Als het Britsche kabinet tijdens het week-end vergadert L-J New-Yorksche Bears Slechts in dagen van groote spanning ^-KEMPIIVSKI1 DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938 Na het tragische week-end van be gin Augustus 1914 ontwaakte Engeland, om zich in oor log te vinden met Duitschland Hitiers Zaterdagsche verrassingen DE FIJNSTE OESTERS IN HOLLAND EN TOCH GOEDKOOP EEN BIOSCOOPKWESTIE Langs een „achterdeur" naar Ged. Staten? GELEGENHEID TOT HAZARDSPEL Caféhouder uit Baarn voor het Amsterdamsche hof LOTERIJ WIT-GELE KRUIS VOETBAL ZEGE VAN ASTON VILLA OP PLYMOUTH Overwinningen van Manchester United en Tottenham Hotspur ROTTERDAM—ANTWERPEN Het Antwerpsche elftal KlMm\ IOLLAND I De uitoefening van de geneeskunst Wetsontwerp tot nadere regeling van de taak van opticiens, mas seurs en heilgymnasten ST. ELISABETHGESTICHT TE LAGE-VUURSCHE Uitgebreid met Sanatorium Academische examens Machinisten-examen foede manieren, die niet uit in nerlijke beschaving voortkomen, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver toonen. Vaste stemming. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 22 Februari CLERAING MET DUITSCH LAND Stand per 21 Februari 1938 Clearingkoersen Retraite voor Kerkzangers F amilieberichten «Ve WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT gedaan en laten 1 bieden nominaal STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN Onze Londensche correspondent schrijft ons Het Britsche kabinet heeft Zaterdag ver gaderd. En alsof dit niet reeds opzienba rend genoeg was, kwam het ook nog Zon dagmiddag bijeen. Ook zonder dat weten wij, dat de Europeesche toestand eenigs- zins gespannen is. Bijeenkomsten van het kabinet op Zondag zijn zeldzaam, maar op Zaterdag zoo mogelijk nog zeldzamer. De laatste maal, dat een volledige zitting van het kabinet op Zaterdag plaats had, was op 5 December 1936. gedurende de crisis, welke eindigde met den troonsafstand van Edward VIII. Een andere beroemde Zaterdagsche bij eenkomst van het kabinet werd gehouden op 22 Augustus 1931. Het was op één na de laatste vergadering van het Labour-kabinet-MacDo- nald; zij werd twee dagen later gevolgd door de historische bijeenkomst, waarop de eerste minister zijn collega's mededeelde, dat hij be sloten had den koning zjjn ontslag aan te bie den. Aldus werden de grondslagen gelegd van de „Nationale Regeering" die, orschoon onder andere leiders, nog steeds aan het bewind is. De beroemdste Zondagszitting van een Britsch kabinet werd gehouden op 2 Augustus 1914. De volgende dag was „Bankholiday" een prachtige zomerdag, en honderdduizenden trokken er op uit naar de zee en de bosschen, kwamen 's avonds laat thuis, begaven zich ter ruste, en ontwaakten den volgenden morgen om hun land in oorlog te vinden met Duitsch land. Mr. Asquith, de eerste minister, had Zondags de grootste moeite gehad zijn collega's, die meerendeels het week-end buiten doorbrachten, bij elkaar te krijgen. In een tijd van de grootste spanning, terwijl de Duitsche troepen Luxem burg overweldigden, en te Brussel het ultima tum uit Berlijn reeds ontvangen was, werd de actie van de Britsche regeering dus belemmerd door de traditioneele „week-endi"-gewoonte. Het is zelfs mogelijk dat den voorafgaanden Zaterdag geen ministerraad gehouden was, om dat Mr. Asquith, ofschoon hij in voortdurend contact was met zijn voornaamste collega's, geen kans zag al zijn over verschillende deeler. des lands verstrooide ministers „op te trom melen". De Britsche staatslieden hebben hun „week ends" wel nooit opgegeven, maar evenmin heb ben zij de moeilijkheden vergeten, waarin zij of hun voorgangers zich gedurende het tragi sche „week-end" van 1914 bevonden. Niet al leen waren de meeste ministers uitstedig, maar ook de hooge ambtenaren der departementen, van wier werk vaak nog meer afhangt dan van dat der staatslieden, waren moeilijk te berei ken. Dat Hitier zoovele zijner „coups" uitge voerd heeft op Zaterdag, schrijft men hier aan toe, dat hij aldus een onmiddellijke reactie van de Britsche regeering, die ge durende het week-end immers golf speelt, hoopte te voorkomen. Indien dit juist is, is de methode toch in geen geval van Hitier; zij werd ook toegepast onder wilhelm II. Het beroemdste voorbeeld hiervan is het „Agadiri'-incident geweest, dat Europa in Juli 1911 aan den rand van den oor log bracht. Maar sinds 1914 zijn de Britsche ministers voorzichtiger geworden. Whitehall is nooit meer gedurende een week-end „onbeheerd". De ver warring welke vier-en-twintig jaren geleden heerschte heeft zich nooit meer voorgedaan, en de laatste jaren is hierop zelfs minder kans dan ooit geweest, want sinds Hitier het voor beeld der Hohenzollernsche staatslieden gevolgd heeft, is Whitehall tienvoudig op zijn hoede. Bovendien is Mr. Chamberlain een man, die zeer strenge discipline handhaaft onder zijn ministers. Wanneer hij hen noodig heeft, dan verwacht hij dat zij binnen zijn bereik zijn, en men beweert dat de meesten hunner bij voor keur hun grooten chef niet ontstemmen. Voor Ged. Staten van Noordholland werd Woensdagmiddag de volgende kwestie behan deld. In 1935 draaide een onderneming te Bever wijk een film getiteld; „The Kid from Spain" in het W. B. theater aldaar. In een plaatse lijk blad werd een advertentie geplaatst, waar in een teekening voorkwam, die in de oogen van B. en W. van Beverwijk geen genade kon vinden, omdat zij in strijd zou zijn met de goede zeden. Krachtens art. 10 van de Bios coopwet zonden B. en W. een waarschuwing naar den exploitant van het theater, waarin zjj hem wezen op art. 7 dier wet, waarbij ver boden is eenige andere afbeelding ter reclame van films te vertoonen, dan die, welke vooraf door de Centrale Commissie voor de filmkeu ring is toegelaten. Hierbij brachten zij den exploitant in herinnering, dat B. en W. de bevoegdheid hebben, de exploitatie van een bioscoop voor een tijd van zes maanden maxi maal te schorsen, wanneer het noodig zou blijken den exploitant binnen den tijdsduur van vijf jaar opnieuw een waarschuwing te doen toekomen. Dit laatste werd het geval in het najaar van 1937, toen de politie enkele jongens uit de zaal van het theater had ver wijderd, die te jong waren om de voorstelling bij te wonen, iets, wat enkele dagen later nog eens gebeurde. Een en ander was voor E. en W. aanleiding mede gelet op de eerste waarschuwing de exploitatievergunning voor den tijd van een week in te trekken. Van dit besluit kwam exploitant in beroep by Ged. Staten van NoordhoHand. Voor de gemeente Beverwijk was aanwezig mr. G. Kale. Gemachtigde van den bioscoop-exploitant was de heer A. de Hoop, directeur van den Neder- landschen Bioscoopbond. Het verweer van den adressant kwam hierop neer, dat B. en W. een beroep doen bij de motiveering van de schorsing op de waarschu wing van 1935 betreffende de advertentie. De heer De Hoop wees er op, dat het niet moge lijk is, van een dergelijke waarschuwing in beroep te gaan, zoodat de exploitant deze in dit geval zonder meer heeft moeten accep teeren, ofschoon de waarschuwing z.t. ten on rechte was gegeven. Art. 7 van de Bioscoopwet 6preekt van geschilderde biljetten, litho's en foto's, welke gekeurd moeten worden door de Centrale Commissie voor de filmkeuring, maar dit slaat geenszins op afbeeldingen in adver tenties!.... Trouwens hier kan ook een beroep worden gedaan op art. 7 der Grondwet, waar bij de vrijheid van drukpers is geregeld; zou nu de Centrale Commissie eerst de adverten ties moeten keuren, dan zou er wel sprake zijn van een voorafgaande goedkeuring om iets te publiceeren. Dat de advertentie, waarin de film: „The Kid from Spain" werd aangekon digd inderdaad weinig fraai is ook de Bios coopbond keurt de teekening af doet er niet toe en de bond zal er zijn leden ook ze ker niet toe aanmoedigen, op deze wijze re-, clame te maken. Het gaat hier om den prin- cipieelen kant van deze kwestie. En aangezien de schorsing van B. en W. mede gegrond is op de waarschuwing naar aanleiding van de advertentie, drong spr. er op aan, dit besluit ongegrond te verklaren. Mr. De Kale verdedigde het besluit van B. en W. van Beverwijk en voerde aan, dat art. 7 der Edoscoopwet alleen spreekt van afbeel dingen, ter reclame van films, welke ver toond worden. Neemt men nu een teekening op in een advertentie, dan toont men hiermee toch een afbeelding, welke moet strekken ter reclame van de film. Dat de exploitant van het bioscooptheater het met de voorschriften niet zoo nauw neemt, zou blijken uit het feit. dat tweemaal, kort na elkaar, geconstateerd is, dat hij kinderen beneden den toegestanen leeftijd, toegang had verleend tot een voor stelling. Maximaal kan in zoo'n geval de ver gunning voor zes maanden worden ingetrok ken en een schorsing yan een week is toch nog zeer clement. De voorzitter, mr. dr. A. baron Röell, vestig de er de aandacht op, dat Ged. Staten hier feitelijk moeten beslissen over een vraag, waarover het college in normale gevallen niet bevoegd is te oordeelen; er is geen beroep mo gelijk, wanneer het gaat over een waarschu wing ingevolge art, 10 der Bioscoopwet, maar door een achterdeurtje wordt deze kwestie hier toéh in het geding gebracht.Kunnen Ged. Staten daar eigenlijk wel op reageeren? De beslissing van Ged. Staten zal later bekend gemaakt worden. Een 35-jarige Baamsche caféhouder had zich onlangs voor de rechtbank te Utrecht te ver antwoorden wegens gelegenheid geven tot ha zardspel. De rechtbank sprak hem vrij, de of ficier, die 15 boete en verbeurdverklaring van twee speelautomaten had gevorderd, ging van het vonnis in appèl en thans stond de café houder terecht voor het hof te Amsterdam. De man had in zijn café twee automaten. Wanneer men een penning inwierp, die d, rai- son van vijf cent aan het buffet te koop was, kon men drie wielen in beweging brengen, die na eenige omwentelingen te hebben gemaakt, bleven stilstaan en dan een reeks van drie cijfers aanwezen. Bij bepaalde combinaties won de speler een aantal penningen tot een maximum van twintig. Die gewonnen pennin gen konden ingewisseld worden tegen een of meer consumpties. De caféhouder stond op het standpunt, dat eigenlijk nooit iemand winst maakte, soms kreeg de speler een aantal penningen terug, die dan later weer verspeeld werden. Pres.: Dan lijkt het veel op oplichterij. Verd.: Het is om het genot van het spel te doen, maar de winstkansen zijn erg klein. Nadat het hof de automaten had geprobeerd, zonder echter een penning te winnen, was het woord aan den procureur-generaal, die van meening was, dat verd. gelegenheid had gege ven tot hazardspel. De kans op een eventueel? winst hangt uitsluitend van het toeval af. Spr. requireerde 10 boete, subs, vijf dagen hech tenis en verbeurdverklaring van de automaten. De verdachte voerde nog aan, dat er nooit iemand iets wint en dat de politieverordening te Baarn geen verbodsbepaling betreffende speelautomaten bevat, wat overigens met de tenlastelegging niets te maken heeft. Arrest 9 Maart. De trekking van de loterij ten bate van het Wit-Gele Kruis in Noordholland zal zijn Maandag as. te Alkmaar om 7 uur in het paviljoen Kinheim ten overstaan van notaris Verkade. Woensdag werd in de tweede afdeeling van de Engelsche league een drietal wedstrijden ge speeld. De uitslagen hiervan luiden: Aston VillaPlymouth 30 Manchester UnitedWest Ham United 40 Tottenham HotspurStockport County 20 Het elftal van Antwerpen, dat Zaterdag 26 Februari a.s. op het Spartaveld te Rotter dam tegen het Rotterdamsch elftal zal uitko men, is als volgt samengesteld: Doel: Gedopt (Antwerp F.C.). Achter: van den Bosch (Beerschot) en Bo- gaerts (Antwerp F.C.). Midden: van Wouwe (Antwerp F.C.), Pau wels (Antwerp F.C.) en de Pauw (Beerschot). Voor: de Vries (Antwerp F.C.), Caerts (Ant werp F.C.), Wagner (Antwerp F.C.), Saeys (Beerschot) en yan Waerenberg (Beerschot), I Ingediend is een wetsontwerp, houdende een aanvulling van artikel 1 van de wet van 1 Juni 1865, zooals die wêt bij latere wetten is gewij zigd, regelende de uitoefening der geneeskunst. In de Memorie van Toelichting zegt de mi nister van Sociale Zaken, dat dit wetsontwerp een noodzakelijk gevolg is van de ontwikkeling der omstandigheden. Op de grensgebieden van de uitoefening der geneeskunst zijn zich eenige groepen van personen gaan bewegen, zóó. dat een meer nauwkeurige afpaling van de wette lijke grenzen van het terrein, dat wordt be streken door het verleenen van genees-, heel- of verloskundigen raad of. bijstand als bedrijf, geboden is. In de eerste plaats wordt hierbij gelet op de praktijk der opticiens, zooals deze zich in de laatste jaren heeft ontwikkeld. De Hooge Raad heeft bij arrest van 9 Nov. 1931 beslist, dat de opticien, die met een op tisch instrument een oogonderzoek verricht, een bril aanraadt en verkoopt, niet een geneeskun digen raad geeft, welke krachtens artikel 436 sr. strafbaar is. Dit arrest heeft voor de opti ciens den weg vrijgemaakt om zonder voorlich ting van een geneeskundige een terrein te be treden, dat, zoo al niet geheel, dan toch ten deele ligt op het gebied van de uitoefening der geneeskunst. Het alleen-optreden van den op ticien kan dan schadelijk voor de gezondheid zijn. Een dergelijk verschijnsel doet zich voor bij de praktijk van masseurs en heilgymnasten. Het aangeboden ontwerp is tweeledig. In de eerste plaats beoogt het de grenzen van het wettelijk-ongeoorloofde op het gebied van de uitoefening der geneeskunst met grooter nauw keurigheid af te palen dan door het tegenwoor dig artikel 1 der wet geschiedt. Het ontwerp bedoelt in de tweede plaats voor heilgymnasten, masseurs en opticiens een ter rein aan te geven, waarop zij zich ongestraft kunnen bewegen, door vast te stellen, welke praktijken niet geacht worden tot de uitoefe ning der geneeskunst te behooren. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zullen de opticiens het recht behouden, brillen en brilleglazen te verkoopen aan degenen, die zulks wenschen, hetzij op recept van een arts, hetzij door dezen uitsluitend met behulp van letterproeven en brilledoos in het bezit te stel len van de door hen gewenschte brilleglazen. Het zal den opticien evenwel niet geoorloofd zijn, met instrumenten de oogen van den cliënt te onderzoeken. Voorts zullen de masseurs en heilgymnasten het recht behouden om op aan wijzing van en in geregeld overleg met een arts patiënten een behandeling te doen ondergaan. Zelfstandig zullen zy dit echter evenmin als thans ingevolge het bepaalde in het tegenwoor dig artikel 1 der wet mogen doen. Evenmin zullen zij in het vervolg een onderzoek aan het te behandelen lichaamsdeel mogen verrichten of richtlijnen voor een behandeling mogen aan geven. Tusschen het dennegroen tegenover Klein Drakestein te Lage-Vuursche, gaat de stichting schuil van wijlen Jvre. Elisabeth Bosch van Drakestein, gedaan aan de zusters van Onze Lieve Vrouw van Amersfoort. De bedoeling der schenkster was, dat hier te midden der bosschen de oudere zusters der congregatie een rustigen levensavond zouden vinden en de zieken onder hen herstel van krachten. Maximaal kan aan een vijftigtal zusters huis vesting worden verleend en de laatste jaren is dit getal nooit beneden de 50 gedaald, zelfs moesten zusters, die alle aanspraken op een plaatsje in het St. Elisabethgesticht konden la ten gelden, elders worden ondergebracht. Een radicale verbetering zal hierin verande ring brengen, daar besloten is tot een verbou wing en uitbreiding, die de 100.000 te boven gaat. Naast een tehuis voor de oudere zusters der orde wordt het gesticht te Lege-Vuursche dienstbaar gemaakt aan de verpleging van t.b.c.-patiënten onder hen. De eischen aan een dergelijke inrichting ge steld zijn zeer hoog, maar bereids zijn de plan nen goedgekeurd, en nog deze week wordt de goedkeuring uit den Haag verwacht om tot den bouw van een sanatorium naast het rusthuis over te gaan. De voornaamste uitbreiding bestaat uit den aanbouw van een speciale ziekenkapel, een chapelle ardente, apotheek, dokterskamer, een tweetal refters, een twee verdiepingen hoog paviljoen met 32 bedden, spreekkamers, wacht kamers, ziekenliften, enz., enz. Deze verbouwing maakt het ook noodig dat het zusterpersoneel met de daartoe noodige krachten wordt uitgebreid, zoodat mag worden aangenomen, dat Lage Vuursche in afzienbaren tijd zijn zielental met 50 zaj zien uitgebreid. Architect is de heer Van Ooyen, te Haarlem, die ook het reeds bestaande Zusterhuis bouwde. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candi- daatsexamen in de geschiedenis mej. E. Brusse en de heer A. F. Meilink en voor het candidaats- examen' in de wis- en natuurkunde (a) mej. G. Boekhoff. UTRECHT. Geslaagd voor het candidiaats- examen rechten de heer A. L. C. Knook. Geslaagd voor het candidaatsexamen vee artsenijkunde tweede gedeelte de heeren J. Bruins, W. F. A. Janssen, G. J. A. Scholten. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma c: F. T. Buigholt, Apeldoorn. NEW YORK. 23 Febr. (Part.) De effecten beurs opende heden na den vacantiedag in een zeer opgewekte houding en de stemming was bepaald vast te noemen. Tot op zekere hoogte was dit een gevolg van de vaste stemming op de Europeesche beurzen en op de goederenmarkten, alsmede van de gunstiger politieke vooruitzich ten in Europa. Het sentiment is hier echter de laatste dagen veel verbeterd. De teleurstel ling omtrent het antidevaluatie-standpunt van Roosevelt was spoedig overwonnen. Voorts ver wacht men thans spoedig een gunstige beslis sing op het verzoek der spoorwegen tot alge- meene tariefsverhooging, terwijl daarbij komt, dat de laatste dagen het nieuws uit het bedrijfs leven eindelijk wat optimistischer luidt. Dit alles heeft de belangstelling voor de effectenbeurs doen toenemen, hetgeen zich heden al direct bij de opening manifesteerde in een veel grooter participatie van het publiek aan den handel dan de laatste weken meestentijds gebruikelijk is geweest en waarbij de vraag overheerschend was, zoodat over de geheele linie niet onbe langrijke koersverbeteringen konden worden geboekt. De winsten varieerden bij de eerste transacties van V* tot IV* dollar, waarbij in het bijzonder de zeer vaste stemming voor pe- troleumwaarden opviel. Enkele specialiteiten zooals Du Pont de Nemours gaven zelfs nog grooter verbeteringen te zien. De handel was zeer levendig en had een aanmerkelijke uitbrei ding ondergaan. Na de opening werd de koers ontwikkeling eenigszins onregelmatig, doch in de meeste gevallen breidden vooral voor staal- waarden de koerswinsten zich nog verder uit. In het eerste uur werden in totaal 460.000 sha res afgedaan. In het tweede uur kwamen winst nemingen los, waardoor de aanvankelijke ver beteringen werden gereduceerd, doch deze terug gang ging gepaard met een inkrimping van den handel en het aanbod werd trouwens vrij vlot geabsorbeerd. In het verdere verloop bleef de vaste stem ming bestaan, hoewel zoo nu en dan winstnè- mingen op het verhoogde niveau een tijdelijken druk uitoefenden. Kort voor het einde van den beurshandel hadden de koopers weer de over hand, zoodat het slot op of nabij het hoogste punt van den dag terecht kwam. Teleurstellen de bedrijfsresultaten over het afgeloopen jaar achtte men voldoende in het koerspeil verdis conteerd en werden dan ook voor kennisgeving aangenomen. Bethlehem Steel, U. S. Steel en National Steels boekten per saldo een winst van resp. 2%, 2% en 1% dollar. Ook sporen ont moetten zeer goede vraag, medein verband met het feit, dat Roosevelt een bespreking heeft aan- (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3504.30 uur: Kon. Olie Philips Unilever Aku Anaconda H. V. A. U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam-Rubber Interc. Rubber Kennecott Shell Union Am. Bemberg North. Am. Rayon Pref. City Service 363—364 312 158 43%43 yt 25 1/1625)4 444 41V*-42% 42%—43% 137/g—14^ 226—227 3 V*—3 5/16 30—29% 12—12 3/16 7 9/16 17 !4 28% Van 450—5 uur: Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam-Rubber Tidewater Shell Union North. Am. Rayon Pref. City Service 253/8—25% 41% 43 137/8-14 227%—227 11% 121/16—12 3/16 28% Algemeene Clearingrekening. 1. Stortingen in Nederland 21 Februari 1938 41.272.700, 14 Februari 34.518.000. Waarvan bestemd voor: a. Achterstallige vorderingen 21 Febr. 1938 i 283.900, 14 Febr. 1938 209.800. b. Rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte; Rentetransfer 21 Febr. 1938 705.800, 14 Febr. 1938 641.100. c. Vrije Rekening Reichsbank 21 Febr. 1938 4.081.900, 14 Febr. 1938 3.429.200. d. Nieuwe onder de Clearing vallende vorde ringen 21 Febr. 1938 36.201.100, 14 Febr. 1938 30.237.900. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) 21 Febr. 1938 44.858.700, 14 Februari 1938 39.467.800. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vorderingen (l.d) 21 Febr. '38 34.120.100, 14 Fe bruari 1938 27.493.400. Laatst uitbetaalde nummers van storting: tegen guldensvorderingen: 543.264a tegen Reichsmarkvorderingen: 11529/64308. Speciale Verrekening Stortingen in Nederland tegen afgegeven reischèques 21 Febr. 1938 612.000, 14 Febr. 1938 583.000. Uitbetalingen in Nederland 21 Febr. 1938 128.700, 14 Febr. 1938 128.700. Nog beschikbaar 21 Febr. 1938 483.300, 14 Febr. 1938 454.300. Koersen voor stortingen op 24 Februari 1938 tegen verplichtingen, luidende in Reichsmarken f72,34, lires f9,39, peseta's fll. Van Vrijdag 47 Maart wordt in het Retrai- tenhuis te Zenderen een retraite gehouden voor Heeren Kerkzangers. (Uit andere bladen) Geboren: J. v. ThielTeeuwen z., Helmond. Getrouwd: P. StorimansI. v. Spaandonk, Oudenbosch; C. v. SpaendonckP. Dreesmann, Amsterdam; L. WoutersA. Janssen, Dordrecht. Overleden: Th. Dries, 82 j„ Overschie; C. Schutter, 87 j„ Rotterdam; H. Pessers, Schie dam; Q. Baartman, 58 Rotterdam, gekondigd met de spoorwegleiders. Atch. Topeka en Chesap. Ohio waren zelfs resp. 2% en 2% punt beter. In sympathie hiermede trokken ook de spoorweg-equipmentshares de belangstelling van het publiek. Koper- en rubberwaarden ont leenden een stimulans aan de vaste stemming voor de betreffende producten. Van de automo bielwaarden waren het Chrysler, die op den voorgrond traden met een winst van ruim 2 dollar. Bij de warenhuisfondsen waren het Sears Roebuck, die de leiding hadden en een winst van 3% dollar te zien gaven. Zeer vast waren chemische waarden en van de aandeelen in fa brieken van electrische apparaten Westinghouse. Ook aandeelen in fabrieken van landbouwwerk tuigen deelden in de algemeene beurstendenz. Luchtvaartfondsen, public-utilities, het meeren- deel der petroleumwaarden en canningshares, boekten winsten van 1 a 2 dollar, terwijl tabak ken goed prijshoudend waren. De omzetten be droegen in totaal 1.380.000 shares. Slotkoersen Febr. 23 21 30 Allied Chemical 170 167 164 American Can Co. 91 89 87% Am Car. F.dry 25% 24% 23% Amer. Rolling Mills 20% 19-% 1 Am. Smelt Ref. 54% 517/g 50% Am. Tel. (V Tel. 140% 1397/g 137% A n. Tobacco B. 657/8 65% 65 Am. Waterworks 103/s 97/8 9% Anaconda Copper 35% 33% 33 Atchison Topeka 39% 37% 36% Baltimore Ohio 10% 9% Bethlehem Steel 601/8 573/g 56 Canadian Pacific 7% 67/g 67/g Case Treshins 94% 94 92% Chase National B. 40% 40 39% Ches. Ohio 36% 341/b 33 Chicago Rock Isl. 1 7/g 7/g Crysler Motor 587/8 56% 56 Cities Service 1% 1-% 1% Conso) Gas N.Y. 22 213/4 21% Continental Oil 32% 311/s 30% 7 Dawesl. 313/g 33% 32Vg 5% Young 26% 27 26% Deleware Huds. 16% 16 15V8 Douglas Aircraft 42 40 39% Dupont de Nem. 122% 119% 118 Eastman Kodak 157% 154 153 El. Bond Sh. 8% 7% 73/a General Electric 423/8 413/s 41 General Motors 37 35% 353/s Good Year 23 22% 2 i/8. Hudson Motor 87/s 8 Illinois Central 11% 107/8 10 Intern. Harvester 69% 66% 65 Intern. Nickel 52% 507/g 50% Intern. Tel. Tel. 73/g 6% 6% Kennecott Copper 41% 39% 39 Missouri Pacific 1% 13/8 I3/» Idem pref. 2 2 21/8 Montgomery Ward 373/a 35% 34% Nat. City Bank 26 ,5 24% ,\at Dairy Prod. 14% 14% 14% New York Central 191/g 18% 17% North. Amer. Co. 19% 19 18% Norfolk Western 183 183 183 Pennsylvania 233/8 22% 22 Phillips Oil 403/g 39% 38% Proctor Gamble 48 47% 47 Publ. Serv. N. J. 32 31% 311/g Radio Corporation 7 63/4 6% Sears Roebuck 65 61% 603/4 Shell Union Oil 16% 15% 15 Socony Vacuum 15% 15% 15% Southern Pacific 20% 191/g 18% Southern Railway 12% 12 11% Standard Brands 8i/s 8 8 Stand. Oil of N.-J. 53% 527/8 51 Tidewater Ass. Oil 15 141/s 137/g Union Pacific 80 787/8 77 United Aircraft 25 23% 23 United Corp A 31/8 3 A 7/8 U. Leather 6% 6 U. S. Rubber 34% 331/g 31% U. S. Steel 57% 55i/8 53% Western Union 27 25. 247/g Westingh. Electr. 1003/g 97% 96 Woolworth Building 437/8 431/a 42 s= ex dividend. ex coupon. NEW YORK, 23 Febr. Slotkoersen Febr. 23 21 20 Brussel 16.99 16.99% 16.99% Rome 5.26 5.26% 5.261/4 Madrid 6.10 6.10 6.10 Bern 23 25 23.24 23.26 Weenen 18.95 18.98 1 .00 Oslo 25.22 25.20 25.22 A'dam 55.96% 55.95 55.95 Londen 5-01 5.01% 5.017/g Parijs 3.261/g 3.28% 3.28% Berlijn 40.50 40.45 40.48 23 Febr, Rubber Standaard Mrt. 15,13 Mei 15.35 Juli. 15.50 Sept 15.64 Suiker Jan. Mrt. 2.20-21 Mei 2.23-24 Koffie (Rio - Nieuw contract) Dec. Mrt. 4.35-- Mei 4.19- Juli 4.07 Pept 4.07 Dec. 4.07- - Katoen Mrt. 9, 7 Mei 9 31-32 Juli 9,38 Tin Loco 42 87% NEW YORK, 23 Febr. 21 Febr. 23 Febr. 21 Febr. 15.09- - 15.25 15.29- 15.52 2 21-22 2.23-24 4.33 4.17 4.05 4,05 4.05 9.13-14 924.- 9.30 Oct. 15.7015.57 Dec. 15 8315.68- f Jan. 15.92-- 15.74 Juli 2.24-25 2.25-26 £*ept 2.25-26 2.26.27 Jan. .22-23 2.il-z2 (Santos) Dec. Mrt. Mei Juli Sept Dec. 6 34 6.11- 6.08 6.01-02 6.03- - Oct. 9.48 Dec. 9.47-48 Jan. 9.50- - 41.87% Termijn 42. 5 6 34 6.10 6.06 6.01 6.01 9.41-42 9.42- - 9.44 42.00 23 Febr. Tarwe Mei 94 V8 -94 Juli 897/8 -90 9ept.897/8 -% Mais Nieuw contract Mei 60 Juli 61% - Sept 62V4 - Reuzel Jan. 9.10 Mrt. 9-42% Mei 9.65 CHICAGO, 23 Febr. 21 Febr. 23 Febr. 21 Febr. Haver 92% -% Mei 31% - - 311/8-- 88% -% Juli 29% - - 29%- 88 - Sept 29'A - - 29Vs Rogge 59% - - Mei 76 75 61 Juli 70%70%- 62% -- Sep 168% 67 - Juli 9,82% 9,47% 8 95 Sept. -,— 9,67% ».30 Dec. WINNIPEG, 23 Febr. 23 Febr. 22 Febr. 23 Febr. 22 Febr. Tarwe Gerst' Mei 128% --. 128% Mei 65%65% Juli 119% - 118% -- Juli 597/8. 59% Oct. 98% 97% Oct. Rogge Lijnzaad Mei 84% - - 84% - - Mei. 1757/8175% - - Juli 83% - 83% - - Juli 175%- - 174% - Oct.Oct. Haver Oct. 40%40% Mei 487/8 Juli 45% 49 46 BINNEN LA NDSCIIE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 22 Febr., Breda, s-, Antwerpen, Dararo, s., Oxelosund (voor Velzen); Jan, s. Onton (voor Vesen); Euterpe s. Bor deaux; Oise m.s., Rotterdam. 23 Febr., Peik, s., Houston; Lotte Halm. s., Danzig (voor Velzen); Hecules, s., Hamburg; Enid, s., Rochester; Vega, s., Hull voor Vëlsen). Vertrokken 22 Febr., Vliestroom, m.s., Huil. 23 Febr,. Mary m.s„ Antwerpen; Grietje, m-S-, Esbjerg. Aangekomen 23 Febr., Brigitte, s., Danzig: Cascade, mj5., Londen; Acclivity, tank. Huil; Vertrokken 23 Febr., Magdenburg, s„ Ham burg. Aangekomen 23 Febr., Unkas, m.s., Neuss (voor Zaandam); Orion, a., Middl. Zee; Bill S., ms., Bridlington. Vertrokken 23 Febr., Phrontis, s., Londen; Pro wess, m.s., Londen; Geierfels, s.. Djibouti; Rhein, s„ Hamburg; Wilbo, m.s., Londen; Abel Tasman, iris., ESbjerg; Iris, s„ Kopenhagen; V'ulcanus, s., Hamburg; Trito, s., Belfast via Rotterdam. AMSTERDAM, aangekomen 22 Febr., Breda, Antwerpen, stukgoed, Surinamekade, Vracht- mail. 23 Febr., EUterpe, Bordeaux, stukgoed, Suri namekade, Nieuwe Rijnvaart Mij; Oise, Rotter dam', stukgoed, Javakade, Wm. H. Muller Co.; Peik Houston, gasolie. Steiger Bataafsche Petro leum Mij. Vinke Co; Horizon, Aabenraa, in klaren, Steiger H. A. L., Scheepvaart Bedrijf Gruno; Herculês, Hamburg, ledig, Levantkade, Verg. Cargadoorskantoor; Enid, Londen, ledig, Fosfaatfabriek, Vinke Co. Aangekomen 23 Febr., Brigitte, Danzig, steen kolen, J. P. Coenhaven, Ned. Steenkolen Handel Mij.; Orion Middl. Zee, stukgoed, Surinamekade,. Verg. Cargadoorskantor; Bill s„ Bridlington, le dig, Fosfaatfabriek d'Arnaud Co. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. AJAX, 22 Febr. van Lissabon naar Olhao. FAUNA 22 Febr. van Messina naar Palermo. ORION, Middl. Zee naar Amsterdam, passeerde 23 Febr. v.m. 1 uur 45 Lydd. POSEIDON, thuisreis, 23 Febr. te Antwerpen- STELLA, 22 Febr. van Varna te Bourgas, VESTA, 23 Febr. van Limni te Piraeus. BREDA, 22 Febr. n.m. van Antwerpen te Amst. HERCULES, 23 Febr. van Hamburg te Amst- EUTERPE, 23 Febr. van Bordeaux te Amst. ULYSSES, 23 Febr. van Istanboul te Bourgas. HERMES, 23 Febr. van Algiers te Tunis. DEUCALION, 23 Febr. van Messina uaa* Venetië. TITUS, Middl. Zee, naar Amsterdam, passeerde 22 Febr. 11 uur n.m. Finisterre. MEDEA, 22 Febr. van West-Indië te New York TITUS, Middl. Zee naar Amsterdam was 23 Febr. 12 uur des middags 240 mijlen Z.W. van Ouessant. ORION, 23 Febr. van Middl. Zee te Amst. MARS, 23 Febr. van Malta naar Piraeus. IRIS, 23 Febr. van Amsterdam naar Kopen hagen. VULCANUS, 23 Febr. van Amsterdam naar Hamburg. MIJ. NEDERLAND CHR. HUYGENS, thuisreis, 23 Febr. van Colombo. BINTANG, uitreis, 22 Febr. van Padang. SINGKEP, uitreis, pass. 21 Febr. Ouessant. TAWALI, uitreis, passeerde 22 Febr. Gibraltar. POELAU ROEBLAH, thuisreis, 23 Febr. te Mar seille. JOHAN DE WITT uitreis, 23 Febr. van Algiers. SILVERJAVA—PACIFIC LIJN MODJOKERTO, 23 Febr. van Cacutta naar Pacific Kust. DJAMBI, 19 Febr. van Basrah te Vancouver. BENGALEN, 23 Febr. van Manilla naar Pacific Kust. HALCYON LIJN VREDENBURG, 22 Febr. van Narvik te Vlaar- dingen. STAD VLAARDINGEN, 22 Febr. van Vlaardingen te Narvik. FLENSBURG, Kirkenaes naar Rotterdam-Vlaar- dingen, pass. 22 Febr. Lodingen. STAD VLAARDINGEN, 22 Febr. van Vlaar dingen te Narvik. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN ALPHERAT 22 Febr. van Rotterdam naar Buenos. Aires. ALPHACCA, thuisreis, 22 Febr. van Rio Janeiro. ALWAKI, Rotterdam naar Hamburg, 23 Febr. uit den N. Waterweg. HOLLAND—AMERIKA LIJN SPAARNDAM, 23 Febr. van Rotterdam te Ant werpen. EDAM, Philadelphia naar Rotterdam, was 22 Febr. 8 uur n.m'. 835 mijlen van Lizard. DELFTDIJK, Rotterdam naar Pacific Kust, 22, Febr. van Swansea. BREEDIJK, 22 Febr. van Rotterdam te Balti more. BURGERDUK, uitreis, passeerde 20 Februari Ouessant. DELFTDIJK, Rotterdam naar Pacifickunst pass. 22 Febr. de Mumbles. MAASDAM, Rotterdam naar New York, was 22 Febr. 9 uur 50 310 mijlen W.Z.W. van Valencia- VED. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN NIJKERK, thuisreis, 22 Febr. van Dakar. BOSCHFONTEIN, 22 Febr. n.m. van Amsterdam te Rotterdam; vertrok 23 Febr. njn'. naar Ant werpen. ALGORAB, thuisreis, pass. 22 Febr. Gibraltar. SPRINGFONTEIN, 23 Febr. van Port Soudan n. Aden. HOLLAND—BRITSCH-INDIË LIJN. STREEFKERK, thuisreis, pass. 23 Febr. Gi braltar. HOOGKERK, uitreis, pass. 21 Febr. Ferim. HOLLAND—O.-AZIË LIJN. MEERKERK, thuisreis, 22 Febr. te Penang. GROOTEKERK, 22 Febr. van Antwerpen naaf Hamburg. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGTEKERK, uitreis, 22 Febr. van Antwerpen- HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. CERES, 21 Febr. van Dakar naar, Freetown. ROTTERD. LLOYD. SIBAJAK, 23 Febr. van Batavia n. R'dam. KOTA GEDE, thuisreis, pass. 23 Febr. v.m. 2 uur Perim. SOEKABOEMI, thuisreis, pass. 23 Febr. vjn. 1 uur Ouessant. TJIKEMBANG (charter), 22 Febr. van Makas sar naar R'dam. INDRAPOERA, 23 Febr. van R'dam n. Batavia- JAVACHINAJAPAN LIJN. TJISAROEA, 22 Febr. van Batavia te Chin-» wangtao, KONINKL. PAKETV. MIJ. BONTEKOE, 21 Febr. van Kaapstad te Batavia- BARENTSZ, 22 Febr. van Sabang n. Shanghai. JAVA—NEW-YORK LIJN. SEMBILAN, 22 Febr. van Batavia n. New-York. MIJ. OCEAAN. LAERTES, Java n. Amst., pass. 23 Febr. Beve- zier. PHRONTIS, 23 Febr. van Amst. naar Londen. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Rectificatie: Opgegeven is, dat 16 Febr. 1938 failleerde H, Weelwaard in Utrecht, Oudegracht 312. D.m.z- H. Veelwaard, Utrecht. (Cur. mr. F. H. J. A. Lu blink Wedding, Utrecht). Uitgesproken: 28 Febr.: Wiecher Snijder, kruidenier, Meppri, Sluisgracht 49. R.c. mr. A. J. E. Terwindt. Cur. mi-. K. Wolters, Meppel. 21 Febr.: D. de Roode Den Haag, Vinkesteijn- straat 96. R.C. mr. G. H. B. van den Boom. Cur. mr. J. L. Th. Bakker, Den Haag. J. J. Augustinus, Den Haag, Minckalerstraat 6, zaakdoende onder den naam Fa. J. J. Augus tinus Co. R.C. mr. H. van Wageningen. Cur. mr. C. H. Telders, Den Haag. L. Cornet, houthandelaar, Lelden, Oude Heerengracht 9. handelende onder de benaming Fa. Cornet. R.C. mr. J. H. van Laer. Cur. mr. F. D. L. Gunning, Leiden. 22 Febr.: H. v. d. Splinter, chauffeur, vroeger goud- en zilversmid Zandvoort, Van Ostadestrant 21c. R.C. mr. E. W. J. Top. Curator mr. F- v. d. Goot, Haarlem H. Roesies, schilder, Haarlem, Zaanenstraat 3. R.C. mr. E. W. J. Top. Curator mr. F. J- I* Thysse, Haarlem. J. Gorter, koopman in groenten, Haarle- mermeer Hjnderr. R.C. mr. E. W. J. Top. Cur« mr. L All Cohen Haarlem. De nalatenschap van wljen P. J. Kraayeveld, aannemer, gewoond hebbende te Amsterdam, laatst gewoond hebbende te Heemstede, Adriaaji Pouwlaan 7. R.C. mr. E. W. J. Top. Cur. mr. G- Blankevoort, Haarlem Vernietigd op grond van verzet: 22 Febr: Andries Luiting, winkelier en koleh- handelaar, Smilde. Opgeheven wegens gebrek aan actief M. Los, Amsterdam. H, Becker, Amsterdam,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2