PHILIPS' We luisteren naar K Gri< w: FINANCIEN Hevige vechtpartij Passeeren hier Dubbeltjes of GULDENS? pmups' HljHHARDTJES' B .BI-ARLITA" LAMPEN ou en uriep Dagfilm - DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 Radiohandelaar sloeg dochter des huizes met een ijzeren staaf Te Haarlem ingesloten VERSLAGENHEID ONDER DE INVALIDE MIJNWERKERS Extra-pensioenuitkeering wordt gekort op den steun CONGRES VAN ST. ANTONIUS 27e jaarvergadering van den Bondsraad te Overveen Van buiten zien alle lam pen er ongeveer hetzelfde uit. Maar op den dunnen gloeidraad binnen in den ballon en de zuiverheid van het edelgas waarmee de ballon gevuld is, komt het aan! Die gloeidraad kan zuinig met stroom omgaan of hij kan stroom verslinden. DE FABRIEKSBRAND TE WEZEP Alleen het oudste gebouwen complex bleef gespaard CURATORIUM DER R. K. UNIVERSITEIT eltenirtS op v lflUn NEDERLANDSCH FABRIKAAT IN INDIË Jhr. Mollerus zal besprekingen voeren met autoriteiten en bedrijfsleiders CONVERSIELEENINGEN NOORDHOLLAND DE TUINBOUWEXPORT GESTEGEN Vooral de uien behaalden een hoogen prijs R. K. LAGER ONDERWIJS Reorganisatie-commissie ingesteld Woensdag 23 Februari Inkrimping landbouw- crisisdienst Ongeveer 250 ambtenaren en con troleurs overbodig geworden Vaccinatie-vraagstuk Staatscommissie door minister Romme geïnstalleerd MACHT OVER HET STUUR VERLOREN Autobestuurder doodelijk gewond VOETBAL RotterdamAntwerpen CONVERSIELEENING VAN HAARLEM DE EERSTE MOTOR-BABY OP VLIEGVELD TEUGE Veemarkt te Breda voortaan Dinsdags Muziek veredelt, zegt men. Maar die spreuk geldt niet voor een handelaar in radiotoestellen, die gisteren 'n huis in de Atjehstraat te Haarlem op stelten heeft gezet. Hij had een toestel ge leverd aan een 60-jarigen betonwerker, wonende in die straat. Maar dat toestel was nog steeds niet betaald en daarom besloot hij korte metten te maken. Toen op zijn bellen niet opengedaan werd, heeft hij een ruitje ingeslagen, waardoor hij de huisdeur kon openen. HU pakte toen, eveneens met geweld, het toestel beet en slin gerde het over de schutting, waardoor het in buurmans tuin terecht kwam. Het spreekt dat de bewoners een en ander maar niet rustig lieten begaan. Er ontstond een vechtpartij, waarvan de 26-jarige dochter des huizes het slacht offer werd. De handelaar die per auto uit Huizum (Friesland) was gekomen, sloeg haar met 't verlengstuk van 'n autoslinger op 't hoofd, waardoor zij 'n hersenschud ding en een wonde in het voorhoofd opliep. Die wonde was precies 4 cM. lang en diep tot op het schedeldak. Het meisje is per zie kenauto in bewusteloozen toestand naar het St. Elisbethsgasthuis overgebracht. Zij kon nog niet door de politie gehoord worden. Levensgevaar is echter niet aanwezig. Ook de handelaar zelf is er niet zonder kleer scheuren afgekomen. Hij kreeg evenzoo een verwonding aan het hoofd en is in het zieken huis „St. Joannes de Deo" verbonden. De po litie, die door een voorbijganger was gewaar schuwd, heeft den handelaar in arrest gesteld en het radiotoestel alsmede het stuk ijzer, waar mee het meisje was mishandeld, in beslag ge nomen. De politierechter heeft weer een drie voudige zaak (diefstal van een radiotoestel, huisvredebreuk en mishandeling) te berechten! Wij vernemen, dat de 15 pCt. extra-uitkeering op de pensioenen der invalide mijnwerkers, mo gelijk gemaakt doordat de mijndirecties hiertoe ongeveer één millioen guldien hebben beschikbaar gesteld, en met welke uitkeering thans een be gin is gemaakt over het laatste kwartaal 1937, op last van dien minister van sociale zaken in mindering moet worden gebracht van den werk- Icozensteun, dien sommige invalide mijnwerkers ontvangen. Een verzoek vanwege het A. M. F. aan den Minister, om die extra-toekenning gehael ter beschikking te stellen van de betrokken gepen- sionneerden, werd niet ingewilligd. Een dergelijk te Heerlen en Kerkrade had al evenmin succes, verzoek van de directeuren der Arbeidsbeurzen Onder de gedupeerde huishoudens van de inva lide mijnwerkers heerscht verslagenheid en ver ontwaardiging. In het gebouw „Domi" te Overveen hield de Bondsraad van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café en Restaurant-geëmployeerden „St. An- tonius" heden zijn 27e jaarvergadering. Tevens vierde de afd. Haarlem haar eerste lustum. Om acht uur des morgens heeft de geeste lijke adviseur van den Bond, pastoor P. A. W. Koelman, in de parochiekerk H. Maria Onbe vlekt Ontvangen te Overveen een H. Mis op gedragen. De huishoudelijke vergadering werd geopend met een gedegen rede van den voorzitter van den Bondsraad, den heer Th. v. d. Willik, die den gang van zaken in het afgeloopen jaar me moreerde en eenige overleden leden herdacht. Tot congresvoorzitter werd de heer D. Schlui- ter, voorzitter van de afd. Haarlem, gekozen. Medegedeeld werd o.a„ dat Zaterdagavond 26 Februari door den K.R.O. in de actueele aether- flitsen een deel van het dezen middag te hou den congres zal worden uitgezonden. Het bestuur werd gemachtigd stappen te doen om zich aan te sluiten bij een internationale vakvereeniging. De jaarverslagen van den secretaris, den heer J. F. van Bijsterveld, den penningmeester, den heer J. F. Mooiman en dat van den redacteur van „Ons Orgaan", den heer Chr. Kemps, werden goedgekeurd, waarna het verslag van de contróle-commissie volgde. Dan werd de algemeene voorzitter van de Bel gische Christelijke Centrale van Hotelpersoneel door den voorzitter welkom geheeten. Een telegram van het K.L.M.-restaurantperso- neel, waarin het mededeelde, dat de bemoei ingen van den Bond, om ook het restaurantper - soneel in de pensioenregeling op te nemen met succes bekroond waren, werd onder applaus voorgelezen. Tot leden van de controle-commissie werden gekozen de heeren H. T. Leupen, voorzitter; L. J. Bergmeester, secretaris en A. J. Meskes, pen ningmeester, allen van de afdeeling Nijmegen. Na een zeer uitvoerige discussie, hoofdzake lijk betreffende de exploitatie van het Bonds orgaan, werd de begrooting 1938 goedgekeurd. Na een gloedvolle toespraak van den Belgi schen afgevaardigde, die de Nederlandsche organisatie prees, werden de voorstellen van de afdeelingen behandeld. De Bondsraad 1939 zal te Amsterdam worden gehouden. Er waren drie gegadigden, Tilburg, Leeuwarden en Amster dam. Deze laatste afdeeling werd na stemming, mede in verband met haar dan te vieren zil veren Mestaan, uitverkoren. Het voorstel van de afdeeling Haarlem, vakgroepvertegenwoordigers te benoemen als lid van het hoofdbestuur, kreeg een .aanbeve lend prae-advies van het hoofdbestuur. Bij de verkiezingen zal hiermee rekening worden ge houden. De secretaris, de heer J. N. Bijsterveld, werd onder applaus herkozen. Den minister van Sociale Zaken werd een Omtrent den fabrieksbrand te Wezep verne men we nog de volgende bijzonderheden, waar-, uit blijkt, dat de brandweer door watergebrek zeer was gehandicapt. Ruim een uur, nadat de brand in de chamotte- fabriek „Ideaal" te Wezep was uitgebroken, kwam de motorspuit uit Oldebroek. Zij legde direct twee slangen uit, welke bluschwater moes ten betrekken van de Kamper waterleiding, die op korten afstand van de chamottefabriek is gelegen. Doordat evenwel, zooals gemeld, tengevolge van den brand in de fabriek „Ideaal" het op haar terrein staande transformatorhuisje was beschadigd, waardoor electrische stroom ont' rak, kon het reservoir van de Kamper waterleiding, dat electrisch wordt bediend, niet worden aan gevuld. De brandweer van Oldebroek kreeg der halve opdracht met niet meer dan één straal water te geven. Eerst later, toen er weer stroom was en het reservoir van de waterleiding dus weer kon worden bediend, kon voldoende blusch water worden verkregen. Het vuur werd daarna krachtig bestreden. Uiteraard was er in deze fabriek, waar vuurvaste steenen worden vervaar digd Siiet veel brandbaars aanwezig en daaraan is 't dan ook voornamelijk te danken, dat nog een deel der fabriek gespaard is. Dit is echter juist het oudste gedeelte van het gebouwen complex. Het bedrijf, waar 25 arbeiders werk vonden, zal niet direct weer hervat kunnen worden. De firma is niet tegen bedrijfsschade verzekerd, echter wel tegen brand. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De Secretaris van het College van Curatoren der R. K. Universiteit te Nijmegen, Mr. C. Prin- zen, wiens derde vijfjarige periode, waarvoor hij benoemd werd, 15 Juli a.s afloopt, heeft aan het College van Curatoren verzocht, hem niet meer te plaatsen op de aanbeveling, die ge noemd College inzendt aan het bestuur der Sint Radboudstichting tegen het einde van elke vijfjarige periode. telegram gestuurd, waarin de vergadering haar instemming betuigde met het begin van de werktijdenregeling, al wordt deze nog niet door alle werknemers nagevolgd. De aftredende hoofdbestuursleden A. Balk en J. v. Vlaardingen en M. J. Uijlings werden na stemming herbenoemd. Met eenige woorden van hulde aan het adres van het hoofdbestuur en het zingen van het Bondslied, werd de ochtendvergadering beslo ten. In opdracht van het bestuur der vereeniging „Nederlandsch fabrikaat" zal jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem per K.L.M.- vliegtuig een reis naar Java maken, teneinde besprekingen te voeren met daarvoor in aan merking komende autoriteiten en lichamen, in verband met het belang, dat Nederlandsch- Indië als afzetgebied heeft voor de Nederland sche industrie. Ook dit „kan krijgen" is een vraagstuk dat afzonderlijke aandacht verdient, want men vraagt zich wel eens af, waarom andere lan den meer dan Nederland er in geslaagd zijn bepaalde artikelen in Indië ingevoerd te krijgen. In verband daarmede zal de heer Mollerus, voor zoover de beschikbare tijd toelaat, tevens voor een beperkt aantal Nederlandsche bedrij ven, welke daartoe den wensch te kennen heb ben gegeven, besprekingen voeren, resp. onder zoekingen instellen. De opzet van deze uitzending is te trachten in een minimum van tijd een maximum van resultaat te bereiken. Door de geregelde vlieg- en radio-verbindin gen zijn in korten tijd Nederland en Indië dich ter bij elkaar gekomen, dan men nog betrek kelijk kort geleden had kunnen denken. Nu komt het er maar op aan, hiervan gebruik te maken. Daarom is de opzet van deze reis zóó, dat daarmede in het geheel slechts één maand gemoeid zal zijn, zoodat het verblijf op Java slechts ruim twee weken in beslag zal nemen. Dit heeft het nadeel, dat voor wat betreft de te behartigen persoonlijke belangen, het aan tal uit te voeren opdrachten uiteraard beperkt moet blijven. Maar daartegenover staat het veel grooter voordeel, dat het mondeling con tract, dat in Indië zal worden verkregen, bin nen zeer korten tijd vruchtdragend kan wor den gemaakt. Vanzelfsprekend worden tijdig vóór de heen reis naar Java de noodige voorbereidingen ge troffen, afspraken voor besprekingen gemaakt, enz. enz., ook al weder om in den korst moge- lijken tijd het meest mogelijke te kunnen af doen. En naast het benutten van de daguren voor het houden van besprekingen, worden de avonduren benut om door het houden van le zingen de banden tusschen Nederland en Indië te versterken. Dat ook aan de voorbereiding daarvan heel wat vast zit, is duidelijk. Van het verloop en van het resultaat van dit initiatief der vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" zal geregeld mededeelins worden gedaan. ■De inschrijving op 34.883.000 33 pCt. Obligatiën, tweede conversie-leening 1938, en 8.895.000.2% pCt. 8-jarige Obligatiën, twee de conversie-leening 1938, (deel uitmakende eener leening van nominaal 14.895.000, voor beide leeningen in stukken van 1000.—) aan toonder, ten last der Provincie Noordhoiland, zal zijn opengesteld op Vrijdag 25 Februari, ten kantore van de Incasso-bank N.V. te Amster dam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Haarlem, bij de Nederlandsch Indische Handelsbank, N. V. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, bij de heeren Pierson Co. te Amsterdam, bij de Banque de Paris et des Pays-bas te Am sterdam, bij de heeren R. Mees Zoonen te Rotterdam en 's-Gravenhage, bij de heeren Hedring Pierson te 's-Gravenhage, alsmede ten kantore van de Oscar Smit's bank N.V. te Haar lem, voor de 33 pCt. obligatiën tot den koers van 100 'A pet., voor de 2;/, pCt. 8-jarige obligatiën tot den koers van 101 y„ pCt. Houders van niet uitgelote obligatiën der 2% pCt. leening 1934, oorspronkelijk ƒ56.343.000.groot en pro resto 51.008.000 groot, welke leening per 28 Maart 1938 is af losbaar gesteld, kunnen bij de inschrijving op de 32% pCt. obligatiën eên recht van voor keur uitoefenen. Eenzelfde voorkeursrecht wordt bij de in schrijving op de 32% pCt. obligatiën ver leend aan houders van niet uitgelote obliga tiën der 3 pCt. 10-jarige leening 1937, oor spronkelijk 8.635.000groot en pro resto 7.771.000.groot, welke leening per 18 Maart aflosbaar is gesteld. De betaling moet geschieden op 28 Maart. De 3314 pet. leening is, aanvangende in 1947, pari aflosbaar in 24 jaarlijksche ter mijnen; de laatste aflossing zal in het jaar 1970 geschieden. Het recht om te allen tijde tot vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing pari over te gaan is voorbehouden. De aflossing a pari der 2% pet. leening zal, aanvangende in 1939, geschieden in acht jaren onder voorbehoud van het recht der Provincie te allen tijde tot vervroegde geheele of gedeel telijke aflossing over te gaan, echter met dien verstande, dat, indien de Provincie vóór 1 April 1941 van dit recht gebruik maakt, de vervroeg de aflossing zal geschieden tot den koers van 101 pet. en daarna a pari. De export van tuinbouwproducten is in de afgeloopen maand niet onaanzienlijk gestegen wat de opbrengst betreft, vergeleken met die in het vorig jaar. De inzet van het jaar is dus niet ongunstig, hoewel de verwachtingen toch niet in vervulling zijn gegaan, dat een alge meene verbetering zich zou doen gelden. Vol gens mededeeling van het orgaan van het Cen traal bureau der veilingen in Nederland is het voornamelijk de höbgere prijs geweest, die voor de uien werd betaald, welke een stijging van het bedrag in den tuinbouwexport heeft ver oorzaakt. De totale tuinbouwexport bedroeg n.l. de afgeloopen maand in hoeveelheid 24.512.009 kilo tegen 26.319.000 kilo in dezelfde maand van het vorig jaar, terwijl de Waarde van het pro duct thans bedroeg 2.317.000 tegen 962.000 in Januari 1937. Toch is het totale export-bedrag het hoogste sinds 1930. De export van uien, die het vorig jaar in Ja nuari een waarde had van 441.000, beliep nu niet minder dan 1.326.000, dit terwijl de uit gevoerde hoeveelheid toch pl.m. 8.000.000 kilo minder was! De export naar Duitschland is in de afgeloo pen maand in waarde verdubbeld, en bedroeg 489.000 tegen 227.000 in dezelfde maand van 1937. Ook de exportwaarde naar Engeland steeg, n.l. van 528.000 tot 1.227.000. Het Katholieke Onderwijzers Verbond heeft naar aanleiding van een op een zijner Verbonds- bestuursvergaderingen aangenomen voorstel van Drs. L. Lockefeer een commissie in het leven geroepen, welke zal onderzoeken, welke fouten ons R. K. Lager Onderwijs aankleven, zoomede in hoeverre deze zijn weg te nemen door toe passing van de moderne psychologische in zichten. In verband hiermede zal tevens zijn na te gaan, welke veranderingen de opleiding tot om- derwijzer dient te ondergaan. De Commissie is samengesteld uit de vol gende leden: Pater Dr. Joannes O. M. C. van het Psychologisch-Paedagogisch Instituut der R. K. Leergangen te Tilburg; Rector W. R. de Jong, algemeen inspecteur van het R. K. On derwijs in het aartsbisdom Utrecht; Soeur Igna tius J. M. J. voor de vrouwelijke religieuse Con gregaties; frater S. Rombout, hoofdredacteur van „Ons Eigen Blad"; frater Bonaventura van Maastricht voor de mannelijke religieuse Con gregaties; de heer Jos. Aarts namens de Katholieke Paedagogische Vereeniging; de heer L. Bol namens den R. K. Kweekschool^ bond; Mej. H. J. E. Duyx en de heeren H. G. de Boer, W. H. C. van Heek, Drs. L. Locke feer en Chr. Omloo namens het Katholieke Onderwijzers Verbond. In een op 20 Februari te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering heeft de heer W. Wilt- schut, voorzitter van het K. O. V„ deze commissie geïnstalleerd. De heer H. G. de Boer, voorzitter der Reorganisatie-Commissie, heeft diens rede beantwoord. De veelzijdige samenstelling der Commissie, welke laatste de in stemming heeft van de hoogste Katholieke Onderwijsinstanties, waarborgt belangrijke re sultaten in den vorm van een uit te brengen rapport, dat eenerzijds een neerslag zal zijn van wat als bezwaar tegen het huidige onderwijs gezien wordt, anderzijds den weg hoopt te banen, waarlangs nieuwe denkbeelden ons onderwijs op een paedagogisch-psychologisch-juist niveau kunnen brengen. Cp^CpC}3CpCj3C£>C$Dej3C}DC{3ej3C{3C{3C£>C{: CfaC£c£c£C}3CpCpC£C^C£c{DCpCj3CpCj3Cj3C|3C}3CpC$3Cj3C$:>CjJCpC|3C^C£C^C£cbC£)C£>C|3C$3Cj3C£>Cj3Cj3C{3C£>Cf>Cf5C£5C£>CjD HILVERSUM I 1875 en 415.5 M. VARA- Ultzeiidliig 8.0010.10.20 v.m. 11. 11.30—6.30; 7.00—7.30 en 8.00—12.00. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrij ven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA-Orkest. 1.15145 Gramofoonmuziek. 2.00 Kniples. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Be Ramblers. 7.00 Zang. 8.00 Herhaling SOS-Berlchten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 9.00 Solistenconcert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Orkest. 10.45 „The Pour Blue Stars". 11.00 Utrechtsch Stedelijk Orchest en so listen. 11.55—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. NCRV-Ultzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr. pl) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Tenor en piano. In de pauze: Gra mofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 All-Round-Sextet. I. d. pauzes: Gra mofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Pianovoordracht en Gramofoonpla- ten. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Christ, llederenuurtje. 5.00 Felicitaties. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.30 Causerie; Taalles en Causerie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.45 Reportage. Evtl. Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berich- ten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging en so list. Om 10.05 Berichten ANP. 10.20 Dampraatje. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna; Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.50 Orgelspel. 12.05 Het BBC-Northern-Orkest en soliste. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.352.20 Gaetano di Vito en zijn Dames orkest. 3.50 Het BBC Variété-orkest. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Harry Leader en zijn Band. 6.20 Berichten. 7.00 BBC-Harmonie-orkest. 7.35 Variété-programma. 8.35 BBC-Symphonie-orkest. 7.35 Cariété-programma. 8.35 BBC-Harmonie-orkest. 7.35 .Variété-programma. 8.35 BBC-Symphonie-orkest en solist. 9.40 Berichten. 10.00 Vervolg concert. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.20 Oscar Rabin en zijn Romany Dance Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr. pl.) RADIO-PARIS, 1648 M. 8.55 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.20 Blareau-Orkest. (Om 1.50 zang). 3.05 Viool voordracht. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Vioolvoordracht. 5.20 Giardino-Orkest. 8.50 Henrlette René's Harpsextet. 9.20 Variété-programma. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Omroepkleinorkest en soliste. 12.35 Schrammel-ensemble en solisten. 1.35 Het Ottersbach-Trio en soliste. 3.50 Omroeporkest. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.05 Het Leipzlger Symphonie-orkest en het Berlijnsch Omroeporkest. 9.50 Cabaretprogramma. 10.3011.20 Fritz Weber's dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 André Felleman's orkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek. 6.20 Omroepdansorkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest (om 9.05 Declamatie). 10.05 Gramofoonmuziek. 10.5011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Gramofoonmuziek met toelichting en het Lejeune-kwartet. 6.35 Omroepkleinorkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Muslc-Hallprogramma. 8.50 Omroepsymphonie-orkest en soliste. 10.45 en 11.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Omroep-Amusementsorkest. 8.55 Uit Londen: BBC-Symphonie-Orkest en solist. 9.35 Berichten. 10.2011.20 Otto Kermbach's orkest. cbcbcbcfeckc|3ct>ch(iïcbd3cfe><fccbcbcbeb4>cbcbclacbcbd3ckcbcfeebcbcfecbcbdïcbebcfocfccbd3<bcfccbc!Mh<feebci3cfccfeefcct3cfecfc<fccfccbebcbcbcfccb Nadat eenige maanden geleden de bemoeienis van de Nederlandsche Zuivelcentrale en van den centralen crisis controledienst in verband met een ingrijpende wijziging van de regeling van den zuivelsteun belangrijk kon worden in geperkt, zal de taak van deze beide instellingen tengevolge van het vervallen van verschillende voorschriften op het gebied van de consumptie- melk en een voorgenomen wijziging van de voorschriften betreffende de grenscontrole an dermaal aanzienlijk worden ingekrompen. Bij de Nederlandsche Zuivelcentrale zullen ruim honderd ambtenaren overbodig worden, terwijl aan ongeveer 140 controleurs van den cen tralen crisis-controledienst ontslag zal worden aangezegd. th tien ze er> verdrijft U wonder snel met CACHETS MIJN HARDT Koker 12 cachets 50 ct. Proef doosje 2 stuks 10ct. De minister van Sociale Zaken, prof. mr. O. Romme, heeft hedenochtend in het de partement van Soeiale Zaken geïnstalleerd de staatscommissie ter bestudeering van het vaccinatie-vraagstuk, welke onder voor zitterschap van den minister is ingesteld. De minister heeft bij deze gelegenheid een rede gehouden, waaraan wij het volgende ont- leenen Het vraagstuk, dat is voorgelegd aan de staatscommissie, die hier in hare eerste ver gadering bijeen is, behoort sedert een aantal jaren tot de problemen, die aan de regeering groote zorg baren. Het constateeren, dat er verband moest wor den gezocht tusschen het optreden van ence phalitis en een daaraan voorafgegane vacci natie, heeft er toe geleid, dat sedert 1928 de regeling van den indirecten vaccinatieplicht telkens moest worden opgeschort. Deze opschor ting heeft tot effect gehad, dat het aantal vac cinaties sedert dien sterk is afgenomen, zoodat thans nog slechts een klein deel van de daar voor in aanmerking komende kinderen gevacci neerd wordt. Neemt men aan, dat voor de bescherming te gen de pokken een behoorlijke vaccinatie-toe stand van de bevolking nog even noodzakelijk is als vroeger, dan dreigt hier een noodtoestand te ontstaan, zoo deze niet reeds is ingetreden. Wat ik mij veroorloofde hier voorloopig even aan te nemen is echter reeds een omstreden vraag. Hierover zal in de eerste plaats klaarr heid moeten komen. Moet inderdaad het bereiken van een behoor lijken vaccinatie-toestand nog altijd als nood zakelijk worden beschouwd, dan zal moeten worden onderzocht langs welken weg men daar toe kan komen. Moet daarbij weer tot dwang worden over gegaan, direct of zooals vroeger indirect, of kan het gewenschte resultaat ook zonder dwang, zij het wellicht met een te organiseeren drang worden verkregen? Bij dit alles komen in de eerste plaats vra gen van medischen aard ter sprake, doch het te onderzoeken probleem heeft ook andere kanten. Het vraagstuk van den dwang, zoo deze noo- dig zou worden geacht, brengt ons in aanraking met het gebied van de gewetensvrijheid, een terrein, dat wij in ons land terecht met groote omzichtigheid plegen te betreden. Daar naast zijn er nog andere, staatkundige en juri dische aspecten. De regeering heeft het daarom van belang geacht, dat dit vraagstuk wordt voorgelegd aan een veelzijdig samengestelde staatscommissie. Staatscommissies staan wel eens in een kwaad gerucht. Staatcommissies worden in den regel ingesteld als het zeer belangrijke zaken be treft, aan het onderzoek waarvan veel arbeid verbonden is. Daarom moet het werk van een staatscommissie wel eens lang duren. Maar men maakt een denkfout, wanneer men meent, dat de arbeid van een staatscommissie uit den aard van de zaak lang moet duren. Ik zou tegen deze denkfout willen waarschu wen en ik zou er in elk geval op willen wijzen, dat het de bedoeling van de regeering is, dat deze staatscommissie, zoo eenigszins mogelijk haar werk op vrij korten termijn zal voltooien Met het uitspreken van den wensch, dat Gods zegen op onzen verantwoordelijken arbeid moge rusten, verklaar ik deze staatscommissie voor geïnstalleerd. Vannacht te omstreeks half twee reed de 41» Jarige heer H. Pessers uit Ginneken met zijn auto in de richting van de gemeente Dorst. In de zoogenaamde S-bocht verloor hij de macKT over het stuur en reed in volle vaart tegen een boom. De botsing was zoo hevig, dat P. tus schen het stuurwiel en de zitbank werd ge* kneld, tengevolge waarvan hij een kwartier later is overleden. De heer P. laat een weduwe achter. Het Rotterdamsch elftal, dat Zaterdag a.s. op het Sparta-terrein te Rotterdam zal uitkomen is als volgt samengesteld: Damme (Xerxes) doel; v. d. Horden (C.V.V.) en v. d. Heide (Feij- enoord) achter; de Haan (Xerxes), Kuppen (Feijenoord) en Paulus (S.V.V.) midden; van Walsum (R.F.C.), Drok (R.F.C.), Voormolen (Sparta), Kantebeen (Feijenoord) en Linssen (Feijenoord) voor. atbeteekent het lijden in den tijd, vergeleken bij het geluk in de eeuwigheid? Het Internationale Rubber Comité heeft aan de regeeringen der landen, die aange sloten zijn bij de internationale rubber restrictie-overeenkomst, verlenging van deze overeenkomst aanbevolen voor vrederom een periode van vijf jaar. De kunstzijde-productie in Engeland was in Januari gunstig en bedroeg 12.52 mill, lh- tegen 11.83 mill, lb: in December j.l. en 11-74 mill. lb. in Januari 1937. De netto-ontvangsten van 144 eerste klas spoorwegen in de Vereenigde Staten zijn in 1937 sterk gedaald. Van 27 spoorwegen be droegen de netto's 590.18 mill, tegen 1667 mill, in 1936 en 449 mill, in 1935. De uit gaven zijn sterk toegenomen, zoodat een verhooging van 15 pet. der tarieven niet/ voldoende zal zijn om de daling der netto ontvangsten te dekken. De president van de General Motors is van meening, dat de productie van automobielen in Maart zal stijgen. De staalproductie in de Vereen. Staten bedroeg in het begin der week 30.4 pet. der capaciteit, tegen 31 pet. de vorige week en 82.5 petin dezelfde week van hei vorig jaar. Chrysler zal, naar in goed geïnformeerde Amerikaansche kringen wordt verwacht, een dividend uitkeeren van 0.50 per aandeel, tegen S 1-50 een jaar geleden, toen de arbeidsmoeilijkheden heerschten. De Du Pont de Nemours keert een kwar taal-dividend uit van 0.50 per gewoon aandeel, tegen 0.75 in het eerste kwartaal 1937. Totaal werd over 1937 6.25 uitgekeerd Na 1 Maart a.s. wordt te New York een- stijging van de automobiel-productie ver wacht, aangezien verondersteld wordt, dad de verkoopen van gebruikte wagens gunstifi zijn geweest, waarom de afzet van nieuws wagens grooter zal worden. De tweede secretaris van de Engelscht Board of Trade en andere leden van dc delegatie zijn te New York aangekomen, orn handelsbesprekingen te voeren. De secreta ris verklaarde, dat het sluiten van een han delsverdrag niet alleen de handelsbetrek kingen tusschen Amerika en Engeland, maa[ ook tusschen Amerika en New Foundlano e.a. deelen van de Engelsche bezittingen zw omvatten. De gemiddelde prijs voor artikelen van het voorjaar en den zomer is bij Sean Roebuck met 5Vx pet. verlaagd. De koperprijs in Amerika is met 2 tot 16 pet. gedaald. De exportkoperprijs is van 10.10 dollarcent tot 10.06 dollarcent per lb gedaald. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Vrijdag en Zaterdag te zamen 3.236.000 lb- tegen 1.938.000 lb. Donderdag j.l. Zij waren grooter dan vele weken tevoren. De loodproductie in Amerika bedroeg in Januari 39.198 ton. tegen 49.581 ton in De cember j.l. en 43.636 ton in Januari 1937- De afleveringen bedroegen respect. 34.923 34.020 en 45-718 ton. De voorraden bedroe gen einde Januari 133.401 ton tegen 129.131 ton einde December en 169.776 ton per einde Januari 1937. Te New York werd een beurszetel verkocht voor den onver ander den prijs van S 67.000 Men blijft te New York een verhooginB der vrachttarieven met 15 pet. verwachten In een rapport van een comité uit het Con gres werd de meening uitgesproken, dat de hoogere tarieven voor de spoorwegen slechts tijdelijk zullen verlichten, aangezien geef\ enkele industrie die in den concurrentiestrijd werd betrokken, door prijsverhooging alléén gered werd. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96%—8.97 v- sl 8.96%), de Dollar op 1.78%—1.78% d-78'' de Frank op 5.855-88 (5.87Yz), de Belga op 30 3530.40 (30.40) en de Zwitsersche Frank op 41.50—41.55 (41.53Y De Nederl. Ind. Escompto Mij. boekte i# 1937 een netto-winst van f 729.141 tegen 646-613 het vorig jaar en keert een divi dend uit van 4Yz vet. tegen 4 pet. Wü vernemen, dat de inschrijvingen op de 3 procent conversie-leening 1938 der gemeente Haarlem ten volle zullen worden toegewezen Een nieuw type klein vliegtuig heeft zijh Intrede in Nederland gedaan, n.l. de z.g. Motor baby, een product van de bekende fabriek van zweefvliegtuigen van E. Schneider te Grunau in Duitschland. De motorbaby houdt het midden tusschei een zweeftoestel en een licht motortoestel, o beter gezegd, het is een zweeftoestel met bui tenboordmotor. Het nieuwe toestel wordt geïmporteerd door de N.V. Vliegtuigbouw te Deventer, die o°K zweeftoestellen bouwt, o.a. de Grunau Babies Zaterdag en Zondag zijn proefvluchten met het toestel gemaakt op Teuge, o.a. door den heer A. L. Bauling, directeur van de N. v- Vliegtuigbouw en de heeren W. v. Graft, in structeur der N. L. S. en J. Hoekstra, chef instructeur van het Ned. Instituut voor Zweef vliegen. Het vliegtuig met de Nederlandsche registra- tieletters GH A.S.V. is uitgerust met een 2- cylinder tweetakt Kröbermotor van 18—20 P.K. met dubbele carburatie. De motor met drukschroef is gemonteerd achter boven den vleugel en geeft het toestel een kruissnelheid van 80 K.M. Het gewicht van het leege toestel is 200 K.G., terwijl de last, olie en benzine in begrepen, 110 K.G. kan bedragen. Het toestel Is zeer voordeelig en gebruikt 6 a 7 L. benzine per uur. Behalve motorvliegtuig is het ook zweefvlieg tuig, zoodat de bestuurder wanneer hij ther mische Winden ontdekt kan zweven. Opmerkelijk was de kleine startbaan die noodig was. In 14 seconden, na een baan van misschien 200 M., was het los van den grond, terwijl de uitloop bij de landing zeer miniem Is' zoodat het toestel op zeer kleine terreintjes zonder bezwaar kan landen. Na verschillende proefnemingen is thans be* sloten, dat met ingang van 8 Maart te Breda de veemarkt Dinsdags zal worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6