De electriciteitsvoorziening in Noordholland 9 COeridol JOE PETERSEN KUNSTAVOND HET LICHT INWENDIG Haarlem, 22 Febr. G. M. OORD - GR. IIOUTSTR. 108 R.K. Blindenbond ST. ODILIA Ej Beunhazerij Asi vicj ai r« rii Mk. Kort en volledig DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 WOENSDAGMIDDAG VAN HALF 4 TOT HALF 6, KOMT iedere PLAAT, die van HEM gekocht wordt bij persoonlijk van zijn handteekening voorzien! JOE PETER SEX-PLATEN KOSTEN SLECHTS 1.- De Haarlemsche Zesdaagsche mm HUIS UITGEBRAND Kachel viel om Aanvaarding grond ONS UITBREIDINGSPLAN Te groot voor de behoefte - deeltelijke intrekking Ge- HERCULES-WINFRIED Vastenavondfeest Programma Radio-Centrale Burgerlijke Stand Overneming van gemeente bedrijven Het Rijk stelt voorwaarden. Uit- spraak van in te stellen arbi trage-commissie zal bindend zijn Gunstiger voorwaarden dan van het P.E.N. Gedeputeerde van Gelderland Mr. W. F. F. baron van Verschuer gekozen Een kijkje op het blusschingswerk bij den uitslaanden brand, welke hedenmorgen vroeg woedde in een woningcomplex aan den Amsterd-amschen Straatweg bij het Ondiep te Utrecht Gevonden voorwerpen en dieren Echte en onechte makelaars AGENDA Bioscopen 23 Februari Bioscopen RIJKSVISCHAFSLAG STAD Woensdag beginnen de debatten over de Haarlemsche gemeentebegrooting. Daar deze in de laatste jaren telkens zes dagen duurden, kregen zij den naam van „Haarlemsche Zesdaagschen". Het is echter zeer de vraag of het wel nood zakelijk zal zijn er ook dit jaar zes dagen aan te besteden. Want de raadsleden zullen weinig meer kun nen doen dan het feit constateeren, dat de financieele positie der gemeente moeilijk is, dat er een groot tekort op de begrooting is, dat er van rijkswege een algemeen doorgevoerde controle is op de uitgaven en inkomsten der gemeente, dat in de belastingheffing het hoog tepunt bereikt is enz. Misschien kunnen er nog wat wenschen aan worden toegevoegd, maar in alle geval ont breekt het geld om deze uit te voeren. Zoo zal het debat weinig meer dan ge theoretiseer zijn, dat aan de bestaande dingen niets meer kan veranderen. Trouwens, wij zijn al twee maanden in het nieuwe jaar, dat wil zeggen, dat er al twee maanden geld is uitgegeven op een begrooting, die nog door den raad moet worden goedge keurd. Met de begrooting 1937 is het nog erger. Deze is thans zelfs nog niet goedgekeurd. Wat zou er gebeuren als zij eens niet goed gekeurd werd? Niets natuurlijk. Maar zij zal precies zóó worden vastgesteld als Gedepu teerde Staten, of liever zooals de Commissie in Den Haag dat wenscht. Uit een en ander blijkt, dat er van de zelf standigheid der gemeenten niets meer over is. Dat ligt aan de tijdsomstandigheden; maar het is zoo en de vraag is of het nog ooit in orde komt voor de groote gemeenten. Zoo hebben de begrootingsdebatten dus veel van hun beteekenis verloren. Van richting geven aan het gemeentebeleid is geen sprake meer. A De familie S., wonende in de Rozenprieel- straat, is hedenmorgen vroeg uit de veeren ge moeten, vroeger dan ze zelf gedacht had. Maar Vlammen maken de meest slaperigen in den kortst mogelijken tijd wakker. De heer des huizes maakte n.l. om on geveer 7 uur in de achterkamer van het benedenhuis de kachel aan. Hij ging wat hout halen in het tuinhuis en plotseling hoorde hij een harden klap. Onmiddellijk liep hij naar de achterkamer, waar van daan het geluid kwam, en bemerkte tot zijn groote ontsteltenis, dat de kachel een oudmodel Fransch haardkacheltjè was omgeval'en en de geheele kamer in lichter laaie stond. In minder dan geen tijd stond ook het bene denhuis in brand, want het vuur verbreidde zich met groote snelheid en aan blusschen viel niet te denken. Ook kon er niets meer van het huisraad gered worden. De man waarschuwde onmiddellijk zijn huisgenooten, die boven nog sliepen en zij konden zich, zij het in nacht gewaad, redden en werden bij buren onderge bracht. De bewoners van het perceel Rozen- prieelstraat 27 de brand brak uit op no. 29 waren beangst, dat het vuur op hun woning zou overslaan en droegen hun meubelen en ander huisraad alvast naar buiten. Maar hun woning is gespaard, al heeft ze veel water en ook brandschade gekregen. Van het perceel no. 39 zijn de beneden kamers totaal uitgebrand, terwijl de rest van het huis groote brand- en waterschade kreeg. De brandweer, die natuurlijk terstond ter plaatse was, heeft met twee stralen het vuur gebluscht. De schade is niettemin aan zienlijk. Ondanks het ochtendlijk uur was de belang stelling van het publiek zeer groot. Een grappig oogenblik ontstond met wat galgenhumor toen een brandweerman een bijna verkoolde pathéfoon naar buiten bracht, waarop nog een plaat lag. Hij zette het toestel aan en zoowaar hoorden de spuitgasten en de belangstellenden nog een vroolijk mopje muziek! B. en W. stellen voor kosteloos en om niet voor de gemeente in eigendom te aanvaarden, met bestemming voor den openbaren dienst, ge deelten van de Hospeslaan, de Pieter Wante- laan, de Lambrecht van Dalelaan en de Gerrit Bartholomeuslaan, ter grootte van pl.m. 5710 vierk. Meter, alsmede gedeelten van de Pieter Wantelaan. ter grootte van pl.m. 205 vierk. M. destraat; Insigne, Febres, Zijlstraat 70; Jas, Po litiebureau Smedestraat; Koffertje, v. Manen, Kennemerstraat 66rood; Pakje inhoudende kou sen, Severijnse, Oranjestraat 65; Regenpijpen, „Sigarenbeurs", Rijksstraatweg 342; Ring, Brink, Indischestraat 56; Rijwielplaatje, Meier, Park laan 11; Rijwielplaatje, de Lugt, Turfmarkt 34rood; Rijwielplaatje, Venema, Pladellastraat 24; Tasch, de Droog, Paus Leostraat 33; Taschje, Matla, Sophiastraat 17; Tasch, Steenman, Ei kenstraat 68; Tasch, Scharroo, Spaarne 57; Vul pen, Hullink, Heussenstraat 84; Vupotlood, Bru no, Velserstraat 91; Wol, Metten, Rijnstraat 7. B. en W. schrijven aan den Raad: Hoewel de Woningwet alleen voor die gronden, waarop in de eerstvolgende jaren de bebouwing zich zal uitbreiden, de bestemming in onderdee- len bij het uitbreidingsplan wenscht, is gelei delijk aan voor een zeer belangrijk gfedeelte van de nog onbebouwde terreinen in deze gemeente een z.g. gedetailleerd uitbreidingsplan vastge steld. Dit gedetaileerde plan biedt de mogelijk heid, om op de in het plan begrepen g'ronden rond 22.000 woningen te bouwen. Het is voor ieder, die eenigermate met de ontwikkeling van Haarlem op de hoogte is, zonder meer duidelijk, dat een dergelijk gtetal woningen in de eerstvol gende jaren zeker niet zal worden gebouwd. Uitgevoerde berekeningen toonen aan, dat het gedetailleerd uitbreidingsplan een capaciteit heeft, die in ieder geval tot 1961, waarschijnlijk tot 1963, en bij een zeer ongunstige ontwikkeling zelfs tot 1978 reikt. Een dergelijke toestand is ongewenscht. Hij werkt tot het totstandkomen van een zeer ver spreide bebouwing in de hand, met als gevolg steeds onnoodig grooter wordende kosten voor verlichting, reiniging, politietoezicht, enz. Bo vendien is het niet gewenscht nu reeds in on- derdeelen voorschriften te geven betreffende breedte, hoogte, dakbedekking enz. van wonin gen, welke eerst in de verdere toekomst zullen worden gebouwd. Intrekking van een gedeelte van het gedetail- leerde uitbreidingsplan is derhalve noodzakelijk. Vermoedelijk zullen tot Omstreeks 1950 rond 12.250 woningen worden gebouwd. Ten einde het bestaande gedetailleerde uit- breiding'span tot deze op zich zelf nog ruime capaciteit terug te brengen, zouden de vol gende daarvoor in aanmerking komende details van het uitbreidingsplan moeten worden ingetrokken: a. de gronden, gelegen ten oosten van de spoorbaan HaarlemVelsen, ten zuiden van de grens der gemeente Velsen, ten westen van de Delft; b. de gronden, gelegen ten oosten van de spoorbaan HaarlemVelsen, ten zuiden van de gronden hiervoor onder a bedoeld, ten westen van de Delft en ten noorden van den ontworpen Orion weg c. de gronden, gelegen ten oosten van de Delft, ten zuid-westen van den Rijksstraatweg en ten zuiden begrensd door de ontworpen Hollandsch Diepstraat; d. de grondten, gelegen ten noorden van de Jan Gij zen vaart, ten oosten van de Delft, ten zuiden van de hiervoor onder c genoemde gron den en ten westen van de Vechtstraat en het ontworpen Plevoplein; e. de gronden aan de Vechtstraat, tusschen de Vechtstraat en de ontwerpen Amstelstraat; f. het westelijk gedeelte van het Ncorder- sportpark; en g. de gronden gelegen in den noordoosthoek van dat Wijzigingsplan, en wel ten noord-oosten van den Rijksstraatweg, ten noorden van den Muiderslotweg, ten oosten van de ontworpen Lueiferstraat en ten zuiden van de noordgrens van den ontworpen Vondelweg. Van het plan „Waarder- en Veerpolder (Ha- plein)", 't gedeelte, liggende aan de noordzijde van dat plan, ten noorden van den Waarder- weg; en Van het plan „Zuid-Oost" de gronden, gelegen ten oosten en ten zuiden van den ontworpen verkeersweg van de Amsterdamsche vaart naar de Buitenrustbrug, met uitzondering van het gedeelte ten oosten van dien verkeersweg, dat tot plantsoen is bestemd. De R.K. Sportvereeniging Hercules-Winfried organiseerde in gebouw DOmi te Overveen haar jaarlijksch gecostumeeerd Vastenavondfeest, waarvan wederom mag worden getuigd, dat het in alle opzichten geslaagd is. Er heerschte den geheelen avond een buitengewoon prettige stem ming, waarin geen enkele wanklank viel te ontdekken. De leider van den avond, de heer Roel v. d. Berg, kweet zich uitstekend van zijn taak en zorgde voor de noodige afwisse ling. Een compliment voor het onvermoeid werkende dans-orkestje ,,The Black Jokkers", dat uitstekende muziek liet hooren. Er was een groote verscheidenheid van costumes, het een al fraaier dan het ander, terwijl verschillende groepen opvielen om hun zeer goede enscenee- ring en origineelen humor. De jury, bestaande uit den heer en mevrouw Nielen en den heer J. Icas van Dijk, had dan ook geen gemakkelijke taak, en ondanks het groote aantal prijzen, moest de voorzitter der jury er zijn spijt over uitdrukken, dat velen die zeker nog wel een bekroning zouden heb ben verdiend, zonder prijs huiswaarts moesten gaan. De bekroningen luidden als volgt: Groepen: 1. Saxophon Boys, 2. De Harmonie van Knup pelveen, 3. Het Kinderkoor Her-Win". Paren: l. Tafeltennis, 2. Strik en Stropdas, 3. Jagers, 4. Zigeuners, 5. Markies en markiezin. Dames: 1. Kleuren-fantasie, 2. Veilig Verkeer, 3. Ne- derlandsch Fabrikaat, 4. Weerbericht, 5. Palet, 6. Lente, 7. Hartenvrouw. Heeren: 1. De ratten vanger van Hameln, 2. De nacht. De prijzen bestonden uit fruitmanden, rook-artikelen, an dere genotmiddelen en luxe-voorwerpen. De voorzitter der vereeniging, de heer Comaiba, sprak woorden van dank tot de jury en allen, die tot het welslagen van dezen avond had den bijgedragen. Er heerschte nog geruimen tijd eep gezellige stemming. Hercules-Winfried kan met groote voldoe ning op dit feest terugzien. op Zondag 27 Februari 8 uur VERTOONING BLINDENTTLM van JAN HIN. WILLEM RAVELLI, bariton - HOF- STAD'S KOORKNAPEN, Den Haag, onder leiding van Theo van Elferen. Kaarten a 0.75 (alles inbegrepen) te verkrijgen bij den Heer F. H. LOU- MAN, Fa. Kluitenburg, Ged. Oude Gracht 106. Telef. 10990, Haarlem. Woensdag 23 Februari Programma 1: Hilversum H Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parüs Radio; 9.40 Pauze, 10.40 Parijs R., 12.05 Londen Reg., 12.35 Keulen, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Radio PTT, 3.05 Parijs R.. 3.20 Deutschlandsender, 3.50 Keulen, 5.20 Parijs R., 6.20 Londen Reg., 7.0* Keulen, 8.20 Bari, Rome. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 12.05 Droitwich, 2.30 Londen Reg., 3.20 Droitwich, 6.40 Diversen, 7.00 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcertOperaprogramma: 1. Si j'étais roi; 2. Korte opvoering van „De Trou badour"; 3. Der jüngere Verdi; 4. Proloog van Bajazzo; 5. Aria uit „Ein Maskenball". 8.0012.00 Diversen. Geboren: A. M. BruijnsSelhorst, d. H. M. DorlandtBrits, d. E. J. F. Oversté Nieuwenhuis, z. L. de WitBuisma, z. G. van de. KlokEbbenhorst, z. C. Koster Bras, d. G. PrinsKoning, z. P. Joosten Riegen, z. E. BoesmansBel, z. J. E. Ove- resvan der Geest, d. D. van den Dool Zwaan, d. H. RoversBeukers, d. L. M. van VeenKoning, d. E. J. van Aertvan Kampen, d. J. M. HuisSmit, d. Overleden: H. H. Essenberg, 61 j., Gaelstraat H. Kooijman, 86 j., Celebesstraat J. E. van Wermeskerkende Groot, 68 j., Marsstraat F. de Haan—van Poppel, 78 j., Kleverparkweg W. C. Budding—Hartel, 28 j., M. v. Heems kerkstraat E. KerstenVoorthuis, 94 j., Kam perlaan W. Hopman, 70 j., Zonnebloemstraat. Getrouwd: J. Helder en M. Kuijper. Nu binnen afzienbaren tijd de concessies, in dertijd aan tal van Noordhollandsche gemeen ten verleend voor de exploitatie van eigen electriciteitsbedrijven, ten einde loopen, heeft de directie van het Provinciaal Electriciteitsbe- arijf voor Noordholland (P.E.N.) met verschil lende gemeentebesturen onderhandelingen aan geknoopt over de overneming van die bedrijven. Inmiddels heeft de Regeering besloten, de vorenbedoelde transacties tusschen het P.E.N. en de daarvoor In aanmerking komende ge meenten niet uitsluitend aan het oordeel dezer beide partijen over te laten, doch harerzijds richtlijnen aan te geven. In verband daarmede heeft de Minister van Waterstaat, mede namens zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken, een schrijven doen toe komen aan de besturen van de gemeenten An- dijk, Egmond, Limmen, Akersloot, Nieuweram- stel, Muiden, Purmerend, Schagen, Beemster, Beets, Bergen, Beverwijk, 's Gravenland, Heerhu- gowaard, Heiloo, Huizen, Oosthuizen, Oudendijk, Schermerhorn, Uitgeest en Wervershoof, waarin gezegd wordt, dat de Regeering voornemens is te bevorderen, dat rechtstreeksche levering van electrischen stroom door de provincie Noordhol land voortaan geschieden zal aan die gemeen ten, gelegen op het vasteland dier provincie, welke tot nu toe de benoodigde energie van de provincie betrekken, doch de bedrijven zeiven exploiteeren. De provincie verbindt zich, de electriciteits- werken van de betrokken gemeenten over te nemen en de gemeenten zullen zich verbinden, die werken aan de provincie over te dragen op voorwaarden, vast te stellen door een commissie van arbitrage, welker uitspraak bindend zal zijn. Ook zullen bij arbitrage worden vastgesteld de bedragen, welke de provincie aan de gemeenten voor de tot nu toe door hen beheerde bedrijven zal uitkeeren, en ook deze besluiten van de commissie zullen voor beide partijen bindend zijn. De bedragen zullen worden vastgesteld op de basis van de saldi, welke de laatste jaren met de verschillende bedrijven zijn behaald. Aan de gemeenten zal gedurende een aantal jaren een wlnstuitkeering worden gegeven, in geleidelijk afloopende bedragen. De Minister stelt voor, de commissie van ar bitrage te doen bestaan uit drie leden, waarvan één benoemd zal worden door de provincie, één door de gemeenten en één door beide partijen aan te wijzen. Indien binnen een maand nadat de nieuwe regeling in werking zal treden, de beide partijen niet tot overeenstemming moch ten gekomen zijn betreffende het derde te be noemen commissielid, zal die benoeming door de Regeering geschieden. Behalve de besturen van de bovengenoem de gemeenten, welker concessie binnen eenige jaren afloopt, hebben ook de ge meentebesturen van Alkmaar, Den Helder, Hilversum, Bussum en Naarden een schrij ven van den Minister van Waterstaat ont vangen, waarin eveneens de wensch te ken nen wordt gegeven, dat de exploitatie van de electriciteitsbedrijven voortaan door de provincie zal geschieden. Alle bovenbedoelde gemeentebesturen zijn uitgenoodigd tot het bijwonen van een con ferentie met den Minister van Waterstaat, welke Donderdagochtend op diens departe ment zal worden gehouden. In verband met deze uitnoodiging is Maan dagmiddag in het Polmanshuis te Amsterdam een bespreking gehouden over deze geste van de Regeering tusschen leden van de Vereeni ging van groot-distribuanten van electriciteit, waarbij tal van gemeenten in Noordholland zijn aangesloten. Na uitvoerige beraadslaging be sloot men, dat de grootere gemeenten op de conferentie van Donderdag vertegenwoordigd zullen zijn, doch dat de kleine gemeenten vol staan zullen met hun belangen toe te vertrou wen aan een delegatie uit de vorengenoemde vereeniging. Naar ons ter oore kwam, zijn voor de betrokken gemeenten de voorwaarden, wel ke thans de Regeering in groote trekken heeft aangegeven, gunstiger dan die, welke in den zomer van 193^ voor verschillende gemeenten als richtsnoer werden vastgesteld. De Provinciale Staten van Arnhem zijn heden in buitengewone zitting bijeengekomen voor de verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten, ontstaan door het overlijden van den heer H. de Liefde. Gekozen werd mr. W. F. F. baron v. Verschuer, burgemeester van Beesd, die de benoeming aannam. De gekozene is den christelijk-historischen be ginselen toegedaan. Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 urur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestraat; Rijwielband, Politie bureau, Smedestraat; Duimstok, Hijmensen, Rollandstraat 78; Etui, Politiebureau, Smede straat; Hond, Klauwen, Orionweg 8; Hond, Hom, Reigerstraat 89; Hoed, Politiebureau, Sme- Gij hebt u misschen wel eens afgevraagd, wat een makelaar toch eigenlijk voor iemand is, en gij hebt u misschien tever geefs gepijnigd om een juiste omschrijving van dit soort lieden te vinden. Wellicht ook hebt gij nooit over den waren aard van den makelaar nagedacht. Maar toch is ieder van u met ma kelaars in aanraking geweest. De een heeft zijn huis bij een woningbureau te huur gezet, de ander heeft via een assurantiekantoor een paar verzekeringen doen afsluiten etc. Welnu, al die menschen die overeenkomsten op order van en op naam van anderen afsluiten, hiervan een bedrijf maken en hiermee hun dagelijksch broodje karig of ruim verdienen, zijn echte of onechte makelaars. Artikel 62 van het Wetboek van Koophandel omschrijft den echten makelaar: „Makelaar is hij, die, als zoodanig beëedigd door de arron- dissements-rechtbank, zijn bedrijf maakt van het sluiten van overeenkomsten tegen genot van zeker loon of provisie, op order en op naam van personen, tot wie hij niet in vaste betrek king staat". Men ziet het terstond, de makeaar moet be- eedigd zijn. Maar wat, als hij niet beëedigd is? Is iemand, die niet beëedigd is en die krach tens zijn bedrijf handelingen verricht, van wel ke de Wet veronderstelt, dat zij door makelaars worden gedaan, toch makelaar? Neen, natuur lijk niet. 't Is, wat ik zoo juist noemde, een onechte makelaar. Mag men zoo maar onecht makelaar zijn? De juridische wereld was het daarover niet eens. De kantonrechter zei neen, de rechtbank zei ja, de advocaat-generaal zei neen en de Hooge Raad besliste ten slotte: Jal Men mag dus onecht makelaar zijn, zulks ondanks de uitdrukkelijke verbodsbepaling van de Strafwet, dat iemand, die niet togelaten is tot de uitoefening van een beroep, waartoe de Wet toelating vordert, zoo'n beroep mag uitoefenen (art. 436). De advocaat-generaal betoogde als volgt: Het Wetboek van Koophandel eischt een beëediging, wil iemand als makelaar beschouwd kunnen worden. Beoefent iemand toch krachtens zijn beroep het bedrijf van makelaar zonder be- eedigd te zijn, dan valt hij onder de verbods bepalingen, welke ik zoo juist weergaf. De Hooge Raad ging op historische gronden hiermede niet accoord. In 1922 is de wet op de makelaars gewijzigd. Vroeger kende zij be- eedigde en onbeëedigde makelaars en bepaalde over de laatste, de onechte dus, dat de speciale regeling, welke geldt voor de eerstgenoemde, de echte, niet voor hen geldt. Dus de onechte wa ren niet onderworpen aan bepaalde verplichtin gen, welke de wet op de echte legt cn de aan- teekeningen, welke zij houden, hebben niet die bewijskracht, welke de aanteekeningen van hun beëedigde collega's bezitten. In 1922 is dit veranderd. Nu kent de wet slechts beëedigde makelaars, maar, zoo zegt de H. R„ hieruit mag men niet afleiden, dat de niet-beëedigde makelaars nu niet meer zouden mogen bestaan. Met deze bedoeling is de wet niet gewijzigd. Zij zijn gewone lasthebbers en ook nu nog geldt hetzelfde van vroeger, zoowel omtrent de verplichtingen als omtrent de be wijskracht der aanteekeningen. Op deze gron den oordeelt de Hooge Raad, dat iemand, die, zonder beëedigd te zijn als makelaar, krachtens zijn beroep handelingen verricht, welke op het terrein van den makelaar liggen, „niet is" makelaar" en dus niet valt onder de voor schriften, door de wet bepaaldelijk aan het bezit van die hoedanigheid verbonden." Is 'die beslissing geheel juist? De beëediging biedt zekere voordeelen. Zü doet naar buiten blijken, dat men hier met be trouwbare menschen te doen heeft. Immers, maar niet zoo iedereen wordt tot die beëedi ging toegelaten. Hiertoe moet vaststaan, dat de aspirant-makelaar de eer van den stand der makelaars niet zal schaden en dat hij de ge schiktheid heeft, welke voor de uitoefening van dat vak vereischt is. Bovendien geeft de for mule van den eed zelf ook zekeren waarborg. De makelaar moet zweren, „dat hij in het al gemeen de aan hem opgelegde plichten ge trouwelijk zal waarnemen en dat hij in het bijzonder de hem als makelaar opgedragen waardeeringen zal doen te goeder trouw, naar zijn kennis en wetenschap". Waarom nu een dergelijke eedsformule op te stellen en voor „echte" makelaars verplichtend te stellen, als het vak van makelaar net zoo goed door anderen, door „onechte" makelaars, mag worden-uitgeoefend? Waarom een speciale regeling omtrent rechten en verplichtingen in de wet op te nemen voor dergelijke „echte" makelaars, als de onechte zich niet aan deze regels behoeven te storen? Ik kan dit niet inzien. Te meer geldt dit, nu de wet thans het woord makelaars slechts kent in den zin van beëedigde makelaars. En wat de historie der verandering betreft, het in het recht gewone verschijnsel doet zich ook hier voor: de Advocaat-Generaal, die op het tegenover gestelde standpunt staat van den H.R., beroept zich óók op de historie! Het komt mü boven dien voor, dat er niet voldoende aandacht Is geschonken aan een omstandigheid. In het geval, dat de A.R. te beoordeelen kreeg, had een niet beëedigd makelaar een woningbureau geëxploiteerd en als deze man nu een woning te huur aansloeg, dan pootte hij een bordje voor het huis, waarop stond: „Te Huur", inlichtingen bij den makelaar die en die. Dit is tenslotte toch zeker niet in den haak. Ik kan het me nog indenken, dat men zegt: het bedrijf uitoefenen van makelaar behoeft niet uitsluitend door makelaars te geschieden. Het kén door hen gebeuren, en éls het door hen gebeurt, dan gelden de regelingen der wet op dit punt. (Zoo was het vóór 1922 althans zéker). Maar ik kan me niet indenken, dat iemand zich nu nog makelaar mag noemen, die geen makelaar is. Op dit punt is de wet toch zeker duidelijk: „Makelaar is hij, die, als zoo danig beëedigd" etc. De titel makelaar behoort toch zeker beschermd te worden. En als iemand zich dezen titel aanmatigt, kan men dus niet zeggen, dat hij niet slechts „handelingen der makelaars" verricht, maar ook een beroep uit oefent, zonder daartoe bevoegd te zijn? De man in kwestie heeft dit gevolg te wijten aan zijn wfl om meer te schijnen dan hij is. Iemand die onecht is, mag zich niet echt noemen. De ma kelaar is vaak vergeleken met den advocaat. Zeer zeker mag een ieder juridische adviezen geven, maar een niet-advocaat mag zich toch nooit advocaat noemen. Zoo is het m.i. hier ook, dank zij artikel 62 W.v.K. jo. 436 W. v. S. Het arrest is m.i. juridisch niet onaanvecht baar, maar in ieder geval, maatschappelijk ge zien, onjuist. Voor goede en betrouwbare mannen is de eedsaflegging allerminst een bezwaar. Waarom legt iemand die „makelaars-hande lingen" wil doen, geen eed af? Omdat hij niet toegelaten zou worden? Omdat hij de verant woordelijkheid van den eed niet wil dragen? Omdat hij de eenigzins sterker waarborgen voor het publiek, welke de wet bij echte makelaars geeft, wil vermijden? Welke acceptabele reden kan zoo Iemand aanvoeren? Ik kan den indruk niet van mij afzetten, dat er onder de niet-be- eedigde makelaars een groot aantal beunhazen, of erger, zit. Waarom deze beunhazerij niet tegengegaan door een doelmatige wets-inter- pretatie? Wellicht dat de makelaars zich thans genood zaakt zien om zich tot de Staten-Generaal te wenden. Terecht. Niet slechts, dat het bedrijf is prijs gegeven aan beunhazen, maar ook de titel „Makelaar" kan ongestraft door onechte makelaars worden gevoerd. Hoe vaak ziet men niet dat het onechte tijdelijk wint van het echte? Ziet men hetzelfde niet in de avocatie, waarmee ik de makelaars al vergeleek? Is het „zaak- waarnemerdom" ook niet zeer dikwijls louter kwakzalverij? Bij de medici zijn deze boeren bedriegers, dank zij den wetgever, verdwenen. Het wordt tijd, dat de wetgever het echte ook elders in bescherming neemt tegen het onechte, alias de echte beunhazerij1 ■TOTO MERIDOL verjongt de huid'! j Geef uw huid elken avond de- Meridol-verjongings- ;i? kuur! Masseer het gezicht gedurende eenige oogen- blikkenmeUMeridol-vet- crème f Reeds no enkele dagen is^t resultaat zicht baar. Ruwheid, schraal heid, kloofjes in^de huid verdwijnen! Bescherm «S.tfÊTdog ;de ftuid fnet een beschuttend laagje'van Meridol-dagcrême, dat U tegen weer 'en wind behoedt. Uw huid vraagt om DOOZEN VANAF 25 ct. TUBEN'VANAFf30 e*. Gebouw St. Bavo: Jozefsgezellen Spaarnepa- rochie, 8 uur; Jaarvergadering Trampers., 8 uur; St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur. Geestelijke Belangen, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Dinsdagavondconcert H.O.V., kwart over 8. R. K. Openbare Leeszaal: N. Gracht: Lezing Dom A. Beekman O.S.B. over „De voormalige Abdij van Egmond en de herbouw in onze dagen", 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Carnavalsfeest K.J.M.V. Augustinus, half 9. Domi, Overveen: R. K. Bond van Hotel-, Rest.- en Café-geëmpl. St. Antonius, half 10, 2 en 8 uur. Concertzaal „Odeon": Leerlingenavond mej. A. Reijer, 8 uur. Vereenigingslokaal Ged. Oudegracht 104: Haarl. Amateurfotografenver., kwart over 8. Kunstzaal Reeker: Tentoonstelling 105 uur. Teylermuseum: Oranjetentoonstelling 114 u. Frans Hals-Museum: Expositie 105 uur. Rembrandt-theater: „Moederlied", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Falace: Palace Filmac, 115 uur; „Uitstel van executie", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Saratoga", 2.30, 7 en 9.15 uur. Ffans Hals-theater: „Monment eener groote liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Esperanto, 8 uur; Schaakclub, 8 uur; Kruis- verbond, 8 uur. Stadsschouwburg: Schoolvoorstelling Gys- breght van Aemstel, half twee. Toonkunstconcert, 8 uur. Gem. Concertgebouw TuinzaalOuderavond St. Christoforusgroep, kwart over 8. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, half 2. Teylermuseum: Oranjetentoonstelling 114 u. Kunstzaal Reeker: Exposities, 105 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling 10—5 u. Rembrandttheater„Moederlied", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur. „Uitstel van executie", 7. en 9.15 uur. Luxortheater: „Saratoga", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: .Monument eener groote liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Zaterdag is Fritseh Hirsch met zijn gezel schap opgetreden voor Maatschappelijke zorg voor zieken. De charitatieve instelling mocht een batig saldo van f 1809 boeken. De prijzen van de verloting zijn reeds thuisbezorgd. Er is opgericht de Honden Dressuurvereeni- ging „Willen is Kunnen". De vereeniging stelt zich ten doel, honden dienstbaar te maken voor bewaking van eigen goederen en eigen levens behoud. Inlichtingen Haarlemmerliedestraat 17, Haarlem. De voorstelling, die het A. B. C.-cabaret Vrijdag 25 Februari in den Stadsschouwburg geeft ter gelegenheid van het zilveren feest van Lou Ezerman, zal speciaal aan het feest van den jubilaris worden aangepast. Ezerman zal den Wijzen Dokter vertolken. De reizigers van het reisbureau Bouckaert komen Zaterdag 26 Februari in gebouw Dreef- zicht. Verschillende attracties staan op het programma. De afd. Haarlem van de R. K. Standsorgani- satie voor den Werknemenden Middenstand houdt Donderdag a.s. een cultureelen avond in „De Leeuwerik" des avonds om half 9. Er wordt een interessante lezing gehouden en voorts gaat men op audiëntie bij H. M. de Pers. Muziek en zang zullen den avond opvroolijken. Ieder, die tot den R. K. Werknemenden middenstand be hoort, ook al is hij nog geen lid, is hartelijk welkom. In de afgeloopen week daalde het by de Ar beidsbeurs ingeschreven aantal werkloozen met 56 tot 6421, of 249 minder dan in 1937 en 670 minder dan in 1936 (zelfde periode). Donderdag 24 Februari a.s. wordt in het ge bouw St. Bavo, Smedestraat, een vergadering gehouden van den bestuursraad vam den R. K. Volksbond. ÏJMUIDEN, 22 Febr. Tarbot 1.281.14 per K.G.; Tong 1.30—96 per K.G.; Heilbot 98—70 per K.G.; Griet 3820; groote schol 16—12; middel schol 1915; Zetschol 3023; Klein- schol 0.25—8.00; Bot 8.50—4.50; Schar 11.50— 5.00; Tongschar 4425; Poontjes 8.007.20; Groote schelvisch 2522; Middel schelvisch 24 19; Kleinmidd. schelvisch 18.0012.50; Kleine schelvisch 15.00—8.80; Groote Gul 7.20—5.70; Kleine gul 7.90—6.20; Wijting 6.20—1.75; Ver- sche haring 6.205.10, alles per 50 K.G.; Ka beljauw 34.00—11.00 per 125 K.G.; Vleet 4.50— 1.10 per stuk; Leng 1.00—0.95 per stuk; Kool- visch 0.390.15 per stuk; Rog 18.5016.00 per koop. Aangevoerd 21 Febr.: 659 kisten versche ha ring; op 22 Februari 350 kisten versche haring. Prijzen visch uit de Witte Zee: jumbo's 6.00 3.20; groote schelvisch 8.504.00; middel schelvisch 6.50—3.00; klein middel schelvisch 6.502.80; kleine schelvisch 6.503.30; groote gul 4.10—3.70; kleine gul 4.40—3.60; baars 5.70— 7.00, alles per 50 K.G.; wolf 17.50—1-7.00; kabel jauw 8.007.50, alles per 125 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5