&£vo°ï VIM GLASGORDIJNEN N.V. Wed. OOSTEN ZOON'S WEK DE GAL IN UW LEVER OP BBfii BUICK-CHEVROLET Haarlem, 24 Febr. SHEA UIT DEN GEMEENTERAAD Kort en volledig VALDA PASTILLES van de lersche Brigade Amsterd. Rijtuig-Mij. N.V. DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938 \S reinigt alles ST. CHRISTOFORUSGROEP Oudersavond KAMERMUZIEKAVOND Toonkunst, af deeling Haarlem Zonder op te letten overgestoken Het voor jaarsfeest der R. K. Oratoriumvereeniging A.B.C.-CABARET „Daar zit muziek in" VAN ONZE RECHTBANK Inbraak in pakhuis Zijn melkvergunningen overal geldig? COMPLETE WONINGINRICHTING - BARTELJORISSTRAAT 13-17 Programma Radio-Centrale AGENDA Bioscopen 25 Februari Bioscopen Pro Juventute DOOR RANDALL PARRISH Ik had den kerel kunnen dooden, zoo woedend was ik en mijn hand omknelde reeds zyn? keel. Maar zyn woorden, die van een diepen haat getuigden en ook veel waars bevatten, bezorg den mü een rilling, die my'n vingers deed ver stijven. In een seconde stond alles mij duidelijk voor oogen; de wanhopige toestand, waarin ik mij. bevond, de gevaren, die mij van alle kanten (Wordt yervolgtW STAD Veel haast om aan de begrooting te beginnen had de raad gisteren nog niet. Eerst wtera kalm een onbelangrijke agenda afgehandeld en toen om half vier eindelijk de algemeene beschou wingen werden geopend, bleek er van vuurwerk bjj dit festijn geen sprake te zijn. De leider van de sociaal-democratische partij, de heer Noordhoff, leverde de ouverture met de verzekerdheid van de sterkste raadsfractie ach ter zich te hebben, maar zijn beschouwingen verrasten niet door een persoonlijke visie op de behoeften en moeilijkheden der gemeente Haar lem. Hij constateerde, evenals alle sprekers na hem zouden doen, dat Haarlem voor groote te korten zit en volkomen afhankelijk is van het Rijk. Verbetering van den toestand verwachtte hij, zooals ook in andere gemeenteraden reeds is opgemerkt, in een betere financieele verhou ding tusschen ryk en gemeenten. Hij betuigde namens de S.D.A.P. instemming met het door B. en W. gevoerde beleid in het büzonder met de zorg, welke er besteed is aan de economisch zwakken in onze stad; drong aan op het uit voeren van groote werken, zooals de ophooging van de spoorbaan; het leggen van een nieuwe rioleering; het opruimen van verkeersmoeiiyk- heden in onze stad; den bouw van een overdekte markthal; het inhalen van den achterstand, Welke ontstaan is bij onderhoudswerk van open bare gebouwen; het bevorderen van vreemdelin genverkeer in Haarlem en wenschte overleg met de Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten om te komen tot een groot program voor het uitvoeren van openbare werken. Hoewel hij met vreugde het rapport had gelezen van den geneeskundigen dienst over den gezondheids toestand van de Haarlemsche bevolking, vrees de hu, dat er onder de u'erkloozen ondervoeding bestaat. Van een forensenbelasting verwachtte hy voor Haarlem geen heil. Wel van meer sa menwerking tusschen Haarlem en de omliggen de gemeenten, maar het allerbeste leek hem nog een nieuwe annexatie. De tweede spreker, de voorzitter van de ka tholieke fractie, de heer Mr. Dr. P. A. Büvoet, hield een uitstekende redevoering, die vooral door haar bondigheid geheel bij de situatie Paste. Hij prees het college, omdat het niets Verbloemd had betreffende den financieelen toestand der gemeente, maar hy vroeg zich af of het wel zin heeft vele beschouwingen te hou den. Zonder zich aan critiek op het financieele beleid der regeering te buiten te gaan, maakte hy er volkomen terecht aanmerking op, dat er van de zelfstandigheid der gemeente steeds meer is weggenomen. Van de in de Gemeente- Wet gewaarborgde autonomie is momenteel wei nig meer over. En hoewel hij begreep, dat de tijden kunnen veranderen, zou hy het beter vin den dat dan de wet maar in overeenstemming Werd gebracht met den feitelijken toestand, ten einde de verantwoordeiykheid van de raadsle den niet al te zeer in het nauw te brengen. For meel staat het eigen inzicht van een raadslid nog bovenaan, maar in feite is het anders. Als Voorbeeld nam spreker de kwestie van het sub sidie aan Haarlems Bloei. De raad van Haar lem kan zelf het best beoordeelen, dat een in stituut als deze stichting voor de weelvaart van Haarlem van groot belang is. Toch halveerde de regeering het subsidie van 5000. Waar de autonomie van de gemeente gehandhaafd kan biyven, grype de regeering niet in, wenschte spr. Anders zijn botsingen in de toekomst on- Vermijdeiyk, vreesde hij. De klacht va* Mr. Bijvoet was volkomen gemotiveerd. Den wethouder van financiën vroeg hy of het wel juist is, het tekort over 1936 te verdee- len over tien jaar. Dat zou alleen gebillijkt kun nen worden als het zeker is, dat er geen nieuwe tekorten ontstaan. En deze zekerheid had spre ker geenszins. Wat de belastingheffing betreft, gaf hy de voorkeur aan directe belastingen boven heffin- viT; U krijgt het dubbele en U betaalt minder gen naar den uiteriyken schyn, zooals de per- soneele belasting. Zijn betoog sloot hy met een klacht, welke allen katholieken uit het hart gegrepen is. Op de vraag of B. en W. van plan ztin verbodsbepalingen in het leven te roepen om het maken van reclame voor geboortebeper king tegen te gaan, antwoordden B. en W. in de Memorie van Antwoord, dat zij van meening zyn, dat dergelijke verbodsbepalingen bij rijks- wet moeten worden gemaakt, omdat „gesteld dat hiermede een algemeen belang gediend wordt", dit dan toch zeker een algemeen lands belang zou zyn. Nog daargelaten, dat een gemeentebestuur ten deze stellig het initiatief kan nemen .wa ren het vooral de door ons tusschen aanhalings- teekens geplaatste woorden, waaraan spreker zich had geërgerd. Ik ben er zeker van, zeide hij, dat ten deze in het college van B. en W. geen homogeniteit bestaat. De avondvergadering zette in met een uitvoe rige rede van den heer Peper, die den voorzit ter overstelpte met een lawine van moties, wharvan de meeste onvoldoende ondersteund werden. De heer Wolzak hield wel de somberste be schouwing van den heelen dag. Hy vond B. en W. in hun beoordeeling van den financieelen toestand van Haarlem nog veel te optimistisch. Wel verre van verlaging van belastingen in het vooruitzicht te stellen, vreesde hij voor verhoo ging en drong aan op uiterste soberheid. Vooral op den kapitaaldienst. Tot slot van den avond gaf de heer Wester- veld financieele beschouwingen over Haarlem. Vandaag wordt de behandeling voortgezet, zoodat er nog geen aanleiding is om de balans van de besprekingen op te maken. Als er in de komende dagen nog wat leven in de debatten wil komen, zal dit door een of andere persoon lijke botsing moeten gebeuren. Over de begroo ting zelf zyn alle sprekers het eens. Het is misère en de schuldige zyn de regeering en de crisis. Voordat de begrooting aan de orde werd ge steld had de heer Joh. Visser zijn vragen betref fende het sloopen van de Magdalenakapel kun nen stellen. Hij achtte het verdwijnen van de kapel in strijd met het genomen raadsbesluit en een aanslag op de kunsthistorie van Haar lem. Wethouder Reinalda zette uiteen, dat noch het een noch het ander het geval was en ver zocht den heer Visser toch vooral in zijn liefde voor oude schoonheid niet te overdrijven, maar hy was niet te overtuigen. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN Woensdagavond werd in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw de jaarlykshce ouders avond van de Sint Christoforusgroep van de Verkenners uit de Parochie van. Sint Jan ge houden. De zaal was tot de laatste plaats bezet en onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den Partoor der parochie, de Eerw. Broeders van de jongensscholen, den Hoofdverkennersgees- telijke van Nederland, Dr. Ramselaar, en de plaatselijke commissarissen. Nadat de jongens en leiders, totaal 150, door de zaal waren opge marcheerd werd op het tooneel een lied ge zongen. Hopman Nooy heette hierna de aan wezigen welkom, wat nog werd onderstreept door een daverende welkomstyell van de jon gens. Nu volgden in bonte afwisseling demonstra ties van de verkenners en de welpen. De welpen brachten o.a. een geheel variété ten tooneele, waarbij zelfs een eigen muziekcorps en koord dansers niet ontbraken. De andere horde liet in een geestig A. B. C. binnen- en buitenkant van het welpenleven zien. De verkenners toonden hun vaardigheid in het hanteeren van verkennersstokken op een origineele manier, door op de maat van de muziek hun gepavoiseerde stokken in verschil lende figuren naar elkaar te werpen. Verder gaven zy nog een episode uit het verkenners leven weer. Wij hoorden nog een viertal ver kenners onder begeleiding van hun instructeur op een fijne manier het Wiegelied van Schu bert vertolken en wij zagen hen demonstreeren, hoe in één jaar tijds uit stijve, verkleumde jo chies een fiksch stel verkenners kan groeien, die vóór dag en dauw uit hun tent springen om ochtendgymnastiek te doen. De Voortrekkers toonden hun dieper levens inzicht door in een korte schets uit te beel den hoe de verkenners aan hun Schutspatroons goede voorsprekers in den hemel hebben. De nieuwste aanwinst van de groep, de zee verkenners, de eerste Katholieke zeeverkenners in Haarlem, toonden hun vaardigheid in het hanteeren van zeil en roer. Vóór de pauze sprak nog de H. V. G. Dr. Ramselaar tot de ouders. Op zijn typische ma nier wist hy den aanwezigen het inzicht bij te brengen, dat het Verkennen een dieper doel heeft dan „jongens bezighouden" en dat het, mits goed gespeeld, voor de jongens van be- slissenden invloed kan zijn op hun verdere leven en daardoor indirect op de Maatschappij, waarvan zij deel uitmaken. Na de pauze werd nog een kort kampvuur gehouden onder leiding van Hopman Vermei), die er in minder dan geen tyd in slaagde allen te laten meezingen en zelfs actief liet deelne men aan een Indianendans. Een verrassing was het, toen tegen het einde van het kampvuur 6 als Javaantjes verkleede welpen te voorschijn traden, die krontjong liedjes zongen. Na een door een van de verkenners fijn ge zegd gedicht werd gesloten met het Maria- avondlied en het Volkslied. De Sint Christoforusgroep kan terugzien op een geslaagde oudersavond; ook hier geldt weer de slagzin: Het was Sint Jan op zijn best! Op den vierden kamermuziekavond maakte men kennis met den violist Henri Merckel, volgens de aankondiging een violist met groote reputatie, die een programma aanbood met niet minder dan vyf standaardwerken, waar onder drie prachtige, doch tevens technisch en muzikaal veeleischende sonates van Brahms, César Franck en Debussy. Aanvankelijk deed de toon van den violist wat gedecideerd, zelfs scherp aan. Daardoor voldeed de Handel-Sonate lang niet in dezelfde mate als al het overige. Blijkbaar was Merckel niet direct op de acoustiek van de schouwburgzaal ingesteld. In een Solo-Partita van Bach echter vond hy de juiste klankverhouding en was zyn toon ronder en welluidender. Van dit moment af kon men spreken van zeer hoogstaand, artistiek spel. Dit zoowel voor de beide heeren afzonderlijk Felix de Nobel begeleidde als voor het samenspel. Meesterlijk speelde de Nobel de zware paTtij in Brahms' G-dur-Sonate, wonderbaar sloot hier beider spel ineen, van een verschil in opvatting was absoluut geen sprake. Opvallend schoon klonk de cantilene in het Adagio. Ondanks de pauze was het een geweldige sprong naar Debussy's Sonate. Maar door het correcte stijlgevoel, de meer ijle toonvorming.de fraaie kleurschakeeringen en het zuivere rhythme kon men zich spoedig en gemakkelijk in die geheel andere sfeer van het Fransche inpressionisme verplaatsen. Het hoogtepunt van den avond vormde de Sonate van Franck, men had goed gezien, dit werk als slot te nemen. Alhoewel Merckel zich geheel en al in dit pracht-standaardwerk gafmag beweerd worden, dat van de Nobel een gewel dige stuwkracht uitging. Men zou haast kunnen spreken, al klinkt het by Franck iets zonder ling, van sterk gepassioneerd spel. Alles te zamen genomen een zeer uitgebreid, prachtvol en (ook voor de toehoorders) veel- eischend programma. De toonkunst-leden volg den de beide kunstenaars met groote aandacht. Herhaaldelijk weerklonk spontaan applaus, aan het slot nam het den vorm van een ovatie aan. Hedenmorgen wilde de heer P., wonende Clivialaan te Heemstede, per rijwiel komende uit de Laan van Rozenburg, den Heerenweg oversteken, om zich in de richting Haarlem te begeven. Terzelfder tijd naderde een auto van uit de richting Bennebroek, bestuurd door den heer R., wonende te Haarlem. De heer R., die toch al met een matige snel heid reed, trachtte nog door sterk te remmen een aanrijding te voorkomen, wat hem, vermoe delijk ook omdat de weg door de lichte vorst wat glad was, niet gelukte. De wielrijder werd door den auto gegrepen en neergesmakt, waarna hy bleef liggen. Een dokter, die de eerste hulp verleende, consta teerde een vry ernstige hersenschudding, ter wijl de wielrijder ook schaafwonden aan hoofd en handen bekwam. Na voorloopig verbonden te zijn werd het slachtoffer door den aanrydenden auto naar het Diakonessenhuis te Haarlem overgebracht. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Het bestuur der R. K. Oratoriumvereeniging verzoekt ons de aandacht er op te vestigen.dat het voorjaarsfeest zoowel op Zondag als op Maandag voor gecostumeerden en voor niet- gecostumeerden toegankelijk is. Alle katholieken zyn welkom uit Haarlem en ook die uit verre omgeving. De jury voor het toekennen der prijzen zal bestaan uit den heer en mevr. Arens Tepe, Camera Portraits, te Haarlem en den heer Herman Moerkerk. Alle modellen 1938 voorradig Official Dealer voor Haarlem en Omstreken (behalve Heemstede) SHOWROOM EN WERKPLAATSEN PLEIN 21 - HAARLEM - TEL. 11198-10338 „Daar zit muziek in", is de titel van het nieuwste programma van het A.B.C.-Cabaret, hetwelk op een abonnementsavond in den Stadsschouwburg gegeven werd, en dat niet minder dan 17 nummers bevat. De première van deze cabaret-revue heeft een zeer goede ontvangst gehad, de nummers waren doorgaans goed geslaagd, soms zelfs van een peil als van de beste buitenlandsche gezel schappen. Het publiek heeft zich uitstekend vermaakt en betuigde zyn waardeering in een herhaaldelijk applaus. De stukjes zyn soms fijn parodistisch en vol humor, waarnaast ook bit tere schetsjes niet ontbreken „wij sollicitee- ren" b.v„ een door Wim Kan gezongen levens liedje. Corrie Vonk, Gimberg, Ezerman, Tilly Perin- Bouwmeester en de anderen, zij hebben ge toond iets te kunnen presteeren. Gimberg was meesterlijk in het door hem geschreven „De zaak Morris", Corrie Vonk was, zooals ze altijd is: kostelijk en Lau Ezerman gaf op onnavolg bare wy'ze blijk van zijn gevoel voor humor. Beuker en Denijs met hun twee vleugels had den natuurlijk een groot aandeel in „Daar zit muziek in," dat kon niet anders. In den nacht van 28 op 29 December j.l. is ingebroken in een pakhuis te Zaandam. Het slot van de deur aan den achterkant werd ge forceerd en de deur met geweld geopend. Uit het pakhuis verdwenen een hoeveelheid aard appelen en anthraciet en doozen met groenten. Verdacht van deze inbraak en diefstal ston den twee Zaansche los-werklieden voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Zij bekenden en gaven toe twee keer bij het pakhuis te zijn geweest, een keer om de deur te openen en de levensmiddelen te stelen, de tweede maal voor de anthraciet. Zij waren in het bezit van een grooten sleutelbos volgens een der verdachten had hij dien „gevonden!" met de sleutels waarvan zij geprobeerd hebben de deur te openen. Maar een der sleutels brak af en toen is het slot geforceerd. Uit het pakhuis hebben zij de levensmiddelen en de anthraciet geladen in een schuit, wat nog een zwaar werk was. De mannen zeiden uit armoede tot hun daad te zijn gekomen. De Officier van Justitie merkte op dat de reclasseeringsrapporten zeer verschillend zyn. Voor den een, S„ is het rapport ongunstig. S. is trouwens al meer veroordeeld. Tegen S. eischte spr. 8 maanden gevangenisstraf, tegen den anderen, K., 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 voorwaardelijk. De verdediger, mr. B. W. Stomps, vond den diefstal wel, de inbraak niet bewezen en pleitte overigens clementie. Een 63-jarige melkslijter te Velzen, had ver gunning gekregen om in die gemeente met melk te venten. Hij wist zich een groote cliënteele te verwerven, doch dat was natuurlijk niet naar den zin van de concurrenten, die op hun beurt ook niet stil zaten. De melkslijter kreeg op een slechten dag een ministerieele oekase uit Den Haag, dat hij voortaan slechts ten Noorden van het Noordzeekanaal mocht venten. Zijn meeste klanten woonden echter ten Zuiden van het kanaal en dus was de ministerieele beslis sing een groote strop voor hem. Hij stuurde toen zyn zoon toch naar dit ge deelte van Velsen om de klanten te bedienen. De ramen van Uw huis moeten een frisch en aantrekkelijk uiterlijk toonen. 't Is daarom van groot belang waar U uw glasgordijnen koopt. Onze collectie glasgordijnen 1938 valt op door smaakvolle dessins en prima kwaliteiten. En de prijzen.... onze etalage geeft daarvan een beknopt overzicht De concurrenten kwamen er achter en dienden klachten in. Op 24 November werd de zoon door een controleur van de Melkcentrale aan gehouden en kreeg hy een proces-verbaal. De kantonrechter veroordeelde den melkslijter, om dat hij het venten zonder vergunning van zijn zoon ten Zuiden van het Noordzeekanaal had uitgelokt, tot f 15 boete. De melkslijter ging in hooger beroep en zyn verdediger, mr. F. A. Bijvoet, betoogde voor de rechtbank, dat de melkslijter moet worden vrijgesproken. In het betrokken Koninklijk Be sluit wordt n.l. alleen maar in het algemeen gezegd dat venten met melk geoorloofd is als men een vergunning vanwege de Crisismelk- centrale bezit. Er staat niet bij, dat die ver gunning alleen plaatselijk geldig is. Dat is na tuurlijk wel de bedoeling van den minister ge weest, maar het staat niet in het Koninklijk Besluit. Verdachte had een vergunning om met melk te venten ten Noorden van het Noordzee kanaal. Maar die vergunning is volgens het genoemd Koninklijk Besluit overal geldig, dus ook daar waar de zoon is aangehouden. Ver dachte is dus niet strafbaar. Subsidiair ver zocht pleiter een meer clemente straf. Uitspraak 10 Maart. Vrijdag 25 Februari Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00 Keulen, 10.05 Diversen, 10.35 Parijs Radio, 12.05 Radio PTT, 12.20 Parijs Radio, 1.20 Brussel Ned., 1.35 Keulen, 2.20 Radio PTT, 3.05 Parijs Radio, 3.20 Keulen, 4.20 Droit- wich, 4.50 Keulen, 5.20 Parijs Radio, 6.20 Ned. Brussel, 6.35 Brussel Fr., 7.20 Weenen 9.30 Pauze 9.35 Brussel Fr., 10.20 Keulen, 11.20 Parijs Radio. Programma 4: 8.00 Brussel N., 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg., 12.10 Droitwich, 1.35 Lon den Reg. 5.20 Droitwich, 7.20 Berlijn, 7.50 Lon den Reg., 8.20 Droitwich, 11.05 Londen Reg., 11.20 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: populair programma: 1. Ouverture Dichter und Bauer; 2. Der Linden- baum, 3. Uns geht's immer fabelhaft, 4. Kirch- weih Schottisch, 5. Sailor, beware, 6. La Prih- cesse jaune, 7. Wir Ziehen durch die Heimat, 8. Leentje uit de Lange Niesel, 9. Churrasca, 10. Ein Abend bei Paul Lincke, 11. Wer hat dich du schoner Wald, 12. My heart and you, 13. Bridge-club kijk voor je, 14. Auf zum Tanz, 15. Mi Buenos Aires. 8.0012.00 Diversen. Aan den aannemer G. J. Evers te Bloemen- daal is opgedragen de bouw van een kantoor gebouw der P.G.E.M. te Arnhem voor een be drag van f 196.770, als tweede inschrijver van de gehouden publieke aanbesteding. De arbeidsinspectie te 'Haarlem heeft proces verbaal opgemaakt tegen dengene, die des avonds in amateur-bands speelde en tegen hulp- kellners, portiers, enz., indien zy overdag reeds arbeid verrichtten. De inspectie gaat na, of zoo'n persoon werkt in een bedrijf, waarop de bepa lingen van de arbeidswet van toepassing zijn. Is dat het geval, en werkt men buiten toegelaten uren, dan moet men een vergunning hebben van het districts-hoofd van de arbeidsinspectie. Bo vendien moet men den patroon mededeeling doen. Zoo niet, dan volgt proces-verbaal. Dank zij den goeden naam van de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen, Spaarn- wouderstraat 12, zijn in de laatste weken vele deelnemers door verschillende patroons in hun bedrijf geplaatst, waardoor weer enkele schilders, timmerlieden, metselaars en bankwerkers hier hun vakbekwaamheid kunnen gaan vermeerde ren, door zich aan te melden aan de werkplaats. Iedere deelnemer krijgt bovendien een klein zakgeld. Aanmelding eiken werkdag van 9 tot 12 uur, en van half 2 tot half 4, Zaterdags al leen tot elf uur. De door B. en W. vastgestelde kiezerslijst voor 1938-1939, ligt van 23 Februari tot 16 Maart op het Bureau van den Burgerlijken Stand en Be volking, Zijlstraat 20, voor iedereen ter inzage. Eventueel zijn uittreksels verkrijgbaar. Tot en met 9 Maart a.s. kan ieder in een verzoekschrift op ongezegeld papier verbetering van deze kie zerslijst vragen. De kiezerslijst omvat 78182 per sonen, n.l. 36316 mannen en 41866 vrouwen, alle kiezers voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad. t> De R.K. Rederijkerskamer „Alberdinck Thym" geeft Maandagavond 28 Februari, in de Leeuwe rik een bonten avond, waarop een non-stop pro gramma van een-acters, een liedje, een praatjé, een dansje, alles in carnaval-stijl wordt uitge voerd, met muzikale illustratie van Jan Nibbe- ring's orkest. Het corps van leerlingen der M. T. S. viert 26 Februari in den Stadsschouwburg een feest avond met het naar de bekende operette be werkte tooneelstuk „lm Weissen Rössl". Men verzoekt ons mede te deel-en, dat de voorstelling van Dokter A.B.C., morgenavond in den Stadsschouwburg, ter gelegenheid van het 24-jarig tooneeljubileum van Lau Ezerman, tevens de laatste zal zijn, welke het A.B.C.- Cabaret te Haarlem zal geven. De huldiging van den jubilaris zal aan het slot der voorstelling plaats hebben. In de op 23 Februari 1938 gehouden jaarlyk- sche Algemeene Vergadering van Aandeel houders van de N.V. De Kennemer Bankver- eeniging werden de Balans en Winst- en Ver liesrekening goedgekeurd en het dividend over 1937 vastgesteld op 4 pCt. Bestrijd zich complicaties voordoen. Gebruik het sterk antiseptische geneesmiddel Hollandsche Gebouw St. Bavo: Best. Volksbond, 8 uur; Federatie Gr.- en Fruithandel, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Mannenkoor St. Caecilia, 8 uur. Stadsschouwburg: „De arme millionnair", door gezelschap Saalborn-Parser voor „Geloof en Wetenschap", kwart over 8. Hotel „De Leeuwerik": R. K. Werknemende Middenstand, half 9. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities 105 uur. Gem. Concertzaal: Concert Haarlems Ge mengd Koor, 8 uur. Rembrandt-theater: „Moederlied", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „Uitstel van executie", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Saratoga", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: .Monument eener groote liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Schilders, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Stadsschouwburg: A. B. C.-cabaret met dr. A. B. C. Jubileumviering van Lau Ezerman, kwart over 8. Hotel Royal, Stationsplein: Haarlemsche red dingsbrigade voor drenkelingen, kwart over 8. Brinkmann, Gr. Markt: Genootschap tot Zedelijke Verbetering van gevangenen, 8 uur. Frans Halsmuseum: tentoonstelling 105 u. Teylermuseum: tentoonstelling 114 uur. Kunstzaat Reeker: Expositie 105 uur. Raadszaal: Gemeenteraad half 2 en 8 uur. Rembrandt-theater: „De spion van de lan ders", 2.30, 7 en 9.15. -Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „Pygmalion", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De burcht der stilte", 2.30, 7 en 9.15 uur. De plannen betreffende de opvoering van „Lady Windermere's J. Waaier" ten bate van de Vereeniging „Pro Juventute" te Haarlem, heb ben vasteren vorm aangenomen. Er heeft een vergadering plaats gehad van een Comité, dat zich gevormd heeft om den avond te doen sla gen, van welk Comité Mevrouw A. Baronesse Röell geb. Baronesse de Vos van Steenwijk zich bereid heeft verklaard beschermvrouwe te worden, terwijl Mevrouw J. Baronesse de Vos van Steenwijkvan Royen genegen was het eerevoorzitterschap te aanvaarden. Tot het werk-comité zijn verder toegetreden Mevrouw A. Dollemanvan Eibergen Santhagens, Me juffrouw J. Wentholt, Mevrouw L. Del Baere Jiskoot, Mevrouw A. van Löben Seis—Lucardi en de heeren S. de Clercq, Mr. A. J. Enschedé, J. Lucassen, C. W. André de la Por te en N. Hoevelake. Bovendien werd een comité van aanbeveling gevormd. Ook blijkt groote animo te bestaan voor het soeper, dat na afloop der voorstelling in de za len van de Sociëteit „Trou Moet Blijcken" ge houden zal worden, zoodat dit souper zeker zal plaats hebben. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal In de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende ls, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten In flacons van 0.75. 25 Even aarzelde hij, ik zou net niet eens hebben gemerkt, als ik minder attent en minder op my'n hoede was geweest, maar de druk van mijn vingers dwongen hem te antwoorden. Hoven, in de torenkamer, Monsieur, aan het eind van de gang is de trap." „En is er geen wacht?" „Alleen beneden op de binnenplaats. Waar voor trouwens? Er komt hier toch niemand. De dooden spoken in dit kasteel; 's nachts wan delen zij er rond, men ziet dan spookachtige lichtjes. Niet één boer van St. Quentin zou den voet binnen deze muren durven zetten. Wat is er dus te vreezen? Soldaten! Ba! Wat zouden zy hier tusschen deze ruïnen zoeken? Er is niets te halen. Er leidt geen enkele weg hierheen, alleen maar dat half verborgen pad over het moeras. Een schildwacht boven op de rots be waakt het, zoodat niemand hier onbemerkt binnen kan komen." „Toch is het my gelukt." „Een heele zeldzaamheid. Op wat uur van den dag is u het moeras overgestoken?" „Tegen den morgen. Ik heb niemand gezien." „Dat ls wel vreemd. Ofwel de wachter heeft geslapen, of het was de tyd van aflossing. Een tweede maal zal het u niet gelukken, Monsieur." Een leelijke grijns lag er op zyn lippen en zyn oogen drukten ten volle den haat uit, dien hy al dien tyd al gevoeld had, maar nu niet langer probeerde te verbergen. „Wat kan het mij schelen wat gij hier ontdekt, of dat gij mij door dreigementen hoopt uit te hooren? 't Zal u weinig baten, want gij komt hier toch niet meer levend vandaan. Ba! Gü zijt nu even goed een gevangene als dat gij, geketend, in een cei waart opgesloten. Er bestaat voor u niet de minste kans op ontkomen. Gij denkt mis schien, dat ik u een en ander zal vertellen om dat ik bang voor u ben? Parbleu! Ik vertel het, omdat het toch geen kwaad kan of gij het al of niet weet. Als dit niet het geval was, dan zoudt gij mij levend kunnen villen en ik zou toch niet spreken. Bij St. Christopher! probeer den chevalier en de dame te vindenIk zal er u met alle pleizler heen brengen. Maar wat zal het geven? Gy kunt hier toch niet vandaan. Ik haat u, Monsieur, maar ik lach, want ik zal het ge noegen hebben u te zien, wanneer gij dood zijt en ik zal u elke beleediging dubbel en dwars terugbetalen." omgaven, de geringe kans, die 7k had, Made moiselle van dienst te kunnen zijn. Een wacht was in deze plaats geheel overbodig. Wat ik voor gebrek aan tucht, voor zorgeloosheid had gehouden was niets anders dan een volmaakt vertrouwen in de veilige ligging van deze schuilplaats. De bijgeloovige praatjes toch, die in den omtrek over de ruïne in omloop waren, en de dekking, die de natuur bood, maakten de plaats voor iederen vijand zoo goed als onneem baar. Door de een of andere speling van het fortuin was ik ongemerkt binnengekomen, maar om er weer ongemerkt uit te komen, hetzij alleen of met de dame, was zoo goed als onmogelijk. Doch al was de toestand ook hope loos, ik was vast besloten niet aan wanhoop toe te geven of dezen leelijken duivel over mij te laten triumfeeren. Ik bleef het mannetje dan ook zóó lang in de oogen kijken tot de grijns om zyn mond geheel wegstierf. „Je doet er heel verstandig aan om eerst eens flink te lachen," zei ik koud, „want wanneer ik dood zal zijn, zal jy ook niet veel meer te vertellen hebben. Ik heb al in heel wat moei lijkheden verkeerd, mijn waarde Gospele, en ik heb er mij altijd nog uit weten te redden, spaar dus je adem. Ik zal eerst eens wat je mij verteld hebt, aan de waarheid gaan toetsen en daarna mijn eigen plannen opmaken. Ga dus voor, mijn vriend." „Voorgaan waarheen, Monsieur? en hij zag er nu heel wat minder triomfantelijk uit. „Naar de dame?" „Neen, ik heb je toch al eerder gezegd, naar den chevalier. Ik heb zoo'n idee, dat je gelogen hebt met je verhaal d»t deze hier is, en ik wil er mij eerst eens van overtuigen voor ik op zoek ga naar Mademoiselle. Wijs mij dus den weg en houd mij niet voor den gek." Hij ging mij voor en toen ik hem zoo gade sloeg, kreeg ik hoe langer hoe meer de overtui ging dat wat hij zoo even had verteld, de waar heid was. Het kon hem nu maar bitter weinig schelen of ik al een en ander ontdekte, want hij was vast in den waan, dat ik toch in het minst geen kans op ontsnapping had en dat alles wat ik van het dwaze plan van zijn meester op het spoor mocht komen, toch met mij zou sterven. Maar dit was voor mij juist een prik kel te meer om voet by stuk te houden. Wel was ik geheel alleen, zonder de minste hulp. Cassier was op een wonderlijke manier ver dwenen, en of hij er nu plotseling uit angst van door was gegaan, om uit die spookachtige gangen en zalen weg te komen, of dat hij de een of andere ontmoeting had gehad, daar kon ik natuurlijk alleen maar naar gissen. Ik zou nóch om genade smeeken, noch zelf genade verleenen, en wat dezen kleinen duivel betreft, ik zou er voor zorgen, dat ik hem gauw kwijt zou zijn; dan kon ik op mijzelf verder voortwerken. Moed en overleg zouden hier uitkomst bren gen en aan moed en verleg had het my nog noit ontbroken. Wij stonden nu voor een eikenhouten deur, die er nog vrij nieuw uitzag. De dwerg scheen heel verbaasd, toen hij bemerkte, dat zij aan stond, maar ik duwde hem met geweld door de opening en nam vlug een overzicht van het in wendige. Er was niemand in, doch aan een en ander was heel goed te zien, dat het vertrek nog maar kort geleden bewoond was. Tenminste, er stond in een schotel op den vloer nog wat voed sel en op een ruwe bank onder het eenige venster een pannetje water. Het venster zat heel hoog in den muur, er waren ijzeren staven voor aangebracht, waar doorheen de groene bladeren van een wijnrank kwamen kijken. Er was nog juist licht genoeg, dat ik een omgegooiden stoel kon zien; de zware balk, die de deur had afgesloten, lag in een hoek op den vloer, en daarnaast een vuile, veel gedragen steek. Ik staarde naar deze dingen en toen keek ik Gos pele aan, die voor den toorn, die uit myn oogen sprak, terugschrok. „Zooals ik je al gezegd heb, hy is hier niet." „Maar hij was hier toch heusch, Monsieur, ik kan er een. eed op doen. Deslins is hier nog eens alleen geweest nadat ik er met hem samen ben geweest; daar ligt zijn steek." XVI MET MADEMOISELLE Ik schopte den steek in een hoek van het ver trek. „Het is heel goed te zien, dat er hier een gevangene was," merkte ik op. „Daar behoeven wij niet lang over te praten, maar ik wil weten, wie de man was. Wat je ook moogt beweren, ik blijf volhouden, dat de man niet de chevalier d'Enville was. Ken je den chevalier?" „Ik heb hem meer dan eens gezien." „En durf je er nog een eed op doen, dat hij het was? En als ik je dan vertel, dat ik weet, dat d'Enville dood is?" ,,'t Is mogelijk dat hij nu dood is, Monsieur, maar nog geen twee uur geleden heb ik met hem gesproken." De man sprak met zóóveel ernst, dat ik er mij bijna van overtuigd voelde. Ik had natuurlijk niets lievers gewild dan dat hij de waarheid sprak, maar ik kon mij toch niet voorstellen, hoe het mogelijk zou kunnen zijn. Was dan mis schien de een of andere officier van denzelfden rang in handen van deze schurken gevallen en leek hy zóó zeer op d'Enville dat zelfs Gospele, die hem vroeger gekend had, zich in hem ver giste? De dwerg had hem waarschijnlijk slechts op afstand gezien en daardoor alleen een vagen indruk van den man gekregen. En als Gospele hem voor den chevalier uitgaf, zou geen van de anderen daar langer over praten. Maar, on verschillig wie hij was, wat was er van den man geworden? Was hij ontsnapt of was hy ver moord? De steek op den grond was de steek van Deslins en Deslins zelf lag dood in de groote zaal, in de uniform van den gevangene. De cipier had den dood gevonden door een slag, die hem van achteren was toegebracht, maar als de officier in een wanhoopspoging om te ontsnappen dezen slag had toegebracht, hoe was de doode dan aan de uniform gekomen? Waar hield de gevangene zich schuil? En wat was er met Cassier gebeurd? 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5