Treinontsporingen bij Amsterdam Goederentrein in Watergraafsmeer ontspoord en een montagewagen op het baanvak Amsterdam-Halfweg gederailleerd Ernstige stagnatie van het treinverkeer Vliegbooten voor Indië's defensie Het nieuws van heden LOCOMOTIEVEN RAMDEN GOEDERENTREIN Vier dorpen door VASTE BEURS DE BAROMETER brand verwoest VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 GIRO 5970 t DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM per kwartaal t3.58 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21039 Twee ontsporingen in den nanacht onder den rook van Amsterdam zijn oorzaak geworden van zeer ernstige stagnatie in het treinverkeer van en naar Amsterdam, zoowel uit de rich ting Amersfoort als Haarlem. Omstreeks kwart over twee ont spoorde op het goederenemplacement Watergraafsmeer een goederentrein op weg naar Weesp, welke juist in een wissel door twee gekoppelde locomotieven in de flank werd gegrepen. Zoo wel het op- als afgaande spoor in de richting Amersfoort zijn versperd. Pas in den namiddag hoopt men het afgaande spoor vrij te maken. Terwijl men doende was zijn maatregelen te treffen in ver band met deze ernstige belemmering van het treinverkeer, volgde omstreeks vijf uur de melding dat op het baanvak Sloter- dijkHalfweg een montage-wagen uit de rails was geloopen, welke beide sporen versperde. Personeel van een werktrein, welke onmiddellijk werd uitgezonden, slaagde er binnen een half uur in het afgaande spoor vrij te maken, zoodat het trein verkeer in en uit de richting Haarlem althans over een spoor kon worden gehandhaafd. Hedennacht ontspoorde op het goederenemplacement Watergraafsmeer "bij Amsterdam een goederentrein, doordat twee gekoppelde locomotieven den goederentrein in de flank aanreden Enkele uren na de ontsporing op het, goederenemplacement Watergraafsmeer werd de toegang tot Amsterdam op nog een plaats versperd, doordat een montagewagen op het baanvak AmsterdamHaarlem derailleerde. Deze beide ontsporingen hadden een groote stagnatie in het treinverkeer van en naar Amsterdam ten gevolge Ravage ter plaatse was groot; rails en wissel verbogen en vernield Gooi-forensen gedu peerd Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'; Moeilijk bergingswerk in W at er graaf smeer Lijn naar Haarlem om 9.37 vrij 10.04. Baan naar 't Gooi na vijf uur vrij? Van den weeromstuit? Ook de Gooische Tram vanmorgen ontspoord Belangrijke order voor Aviolanda en De Schelde DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Werk voor driehonderd arbeiders De rechtsche opmarsch gaat voort Britsch schip in de haven van Valencia door granaat getroffen - 23 menschen in Egypte in de vlam men omgekomen Minister Rott leider der arbeiders „Liever dood dan gelijkgescha keld," zeggen de Weeners NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Omstreeks kwart over twee vertrok een goederentrein, bestaande uit 52 wagens, voor het grootste deel ongeladen van het nieuwe goederenemplacement naar Weesp. De trein kruiste daarbij via de wissels de verschillende sporen, om het geheel rechts gelegen opgaande spoor naar Hilversum te bereiken. Juist op het oogenblik, dat de achterste wagens over den laatsten wissel het opgaande spoor zouden bereiken, na derden op dit spoor uit de richting Am sterdam twee gekoppelde locomotieven, die via denzelfden wissel wilden rangeeren. Het nachtelijk duister ging op dit uur ge paard met een zwaren mist, die elk uitzicht belemmerde. De machinist van de voorste loco motief moet daardoor het onveilig signaal ter hoogte van post W.G.O. niet hebben opgemerkt, evenmin als de goederenwagens, die voor hem uit via den wissel zijn spoor opreden. Het gevolg was, dat juist in den wissel de voorlaatste wagen van den goederentrein, een der weinige, welke geladen waren, door de locomo tieven in de flank werd gegrepen en uit de rails gelicht. De schok was zoo krachtig, dat vijf wagens, die reeds den wissel gepasseerd waren, even eens derailleerden en wel een metalen derde klas rijtuig, drie goe derenwagens en een tankwagen; de laatste vier sloegen geheel om. Groot was de consternatie. Het personeel van trein en locomotieven stelde in duister en mist een onderzoek in. Persoonlijke ongeluk ken waren gelukkig achterwege gebleven, maar terwijl de locomotieven met geringe beschadi ging konden terugkeeren, verkeerde het ach terste deel van den goederentrein in volkomen ontreddering. De omgeslagen en gederailleerde wagens versperden daarbij niet alleen het op gaand maar ook het neergaand spoor. Het on geluk had zich afgespeeld ongeveer halverwege tusschen de viaducten van Kruislaan en Die- merdijk ter hoogte van het Ajax-stadion. Via den naburigen seinpost werd het Centraal Station gewaarschuwd en kor ten tijd later waren de heer van Aïeurs, in specteur van het vervoer, en de heer Jongstra, stationschef, persoonlijk op Sein- huis-kap, om de noodige voorzieningen te treffen. Een werktrein werd uitgezonden met menschen en materiaal om zoo spoedig mogelijk het opruimingswerk ter hand te nemen. Over enkele uren immers zou het op dit baanvak zoo intensief treinverkeer weer beginnen en konden de gevolgen van de ontsporing zich doen gelden. Om deze zoo goed mogelijk op te vangen, waren be langrijke maatregelen noodig. De nu volgende uren heerschte er op Sein huis-kap een nerveuze bedrijvigheid. Telefoons rinkelden, rusteloos ratelden de telegraaf-toestel len. Stemmen klonken dooreen. Met de lijnkaart voor zich, trof de heer Van Meurs zijn voorloo- pige schikkingen om straks, als de groote stroom forensen op de stations van het Gooi zou ver schijnen, zoo goed als de uitgaande reizigers te Amsterdam, de menschen zoo snel mogelijk van en naar de hoofdstad te vervoeren. Men stelde zich in verbinding met de Gooische tram, aan de Lindbergh Touringcar-onderneming werd verzocht haar bussen-materiaal beschikbaar te stellen voor het reizigersvervoer. Inmiddels wa ren ook de kraanwagens uit Utrecht en Nijme gen gerequireerd, om bij het bergingswerk te assisteeren. En midden in deze drukte viel enkele uren later de tweede Jobstijding: een gederail leerde montagewagen versperde de baan AmsterdamHaarlem. Opnieuw werden maatregelen gevraagd en ofschoon spoedig bleek, dat dit ongeval een minder ernstig verlóóp had gehad en althans één spoor in korten tijd kon worden vrijgemaakt, voor zieningen waren toch noodig, om de stagna tie ook aan deze zijde te beperken en zoo snel mogelijk te verhelpen. In deze uren ge leek de sfeer op Seinhuis-kap die van een commandobrug op een schip in nood. Snelle besluiten werden genomen, naar links en rechts gingen de bevelen, van hieruit werd de verstoorde orde zooveel doenlijk hersteld. Het ongeval op het baanvak Amsterdam Haarlem bleek zich als volgt te hebben toege dragen. Het was ongeveer vijf uur, toen een montagewagen van de Spoorwegen, die lederen nacht wordt gebruikt om de voedingsdraden tusschen Haarlem en Amsterdam te controlee ren, niet ver van Halfw*eg ontspoorde. Deze wa gen is feitelijk een oud model goederenwagen van de voormalige Centraal-Spoorweg-maat- schappij. Er zijn twee ingangen, en op het dak heeft men een stellage gebouwd, die vrijwel gelijk is aan de montagewagens van de Amsterdam- sche gemeentetram. Hierop staan de monteurs, die met de controle belast zijn. ESnnen in den wagen bevinden zich werktuigen en rollen kabel. De wagen werd ook dezen nacht langzaam door een locomotief opge trokken. Het werk was juist beëin digd de treinen uit de hoofdstad en Haarlem waren op komst toen door totnog toe onopgehelderde oorzaak een van Amsterdam afkom stige materialen-trein, die even te voren dwarsliggers gelost had, op den montagewagen reed. Deze werd met groote kracht tegen de locomotief opgeduwd en kwam er met zijn voorste wielen tegen omhoog te staan. Het achterstel werd wegge slingerd en de wanden grootendeels vernield. Het station Halfweg werd dadelijk gewaar schuwd, vanwaar men het bericht doorgaf aan Amsterdam en Haarlem. Voorloopig begon men met het aanwezige personeel van het sta tionnetje Halfweg en monteurs en machine- personeel van den ontspoorden wagen maat regelen te nemen in afwachting van de hulp ploeg, die zou worden gezonden. Met domme krachten wist men den ontspoorden montage- Hoogste barometerstand: S 775.9 te Neurenberg. EE Laagste barometerstand: 746.5 te Ingö. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk S droog weer, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. EE Zon op v.m. 7.00 onder n.m. 5.27 uur. g Licht op n.m. 5.57. Maan op v.m. 3.34 onder v.m. 11.42. Nieuwe Maan 2 Maart ^illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli wagen terug te duwen, zoodat het spoor van Haarlem naar Amsterdam vrij kwam. De eerste trein naar Amsterdam reed vanaf Haarlem over verkeerd spoor en bereikte met betrek kelijk weinig vertraging het Centraal-station. Lastiger was het echter met de treinen, die in de richting Haarlem moesten vertrek ken; deze ondervonden langduriger ver traging door het gebrek aan voldoende wissels tusschen Sloterdijk en Halfweg. Toen het later in den morgen werd, kregen deze treinen, doordat hun aantal grooter werd, langduriger vertraging. Het ongeval ge beurde juist tegenover den Osdorperweg en nog op Amsterdamsch grondgebied. Tegen half zeven arriveerde een groote ploeg werklieden met een klein model kraanwagen, welke het opruimingswerk met kracht ter hand nam. Bjj het licht van carbidlampen en in den eersten ochtendschemer begonnen wegwerkers aan het opruimen van de ravage in Water graafsmeer, nadat men den goederentrein met achterlating van den gedeeltelijk gederailleerden staart had doorgezonden naar Weesp. De ge volgen van de ontsporing bleken wel zeer ern stig. Van een der goederenwagens en van het derde klasse-rijtuig zijn de onderstellen geheel ontzet en ten deele diep in het spoordijklichaam gedrongen. Ook aan de rechterflank zijn beide rijtuigen als gevolg van de aanrijding bescha digd. De omgeslagen wagens hebben, behalve gebroken koppelingen, geen noemenswaardige schade geleden. De belangrijkste schade, die den meesten tijd voor herstel vroeg, was echter aan de rails toegebracht. Op ongeveer vier plaat sen bleken de hoofdsporen, zoowel het op gaande als het afgaande, uit him stoelen gerukt en verbogen, terwijl de wissel, waar op het ongeluk geschiedde, geheel werd vernield. De kruin van den spoordijk ver toonde langs de dwarsliggers groote scheu ren en gaten. Deskundigen van den Technischen Dienst der Spoorwegen te Utrecht kwamen later op den morgen op de plaats van het ongeluk. Men berekende dat het zeker niet voor drie uur 's middags zou worden voordat één spoor, het afgaande, zou kunnen zijn vrijgemaakt, afge zien nog van de herstellingswerkzaamheden, die aan de rails zelf moeten worden verricht. Het opruimen van de ravage op het op gaande spoor zal meer tijd in beslag ne men. Daar zijn de rails op twee plaatsen over een gezamenlijke lengte van ongeveer twintig meter onbruikbaar geworden, ter wijl de wissel, waarop het ongeluk gebeurde, aan deze zijde geheel is verwrongen. De verwachting werd uitgesproken, dat men niet voor laat in dén avond gereed zou zijn met het leggen van nieuwe rails, waarbij vooral het werk aan den verwoesten wissel zeer moeilijk is. Omstreeks acht uur verscheen de eerste kraanwagen ter plaatse. De ongeladen goederen wagens bleken makkelijk te hanteeren. Het was echter waarschijnlijk, dat het vernielde per sonenrijtuig ter plaatse gedemonteerd moet worden, aangezien dit volkomen onbruikbaar werd. Om 9.37 is men er in geslaagd ook het tweede spoor van de baan AmsterdamHaarlem vrij te maken. De trein van 9.45 van Amsterdam naar Rotterdam vertrok op normalen tijd, evenals de Parijsche trein van Het opruimingswerk in Watergraafsmeer en het herstel der vernielde sporen, neemt aanzien lijk meer tijd in beslag. Tegen den middag had men de hoop, dat men er in zou slagen om streeks vijf uur twee sporen voor het verkeer naar en van Hilversum vrij te hebben, zoodat men het drukke forensenverkeer, dat na vijf uur een hoogtepunt bereikt, op de gewone wijze zou kunnen verwerken_ Mocht het opruimingswerk echter minder vlot verloopen, dan worden ook in den laten namiddag nog bijzondere maatrege len genomen. Blijkbaar aangestoken door het voorbeeld van den grooten broer liep hedenmorgen door tot nog toe onbekende oorzaak ook een motorwagen van de Gooische Tram ter hooogte van den Brink te Laren uit de rails. De wagen reed nog een 30 Meter door voor hij tot stilstand kwam. Het euvel was gelukkig spoedig verholpen, zoodat de dienst zonder vertraging hervat kon worden. is in de haven van Valencia. Er zijn geen slachtoffers gevallen. In hun bijeenkomst van gisteren hebben de Spaansche ministers te Barcelona een uiteen zetting van den minister van Buitenlandsche Zaken, Giral, over den internationalen toestand aangehoord. Men meent te weten, dat vandaag onder voorzitterschap van Azana een nieuwe belangrijke ministerraad zal worden gehouden. TWEE SPOORWEGONGELUKKEN BIJ AM STERDAM. ERNSTIGE STAGNATIE IN DEN TREINENLOOP. De Fransche regeering bereidt de instelling van een autonome kas voor de defensie voor. In Beneden-Egypte zijn vier dorpen door brand verwoest; 23 personen kwamen in de vlammen om. Voorloopige overeenstemming over den verkoop van Waalhaven aan het Rijk. Belangrijke order voor den bouw van 18 vlieg booten voor de Indische defensie. Tijdelijk vestigingsverbod uitgevaardigd voor den kantoorboekhandel. Verslag der televisie-commissie betreffende ex- perimenteeie uitzendingen. Brengt Uw effectenzaken bij het officieel erkende Effectenkantoor VAN HALEM CO. N.V., Schoterweg 3, Haarlem. Aparte spreekkamers - Banktarieven Aankoop contant of op prolongatie o De zaak, die groeit door recommandatie o Stand op Donderdag 1 nnr n.m.: 772.4 Vorige stand: 772.7 De minister van Defensie heeft opdracht gegeven aan de combinatie N.V. Aviolanda en de Koninklijke Maatschappij „De Schei- de" voor den bouw van achttien vliegboo ten, type DO 24 K. Dit type hebben de Dornier-fabrieken spe ciaal voor de Nederlandsche regeering ten be hoeve der Indische defensie ontworpen. Te Friedrichshafen zijn indertijd 24 stuks besteld, waarvan er reeds vier zijn afgeleverd. De DO 24 K is een driemotorige vliegboot, be stemd om als groote verkenner, tevens bom menwerper, te worden gebruikt. Van de thans bij Aviolanda en De Schelde in bestelling gegeven vliegbooten zal de eerste in het begin van het volgend jaar worden afge leverd. De constructie van de verschillende on- derdeelen is verdeeld over Aviolanda en De Schelde in een verhouding van zestig en veertig procent. Ongeveer driehonderd werklieden vin den bij dezen bouw werk. SALAMANCA, 24 Febr. (Havas). Het groote hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat de rechtsche troepen bij Teruel den opmarsch den geheelen dag hebben voortgezet. De link- schen leden zware verliezen. De rechtschen heb ben onder meer het dorp Villa Espesa bezet. De eigenaars van het Britsche s.s. „Sheeland" uit Leith, hebben bericht ontvangen, dat dit schip door een granaat getroffen en beschadigd CAIRO, 24 Febr. (Havas). Door hevige branden in Beneden-Egypte zijn vier dor pen verwoest. Negenhonderd huizen wer den in de asch gelegd, terwijl 23 menschen om het leven zijn gekomen. Verder is veel vee verloren gegaan. WEENEN, 24 Febr. (Stefani). De Oosten - rijksche minister Rott heeft Woensdag het voorzitterschap op zich genomen van de orga nisatie der Oostenrijksche arbeiders. Minister Zematto, de leider van het Vaderlandsche Front, die bij de plechtigheid aanwezig was, hield een toespraak waarin hij o.a. zeide, dat op het huidig oogenblik noodzakelijk is, dat ieder bewust Oostenrijker zooveel mogelijk mee werkt en dat de ondeelbare verwerkelijking van het program van Dollfuss, op den grond slag van vrijheid en onafhankelijkheid van Oostenrijk, vooral afhankelijk is van een tot rust gekomen arbeidersklasse, die bereid is zich in dienst daarvan te stellen. „Liever dood dan gelijkgeschakeld, leve de rood-wit-roode vlag!", riepen de deelnemers aan den dubbelen optocht van jeugdige Ween- sche vrouwen en burgerwachters in uniform, die Woensdagavond door de stad trokken en betoogden ten gunste van bondskanselier Schuschnigg. In een der gehouden vergaderin gen hield de Weensche burgemeester, Schmitz die altijd reeds een strijdbaar patriot geweest is, een toespraak, waarin hij de Oostenrijkers opriep, op Christelijke wijze de hand te reiken aan de vijanden van gisteren. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1