„Oostenrijk blijft onafhankelijk" Schuschnigg spreekt in den Bondsdag Voor het Oostenrijksche volk zijn de ginselen van het Volksfront even onaanvaardbaar als een dictatuur Ds. Niemoeller voor zijn rechters Kindje verbrand Pater Magister Alb. Doodkorte mmm- mot/ff#-4, Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 5970 Abonnementsprijs (bii vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21040 Hitier heeft te Berchtesgaden de volledige souvereiniteit van Oostenrijk uitdrukke lijk erkend Vaderlandsche front de eenige partij getroffen accoorden alle voorwaarden in zich Verhouding tot de nabuurlanden Hoe weinig er in Weenen veranderde Na de samenkomst te Berchtesgaden De heiligverklaringen voorbereid Het Weer Zijn vaderlandsliefde boven alle verdenking verheven, ver klaren de getuigen Begin volgende week de uitspraak? Twee consistoriën, op 17 Maart en 7 April a.s. De incidenten aan de Sovjet-grens De Finsche regeering besluit maatregelen te nemen Krachtige reddingspogingen mochten niet baten Kwade trouw bij een Engelsch bureau De ontijdige publicatie der foto's van het prinselijk gezin in Engelsche bladen Vreugde over aanval op Formosa Een nieuwe poging der Chineesche luchtmacht verhinderd PP/: ruil iii rBI Een huis voor Dollfuss' kinderen Donderdagavond is de vermaarde thomist te Utrecht overleden Om hen in het bezit te stellen van een klein inkomen te stellen van een klein inkomen. Britsche studenten betoogen Zij eischen het uitschrijven van nieuwe verkiezingen RITTER VON EPP NAAR LIBYE sche koloniale tentoonstelling te brengen, Rechtop Het Duitsche antwoord aan Londen Woermann brengt een bezoek aan lord Plymouth Kunstmatige smaragden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. WEENEN, 24 Febr. (D.N.B.) Bondskan selier Schuschnigg heeft heden in den Bondsdag zjjn met spanning verwachte rede gehouden. De hoofdstad bood een feestelijken aanblik. Reeds vroeg had het publiek zich in de om geving van het Parlementsgebouw verzameld. Van het gebouw zelf en van masten, die voor de gevels zffn opgesteld, wapperden enorme rood-wit-roode vlaggen. In dichte rijen begaf de bevolking zich naar de plaatsen, waar de rede van Schuschnigg door middel van luid sprekers te volgen zou zijn. Het eerste en eenige punt op de agenda, aldus begon Schuschnigg zijn rede, luidt: Oostenrijk. Daarmede is de geheele inhoud der regeeringsverklaring in al haar onderdeelen omlijnd. De regeering staat met al haar leden onwrikbaar op den grondslag van de grondwet van den eersten Mei 1934. Haar eerste en vanzelfsprekende plicht is het, de onaangetaste vrijheid en on afhankelijkheid van het Oostenrijk sche vaderland te handhaven. Zy be schouwt het als haar taak, den vrede naar buiten zoowel als naar binnen te waarborgen. Oostenrijk, zoo vervolgde Schuschnigg, wil binnen zijn bescheiden, doch eigen grenzen, me dewerken aan 't lot van het geheele Duitsche volk. Voor Oostenrijk kunnen geen buitenland- sche voorbeelden in aanmerking komen, eener- zijds omdat uit bepaalde politieke situaties ge boren slagwoorden in beginsel slechts binnen de grenzen van het land van oorsprong gelden, anderzijds echter ook omdat Oostenrijk met de grondwet van Mei 1934 nieuwe wegen heeft ingeslagen, zooals zij heden ten dage slechts in den dapperen vrijstaat der Portugeezen een parallelle richting nemen. Met nadruk verklaarde spr., dat de Oosten rijksche grondwet geen partijen en geen par- tijenstaat kent. Oostenrijk is een corporatief geordende staat. Daarom is er ook geen sprake van coalities, noch in het politieke leven, noch in de regeering. De grondbeginselen van het Volksfront zijn, aldus Schuschnigg, voor Oos tenrijk even onaanvaardbaar als het dictato riale bewind. Sprekende over het onderhoud, dat hij te Berchtesgaden met Hitier heeft gehad, zeide spr. te hopen, dat dit een mijlpaal zal betee- kenen in de betrekkingen tusschen de beide landen, een mijlpaal van den vrede. Hitier had, naar Schuschnigg verklaar de, tijdens de besprekingen uitdrukkelijk vastgesteld, dat de Duitsche regeering de volledige souvereiniteit van den Bonds staat Oostenrijk erkent, en de binnen- landsch-politieke ontwikkeling in Oosten rijk, zoowel als de kwestie van het Oosten- rijksch nationaal-socialisme als een zuiver Oostenrijksche aangelegenheid beschouwt, waarop zy noch direct, noch indirect in vloed wil uitoefenen. Tevens werd vastgesteld, dat de Oostenrijk sche bondsregeering haar politiek in het al- gemeeen tegenover Duitschland steeds in een zuiver principieele richting zal leiden, die in overeenstemming is met het feit, dat Oosten rijk zich als een zuiver Duitsche staat voelt. Schuschnigg verklaarde voorts, dat door de overeenkomst van Berchtesgaden het voortbe staan van de protocollen van Rome in geen enkel opzicht in het geding is gebracht. Voortgaande wees spr. erop, hoe na de ontspanning, die als gevolg van de accoorden van Februari 1937 was ingetreden, de spanning tusschen Duitschland en Oostenrijk tot Fe bruari 1938 weder voortdurend gegroeid was Hij was er evenwel van overtuigd, dat de thans Bondskanselier dr. Kurt Schuschnigg sluiten voor een bevredigende ontwikkeling. Aan alle Oostenrijkers werd thans de vredes- hand geboden, ook den eerlijken strijder, die met het wapen in de vuist met een werkelijk geloof in het hart op de barricade had gestaan. Na een kort overzicht te hebben gegeven van de positieve resultaten, die zijn regeering heeft bereikt, zeide Schuschnigg; Het vader landsche front heeft thans plaats voor allen. Naast het vaderlandsche front zal er in Oos tenrijk geen politieke partij en geen politieke organisatie bestaan. Met Duitschland is overeengekomen, dat van Duitsche zijde geen inmenging in d» binnenlandsch-politieke aangelegenheden van Oostenrijk zal plaatsvinden. Schuschnigg gaf als zijn overtuiging te ken nen, dat de weg, dien Oostenrijk in de toekomst gemeenschappelijk met het groote Duitsche Rijk zal gaan, tot welzijn van het Oostenrijksche vaderland zal strekken. Schuschnigg besprak vervolgens de betrek kingen, die Oostenrijk met zijn naburen on derhoudt. Voorop stelde hij de vriendschappe lijke verhouding met Hongarije. Oostenrijk is, zoo zeide spr., vastbesloten, voort te gaan op den beproefden weg der pro tocollen van Rome. Het zou onjuist zijn, van een wijziging in de hartelijke betrekkingen tus schen Oostenrijk en Italië te spreken, zooals den laatsten tijd meermalen in de buitenland- sche pers geschied is. Dr. Schuschnigg verheugde er zich over, dat de pogingen geslaagd waren, om sociale tegen stellingen te overbruggen. Hij waarschuwde tegen de vorming van nieuwe fronten. Schuschnigg besloot met te verklaren: „Het gaat thans niet om den staatsvorm, maar om den staat, om het vaderland. De tijd van verdediging en afweer is voorbij. Nu begint het tijdperk van de aaneensluiting en van den opbouw." De kanselier sloot met de woorden: „Tot in den dood: rood-wit-rood." De bekende pater Friedrich Muckermann S.J. zal Vrijdag a.s., zooals de Reichspost mede deelt, te Weenen een lezing houden en deze, wijl die van Vrijdag reeds is uitverkocht, op 10 Maart herhalen. Dit Hjkt niets bijzonders. En is het tóch. Pater Muckermann is namelijk een fel tegenstander van het Derde Rjjk. Hij wordt in de nazi-pers dag in dag uit voor den ergsten aller emigranten en voor verrader des vaderlands uitgekreten. Een van de eischenvan Hitier aan Schuschnigg te Berchtesgaden zou geweest zijn, zoo verluidde het in de Duitsche pers, dat hij den strijdbaren pater een spreek verbod zou opleggen. Zooals men echter ziet, gaat pater Muckermann rustig met zijn lezin gen door en met gróót succes. I VERWACHTING: Meest matige Zuid- 1 oostelijke tot Zuidelijken wind, aanvanke- H Hjk nevelig tot licht bewolkt, later toene- II mende bewolking, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt tot 1§ lichte vorst des nachts, overdag iets zachter. VERDERE VOORUITZICHTEN: Toene- 1 mende kans op regen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliH BERLIJN, 24 Febr. (ReuterMen ver wacht, dat in het proces tegen ds. Nie moller in het begin der volgende week uitspraak zal worden gedaan. Gisteren ein digde het getuigenverhoor en vandaag heeft men een aanvang gemaakt met het laatste requisitoir en het laatste pleidooi. Men meent te weten, dat het Openbaar Mi nisterie twee der belangrijkste beschuldigingen heeft laten vallen, n.l. die van verraad en die van deelneming aan een politieke of monar chistische samenzwering. Aangenomen wordt, dat de predikant zal worden veroordeeld tot verscheidene maanden gevangenisstraf en dat deze straf als ondergaan zal worden beschouwd met het oog op het langdurige voorarrest. De bekende chirurg prof. Sauerbruch en „Ministerialrat" Brandenburg, welke laatste in den wereldoorlog beide beenen verloren heeft, zijn als getuigen gehoord en hebben beiden verklaard, dat de vaderlandsliefde van ds. Nie- möller boven alle verdenking verheven is. In rechterlijke kringen verzekert men, dat het proces zonder incidenten verloopt. Men zegt, dat Niemoller zou wenschen te antwoorden op de tegen hem Ingebrachte be schuldigingen en er hierbij den nadruk op zou willen leggen, dat de aanvallen die hij, naar beweerd wordt, zou hebben gericht tegen de ministers Goebbels en Kerrl door - hun optre den zijn uitgelokt. ROME, 24 Febr. (D.N.B.) Naar aanleiding van de drie heiligverklaringen met Paschen, zullen de hiertoe voorgeschreven consistoriën op 17 Maart en 7 April a.s. gehouden worden. Aan het eerste consistorie nemen slechts de te Rome verblij vende kardinalen deel, tot het tweede worden ook de Aartsbisschoppen en Bisschoppen, die binnen een afstand van honderd mijl van Rome wonen, worden uitgenoodigd. In de St. Pieterskerk worden de plechtigheden reeds voorbereid. Hierboven geven wij een afbeelding van het waven, vastgesteld voor de nako melingen van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins BernhardHet schild voor de vrouwelijke afstammelingen is gedekt met de koninklijke kroon, ter wijl dat voor de mannelijke in plaats daarvan twee helmen heeft HELSINGFORS, 24 Febr. (Reuter). De steeds terugkeerende grensincidenten, waarbij onlangs nog een Finsche grenswacht is doodgeschoten door een Russische patrouille, en de herhaalde inbeslagneming van Finsche visschersvaartui- gen in de Golf van Finland door de Russen, hebben de Finsche regeering ertoe gebracht maatregelen te nemen om dergelijke incidenten in de toekomst te voorkomen. De Finsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Sovjet-autoriteiten mede gedeeld, dat stappen worden ondernomen om een duidelijke scheidingslijn vast te stellen, op dat de visschers kunnen zien wanneer zij de grens der Finsche territoriale wateren bereikt hébben. Eveneens zullen boschjes en boomen nabij de landsgrens worden verwijderd. Tevens wordt een plan overwogen, waarbij aan het parlement zal worden verzocht extra credieten te verlee- nen tot versterking van de luchtverdediging en de grenswachten. Donderdagmiddag is te Enschede een vrij ernstige brand uitgebroken, welke het leven van een 3-jarig jongetje heeft geëischt. De krachtige reddingspogingen, welke de moe der en een buurman nog ingesteld hebben, zijn helaas vergcefsch gebleven. De brand ontstond plotseling in het groote pand Veenstraat 24, dat door een drietal fami lies was bewoond. De oorzaak is onbekend, maar op de bovenverdieping woedden de vlam men plotseling met groote hevigheid. Vooral het deel van het perceel, bewoond door de fa milie Mekes, stond in een oogwenk in lichter laaie. Dit gezin bestaat uit man, vrouw en drie kinderen. De man is werkloos en een kind is schoolgaand. Toen de vlammen opsloegen, was de moeder met het driejarig zoontje en een kindje van drie maanden alleen thuis. Met het ventje aan de hand snelde de moeder naar de wieg, om ook het jongste kind te grijpen, maar toen zij daartoe het jongetje losliet, liep het ventje in zijn angst van zijn moeder weg. De vrouw bracht het kleintje naar buiten, waar zij hoopte, haar zoontje ook te vinden, doch toen zy den uitgang bereikt had, bleek haar hoop ijdel. Razend van angst liep zij naar boven, midden in de vlammen, die haar haren schroei den, haar kleeren aantastten en haar beenen wondden. Even kon zij nog een glimp van haar zoontje opvangen, maar kon hem niet meer bereiken. Ook een buurman zocht, kruipend over den vloer, door den dikken rook tevergeefs haar het kind. Toen de brandweer verscheen stond de bo venverdieping geheel in vlammen en met groot materiaal werd het blusschingswerk verricht. Na anderhalf uur kon men op de boven verdieping komen en daar vond men het geheel verkoolde lijkje van het jongetje lig gen op den vloer dicht by de plaats, welke de buurman nog had weten te bereiken. Het lijkje is naar het R. K. Ziekenhuis overgebracht. Ook de zwaargetroffen moe der moest daarheen worden vervoerd. De bovenverdieping is uitgebrand, de bene denverdieping leed ernstige waterschade. Alles was verzekerd. Het bestuur van de Ned. Dagbladpers deelt mede, dat de voorbarige publicatie der foto's van het prinselijk gezin in een aantal Engel sche bladen niet te wijten is aan eenige fout van hen, die belast waren met de distributie van deze foto's aan de binnen- en buitenland sche pers. Kwade trouw is gebleken hier in het spel te zijn. Een foto-agentschap te Lon den heeft, niettegenstaande uitdrukkelijk in de Engelsche taal op de foto's vermeld was, dat zij niet vóór een bepaald uur op een bepaal den dag verschijnen mochten, een voor waarde, waar de Engelsche bladen zich zeker loyaal aan gehouden zouden hebben, repro ducties met weglating van die vermelding aan deze bladen toegezonden. Door deze inbreuk wist het bureau zich een voorsprong op zijn bona-fide collega's te verschaffen. Den Engel schen bladen treft dus geen blaam. Het be stuur zal trachten, maatregelen te nemen, dat in de toekomst dergelijke onregelmatigheid on mogelijk zal zijn. HANKAU 24 Febr. Het Chineesche pu bliek is, naar het Chineesche persbureau bericht, zeer verheugd over den aanval van de Chineesche luchtmacht op Formosa gis terochtend. Hierbij werden veertig Japansche vliegtuigen vernield en een benzine-depot in brand gescho ten. De Chineesche pers looft de vliegers die dezen aanval hebben gedaan. Hierdoor is het moreel van de troepen aan het front gestegen. De Chineesche luchtmacht heeft een nieuwe poging gedaan om Formosa te bombardeeren, doch zij kon dit voornemen niet volbrengen ten gevolge van de uitgebreide afweermaatregelen van de Japansche autoriteiten. Te 9.40 uur werd het eerste alarm gegeven, toen Chineesche vlieg tuigen bij Tsjau Hang Hau in Oostelijke richting vlogen. ■Hip: Wijlen Pater Mag, Alb. Doodkorte O.P. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Utrecht is Donderdagavond op 68-jarigen leeftijd overleden de in wetenschappelijke kringen vermaar de thomist, Pater Magister Alb. Doodkorte O. P. Sedert ongeveer een jaar was Pater Dood korte lijdende aan een slepende ziekte; de laatste vier tot vijf maanden werd hij in St. Joannes de Deo verpleegd. Ofschoon zijn toe stand reeds langen tijd veel zorg baarde, is het einde toch nog onverwachts gekomen. Pater Doodkorte werd 2 October 1869 te Leeuwarden geboren, maakte de lagere studiën aan het St. Dominicus-college te Nijmegen en trad in 1887 in de Orde der Predikheeren. In 1894 werd. hij priester gewijd en vanaf 1904 tot 1930 was hij te Zwolle, evenwel met een on derbreking van vier jaren (19121916>, toen hij te Huisen de Summa van St. Thomas doceerde. Vooral de armen waren het, die hij te Zwolle met raad en daad heeft ter zijde gestaan. Echter ook in Zwolle heeft hij het grootste deel van zijn wetenschappelijk werk verricht. In kringen van vakgeleerden stond Magister Doodkorte bekend als een universeel wijsgeer, een diep denker en oorspronkelijk vorscher op het gebied der philosophie. De thomistische wijsbegeerte heeft hij ver duidelijkt en verscherpt en het is geen wonder, dat pater Doodkorte de beste thomist van ons land is genoemd. Hij was een man, die met hart en ziel de waarheid zocht, vooruitstrevend in den besten zin des woords. Een generatie werd door hem gevormd. Figuren als Kors, Kre- ling, van Oudenrijn, Suermondt, waren zijn leerlingen. Zij allen zullen den groo- ten Magister, den beminnelijken mensch en eenvoudig vromen priester niet spoedig vergeten. Magister Doodkorte heeft geregeld philoso- phische cursussen gegeven aan de studenten te Delft, Groningen en Utrecht. Hier schatte men hem hoog om zijn helder, suggestief doceeren. Naar zijn oordeel zijn onze katholieke leiders in het algemeen te weinig philosophisch ge schoold en op menige plaats heeft hij daarom hulp geboden, wanneer een bepaalde kring van intellectueelen het gemis aan deze kennis voel de en dit door het volgen van cursussen wensch- te aan te vullen. Vooral ook onder zijn leiding kwam de uit gave tot stand van de „Wijsgeerige Grondbe grippen", waarin zoo bevattelijk mogelijk eeni ge onderwerpen, de philosophie nauw rakend, behandeld worden. Van zijn bekende publicaties noemen wij verder in de reeks Wijsgeerige Grondbegrip pen: „Begrippen" en „Causaliteit", zijn Bro chure over het Anti-wonderbewijs van David Hume, zijn bijdrage tot „Metaphysica en spe ciale wetenschap" enz. Rudolf en Eva Dolfuss zijn Weensche huis eigenaars geworden. Het huis Blütengasse 5 is te hunnen gunste aangekocht door een kleine groep der intiemste vrienden van den voor zijn vaderland vermoorden kanselier. Het werd aan de kinderen geschonken, om hen in het bezit LONDEN, 24 Febr. (Havas). Vanmiddag zijn een honderdvijftigtal studenten van de univer siteiten van Cambridge, Oxford en Londen naar het Lagerhuis getrokken, waar zij in de wandelgangen by de leden protesteerden tegen de nieuwe richting van de buitenlandsche po litiek. Zu eischten verder het uitschry'ven van nieuwe verkiezingen. MüNCHEN, 24 Febr. (D. N. B.) Generaal Ritter von Epp, leider van het koloniaal-poli tieke bureau van de N. S. D. A. P. en van den kolonialen bond, is naar Rome vertrokken. Vandaar zal hy zich, op uitnoodiging van den gouverneur van Libye, Balbo, naar Tripo lis begeven om een bezoek aan de Italiaan- De Oostenrijksche Bondskanselier Schuschnigg hield in den Bondsdag zijn met spanning ver beide rede. Men verwacht in het begin der volgende week de uitspraak in het proces tegen Ds. Niemoller. In een rumoerige zitting van den Japanschen Landdag werd het wetsontwerp inzake de na tionale mobilisatie fel aangevallen. Pater Magister Alb. Doodkorte O.P. is Donder dagavond te Utrecht overleden. Relieken van den H. Radboud van Assen en Deventer naar de St. Augustinuskerk te Nijlne gen overgebracht. De Tweede Kamer heeft Donderdag de behan deling der Indische begrooting voortgezet. Te 's-Gravenhage is het tienjarig bestaan van de Rijksfilmkeuring herdacht. By een brand te Enschede is een driejarig jon getje om het leven gekomen. Kwade trouw van een foto-agentschap te Lon den oorzaak van ontijdige nublicaties van foto's van het Prinselijk Gezin in Engelsche bladen. Bij een onderzoek is op een scheepsslooperij te Bolnes een veertigtal projectielen in beslag ge nomen New-Yorksche beurs: koersverliezen by onre gelmatige stemming. O Ga rechtop door het leven zonder arrogantie, zonder vrees, bewust van uw eigen waarde, maar bewust ook van de waarde der anderenGe hebt 'n eigen taak te vervullen in de maat schappij en uw levensroeping van God is zóó groot en zóó beteekenisvol voor de eeuwigheid, dat gij fier kunt gaan op die roeping; op uw taak! Maak u niet noodèloos klein, want nederig heid is niet: zijn persoonlijkheid ver liezen. Ga rechtop door het leven en durf daarbij ieder in de oog en te blik ken, zonder angst, zonder aanstelle rij. Volbreng uw dagelijkschen plicht met die zelfverzekerdheid, welke noo- dig is om te slagen en het u opge legde naar behooren te vervullen. Ga rechtop door het leven.... LONDEN, 24 Febr. (Havas). De Duitsche zaakgelastigde Woermann heeft vandaag een bezoek gebracht aan lord Plymouth met wien hy zich langen tüd onderhield over het Duit sche antwoord op het 'Engelsche bemiddelings voorstel inzake de terugtrekking van vrijwilli gers. Zooals men weet werd dit antwoord twee da gen geleden aan de Britsche regeering over handigd. Het hield de goedkeuring in der Brit sche formule. Officieele kringen te Berlijn bevestigen, dat het antwoord, dat Woermann aan lord Ply mouth heeft overhandigd, in groote hjnen be vestigend is, doch voor het oogenblik gaf men geen nadere inlichtingen over den inhoud. In het Amerikaansche natuurhistorische mu seum te New-York wordt op het oogenblik een smaragd tentoongesteld, welke op kunstmatige wijze is vervaardigd op eenzelfde wyze als het proces zich in de natuur ontwikkelt. Het is een 25-karaat steen, die de grootte heeft van een kininepil. Hij is vervaardigd door de I.G. Far- ben-industrie, die de geheime formule in bezit heeft. Deze uitvinding maakt een einde aan de jacht op het geheim van de kostbare steenen, welke in 1848 ontstond. Precies een jaar geleden von den de geleerden een gedeeltelijke oplossing voor het vraagstuk, kleine smaragden ingroep- vorm, gelijkende op een tros druiven, te ver vaardigen. Natuuriyke smaragden zijn echter zuivere zeshoeken en hun grootte loopt in de honderd karaat. De nieuwe steen is niet zes hoekig, doch toont het begin van de zes kan ten, welke kenmerkend zyn voor den werkeiy- ken smaragd. IkVAVwwwr.illlllllllJJjjjjjjjj Stand op Vrijdag 1 uur v.m,: 774.9 Vorige stand: 772.4.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1