Generaal Matsoei thans in ongenade gevallen Zal Parijs Londen volgen Het nieuws van heden De hoofdweg naar Valencia bedreigd KABINET VAN PRAAG GERUCHTEN OM KONING CAROL DE BAROMETER TOKIO IS ONTEVREDEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE* NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 WOENSDAG 23 FEBRUARI 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21037 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nieuwe samenstelling der Tsjecho- Slowaaksche regeering in voorbereiding Geen gevolg van Hitler's rede Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 773.4 Vorige stand: 771.9 Als de Britsche onderhandelingen met Italië slagen, zou Frank rijk tot hetzelfde kunnen overgaan De verklaringen van Delbos Generaal Franco, onder wiens persoonlijke leiding de nationalisten in den sector van Teruel een overwinning op de regeeringstroepen hebben behaald, raadpleegt de stafkaart De nationalisten lieten Teruel vijf kilometer achter zich Rechtsche kruisers getroffen Bombardementen Centraal Europa onder Duitsche leiding? De Tsjechen voelen niets voor het plan van Von Papen Het Weer lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Eden zal spreken voor zijn kiezers Zijn heengaan geen kwestie van ondergeschikte beteekenis Een Russisch schip in Japan vastgehouden Bruno Mussolini te Rome terug Door een groote menigte ver welkomd De Britsch-Iersche besprekingen Voorbereidend overleg in het Lagerhuis In opdracht van het gemeentebestuur van Bussum heeft Willy Sluiter een schilderij van H. M. de Koningin vervaardigd, dat bestemd is voor de nieuwe raadzaal De Straat van Gibraltar, de toegang tot de Middellandsche Zee. De oorlogsbodems op de foto geven een beeld van de voorzorgsmaatregelendie op dit gevaarlijke punt zijn genomen Japan zou een verzoenend gebaar willen maken jegens de mo gendheden in China Uitbreiding van het gezag van Peiping? Motie tegen den Führer Lading dynamiet te vroeg ontploft Vier arbeiders in Fransche steen groeve omgekomen De gevechten in de Belgische kamer Voorstel tot opheffing van parle mentaire onschendbaarheid NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Bü een ongeluk in een Fransche steengroeve kwamen vier arbeiders om het leven. Indien de Britsche onderhandelingen met Italië slagen, zou Frankrijk hetzelfde onder de oogen kunnen zien, verklaarde Delbos. De Spaansche nationalisten bedreigen bij Teruel den hoofdweg naar Valencia. Twee rechtsche kruisers zouden bij een bombardement van de kustplaatsen getroffen zijn. Generaal Matsoei is officieel teruggeroepen door Tokio en vervangen door Hota. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van Sociale Zaken. Begrafenis van vier slachtoffers van de vlieg ramp in Indië. Harderwijk stelt terrein beschikbaar voor kazernebouw. Nu door de rede van Hitier ook Tsjecho-Slo- wakije in het centrum der belangstelling is ko men te staan, is het van belang te wijzen op de daar al maanden lang loopende geruchten over hervorming van het kabinet, die thans vaste re vormen hebben aangenomen, maar absoluut niet in verband staan met de rede van Hitier. In October van dit jaar zal Tsjecho-Slowa- kije, naar de N.R.Crt. meldt, zijn 20-jarige on afhankelijkheid herdenken. In verband hier mede is eenigen tijd geleden de suggestie ge opperd, de coalitie van 8 partijen uit te brei den met 2 oppositiepartijen. De fsjecho-Slo- waaksche bladen hebben zich al maanden lang en niet steeds op de vriendelijkste wijze met deze „jubileumregeering" bezig gehouden, welke beschouwingen grootendeels praematuur waren. Intusschen heeft de minister-president Hodza eenigen tijd geleden de partijen van de coalitie over dit denkbeeld gepolst en heeft hun ver zocht, omdat tevens een aantal wijzigingen van personen zou worden aangebracht, hun wen- schen dienaangaande kenbaar te maken. Dit in leidende overleg is nu ten einde en de minis ter-president zal dezer dagen zijn besprekingen beginnen, die tot de definitieve veranderingen zullen leiden. Eerst daarna zouden de bespre kingen over een mogelijke verbreeding van de coalitie kunnen beginnen. Intusschen geeft de regeering te Praag te verstaan, dat de opne ming van een of twee oppositiepartijen voor al een gebaar zal zijn in den geest van de een heid, waarin men de onafhankelijkheid wil herdenken. De verbreeding van het kabinet zal h.i. alleen moreele waarde hebben, daar de be staande coalitie reeds de meerderheid in het parlement heeft. Samenwerking met de partij van Henlein ligt niet in de bedoeling. Hedenmorgen gingen te Amsterdam hard nekkige geruchten, dat Koning Carol van Roemenië vermoord zou zijn. De persafdeeling van de Roemeensche regeering heeft, naar ver luidt, deze geruchten gedementeerd. Wij hebben ons in verbinding gesteld met het Roemeensche consulaat-generaal te Amsterdam, waar men ons mededeelde, dat men te- bevoegder plaatse in Boekarest verklaart hiervan niets te weten. Het con sulaat-generaal beschouwt dit als een tegenspraak. SALAMANCA, 23 Febr. (Reuter). De rechtschen beweren bij de verovering van Teruel 3000 krijgsgevangenen gemaakt te hebben. Zij staan thans vijf kilometer ten Zuiden van de verlaten stad en bedreigen den hoofdweg naar Valencia. Het ministerie van Defensie te Barcelona heeft een communiqué gepubliceerd, waarin ge zegd wordt, dat de rechtschen Teruel niet zijn binnengetrokken, voordat de regeeringstroepen haar verlaten hadden. De regeeringstroepen zijn nog meester in Villa Espesa, Castralvo en Castellar. De luchtmacht der nationalisten heeft twee maal Barcelona gebombardeerd en materiee'ie schade aangericht. In den middag hebben de kruisers „Canarias", Baleares" en „Almirante Cervera" met twee andere oorlogsschepen en drie vliegtuigen Sagunto en de haven van Va lencia gebombardeerd. Een burger werd gedood, terwijl twee personen verwondingen opliepen. Watervliegtuigen bombardeerden vervolgens Sa gunto, waar vijftig bommen groote schade aan richtten. Het Fransche schip „Prado" werd getroffen door een bom, waardoor een lid der bemanning gewond werd. Republikeinsche vliegtuigen hebben ver volgens de vijandelijke schepen gebombar deerd. Waarschijnlijk is de „Almirante Cer vera" getroffen, terwijl later nog eenschip moet zijn getroffen, daar men een groote rookkolom waarnam. Het internationale comité van het Roode Kruis te Genève heeft den beiden partijen In Spanje een adres doen toekomen betreffende luchtbombardementen en hun noodlottige ge volgen voor de burgerbevolking. Een dringend beroep wordt op de beide regeeringen gedaan om af te zien van bombardementen van het achterland en van plaatsen, die geen militair doel vormen. De beide regeeringen worden uit- genoodigd dringend de mogelijkheid te bestu- deeren van een wederzijdsche overeenkomst te dien aanzien. In officieele Duitsche kringen verklaart men, dat Duitschland volkomen het standpunt van Italië in de Spaansche kwestie deelt. Officieel heeft men te Berlijn nog niet be vestigd dat Duitschland zijn instemming heeft betuigd met de voorstellen inzake het terugtrekken der vrijwilligers, doch men geeft toe, dat Duitschlands houding in over eenstemming zal zijn met die van Italië. PRAAG, 23 Febr. (Havas). Het TsjechOrSlo- waaksche blad „Der Montag" maakt melding van een interview, dat Von Papen heeft ver leend aan de Amerikaansche pers en waarin hij heeft gezegd, dat het Duitsch-Oostenrijksche verbond een eerste stap is naar een „gemeene- best" van de landen van Centraal Europa on der Duitsche leiding. Von Papen achtte dit ge- meenebest noodzakelijk, aangezien de economi sche banden tusschen de landen van Centraal Europa door den oorlog zijn verscheurd, het geen een voortdurend gevaar voor den vrede is. In Tsjechische kringen worden deze uitlatin gen in verband gebracht met zekere passages uit de rede van Hitler. Men verklaart evenwel, dat de Tsjechen op deze voorstellen niet in willen gaan. Het^blad „Ceske Slovo" ziet hier in een aanwijzing, dat Duitschland zijn plan begint te verwezenlijken, en hierbij steun vindt in Engeland bij de groep-Garvin, welke over tuigd is, dat de toekomst van Duitschland in Centraal Europa ligt en niet in Afrika. Het blad voegt hieraan toe, dat men dan vergeet, dat de landen in Centraal Europa individueele naties zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiË Hoogste barometerstand 773.8 te Lerwick Laagste barometerstand 743.5 te Ingö 1 VERWACHTING: In het Noorden meest zwakke veranderlijke wind, zwaar EE bewolkt tot betrokken, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tempe- ratuur; in het Zuiden zwakke tot mati- EE gen wind uit Oostelijke richtingen, ge- deeltelijk bewolkt, weinig of geen neer- EE slag, temperatuur om het vriespunt des {E nachts, overdag weinig verandering in EE temperatuur. Ël Zon op v.m. 7.02 onder n.m. 5.25 uur. Licht op n.m. 5.55. Maan op v.m. 2.46 onder v.m. 10.51. Nieuwe Maan 2 Maart. LONDEN, 23 Febr. (Havas) Chamberlain's verklaring over de grenzen der werkzaamheden van den Volkenbond heeft in de Britsche krin gen, die in hét werk van den Volkenbond be lang stellen, een zekere sensatie gewekt. De voorzitter van de Volkenbondsvereeniging, prof. Murray, noemde de verklaring bedrieglijk. De Engelsche afdeeling van den Wereldbond voor den Vrede heeft de verwante organisaties uit-' genoodigd krachtig te protesteeren tegen de- omstandigheden van Eden's ontslag, en te, éischen, dat geen onderhandelingen met Italië geopend worden, alvorens van dit land een dui delijk bewijs van goeden wil verkregen is. Men verneemt, dat Eden Vrijdag a.s. voor zijn kiezers zal spreken over de motieven van zijn aftreden. Hij zal er den nadruk op leggen, dat zijn gezondheid niet tot die mo tieven gerekend moet worden, en dat zijn heengaan niet beschouwd mag worden als een probleem van ondergeschikte beteeke nis. De debatten in het Lagerhuis werden gister avond gesloten met een verklaring, die de mi nister van Landbouw, Morrison, namens de re geering aflegde. Toen de communist Gallacher hem vroeg waarom de regeering niet aan het geheele land vroeg zich uit te spreken, antwoordde de minister, dat de regeering zulks zal doen, zoodra de tijd daartoe gekomen is. MOSKOU, 23 Febr. (Reuter). De 35 leden der bemanning van het Russische schip „Koes- netskstroi", dat in de haven van Hakodate wordt vastgehouden, en de 37 passagiers zijn thans door de Japansche autoriteiten gear resteerd. Nog steeds is geen reden voor de aan houding opgegeven. PARIJS, 23 Febr. (Havas) In de wan delgangen van de Fransche Kamer heeft minister-president Chautemps verklaard, dat /hij er op rekent, dat Vrijdag en Zater dag a.s. in de Kamer de debatten over de buitenlandsche politiek worden gehouden. Zonder twijfel zal hij zelf Zaterdagmiddag antwoorden op de interpellaties. Volgens in de wandelgangen van de Kamer vernomen inlichtingen heeft Delbos zich in de Kamercommissie voor Buitenlandsche Zaken zeer terughoudend en zeer evenwichtig uitge laten. Hij herinnerde aan de verklaring van Neville Chamberlain, dat er geen ontbinding van de continuïteit kon bestaan in de politiek van nauwe samenwerking en vriendschap tus schen Frankrijk en Engeland. Op vragen naar de passage betreffende een overeenstemming tusschen de vier groote West-Europeesche mo gendheden, zou Delbos tegenover de communis ten verklaard hebben, dat het hier klaarblijke lijk de mogelijkheid betrof van een overeen komst, die voor allen open zou staan. In antwoord op een vraag van Flandin naar de houding van Frankrijk ingeval de besprekingen tusschen Londen en Rome tot een overeenstemming zouden leiden, gaf 0e)bos te verstaan, dat Frankrijk dan de opening van besprekingen in denzelfden zin onder -zekere waarborgen onder oogen zou kunnen zien. Op vragen naar het standpunt, dat zou wor den ingenomen, wanneer zich internationale moeilijkheden zouden voordoen ten opzichte van Tsjecho-Slowakije, herinnerde Delbos er aan, dat met deze mogendheid vele accoorden en pacten gesloten zijn en dat de Fransche regee ring er een eer in zou stellen haar verplichtin gen te eerbiedigen, dat zij eventueel stappen zou doen bij den Volkenbond en dat zij er naar zou streven van Engeland een gelijkheid van opvattingen te verkrijgen ten aanzien van de aan te nemen houding. Verscheidene malen hecftDelbos voorts uit drukking gegeven aan zijn persoonlijke sympa thie voor. Eden.. Hij bracht hulde aan de loyau- teit van diens streven voor de handhaving van den vrede en gaf de verzekering, dat overigens g'eén tegenstelling bestond tusschen de politiek, die Eden had gevolgd en die, welke Chamber lain gedefinieerd heeft in het Lagerhuis, aan gezien Eden het oneens was met den premier over een eenvoudige kwestie van methode. ROME, 23 Febr. (Stefani). Kapitein Bruno Mussolini en zijn tochtgenooten zijn Dinsdag avond uit Brazilië te Rome teruggekeerd, waar zij door een groote menigte werden verwel komd. Aan het station bevonden zich o.a. ook Mussolini en Ciano. Dinsdagavond zijn in het Britsche Lagerhuis voorbereidende besprekingen gevoerd tusschen de vertegenwoordigers van de Iersche en Brit sche delegaties. Men meent te weten, dat han delsaangelegenheden besproken zijn. TOKIO, 23 Febr. (Reuter). Het Japan sche keizerlijk hoofdkwartier heeft vanmor gen medegedeeld, dat generaal Matsoei, luitenant-generaal Asaka en luitenant- generaal Janagawa uit het district Sjanghai teruggeroepen zijn. Generaal Sjoenrokoe Hata, lid van den Hoogen Raad van Oorlog, is benoemd tot opperbevelhebber der strijd krachten in het district ter vervanging van Matsoei. In een verklaring van het Japansche hoofd-* kwartier wordt gezegd, dat de terugroeping der drie generaals een gevolg is van de voorbe reiding voor langdurige vijandelijkheden, die thans in het tweede stadium zijn gekomen. Janagawa was commandant der troepen in het district Hangtsjau; Asaka, een oom van den keizer, commandeerde de troepen in het dis trict Nanking. Volgens niet officieel bevestigde berichten zou Matsoei zijn commando reeds gisteren aan Hata hebben overgedragen en in het geheim naar Tokio vertrokken zijn. In kringen van vreemdelingen acht men de terugroeping van Matsoei, die nog kort geleden als nationale held werd voorgesteld, zeer belangrijk. Men gelooft, dat Tokio een gebaar van verzoening tegenover de mogendheden wil maken en verwacht, dat te Sjanghai een ontspanning tot stand zal komen na het vertrek van Matsoei, die zich steeds agres sief ten aanzien van de belangen der vreemdelingen heeft getoond. Hij gaf vaak toe aan de extremistische elementen in het leger en voerde een politiek, die niet door Tokio geïnspireerd werd. Men vertelt zelfs, dat hij nooit orders van de regeering vroeg. Deze houding stichtte niet al leen ontevredenheid te Tokio, maar leidde ook tot ernstige meeningsverschillen met den com mandant der marine, die een gematigder opvat ting had. Men meent ook te weten, dat Tokio Matsoei verwijt, dat h(j excessen zooals de plundering van Nanking en Hangkioe niet heeft weten te voorkomen. Bovendien is de ge neraal er niet in geslaagd een Chineesche re geering in Midden-China te vormen. Het is niet onmogelijk, dat deze misluk kingen Tokio doen overhellen naar de in zichten van.-het leger in Noord-China, en dat men uitbreiding van het gezag der regeering te Peiping tot Sjanghai en Nanking overweegt. Het Chineesche telegraafagentschap meldt uit Sjanghai, dat de Duitsche kolonie aldaar een motie heeft aangenomen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over Hitler's besluit tot er kenning van Mandsjoekwo. De Japansche troepen hebben de stad Weiking op 20 mijl ten Noorden van de Gele Rivier en ten Westen van den spoorweg PeipingHankau bereikt. Zij hebben het gebied bezet, waar zich de Britsche mijnen ten Zuid-Oosten van Tsin Wat Sjeng bevinden. Chineesche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Taihokoe, de hoofdstad van Formosa, en op Sjintsjikoe. Verscheidene menschen wer den door de vallende bommen gedood. Op een vraag van een buitenlandschen jour nalist of het Japansche departement van Bui tenlandsche Zaken gunstig staat tegenover een Britsche bemiddeling in het Chineesch-Japan- sche conflict, antwoordde de woordvoerder van dit departement, dat de Japansche regeering verklaard heeft te Weigeren verder in onder handeling te treden met de regeering van Han kau. Daarom achtte de woordvoerder het uit gesloten, dat de buitenlandsche mogendheden in deze aangelegenheid tusschenbeide komen LAROCHE SUR YON (Vendée), 23 Febr. (Havas). Dinsdagmiddag is in een steengroeve nabij La Boissière tengevolge van voortijdig ontploffen van een lading dynamiet een instor ting ontstaan, waardoor vier arbeiders om het leven kwamen. BRUSSEL, 23 Febr. (Havas). De speciale desbetreffende Belgische Kamercommissie heeft met 5 tegen 4 stemmen besloten de Ka mer voor te stellen de parlementaire onschend baarheid op te heffen van de afgevaardigden Marcel Henri Jaspar, Lahaut en Delbroeck, die in Januari j.l. den afgevaardigden Syndic ge slagen hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1