Groote brand te Utrecht Wijziging van de Grondwet Geen twijfel meer omtrent omvang der vliegramp in Indië Het nieuws van heden DIJJERS Teruel ontruimd DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 - AVONDBLAD HOTEL - CAFE - RESTAURANT Men spreekt over onze keuken niets dan goeds DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21035 Woningcomplexen aan den Am- sterdamschen Straatweg door het vuur geteisterd Tien gezinnen ernstig gedupeerd - De linkschen hebben zware verliezen geleden Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Nazi's gearresteerd in Hongarije. Politieke botsing te Graz Twaalf gewonden in een politiek gevecht gevallen Matsoei naar Tokio vertrokken Uitgifte Staatsbladen De inzittenden in het brandende toestel bij Parijs omgekomen VERSAILLES, 22 Febr. (Havas) Een Duitsch vliegtuig, een Junker 52, dat in gebruik was voor den nachtdienst op de lijn Keulen- Parijs, is vanochtend te 4.50 uur te Chatenay bij Louvres tengevolge van den dichten mist in aanraking gekomen met den grond. Het toe stel vloog in brand; de inzittenden, wier aantal niet bekend is, kwamen in de vlammen om. Gendarmerie en autoriteiten van Le Bourgei zijn ter plaatse aangekomen. Vijf slachtoffers geïdentificeerd Men vond op de plaats des onheils een uitgebrande, verwarde en uiteengerukte massa staal Inzittenden moeten op slag gedood zijn Begrafenis der slachtoffers Levensbijzonderheden der verongelukten Herdenking in den Volksraad HOLLAND—BELGIË DE RADIO-CENTRALE DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Boetenko heeft Rome verlaten Japansche actie langs de kust van Sjantoeng TAC K enJALadejauj Buitenhof Telefoon 117375 Den Haag OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS - MAGER MENU NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. In den vroegen ochtend heeft een groote uit slaande brand een gedeelte van een woning complex aan den Amsterdamschen Straatweg te Utrecht ernstige schade aangericht. BARCELONA, 22 Febr. (Havas) Een communiqué, dat hedennacht door het mi nisterie van Landsverdediging te Barce lona verspreid werd, meldt, dat de regee- ringstroepen Teruel geheel ontruimd heb ben. CONCUD, 22 Febr. (Havas). De strijd rondom Teruel was gisteren zeer verbitterd. De republikeinsche troepen wierpen een tal rijk menschenmateriaal in den strijd, terwijl de rechtschen vooral de luchtmacht en de artillerie In actie brachten. De verliezen der linkschen zijn zeer aanzien lijk. Volgens de schatting in gezaghebbende rechtsche kringen hebben de republikeinen se dert het begin der nieuwe operaties, op Zater dag j.L, 25.000 man verloren, ongeacht de dui zenden krijgsgevangenen. Hoogste barometerstand 774.9' te Vestmanöer S Laagste barometerstand 748.9 te Vardö E£ VERWACHTING: Zwakke tot matigen Noordwestelijke tot Noordelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, iets zachter des nachts, over- dag weinig verandering in temperatuur. jË Zon op v.m 7.05 onder n.m. 5.24 uur. H Licht op n.m. 5.54. Maan op v.m. 1.51 S onder v.m. 10.06. Laatste kwartier v.m. 4.44 j= iiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifr BOEDAPEST, 22 Febr. (Havas) Bevestigd wordt, dat kapitein Szalassy, graaf Szechebyi en verscheidene andere leiders der Hongaarsche nationaal-socialistische partij in arrest gesteld zijn. Zestig tot zeventig personen, die zich aan agitatie hebben schuldig gemaakt, zouden in een speciale gevangenis opgesloten zijn. WEENEN, 22 Febr. (Havas). Ondanks de po gingen der politie om de tegenstanders te schei den heeft zich te Graz een botsing voorgedaan tusschen nationaal-socialisten en een honderd tal vermoedelijk linksche betoogers, die zich bij een stoet van het Vaderlandsche Front hadden gevoegd. Er vielen twaalf gewonden, onder wie zich vier nationaal-socialisten bevinden. Te Graz verzekert men, dat het niet juist is dat bij de gevechten een doode zou zijn gevallen. Er zouden te Graz ruim 10.000 nationaal-socialisten betoogd hebben. ROME, 22 Febr. (D. N. B.) Naar de „Tribuna" meldt, heeft Boetenko, de vroegere Sovjet-zaak gelastigde te Boekarest, Rome verlaten. Twee der slachtoffers van de ramp met het Glenn Mar.tin-vliegtUjg te Batavia. De bekende sportvlieger uit China, Khouw Khe Hien, en de heer Hermanides, chef van den fototechnischen dienst der K.N.I.L.M, Omstreeks vijf uur ontdekten eenige voor bijgangers, dat brand was uitgebroken in een winkel van koek en suikerwerken „Selecta" van den heer De Vries, gevestigd in perceel 325 aan den Amsterdamschen Straatweg. ïjet vuur greep buitengewoon snel om zich heen. Terstond werden de bewoners gewaarschuwd voor het groote gevaar, waarin zij verkeerden. De brandweer, die na de eerste melding ter stond uitrukte, had eenig oponthoud bij den overweg op den Amsterdamschen Straatweg. Het perceel, waarin de winkel van suikerwer ken is gevestigd, werd op de eerste etage be woond door den heer De Vries, terwijl op de tweede en hoogste verdieping het echtpaar Finkelenberg huisde. Ook zij waren tijdig door de voorbijgangers gewaarschuwd en konden zich nog juist op tijd door een haastige vlucht, gedeeltelijk in nachtgewaad gehuld, in veilig heid stellen. Het brandende perceel was niet te redden. Fel sloegen de vlammen naar boven, zoodat spoedig de winkelverdieping en de beide daar boven gelegen etages geheel waren uitgebrand. Het bleef evenwel niet bij dit perceel beperkt. Het vuur vond gretig voedsel in het mastieke dak en verbreidde zich over de aangrenzende perceelen. Dit had tot gevolg, dat aan weerszijden van het perceel, dat totaal uitbrandde, de boven verdiepingen van vier aangrenzende perceelen door het vuur werden aangetast. De brandweer moest tot krassere maatrege len overgaan om nog verdere uitbreiding te vookomen. Groote hoeveelheden water werden op de bovenverdiepingen neergestort, waarbij de lager gelegen etages ernstig van waterscha de te lijden hadden. Tenslotte gelukte het de brandweer het vuur tot de vijf door het vuur geteisterde perceelen te beperken door aan weerszijden in het dak een opening te maken over de geheele diepte van het woningcomplex. Omstreeks half acht was alle gevaar gewe ken en kon de brandweer voor 't grootste ge deelte wederom inrukken. Het verkeer over den Amsterdamschen Straatweg werd om geleid. De trams werden vervangen door auto bussen, zoodat het reizigersvervoer met de ge meente Zuilen normaal doorgang kon vinden. Het woningcomplex biedt een troosteloozen aanblik. Verschillende winkels, o.a. een kap perszaak, kruideniers- en een slagerswinkel, hebben ernstig geleden van het water. In deze dichtbevolkte buurt trok deze om vangrijke brand begrijpelijk veel belangstel ling. Op twee-en-twintig Februari negen- tienhonderd-acht-en-dertig, des na middags half drie uur wettelijken tijd in Nederland, zijn uitgegeven de na volgende Staatsbladen: No. 100, wet van 19 Januari 1938, tot veran dering in de Grondwet, strekkende tot wij ziging en aanvulling van de bepalingen betref fende het inkomen der Kroon. Nr. 101, wet van 19 Januari 1938, tot ver andering in de Grondwet, strekkende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen, be treffende de schadeloosstelling en het pen sioen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. No. 102, wet van 19 Januari 1938, tot ver andering in de Grondwet, strekkende tot het openen van de mogelijkheid, ministers te be noemen, niet belast met de leiding van een ministerieel departement. No. 103, wet van 19 Januari 1938, tot veran dering in de Grondwet, strekkende tot aanvul ling van de bepalingen betreffende het kies recht. No. 104, wet van 19 Januari 1938, tot ver andering in de Grondwet, strekkende tot het openen van de mogelijkheid, openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen. No. 105, wet van 19 Januari 1938, tot ver andering in de Grondwet, strekkende tot wij ziging en aanvulling van de bepalingen van het overgangsrecht. De „Deutsche Lufthansa" deelt mede, dat het verongelukte postvliegtuig van de lijn Keulen Parijs een bemanning van drie leden aan boord had. Het toestel vervoerde geen passagiers. Een der Glenn Martin-bommenwerpers van de Ned. Indische luchtmacht is tijdens de luchtbescheimingsoefeningen te Batavia brandend neergestort. Vijf personen kwamen om het leven BATAVIA, 22 Febr. (Aneta). Hedenochtend zijn de vijf verkoolde lijken der slachtoffers van de ramp met den verongelukten Glenn Martin bommenwerper geidentificeerd. Zooals reeds werd bericht, kon worden aangenomen, dat geen der inzittenden dit ernstige ongeluk had overleefd. Een man uit de dessa, een zekere Boeang, bracht het eerste bericht van de ramp, Waarna onmiddellijk menschen vertrokken om zoo mo gelijk hulp te bieden. De plaats des onheils is gelegen vier kilometer ten Zuiden van Klender aan den weg KlenderPondok Gedeh, in het district Meester Cornelis. De bevolking had de huizen niet verlaten voor het verleenen van hulp, daar men den lichtschijn van het bran dende toestel had aangezien voor een lichtbom, uit de vliegtuigen geworpen. Het moet echtei uitgesloten worden geacht, dat zelfs directe hulp nog had kunnen baten. Bij de plaats des onheils aangekomen, vond men het toestel als een uitgebrande, verwarde en uiteengerukte massa staal. De inzittenden moeten op slag gedood zijn. De stoffelijke over schotten waren geheel verkoold en identificatie was later slechts mogelijk doordat men de ver deeling van de zitplaatsen wist. Het droeve nieuws drong eerst later algemeen door. De veldpolitie en de marechaussees waren reeds ingerukt na afloop van de luchtverduisterings- proef; zij werden in allerijl teruggeroepen. Nadat de lijken der slachtoffers geïdentifi ceerd waren, werden zij gekist en naar het vliegveld Tjililitan overgebracht, vanwaar zij zullen woyden afgehaald. De identificatie stond onder de zorgvolle leiding van den commandant van de luchtvaart- afdeeling, kolonel Van Oyen en van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, oud-kolonel Du Croo, die beiden onverpoosd hun medewer king verleenden, zoowel bij de opruiming van het w'rak als bij het bergen van de lijken. Ver der is bij voortduring alle hulp ondervonden van den wedana van Meester Cornelis, die de geheele kampong-bevolking opriep, welke aan dezen oproep onmiddellijk gehoor gaf. Boven dien zijn de mannen van de marechaussees en de veldpolitie den geheelen nacht en den gehee- len morgen in den stroomenden regen met de droeve werkzaamheden bezig geweest. De omroepvereeniging, de N.I.R.O.M., riep hedenochtend het bericht van de ramp om, waarna een minuut stilte werd betracht. Latei werd dit bericht hog herhaald, Waarbij de om roeper zeide: „De verslaggever van Aneta, wij len de heer De Hondt, was voor u, luisteraars, geen onbekende. Met zijn eenigszins zware en donkere stem riep hij om den anderen avond te zeven uur de persberichten om." Het stoffelijk overschot van den heer Her- manides zal morgen te acht uur op het kerkhof Laanhof met militaire eer ter aarde worden besteld. De begrafenis van den heer De Hondt geschiedt te half negen op het kerkhof Tanah Abang. De stoffelijke overschotten van wijlen Vermeulen en Van Rlel zullen morgen te Ban doeng met militaire eer worden begraven. De teraardebestelling van wijlen Khouw Khe Hien is nog niet vastgesteld. Deze zal echter te Ba tavia geschieden. De deelneming met de vliegramp is algemeen. Van alle zijden komen betuigingen van deel neming binnen, o.a. van den Gouverneur-Ge neraal, den commandant zeemacht en den di recteur van het binnenlandsch bestuur. Wijlen G. C. de Hondt werd 18 Juli 1907 te Rotterdam geboren. Hij was ongehuwd. De heer de Hondt kwam in Indië als stuurman bij de K. P. M., werd later secretaris van wijlen den directeur van Aneta, den heer D. W. Berretty, en werd vier geleden in de redactie van Aneta- Indië opgenomen. De heer J. Hermanides werd geboren 14 Octo ber 1898 en was officier-waarnemer bij de lucht- vaartafdeeling te Bandoeng. In het jaar 1927 ging hü naar den foto-technischen dienst van de K. L. M. In 1930 vertrok hij naar Indië, als chef van den foto-technischen dienst van de K. N. I. L. M., hij was eenige jaren agent van de K. N. I. L. M te Medan en later op Tjililitan. Tijdens zijn verlof in 1935 volgde hij de colleges van professor Schermerhom In luchtkarteering. Na zijn terugkeer in Indië heeft hü verschillende groote kartografische opdrachten uitgevoerd. Hij was een bekwaam specialist op het gebied van luchtfotografie. De heer Hermanides was gehuwd. Wijlen Khouw Khe Hien is 29 Augustus 1907 te Moentilan geboren. Hij maakte naam door zijn sportvlucht naar Nederland met den heer Terluin in een vliegtuig dat op zijn initiatief was vervaardigd. Het vorig jaar maakte hij nog een reis naar China waarbij hü door maarschalk Tsjang Kai Sjek werd ontvangen. Hü zou de volgende week wederom naar China vertrekken, om daar besprekingen te voeren en .dvies uit te brengen over den bouw van vliegtuigen. Khouw Khe Hien stond bekend als een be kwaam handelsman. Bij het begin der vergadering van den Volksraad verzocht de voorzitter den aan wezigen zich van hun zetels te verheffen. Hierna hield hij een korte toespraak, waarbü hij de slachtoffers van de vliegramp her dacht. De regeeringsgemachtigde, luitenant- generaal Boerstra, commandant van het le ger, sloot zich bü deze woorden aan. Voor een ongestoord verslag van den Inter landwedstrijd op 27 Februari a.s. sluit U zich aan bij In het Britschc Lagerhuis werd van verschillende zijden scherpe critiek geleverd op Chamberlain naar aanleiding van Eden's aftreden. Een motie van wantrouwen wordt heden ingediend. Een Duitsch verkeersvliegtuig stortte bij Parüs omlaag. De inzittenden, kwamen in de vlammen om. De regeeringstroepen hebben Teruel ontruimd. Staatsbladen uitgegeven, bevattende de wetten tot verandering van de Grondwet. Organisaties voor de typografie zün tot overeen stemming gekomen omtrent een nieuwe C. A. O. Nadere bijzonderheden over de vliegramp in Ned.-Indië. Electriciteitsvoorziening in Noordholland. Het Rijk stelt voorwaarden bü de overneming van gemeenteiyke bedrüven. Groote brand te Utrecht. Roofoverval te Leek bleek gefingeerd te zün. O Een Chineesche legermacht van 1000 man, die een aanval deed op de Japansche stellin gen te Kausjantsi jn Noord-Anhwei, is door de Japansche troepen vrijwel geheel vernie tigd. 'SJANGHAI, 22 Febr. (Reuter). Matsoei, die dezer dagen als opperbevelhebber der Japansche is vervangen, is per vliegtuig naar Tokio vertrokken. Na zuivering van het binnenland van Sjan toeng zijn de Japansche troepen overgegaan tot een actie langs de kust der provincie. De troepen rukken van Tsjoe Tsjeng voortdurend in Zuid- Oostelijke richting op. Gemeld" wordt, dat de Chineesche troepen, door dezen nieuwen op- marsch bedreigd, terugtrekken op Haitsjau, het Oostelüke eindstation van den Loenghai- spoorweg. DE Fl '►iDROEVCP CE8PUIK T AVOU IJ IC C „V;. mma A A rlUnilADt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1