I BUICK-CHEVROLET I Jaarverslag M.T.S. Haarlem, 23 Febr. €le groot li*v. N.V. AUTOGARAGE VAN LENT De grootste rijkdom Kort en volledig WOENSDAG 23 FEBRUARI 1938 De Haarlemsche 3 °/o leening Het groote gezin 10 pet. korting op electriciteit? AL IS DE DIEFSTAL NOG ZOO SNEL.... Maar de politie is sneller! TONG TEGEN HOOFDINSPEC TEUR UITGESTOKEN wi| ontvingen verschillende maten en kleuren 98 groote houtstraat 98 LEDENCONCERT H.O.V. OFFICIAL DEALER VOOR HEEMSTEDE - AERDENHOUT ZANDVOORT - BENNEBROEK HAARLEMMERMEER EN AALSMEER RAADHUISSTR. 53-65 - HEEMSTEDE TELEFOON 28 810 Vraagstuk van de werkloosheid der technici is opgelost Meestbevolkte M.T.S. van ons land Geringe werkloosheid Solist: Willem Andriessen piano Gevonden dieren en voorwerpen Willem Andriessen Vliegtuigbouwkunde VERHUUR CONCERTGEBOUW B. en W. tegen het voorstel- v. Tetering EGMOND ABDIJ Lezing van Dom Beekman AGENDA Bioscopen 24 Februari Bioscopen STAD Evenals verleden week Dinsdag het geval is geweest met een 3 pet. conversieleening van Den Haag, is ook j.l. Maandag de inschrijving op de Haarlemsche conversieleening mislukt. Wel ver zekerde men ons van de zijde van het gemeen tebestuur, dat het niet tegengevallen was, maar het resultaat is toch verre van een succes. Daar voor is natuurlijk allereerst 't onlangs gevormde beleggingsfront, waarin, zooals wij meldden, alle groote professioneele beleggingsinstellingen, de levensverzekeringsmaatschappijen, de pensioen fondsen, de spaarbanken en zelfs de Rijksfond sen vereenigd zijn, verantwoordelijk. Dit front heeft ten doel zich te verzetten tegen leeningen, welke op gunstiger voorwaarden worden aan geboden dan die, welke onlangs de Staat aan ging tegen een rente van 3—3% pet. De 3 pet. leening van Haarlem maakte het trouwens wat deze voorwaarden betreft wel wat erg bont. Want niet alleen werd hier een rente gepresen teerd van 3 pet. tegen een koers van 9914 pet., maar ook zou in de eerste zeven jaar in het ge heel niet worden afgelost en vervolgens jaarlijks tot 1971, met natuurlijk steeds de mogelijkheid van vervroegde aflossing. De tijd bleek nog niet rijp te zijn om de geldschieters met dergelijke voorwaarden tevreden te stellen. De vraag mag worden gesteld, welk standpunt een overheidslichaam in dezen tijd van gestage rentedaling bij het uitschrijven van geldleenin- gen moet innemen. Moet de Overheid, de wet van vraag en aan bod volgende, trachten den rentevoet zooveel mogelijk te drukken of heeft zij tot plicht om ook den geldleeners een redelijke rente van hun geld te waarborgen? Zooals wij verleden week hebben uiteengezet is er veel geld. De geldbezitters (hierbij niet alleen aan rijkaards te denken, maar ook aan spaarbanken, pensioenfondsen enz.) willen dat graag uitleenen. Ook zijn er vele buitenlanders, die probeerden hun geld in Ne- derlandsche leeningen te steken, omdat hun ka pitaal in het eigen land niet veilig is. Deze geld schieters hebben tot nu toe tegen elkaar opge boden met het gevolg, dat de rente omlaag ge drukt werd en thans een peil nadert, waarvan de geldwereld zegt, dat de uiterste grens bereikt is. Tijdelijk heeft het beleggingsfront met zijn boy cot van sommige leeningen succes, maar hoe lang zal dat duren? Voorloopig zullen zij, die geld disponibel hebben, wel even hun geld vasthou den in de hoop, dat zy over een paar maanden een half procent méér rente van hun geld kun nen maken dan nu, doch wat zal er gebeuren als er geen leerlingen meer aan de markt ko men? Dan begint het aanbieden van geld op nieuw en het is de vraag of het beleggingsfront dan niet ineenzakt. De vraag, welke wij stelden: heeft de Over heid ten deze een plicht? is dus niet van ac tualiteit ontbloot. Medelijden heeft de geldwereld, waar de wet van vraag en aanbod immer in al haar onver biddelijkheid toepassing heeft gevonden, eigen lijk niet verdiend en laten wij eerlijk zijn: de liberale economie-leer vraagt er ook niet om. Ook zijn wij er zeker van, dat vele financiers al de consequenties daarvan willen aanvaarden, omdat zij het een gezond uitziekingsproces ach ten. Maar de mentaliteit in onze samenleving is in de laatste jaren toch wel veranderd en het staat ons tegen de liberale theorie in al haar soms harde gevolgen toe te passen. Door de rentedaling komen vele menschen in moeilijkheden. Niet alleen particulieren, waaron der kleine renteniers, die hun inkomen uit hun verdiend kapitaaltje door de verlaging van de rente bijna tot op de helft zien verminderd, maar ook groote instellingen die in moeilijkheden dreigen te geraken. Een voorbeeld. Een levensverzekeringsmaat schappij, die haar berekeningen van premies en uitkeeringen baseerde op een gemiddelden rente voet van 3% tot 4 pet., behoorde daarmede tot de uiterst solide zaken. Aangenomen werd, dat deze rentebasis van 3% tot 4 pet. tot in lengte van jaren als normaal zou kunnen gelden. Op deze berekeningen werden dan niet alleen de premies gebaseerd, maar werden ook de uitkee ringen vastgesteld. Wanneer echter zoo'n levens verzekeringsmaatschappij, zooals nu het geval is, geen 3 pet. meer van haar geld kan maken doch slechts 3 pet. en straks misschien maar 2% of 2 pet., dan zakt die heele berekening in elkaar en is de mogelijkheid van een déconfiture niet uitgesloten en het zou zelfs mogelijk kun nen zijn, dat zij haar betalingen moet staken of dat zij haar uitkeeringen moet verlagen. Zooals het met de levensverzekeringen is, staat het ook met pensioenfondsen. Spaarban ken b.v. zouden genoodzaakt kunnen worden de rente van bij hen gedeponeerde gelden te ver lagen. Zooals gezegd gold gedurende minstens een menschenleeftijd lang een rentebasis van 3% a 4 pet. normaal. Het is dus duidelijk, dat als de gangbare rente daar geruimen tijd aan zienlijk beneden zou dalen, die toestand als nor maal zou zijn te beschouwen en er reden zou zijn voor de Overheid, voor raadsleden, voor le den van Provinciale Staten of Staten-Generaal, om te overwegen of het wel op haar weg zou liggen die ontwrichting van gevestigde toestan den zonder meer in de hand te werken door het leenen tegen lagere rente dan een redelijk te achten rente te bevorderen. Men vergete ook niet, dat het niet alles winst ^^hristus heeft aan Zijn Kerk voor speld, dat xij om Zijnentwille vervol gingen zou moeten verduren. Zalig zij, die vervolging lijden om de Gerechtig heid, want hunner is het Koninkrijk der Hemelen. is als een Overheidslichaam een lagere rente be taalt. Het inkomen van hen, die van de rente moeten leven, wordt door de verlaging minder en dus wordt het belastbaar inkomen lager, zoodat er minder belasting betaald wordt, minder aan liefdadige instellingen wordt gegeven, minder luxe voorwerpen worden gekocht, enz. Mochten trouwens de pensioenfondsen door den lageren rentestandaard ook in moeilijkheden komen, dan zullen de tekorten ook door de Overheid moeten worden aangezuiverd. Wij zullen er voor heden niet verder op in gaan, doch willen maar zeggen, dat er aan het vraagstuk der renteverlaging meer vastzit dan een eenvoudig grijpen van de rente, welke onder den drang der abnormale tijdsomstandigheden op de open geldmarkt wordt aangeboden. De heer Schaafsma, raadslid voor de C. D. U. stelt den Raad voor aan gezinnen met meer dan 4 kinderen beneden de 18 jaren en waar van het jaarlijksch inkomen beneden de 1.200 ligt een reductie te verleenen op hun gas-, water- en electriciteitsverbruik van 10 pCt. Om kwart voor twaalf gistermiddag deed een loodgieter aangifte van diefstal van zijn voor een perceel aan de Gedempte Gracht even on beheerd staand rijwiel. De politie stelde onmid dellijk een onderzoek in en het mocht haar ge lukken op een der buitenwegen een 21-jarigen koopman aan te houden, die in het bezit was van de gestolen fiets. Naar het bureau in de Smedestraat overge bracht bekende de man voorts nog eenige dagen geleden een rijwiel, staande in de Potgieterstraat en een uit de Slachthuisstraat gestolen te heb ben. De karretjes werden in beslag genomen bij een rijwielhersteller te Amsterdam, die ze voor 4 per stuk had gekocht. De zwijntjesjager is in bewaring gesteld. Het gerechtshof te Amsterdam heeft van daag het vonnis van den politierechter te Haar lem bevestigd, waarbij een 35-jarige schilder tot een week gevangenisstraf is veroordeeld, omdat hij zijn tong had uitgestoken naar een inspecteur van politie. Ook de procureur-generaal had bevestiging van het vonnis geëischt. 1 Aan het jaarverslag van de Middelbare Tech nische School te Haarlem is het volgende ont leend: In 1937 was het aantal aanmeldingen wederom veel grooter dan het vorige jaar, n,l. 336 tegen over 282. De aanmelding van candidaten met een einddiploma H.B.S. b 5 j. c. was ook dit jaar buitengewoon groot. Dit alles maakte, dat in het tweede studiejaar een extra-klasse moest worden ingevoerd naast en behalve de volle bezetting van het eerste studiejaar. Ook is gebleken dat vele candidaten met een einddiploma H.B.S. b 5 j. c. zich inplaats van voor 1 Juli eerst in Sep tember aanmeldden, dus veel te laat om nog een plaats te verkrijgen. Bij tijdige aanmelding zou dus het aantal aanmeldingen voor onze M. T. S. nog grooter geweest zijn dan hierboven opge geven. De totale bezetting van de school was begin September 526 leerlingen, waarvan 117 in het practische leerjaar, 409 krcg'en onderricht op de M. T. S.. De M. T. S. te Haarlem is daarmede de meest bevolkte M. T. S. in ons land geworden. De goede vooruitzichten, die zich reeds in het vorige jaar voor Scheepsbouwkundigen hadden geopend en de opleving in de ma chine-industrie, welke reeds in het vorige jaar was geconstateerd, verbeterden zich in sterker mate met gunstige gevolgen oor de afgestudeerden, thans van alle afdeelingen. Het aantal werkloozen verminderde tot 32 of 2.78 pet. van 't totaal aantal gediplomeer den, in aantal dus 24 minder dan in het vo rige jaar, ondanks het feit, dat er in Juli 1937 wederom 121 nieuwe afgestudeerden op Wie in den loop der laatste jaren de z.g. „eerste uitvoeringen" van werken op orkestraal gebied door ons Haarlemsche Orkest heeft bij gewoond, moet mét ons wel eens tot de con clusie gekomen zijn, dat dit is uitgegroeid tot een respectabel aantal. Werken, zoowel van klassieken als van romantischen en meer mo dernen aard, welke het Haarlemsche publiek anders nooit, tenzij misschien door de radio of door het bijwonen van uitvoeringen elders, zou hebben gehoord. Laat het dan misschien zijn, dat dergelijke uitvoeringen, tengevolge van de door geldnood belemmerde expansie van Ijet orkest, in klankrijkdom en in raffinement wat minder glansrijk waren dan men het van een onzer grootere orkesten gewend is, de kennis making was er niettemin, en het verwijt van stagneeren op een eenmaal veroverd terrein kan allerminst aan de leiding onzer Haarlem sche Orkestvereeniging worden verweten. Men pleegt dit, blijkbaar omdat het slechts pro vinciaal orkestje maar een vijftigtal musici telt, in de muziekpers nogal eens onopge merkt te laten voorbijgaan, en we meenen ons zelfs te herinneren, dat eerste uitvoeringen in Nederland van nieuw muzikaal werk onvermeld zijn gebleven. En het is geen chauvinisme, wan neer we dat bij de gelegenheid van enkele nieuws eerste uitvoeringen van heden en van Vrijdagavond nog eens opmerken. Immers het teekent een van de groote verdiensten van ons eigen Haarlemsche orkest, waaraan het tevens zijn recht en reden van bestaan ontleent. Zoo ging gisteravond in eerste uitvoering de vierde Symphonie van Anton Bruckner, de Ro mantische genoemd. Nu is Bruckner's sympho- nische kunst inderdaad voor den doorsnee toe hoorder niet steeds even toegankelijk. Maar evenals men schilderijen moet leeren zien om de schoonheid ervan te ontdekken, evenzeer moet men den muzikalen rijkdom leeren sma ken, die in Bruckner's eigenaardig romantische muziek in overvloed te vinden is. Doch het pu bliek, dat de H.O.V.-concerten geregeld bezoekt en dit is allengs een stevige schare gewor den is het zoeken van dit contact met den componist wel toevertrouwd. Overigens is de bijzondere kunst van Bruckner, met haar diep menschelijken maar ook dien godsdienstigen in slag, voor het Haarlemsche publiek geen „terra incognita", al is het ruim vier jaar geleden, naar we meenen, dat we zijn derde Symphonie. die in d. kl. terts, op een ledenuitvoering hoor den vertolken door ons Haarlemsch ensemble. De lezer vergeve ons inmiddels dat we onze bespreking van dit Dinsdagavondconcert met de tweede programma-helft zijn begonnen en daarmee dan ook maar voortgaan. Onze opmer king van het begin leidde hiertoe als vanzelf. Wat dan de uitvoering betreft dezer „Woud- Symphonie" met haar indrukwekkende klank schilderingen, met haar sugestief weergegeven woud-atmosfeer, we mogen dirigent Schuur man wel van harte gelukwenschen met het be haalde resultaat. Het is een prestatie gewor den, welke eerbied afdwong, voor zijn leiders capaciteiten in de eerste plaats, voor de wijze ook waarop het orkest deze omvangrijke en, om de talrijke modulaties, zoo uiterst moeilijke par tituur, heeft geïnterpreteerd. Het is afgezien van enkele kleinere vlekjqs wat rhythme en in tonatie betreft een werkelijk imposante her schepping geworden. Deze eerste uitvoering was een succes, hetwelk door herhaling slechts be vestigd kan worden. Het is niet onmogelijk, ja, zelfs zoo goed als zeker, dat de toehoorders nog niet voor de volle honderd procent den enor- men rijkdom dezer partituur hebben kunnen smaken. Maar het enthousiast applaus, den uit voerenden na het triomfantelijk slot gebracht, en dat tot een ovatie uitgroeide, waarin Schuurman zijn musici welverdiend liet deelen. heeft wel bewezen, dat men de kennismaking met Bruckner's vierde op zeer hoogen prijs heeft gesteld. Het is wel ondoenlijk hier uit te weiden over al de schoonheden van Bruckner's schepping. Wij zullen misschien gelegenheid hebben hierop in een langere analyse nog eens terug te komen. Moeilijk is het, te zeggen, welk der vier deelen nu eigenlijk wel het meest boeide. Ze hebben alle hun eigen rijke schoon heid, van vorm zoowel als van klank. Naar on zen smaak is de vertolking van het Scherzo met die heerlijke jachtfanfares en de Landler wel het best geslaagd. Maar ook de milde wee moed van het Andante werd treffend weerge geven. En dan mogen we, ons retrogradeTverslag voortzettend, wel opnieuw met buitengewone voldoening het optreden vermelden van onzen oud-stadgenoot Willem Andriessen, die de aan wezigen dezen avond weer heeft laten genieten van zijn groote pianistische gaven met heel den inzet zijner levendig muzikale persoonlijkheid Het Piano-concert in f. kl. terts (op. 21) van Chopin, met al zijn abrupte wisselingen van hard en teeder, met zijn uitbundig Larghetto een der gloeiendste liefdesbetuigingen in klan ken uit de piano-literatuur, was daarvoor wel bij uitstek geschikt. Een echte Chopin-uiting. vol poëzie, vol drang opwaarts, met schoone, stemmingsvolle modulaties. Wel mist men hier den grooten vorm van andere klassieke piano concerten dit was immers niet het fort van Chopin wel is de orkestbegeleiding soms eenigszins verwaarloosd ten gunste van den so list-, maar dit behoort bij Chopin nu eenmaal bij de „défauts de ses qualités", welke men zonder meer en gaarne aanvaardt. Al de hier boven opgesomde kwaliteiten vonden we in de brillante vertolking door Willem Andriessen terug, en dat is zeker voldoende gezegd. Een langdurige hartelijke ovatie werd den kunste naar, die een gaarne geziene figuur is op het Haarlemsche Concertzaalpodium, na het ver klinken van het slot-accoord van het Allegro Vivace gebracht. En met spontaan gebaar dankte de kunstenaar op zijn beurt weer voor de hulde door een heerlijk poëtisch gespeelde Berceuse van Chopin, waarmee hij zijn enthou siast gehoor opnieuw aan zich verplichtte. Het orkest vervulde zijn, zooals gezegd, niet uitgebreide taak met liefde en accuratesse. In de „Manfred"-Ouverture van Rob. Schuur- mann trouwens had het gelegenheid gehad zich onder Schuurman's pittige leiding voldoende in te spelen. Het is een uitvoering geworden, welke in de annalen van de H.O.V. met een extra streep mag worden onderlijnd. Moge nog in dit seizoen een reprise van Bruckner's machtige werk wor den gegeven. We meenen te weten, dat men velen hiermee een groot genoegen zal doen. J. S. Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestraat; Das, Mooy, Archipelstraat 79; Glassnij-apparaat, Zeilmaker, Stuijvesantstraat 43; Hond, Loeverijn, Brouwersplein 6 rood; Kat, Kennel Kleist, Houtvaarpad 206; Pakje wol, Paschier, Graaf Willemstraat 6; Portemonnaie met inhoud, Zurel, Leidschestraat 24 rood; Rij wielplaatje, Wiarda; Hendrik Roozenlaan 19; Stempel, Moser, Colensostraat 52 rood; Schoen tje, Donkerlo, Lange Heerenvest 104 B.; Spaar- zegels, Hoek, Centaurusstraat 30. de arbeidsmarkt zijn gebracht. De afdeelin gen Scheepsbouwkunde en Vliegtuigbouw- kunde zijn geheel uitverkocht en ook de af- deeling Bouwkunde, die in de laatste jaren slechte cijfers vertoonde, gaf dit jaar gun stige resultaten. De afd. Electrotechniek was in verhouding de minst gunstige, maar wij kunnen zeggen dat van elke afdeeling het cijfer beneden het normale ligt, dat men altijd moet verwachten ten g'evolge van minder gelukkige omstandigheden of toe valligheden. Ook na het afsluiten van dit jaarverslag bleef de stroom van aanvragen van werkgevers voort duren. Men kan met recht zeggen dat voor het jaar 1937 het vraagstuk der werkloosheid voor onze technici was opgelost. Naar onze meenling mag dit echter niet leiden t»t een te groot opti misme voor de toekomst. Afgescheiden daarvan, dat verschillende bevoegde personen in het be drijfsleven gelooven, dat de groote opleving van stand zal houden en in hoofdzaak slechts een gevolg is van het snelle tempo der herbewape ning moet toch op het gevaar worden gewezen dat de noodzakelijkheid om de productiekosten blijvend te beperken tot minder gunstige salaris sen zal blijven voeren, ook al zou binnenkort de vraag het aanbod overtreffen. Wij willen echter hopen dat de noodzaak die in 1937 geleid had tot veelal onvoldoende betaling van afgestudeerde technici, dus van telkens op nieuw geselecteerde jongelieden met een lang durige en intensieve opleiding na de lagere school, door de grootere vraag toch nog zal worden overwonnen en tot verbetering van de salarissen der middelbare technici zal leiden. De afdeeling Vliegtuigbouwkunde, in Sep tember 1936 geopend met 20 leerlingen, le verde in Juli 1937 de eerste vliegtuigbouw- kttndigen met een wettig erkend diploma af. De 17 geslaagden vonden onmiddellijk plaat sing. Ook verder was de afdeeling een groot succes, blijkende uit het grcot aantal aan meldingen van nieuwe leerlingen, n.l. in to taal 99 candidaten. Met September van den nieuwen cursus waren in totaal voor deze afdeeling ingeschreven 89 leerlingen, terwijl 38 candidaten, die wel voor het toelatingsexamen waren geslaagd, weg'ens plaatsgebrek moesten worden afgewezen. Het groot aantal leerlingen in het eerste en tweede studiejaar zal het mogelijk maken voor de plaat sing in het laatste jaar een bijzondere selectie toe te passen, waardoor inderdaad de meest bruikbare krachten zullen worden afgeleverd en ook rekening kan worden gehouden met de af zetmogelijkheid van vliegtuigbouwkundigen. Be sprekingen met bedrijfsleiders doen ons echter verwachten, dat de toekomst van de ingeschre venen zich gunstig zal ontwikkelen en dat wij ons dus niet te groote beperking zullen behoeven op te leggen. Ook blijven wij er steeds naar stre ven de opleiding voor de vliegtuigbouwkunde zooveel mogelijk parallel te doen loopen met die van de afdeelingen werktuigbouwkunde en scheepsbouwkunde zoodat onze gediplomeerde vliegtuigbouwkundigen ook zeer gbed bruikbaar zullen zijn in andere bedrijven dan speciaal de vliegtuig- of luchtvaartbedrijven. De heer A. H. G. Fokker heeft de geheele op leiding nagegaan en was zeer tevreden daarover. Hij gaf een drietal motoren ten geschenke. En ook gaf hy zich moeite op zijn fabriek een cur sus voor de opleiding van leerlingen in het prac tische leerjaar te organiseeren. Een van de kleinere lokalen, tot nu toe ge bruikt als magazijn, werd ingericht tot labora torium voor vliegtuigbouwkunde. Door het bestuur van het A. H. G. Fokker fonds werd als studiebeurs voor twee bekwame leerlingen in de vliegtuigbouwkunde een bedrag van f 300 geschonken. Totaal leerlingen Gespecificeerd naar de afdeelingen waren er in de afd. Bouwkunde totaal 57 leerlingen, in de afd. Weg- en Waterbouwkunde 98, afd. Werk tuigbouwkunde 149, electrotechniek 107, scheeps bouwkunde 28, vliegtuigbouwkunde 73. In de afd. Weg- ij Waterbouwkunde laatste studiejaar volg de een vrouwelijke leerling de lessen tot en met het eindeenamen. 121 leerling namen deel aan het eindexamen. 17 werden afgewezen en 2 trok ken zich terug. Van het totaal aantal leerlingen kwamen 162 uit Haarlem, 16 uit Alkmaar, 16 uit Amsterdam, 27 uit Bloemendaal, 73 uit Den Haag, 28 uit Heemstede, 7 uit Hengeloo, 15 uit Leiden, 11 uit Indië, 25 uit Velsen en nog velen uit allerlei plaatsen in alle streken van Nederland. De ge middelde leeftijd van de leerlingen was 20 jaac. is een goede gezondheid. Een effectief en goedkoop middel om Uw gezondheid en sterkte in den wintertijd te bewaren, is Noorsche medicinale levertraan. De Noorsche, door de Staat gecon troleerde medicinale levertraan geeft U nieuwe kracht en energie, bevordert de stof wisseling en behoedt tegen infectieziekten. NOORSCHE MEDICINALE LEVERTRAAN WERELDBEKEND DOOR HAAR VOORTREFFELIJKE KWALITEIT Zooals bekend heeft het R. K. raadslid, de heer P. J. M. v. Tetering, begin dezer maand aan den raad voorgesteld in de 'verhuurvoor waarden voor zalen in het Gem. Concertge bouw een clausule in te lasschen waardoor B. en W. bevoegd zullen zijn in zeer speciale ge vallen nietigverklaring van de verhuur overeenkomst voor te schrijven zonder eenige aanspakelijkheid voor de daaruit te ontstane schade. De heer v. Tetering deed dit voorstel naar aanleiding van de moeilijkheden, welke hij ondervond om de groote zaal vrij te krijgen voor den Gala-avond op den Nationalen Feest dag. B. en W. deelen thans mede, dat zij formeel niet bevoegd zijn 'n dergelijke clausule in de voorwaarde te doen opnemen. Overigens levert de exploitatie van het gebouw al zooveel moei lijkheden op, dat het niet gewenscht is er nog een bij te maken. Er is verder nog de weg van overleg, die zeker in de meeste gevallen een bevredigende oplossing zal kunnen brengen. B. en W. adviseeren het voorstel-v. Tetering niet aan te nemen. De heer VAN TETERING deelde in de heden middag gehouden raadsvergadering mee, dat hy zün voorstel introk. Aanknoopend aan de woorden van mr. De Vilder, die als voorzitter van de R. K. Leeszaal Dinsdagavond den spreker inleidde, begon Dom Beekman, van de priorij van Egmond, zün cau serie over de voormalige abdij van Egmond en haar wederopbouw met eenige bemerkingen over den invloed, dien deze abdy in de zes en halve eeuw van haar bestaan heeft uitgeoefend. Haar invloed, moet in de eerste eeuw van haar bestaan onder het Hollandsche huis groot geweest zijn, maar na plm. 1300 is zij waar- schynlijk niet zoo groot geweest als wel eens wordt aangenomen. Tot nog toe heeft men niet tot in details kunnen nagaan hoever zich die invloed heeft uitgestrekt, bij gebrek aan voldoende gegevens. Wel liggen in het Rijksarchief de documenten gesorteerd, maar de regestenlijst, de volledige beschrijving dezer documenten, is nog niet ge reed, zoodat voor een breeder en beter gefun deerd oordeel men nog wat geduld moet oefe nen. Dom Beekman weidde vervolgens uit over de werkmethode der eerste Benedictijner missiona rissen en de stichting der Egmonder abdij. Als leden van een gebedsorde, hielden St. Willibrord en gezellen het koorgebed in eere. Reizend en trekkend baden zij hun getijden onderweg, maar zoodra zich de omstandighe den er toe leenden, stichtten zij blokhuizen, kleine kloostertjes. Zoo'n „statie" moet in die dagen ook gesticht zijn op de terp in Heiloo, die nog heden de oude kerk draagt. Een van de paar monniken, die dit kloostertje bewoon den, was St. Adalbert, en evenals de anderen had ook hy zijn „wijk". Zoo trok hij veelal Westwaarts om de bewoners daar te kerstenen. Op de plaats van zijn arbeid, te Egmond, is hij begraven; van de andere monniken weet men niets, mogelijk dat de kerkterp nog aanwijzin gen over hen kan geven. Egmond was in die eeuwen het Noordeiykste punt van Noordhollands vaste land; boven Eg mond strekte zich slechts een duinenrij uit. Hier landden ook de Noormannen, van hier uit ondernamen zy hun plundertochten het land in. Egmond moest versterkt worden en het kerkje met St. Adalbert's graf werd met een palisade omgeven. Het werd een kerkfort. Uitvoerig behandelde de spreker de interes sante en ingewikkelde geschiedenis dier dagen; vlot en vaardig weidde hij uit over de graven, die de abdq hebben gesticht en groot gemaakt. Eerst kwamen Benedictinessen te Egmond, dan monniken. Het lichaam van St. Adalbert werd opgegraven door Dirk I en geplaatst in de Abdij. Algemeen was het gebruik toen, om een reliek, zoo mogelijk het lichaam van 'n heilige, in het klooster te hebben. Velen pelgrimeerden dan naar de kloosters en de monniken hadden gelegenheid hun invloed ten goede zeer ver te doen doordringen. Hoe veel gepelgrimeerd werd in die dagen, wordt wel eens onderschat; men ging in zeer grooten getale, en rekening hou dend met de behoefte van dergelijke menigten is menige eigenaardige bouw van oude abdijen te verklaren. Dom Beekman ging vervolgens over tot de geschiedenis der abdij in de latere eeuwen van haar bestaan en tot de geschiedenis der ruïnen, waarna hij met de bekende plannen van den heropbouw besloot. Stippen wij slechts aan, dat de redenen tot 't verval van den invloed der abdij zijn te zoeken in de nadeelige bemoeizucht der Heeren van Egmond en in de gevolgen van een economische crisis, die menige adellijke familie er toe dreef voor kinderen een onderdak in de kloosters te zoeken. Deze adellijke monnken waren nu niet juist de yverigste en toen een hunner het zelfs tot abt wist te brengen, daalde de invloed der abdy zeer gevoelig. Na de pauze werd het gesprokene op een uitvoerige en zeer interessante wijze met een overvloed van lichtbeelden toegelicht. Vooral de rhythmische beelden van de abdij, zooals zy eens worden zal, waren weer eens dubbel en dwars het zien waard. Mr. de Vilder vatte aller wenschen samen in zyn slotwoord: dat de oude abdy weer spoedig in haar ouden glans moge schitteren. Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Esperanto, 8 uur; Schaakclub, 8 uur; Kruis- verbond, 8 uur. Stadsschouwburg: Schoolvoorstelling Gys- breght van Aemstel, half twee. Toonkunstconcert, 8 uur. Gem. Concertgebouw Tuinzaal: Ouderavond St. Christoforusgroep, kwart over 8. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, half 2. Teylermuseum: Oranjetentoonstelling 114 u. Kunstzaal Reeker: Exposities, 105 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling 105 u. Rembrandttheater: „Moederlied", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur. „Uitstel van executie", 7. en 9.15 uur. Luxor-theater: „Saratoga", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Monument eener groote liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Best. Volksbond, 8 uur; Federatie Gr.- en Fruithandel, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Mannenkoor St. Caecilia, 8 uur. Stadsschouwburg: „De arme millionnair", door gezelschap Saalborn-Parser voor „Geloof en Wetenschap", kwart over 8. Hotel „De Leeuwerik": R. K. Werknemende Middenstand, half 9. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Kunstzaai Reeker: Exposities 105 uur. Gem. Concertzaal: Concert Haarlems Ge mengd Koor, 8 uur. Rembrandttheater; „Moederlied", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „Uitstel van executie", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Saratoga", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Monument eener groote liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. J. van Rijn als gewoon arbeider in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht. Hij is thans te IJmuiden werkzaam als schaal- knecht. De jubilaris, die een vrijen dag had, werd te zijnen huize van verschillende zijden gelukgewenscht, o.a. door den stationschef en den inspecteur der Ned. Spoorwegen. Voorts ontving hij gelukwenschen van een deputatie van den R. K. Bond van Spoorwegpersoneel St. Raphael en van zijn collega's. In en om den Haarlemermeer zyn verschil lende scholen wegens het voorkomen van de zoo gevreesde ziekten roodvonk en mazelen ge sloten. De scholen blijven veertien dagen ge sloten. De afdeeling Velsen van de Internationale Vereeniging Bellamy belegt Donderdag a.s. in de christeiyke school aan de Langeveldstraat een openbare vergadering, waarin de heer M. van der Styi het woord zal voeren. De heer M. J. Baak, directeur van het post kantoor te IJmuiden, zal met ingang van 1 Mei a.s. den dienst met pensioen verlaten. In November van het vorig jaar vierde de heer Baak onder groote belangstelling zijn 40-jarig dienstjubileum. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Bloembollenkweekerij en Handel voorheen J. Bonkenburg en Co. te Heemstede en de N.V. Haarlemsche Overhemdenindustrie P. L. Kerk vliet te Haarlem. Dr. A. A. G. Land uit Haarlem is benoemd tot lid van den Universiteitsraad van 't Leid- sche Universiteitsfonds. Zaterdag 26 Februari a.s. hoopt de heer Mul der den dag te herdenken, dat hy 25 jaar lang werkzaam is als sportfotograaf. Op het a.s. Donderdag te houden concert van Haarlems Gemengd Koor worden uit gevoerd La Vita Nuova van WolffFerrari en Psalmus Hongaricus van Zoltan Kodaly en wer ken de volgende solisten mee: Mevr. Joy Mac Arden, sopraan, Louis van Tulder, tenor, Luc Louman, bariton, Emmy van Eeden, vleugel, Piet Halsema, orgel. De begeleiding geschiedt door de H. O. V. Onmiddellijk na afloop van het concert wordt de heer van Tulder offi cieel gehuldigd, waarna gelegenheid is hem persoonlijk te feliciteeren. Der traditie getrouw zal de Chr. Oratorium- vereeniging te Haarlem Donderdag 17 Maart haar jaarlijksche uitvoering van Bach's Matthaus Passion in het Gem. Concertgebouw geven. Verleden jaar moesten wegens plaats gebrek eenige honderden liefhebbers worden teleurgesteld, zoodat men goed doet, zich tij dig van kaarten te voorzien. De H. O. V. heeft getrouw aan haar devies: „semper crescendo" (steeds voorwaarts) 'n Beet hoven-cyclus georganiseerd, die een waardig slot van het seizoen zal zyn. In dezen cyclus komen tot uitvoering: de ouverture „Colorian" en „Fidelio". De symphonieën 1, 2, 3 („Eroica"), 5, 7, 9, waaraan medewerken het H. O. V.-koor en de solisten Helene Ludolph, Ans Stroink, Michael Gobets, Otto Couperus; het viool-con cert met Louis Zimmermann als solist, het derde piano-concert met Willem Andriessen als solist en de aria „Ah Perfido", die door Corrie Bijster gezongen zal worden. Marinus Adam leidt het tweede en Frits Schuurman de ove rige concerten. De verdere bijzonderheden vindt men in de advertenties. Woensdag 2 Maart zal het uitgestelde cello recital Lanes-van der Pas in den Stadsschouw burg worden uitgevoerd. Vrijdag 25 Februari wordt in de R. K. Mi- litairenvereeniging, Zoetestraat 14, om half 9, de oprichtingsvergadering gehouden van de amateurs-artistenclub. Woensdag 2 Maart om kwart over 8 houdt luitenant ter zee eerste klasse, A. Kroese, in het café-restaurant Brinkmann voor de afd. Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" een voordracht met lichtbeelden over „De lotgevallen van het kruiser-eskader onder vice-admiraal Graaf von Spee in den we reldoorlog." Te Heemstede overleed in den ouderdom van 71 jaar de heer J. Luining, in leven arts, oud officier van Gezondheid by het Ned. Indische Leger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5