet ontmoet bij verschillende aangelegenheden. Door omstandigheden heeft deze Bank nooit het karakter gehad als zoo danig, daar ook vele middenstandscredieten werden verstrekt. Natuurlijk controleert de Centrale het gevoerde beheer, zooals van alle 730 banken, die zijn aangesloten en de ver houding Is overal uitstekend. Ik kan u verze keren, in 20 jaar nooit zulk een vergadering te hebben meegemaakt. Met den heer Buurman had de Centrale direct moeilijkheden. Elke goedbedoelde wijziging, door de Centrale voor gesteld, ontmoette tegenkanting. Veertien jaar heeft de Centrale Bank tegenwerking onder vonden van den heer Buurman. Deze ontzag zich niet het bestuur herhaaldelijk te beleedi- gen. Hij overheerschte bestuur en raad van toezicht en wist steeds zijn wil door te drij ven, zoodat de heer Buurman eigenlijk bestuur en raad van toezicht tegelijk was. De heer Buurman heeft zijn positie misbruikt en zich boven het bestuur geplaatst. DeCentrale Bank achtte het in het belang van de Bank het be stuur uit te noodigen den heer Buurman te verzoeken ontslag te nemen, waaraan deze heeft voldaan. Daarbij verbond hij zich te ont houden van elke actie en opmerkingen tegen de Bank. Het ontslag is eervol Verleend. Hem is gedurende 5 jaar een pensioen toegekend van f 15000 'sjaars. Tevens verbond de Bank zich geen beslag te zullen leggen op dit pensioen in verband met de schuld, die de heer Buurman bij de Bank heeft. Wij zijn overtuigd, 'dat ont slag noodig was in het belang der Boeren leenbank. De heer Buurman zegt, dat het ontslag hem wel eervol is verleend, maar met het mes op de keel. Spreker zet uiteen, welke schuld hij bij de Bank heeft en ziet in het contract, inhou dende de voorwaarden van zijn ontslag, een adder onder het gras. Sprekers wensch is, dat er een commissie van arbitrage werd benoemd, die allen zal onderzoe ken. Spreker is van meening, dat de plaatse lijke banken autonoom zijn. De heer Hendriks van de Centrale Bank be antwoordde de opmerkingen van den heer Buurman. De heer Westra van de Centrale Bank wees er op, welke groote belangen er op het spel stonden. De heer Buurman bleef aandringen op een commissie van arbitrage. •Het bestuur verzette zich hiertegen. Een stemming werd gehouden. Hoewel reeds velen de zaal hadden verlaten werden nog 274 stemmen uitgebracht n.l. 134 stemmen voor het voorstel van het bestuur en 140 voor het voorstel van den heer Buurman. De afgevaardigden van de Centrale Bank ver lieten daarop demonstratief de vergadering. De heer Buurman zal 3 personen aanwijzen en het bestuur eveneens 3 personen. (Ongecorrigeerd.) Het Amsterdamsche elftal, dat Zaterdag a.s. in het Olympisch Stadion tegen Brussel zal uitkomen, Is als volgt samengesteld: Doel: Ferwerda (Blauw-Wit). Achter: Van Diepenbeek (Ajax) en van Stok ken (D.W.S.). Voor: Drager (D.W.S.), Sluyk (Blauw-Wit), Bijl (Ajax), Slot (D.W.S.) en Bergman (Blauw wit). Op 25 Februari wordt de inschrijving opengesteld op f 34.883.000 3—3% pet. obli gaties, uiterlijk aflosbaar in 1970 en 8.895.000 2% pet. achtjarige obligaties, deel uitmakende van 'n leening groot f 14.895.000, tegen respect. 100'A en lOlVz pet. ten laste der provincie Noordholland. Houders van 3% pet. obligaties 1934 en 3 pet. obligaties 1937 hebben voorkeursrecht in gelijke ver houding. De gemeente Groningen is voornemens, het restant van de leening 1936 3% pet. obli gaties af te lossen en hiertoe een 3 pet. leening aan te gaan. Het restant bedraagt f 2.422.000. m ALKMAAR, 21 Febr. Veemarkt. 2 Paarden. 85 Vette koeien 160290, handel matig. 1 Gras- kalf. 300 Nuchtere kalv. slacht, per stuk 6.— 14.20 Vette schapen 25.31.211 Vette var kens zw. p. kg. 0.600.63, handel goed. ALKMAAR, 19 Febr. N.V. Eierveiling voor Hol- landsch Noorderkwartier. Aanvoer 200.000 Kip eieren. 56-68 3.353.40, 58-60 3.403.55, 60-62 3.45—3.65, 62-64 3.55—3.75, 64-66 3,65—3.95. AMSTERDAM, 21 Febr. Veemarkt. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 460 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 74r— 80, 2e kw. 6672, 3e kw. 5264 per kg. slacht- gewicht. 97 Melk- en Kalfkoeien 180250 per stuk. 41 Vette kalveren: 2e kw. 7078, 3e kW. 6068 per kg. levendgewicht. 126 Nuchtere kal veren 69. 78 Schapen 2232 per stuk. 487 var kens; Vleeschvarkens, wegende van 9110 kg- 7172, zware varkens 69—70, vette varkens 66— 68 per kg. slachtgewicht. 9 Paarden 100140 per stuk. Aangevoerd 3 wagons geslachte run deren uit Denemarken. Overzicht: Runderen ruime aanvoer, handel willig, prijzen onveranderd. Vette kalveren korte aanvoer, handel vlug en prijshoudend. Nuchtere kalveren behoorlijke aanvoer, handel zeer traag, prijzen lager. Schapen matige aanvoer, handel stug, zelfde prijzen. Varkens gewone aanvoer, vraag-naar vleeschvarkens, handel in vette var kens traag en prijzen iets hooger. BEVERWIJK, 19 Febr. Bloemenveiling 't Cen trum. Narcissen 8—18, Copland 1218, Bartigon 2730, Pitt 2530, Victoire d'Oliveira 2629. Sanders 30, Cour d'or 2027, Oostenrijk 2225, Theeroos 2630, v. d. Hoef 2329. HOORN. 19 Febr. Veemarkt. 140 Nuchtere kal veren 410. 4 Zeugen 1.101.40. 10 Biggen 18 20. 293 Schapen en Overhouders 2023, 2530 Handel goed. LANGENDIJK, 25 Febr. Langendijker Groen- tenveiling. 15000 kg. Roode kool 3.40—5.80. 56.000 kg. Gele kool 1.502.40. 29.000 kg. Deensche witte kool 1.30—2.90. 3800 kg. Savoye kool 1.20— 2.90. 3700 kg. Uien 13.—13.30. Stekuien 8.70— 8.80. 3700 kg. Peen 2.40—2.60. LEIDEN, 19 Febr. Botermarkt. Prima fabrieks- boter (Controle) 1.55. Prima Boerenboter 100 Kg-. 1-501.50, handel goed. LEIDEN, 1419 Febr. Turfmarkt. 200.000 stuks- 7.00—8.00. NOORDSCHARWOUDE, 21 Febr. 2700 K.O- Uien: Drielingen 10.30, Uien 12.50—12.60, Gro ve Uien 12.40. 1500 kg. Peen 2.90. Kleine Peen 1.20. 18.600 kg. Roode kool 4.50—5.40. 50.00 kg- D. witte kool 1.902.80. 18000 kg. Gele kool 1.50 2.20. 700 kg. groene kool 2.303.30. OUDEWATER, 21 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 2 partijen, 90 stuks, 450 kg. 2e soort met R-M-" 23.50. Handel matig. ROTTERDAM, 21 Febr. Veemarkt. Totaal aanvoer 2240 stuks, t.w.: 560 vette runderen. 209 vette kalveren, 17 nuchtere kalveren, 861) schapen en lammeren, 585 varkens. Prijzen pei kg.: Vette koeien le kw. 76, 2e kw. 66, 3e kW 5256; vette ossen le kw. 71, 2e kw. 65, 36 kw. 5256; vette kalveren le kw. 120, 2e kW- 105, 3e kw. 7075; varkens (levend gewicht) le kw. 59, 2e kw. 58, 3e kw. 57; schapen le kW- 50, 2e .kw. 45, 3e kw. 40; lammeren le kw. 60, 2e kw. 55, 3e kw. 50. Prijzen per stuk: Scha pen le kw. 30, 2e kw. 26, 3e kw. 22; lammeren le kw. 21, 2e kw. 18, 3e kw. 15. Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvoer gelijk vorige week, handel lui, prijzen als vo rige week Dinsdag, prima koeien tot 80 cent, prima ossen tot 70 cent; vette kalveren: aan voer ruim, handel matig, prijzen iets minder", schapen en lammeren: aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen als vorige week Dinsdag; varkens: aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen van vorige week goed gehandhaafd. ROTTERDAM, 21 Febr. Aardappelen. Briel- sche Eigenheimers 2.252.50, Zeeuwsche idem 2—3.25, idem Bonte 2.80—3.10, Eigenheimers Blauwe 22.20, Bonte en Blauwe Poters 1.60— I.80, Bevelanders 2.102.30 per H.L., Westland- sche ronde zand 4.idem kleine 3.40 perH-U Aanvoer redelijk. Kalme vraag. ROTTERDAM, 21 Febr. Vlas. Aangevoerd werd: 15940 kg. blauw, schoon 65—75 ct., 306 kg. Groningsch 65—73 ct., 8700 kg. Hollandsen geel 6575 ct., 1450 kg. dauwroot 5963 ct- per kg. Stemming tamelijk kalm, beste soorten meest gevraagd, mindere soorten verlaten crj ondergingen prijsverlaging; tenslotte gehee verkocht. TIEL, 21 Febr. Tielsche Veiling Septer. ter gesorteerd en verpakt fruit: Goudreinette1 C 12—17, B 13—20, A 15—21. Extra 15—23. Su per 1525. Brabantsche Bellefleur 9.5010-—J Eijsdener Klumpke 7.9.B 9.5011. II.13.Koningszuur C 11.B 13.—, A 14-— extra 15.—. Jasappel 5.—5.50. B 6.—, A 7.—. Bre' derodes C 9.50, B 10.50, A 10.50, extra 11.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6