Katholieke vraagstukken Waar de filmband rolt Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen Eden spreekt tot zijn kiezers ACHTERSTELLING BIJ BENOEMINGEN miuT-QiRE coionnts Rioleeringsplan gewijzigd |!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiii!iiiHiiiininniiiiiiiiniiiiiiniiniiiiiiiiiiiniiinminniiHiiHiiiiiiiiiiiiiniii!iiiiiniiiiiiiiii§ ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938 i GEMEENTERAAD HAARLEM Breede debatten over het euvel van het N ieuw-M althusia- nisme, die volgende week worden voortgezet Nieuwe spelling aangenomen De subsidies Algemeen Beheer De spelling Achterstelling katholieken Openbare veiligheid hebben altijd voorrang, ook ar kruisen zij den voorrangs- weg, waarop u rijdt. PALACE-BIOSKOOP Pygmalion Palace-Filmac REMBRANDT-THEATER Dolores del Rio en Peter Lorre in De spion der landers Tenslotte de journaals met aanschouwelijke nieuwtjes van hier en overal en alles bijeen dus een programma, dat wij gaarne aanbevelen. FRANS HALS-THEATER De Burcht der stilte Artisfilm De directie heeft de sympathieke gedachte om Zondagmorgen om half 12 de Artisfilm te vertoonen, toegelicht door den heer Portielje, inspecteur van Artis. En om de zeer interes sante film met de deskundige toelichting, .én om het goede doel, bevelen wij deze voorstel ling, waarvan de opbrengst geheel aan Artis ten goede komt, gaarne aan. Niet naar zee, maar zuiverings installatie voor afvoer naar Spaarne Haarl. Reddingsbrigade van Drenkelingen (Gedeeltelijk gecorrigeerd) WIELRENNEN De Zesdaagsche te Antwerpen Vrijdagavond met levendige jachten ingezet BILJARTEN TOURNOOI CADRE 71/2 TE AMSTERDAM IJSHOCKEY Amerikaansche ploeg naar Nederland Aan de procedure, die de regee ring thans volgt, zijn groote gevaren verbonden Italië's eisch was: nu of nooit! Kard. Innitzer schrijft gebeden voor Voor het welslagen van Schusch- nigg's streven Universiteit van Graz gesloten Broeinest van nat.-socialistische agitatie WEENEN, 25 Febr. (Havas-A.N.P.). Op bevel der autoriteiten is de Universiteit van GraZ voor onbepaalden tijd gesloten. De sluiting is geschied op last van Weenen, omdat deze hooge- school een broeinest is van nationaal-socialis" Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiimiiiiiiiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring van den Haarlemschen gemeenteraad wer den de replieken over de algemeene beschou wingen van de begrooting 1938 gehouden. De heer VISSER (C. H.) drong nogmaals aan op arbeidsobjecten voor jonge arbeiders. Laat ze een vereenigingsgebouw bouwen, zoo als in Vucht geschied is. De heer PEPER (C. P. N.) trok zijn motie in zake de samenwerking met de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, na het antwoord van B. en W., in. De heer WOLZAK (A. R.) kon zich niet aan de gedachte onttrekken, dat het met het be zuinigen zoo goed als gedaan is, omdat Den Haag toch al genoeg doet. De heer NOORDHOFF (S. D.) betreurde de zienswijze van den burgemeester over de an nexatie, ook al begon de burgemeester te ver klaren, dat hij zich eerst dieper in de kwestie wilde inwerken. Hij had in het antwoord van den wethou der van Financiën gemist, aan wien de strop van de mislukte 3 pet. leening is toe te schrij ven. Geroep van de tafel van B. en W.: Wat strop? Hoe komt u er bij? Wie zegt dat? De heer BIJVOET (R. K.) kwam nog even op de homogeniteit terug: het gaat hier min der om het woord dan om den geest. De geest is er in het college, blijkens de antwoorden van de groene tafel en dat heeft spr. verheugd. Wat de kwestie van den Nieuw Malthusiaan- achen Pond betreft, uitte spr. zijn genoegen over de nadere verklaringen rondom een „lap sus'' in he« voorloopïg verslag. Het college is het dus in feite met hem eens, De wethouder van financiën de heer v. d. WALL (C. H.) antwoordde, dat het crediet der gemeente Haarlem door de 3 pet. leening volkomen, maar dan ook vol komen ongeschokt is gebleven. Wethouder REINALDA (S. D.) kwam op te gen de gedachte van den heer Wolzak. De verantwoordelijkheid van B. en W. tegenover de burgerij is zeker niet minder dan vroeger en er zijn bewijzen te over, dat zelfs dit jaar pog bezuinigd is. De VOORZITTER kwam nog even terug op den Japsus" door den heer E ij voet aangeduid. De tekst het gaat hier over anti-concep- tioneele middelen luidt: „Wij zijn van mee ning, dat de hierbedoelde verbodsbepalingen eventueel in het leven geroepen zouden moe ten worden bij de wet, omdat, gesteld dat hier mede een belang gediend wordt, dit dan toch zeker een algemeen landsbelang zou zijn." Hier is geen lapsus. B. en W. handha ven de woorden „gesteld dat hiermede een belang gediend wordt". Ze bedoelen daar mede, dat ze niet ja en niet neen willen zeggen, zich er dus niet over willen uitla ten. Zij staan handhaving van de zedelijke volkskracht voor, maar zij willen die niet aan deze vraag en dit antwoord verbin den. Vervolgens kwamen aan de orde de subsi dies, die in 1938 verleend kunnen worden. De VOORZITTER deelde mede, dat hij prijs stelt op het verleenen van een sub sidie aan de Vrijwillige Burgerwacht. Het heeft geen doel over dit vraagstuk lang durige debatten te openen, daar dit al eenige malen geschied is. Spr. wilde alleen zijn standpunt bekend maken. Zooals reeds eerder bericht, diende een aantal leden een voorstel in, om aan de Bur gerwacht een subsidie van 1000 toe te ken nen. De heer DRILSMA (S. D.) hield zijn beken de jaarlijksche betoog om den financieeien toe stand van de Haarlemsehe Orkest Vereeniging te verbeteren. De H. O. V. is in een jubel jaar en nu is 15000 subsidie niet voldoende. Kan van het overschot van de Frans Hals tentoonstelling niet een gratificatie aan het orkest gegeven worden? Hoeveel dat overschot is, is nog steeds niet bekend gemaakt, maai' het is er in elk geval. De heer VAN TETERING (R. K.) herinner de aan zijn initiatief om „Haarlems Bloei" te stichten. Het subsidie is door de regeering ge halveerd, is het dan ook wel tactisch om het nu wéér op 5000 te brengen? Spr. wenschte dank en hulde te uiten voor de medewerking van B. en W. voor dit belangrijke initiatief. Het college blijve echter in Den Haag pa raat voor het bekeeringswerk. Geld is dus op dit oogenblik niet meer te verkrijgen, maar wél kan de dienst van Hbut en Plantsoenen zeer veel voor de stichting doen. Samenwerking met andere gemeenten moet ook op het programma staan en die wordt niet gediend door annexatie-geschetter. De heer v. KESSEL (R. K.) vroeg een sub sidie van 50 voor een naaicursus van den R. K. Volksbond, afd. Overveen en Omstre ken. De heer CASTRICUM (R. K.) verzette zich tegen een grootere subsidie aan de H. O. V. De Burgerwacht dient haar 1000 weer te ont vangen, ook al in verband met de luchtbe scherming. Mevrtmw MAARSCHALL CS. D.) verzette zich tegen de subsidie door den heer v. Kessel gevraagd. Op de huishoudscholen, ook op de R. K., worden deze cursussen gegeven, ook voor minder bedeelden. De heer WESTER VELD (S. D.) verklaarde, dat, zoolang de burgerwacht dient om andere mede-burgers eventueel te bestrijden, zijn frac tie haar stem niet aan eenige subsidie kan ge ven. De luchtbescherming kan b.v. even goed door de'E. H. E. O. verzorgd worden. De heer VISSER (C. H.) luisterde aandach tig naar de pleidooien voor de H. O. V., maar weet men wel, dat vele Haarlemsehe kunste naars noodlijdend zijn, terwijl er niets voor gedaan wordt? Verschillende sprekers gaven daarop nogmaals hun standpunt te kennen over verschillende suhsidies. Wethouder v. d. WALL (C. H.) zegde toe de vraag van den heer Drilsma over de verdee ling van een voordeelig saldo van de Frans Hals-tentoonstelling t. z. t. te berde te zullen brengen. Wethouder v. LTEMT CR. K.) behandelde de vragen over „Haarlems Bloei". Is de raad zoo royaal geweest met het verleenen van 5000 subsidie? Het ging hier om eigen belang. Meer welvaart beteekent een betere financieele toestand voor de stad. De verschillende com missies der stichting werken hard om den bloei van Haarlem te bevorderen. Maar geen geld. geen Zwitsers. Andere gemeenten verstaan ook de vreemdelingenindustrie en geven er vee) geld voor uit, wat spr. met cijfers aantoonde. Waarom wil men Haarlem dan toch op dit ge bied beknotten? 2500 is niet voldoende, zoo dat verschillende plannen zijn blijven liggen. Het Verkeershuis op het Stationsplein kost geld, de reclame verslindt sommen etc. Haar lems Bloei is een der meest ledenrijke veree- nigingen, die op dit gebied in den lande wer ken. Wij versagen niet!, riep spr. uit. We gaan door! Vooral onze naam als bloemenstad zal hoog gehouden worden. Spr. noemde een „Nar- cissenweek" en een „Tulpenweek" etc. Aan samenwerken met omliggende gemeen ten wordt gewerkt De subsidie-lijst werd daarna z. h. s. vastgesteld. Dat houdt oa. in een onver anderde subsidie van 15000 aan de H.O.V. Het voorstel om 1000 subsidie te ver leenen aan de .Vrijwillige Burgerwacht werd in stemming gebracht. De stemmen staakten, zooals den vorigen keer. Weth. Boes was afwezig, maar stemde de vorige maal tegen. Woensdag vindt de herstem ming plaats. Het voorstel om een subsidie van 50 te geven aan de Esperanto-kindercursussen in Haarlem werd aangenomen met 2216 stem men. Het voorstel subsidie naaicursus R. K. Volks bond te Overveen werd verworpen met 2315 stemmen. In bespreking kwam vervolgens het hoofd stuk Algemeen Beheer. De heer v. BOCKHOVEN <.S. D.) bracht hul de aan het gemeente-personeel, dat ondanks sterk verminderde salarieering zeer veel werk verzette en besprak verder de grootere inscha keling van commissiën, waartoe hij ter ver krijging een motie indiende. De heer CASTRICUM (R. K.) bracht de achterstelling van katholieken bij de benoe ming van gemeentepersoneel op het tapijt. Daar dient een einde aan te komen. De min derwaardigheidsgedachte is niet langer te ver dragen. Spr. las daarop het artikel voor, dat indertijd over deze zaak in onze courant is gepubliceerd. Groote achterstand bij politie, bedrijven, openbare werken, ja overal. Het soc. dem. raadsld de heer Posthumus diende een voorstel in, om in de gemeente-ad ministratie voortaan de „Spelling 1934" (Mar- chant) te volgen. Hij kreeg daarbij den steun van den heer v. Dam (V. D.), maar B. en W. antwoordden, dat ze zich houden aan de gedragslijn van de re geering. De beslissing zou eerst na het diner vallen. In de avondvergadering zette de heer VIS SER (C. H.) het debat over de spelling voort. Hjj zag niet in, dat de gemeente Haarlem iets mocht doen op dit gebied, terwijl het Rijk vóór moet gaan. De spelling-Marchant is, vol gens spr., een verdund aftreksel van Kolle- wijn. De VOORZITTER zou gaarne een einde ma ken aan de discussie en de stemming uitspraak laten doen. Het college blijft bij zijn stand punt. De heer WEUSTINK (R. K.) «die een gedo cumenteerde rede tegen die van den heer Posthumus gereed had was zoo welwillend zich neer te leggen bij het verzoek van den voor zitter. De VOORZITTER: Ik stel dat buitengewoon op prijs! Over het hoofdstuk zelf werd het debat ech ter voortgezet. De heer v. TETERING (R. K.) kon zich niet indenken, dat de katholieken met opzet in Haarlem achtergesteld worden. Zoo kleinzielig is men hier toch niet meer! Maar wat doet men dan met die cijfers, die op achterstelling wijzen? B. en W. dienen een diepgaand on derzoek in te stellen. De heer KLEIN (R. K.) zou, gezien den toe stand van de financiën, geen voorstel willen doen tot verbetering van de salarissen der po litie. Maar hij verzocht B. en W. de zaak eens te bekijken, het is zeker mogelijk, dat men in Den Haag geen bezwaar maakt tegen ophef fing van schrijnende verschillen. In het afgeloopen jaar is minder gebruik gemaakt van de commissies van bijstand dan voorheen. Ook spr. behandelde de achterstelling van katholieken bij benoemingen en aanstellingen. Hij heeft voorbeelden, dat er wel degelijk op zet in het spel geweest moest zijn, b.v. bij het werk aan de Leidschevaart. Wethouder REINALDA (S. D.) verwees te dien opzichte naar het principieele debat van eertijds. B. en W. willen thans nogmaals vaststellen, dat aan een sollicitant niet mag worden ge vraagd, welke politieke of godsdienstige ge zindheid hij bezit. Het gaat alleen om den bekwaamste. Als de sociaal-democraten een enquête zou den instellen over achterstelling in den lande, zouden ze vlak naast de R. K. Staatspartij staan. De medezeggenschap, die ook een der spre kers in het geding heeft gebracht, ontwikkelt zich en een rijpend inzicht is noodig. Het vraagstuk ligt B. en W. na aan het hart, maar het moet met groote omzichtigheid be handeld worden. Zoo is het ook met de sala rissen en lobnen. De motie-v. Boekhoven bleek onaanvaard baar en spr. raadde aan ze in te trekken. Dit geschiedde. Het hoofdstuk werd goed gekeurd. Het voorstel-Posthumus om de nieuwe spelling in te voeren werd aangenomen met 2116 stemmen. De heer v. d. Veldt De heer VAN TETERING (R. K.) vroeg of B. en W. iets zullen doen óm te voorkomen, dat de winkels nog eens op len Kerstdag open mogen blijven. De heer v. d. VELDT (R K.) uitte een aan tal kleine wenschen en behandelde nogmaals de strekking van het antwoord van B. en W. inzake het weren van propaganda voor den Nieuw-Mal thusiaan- schen Bond. Einnen- kort zal de fractie met voorstellen ko men om de propagan da te stuiten. Alles moet gedaan worden om de pogin gen tot kinderbeper king tegen te gaan, omdat daardoor de grondvesten van ons volk ondermijnd wor den. De plaatselijke over heid heeft op dit ge bied een taak en de 5e stad des lands zóu een prachtig voorbeeld kunnen geven. In Heerlen, Bussum, etc. zijn reeds verbodsbepalingen uit gevaardigd. De bevolking heeft het volle recht van de overheid te eischen bescherming te gen t. b. c„ bescherming tegen besmettelijke ziekten etc. Maar ook bescherming tegen een groeiend euvel, dat de volkskracht vermoordt en in haar wezen aantast. De heer KLEIN (R. K.) drong er evenals verleden jaar nog eens op aan, dat de inschrij ving vóór politiekleeding ook mogelijk is voor gegadigden, die buiten de stad wonen. De heer MARS (S. D.) besprak het taxi- vraagstuk, wij hebben het daarover geschre vene in de Memorie van Antwoord indertijd overgenomen. Het parkeeren in de Groote Houtstraat wor de zooveel mogelijk geweerd. Waar een straat op water uitloopt, dient een waarschuwings bord te komen. De heer DRILSMA (S. D.) besprak ook het vraagstuk der kinderbeperking. De partij staat geheel neutraal tegenover de kwestie, maar als sociaal-democraat eerbiedigt spr. ieders rech ten. De heer v. d. Veldt blijkt de overtuiging van anderen echter niet te eerbiedigen. Hij heeft de kwestie niet rustig en niet weten schappelijk behandeld. Spr. behandelde de juridische zijde aan de hand van het Wetboek van Strafrecht. De wetgever is bevoegd om het euvel te bestraf fen. Wij hebben te waken, aldus spr., voor het behoud van de zedelijke volkskracht, maar men kan van meening verschillen over de aanwezigheid van aantasting van dat behoud. Wij hebben achtereenvólgens R. K., A. R. en R. K. ministers van justitie gehad en wij hebben er thans nog een. Waarom hebben ze de materie niet geregeld? Omdat de zaak niet zoo eenvoudig is als de heer v. d. Veldt voor stelt. In Amsterdam is gezegd, dat de rijksregee- ring beter met bepalingen kan komen. Er is toen geen voorstel uit den raad gekomen. Aan de hand van statistieken toonde spr. aan, dat ook bij katholieken een daling van geboorten te constateeren is. De methode Ogino-Knauss tipte spr. ook even aan. Excessen wilde spr. bestrijden, maar die zijn middels het Wetbóek van Strafrecht te ver helpen. Locale excessen zijn ook te bestrijden, maar spr. kent ze niet hier ter stede en heeft Is het eigenlijk wel noodig, dat we over deze film nog schrijven? Drie weken achtereen heeft, eenige maanden geleden, deze Neder- landsche film hier reeds in een ander theater geloopen en drie weken achtereen is het pu bliek er heen gestroomd en nu ze hier weer gekomen is, zal het publiek er weer heen stroo men en waarschijnlijk niet alleen zij die de eer ste serie voorstellingen verzuimden, maar ook velen die de film reeds zagen. Wij tenminste zijn blij, de gelegenheid te hebben gehad nog maals de onnavolgbare uitbeelding van Lilly Bouwmeester te hebben gezien, nogmaals Eduard Verkade en Johan de Meester als film spelers te hebben kunnen bewonderen. En zoo zal het wel met velen gaan. Maar zij die Pygmalion nog niet zagen, mogen niet thuisblijven deze week, ze zouden er zich zelf heel wat mee te kort doen. Het voorprogramma geeft, behalve de ge wone journaals, alleen maar een aardige ge kleurde Merrie dies teekenflim: „I want to be a Sailor". Al de menschen, die achter de brandweer plegen te rijden als die met een rood vlaggetje uitrijdt en steeds maar weer teleurgesteld wor den door een omgevallen potkacheltje of loos alarm, kunnen in het Palace-filmac van deze week hun hart ophalen. Op de eerste plaats wordt daar een berg oude auto's met petro leum overgooten en in brand gestoken. Een heuvel van vlammen. Verder ziet men nog een grootsche reportage van een fabrieksbrand er gens in Amerika. Fox ging naar Hitier en observeerde den Führer, terwijl deze zijn Rijksdagrede afstak. Fox' operateur is er gelukkig geen drie volle uren bijgebleven. Daardoor bleef nog gelegen heid wat carnavals-impressies te toonen en een Duitsche pilote te laten vliegen in een sport paleis. Met een toepasselijke muzikale bege leiding vertelt Paramount van de stormschade in Engeland en in het Profiltinieuws halen we den burgemeester van Walsum in, rijden we door Friesland en fietsen we onder water. Op namen van het spoorwegongeluk kunnen we ook reeds aanschouwen. Een cabaret-filmpje, benevens de belevenis sen van een verliefd insectenpaar, krijgt men op den koop toe. Dit is een spionnagefilm, welke den wereld oorlog tot achtergrond heeft en desondanks toch in dezen tijd speelt. De Foxfilm leende voor haar Peter Lorre en Dolores del Rio, twee zeer bekwame artisten van Hollywood, die met het grootste gemak de zwaarste rollen kunnen spe len en die dus ook niet voor deze sensatie-crea ties op zij gaan. Het verhaal is van een Engelsch officier, die buitengewoon veel gelijkenis vertoont met een gevangengenomen Duitsch officier en die na een korte, intensieve studie, de plaats van den Duitscher moet innemen, moet trachten te ont vluchten en dan als spion dient op te treden. Het plan slaagt gedeeltelijk en uit het geheele verloop van de film blijkt, dat er angstvallig voor gewaakt is, de schranderheid van de eene partij boven die van de andere te stellen. Beide zijn even listig en geslepen en het welslagen blijkt dan ook alleen uit een korte mededee- ling aan het einde te bestaan. Het is een interessant verhaal, sensationeel en spannend en hier en daar met verrassende wen dingen. 't Zou ons zelfs niets verwonderen in dien het veel fantastischer was, dan de werke lijkheid ooit geweest is. Dat gaat natuurlijk met alle films zoo, daar zij gemaakt worden om het publiek te amuseeren. En daarin slaagt deze film ongetwijfeld won derwel. Het zal velen interesseeren, dat Betty Boop deze week weer terug is, zij 't ook in een be scheiden rolletje. Niettemin is zij er, en de grap pige story die er naast loopt is op zichzelf heusch wel de moeite waard. Voorts is er nog een film, die liefhebbers van de hengelsport zal doen watertanden, daar dit op echt Amerikaansche, grootscheepsche wijze geschiedt. De vrijheidsstrijd van Polen tegen Rusland is al meer het onderwerp van een spannende film geweest en vormt evenzoo den grondslag van „De Burcht der stilte"; een film, die dan ook al zou de titel veel stilte doen ver wachten! revolutiegeronk, een bomaanslag, gevangenisoproeren en andere de stilte ver scheurende gebeurtenissen heeft. De naam slaat op een gevangenis, waar de gevangenen uiet met elkaar mogen spreken. Hierin is een jongeman opgesloten, wegens deelneming aan een bomaanslag op den gouverneur van War schau. Zijn verloofde wierp eigenlijk de bom, doch ze wist aan een arrestatie te ontkomen door snel haar verpleegstersuniform aan te trekken en direct terug te keeren naar het ziekenhuis, waar ze verpleegster is. In dat ziekenhuis wordt de adjudant van den gouverneur, tevens de gevangenisdirecteur, binnengebracht, omdat hij bij1 den bomaanslag gewond werd. Hij wordt verliefd op het meisje en vraagt haar, weer hersteld, ten huwelijk. Zij accepteert het, om daardoor gemakkelijker en dichter by haar geliefde in de gevangenis te kunnen zijn. Daar weet zü in contact met de gevangenen te komen en hen aan te zet ten tot een oproer. Dit zal gelukken tot de directeur echter met een machinegeweer den uitgang gaat bewaken. Dan offert het meisje, zijn echtgenoote, zich op, opent de poort, maar de directeur doet zijn plicht en schietZe wordt getroffen, doch ook de directeur wordt doodgeschoten en de gevangenen trekken naar buiten onder het zingen van het vryheidslied. Dezé diepe en historisch zoo schoone in houd een volk, dat voor zijn vrijheid en onafhankelijkheid vecht! wordt, zooals van een Fransche film te verwachten is, met Franschen geest, zwier en gratie uitgebeeld, zoodat het geheel een diepen indruk maakt en vooral aan het slot is het van een onge- meene spanning. Annabella vervult hier de rol van de fanatieke vrouw, die alles opoffert voor haar ideaal. Prachtig is ook de sfeer ge troffen in menige scène. Het voornaamste van het voorprogramma zün wel de actueele journaals. nooit eenig rapport ontmoet. Normale kinder beperking is geen exces. De raad moet eerst een uitspraak doen over de kwestie, daarna kan de juridische commis sie eventueel aan den arbeid gaan. De Voorzitter sloot daarna de vergadering. In verband met de ervaringen, die men te Schevenmgen heeft opgedaan, zal, zoo deelde wethouder Reinalda gisteren in den gemeente raad mede, het plan voor een rioolbuisleiding langs de Zuiderpier te IJmuiden niet uitgevoerd worden. Het plan werd gewijzigd, zoodat afvoer naar het Spaarne mogeiyk wordt. Hiertoe dient echter een zuiveringsinstallatie te worden ge bouwd van 1.500.000. Men raamt de riolee- ringswerken op 3.500.000. Het werk zal 8 tot 10 jaar duren. Met mede werking van het Werkfonds zal een spoedig begin worden voorbereid. In hotel Royal vergaderde Vrijdagavond de Haarlemsehe Reddingsbrigade voor Drenkelin gen. De voorzitter, de heer Schmidt, memoreer de in zijn openingswoord het werk der vereeni ging in de afgeloopen 25 jaar. De secretaris, de heer Wafstra, vermeldde in zün keurig jaarverslag, dat in 1937 meer dan 38 maal hulp verleend werd en de cursussen druk bezocht waren. De geest in de vereeniging is uitstekend. De verschillende jaarverslagen werden goedgekeurd. De aftredende bestuurs leden mevr. A. Perry-Meijer en de heeren J. M. Schmidt en J. H. Kemper werden herkozen. De aftredende voorzitter de heer J. M. Schmidt werd evenzoo herkozen. De heer Schmidt werd toen nog eens voor de derde maal herkozen nu als lid der technische commissie. Ook de heer A. J. Meijerink werd als lid hiervan herkozen en tot lid werd be noemd de heer R. J. Rohlfs. Daarna werden de aftredende hoofdinstructri- ce, mevr. S. C. Dijkstra-v. Baren en de hoofd instructeur, de heer R. J. Rohlfs herbenoemd. De agenda voor de bondsvergadering werd besproken, evenals het 25-jarig bestaan. Het voorloopig plan van de viering hiervan bestaat uit een receptie op 25 Juni en waarschijniyk bondskampioenschappen en een feestavond op 26 Juni. Tot afgevaardigden naar de bondsvergadering werden benoemd de heeren Schmidt en Wafstra. Vrüdagavond is te Antwerpen voor een zeer talrük publiek de Zesdaagsche aangevangen. Als voorwedstrijd was een sprint georgani seerd tusschen Michard, Richter en Cools. In de algemeene rangschikking werd Richter eer ste met 3 punten, gevolgd door Cools en Mi chard met ieder 6 punten. Een 50 K.M. wedstrijd achter motoren werd gewonnen door Minardi in 46 min. 14 1/5 sec. Om half tien werd het vertreksein gegeven voor de zeventien koppels. Het waren de Hol landers SavelbergMuller, die het eerst het sein voor een jacht gaven, doch ook van Schijn- delvan den Broek weerden zich van den be ginne af geducht. Het was te betreuren, dat dit laatste Nederlandsche koppel enkele malen met bandenpech te kampen had, nadat men er bijna in geslaagd was een ronde te nemen. Het tempo was direct zeer hoog en na een half uur waren ruim 23 K.M. afgelegd. In het tweede half uur van den wedstrijd waren de jachten zeer leven dig* waarbij vooral het Belgische koppel De- neefDekuysscher op den voorgrond trad. Na een uur waren afgelegd 47,990 K.M. Vrijdagavond half twaalf was de stand als volgt: aan den kop RonsseDepauw, Guim- bretièreArchambaud, DeneefDekuysscher, BuysseBilliet, SlaatsPellenaars en Kaers Huys. Op 1 ronde achterstand volgden Pijnenburg Wals, MeerschaertVerhaeghen, Verreycken De Clercq en KremersBakker. Op 2 ronden lagen IntrozziRomanatti, De- ryckNaye, van Schijndelvan den Broek, ChristensenStieler en SavelbergMuller. Op drie ronden achterstand reden Lapébie— Chocque en HuybrechtsPalmans. De uitslagen van de partyen van Vrijdag avond zijn: Wiemers 300 20 53 15.00 Van Vliet 290 20 127 14.50 De Leeuw 300 29 66 10.34 Van Lochem 174 29 34 6.00 Dommering 300 18 89 16.66 Katoen 155 18 46 8.61 Bos 300 16 82 18.75 Gehrels 188 16 76 11.75 De yshockey-ploeg der Vereenigde Staten, die aan de wereldkampioenschappen te Praag heeft deelgenomen, zal op Woensdag 9 Maart te Den Haag en op Donderdag 10 Maart op de kunst ijsbaan te Amsterdam spelen. LONDEN, 25 Febr. (Reuter). Oud-minis ter Eden heeft heden voor zün kiezers in Leamington in het graafschap Warwickshire een rede gehouden om zün gedrag uit te leggen en zün aftreden te verklaren. Eden verklaarde zijn best te hebben gedaan de kloof, die hem van Chamberlain scheidde, te overbruggen en hy heeft in volle loyaliteit samengewerkt. Hij weet, dat aan de andere zijde dit eveneens het geval is geweest. In het afgeloopen weekeinde kwam spr. tot de overtuiging, evenals de minister-president, dat dit verschil van meening diepgaand was en dat er voor den minister van Buitenlandsche Zaken slechts een weg open bleef, n.l. aftreden. Niemand kan de buitenlandsche zaken tot een goed einde leiden volgens de opvattingen van een ander. Spreker is overtuigd dat de weg, welken hij volgden, in het belang was van het land. Hy hoopt evenwel, dat niemand zal gelooven dat het een gemakkeiyke weg was. De procedure, die de regeering heeft gekozen, is een bewüs van de oprechtheid van haar wensch tot overeenstemming te geraken. Dit behoeft evenwel niet noodzakelijkerwüze ook een bewijs van verstandig beleid in internatio nale aangelegenheden te zijn. Naar mijn gevoelen was het zeer goed mogelijk, op alle eischen te biy ven staan en dezelfde resultaten te verkregen in dien zij verkregen kunnen worden zon der de gevaren aan de thans gevolgde pro cedure verbonden. Deze diepe bezorgdheid vervult mij vanavond. De beslissing is thans gevallen, en noch door woorden, noch door daden, wil ik thans de taak der regeering moeiiyker maken. Integendeel wensch ik haar van harte succes in haar po» gingen. Eden merkte vervolgens op, dat hij in zijn rede in het Lagerhuis met opzet niet gespro ken had van bepaalde documenten, in verband met de onmogelijkheid, deze thans te publicee» ren. Echter, zeide hij, handhaaf ik ieder woord, dat ik in het Lagerhuis, heb gezegd. Tjjdens het weekeinde ben ik definitief tot het oordeel gekomen, dat de beteekenis van bepaalde mededeelingen van een bui tenlandsche regeering was „nu of nooit" en dat aan deze mededeelingen, gelezen in het verband der jongste gebeurtenissen, geen andere uitleg kon worden gegeven. Het denkbeeld is geopperd, dat ik myn col lega's die een andere meening waren toege daan hierop zou wüzen, doch dat wil ik niet. daar ik zulks niet in het belang van het land acht. Ik stel mü er mede tevreden te wachten eö mij bü den loop der gebeurtenissen neer te leg gen. Eden zeide, dat hij een overtuigd voorstander zou blyven van een nationale regeering, waarin de conservatieve party op het lidmaatschap waarvan hy trotsch is een belangrijke rol heeft te vervullen. Eden voegde hier nog aan toe, dat het op het gebied der buitenlandsche aangelegenheden thans de plicht der regeering is, waakzaam en standvastig te zijn. Het is goed te streven naar het doen ver-' dwünen van oude vüandschappen, doch natuur-1 lijk niet ten koste van oude vriendschappen. Aan den kant der groote democratieën van Europa en Amerika moeten onze natuuriyke verwantschappen liggen. wy moeten ons houden aan onze opvatting van internationale orde zonder welke geen duurzame vrede mogeiyk is. Nadat Eden zün rede beëindigd had, namen zijn kiezers, die de zaal geheel vulden, met al gemeene stemmen een motie aan, waarin zij uiting gaven aan hun volkomen vertrouwen in hem. Zoowel in als buiten de zaal had de oud-minister enthousiaste toejuichingen in ont vangst te nemen. WEENEN, 25 Febr. (Havas). Z.Em. Kardi naal Innitzer, Aartsbisschop van Weenen, heeft gebeden voorgeschreven, alsmede het opdragen van H.H. Missen, voor den vrede en de onaf- hankeiykheid van Oostenrijk en voor het wel slagen van het streven van Bondskanselier Schuschnigg. tische agitatie. De burgemeester van Graz, die gisteren onder den druk der nationaal-socialisten de haken" kruisvlag op het stadhuis had laten hüschen, Is met verlof gezonden, en het heeft er allen schijn van, dat hem eervol ontslag zal worden verleend. ■onder God geen gezag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4