Reactie van het Lagerhuis op Eden's aftreden De politiek van Chamberlain en „my dear Anthony" N LCmRLA M. HET CHRISTENDOM DE .FACTO ERKEND SCHERPE CRITIEK OP CHAMBERLAIN LOONSVERHOOGING IN DE TYPOGRAFIE DE PREMIER V00RL00PIG OVERWINNAAR Kerkelijk leven DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 Het buitenland meent dat Eden de wellevendheid in de diplo matie verdedigde" Motie van wantrouwen aan de orde Chamberlain's antwoord De reactie te Rome Britsch - Amerikaansche onderhandelingen Engelsche gedelegeerden te Washington aangekomen Een resolutie van het Indische Congres Vervanging van de grondwet geëischt De „groote grijze wolf" 81 jaar Lord Baden Powell viert zijn verjaardag te Kenya LEENING LIEFDEGESTICHT 's HERTOGENBOSCH Organisaties zijn tot overeenstem ming gekomen omtrent een nieuwe C. A. O. VERBETERD VLIEGVELD GOEDGEKEURD Medan wordt weer ingeschakeld MINISTER COLIJN TERUG UIT ZWITSERLAND Help Uw kind te paard. bon De „roofoverval" te Oterleek De jongeman deed het zelf DE BRUTALE KERKINBRAAK TE VASEN Politie acht opzettelijke vernieling van het beeld uitgesloten WAARSCHUWING Sportvliegveld in het Gooi Spoedige aanleg na teekening van het huurcontract BUITENLANDSCH OVERZICHT Zullen compromissen resultaat hebben? DE OUDSTE PRIESTER VAN NEDERLAND LONDEN, 21 Febr. (Reuter) In zijn rede voor het Britsche Lagerhuis heeft Chamberlain, sprekende over Frankrijk, o.m. nog gezegd: „Wij zijn met Frankrijk ver bonden door gemeenschappelijke idealen van democratie, vrijheid en partijregeering. Frankrijk behoeft niet te vreezen, dat het aftreden van Eden op grond van deze kwes tie eenig afwijken beteekent van de politiek der nauwste vriendschap met Frankrijk. Ik acht mijzelf een verknocht vriend van Frankrijk." Op een door een der Lagerhuisleden gestelde Vraag heeft Sir John Simon geantwoord, dat de verplichtingen van de Britsche regeering jegens Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije gelijk zijn aan die, welk ieder lid van den Volkenbond op zich neemt jegens al zijn medeleden. Buiten deze verplichtingen heeft de regeering geen speciale waarborgen aan een der beide genoem de landen gegeven. De leider van de liberale oppositie, Sir Archibald Sinclair, nam vervolgens het woord. Hij zeide, dat de vijanden van Enge land zich zullen verheugen over het aftre den van Eden, terwijl zijn vrienden er door ontmoedigd zullen worden. In iedere crisis van de laatste jaren is Enge land teruggetrokken voor den bluf en de bedrei gingen van dictators, doch geen van deze te rugtochten bracht vrede. Hierom is spreker van meening, dat het aftreden van den minister van Buitenlandsche Zaken Engeland heeft ver- Zwakt, alsook de zaak van de vrijheid in dit gevaarlijke uur, en hij kan zich er dan ook niet over verheugen. Nicolson, afgevaardigde van de regeerings- getrouwe Labourpartij, zeide, dat het verschil van meening tusschen Chamberlain en Eden ging over het feit, of de Britsche politiek zal worden geleid op grond van doelmatigheid dan wel op grond van beginsel. De meening in de Vereenigde Staten, Scandinavië, Nederland en ook Frankrijk, is, dat Eden de Wellevendheid in de buiten landsche politiek verdedigde. Nicolson stelde voor, dat Engeland van te voren duidelijk v garanties moet verkrijgen alsmede een dui delijke uiteenzetting van omvang en aard der besprekingen. De conservatieve afgevaardigde Hills ver klaarde, dat hij reeds telegrammen in zijn zak had van personen, die de regeering steunen, en die hem verzoeken achter Eden te staan. Ik ge loof, aldus spr., dat Eden's aftreden het lot der conservatieve partij in zeer ernstige mate zal treffen. Bij de voortgezette debatten gaven de leden der regeeringspartijen verder hun steun aan Chamberlain met uitzondering van Nicolson en Hills terwijl de oppositie van Labour en de liberalen Eden steunden. De conservatieve voorzitter van de commissie van Buitenlandsche Zaken, die achter de regeering staat, oefende krachtige critiek uit op het optreden van Cham berlain. In zijn antwoord op de tijdens de debatten gemaakte opmerkingen verklaarde Chamberlain o.m.: „Wanneer we een oogenblik aannemen, gelijk bij de debatten naar voren gebracht is, dat men zich niet verlaten kan op de verzeke ringen der Italiaansche regeering, dan zal het gevolg daarvan zijn, dat er geen overeenkomst tot stand zal komen. Wij zijn niet bereid vrede te sluiten tot iederen prijs. Wij hebben essen- tieele eischen, die ingewilligd moeten worden, Voordat wij een overeenkomst kunnen aangaan. Ten aanzien van den Britschen wensch tot regeling van de kwestie der buitenlandsche vrij willigers in Spanje, zeide de premier: „De rege ling, die wij wenschen, is een regeling van Spaansche kwesties door Spaansche onderda nen, vrij van buitenlandsche inmenging. Sommige sprekers, aldus ging Chamberlain verder, hebben het tijdens de debatten doen voorkomen, alsof ik een viermogendhedenpact had voorgesteld, hetgeen tot gevolgtrekkingen aanleiding zou kunnen geven, die niet in mijn bedoeling hebben gelegen, ik heb gezegd, dat, wanneer de vier groote mogendheden van Euro pa hun geschillen zouden kunnen regelen, dit den grootst mogelijken stap zou kunnen vormen in de richting van de vestiging van den Euro- peeschen vrede. Tenslotte zeide de premier: „Ik hoop, dat ik het duidelijk heb gemaakt, dat wij be sprekingen voorstellen en dat in dit stadium onze voorstellen geen overeenkomst behel zen. Wanneer in een later stadium een over eenkomst tot stand moet komen, beteekent dat niet, dat dit een overeenkomst zal zijn op welke voorwaarden dan ook, welke een ander land ons zou opleggen, maar een over eenkomst, die aanvaardbaar voor ons moet zijn en op zijn minst de zaken moet omvat ten, die ik genoemd heb. Heden zal de afgevaardigde van de La bourpartij Lossies, een motie tegen de re geering indienen in verband met het aftre den van Eden. De debatten hierover zullen vermoedelijk twee dagen in beslag nemen. De door de Labourpartij ingediende motie van wantrouwen zegt: „Het Lagerhuis betreurt de omstandigheden, waaronder de vorige minis ter van Buitenlandsche Zaken gedwongen was uit zijn functie te treden, en heeft geen ver trouwen in de tegenwoordige raadgevers van Z. M. den Koning, ten aanzien van hun leiding van Buitenlandsche Zaken." Het onderhoud tusschen Grandi en Cham berlain wordt te Rome zonder ophef vermeid. Wanneer, gelijk men daar hoopt, niets de eigen lijke besprekingen tusschen Rome en Londen komt vertragen, meent men, dat ze snel kunnen verloopen. De lijst van besprekingsonderwerpen is in November ongesteld en heeft toen het voorwerp uitgemaakt van verbale nota's. Be halve de Spaansche kwestie zouden de voor naamste punten zijn: Erkenning van de mo- reele gelijkheid van het Britsche Rijk en het Italiaansche Rijk; regeling van de grenzen tusschen Abessinië aan den eenen kant en den Soedan en Kenya aan den anderen kant; een bestudeering van de Italiaansche en de Britsche positie in de Roode Zee, een aceoord over de propaganda in Mohammedaansche gebieden, en een uitwisseling van inlichtingen van militairen aard betreffende de Middellandsche Zee. NEW YORK, 22 Febr. (Havas). De delegatie van het Britsche Ministerie van Handel, die met de autoriteiten te Washington zal onder handel over een handelsverdrag, is te Wash ington aangekomen. Overton, de secretaris van de delegatie, ver klaarde o.a., dat dit verdrag niet slechts betrek king zal hebben op het handelsverkeer tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, doch ook op dat tusschen de Vereenigde Staten en de dee- len van het Britsche koloniale Rijk. HARIPOERA, 21 Febr. (Reuter). De jaarlijk- sche zitting van het Indische Nationaal Congres is Maandagavond geëindigd na aanneming van een resolutie, waardoor feitelijk de tegenwoor dige constitutioneele impasse beperkt wordt tot de Vereenigde Provinciën en Bihar. De resolutie eischt voorts de afschaffing van de tegenwoor dige Indische grondwet en de vervanging hier van door een nieuwe grondwet, opgesteld door een constitueerende vergadering op den grond slag van stemrecht voor volwassenen. Lord Baden Powell of Gilwell, die op het oogenblik te Kenya vertoeft, viert heden zijn 81- sten geboortedag. Van alle deelen der aarde stroomen de felicitaties en wenschen tot het herstel van zijn gezondheid toe. Ook de Chief- Guide, Lady Baden Powell, die op denzelfden dag jarig is, doch een kwart eeuw jonger is dan haar echtgenoot, mocht hartelijke blijken van belangstelling ondervinden. De Chief, die reeds geruimen tijd vanwege zijn gezondheidstoestand op doktersadvies te Kenya vertoeft, op weg naar Zuid-Afrika, zal, zoo meldt het R. K. Verkennersblad „Goud land", eerstdaags zijn reis naar Rhodesia mogen vervolgen, waar de Chief en zijn vrouw hun kin deren zullen bezoeken. Op 18 April hopen zij dan weer in Engeland terug te zijn. By Lentjes en Drossaerts te 's Hertogenbosch en op de kantoren der Nederlandsche Land bouwbank zal Dinsdag 1 Maart de inschrijving zijn opengesteld op f 330.000 3y2 pet. Obligatiën in stukken van f 1000.f 500.—, f 250.en f 100. nominaal aan toonder ten laste van het Liefdegesticht, Choorstraat, 's Hertogen bosch van de Congregatie der Dochters van Ma ria en Jozef en het Zedelijk Lichaam van Vrou wen „In Omnibus Charitas" beide gevestigd te 's Hertogenbosch, tegen den koers van 100 pet. Het recht wordt voorbehouden inschrijvingen zonder opgaaf van redenen geheel of gedeelte lijk niet in aanmerking te nemen. De betaling der toegewezen obligatiën moet op 16 Maart geschieden. De onderhandelingscommissie der werkge vers- en werknemersorganisaties in de typo grafie en het rasterdiepdrukbedrijf heeft in de maanden Januari en Februari verschillende ver gaderingen gehouden over de herziening van de begin April eindigende collectieve arbeidsover eenkomst. Deze commissie is thans tot over eenstemming gekomen over den inhoud van een nieuwe overeenkomst, voor het tijdstip van 11 April 1938 tot 12 April 1941. Behalve eenige technische details is de voor naamste wijziging die der loonen, welke ten deele zijn aangepast aan de sinds April 1936 gestegen kosten van levensonderhoud. De vol wassen werknemers ontvangen een loonsver- hooging van drie cent, de jongeren van twee en een cent. De leden der onderhandelingscommissie heb ben op zich genomen, het resultaatder onder handelingen bij hun resp. organisaties te ver dedigen. MEDAN, 22 Febr. (Aneta). Het uitgebreid en verbeterd vliegveld te Medan is thans goed gekeurd, ook voor K. L. M.-vliegtuigen. Het eerste K. L. M.-vliegtuig maakte heden met Parmentier een proeflanding op het vergroote vliegveld. Men kan spoedig dus de wederin- schakeling van Medan in de Nederland-Indiï- route verwachten. De minister van Algemeene Zaken, dr. H Colijn, is Maandagavond van zijn verblijf 'n Zwitserland teruggekeerd en heeft hedenoch tend zijn ambtsbezigheden op zijn departe ment hervat. Help Uw kind te paard, als hij groot is geworden. Sluit een spaarverzekering bij de Victoria. Voor ongeveer 10 cents per week krijgt U later 100 gulden. Vraag eens inlichtingen op onder staande bon. Een kalender of kinderboek krijgt U er gratis bij. N.V. VERZEKERINGSBANK voor gratis kinderboek ot kalender en inlichtingen. Naam: Adres: V.4 1 ft# VICTORIA Keltersgr. 126. Amsterdam Deze twee producten werden beproefd bij 17.353 menschen. 37 Doctoren en 512 andere controleurs hebben de resultaten na gegaan. Zij constateerden, dat zij. die, zoodra dit noodig was. Vicks Va-tro-nol of Vicks VapoRub gebruikten, minder dan de helft aan ziektedagen door verkoudheden hadden, dan diegenen, die verkoudheden op hun gewone manier behandelden De nachtelijke roofoverval te Oterleek, waar bij J. S. uit Bergen van tachtig gulden zou zijn beroofd en bovendien gewond door messteken in arm en schouders, heeft wel een sensationeel slot gekregen. Bij het onderzoek door de politie van Heerhugowaard, in welke gemeente de mis daad zou zijn gepleegd, is gebleken, dat het z.g. slachtoffer den geheelen overval gefanta seerd heeft! Hij heeft zichzelf de verwondingen toege bracht, zijn kleeren vernield en door het slijk gehaald, om zoo den schijn te wekken als zou hij zijn beroofd. Wat den jongeman tot deze daad heeft ge bracht is nog niet duidelijk. Wel verkeert hfj op het oogenblik in eenigszins overspannen toe stand. Omtrent de inbraak in de Sint Martinuskerk te Vasen (gemeente Epe) vernemen wij nog, dat de dief zich toegang heeft verschaft door het uitsnijden van een ruit tusschen twee ijze ren staven van een glas in lood-raam. De opening was slechts 20 bij 30 c.M. groot. Hoe wel een twee meter hoog Mariabeeld van het altaar onder dit raam vernield op den grond lag en de geheele kerk en sacristie nauwkeurig waren onderzocht, acht de politie opzettelijke vernieling uitgesloten. Het is den dader (s) blijkbaar alleen om geld te doen geweest en dat hebben zij niet kunnen vinden, zoodat er niets vermist wordt. Het Mariabeeld is vermoedelijk bij inklimming omgevallen. de Een bewoner uit de buurt had te half twaalf een zwaren slag gehoord, doch er verder geen aandacht aan geschonken. Waarschijnlijk is toen het beeld voorover gestort. In twee jaar tijds zijn nu drie inbraken in deze kerk ge pleegd, waarbij telkens hetzelfde raam het moest ontgelden. Van beide vorige inbraken is de dader ook nog niet opgespoord. Bij de laat ste inbraak heeft de dader slechts geringe sporen achtergelaten, wat het onderzoek der politie niet vergemakkelijkt. Dienzelfden nacht is ook ingebroken in de openbare lagere school te Vasen, waar de dader door een raampje naar binnen is geklommen. De buit was hier zeer gering. Eveneens is dien nacht ingebroken te Heerde in de villa van den gemeentesecretaris en van den heer G. van Ark. De dader, die door de opening aan 'n spanjolet naar binnen was gedrongen, stel de zich in beide gevallen alleen met wat etens waren tevreden. De commissaris van politie te Apeldoorn geeft bij herhaling in overweging, alvorens in re latie te treden met C. Q. van Zanten, handelaar in bloembollen, rozenstruiken en planten, thans wonende Nieuwstraat 54 te Apeldoorn en soms handelend onder anderen naam, advies in te winnen aan zijn bureau. Zooals bekend, is te Hilversum de stichting van een sportvliegveld voor het Gooi sedert eenigen tijd in voorbereiding. Reeds verleende de gemeenteraad de noodige medewerking, waardoor tevens werd bereikt, dat egaliseering van het 44 h.a. groote terrein aan de Kerklan- den nabij Loosdrecht in werkverschaffing zal kunnen geschieden. Eindelijk zal tot den definitieven aanleg kunnen worden overgegaan, nu de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente te Naarden, aan wie be doeld terrein tot rusver behoorde, Maandag avond het huurcontract heeft aangegaan. De stichting van het vliegveld heeft een huurcontract gesloten voor den tijd van tien jaren met optie en recht van koop. Dat het contract zoo laat na de beslissing in den ge meenteraad van Hilversum is geteekend, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de minister er op stond, de pachters, die onderdeelen van het nu uit de cultuur te nemen terrein huurden, niet te dupeeren. Zij worden nu geplaatst op nevengelegen terreinen, die eveneens aan de kerkvoogdij toebehooren. De Utrechtsche kinderarts dr. J. H. G. Carstens, aan wien thans de medische zorg over Prinses Beatrix is toevertrouwd Zondag zou de dag van Hitier zijn. Het werd de dag van Eden. Want het af treden van den Engelschen Staatssecre taris van Buitenlandsche Zaken, Mr. Anthony Eden, was heel wat belangrijker dan de rede van het Duitsche staatshoofd, waarin geen nieuwe gezichtspunten werden geopend. Pikant is het feit, dat Hitier tot tweemaal toe in deze rede Eden scherp heeft aangevallen. Maar daarover straks. Geheel er naast is een oordeel uit Washington, volgens hetwelk er verband zou bestaan tusschen het discours van Hitier en de demissie van Eden. Een Fransch blad heeft het bij het rechte einde, wanneer het verklaart, dat het aftreden van Eden een „remous violent" heeft veroorzaakt. 'Er is ver warring ontstaan. Inderdaad. Maar het is mo gelijk, dat de houding van Chamberlain, die zich niettegenstaande zijn toenadering tot Duitschland en Italië 'n „verknocht vriend" van Frankrijk blijft voelen, een grootere helderheid in de Europeesche politiek zal brengen. De Amerikaansche pers betitelt deze houding als de „Britsche overgave aan het fascistische blok." Dit lijkt ons sterk overdreven. In hoeverre de Engelsche volksvertegenwoordiging met de door Chamberlain aangenomen houding zal mede gaan, zal heden blijken, als er in het Lager huis gestemd zal worden over een motie van wantrouwen tegen de regeering, die door Labour, althans door een afgevaardigde dezer partij, Mr. Lossies, is ingediend. De Amerikaan sche pers schijnt deze motie een kans te geven. Men meldt namelijk, dat de ochtendbladen ver schijnen met groote make up: „Het Britsche kabinet in gevaar." De afscheidsbrief van Chamberlain aan Eden was zeer hartelijk; „My dear Anthony" was de aanhef. Het is echter de vraag, of die „beste Antoon" niet in scherpe oppositie zal gaan. Het verschil van meening tusschen hem en Chamberlain is namelijk te geprononceerd. Hoe staat de kwestie? Reeds sedert Baldwin's aftreden was de positie van Eden niet zoo stevig meer als voorheen. Neville Chamberlain, die naar Engelsch gebruik als premier de geheele politieke leiding, ook die van Buitenlandsche Zaken, in laatste instantie heeft, kon zich al dadelijk niet vereenigen met Eden's houding tegenover de autoritaire landen, voor al tegenover Italië, dat Eden met persoonlijke antipathie bejegende. Ook was de premier koeler tegenover den Volkenbond. Eden stelde verschillende daden, maar de konsekwenties kon hfj niet aan, omdat hij niet den steun van het heele kabinet in zijn rug voelde. Daardoor kreeg ziin politiek een weifelend karakter. Het Derde Rijk hield niet van Eden. In 1935 was hjj met den toenmaligen minister van Buiten landsche Zaken, Sir John Simon, bij Hitier op bezoek geweest. Doel der visite was, Hitier te be wegen tot een ontwapeningsconventie. Dit mis lukte. Eden reisde toen van Berlijn naar War schau, Moskou en Praag. Dit nam men hem in Duitschland zeer kwalijk, vooral omdat hij zich niet al te afkeering over Stalin's politiek uitliet. Daarop doelde Hitler met zijn recente aanvallen op Eden, toen hij in zijn Rijksdag rede verklaarde, dat Stalin wel beter op de hoogte zou zijn van zijn eigen verderfelijke politiek dan „Herr" Eden. Voorts zag men in Eden tijdens de sancties-periode den anti fascist par excellence en stelde men zijn per soon voor als geheel identiek met den gehaten Volkenbond. Ook in Italië was Eden, zooals vanzelf spreekt hij was de aanvoerder bij de sancties-politiek persona ingratissima, te meer daar hij meer dan eens een persoonlijken antipathie tegen Mussolini toonde. Dit alles verdroot Chamberlain. Deze wilde den Euro- peeschen toestand verhelderen door toenadering tot de autoritaire staten. Hij zond Lord Halifax naar Hitier en probeerde directe onderhande lingen met Italië te openen. Eden was daar in principe niet tegen, maar was van meening, dat Engeland zonder eenigen druk moest han delen. Hij eischte daarom, dat Italië eerst de anti-Britsche radiopropaganda moest staken, dat het zich uit Spanje zou terugtrekken en dat het zijn leger in Lybië zou ontbinden. Aan vankelijk ging Chamberlain met deze eischen mede. Maar in de laatste weken bieek, dat hfj ook vóór de inwilliging dezer eischen direct met Mussolini wilde onderhandelen. Met deze po litiek kon Eden zich niet vereenigen en hfj diende, toen bleek, dat de meerderheid van het kabinet achter Chamberlain stond, zijn ont slag in, dat de premier gretig aanvaardde. iet zonder bezorgdheid ziet de democra tische wereld deze koersverandering in Engeland. Eden was de voltrekker van de erfenis van Sir Austen ChamberlainBriand Stresemann. Hij was en bleef een groot voor stander van den Volkenbond. Door de omstan digheden begon daar een gevaar in te schui len. Tengevolge van het uittreden van Duitsch land en Italië dreigde Europa in twee ideolo gische kampen verdeeld te worden, wat steeds dreigender oorlogsgevaar beteekende. Chamber lain wil dit gevaar bezweren door minder in tensief aan Genève geïnteresseerd te lijken en door vriendschappelijker houding tegenover de dictatuur. Hij meent namelijk, dat tusschen de democratieën en de dictaturen stabiele betrek kingen zeer goed mogelijk zijn. Het bewijs moet nog worden geleverd. Het ligt in den aard der autoritaire landen, niet met een paar vingers tevreden te zijn. Zij willen de geheele hand hebben. Het is dan ook de vraag, of de com promissen, waartoe Chamberlain bereid is, niet louter negatieve resultaten zullen opleveren. Alstootend zal voorts de mogelijke erkenning der Italiaansche souvereiniteit in Abessinië werken. In Amerika is men zelfs van meening, dat deze erkenning slechts kan eindigen met verwarring en geschillen tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk, welke staten blootstaan aan aanvallen in het Verre Oosten en elders. Chamberlain zet zich echter over al die moeilijkheden heen en streeft naar sa menwerking tusschen Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië. Deze samenwerking wil hij voorshands niet neerleggen in een pact Het Fransche standpunt tegenover de plannen van Chamberlain staat nog niet vast. De En gelsche premier wil, zooals gezegd, een ver knocht vriend van Frankrijk blijven. Over het algemeen betreurt men in Frankrijk het af treden van Eden. Maar in breede kringen is men toch ook van meening, dat de kalme po litiek van Chamberlain zeer gunstig zal zijn voor de onrustige toestanden in Europa, vooral ook omdat zij steunt op de bijna gereed zijnde Engelsche herbewapening, die Chamberlain wil hanteeren als een „levende realiteit", waarmede niet valt te spotten. Sinds de laatste verkiezingen, welke voor hen zoo'n verontrustend resul taat opleverden, waren de liberalen er meer dan ooit van overtuigd, dat hun poli tieke partij en program moesten worden herzien om daaraan opnieuw aantrekkings kracht te verleenen. In liberalen kring ont stonden niet altijd even gemoedelijke pole mieken tusschen hen, die de orthodoxe li berale beginselen „a tort et travers" wenschten te handhaven als onwrikbare dogma's, en hen, die, soepeler van geest, zoowel de beginselen als de practijk min of meer wilden aanpassen aan de veranderde omstandigheden en mentaliteit van ons land. Een der kernpunten van het onderiinge li berale gedebatteer en twistgeschrijf was: welke plaats aan het Christendom in het opnieuw te formuleeren partijprogram zou worden toegekend. Onder voorzitterschap van den partij-voorzitter, jhr. ir. van Lidth de Jeude, werd een commissie benoemd om de k&estie van de reorganisatie van partij en program te bestudeeren en voorstellen te doen aan een te beleggen bijzondere alge meene partijvergadering. In afwachting van het resultaat van het werk dier commissie en in het vooruitzicht van die algemeene vergadering gingen de liberale pennen en tongen voort met het scherp slijpen van de in den boezem der partij bestaande contro verse en het scheen soms of er een scheu ring zou komen, nog vóór het gemeen schappelijk beraad zou hebben plaats ge had. Zoo ver is het echter niet gekomen. De commissie heeft haar werk verricht en enkele weken geleden heeft de partij ver gaderd. Er is althans op papier overeen stemming bereikt over een nieuw program, dat een compromis mag heeten tusschen de orthodoxe en de meer vooruitstrevende li berale richting. Vanwege de partij werd slechts een zeer beknopt communiqué over de gehouden vergadering en haar uitslag verstrekt, maar daarna is in de liberale pers voldoende geschreven om te kunnen con- stateeren, dat de tegenstellingen in de party ook ten aanzien van de waardeering van het Christendom geenszins afdoende en maar zwakjes zijn overbrugd. De liberalen, die Colijn liberaal of zich zelf Christelijk genoeg achtten om in grooten getale naast „the great old man" te gaan staan, maar van de po sitief versmalde Christelijke basis niets wil den weten, hebben met hun partij genooten van allerlei kleur en nuance er lang over gediscussieerd of het Christendom als grond slag van de Nederlandsche samenleving dan wel de Christelijke grondslagen der Neder landsche samenleving in het program dien den te worden erkend. Het Christendom of de Christelijkheid heelegansch buiten spel laten, durfden zij niet meer, sedert Colijn zelfs voor zijn breedst denkbare basis min stens nog een zekere waardeering voor de Christelijke traditie van ons land eischte. De Liberale Staatspartij, die de toevoeging „De Vrijheidsbond" wijselijk liet vallen, be sloot het maar bij de erkenning van de Christelijke grondslagen der Nederlandsche samenleving te houden. Wat de positieve waarde van deze erkenning is, verklaart het „Liberale Weekblad" als volgt: „Wij mogen de Joden en vrijdenkers uit onzen kring niet binden aan formuleerin gen, welke zij niet kunnen onderschrijven. De erkenning van de christelijke grondsla gen van de Nederlandsche samenleving, die thans in het programma verschijnt, is de erkenning van een feit. Door haar in be paalden vorm te handhaven is de liberale partij gewaarmerkt als een partij, die wei gert a-religieuze gezindheid te ondersteunen, maar die evenzeer weigert niet-christelijke elementen te dwingen om in te gaan. Wat wij noodig hebben is een huis, waarin allen zich veilig gevoelen. En dat huis is op ons Congres gebouwd." Naar aanleiding van deze uitlating van het „Liberale Weekblad" schrijft de even eens, maar anders liberale „Avondpost" vol komen terecht het volgende: „Als dit werkelijk de officieele toelichting moet zijn op het bewuste programpunt, al dus het blad, dan is de wijziging voor ons niets waard en dan zijn wij met onze vreug de en instemming te haastig geweest. Een omschrijving van het christelijk ka rakter eener liberale partij, van een oriën tatie op den grondslag eener christelijke po litiek, die ook a-christelijken en zelfs anti christelijken, anti-geloovigen, immers vrij denkers (atheïsten) moet bevredigen; een formuleering, die ook zij moeten kunnen „onderschrijven", is ons zoo bloedloos, zoo ellendig-slap, zoo zonder eenig karakter of eenige waarachtige geloofsovertuiging, dat zij ons als zonder eenige beteekenis voor komt." Inderdaad, een erkenning van het feit, dat de Nederlandsche samenleving op Christelijke grondslagen berust, waarbij zelfs in het midden wordt gelaten of dit feit aangenaam dan wel hoogst onaange naam moet worden geacht en waarbij de term „Christelijke grondslagen" tot een zin- ledigen klank wordt gemaakt, heeft niet de geringste positieve, laat staan Christelijke waarde. Intusschen blijkt, dat het ten libe ralen congresse gebouwde huis niet veel meer dan een papieren huis is, waarin de poli tieke commensalen het op een voor vreed zame samenwoning zoo belangrijke punt nog allerminst hartgrondig eens zijn. Vandaag viert de zeereerw. heer J. Lienaerts te Kerkrade, emeritus pastoor van Wijlre, zijn 94sten verjaardag. Hij is de oudste priester van Nederland. Zijn gezondheid is nog uitstekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9