Lord Halifax minister De moedige rede van Schuschnigg Nieuwe voorzitter R.K. Staatspartij Politiek debat in Fransche Kamer Het nieuws van heden g De Canonisaties op Paaschdag DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - CIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21042 Zijn benoeming tot opvolger van Eden officieel bekend gemaakt Besprekingen met Lord Perth De niet-inmenging Sovjet-Rusland laat nog steeds op zich wachten De „neen"-stemmers bekend gemaakt Lijst van tegenstanders der nieuwe Roemeensche grondwet Een Rembrandt brengt 7000 guineas op Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii^ Vóór de plechtige Heiligverklaring in den St. Pieter wordt een drievoudig Consistorie gehouden Nazi-kringen te Berlijn zijn teleur gesteld, maar onthouden zich van commentaar Voldoening te Rome en op het Vaticaan Oefening met gasmaskers voor de vrouwelijke leden van de Aero-club op het vliegveld van Romford in Essex Met 82 van de 116 stemmen is mr. T. J. Verschuur gekozen Mr. T. J. Verschuur De troepen van Franco vonden bij hun intocht in Teruel de stad voor een groot gedeelte verwoest „Gelijkheid, maar geen voorkeur" Nobelprijs verduisterd De vredesprijs van Ossietzky door een ander geïnd en uitgegeven Gifmenger gearresteerd Hij diende zijn familieleden arsenicum toe De besprekingen met De Valera VON PAPEN VERLAAT WEENEN Een kruisvuur van interpellaties over de buitenlandsche politiek De verhouding tot Duitschland De arrestaties in Bulgarije Politici weer op vrije voeten gesteld Von Ribbentrop komt afscheid nemen Binnenkort terug naar Londen Britsch-F ransche besprekingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 25 Febr. (Reuter) De be noeming van Lord Halifax tot minister van Buitenlandsche Zaken en van Richard Austen Butler tot onderstaatssecretaris van dit Departement, is officieel bekend ge- maakt. Omtrent de benoeming van Lord Halifax Wordt nader vernomen, dat, aangezien de nieuwe minister lid is van het Hoogerhuis, de minister-president voornemens is in het Lager huis alle belangrijke aangelegenheden op het gebied van de buitenlandsche politiek persoon lijk te behandelen. Lord Halifax zal de functie van „Lord-presi- dent van den raad" blijven waarnemen. De Britsche ambassadeur te Rome, Lord Perth, heeft reeds een onderhoud gehad met Lord Halifax over de as. Engelsch-Italiaansche besprekingen. Vanmiddag bracht Lord Perth een bezoek aan Neville Chamberlain. In tegenstelling met het geen men verwachtte, schijnt het thans waar schijnlijk, dat Lord Perth eerst einde van de volgende week naar Rome zal terugkeeren. Indien dit juist blijkt, zullen de Britsch- Italiaansche besprekingen eerst in de daarop volgende week beginnen. LONDEN, 25 Febr. (Reuter). Terwijl de Sovjet-Russische ambassadeur nog steeds op instructies uit Moskou wacht, aleer hij zijn houding kan bepalen tegenover de Britsche formule inzake Spanje, hebben de regeeringen van Duitschland, Frankrijk en Italië deze formule reeds in beginsel aan genomen. Men hoopt, dat de ondercommissie van de niet-inmengingscommissie nog voor het einde ider volgende week zal kunnen bijeenkomen. In Duitsche kringen te Londen wijst men er op, dat Duitschland het aannemen van de Brit sche formule niet afhankelijk heeft gemaakt van het herstellen van de controle te land door de neutrale commissies, aangezien deze zaak reeds is geregeld door een eenstemmige beslis sing van de niet-inmengingscommissie. In politieke kringen vraagt men zich af, of 'door Italiaansche kringen het antwoord van Rome op gelijke wijze zal worden geïnterpre teerd. BOEKAREST, 25 Febr. (D.N.B.) De Roemeensche bladen publiceeren een lijst met de namen der Roemeensche staatsbur gers, die te Boekarest tegen de nieuwe grondwet hebben gestemd. Van de meer bekende politici, die niet aan de stemming deelgenomen hebben, worden Codreanoe, George Bratianoe, Mihalache en Manioe genoemd. Goga en de liberaal Dinoe Bratianoe waren reeds van te voren naar het buitenland vertrokken. LONDEN, 25 Febr. (A.N.P.) Het portret dat Rembrandt heeft geschilderd van zijn vader is heden bij Christies te Londen verkocht voor zevenduizend guineas. Men herinnert eraan, dat dit schilderij zestig Jaar geleden werd verkocht als een portret van .Wilhelm Teil voor honderd pond sterling. =j Verwachting: Meest matige Zuid-Oos- S telijke tot Zuid-Westelijken wind, toene- j= mende bewolking, weinig of geen regen, ÊI iets zachter. H Verdere vooruitzichten: Zacht weer met toenemende kans op regen. ^Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 25 Februari: Over het a.s. Consistorie werden in bui tenlandsche en ook wel in Italiaansche kranten onware geruchten en berichten ver spreid. In Vaticaansche kringen ontkent men ten stelligste dat de H. Vader in het as. Consistorie een nieuwen kardinaal zou benoemen. Op 17 Maart a.s. wordt een Geheim Consisto rie gehouden waarin aan alle verzamelde kardi nalen mededeeling zal worden gedaan van de a.s. plechtige Heiligverklaring van den Z. An dreas Bobola S.J., den Z. Salvatore da Horta en den Z. Giovanni Leonardi. Op dit Consistorie zal den kardinalen worden medegedeeld dat het heiligverklaringsprocas van deze drie Zaligen ge sloten is. Direct daarop zal een Openbaar Consistorie worden gehouden, waarbij de secretaris een „Breve ad principes" zal voorlezen, waarin de H. Vader den wensch te kennen geeft, dat Hij in een Semi-openbaar Consistorie ook het geheele episcopaat van de toekomstige Heiligverklaring op de hoogte wil stellen. Dit Semi-openbaar Consistorie zal gehouden worden op 17 April, waarna de plechtige Heiligverklaring in den St. Pieter plaats vindt. Al deze kerkelijke maatregelen zijn voor schriften, die bij een canonisatie in acht geno men moeten worden. Aan het Semi-openbaar Consistorie zullen alle in Rome aanwezige pa triarchen en bisschoppen deelnemen. Uit de woorden van den H. Vader op het laatste Consistorie gesproken: „Dit Consistorie zal wel Ons laatste zijn" meent men eveneens te kunnen opmaken, dat de H. Vader geen Con sistorie voor de benoeming van een kardinaal zal bijeenroepen. BERLIJN, 25 Febr. (Havas). De door Schusóhnigg gehouden redevoering wordt in Duitschland niet gecommentarieerd. Be voegde Berlijnsche kringen verschuilen zich achter de afwezigheid van de voor naamste leiders van het Rijk, die zich thans met Hitler in München ophouden. Toch doet men te Berlijn op veelbeteekenen- de w;jze uitkomen, dat het voor zekere hoofd steden voorbarig zou zijn overhaaste gevolg trekkingen uit deze rede te maken. Deze rede was, naar men zegt, bestemd voor een speciaal publiek, dat in groote meerderheid bestond uit aanhangers van het systeem-Dollfuss. Men wenscht er te Berlijn op te wijzen, dat Schuschnigg krachtig de Duitsche missie van Oostenrijk heeft onderstreept en dat het niet zou passen zich in het buitenland te zeer te verheugen over zekere punten, die tegen het nationaal-socialisme gericht waren. In nationaal-socialistische kringen heeft niettemin de redevoering van Schuschnigg groote teleurstelling gebaard. Men had er op de besprekingen van Berchtesgaden een geheel andere reactie verwacht. Men put zich uit in het verzekeren, dat de lijn der Duitsche politiek tegenover Oosten rijk op geen enkele wijze zal veranderen, en dat het Rijk van geen enkel fundamenteel doel zal afzien. De Italiaansche pers wijdt zeer veel aan dacht aan de rede van Schuschnigg en legt den nadruk op de „nieuwe bevestiging van de autonomie en de onafhankelijkheid van het Duitsche Christelijke Oostenrijk". Met voldoening maakt men ook gewag van de toespeling op de levensvatbaarheid van de protocollen van Rome en de hulde aan de werkzaamheid van Mussolini: In kringen van het Vaticaan wordt de rede van den Bondskanselier volledig goed gekeurd. De katholieke kanselier, aldus verklaart men, fiieeft zich een moedig ver- Vrijdagavond is te Utrecht de ver gadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij begonnen. Deze bij eenkomst droeg een besloten karak ter, na afloop waarvan de voorzitter ons mededeelde, dat na *n korte be raadslaging met 82 van de 1 1 6 stem men mr. T. J. Verschuur tot Partij voorzitter is gekozen. Vervolgens zijn in het dagelijksch bestuur nog gekozen mr. dr. P. J. Witteman, Over- veen, met 100 stemmen, A. C. de Bruyn, Utrecht, met 106, mr. Baron van Voorst tot Voorst, Ubbergen, met 79 en mr. J. Houben, Breda, met 102 stemmen, terwijl totaal 118 stemmen waren uitgebracht. De waarnemende voorzitter, mr. J. J. A. H. Houben, heeft aan het begin van den avond een openingsrede gehouden, waarin hjj herin nerde aan het heuglijk feit van de geboorte van Prinses Beatrix. Spr. wees er op, hoe door deze gebeurtenis de grondslag van onze een heid, ons erfelijk nationaal koningschap, weer is versterkt. Vooral In dezen kring verdient dit een woord van innigen gelukwensch en dank aan God. De geboorte van een nieuwe Oranje telg is geen symbool zonder meer. Het Koning schap der Oranjes is een levende realiteit, die zich voortdurend laat gelden, maar in het bij zonder bij gelegenheden, waarbij het ingrijpen van de Kroon gewenscht is. Het behoort bij ons democratisch Nederland. In verband hier mede herinnerde spr. aan het woord van Wil lem den Zwijger, dat het Staatshoofd spreke ten behoeve der maatschappij en in het alge meen belang. Onwillekeurig gaan ook de gedachten uit naar de groote moeders van het Oranjehuis, van wie twee: Koningin Emma en Koningin Wilhelmina tot onzen tijd gerekend kunnen worden. Koningin Emma is helaas heengegaan Bij deze twee heeft zich als derde Juliana ge voegd, aan wie gegeven moge worden het ge luk, dat de schoone naam van de kleine be looft. Wij vbelen het als een behoefte des har ten om Oranje lief te hebben en dit wordt door ons, katholieken, te sterker gevoeld om dat tot het geestelijk bezit der Oranjes een sterk Godsvertrouwen behoort, dat ook thans weer Is beloond. dediger getoond van een standpunt, dat altijd door de Kerk is goedgekeurd. De slechte indrnk, op het Vaticaan gewekt door het onderhoud te Berchtesgaden, is door de rede totaal weggenomen. De Oostenrijksche Reichspost spreekt in zijn commentaar op de redevoering over Duitschen vrede en Duitsche trouw en verklaart, dat te Berchtesgaden slechts werd overeengekomen, dat de nationaal-socialistische Oostenrijkers rechtsgelijkheid zouden krijgen, doch geen voor keur. Wien het met den vrede ernst is, moet de overeenkomsten strikt naleven. Schuschnigg, aldus verklaart men van andere zijde, heeft met zijn rede de geheele wereld aangetoond, dat het volk van Oostenrijk den vasten wil heeft, zijn land en zijn vrijheid te verdedigen. Thans moet vrede in Oostenrijk heerschen. Een constructieve, economische en financieele politiek zal de rotsvaste basis vormen voor den opbouw. BERLIJN, 25 Febr. (D.N.B.) Heden is te Berlijn het proces begonnen tegen een zekeren dr. Wannow, die ervan wordt be schuldigd, 'n groot deel van den Nobelprijs voor den vrede, welken de bekende pacifist Ossietzky in 1935 heeft gewonnen, te heb ben verduisterd. Ossietzky had den beklaagde een algemeen» volmacht gegeven om het geld, ongeveer hon derdduizend mark, van Noorwegen naar Duitschland te brengen, tegen een provisie van twintigduizend mark. Wannow liet in Duitsch land het geld evenwel op zijn eigen rekening schrijven en leende aanzienlijke bedragen ervan aan zijn vrienden en bekenden. Toen de politie ingreep kon zij nog slechts zestienduizend mark voor Ossietzky redden. Bij het proces is gebleken, dat de Bank van Noorwegen eerst heeft geweigerd het geld aan Wannow uit te betalen, omdat hij verzuimd had zijn handteekening te laten legaliseeren. Heden moest de zitting onderbroken worden, aangezien Ossietzky nog niet sterk genoeg bleek om het getuigenverhoor vol te houden. BOEDAPEST, 25 Febr. (D.N.B.) Te Alsone- medi in Hongarije is een molenaarsknecht ge arresteerd, die ervan beschuldigd wordt, dertien personen, waaronder zijn naaste familieleden, met arsenicum te hebben vergiftigd. Drie personen zijn ten gevolge hiervan reeds overleden. De dader wilde zich in het bezit stel len van het aanzienlijke erfdeel zijner verwan ten. Ook eenige medeplichtigen van den gif menger zijn gearresteerd. LONDEN, 25 Febr. Malcolm MacDonald, de minister voor de Dominions, heeft vanochtend wederom een onderhoud gehad met De Valera. Later op den dag hebben de Engelsche minis ters de vertegenwoordigers van Eire ontvangen. Vanmiddag werden op het ministerie voor de Dominions de handelsbesprekingen hervat. De Valera zal morgenochtend met de overige leden van de Iersche delegatie vertrekken. De delegatie zal Donderdag te Londen terugkeeren om de besprekingen voort te zetten. Intus- schen zullen de deskundigen, die te Londen ge bleven zijn, doorgaan met de bestudeering van de kwesties van technischen aard. WEENEN, 25 Febr, (D.N.B.) De Bondspre sident heeft heden den Duitschen ambassadeur Von Papen in afscheidsaudiëntie ontvangen. De vertrekkende ambassadeur zal eenigen tijd in de bergen gaan doorbrengen. PARIJS, 25 Febr. (Havas). Vanochtend heeft de Fransche Kamer een aanvang ge maakt met een debat over de buitenland sche politiek der regeering. In de regeeringsbank hadden De Tessan en Delbos plaats genomen. Pezet van de demo cratische volkspartij opende de interpellaties. Hij toonde zich ongerust over de gebeurtenis sen in Oostenrijk en zeide: „Zal Frankrijk Schuschnigg's oproep tot verhindering van den „Anschluss" beantwoorden? Zullen Engeland en Frankrijk antwoorden op het beroep, dat de Bondskanselier gisteren op hen gedaan heeft? Al neemt Engeland een zekere vrijheid op juri disch en politiek gebied, wij Franschen zijn ge bonden. Wij moeten niet den indruk wekken, dat wij sidderen voor de Duitsche bedreigin gen." De afgevaardigde Valentin van de republi- keinsche federatie sprak over de Duitsche ko loniale eischen. Frankrijk, zoo zeide hij, kan de koloniale kwestie niet beschouwen als een ter rein, waarop overeenstemming met Duitschland bereikt moet worden of waarover zelfs maar ge sproken zou moeten worden. Champeaux van de alliantie van linksch-repu- blikeinen en onafhankelijke radicalen betreurde het, dat de Fransche regeering niet eerder tot normale betrekkingen met Italië teruggekeerd is, en drong er op aan, dat Frankrijk niet bui ten de Britsch-Dultsche besprekingen blijft. Ook Boucher (republikeinsche federatie) her innerde aan de Duitsche koloniale eischen en deed een heftigen aanval op de buitenlandsche politiek van het Volksfront. Hij verweet „den sectarisehen politici" Frankrijk in onmin te hebben gebracht met Italië, terwijl slechts het Italiaansche leger aan den Brenner Duitsch land had kunnen doen terugwijken. Duitsch land heeft Fransche koloniën opgeëischt, om dat de Fransche regeering nooit met stelligheid geweigerd heeft. De vergadering werd vervolgens tot den na middag verdaagd. Om vijf minuten over drie werden de debat ten hervat. Namens de socialistische partij sprak Grum- bach. Spreker betreurde het, dat men vroeger niet meer concessies heeft gedaan aan het re publikeinsche Duitschland. Ook spreker en zijn vrienden hebben gewild, dat Italië een vriend bleef van Frankrijk, doch door de verovering van Ethiopië heeft Italië zelf de verantwoorde lijkheid voor de breuk op zich genomen. Het belangrijkste acht spreker op het oogenblik de betrekkingen tot Duitschland en hij vraagt of het aan het bewind komen van de regeering van het Volksfront de ver houding minder goed heeft gemaakt. Spreker viel vervolgens Flandin aan; deze heeft in de commissie dingen gezegd, welke hij volgens spreker in de Kamer niet zou herha len. Volgens Flandin zou de demoralisatie van de geesten in Frankrijk naar een oorlog leiden. De socialisten verlangen slechts één politiek, n.l. die, welke de grootste garantie geeft voor het handhaven van den vrede. Vrede met Duitschland kan volgens Grumbach evenwel niet bestaan op grondslag van Hitler's rede van 20 Februari. De rede van Grumbach werd herhaaldelijk onderbroken door toejuichingen van linksch en interrupties van rechtsch. Vervolgens werd de zitting te kwart voor vijf opnieuw verdaagd. Na de hervatting kreeg Ibarnegaray van de „Parti social francais" het woord. Hij ver klaarde, dat alle Franschen overeenstemming zoeken met Duitschland. Sedert twintig jaar doet Frankrijk niets dan toegeven. Spreker vroeg zich af aan welke beloften Mussolini gehoorzaamt om de Donau-staten aan Duitschland over te laten. Vervolgens bracht spreker hulde aan Schuschnigg en hij begroette de toenadering tusschen Engeland en Italië. Tenslotte vatte hü de politiek, welke moet worden gevolgd, als volgt samen Waakzaamheid ten aanzien van Duitschland, vriendschap met Italië en steun aan Oosten rijk. Te tien minuten over zeven vanavond werd de vergadering geschorst tot half tien. De benoeming van Lord Halifax tot minister van Buitenlandsche Zaken in Engeland officieel bekend gemaakt. Nazi-kringen te Berlijn teleurgesteld over de rede van Schuschnigg; instemming te Rome en op het Vaticaan. Debatten in de Fransche Kamer over de bui tenlandsche politiek. Tot voorzitter van de R.K. Staatspartij is ge kozen mr, T. J. Verschuur. Vrijdag heeft de Tweede Kamer de behandeling van de Indische begrooting voortgezet. De ministerieele beslissing betreffende kazerne bouw te Ermeloo is spoedig te wachten. Geslaagde conversie van leening Noordholland. New-Yorksche Beurs: stemming onregelmatig. O U itspreken We zijn in den tijd der jaarvergade ringen. Verslagen van secretaris en penningmeester worden voorgelezen en debat ontbrandt soms over het be stuursbeleid. Wee den voorzitter die de kritiek denkt te kunnen smoren. Wee vooral hem die de menschen niet hun gedachten rustig laat formuleeren. Laat de menschen toch uitspreken! De meesten bedoelen het zoo ernstig niet als het aanvankelijk lijkt. Laat gerust naar voren komen wat er leeft en woelt in een kring. Iedereen moet zich kunnen uitspreken. En wie de kunst verstaat de menschen kalm aan het woord te laten, zonder nochtans de leiding uit handen te geven, zal on dervinden dat daarmede de zaak het beste gediend is. Hak iemands be toog niet midden in een zin af. Poog te begrijpen wat een ander bedoelt. Leer zelf de kunst van luisteren in dien ge wilt dat anderen naar u luis teren en uw leiding volgen! SOFIA, 25 Februari (Havas). De gisteravond door de Bulgaarsche politie garresteerde poli tici werden, na gehoord te zijn, op vrije voeten gesteld. Het doel hunner bijeenkomst was een brief aan den koning op te stellen om te protes teeren tegen het optreden der politie in de provincie tegenover personen, die voor de vol gende verkiezingen candidaat zijn gesteld. Deze brief werd vanmiddag op het paleis af gegeven. De onderteekenaars verzoeken onver wijld door den koning in gehoor te worden ont vangen. Zij protesteeren voorts tegen hun arrestatie. LONDEN, 25 Febr. (Reuter) In Duitsche kringen wordt verklaard, dat Von Ribbentrop binnenkort een bezoek aan Londen zal bren gen om afscheid te nemen van zijn vrienden. Het verluidt, dat hij dan Chamberlain en Halifax zal ontmoeten. Het zou niet onnatuurlijk zijn, indien de be sprekingen dan het terrein der Britsch-Duit- sche betrekkingen zouden beslaan. Niets wijst er evenwel op, dat deze bespre kingen anders zullen zijn dan een niet-formeele ged achten wisseling. PARIJS, 25 Febr. (Havas) De Britsche ambassadeur te Parijs, Sir Eric Phipps, heeft vanmiddag tijdens een onderbreking van de zit ting van de Kamer een onderhoud gehad met Chautemps en Delbos. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 773.1 Vorige stand: 772.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1