UIT DEN OMTREK SPORT EN WEDSTRIJDEN BUICK-CHEVROLET MIDDENSTANDS- INSTITUUT De toenadering Londen-Rome mèmm hEbï U Noqf Amsterd. Rijtuig-Mij. N.V. KUNSTGEBITTEN MET GARANTIE qEEN AchTERLichT? DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 BEVERWIJK HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN VELSEN-NOORD VOGELENZANG IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST VOETBAL R.K. HAARL. VOETBALBOND Programma 27 Febr. DAMMEN Haarlemsche R. K. Dambond BILJARTEN Competitie Nederlandsche Biljart bond TEGEN ONZE BEKENDE LAGE PRIJZEN (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) Na de verdwijning van generaal Miller Nazi-leiders in arrest te Boedapest? Na het aftreden van Eden Verhouding tusschen Engeland en Frankrijk ongewijzigd CONTINGENTEERINGEN Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer WATERPOLO H.P.C.Zian 24 REGTERLIJKE ORGANISATIE Minister antwoordt commissie uit de Tweede Kamer DE TUNNELBOUW IN DE MAASSTAD Het werk maakt goede vorderingen LAWNTENNIS Tilden en Cochet op Java Onderhandelingen over een nieuu) clearingsaccoord heden begonnen Export naar Italië sterk sterk uitgebreid Godreanoe ontbindt de ..IJzeren Garde" CONSUMPTIE-MELK- CENTRALE STAAT VAN BESOMMINGEN Gemeenteraad De gemeenteraad vergadert a.s. Donderdagavond om 7.15 ten raadhuize. De agenda vermeldt o.m. een voorstel tot uitvoering in werkverschaffing van het plan tot stichting der nieuwe vuilnisbelt en het prae- advies van B. en W. op het voorstel der R.K. raadsfractie betreffende wijziging der school geldheffing. Gemeenteraad Er wordt een vergadering van den Raad gehouden op Vrijdag 25 Februari, des middags om 3 uur. De agenda vermeldt o. a.: vaststelling rente versterkt kapitaal gemeente-bedrijven; uitge breide fraudeverzekering; 4e wijziging leges verordening; benoeming lid Monumenten- Commissie, en bestuurslid Maatschappelijk Hulpbetoon; vaststelling herziening XLVIa Uit breidingsplan. Bestuurslid Maatschappelijk Hulpbetoon De heer W. Thunnissen heeft ontslag genomen als lid van het Bestuur van den Gemeente lijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en W. hebben voor deze vacature onder staande voordracht ingediend: 1. de heer W. J. Saeys, en 2. de heer J. F. Paanakker. BernardusConcordia 46 Bernardus trof het slecht Concordia in zijn besten vorm te ontmoeten. Na 10 minuten heeft Steven al succes als hij een goeden bal van André krijgt. Wel stelt het even teleur als C. den gelijkma ker in eigen doel kopt doch C, geeft steeds den toon aan. Weer heeft C. de leiding door een hard schot van Maasten 12. Vlak daarop maakt André een doelpunt, doch juist voor de rust brengt B. nog den stand op 32. Hierna is het in no time 43 voor Bernardus. Plotse ling echter kreeg Maarten een mooien bal van P. Aarts aangegeven, waarna hij het leder di rect in het net plaatst. Vooral in den aanval van C. gaat het als gesmeerd en door André herneemt C. de leiding, terwijl juist voor het eindsignaal Steven zich door de B.-achterhoede laat glijden, om juist op tijd een voorzet van Moosje op te pikken en den bal in den linker bovenhoek te plaatsen. Diefstal op een stoomtrawler Door den eigenaar van een stoomtrawler, liggende in de Visschershaven alhier, werd aangifte gedaan van diefstal van eenige levensmiddelen, ont vreemd aan boord van genoemd vaartuig. Twee schippers van in de Haringhaven liggende Deensche visschersvaartuigen deden een soort gelijke aangifte. R.K. Propagandaclub. Op deze vergade ring, welke de eerste was in 1938, wenschte de voorzitter, M. C. Kortekaas, den leden een zalig nieuwjaar. Medegedeeld werd, dat J. Schou ten wegens verandérlng van werkzaamheden naar elders, als lid bedankt had. De jaarverslagen van secretaris en penning meester waren keurig in orde. Uit het verslag van eerstgenoemde bleek van welk nut een goed werkende propagandaclub is. Zoo werden in 't afgeloopen jaar 28600 parochie bladen, 2000 missaaltjes en 3900 exemplaren van De Bazuin verspreid. Verkocht werden 6080 zegels voor „H. L.". De werkzaamheden, verricht bij de verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, eischten zelfs een bijzondere organisatie. Een oproep om steun om dit heilzame werk te blijven verrichten, is heusch geen overbodige weelde. De penningmeester boekte een voordeelig saldo van 17. Beiden functionarissen werd dank gebracht. De heer J. Kortekaas bracht een gunstig ver slag uit over het beheer van den penningmeester. Verblijdend was het te vernemen, dat de op brengst der vrijwillige stuiversactie voor „H. L." weder hooger* was dan het vorig jaar en van 325 tot 340 gestegen was. De aftredende bestuursleden, M. C. Kortekaas en N. Verwaters, werden herkozen. De verkiezing van een voorzitter werd tot een volgende ver gadering aangehouden. De geestelijke adviseur, kapelaan G. de Beer, behandelde daarna een paar gestelde vragen en tot slot volgde nog een bespreking over gewij zigde werk verdeeling. R. K. Fabrieksarbeiders. Zondagavond had de aangekondigde propaganda-feestavond van den R. K. Fabrieksarbeidersbond plaats. De voorzitter, Laurent, begroette de vele aan wezigen en deed mededeeling, dat het lid van het hoofdbestuur, F. Brussel, niet aanwezig kon zijn. Onder de aanwezigen merkten wij op den geestelijken adviseur, pastoor J. Schoenmaker, de beide kapelaans der parochie, het bestuur van den R. K. Volksbond, kring Velzen N., het be stuur van de afdeeling Beverwijk en de heeren G. Brakenhoff en G. Kroon, laatstgenoemden oud-penningmeesters. Nadat het strijdlied was gezongen, sprak de voorzitter een propagandistisch woord, vooral tot de jongeren. Daarna werden twintig jubilarissen gehuldigd die 25 en meer jaren lid van den Fabrieksarbei dersbond zijn. Na een felicitatie ontvingen allen een diploma van het R. K. Werkliedenverbond. De heer J. L. Harsveld, die tevens 25 jaar bode is, mocht bovendien namens het bestuur een horlogeketting in ontvangst nemen. De heer Laurent dankte voor het huldeblijk hem geschonken. De heer L. Harsveld sprak woorden van dank namens de zilveren jubilaris sen. Dan was het vroolijke deel aan de beurt. hristus heeft aan Zijn Kerk voor speld, dat zij om Zijnentwille vervol gingen zou moeten verduren. Zalig zij, die vervolging lijden om de Gerechtig heid, want hunner is het Koninkrijk der Hemelen. Het gezelschap Vreeswijk, uit Haarlem, heeft den aanwezigen een paar aangename uren be zorgd met muziek, zang, declamatie en klein tooneel. De voorzitter dankte allen, die medegewerkt hadden, waarna de dansliefhebbers (sters) zich nog een uurtje verpoosd hebben. R. K. Vrouwenbond. De leden van den R. K. Vrouwenbond afd. Velzen N. worden hedenavond om 8 uur ter buitengewone verga dering geroepen in het R. K. Verenigingsge bouw. Mevr. VermeulenBleeker uit Nieuwendam zal een lezing houden getiteld; „Gods wonder bare gaven." Tooneeluitvoering. Het damestooneel der Naaivereeniging „St. Elisabeth" gaf Zondag avond een uitvoering in het Verenigingsge bouw. De pastoor opende den avond. Na de woorden van den pastoor brachten de dames voor het voetlicht „Het meisje uit de achterbuurt", een spel in drie bedrijven. Het stuk werd uitstekend vertolkt en vlot ge speeld en viel bij het publiek zeer in den geest. Na de pauze werd nog opgevoerd een klucht in één bedrijf getiteld: „Van liefde en een pape gaai". Ook met dit lollige stukje hadden de da mes veel succes. De regie van beide stukken was in handen van den heer A. Lohman, die over het goede en vlotte spel der dames ongetwijfeld zeer tevreden mag zijn. De dames geven een tweede uitvoering op Zondag 27 Febr. a.s. Om het clubkampioenschap. Voor 24 Febr. a.s. heeft de competitieleider het volgende pro gramma vastgesteld: te Amsterdam G. S.D. C. IJ.; te Rotterdam ConstantD. I. O.; te Utrecht M. D. G.Het Oosten. De return wedstrijden worden op 8 Maart ge speeld. Gezien het fraaie succes, dat D. C. IJ. in haar afdeeling Noordholïand behaald heeft, en mede doordat haar tien spelers individueel in training zijn geweest, is het welhaast zeker dat de D. C. IJ.-ers op het sterke G. S. een gelijk spel zullen behalen. Op 8 Maart wordt in Ken- nemerhof de returnwedstrijd tusschen deze beide ploegen gespeeld. De winnaar van deze twee wed strijden komt in de finale. IJmuidens Bloei In de jaarvergadering van de vereeniging „IJmuidens Bloei" heeft de voor zitter, de heer W. A. Dolleman, een uitvoerige rede gehouden over de aspecten van het vischerijbedrijf. Volgens spr. zal IJmuiden weer vooruitge- bracht kunnen worden door stimuleering van het vischverbruik in Nederland. Van het op min of meer kunstmatige wijze bevorderen van den export verwachtte spr. op den duur weinig, al bleef hij de regeering dankbaar voor elke rege ling, welke door haar handelsdelegaties ge troffen worden om visch naar het buitenland uitgevoerd te krijgen. Het vischverbruik in Nederland opvoeren, hierop moet alle aandacht in de eerste plaats zijn gevestigd. Alle modellen 1938 voorradig Official Dealer voor Haarlem en Omstreken (behalve Heemstede) SHOWROOM EN WERKPLAATSEN PLEIN 21 - HAARLEM - TEL. 11198-10338 Natuurlijk is IJmuiden dankbaar voor den steun, welken de regeering inzake het visscherij- bedrijf in het hooge noorden verleende. Doch spr. meende, dat het bedrijf dan alleen een be hoorlijk rendement zal komen opleveren, wan neer IJmuiden te allen tijde groote aanvoeren van visch zal kunnen opvangen zonder dat de vischprijzen op funeste wijze dalen. Daarvoor is een groot vischconservenbedrijf in IJmuiden noodig. Geconserveerde visch is een geheel ander voedsel dan versche visch en de mogelijk heid, dat goed en smakelijk geconserveerde visch er bij het publiek ingaat achtte spr. zelfs in Nederland groot. De regeering, wil zij IJmui den helpen juist bij de beoefening van de visscherij in het hooge noorden, ga een stap verder, aldus spr., en bouwe in IJmuiden een fabriek, waarin de visch op groote schaal ge conserveerd wordt. Nevens den enormen steun, welken de regeering aan landbouw en veeteelt gegeven heeft, achtte spr. het uitspreken van een derge lijk verlangen volkomen te pas. Behalve het binnenland zullen er dan ook wel andere landen geconserveerde visch uit IJmuiden gaan betrekken, mogelijk niet de ons onmiddellijk om gevende landen, doch juist de verder afgelegene, waarheen versche vischexport wegens de groote afstanden op zeer belangrijke bezwaren stuit. Intusschen gelooft spr., dat de IJmuider stand in denzelfden omvang als voorheen, nooit meer naar zee gaat. IJmuiden moet het dus van iets anders hebben, n.l. van los- en laadhaven en ook een garnizoen. Een los- en laadgelegenheid zou IJmuiden er wel weer bovenop helpen. Tenslotte bracht spr. dank aan de besturen der Reederijvereeniging en de vakorganisaties voor de wijze, waarop zij ook dit jaar weer een voor IJmuiden zoo funeste staking hebben weten te voorkomen en daardoor onze plaats voor veel ellende en leed bespaard hebben. Propaganda-avond R. K. Volksbond Vrij dagavond was de zaal van het Patronaatsge bouw te IJmuiden-Oost geheel bezet met be langstellenden, om te luisteren naar den radio- redenaar pater Henri de Greeve. Te kwart over acht opende de voorzitter van de R. K. Propagandaclub, de heer K. Straatsburg, de ver gadering. Het woord was hierna aan pater de Greeve, die als onderwerp had: „Moderne Kerkvervol ging". In alle mogelijke vraagstukken, aldus spr., heeft men getracht vooruit te komen, in sociale instellingen en vereeniigngen, kiesveeenigingen en arbeidersorganisates, overal hebben wij ge lijken tred mede gehouden, alleen de actie tegen God heeft men over het hoofd gezien. Dat men niet behoeft te twijfelen aan de actie tegen God, daarvan geeft sprekerreen beperkt over zicht over den strijd in Rusland. Ook de kinder opvoeding op de scholen en het wegrukken van de moeders uit het gezin zijn alle middelen om den haat in de harten te zaaien en God te vervloeken en te verwenschen. Hier is het radi caal: tegen God. Het Bolsjewisme is en moet een systeem zijn tegen God, omdat hij, die in God gelooft, geen bolsjewist kan zijn. Ook over de stellingen van Lenin wijdde spreker uit, want wie deze navolgt moet zich tegen God kee- ren. Ook het werk van Hitler in Duitschland, waarin elke vrijheid van godsdienst verboden wordt, al is het dan niet zoo scherp ais in Rusland. Hierna werden door het Dubbelmannenkwar- tet enkele nummers gezongen, waarmede het 'n welverdiend applaus oogstte. Na de pauze behandelde pater de Greeve de ihiddelen, waarmede wij deze tegen-God-actie moeten bestrijden. In de fabrieken en werkplaat sen worden op ergerlijke wijze blaadjes, fa- briekskrantjes en pamfletten wekelijks ver spreid aan de arbeiders, terwijl van katholieke zijde tegen dergelijke lectuur nog te weinig wordt gedaan. Men moet trachten ook katho lieke lectuur te verspreiden. De schande der Christenen is, dat deze in 't begin van de opkomst van het Communisme hiertegen geen front hebben gemaakt. Het buitenland heeft ons dat geleerd en wij hebben als taak, ook al is het in Nederland al in som mige plaatsen tot uiting gebracht, dit Commu nisme en Godloozenactie te bestrijden met alle krachten die in ons zijn. Laten alle katholieken toonen wie zij zijn en uiting geven aan hun heilig geloof. Het was de heer Straatsburg, de namens alle aanwezgen hartelijk dank bracht aan den weeerw. heer de Greeve voor zijn leerzame rede. Ook de zangers mochten woorden van dank ontvangen, waarna sluiting volgde. A OIVConcordia, 12.30 uur. TYBBHBC (naccmp), 12 uur. SantpoortVVF (nacomp.), 12.30 uur. B HBC bAlliance, 12.30 uur. OG—GW, 12 uur. O VogelenzangHBC, 12.30 uiïr. NAS—OG, 12.30 uur. D SantpoortOTV, 2 uur. OG BSM, 1.45 uur. E VVF—OG, 2 uur. DEKSantpoort. 12.30 uur. GWConcordia, 12.30 uur. TYBB—BSM, 1 uur. Adsp. A WF—HBC b, 3 uur. ZATERDAG 26 FEBR. A HBC aDEK, 2 uur. B HBC c—HBC e, 3 uur. OG c—GW, 3 uur. C OG dOG e, 2 uur. TYBB d—OG g, 2 uur. TYBB c—OG f, 3 uur. J. BeentjesP. Alleman J. KoperJ. v. Horick 2—0 0—2 In het K.S.A.-gebouw te Heemskerk werd onder zeer groote belangstelling de wedstrijd D.C.H.—O.D.I. gespeeld. Na een strijd van vier uren was de stand 7—5 voor eerstgenoemde. De afgebroken partijen worden arbitrair be slist. De gedetailleerde uitslag is als volgt: D.C.H. O.D.I. G. ZonneveldFr. Out afgebr. Th. KloesA. de Haan afgebr. O. BleijendaalP. de Jong 20 Jac. BeentjesH. Schreurs 02 Jac. KoperA. Reeuwijk 20 J. PeekeiJ. Weijers afgebr. P. Bleyendaal—L. v. Schie afgebr. H, Zonneveld—F. Langelaar 11 Voorloopige uitslag 75 Voor de tweede klasse moet nu nog gespeeld worden St. Bavo IIO.D.I., eveneens zeer be langrijk inzake het kampioenschap. Weekoverzicht Klasse C, afd. 1. Maandagavond kreeg de B.C.H. bezoek van het sterke Vondel-team en slaagde er niet in ook maar één puntje te bemachtigen. Het begin was hoopvol voor de thuisclub. G. W. Metz was er goed in en speelde tegen Steensma (Vondel) met een moyenne van 8.33. De Amsterdammer bracht het tot 213 van de 300. De Vondelman Heemskerk was ongenaak baar. Alhoewel Houtkooper uitstekend partij gaf, kon hij het tempo niet volgen. Zijn partner speelde met een gemiddelde van 13.04! Wel wat erg hoog voor deze klasse. D B.C.H.'ers De Jager en De Zwart moesten kampen tegen Schulern en Lavertu, die door het kampioenstournooi 3e klasse uitstekend ge traind waren. Zij kwamen begrijpelijk stukken achter, zoodat Vondel een verdiende 62 zege behaalde. Klasse E, afd. 4. In den thuiswedstrijd tegen Doe Je Best uit Amsterdam liet het viertal van Insulinde zich weer eens van zijn beste zijde zien. Nadat de Haarlemmer De Jong met gering verschil door Stevens (D.J.B.) was geklopt, be haalde Bonnet (Ins.) een afgeteekende zege op De Laat. De stand was dus 2—2. De match Bestman (Ins.)de Hoon was spannend van begin tot eind. De gastheer won met klein ver schil. In de beslissende partij kreeg Terry (D.J.B.) geen voet aan den grond. Toen Jager zijn totaal van 82 bereikt had, stond de Am sterdammer nog op 19 van de 70! Insulinde zegevierde dus met 62. De ontmoeting tusschen Haarlem-Noord en B.V. 1925 (Amsterdam) welke Dinsdag alhier gespeeld werd, eindigde onbeslist. Onze stad- 16 RIJKSSTRAATWEG 16 - TEL. 16726 Spreekuren iederen morgen van 9-12 uur Avondspreekuren Dinsdag en Donderdag van 7—9 uur Spreekuren Gr. Houtstr. 99 - Tel. 13728 iederen middag van 1.30—4 uur Avondspreekuren Maandag, Woensdag enVrijdagv.7-9u. VERSAILLES, 21 Febr. (Havas). Uit de Seine is een lijk opgehaald van een taxi-chauffeur, Alexis Tsjimerin geheeten. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man, alvorens in het water te zijn geworpen, half gewurgd was. Hij had brieven op zich, die het vermoeden wettigen, dat hij op de hoogte was van bijzonderheden over het verdwijnen van generaal Miller. Men vermoedt, dat de man in een hinderlaag ge lokt is. BOEDAPEST, 21 Febr. (Havas.) Hardnekkig doet het gerucht de ronde, dat de Hongaarsche autoriteiten huiszoekingen verricht zouden heb ben in verschillende lokalen der nationaal-so- cialistische partij. Verscheidene partijleiders, o.m. Szalassy, zouden in arrest zijn gesteld. De autoriteiten weigeren iets over deze aangele genheid mede te deelen. PARIJS, 21 Febr. (Havas.) In diplomatieke Fransche kringen heeft men thans de redevoe ring van Hitier bestudeerd. De eerste indruk ken zijn daardoor niet gewijzigd. Gisteravond heeft Chamberlain een bood schap gezonden aan Chautemps, waarin hij bevestigde, dat geen wijziging gebracht zou worden in de overeenstemming tusschen boids landen en dat alle problemen in volkomen over eenstemming met Frankrijk zouden blijven worden behandeld. In de Memorie van Antwoord op het voorloo- pig verslag der Tweede Kamer nopens de wets ontwerpen tot regeling van den invoer van ver scheidene producten, bevestigt de minister van Economische Zaken de opmerking, dat in een aantal gevallen geen absolute en daadwerkelijke genooten namen met 40 de leiding door toe doen van v. Velzen en Spronk, die resp. Krol en Kadleck (1925) sloegen. Toen waren de bezoe kers echter aan het woord. Zoowel Bos als Groot Sr. (H.-N.) bleken iets te zwak voor hun partners, waardoor Mulder en Onnes kans za gen voor hun club een winstpuntje te bemach tigen. Het restiltaat was: Haarlem-Nrd.1925: 4—4. Klasse F, afd. 6. Insulinde (Haarlem) kampioen! Het doet ons genoegen, alvast één kampioen van de Haarlemsche deelnemers aan de com petities van den N.B.B. te kunnen begroeten. Proficiat Insulinde! Een fraai debuut! Het heeft Dinsdag in den beslissenden thuis wedstrijd nog geducht gespannen. Insulinde kwam met een invaller uit voor Christoffels. Remplacant Eykenaar weerde zich echter uitstekend en liet Pool (Watergraafsmeer) op de helft van zijn totaal staan. Swaab (W.'meer) hield tot het einde vol, doch bleef tegen Lam toch 6 car. achter. Ook Leemreize (Ins.) moest vechten voor de zege. De Amsterdammer Ru bens woog vrijwel tegen hem op en kwam ten slotte maar 3 punten tekort. Met de weten schap, dat zijn club toch al binnen was, gaf Hesp zich Waarschijnlijk niet geheel, waarvan de Watergraafsmeerspeler De Leeuwe dank baar profiteerde en met 51 om 41 won. De uitslag was dus: Insulinde—Water graafsmeer; 6—2. Blijkens een bericht in verschillende cou ranten vóór het spelen van dezen wedstrijd, wordt Maandag a.s. op het IJ A. D. Z. zwem feest in Amsterdam om het kampioenschap van Nederland IJzian gespeeld, hoewel Zian ook na het winnen van haar wedstrijd tegen H. P. C. nog geen afdeelingskampioen is, het geen wel zeer zonderling aandoet nu dit be richt van Amsterdamsche zijde blijkt te ko men. Hedenavond fungeerde het IJ-lid Ha zenberg als scheidsrechter, wiens beslissingen vaak zeer merkwaardig waren, om maar niet erger te noemen. Nadat Zian zeer spoedig een 20-voorsprong had, slaagde Eldering er in den stand op 21 te brengen; de rust kwam met 31 voor Zian. Na rust scoorde beide par tijen elk nog eenmaal en kwam het einde met een 4—2-overwinning voor Zian. De stand is thans: H. Z. C. P. Zian H. P. C. D. W. R. S. V. H. overmatige invoer is te constateeren. In die gevallen, waarin reeds langen tijd is gecontingenteerd, is er uiteraard geen sprake van dat de contingenteering wordt voortgezet op grond van daadwerkelijken overmatigen in voer, welke wordt geconstateerd bij het over wegen van de wenschelijkheid der verlenging. Dat besluiten werden genomen, welke zich over een tijdvak na 1 Januari 1938 uitstrekten, vond uitsluitend zijn oorzaak in de overweging, dat bij voorkeur de bezwaren van practischen en commercieelen aard moesten worden verme den, welke noodzakelijk uit een vervallen en weder doen herleven van contingenteerings- maatregelen zouden voortvloeien, voor het ge val de Kamer niet afwijzend zou blijken te staan tegenover een verlenging van den wer kingsduur der wet. Hernieuwde overweging van de vraag, of de contingenteering van naadlooze buizen nog moet worden voortgezet, heeft tot de conclusie ge leid, dat deze invoerbeperking vooralsnog niet kan worden gemist. Inderdaad is de toestand der mijnen sinds het einde van 1936 belangrijk verbeterd. Het geen echter ten aanzien van contingenteering in het algemeen werd opgemerkt, geldt ook voor de contingenteering van steenkolen. Naast de wenschelijkheid om de ontwikkeling op de we reldmarkt nog eenigen tijd te blijven volgen, ten einde bij onverwachte schommelingen ter stond te kunnen reageeren, heeft inderdaad ook het handelspolitieke element bij de verlenging een groote rol gespeeld. Hiertegen bestond te minder bezwaar, omdat deze contingenteering in verband met de Oslo overeenkomst zeer soepel werd toegepast. In de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag van de commissie voor privaat- en strafrecht uit de TWeede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen van de wet op de regterlijke organisatie en het beleid van de justitie zegt de minister van Justitie in te stemmen met de meening der commissie, dat het in het algemeen met Juist moet worden geacht, dat lagere ambtenaren anders dan bij uitzondering de functie van hooger geplaatste waarnemen. Dat een ambte naar van het openbaar ministerie by een kan tongerecht vrijwel voortdurend als waarnemend substituut-officier van Justitie bij een recht bank optreedt, kan slechts in uitzonderingsge vallen worden gerechtvaardigd. Het ontwerp van wet, gelijk dit nader in een nota van wij zigingen wordt veranderd, opent ten deze nieu we mogelijkheden, waardoor een meer regel matige vervanging zal kunnen worden ver kregen. Mede in verband met de door de commissu gemaakte opmerkingen heeft de minister de be palingen nopens de waarnemende leden van het openbaar ministerie nader bezien. Hij is daar bij tot de slotsom gekomen, dat deze voorschrif ten voor verdere vereenvoudiging vatbaar zijn Om redenen van hiërarchischen aard is bij nadere overweging niet gehandhaafd de be voegdheid, om substituut-officieren van justi tie aan te wijzen tot waarnemend advocaaó- generaal. Anderzijds zijn nieuw opgenomen de volgende voorzieningen a. een advocaat-generaal bij een gerechtshof zal als waarnemend advocaat-generaal bij een ander gerechtshof kunnen worden aangewezen; b. substituut-officieren van justitie en amb tenaren van het openbaar ministerie zullen ook binnen het rechtsgebied van een ander ge rechtshof tot waarnemend officier van justitie kunnen worden aangewezen; c. ambtenaren van het openbaar ministerie zullen als waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie elders kunnen worden aan gewezen. 7 4 3 0 11 22—13 7 5 1 1 11 22—14 8 4 1 3 9 30—22 7 2 0 5 4 15—29 7 0 1 6 1 18—29 Het werk aan den Maastunnel te Rotterdam vordert belangrijk. De caisson voor het venti latiegebouw is in de afgeloopen maand veel ge zakt. De vorige maand stak het dek eenige meters boven het maaiveld uit, doch thans is het ongeveer daaronder verdwenen. Hoewel sedert ongeveer een maand de lucht- sluizen en materiaalsluizen, welke moeten dienen voor het in- en uitschutten van personen en materialen, waren gemonteerd, zijn deze tot voor kort nog niet als zoodanig gebruikt. Doordat de grondwaterspiegelverlaging, welke noodig is voor 't ontgraven van den landtunnel, reeds zeer ver was gevorderd, is ook ter plaatse van den caisson het grondwater zoodanig verlaagd, dat 't grond werk langen tijd nog in den droge kon geschie den, waarbij 't zand aan de zijde van den land- tunnel onder den snijrand door werd weggevoerd. De beide luchtsluizen zijn thans echter geheel bedrijfsvaardig gemonteerd en in werking ge steld. Een eind landwaarts, op de plaats waar later de oprit zal komen, is een aanvang gemaakt met het heien der houten palen, waarop het beton werk voor dezeh oprit zal komen te rusten. Ten behoeve van de tunnelwerken moet een gedeelte van de Doklaan worden omgelegd, waartoe enkele gebouwen op het terrein moeten worden verplaatst. Behalve met de boven genoemde voorberei- dings- en grondwerken is men thans ook be gonnen met het eigenlijke bouwwerk op den linker-Maasoever. Op de reeds vroeger klaar gemaakte tijdelijke betonfundeering is thans een begin gemaakt met de montage van den stalen caisson voor 't ventilatiegebouw aan den linker- Maasoever, zoodat daar thans eenzelfde beeld ontstaat als de rechter-Maasoever eenige maan den geleden te zien gaf. Aan de Heysche haven is het werk ook be langrijk gevorderd. De nieuwe betonnen sluis deur, welke in het reeds voltooide nieuwe sluis- hoofd komt te staan, is thans in aanbouw. Van de drie tunnelstukken, welke in het dok worden gemaakt, is 't beschermbeton voor den bodem thans gereed. Naar Aneta uit Batavia meldt zouden aan vankelijk de spelers Cochet, Tilden, Burke en Ramlllon voor een tour over Java naar Ned.- Indië overkomen. Laatstgenoemde is echter be noemd tot trainer van het Davis-cup-team van Tsjecho-Slowakije, waardoor hij verhinderd is. Thans komen slechts Tilden en Cochet. Zij zul len tegen elkaar uitkomen. LONDEN, 22 cbr. Reuter verneemt, dat vandaag te Londen onderhandelingen zul len beginnen, dig, naar men hoopt, een aanzienlijke vermeerdering, van den Brit sehen uitvoer naar Italië tot gevolg zullen hebben. De noodzakelijke herziening van de Britsch- Italiaansche clearingsovereenkomst van 6 No vember 1936 heeft tot deze onderhandelingen geleid. De uitstaande schulden van tlalië zijn geli quideerd, zoodat een aanzienlijk grooter bedrag beschikbaar moet zijn voor den Britschen ex port naar Italië. Een Italiaansche delegatie is pas te Londen aangekome nom over een nieuw accoord te onderhandelen. Verwacht wordt, dat de Britsche ambassa deur te Rome, Lord Perth, Woensdag naar Londen zal vertrekken om instructies voor de besprekingen met Italië te ontvangen. Eden heeft vanochtend op het ministerie van Bultenlandsche Zaken afscheid van zijn mede werkers genomen. Anti-Britsche propaganda te Bar) gestaakt De diplomatieke correspondent van de „Eve ning Standard" meldt, dat het Italiaansche radiostation Barl de politieke uitzendingen over Britsche aangelegenheden gestaakt heeft. Tevens onthult hij, dat de aanvaarding der Britsche vrijwilligersvoorstellen, gekoppeld aan de toekenning van oorlogsrechten, het gevolg is van een persoonlijke beslissing van den Duce, die alle diplomatieke fijngevoeligheden ter zijde schoof om zijn vertrouwen in de Brit sche regeering te toonen. BOEKAREST, 21 Febr. (Havas.) Godreanoe, de aanvoerder der legionarissen van de „IJze ren Garde", heeft hedenavond aan verschillen de dagbladen een tekst doen toekomen van een circulaire, die hij aan zijn partijgenooten heelt gericht. De censuur heeft de publicatie van dit document toegestaan, aangezien hierin de lei der van de uiterst rechtsche partij in Roeme nië op onverwachte en sensationeele wijze ken nis geeft van zijn voornemen, zich uit de poli tiek terug te trekken. Godreanoe bevrijdt de legionarissen van den eed van trouw, welken zij hebben afgelegd. De partij „Alles voor het Vaderland" wordt ont bonden en de zetel der organisatie wordt ge sloten. „Het uur onzer overwinning heeft niet ge slagen," schrijft Godreanoe, die zijn vrienden den raad geeft zich te wijden aan een diep gaande studie van hun eigen beroep. Wat zijn eigen persoon betreft, verklaart hij, dat hij over een maand uit Roemenië vertrekt naar Rome, waar hij zijn boek: „Aan de le gionarissen" in het Italiaansch en Fransch zal vertalen. Godreanoe besluit zijn schrijven met eenige ironische woorden aan het adres der politici. De consumptie-melkcentrale, kantoor Haarlem, wijst er op, dat alle contractgerechtigden en zij, die hun melk willen verkoopen, gelegenheid hebben, om zich op de, in de advertentie in dit nummer genoemde adressen te melden. Besommingen Trawlers: Voorwaarts IJm. 83, 80 manden, 1880; IJsselmond IJm. 78, 185 manden, 2000; Amstelstroom IJm. 91, 85 manden, 1500; Rijnstroom IJm. 86, 75 man den, 1600; Eveline IJm. 115, 595 manden, 2830; Norma Maria IJm. 6, 1000 kisten (ged. lading) 3990; Christine IJm. 2, 490 manden, 3680; Amsterdam IJm. 58, 490 manden 3580; Reiger IJm. 106, 95 manden, 1550; Elie Che- nevieve IJm. 161, 80 manden, 2230. Loggers met versche visch: K.W. 16 820; K.W. 46 ƒ410; K.W. 42 530; K.W. 3 950; K.W. 34 1270; Engelsche drifter: LT. 589 1840. (Ongecorrigeerd.) „Morgen ga ik ervoor zorgen!" „O, ja, da's waar ook....** „Ik heb nog geen tijd gehad"*.» Al die „argumenten" tezamen helpen tegen bekeuringen (enbotsingen I) veel minder goed dan 'n {ietsachter- licht op z'n eentje 1 f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2