R Van Heek weigert loonbetaling Door granaat gedood Kerkelijk leven OMAN VAN EEN PRINSES DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 Op grond van contractbreuk wor den de stakers niet betaald over de afgeloopen week Het verloop op den eersten dag ZOMERDIENST OP 1ND1Ë-LIJN Met ingang van 29 Maart a.s. KOPLICHTEN VAN MOTOR RIJTUIGEN Goedgekeurde lantaarns reeds verkrijgbaar K.S.D. te Ntfmegen De Unie van R. K. Studenten verenigingen HET BEZOEK AAN DE WINTERFLORA De tentoonstelling trok meer dan 15.000 bezoekers DERDE KLEUTERCONGRES In October a.s. te Utrecht Ronselarij voor Spanje Procureur-generaal vraagt nietig verklaring van de dagvaarding Uit de metaalindustrie Begin van een oplossing ter voor koming van een conflict? DE KONINGIN NAAR DEN HAAG Maandag 28 Februari vertrek uit Soestdijk REGEERINGSJUBILEUM VAN KONINGIN WILHELMINA Te Gent worden groote feesten voorbereid PRINSELIJK PAAR NAAR HET LOO? ZEGELRING OPGEBAGGERD Na vijftien jaar terecht HOTELPERSONEEL EN CARNAVAL Productie en export van rubber Herziene overeenkomst betref fende de regeling ANTI-SEMIETISCHE DAAD Tegen verdachte f 250 boete gevorderd Geen Genie te Soesterberg Definitieve weigering van Ged. Staten LUCHTVERDEDIGINGSFONDS Weer tien personen in opleiding genomen voor het vlieg brevet M DE DOODELIJKE STROOM De voorgestelde wijziging der Bedrijf sradenwet Verlenging contingenteeringen Geen audiëntie EM.-PASTOOR J. V. d. MARCK t Jarenlang was hij de ijverige ziel zorger te Weurt bij Nijmegen Jongelieden gebruikten metaal zaag, om 't gevaarlijke voor werp te demonteeren Felle fabrieksbrand te Wezep De brandweer kwam niet opdagen VROUW VERDRONKEN UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen DOOR CHARLES CARVICE In verband met de staking bij de N. V. Textiel Maatschappij L. van Heek en Zn. heeft zich in den loop van Maandagmiddag een onverwacht incident voorgedaan. De directie weigerde n.l. den stakenden arbeiders hun loon voor de afgeloopen week uit te betalen, op grond van con tractbreuk. De arbeiders hebben onmiddellijk de te Los ser aanwezige besturen van de arbeidersorga nisaties geraadpleegd, waarop deze Maandag avond zes uur in spoedvergadering, onder lei ding van den bestuurder van „St. Lambertus", den heer A. Middelhuis, bijeen kwamen. Het resultaat van deze vergadering was, dat den arbeiders werd meegedeeld, dat zij zich over het niet uitbetalen van hun loonen niet ongerust behoefden te maken. Men was van meening, dat hier van contractbreuk geen sprake was. Veertien dagen geleden is het ulti matum gesteld en tot den laatsten dag van dit ultimatum hebben de arbeiders volledig en hormaal gewerkt. Voor de gezamenlijke organisaties zal deze loonkwestie, waarbij ongeveer 230 arbeiders zijn betrokken, heden nader aan de orde komen. Behalve het kantoor- en machinepersoneel, dat bij de staking niet is betrokken, zijn Maan dag in totaal vijftien arbeiders de fabriek bin nengegaan. De stakers zijn vastberaden. Tot ongeregeldheden is het niet gekomen. De organisaties hebben er Maandagavond hog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat de rust in het verdere verloop van de staking volko men gehandhaafd dient te blijven. Omtrent de staking bij de N. V. Textiel Maat schappij L. van Heek en Zonen te Losser kun- hen wii nog het volgende mededeelen: Op het fabrieksterrein was Maandagochtend overgroote belangstelling van de zijde van het Publiek en der stakers. De stakingsleiders postten in de buurt en op de toegangswegen der fabriek om eventueele Werkwilligen te beïnvloeden. De burgemeester van Losser is geregeld op het terrein, waar gepost Wordt, aanwezig. De politiemacht is versterkt met tien rijksveldwachters. Met de ochtendploeg zijn omstreeks vijf uur drie personen de fabriek ingegaan, te half acht zes personen en op het tijdstip, dat de middag- ploeg moest aantreden, slechts één persoon. Volgens opgaaf van werkgeverszijde zouden Veertig arbeiders de fabriek zijn binnengegaan. De stakingsleiding ontkent dit echter. Verwacht wordt, dat het conflict langen tijd Zal duren. International Aero Press verneemt, dat de zomerdienst op de luchtlijn Amsterdam —Batavia der K.L.M. Dinsdag den 29sten Maart aanvangt. Het toestel, dat dien dag Schiphol verlaat, zal voor het eerst weer de zomerroute door Midden-Europa volgen, via Leipzig en Boedapest. De reisduur blijft bepaald op 5K dag. Zoowei op de uit- als op de thuisreis overnachten de reizigers te Athene, Basra, Jodhpur en Ran goon; de passagiers richting Batavia overnach ten voorts te Singapore, die richting Amster dam brengen den eersten nacht na het vertrek te Medan door. Laatstgenoemde plaats wordt dus weer een geregeld tusschenlandingsstation op de Indië-route. Rhodos wordt ook dezen zomer niet aange daan; de vliegtuigen steken van Athene over haar Merza Matruh in Egypte, waar de landing facultatief gesteld is, en gaan vandaar via Alexandrië naar Lydda, de luchthaven van Je rusalem, Tel Aviv en Jaffa. Het vertrek uit Amsterdam is bepaald op zes Uur 's morgens; van 29 Maart tot 15 Mei één Uur later. Naar aanleiding van eenige minder juiste in de dagbladpers opgenomen berichten kunnen wij het volgende mededeelen. Met ingang van 1 Januari 1939 zullen de kop lantaarns van motorrijtuigen, voorzoover zij niet afzonderlijk zijn goedgekeurd, tot een door den minister goedgekeurde soort moeten behooren. De keuringseischen, waaraan een lantaarnsoort moet voldoen om voor goedkeuring in aanmer king te komen, werden bekend gemaakt in de Staatscourant van 13 en 14 Augustus 1937 no. 155. Door den Minister van Waterstaat zijn reeds 9 soorten (31 typen) van koplantaarns goedgekeurd. De automobilist, die weet dat zijn tegenwoordige koplichten niet aan de wettelijke voorschriften voldoen (b.v. ook in gedimden toestand verblindend zijn), zal dus koplantaarns (of inbouwreflectoren) van een reeds goedge keurde soort reeds thans kunnen aanschaffen. Hij verkrijgt daardoor de zekerheid, dat zijn kop lantaarns, mits op de juiste wijze geplaatst, ook in de toekomst aan de wettelijke eischen zullen voldoen. Eenige wijziging in de eischen ligt thans niet in het voornemen. Zondag werd te Nijmegen de K. S. D. van de Unie van de R. K. Studentenvereenigingen gesloten. De Zaterdag was gewijd aan verschillende sectievergaderingen, waarin voor de juristen en economen Dr. A. J. M. Cornelissen sprak over het Simplisme in het Staatsrecht,. Prof. Dr. G. Brom voor de literatoren over „Het Proefschrift", Dr. G. Tummers voor de na tuurfilosofen over het „Vraagstuk der wijsgeeri- ge scholing". Voor de M. S. I. Mevr. M. VornehmVan Leer over „Het apos tolaat onder mede-studenten"; in de Missie-actie afdeeling behandelde het Eerste Ka merlid J. A. M. Bruineman het onderwerp: „De Missie in China". Dr. L. A. Veeger sprak in de afdeeling voor de medici over den Katholiek en de beoefening van de geneeskunde en de ge zondheidszorg; spreker deed hier vooral uit komen, dat de medicus zijn patiënten niet alleen lichamelijk, maar ook dikwijls geestelijk groote diensten kan bewijzen. De moderator der studenten, Mr. R. Regout S. J. leidde in den avond een interessant debat over het Innerlijke leven en de uiterlijke activiteit, welke bij de studenten moesten samengaan om tot de hoog ste effectiviteit van de actie te komen. In de avondvergadering, welke door vele autoriteiten werd bijgewoond, sprak de heer C. Verhagen uit Delft, die speciaal wees op de eischen, waaraan de moderne student in den tegenwoordigen tijd moet voldoen. De sluitingsdag werd be gonnen met een H. Mis, opgedragen door den Unie-moderator, Dr. J. van Heugten S. J. in de kapel van het St. Canisius-college. In den mid dag werd een uittocht gehouden naar den Bil- derberg, waar verschillende auto- en motor- proeven en wedstrijden werden gehouden. Bij terugkomst te Nijmegen werd in de groote aula der R. K. Universiteit de slotfeestvergadering ge houden, welke door tal van studenten werd bij gewoond en ook door de tegenwoordigheid van meerdere autoriteiten werd opgeluisterd. Zoo waren tegenwoordig de Pauselijke Internuntius, Mgr. Giobbe, de oud-Minister van Justitie Mr. van Schaik en meerdere leden van het Cura torium der R. K. Universiteit. Tevens waren tegenwoordig de Deken van Nijmegen, de Hoog- eerw. heer J. L. van Mulukom, tal van pro fessoren der R. K. Universiteit, de plaatselijke militaire autoriteiten en Drs. P. Tummers O. P. De heer Prick, Unie-praeses, leidde de feestelijke bijeenkomst in. Het insigne van verdienste werd verleend aan mej. L. E. M. Kerssemakers en den heer B. Delfgaauw, terwijl het avunculaats-in- signe werd verleend aan de leden der twee voor afgaande Unie-besturen. De Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur deelt ons mede, dat met voldoening teruggezien wordt op de zoo juist gesloten Bol- bloemententoonstelling Winterflora 1938 te Haarlem. De tentoonstelling heeft een groot aantal bezoekers getrokken en is een mooie propa ganda geweest voor het gebruik en de toepas sing van de producten der bloembollenteelt. In de bloembollenstreek heeft men dit hernieuwd contact met de bloemenliefhebbers zeer op prijs gesteld en er veel voldoening in gevonden het uitgebreide sortiment, nieuwe soorten te demonstreeren. Wat het financieele resultaat betreft, het aantal betalende bezoekers is wel niet zoo groot geweest als in 1931 bij een overeenkomende ge legenheid, maar is toch zeer bevredigend. Van het totaal aantal personen dat de tentoonstel ling bezocht en dat méér dan 15000 bedraagt waren er ruim 10.000 betalenden. De inzenders zijn zeer tevreden over de be langstelling, die de bezoekers getoond heblxn. Zij en hun vakgenooten zijn ervan overtuigd in de komende maanden vruchten te zullen zien van hun inspanning. Op Vrijdag 23 en Zaterdag 20 October a.s. zal te Utrecht het derde kleutercongres worden gehouden. Een uitgebreide commissie van voor bereiding vergaderde Zaterdag J.l. te Utrecht en wees als voorzitter aan prof. dr. A. ten Bok- kel Huinink, als secretaris dr. R. E. Wierenga en als penningmeester mr. J. de Vreeze, allen te Utrecht. Wegens ronselarij van twee personen voor de regeeringstroepen in Spanje heeft de Rotter- damsche rechtbank den 38-jarigen varensgezel A. A. van der R. veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden, nadat de Officier van Justitie zes weken on voorwaardelijk had gevorderd. Van dit vonnis was verdachte in hooger be roep gekomen, gedeeltelijk naar hij voor het gerechtshof te Den Haag mededeelde, omdat hij de straf, hoewel voorwaardelijk, toch nog te zwaar vond, doch voornamelijk op juridische gronden. Voor de Rottèrdamsche rechtbank heeft de verdediger, mr. S. de Jong te Amsterdam, n.l. betoogd, dat de dagvaarding de ten laste geleg de feiten zoo vaag had gesteld, dat zij niet tot een veroordeeling kon leiden. De procureur-generaal, mr. A. Rombach, was ook van meening, dat verdachte op deze dag vaarding niet kon worden veroordeeld. Spr. vorderde vernietiging van het vonnis van de rechtbank en nietigverklaring van de dagvaarding. De verdediger, mr. S. de Jong, sloot zich uiter aard bij dit requisitoir aan. Uitspraak 7 Maart. Nadat de besprekingen tusschen den rijks bemiddelaar en de partijen, betrokken bij het dreigend conflict in de metaalindustrie, de vorige week Donderdag zonder resultaat waren gebleven, zijn de besturen van den Metaal- bond en de metaalbewerkersbonden Maandag middag wederom bijeengekomen onder leiding van den rijksbemiddelaar, mr. A. W. Prins. Na ampele besprekingen is ten slotte over eenstemming bereikt inzake een voorstel, dat de afgevaardigden in hun kringen zullen verde digen. Het ligt in het voornemen van H. M. de Ko ningin, Maandag 28 Februari uit Soestdijk naar 's Gravenhage te vertrekken en daar tot na Faschen te verblijven. Er is een speciale commissie samengesteld, bestaande uit vertegenwoordigers der drie Ne- derlandsche vereenigingen te Gent en omstre ken. Voorzitter der commissie is de consul der Nederlanden te Gent, baron Van Wassenaar. De commissie zal op 30 Augustus a.s. groote feesten organiseeren ter viering van het veertig jarig regeeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina. In verband met nog uit te voeren werkzaam heden in Paleis Soestdijk, zou, naar het Hbld. verneemt, het Prinselijk gezin gedurende een Daar weken zijn intrek in het paleis Het Loo nemen. Dit verblijf op Het Loo zou op zijn vroegst in de maand April kunnen worden ge steld. Van gemeentewege wordt in het water van de Waldeck Pyrmontkade te 's-Gravenhage sinds eenigen tijd gebaggerd. Aan deze kade woont de rijwielhersteller J. M. V., die ongeveer vijf tien jaar geleden een gouden zegelring in het water liet vallen. Toen hij iemand den weg wees verloor hij zijn ring en de man heeft den baggeraars verzocht bij hun werk op dit kleinood te willen letten. Of zij dit inderdaad gedaan hebben of dat het louter toeval was, dat zij den ring opbaggerden, is niet bekend. Maar de ring kwam té voorschijn en wordt, na vijftien jaar, weer door den eigenaar ge dragen. De Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel „St. Antonius" deelt me de, dat op zijn initiatief een bespreking is ge houden met den Ned. Bond van Koffiehuis houders, Restauranthouders en Slijters K. R. S. in verband met de Carnavalsfeesten. Besloten werd tot het zenden van een adres aan den minister van Sociale Zaken, inhou dende verzoek, vergunning te verleenen inge volge lid 4 van artikel 2 van het rusttijdenbe- sluit, hetgeen dan tot opheffing der moeilijk heden in de betreffende gemeenten zou kun nen leiden. Ook Horecaf heeft dit adres onderteekend. Eiesloten werd tot het samenstellen van een commissie, welke soortgelijke zaken onder het oog kan zien. Heden zal bekend gemaakt worden een her ziene overeenkomst ter regeling van de productie en export van rubber. Deze herziening betreft de overeenkomst, welke in Londen 7 Mei 1934 is onderteekend, inhou dende de voorloopige voorstellen van het Inter national Rubber Regulation Committee, ten aanzien van de verlenging der restrictie. Ter toelichting van deze herziening moge het volgende dienen: De internationale overeenkomst van 7 Mei 1934 bepaalt in artikel 3 (c) het volgende: „Niet eerder dan 12 kalendermaanden en niet later dan 9 kalendermaanden vóór 31 December 1938 zal het I.R.R.C. een advies uitbrengen aan de contracteerende regeeringen betreffende de voortzetting of anderszins van de regeling. Het advies mag, indien het zich uit ten gunste van de voortzetting der regeling, amendementen hierop voorstellen en voorstellen doen betreffen de de overige voorzieningen van deze overeen komst." Na de geheele positie nauwkeurig te hebben nagegaan, is het I.R.R.C. onder meer overtuigd van de groote ongelijkheid, welke nog steeds be staat tusschen de wereld-productiecapaciteit van rubber eenerzijds en de wereldconsumptie anderzijds. Het heeft daarom besloten, den de overeenkomst sluitenden regeeringen voor te stel len de bestaande overeenkomst te verlengen voor 'n verdere minimumperiode van 5 jaar, met 'n aantal veranderingen in den tekst der overeen komst. Het is van belang erop te wijzen, dat de Rub ber Growers' Association in Londen, de Interna tionale Vereeniging voor de Rubbercultuur in Nederland en de Union des Planteurs de Caout chouc in Frankrijk, geporteerd zijn voor een verlenging van de restrictie. De herziene tekst geeft den tekst van de tegen woordige overeenkomst (van kracht tot 31 Dec. 1938), aangevuld in overeenstemming met de voorloopige aanbevelingen van het I.R.R.C., Deze voorstellen zijn voorloopig en kleine ver anderingen zijn nog mogelijk. De voorloopige voorstellen worden ten volle ondersteund door de leden van de commissie van advies van rubberfabrikanten. Vóór 31 Maart 1938 moet het comité defini tieve aanbevelingen doen aan de contracteerende regeeringen Deze definitieve voorstellen kunnen niet meer gewijzigd worden en moeten óf aan genomen óf verworpen worden door de de over eenkomst sluitende regeeringen vóór 30 Juni 1938. Terwijl nieuw planten verboden is onder de te genwoordige overeenkomst, behalve voor weten schappelijke doeleinden, staat de nieuwe over eenkomst 5 pCt. nieuw planten toe voor de periode 1 Januari 1939—31 December 1940, be rekend over de totaal beplante oppervlakte der deelnemende landen of een oppervlakte van on geveer 400.000 acres (1 acre is 0.404.667 H.A.) en het comité zal het recht hebben over al of niet nieuw planten, en het percentage waartoe, voor de jaren 1941, 1942 en 1943 nader te beslissen. Het comité zal verder het recht hebben extra nieuw planten toe te staan voor de jaren 1939 en 1940 tot een maximum van 1 pCt. van de totaal beplante oppervlakten. Herplanten is ongelimiteerd toegestaan, maar het comité zal het recht hebben de positie te herzien en herplanten te beperken na 31 Decem ber 1940, wanneer zulks wenschelijk wordt ge acht. Het nadeelig verschil tusschen eventueele uit voeren en het voor een land toegestane uitvoer- kwantum voor een jaar, dat naar een volgend jaar mag worden overgedragen, is teruggebracht van 12 tot 10 pCt. Het maximum der voorraden, dat rubberon dernemingen mogen aanhouden, is vergroot van 2 tot 3 maanden en de basis van berekening is beter gepreciseerd. Uitvoer van plantmateriaal tusschen overeen komst sluitende landen is toegestaan; uitvoer naar andere landen is verboden. Fabrikanten in Amerika worden twee zetels in het comité van advies aangeboden in plaats van één. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft te recht gestaan de 32-jarige S., huisvrouw van K., uit Rotterdam, die voor het venster van het kringhuis der N. S. B. aan den 's Graven- dijkwal aldaar een boekje van Barthermans getiteld „Jodendom en Communisme" had neer gelegd, geopend op bladzijden, waar beleedi- gende woorden over de Joden waren te lezen. De typiste van mr. H. Sanders, voorzitter van den kerkeraad der Ned. Isr. Gemeente te Rot terdam, had dit opgemerkt en er haar patroon op attent gemaakt. Deze had een aanklacht wegens beleediging van een volksgroep inge diend. De verdachte was niet verschenen, wel mr. Sanders, die als getuige-deskundige bedoelde uitlatingen zeer pijnlijk en krenkend vond. Het O. M. achtte de ten laste legging bewe zen en noemde het een schandelijke daad. De eisch was 250 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak over veertien dagen. Ged. Staten van de provincie Utrecht hebben hun definitieve goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit van de gemeente Soest d.d. 3 Febr., betreffende den aankoop van 5 H.A. grond te Soesterberg en om dezen gratis af te staan aan het Rijk voor de stichting van een kazerne voor de genietroepen. Ged. Staten achten het belang der gemeente Soest bij de vestiging van een garnizoen niet voldoende, om het bedrag van rond f 50.000. hetwelk met deze transactie is gemoeid, te mo- tiveeren. In de spoedeischende raadsvergadering, welke tegen hedenmiddag is bijeengeroepen, zullen B. en W. den raad voorstellen, van deze beschikking in beroep te gaan bij de Kroon. Een dezer dagen werd op Ypenburg een vier de groep van 10 personen in opleiding genomen voor het vliegbrevet M. Sinds 1 October is het totaal getal dus reeds gestegen tot 40. Zooals men weet hebben de bezitters van het genoemde brevet zich verbonden in tijd van nood, na een korte militaire opleiding, onze luchtstrijdkrachten te versterken. Ofschoon de installatie van iedere nieuwe groep op Ypenburg plaats vindt, wil dit niet zeggen, dat daar ook de verdere opleiding ge schiedt. Er wordt juist zooveel mogelijk gestreefd iedereen op het dichtst bij zijn woonplaats liggende vliegveld deze opleiding te laten volgen, waarvoor het Luchtverdedigingsfonds zich extra- kosten getroost. Momenteel vindt de opleiding reeds plaats op bijna alle vliegvelden, n.l. Eelde, Schiphol, Teuge, Twente, Ypenburg, Vlissingen en Welschap. De eerste 40 aspiranten zijn afkomstig uit alle deelen van het land. SOERABAJA, 21 Febr. (Aneta). De heer Fre- richs, hoofd-monteur bij de N. I. W: E. N., is bij de verplaatsing van een hoogspanningstransfor mator door den stroom getroffen en gedood. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging van de Be drijf sradenwet een adres gezonden, waarin ver zocht wordt, het wetsontwerp te verwerpen. De contingenteeringen van kousen en sokken zullen per 1 Maart a.s. voor den duur van tien maanden worden verlengd. Als basistijdvak is vastgesteld 1936—1937. Het percentage bedraagt zestig van het aantal dozijnen paren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bo vengenoemd percentage alleen betrekking heeft op de autonome landen-contingenten, derhalve niet op de bij handelsverdrag verleende con tingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 25 Februari niet plaats hebben. Maandagnamiddag is te Velp bij Gravé over leden de zeereerw. heer J. L. H. v. d. Marck. oud-pastoor van Weurt bij Nijmegen. Pastoor Van der Marck werd in 1859 gebo ren en in 1883 priester gewijd. In 1903 werd hij benoemd tot pastoor te Weurt, waar hij een bewonderenswaardigen geestelijken en socialen arbeid ontwikkelde. Zeer veel deed pastoor Van der Marck ook op het gebied van het onderwijs. In 1936 nam hij ontslag uit de geestelijke be diening. Op het terrein van de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bolnes is Maandagmiddag een ern stig ongeluk gebeurd, dat een jonge man het leven heeft gekost. De twee zoons van schipper Breukelmans van rfet sleepschip Pieternella uit Vlijmen, dat daar ter plaatse ligt, vonden op de werf een voorwerp, dat een granaat van Engelsch fabrikaat bleek te zijn. die waarschijnlijk door een voorbijgaand schip overboord is geworpen. De jongens hebben gepoogd, de granaat te demonteeren en gebruik ten daarvoor een metaalzaag, die zij in het mid den van den romp van de granaat plaatsten. Toen zij hiermede eenigen tijd bezig waren, bleef het onvermijdelijke niet uit. Een hevige ontploffing volgde, waardoor de beide jongelie den werden getroffen. Het bleek, dat de 19-jarige A. Breukelmans door de explosie op slag was gedood en dat zijn jongere broer levensgevaarlijke verwondingen had opgeloopen. Personeel van de werf verleende onmiddellijk de eerste hulp, doch de in allerijl uit Slikkerveer ontboden dokter kon slechts bij den een den dood constateeren. De gewonde werd naar het ziekenhuis overgebracht. Een nauwgezet onderzoek naar de herkomst van de granaat wordt ingesteld. Enkele minuten na zes uur is Maandagavond door tot nog toe onopgehelderde oorzaak t» Wezep (O.) brand ontstaan in een der bijge bouwen van de nabij het station gelegen cha- mottefabriek „Ideaal". Ofschoon het vuur onmiddellijk ontdekt werd, plantte het zich zoo snel voort, dat de afdeelingen steenmakerij en smederij, beide gevestigd in houten gebouwen, spoedig in volle vlam stonden. Om zeven uur waren zij reeds geheel afgebrand, doch ook het steenen ge deelte van het complex zal aan het vuur ten offer moeten vallen, aangezien de plaatselijke brandweer nog niet verscheen, terwijl er boven dien geen water in de omgeving te vinden is. De burgemeester van Oldebroek, de heer Bak ker, was op het terrein van den brand aanwe zig, evenals de rijksveldwacht en de gemeente politie. Het transformatorhuisje van het elec- trisch net, dat op het terrein van de fabriek staat, is door het vuur beschadigd, met het ge volg, dat een zeer groot gedeelte van Wezep en omgeving in duister werd gehuld. Maandagmiddag is te Oudesluis, gemeente Zijpe, een veertig-jarige gehuwde vrouw, moe der van twee kinderen, bij het spoelen van kleedingstukken op een zgn. stoep nabij haar woning te water geraakt en verdronken. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau de heer H. D. F. Claus, gepension- neerd dirigeerend officier van gezondheid le klasse, chef van het hospitaal van het Kon. koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek, met bepaling, dat het verschiersel zal zijn met dé zwaarden. Toegekend de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau in zilver aan de heeren H. Bollegraaf, schrijver en A. van Kesteren, zie kenverpleger bij genoemde instelling. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau dr. J. Zwierzycki, hoofd van de afd. geologie van den dienst van den mijnbouw in Ned. Indië. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille, in brons, aan; S. Middelie, knecht bij de firma Gebr. Dil, te Koog aan de Zaan. Aan dr. P. A. de Wilde, arts te Amsterdam, is verlof verleend tot het aannemen van het onder,scheidlngsteeken van commandeur in de orde van St. Sava van Zuid-Slavië. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau de heer E. den Tex, directeur van de Amsterdamsche Liquidatiekas N. V., wonende te Hilversum. Met ingang van 19 Februari is aan den ge- pensionneerd generaal-majoor-titulair der in fanterie van het Kon. Nederlandsch-Indisch leger C. A. Rijnders, commandant van het Kon. koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek, de titulaire rang van luitenant-generaal verleend. 24 Hij wist, dat 't een dwaze vraag was en hij schaamde er zich over, dat het denkbeeld bij hem was gerezen, maar de aanblik van me vrouw Plummer en de weinige woorden, welke hy over haar lippen had hooren komen, hadden een onzichtbaren, een vagen slagboom tusschen Daan en de arme Emily Baker geplaatst; of schoon, om hem recht te doen wedervaren hij onbewust van dit feit was. „Ik zeg maar zoo," zei juffrouw Baker, „alsdat er wat schot in moet komen, als je begrijpt Wat ik daarmee bedoel. Jullie komen mekaar teder oogenblik tegen en benne allebei vriende lijk tegen mekaar; dat is toch een bewijs, dat Jullie zinnigheid in mekaar hebt Emily schudde haar hoofd. Daan was haar Vanavond zonder een woord te spreken voorbij gegaan; alleen maar een knikje en een schaduw Van een glimlachje: zij wist niet, dat hij z'n hoofd vol had van een werktuigkundig probleem, Öat dien dag tijdens het werk was gerezen. „Zinnigheid zeg ik," vervolgde juffrouw Ba- her op een toon, die geen tegenspraak duldde. »Dat duurt nu al een heel tijdje en 't zal nog Wel langer duren en misschien op niks uit draaien. Daarom zeg ik nog eens; er moet schot inkomen. Daan moet opgepord worden. Sommi ge jongens hebben een por noodig. Ik heb een neef gehad, die al jaren zoowat met een meisje scharrelde en die nooit z'n mond opengedaan zou hebben, als ze hem niet eens zoo langs d'r neus weg gevraagd had, of de Limehousekerk geen aardige kerk zou zijn, om in te trouwen, 't Was een vischje, dat ze uitgooide, maar een reuzenfijn vischje. En hij was niet, wat je noemt een suffer, want hij snapt 't subiet en de vol gende week trouwden ze. En ze benne maar wat gelukkig met elkander. Negen kinderen hebben ze, als ik goed geteld heb." „U veronderstelt toch zeker niet, dat ik zoo iets tegen Daan zou kunnen zeggen!" zei Emily verontwaardigd. „Nee, omdat je d'r niet pienter genoeg voor bent, lieverd en ik verwacht ook niet, dat je 't zal worden. Maar ik heb een plannetje gemaakt, om de twee families bij mekaar te brengen. Ik weet wel, dat jij en die jonge Norton mekaar van kind af kennen, maar wij zijn nog nooit, om zoo te zeggen, eens vriendschappelijk bij me kaar gekomen. En nou geloof ik, dat er by jou en Daan meer schot in zou komen...." „Ik wou, dat u niet telkens praatte van schot in komen, moeder, en van opporren, want het eerste doet me denken aan een kerk, die uitgaat en het tweede aan een kachel, die uit wil gaan." „Als wij eens een partijtje gaven, dan zou de jonge Norton zonder 't ze'f te merken in de fa milie komen,' ging juffrouw Baker peinzend voort, ,,'t Is al lang geleden, dat wij eens een partijtje gegeven hebben en ik ben er zeker van, dat je vader er niet tegen is, vooral als ie z'n pijp mag blijven rooken. Hij is altijd toeschiete lijk genoeg, als 't om jou gaat. Ik had gedacht een klein soupertje te geven, heel huiselijk maar.... b.v. een lamsbout en een appeltaart en zoo'n bibberpudding zooals jij laatst eens volgens 't recept van den kruidenier hebt ge maakt. Hè wat was die fijn!" Juffrouw Baker peinsde eenige oogenblikken en vervolgde: ,We kunnen de lamsbout beter koken, omdat 't gemakkelijker is dan braden. Van braden word ej zelf zoo heet als je zoo'n tijd voor die gloeiende kachel staat. En ik geloof ook, dat ge kookt deftiger staat voor een partijen ze hebben d'r ook langer werk aan om op te eten, geloof ik. Ik zorg dan voor de appeltaart en jij voor de bibber. Ik kan goed overweg met appel taarten. Eigenlijk ben ik door een appeltaart aan je vader gekomen. Hij zei toen, dat ie van z'n leven nog nooit zooiets lekkers had geproefd en wie of 'm had gebakken. Ik zei, dat 't mijn werk was en toen vroeg ie, of ik voortaan z'n appeltaart wilde bakken. En ik zei ja. Maar nou kan je met geen mogelijkheid meer een stukje aan hem kwijt. Waarom snap ik niet. Natuurlijk moet er bier voor de mannen zijn en we moeten zien dat we een flesch van dien versterkenden port krijgen dien de dokter je heeft voorge schreven, toen je de frietes had. En een beetje sherry.... Sherry klinkt zoo chic; en dan een dropje na het eten voor ze weggaan. Maar voor die sherry moeten we eerst aan je vader vra gen." „'t Is erg lief van u moeder maar ik ben er niet zeker van of Daan wel veel om een partijtje geeft." „Gekkenpraat en onzin" verkondigde juffrouw Baker vol zelfvertrouwen. „Iedere gezonde jon gen houdt van een goed boutje als ie 't krijgen kan en vooral als 't geen geld kost; da's de aard van ieder mensch en waarom zou hij anders wezen dan de rest! De kwestie is maar: wie zullen wij vragen? Natuurlijk zou ik oom Wil liam er bij willen hebben. Niet dat ik met hem wil pronken, maar ik zou Daan willen laten zien, dat wij familie hebben, waar de deftigste lui van Engeland trotsch op kunnen wezen." „Maar oom William komt bijna nooit hier," wierp Emily hier tegen in. „Hij zegt dat hij nooit weg kan van zijn school." „Hij zal wel komen, als ie weet, dat ie er ons een groot pleizier mee doet," verzekerde Emily's moeder. „Hij heeft 't wel een beetje hoog in z'n bol, maar voor ons hoeft ie zich niet te schamen. Vergeet niet, dat je vader bij de douane is. Hem vraag ik in ieder geval. En dan juffrouw Tiggs, die vroeger bij ons op kamers woonde. Dat is een echte dame, hoor! Ik heb 'r met 'r eigen woorden hooren zeggen, dat ze drie of vier adel lijke dames bedient en dat ze van niemand an ders japonnen willen hebben dan van haar. Nou, voor iemand met adellijke connecties hoeft nie mand z'n neus op te trekken. Bovendien kleedt ze zich zoo chic, dat ze een sieraad voor de ta fel zal zijn. Hoeveel hebben we er nou al, Emily? Drie van ons eigen, twee Nortons, oom William en juffrouw Tiggs, dat zijn er zeven. O ja, mijnheer Naylor, natuurlijk. Leuk voor oom Wil liam, dan kan hij met mijnheer Naylor over al lerlei geleerdheid praten. We moeten er nog een by zien te krijgen, voor 't geval, dat oom Wil liam niet kan komen, vind je niet? Als we het kleine tafeltje aan den achterkant tegen onze uittrektafel schuiven, kunnen d'r met gemak acht, ja wel negen aanzitten." „We zouden tante Mathilde kunnen vragen," opperde Emily, die met gelatenheid in het voor stel berustte en een zwakke hoop koesterde, dat het partijtje aan het vooropgezette doel mocht beantwoorden. „Tante Mathilda is in haar soort een best mensch," verklaarde juffrouw Baker, met een twijfelachtig optrekken van haar wenkbrauwen, bij het hooren van den naam van hun arme bloedverwant, „maar ik weet niet, of zij zich op zoo'n deftig feestje wel zou amuseeren. Wat zou je denken van den jongen Parsons?" stelde zij plotseling voor, alsof zij door een of anderen listigen huwelijksmakelaar werd geïnspireerd. „Hij komt hier den laatsten tijd opvallend druk over den vloer en schijnt erg op je.... vader gesteld te zijn. Hij is wel een beetje saai, maar toch op en top een meneer. Misschien wordt Daan wel een beetje jaloersch, als ie hem ziet, want iedereen, al is ie nog zoo bijziende, merkt dadelijk, dat Parsons een oogje op je heeft." Emily stootte een wanhopig lachje uit. „Dat is klinkklare onzin moeder. Bovendien zou Daan 't niet eens merken en als ie 't wel deed, zou 't 'm niets kunnen schelen." „Wees toch niet bang jij laat direct den moed zakken," vermaande moeder Baker en kneep haar lippen energiek op elkaar. „Als iemand je zoo hoorde praten, zou ie denken, dat Daan Norton een baron was. Neen, ik zal dien Parsons juist wel vragen. Negen is wel een heel gezelschap, maar ik zal vrouw Grimes nemen om te helpen; alleen voor den avond maar of schoon ze d'r toch wel een halven dag voor zal rekenenzie d'r daar maar gerust voor aan zij kan dan alles klaar maken en opdoen; dan kan ik, als ik zie, dat alles voor mekaar is, naar boven' gaan om me op te knappen. Natuurlijk hoef jij niets te doen dan de gasten te ontvan gen. Niet, dat ik er zoo'n drukte van wil maken, neen hoor, mijn idee is heel gewoon en huiselijk onder mekaar, maar," besloot zij, „er mag niets aan mankeeren." ,Goed, moeder," zei Emily met 'n berustend zuchtje. „Ik hoop alleen maar, dat alles goed af loopt." „Dat hoop ik ook," beaamde juffrouw Baker, ,want 't kost een bonk geld en de herrie, die je d'r van hebt, zwijg er van, kind! Affijn, we zul len er 't beste maar van hopen. Maar d'r kan wel wat goeds van komen, als jij je best maar doet. Een meisje moet voor d'r eigen zorgen; een moeder kan niet alles doen, hoe gewillig ze ook is; bijvoorbeeld is 't heel natuurlijk, dat jij en Daan mekaar 's een oogenblikje alleen willen spreken en dat zou heel gemakkelijk kunnen, als je 't maar pienter genoeg aanlegt." „Ik zie niet in, hoe dat mogelijk is in onze ka mer, volgepropt met menschen," zei Emily met een verstrooid glimlachje. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3