De groote Februaricrisis in Europa IS ER GELOOFSVERVOLGING? Leiding der R.K. Staatspartij in andere handen DRIE HISTORISCHE DATUMS De weerstoestand Kath. Comité voor Slachtoffers van Geloofsvervolging ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938 Frankrijk en Engeland Roomsche Reisreünïe boschbrand Mr. T. Verschuur neemt de fakkel brandend over Met ordening op den goeden weg zegt de Paus in zijn Kerstrede, zeggen de Duitsche Bisschoppen, zeggen de duizenden Katholieke vluchtelingen, vervolgd om hun geloof. KNIP DIT BILJET UIT EN BEWAAR HET TDT UW GIFT VERZONDEN IS BUIT EN LAN DSC H OVERZICHT Chamberlain GARNIZOEN TE ROERMOND Gemeente stelt gratis terreinen beschikbaar voor kazernebouw R. K. MIDDENSTANDSBOND Centraal bestuur bespreekt de voorontwerpen-Romme SANEERING VAN DEN AUTO MOBIELHANDEL De Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken vaart met de „Sibajak" OUDE MAN VERDRONKEN Door de duisternis misleid HET MOOIE WEER De partij heeft het zich nooit ge makkelijk kunnen maken en kan geen rekening houden met massa-psychologie Nieuwe dwalingen Op den goeden weg Sociale wetgeving een groot geheel Bewapeningskoorts Werkloosheid de bron der verarming OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Toekenning van biggenmerken aan kleine varkenshouders zonder toewijzing zeugen REGEERINGSMAATREGELEN IN HET SLAGERSBEDRIJF De concerten van Toscanini Academische examens ZENDT UW SAMARITAANSCHE HULP AAN HET Februari 1938 zal in de contemporaine ge schiedenis een heuglijke maand blijven. Er zijn drie groote datums in deze maand. Den 4en Februari had de „zuivering" plaats van de Duitsche generaliteit en ging het Auswartige Amt in de Wilhelmstrasse te Ber lijn over in de handen van den nationaal-socia- list „pur sang" Joachim von Ribbentrop. Den 12en Februari zag Berchtesgaden de histori sche samenkomst tusschen Hitier en Schusch- nigg. En op 20 Februari legde Eden zijn ambt als minister van Buitenlandsche Zaken Zijner Britsche Majesteit neder. Dit zijn de drie etap pen van het stormachtige gebeuren, dat men wel mag beschouwen als zooals de Neue Züricher Zeitung het kernachtig uitdrukt „die grosse Februarkrise der Europaischen Po litik". Als resultaat van deze crisis kan men registreeren een voorloopig mislukte poging van het "Derde Rijk, binnen te dringen in de bin- nenlandsche zaken van Oostenrijk, een poging, waarvan de gevolgen op economisch gebied ook na de indrukwekkende rede van den Oos- tenrjjkschen Bondskanselier nog niet zijn te overzien, maar waarvan het uiteindelijk gevolg absoluut afhankelijk blijft van den algemeenen politieken toestand in Europa. Veel gewichtiger is echter derhalve dat andere resultaat: het aanknoopen van onderhandelingen tusschen En geland en Italië. De opvatting van Chamber lain in de Britsche politiek heeft den nieuwen koers bepaald en de benoeming van Lord Hali fax, wiens toenaderingsreis naar Hitier op het einde van het vorige jaar nog in ieders herin nering is, zette gisteren de kroon op het werk, En het lykt niet onwaarschijnlijk, dat de Fran- sche regeering, die op het moment in het par lement in groote buitenlandsche debatten is gewikkeld, zich bij de opvattingen van Cham berlain, zij het overigens niet geheel van harte, zal aansluiten. Chautemps en Delbos zijn nog niet aan het woord geweest, zoodat iets defini tiefs nog niet kan worden gezegd. Maar zeker is, dat er in Frankrijk een nieuwe diplomatieke oriënteering te bespeuren valt. Deze nieuwe oriënteering is reeds begon nen op 15 Januari 1.1., toen Chautemps op demonstratieve wijze den invloed der communisten op de regeering uitschakelde, op de eerste plaats met het doel, om aan de wereld het bewijste leveren, dat .de tijden voorbij zijn, dat de radicaal-socialisten het ten gevolge der parlementaire ondersteu ning der communisten en uit angst voor hun sociale woelerijen niet waagden, de Fransche diplomatie los te maken en te emancipeeren van de wenschen van Moskou. Bij zijn optreden tegen de communisten werd Chautemps ge secondeerd door Léon Blom, die als minister president veel te ver gaande concessies had ge daan aan de anti-fascistische ideologie, maar als pacifist toch een heimelijken angst had voor een militair verbond met Rusland, waarvoor de Fransche afdeeling van de Derde Internatio nale sedert het sluiten van het pact met Rus land en vooral sinds het uitbreken van den Spaanschen burgeroorlog heftige propaganda maakte. Reeds sedert het bezoek van Chau temps en Delbos aan Londen in November van het vorige jaar waren de toonaangevende radi caal-socialistische politici in Parijs vastbeslo ten, om de Russische oriënteering der Fransche buitenlandsche politiek in belangrijke mate prijs te geven of zelfs geheel met haar te bre ken en Frankrijks zaak geheel te stellen op de samenwerking en solidariteit met Groot- Brittannië. Engeland wenscht gaarne de onder steuning van Frankrijk bij de toenaderings onderhandelingen met Duitschland en Italië. Het Fransche pact met Rusland is daarbij ech ter een hinderpaal. Daladier, Chautemps en Delbos nu zijn nooit ijverige aanhangers van het pact met de Sovjets geweest en staan geenszins onvriendelijk tegenover een toena dering tot Italië en speciaal tot Duitschland. Zij beschouwen deze toenadering niet slechts als mogelijk, maar zelfs als noodzakelijk, ook al zou het pact met de Sovjets daardoor in ge vaar komen. Gezien deze mentaliteit der voornaamste Fransche ministers is het niet onwaar schijnlijk dat de regeering zich bij de politiek van Chamberlain zal aansluiten. Wel iswaar zijn de Franschen eenigermate bekom merd over het aftreden van Eden, met wiens taktiek, eerst de Italiaansch-Spaansche zaken te beredderen, zij instemden, maar van den an deren kant zien zij toch in de besprekingen van Chamberlain met Grandi het eenige mid- Chautemps del, dat Duitschland zou kunnen tot staan brengen bij de uitvoering van zijn plannen te gen Weenen en tegen Midden-Europa, waar mede op 12 Februari te Berchtesgaden een be gin is gemaakt. Dringend noodzakelijk werd de poging van een overeenkomst met Mussolini vooral daarom, omdat het niet gelukt was, de beheersching van den toestand in het Verre Oosten door een gemeenschappelijke Britsch- Amerikaansche actie in de hand te krijgen en Japan te scheiden van de beide Europeesche dictatuurstaten. De redevoeringen van Roose velt waarschuwden weliswaar het Italiaansche facisme, het Duitsche nationaal-socialisme en het Japansche militairisme, dat in een wereld conflict de Vereenigde Staten als het ware ge dwongen zouden worden, de zijde der Wester- Iijke mogendheden te kiezen, maar deze waar schuwing had tot dusver niet het verhoopte succes. En daarom wilde Chamberlain, wien Eden's politiek van „eerst prestaties van Ita lië en dan onderhandelen" met te groote risi co's verbonden leek, op directe ontlasting en ontspanning in de Middellandsche Zee aan sturen. De Fransche regeering zal zich waar schijnlijk aanpassen aan deze noodzakelijkheid der Britsche politiek, de vriendschap met En geland, die nog de eenige actieve post is in de buitenlandsche politiek van den Quai d'Orsaye, niet te vertroebelen. De vraag is nu alleen: wat zal de Fransche Kamer doen? Haar grilligheid is bekend. De burgemeester van Roermond heeft officieel bericht ontvangen, dat de Minister van Defen sie er zijn goedkeuring aan gehecht heeft, dat het te vestigen garnizoen, in tegenstelling met vroegere plannen, op den Oostelijken Maasoever zal worden gelegerd. Na een langdurige zitting met gesloten deuren, gaf de raad der gemeente Roermond in zijn zit ting van Vrijdagavond met negen tegen drie stemmen zijn goedkeuring aan de voorstellen van B. en W. tot het gratis beschikbaar stellen aan het Rijk van de terreinen langs den Wil- helminasingel ten behoeve van kazernebouw. De Minister van Defensie heeft aan den bur gemeester medegedeeld, dat hij voornemens is te Roermond in garnizoen te brengen den staf en het tweede bataljon van het zeventiende Regiment Infanterie, indien de gemeente bereid is: het voor kazernebouw benoodigde terrein van pl.m. 614 H.A. kosteloos beschikbaar te stellen; dit terrein te egaliseeren voor haar eigen reke ning; de kazerne bouwrijp en met inbegrip van een paalfundeering op te leveren; gas-, water-en electriciteitsleidingen naar het terrein aan te leggen en voor rioleering zorg te dragen. Bij de betreffende besprekingen is overeen gekomen, dat de onder twee tot en met vier bedoelde voorzieningen tezamen een bedrag van honderdduizend gulden niet te boven mogen gaan. Dezer dagen vergaderde te Utrecht het Cen traal Bestuur van den Ned. R.K. Middenstands bond, onder voorzitterschap van den heer J. A. Koops te Venlo. Nadat aan de vergadering enkele mededee- lingen waren gedaan, verband houdende met de uitvoering der Vestigingswet-Kleinbedrijf, volgde een breedvoerige gedachtenwisseling over de Voorontwerpen-Romme inzake de Kinderbij slagverzekering en inzake de Werkloosheidsver zekering, welke bij den Hoogen Raad van Ar beid aanhangig zijn gemaakt. De besprekingen over de Kinderbijslagverze kering werden ingeleid door den Directeur van het Bondsbureau; die over de Werkloosheids verzekering door den Adjunct-directeur. Met een hartelijke en waardeerende toespraak van den Voorzitter had tijdens de vergadering de plechtige uitreiking plaats aan den heer C. J. Notenboom de Bruyn, voorzitter van den Ned. R.K. Bond van Schilderspatroons St. Lucas, van de medaille in goud van het onlangs ingestelde eereteeken van den N.R.K.M. Te Utrecht heeft vergaderd de Bond van automobielhandelaren en garagehouders „Bovag". Na de openingsrede van den voor zitter der ontvangende afdeeling, den heer Wortman te Utrecht, gaf de waarnemende bondsvoorzitter, de heer Jansen uit Arnhem, 'n uitgebreid overzicht van de velerlei acties, door den bond ondernomen, dan wel ingeluid. Ter sprake kwamen daarbij onder meer de sanee ring van den automobielhandel, waaraan drin gende behoefte bestaat, het streven naar een uniformen benzineprijs voor het geheele land en een verdere gezondmaking van den handel in olie, banden en accessoires. Voor de Neder- landsche garagehouders vormen deze kwesties een levensbelang, terwijl uiteindelijk ook de automobilist er de vruchten van zal plukken. De heer Jansen werd met algemeene stem men tot bondsvoorzitter gekozen. De „Nederlandsche Reisvereeniging voor katholieken" is de eenige katholieke instel ling, die zich uitsluitend met het organi- seeren van reizen voor katholieken in Roomsch verband bezig houdt. We hebben allerlei neutrale reisbureaux, maar te mid den daarvan neemt de Nederl. Reisveree niging voor Katholieken, die o.a. door den Aartsbisschop en den Bisschop van Haar lem werd aanbevolen, een unieke plaats in. Ze is geheel principieel ingesteld en heeft een outillage en een ervaring, welke een goede garantie zijn voor prettige reizen onder deskundige leiding. Zy heeft voor het ingetreden jaar weer tal van reizen op haar programma staan. De grootste attractie daarvan is ongetwijfeld de „Roomsche reis-reünie" van Zaterdag 18 Juni tot Vrydag 24 Juni: een sprookjesreis met het prachtige motor-mailschip „Sibajak" van de Rotterdamsche Lloyd naar den Mont St. Michel aan de Normandische kusten, vervolgens naar het subtropische Torgaai en Devonshire (Enge land). Zaterdag 18 Juni heeft te 2 uur de insche ping plaats te Rotterdam. Zondag wordt in volle zee de Hoogmis opgedragen: Ons Heer daalt op de wateren. De groote salon wordt in een kapel herschapen. Maandag 20 Juni heeft dan de groote dag excursie naar den beroemden „Mont St. Michel" plaats, het prachtigste monument van heel Frankryk: het Wonder van het Westen". De reis geschiedt per extra-trein van en naar het schip. Dinsdag 21 Juni is er gelegenheid een prach- tigen tocht naar Kaap La Hague te maken. Des middags wordt naar Cherbourg door het Kanaal gevaren langs de romantische Norman dische eilanden. Woensdag 22 Juni gaat men in Engeland aan land en wordt een wonderschoone auto tocht ondernomen door de valei van Dart naar de beroemde Benedictijner-abdy Buckfast Abbey, welken Abt het gezelschap zal ontvan gen. Aan boord wordt weer geluncht en daarna zal de burgemeester van Torquai de Neder landers begroeten. Donderdag 23 Juni varen de deelnemers langs het bekorende toover-eiland Wight. Des avonds heeft het vermaarde „captain's- dinner" aan boord plaats. Vrydag 24 Juni wordt Hoek van Holland en Rotterdam weer bereikt. Paspoorten hebben de deelnemers niet noodig. Alle inlichtingen verschaft de Roomsche Reis vereeniging, Heerengracht 215 te Amsterdam. Men zie verder onder onze advertenties. De Roomsche reisreünie is sinds eenige jaren een mooie traditie in katholiek Nederland. Steeds schooner reis en steeds comfortabeler en langer. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten De oude heer J. S. te Kerkdriel, die des avonds een wandeling langs de Maas placht te maken, is door de duisternis misleid te water geraakt en jammeriyk verdronken. Na eenigen tüd te hebben gedregd is het lijk van den grijs aard opgehaald. Door onbekende oorzaak is een begin van boschbrand ontstaan in de uitgestrekte gemeen- tebosschen onder Bakel. Dank zy krachtdadig optreden kon het vuur spoedig worden bedwon gen en uitbreiding worden voorkomen, zoodat de schade beperkt is gebleven. iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiHiiiiiniMimiiiiiniiiiiiiiimiii Onze weerkundige medewerker schrijft: In sommige jaren brengt de Februari-maand enkele lente-achtige dagen, maar het is geen telkenjare wederkeerend verschynsel. Het mooie weer, dat wy de laatste dagen gehad hebben, en dat hoofdzakeiyk gekenmerkt was door windstilte, zonneschijn en overdag vrij hooge temperatuur, is dan ook wel iets bijzonders, dat een aparte vermelding waard is. Meer nog dan de plaatselijke verschijnselen is' de algemeene weerstoestand in Europa, die hier tot het droge, zonnige weer aanleiding gaf, als een buitenge wone omstandigheid te beschouwen. Immers, waar de meeste jaren in dezen tyd de Noorde- ïyke winden overheerschend worden, omdat de luchtdruk over den Atlantischen Oceaan hoo- ger wordt dan over Oost-Europa, is thans het tegenovergestelde het geval. Het gebied van hoogen druk ligt nu over Centraal-Europa en trekt zich meer en meer naar het Oosten terug, terwijl over den Oceaan de luchtdruk laag is, zoodat in West-Europa thans een warme Zui- deiyke wind inplaats van een koude Noordelijke gaat overheerschen. Deze toestand is voor dezen tijd van het jaar zoo ongewoon, dat men by het nagaan van de naaste vooruitzichten den steun verliest, dien men by 'n normaal verloop heeft. Het is daarom niet mogelijk te zeggen of deze byzondere weerstoestand lang zal duren of niet. Ver in het Westen trekt thans een diepe depressie voorbij, die waarschijnlijk tengevolge zal hebben, dat het zonnige weer zal plaats maken voor meer bewolkt weer, maar het kan wel gebeuren, dat het rustige zonnige weer na een paar dagen terugkeert. Ongetwijfeld zyn heel byzondere omstandig heden de oorzaak van het standvastige weer. Opvallend is in elk geval, dat overal de vorst heel gering is, ook in Oost-Europa, waar toch een N.W. wind waait. Maar terwijl nergens in Europa de tempe ratuur bijzonder laag is voor den tyd van het jaar, komen ook nergens bijzonder hooge tem peraturen voor. Zoo steeg Donderdag de tem peratuur in ons land slechts tot even boven 9 graden C., terwijl toch in sommige jaren als 1897 en 1900 veel hoogere thermometerstanden voorkwamen. Zoo steeg op 25 Februari 1900 de temperatuur overdag tot bijna 17 graden C., het geen overeenkomst met een warmen dag in Mei. (Nadruk verboden) Door het vertrouwen van den Partijraad werd ik geroepen het voorzitterschap van de R. K. Staatsparty op mjj te nemen. Ar gumenten, sterk genoeg om gerechtigd te zijn deze roepstem niet te volgen, vond ik niet. Onder dankzegging voor het verleende vertrouwen aanvaard ik dus de my toege dachte taak, waarvan ik noch de beteekenis in deze zorgvolle tijden, noch den last laag aansla. Aldus begon de nieuwe voorzitter van de R. K. Staatsparty, oud-minister mr. T. J. Ver schuur, in de hedenochtend voortgezette ver- gaderng van den Partijraad in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht zijn openingsrede, nadat de waarnemende voorzitter, mr. J. Houben, hem als zoodanig had geïnstalleerd met een rede, waar in hij hem begroette als den man, die het werk van Goseling en Ruys zal voortzetten, en die, gedreven door de gedachte van staatkundig apostolaat, rekenen kan op de trouw en de volgzaamheid van het politieke kader. Mr. Verschuur zette zijn rede voort met zijn dank uit te spreken aan mr. Houben, die in den tijd van het interregnum de leiding op zich had genomen en betuigde zijn vertrouwen in het partijbureau en den partij-secretaris. „Van mijn hooggeschatten voorganger in dit ambt, thans raadsman der Kroon, neem ik den fakkel helder brandend over," aldus mr. Verschuur. Dat onze staatkundige organisatie thans een gezond bestaan voert, dat zij verheugende stem busresultaten bereikte, dankt zij aan de werk kracht, het inzicht en de toewijding, welke mijn voorganger in bijzondere mate bezit. Hij op zijn beurt bouwde voort, wat een mr. Kooien, baron van Wijnbergen, wat ook de onvergetelijke Ruys de Beerenbrouck hebben opgebouwd door be leid en omzichtigheid, gepaard aan beginsel- trouw en bezieling. Hij, die thans hun werk heeft voort te zet ten, doet goed hun voorbeeld voor oogen te houden. Bij onzen politieken arbeid zal de beste me thode zyn, die welke in „Quadragesimo Anno" wordt aanbevolen voor maatschappij en staat. Wat lagere instanties kunnen verrichten moe ten hoogere niet tot zich trekken. Zeker, wij kunnen ons niet genoeg verheugen over onze centrale organisatie, over onzen partijraad, over ons goed toegerust partybureau, maar onze kracht en onze bestendige groei ligt in de kies kringen en in de locale vereenigingen. Ariëns zaliger nagedachtenis zei: centralisatie is de dood. Ongetwijfeld is de taak van de centrale leiding gewichtig. Deze zal echter slechts dan geheel tot haar recht komen,, wanneer zij ge richt is op het bevorderen van het electorale leven in de kringen en indien deze laatste hun doel stellen in het activeeren van het plaatse lijk werk. Van bovenaf moeten de aanwijzingen en de leering worden beheerscht door den wensch te dienen. Hun te dienen, die plaatselijk het ver trouwen in onze partij hebben te onderhouden bij de schare der kiezers en plaatselijk onze kie zers hebben te leiden. Onze Katholieke Staatspartij heeft het zich nimmer gemakkelijk kunnen maken uit een oogpunt van massa psychologie. Zij heeft immer alle ex- trement te vermijden. Genoeg is in de laatste jaren gebleken, dat de massa smaak heeft in leuzen, welke de moei lijkste vraagstukken met een slag woord voorstellen als eenvoudig. On ze partij heeft het immer versmaad te knielen voor een der godheden: die Masse, die Kasse, die Klasse, die Rasse. Want van de massa weten wy, dat zij de voedingsbodem is van lage instincten. Voor de kas willen wij ook niet knielen. Zooals de beeldhouwer heeft te rekenen met de hardheid van den ruwen steen, waaraan hy door den vorm ziel en leven geeft, zoo heeft de staats man de onverbiddelijke hardheid van het eco nomische wel in het oog te houden, maar de productie en de ruil moeten het sociale ideaal dienen. Men heeft een, twee generaties lang met eeuwige herhaling en hevigen nadruk de vol kengeschiedenis door strijd van klassen willen verklaren en de verhouding der klassen tot sleutel willen maken voor alle vraagstukken. Deze simpelheid zijn wij wel te boven. Maar een nieuwe kinderlijke leus wil alle ontwikke ling en achteruitgang, alle geluk of tegenspoed toeschrijven aan het zuiver houden of het ont- eeren van het ras. Wat aan redelijkheid ont breekt zal de mythe aanvullen om een heel volk te voeren tot collectieve zelfaanbidding. Voor al deze schijnbaar geringe of tastbaar grove overdrijvingen, hoezeer de massa daar voor ook vatbaar is, laat ons katholieke volksdeel zich niet vinden. Geestelijk zijn wy niet van gisteren, onze katholieke mentaliteit is redelijk heid en telkens als het donker wordt en het gevaar dreigt, stijgt van den wachtpost van het Vaticaan een raket omhoog, die heel het wereld- veld met een hel licht overgiet. Wij zyn zoo gelukkig te weten, dat deze raketten zijn ont stoken aan het vuur, dat éénmaal op het eerste Pinksterfeest is neergedaald. Onze katholieke visie op het bestel van maatschappij en staat verheft zich midden over de tegengestelde dwalingen. Van onge breidelde uitleving van individueele per soonlijkheid, is zy even afkeerig als van het vervlakkende overheerschen der collectiviteit. Solidaristisch is ons stelsel. Uit onze visie op de vraagstukken der staat kunde volgt de aard onzer propaganda. Zy voedt de bezieling van ons volk door beroep te doen op de christelijke waardeering voor persoonlijk heid en voor menschelijke waardigheid in het maatschappelijk leven, onder het licht onzer eeuwige bestemming. Terwijl daar onze mystiek ligt, de ster, die onzen koers bepaalt, appelleeren wij verder aan de menschelijke rede. Op de basis van onze christelijke beschaving bouwen wy voort. Ook in het politieke. Wy we ten, dat gezonde volksinvloed welke bijna iden tiek is met het handhaven van een vrije publieke opinie, voor ons volk de beste methode is voor staatkunde. Gelukkig bezit ons Nederlandsche volk in zijn christelijke beschaving een gemeenschappelijk geestelijk bezit. Zoo gezien is het een bevestiging van waren volksinvloed, wanneer het Christen dom, zooals in de laatste Troonrede gebeurd is, nadrukkelijk wordt beleden als basis van regeer- beleid. Naast deze voldoening smaken wy die andere, dat vier onzer beste mannen uit het hart onzer party geroepen zyn tot de hoogste verantwoordelijke posten. Wy zullen hen blijven steunen, zoo noodig door kritiek. Zoowel de regeering als onze fractie, als onze partij bevinden zich voor vraagstukken van een omvang en een ernst als in lange tijden niet zijn vertoond. Alom neemt het oeconomische leven meer sociale normen aan. Met onze ordening bevinden wij ons daarom op den goeden weg, omdat zy voortschrijdt op den natuurlijken weg, dien 't bedrijfsleven uit zich zelf onder het re giem van de vrijheid reeds was ingeslagen. Wij zeggen niet, zooals het socialisme tot het be drijfsleven: ga maar voort u te vereenigen; zoo dra het bedrijf is doorgeorganiseerd, neemt de staat het maar over. Neen, wij wenschen een eigen regeling van het bedrijfsleven te bevesti gen en te bevorderen, doch het recht en het al gemeen belang erin te brengen. Ontegenzeggelijk staat men nog voor het groote vraagstuk van ordening in de ordening. Immers ook de bedrijfsorganisatie en de alge meen bindendverklaring van collectieve ar beidscontracten zijn vormen van ordening. Zij, die den eisch stellen, dat men met één groot schema had moeten beginnen, beseffen niet, dat hervorming van het zich in bewe ging bevindende maatschappelijk bestel, niet op één maal in vollen omvang kan worden voltrokken. Wat echter vanzelf heel de geweldige socia le wetgeving tot een groot geheel maakt, dat zijn de diepste beginselen, welke haar dragen; het beginsel van de roeping van den staat ook voor het economisch en sociaal leven, omdat hij op het algemeen volksbelang is in gesteld; het beginsel van respect voor de „souvereiniteit in eigen kring", bij ons nog al eens „zelfdoen" genoemd; de geestelijke op vatting van de menschelijke waardigheid in den arbeider. Naast den opbouw van het maatschappelijk bestel is steeds meer en met steeds ernstiger dreiging onze onafhankelijkheid als natie aan de orde. Met afgrijzen zien wü de koorts der bewapening en de milliarden offers aan den moloch van den oorlog. Aan het op gang ko men van de verwoestende krachten durft onze verbeelding zich niet wagen. Wat voor liefs en goeds zouden de weggeworpen milliarden aan de naties kunnen brengen. Ook ons land moet aan enorme offers gelooven. Wij zullen zeggen, in de hoop, dat dit onze neutraliteit kan bevorderen: Wat gij doet, doet het goed. Van de allereerste orde is het werkloos heidsvraagstuk. Economisch is het niet- arbeiden eigenlijk de bron der verarming. Onze vaderen hebben voor de opvoeding van het kind geleden en geofferd. Wie echter thans de verwildering in wezen en denkbeel den waarneemt, en wie naar het buitenland wil zien om te leeren, begrijpt, dat de geheele christelijke beschaving op het spel staat. Alle maatschappelijke krachten dienen aan afweer en aan opbouw te arbeiden. Onze or ganisatie, de R.K. Staatsparty, zal het staat kundig deel dezer vraagstukken voor haar re kening hebben te nemen. Laat ons daarbij geen energie verspillen. Steunen en raden en achten wij elkaar en moge Gods zegen ons ster ken voor een taak, die ons alle krachten te bo ven gaat. In het belang van ons geheel volk moet een gezond partijwezen en zeker onze partij haar reden van bestaan vinden. Daar is bij alle Verscheidenheid van partijen toch eenheid. Wij herinneren ons de woorden van Disraeli: „Wat ook de worsteling van de partijen moge wezen, om het streven van groepen, daar is altyd in dit land iets geweest, waaromheen alle standen en partyen konden samenkomen, iets, dat de majesteit van de wet vertegen woordigde en de bedeeling der gerechtigheid, iets dat in zich sluit de zekerheid van ieders recht en eer". Deze zelfde woorden mogen wij spreken ten aanzien van ons Koningshuis. Is er in dit op zicht wel een volk zoo gezegend als het onze! Nog klinkt ons de jubel van 31 Januari in de ooren en iederen dag is levendig in ons de dank wegens de gelukkige gebeurtenis, voor de toekomst van ons volk van zoo groote draag wijdte. Na deze rede is de vergadering voortgegaan met de behandeling der agenda. Bij de behandeling der begrooting werd me degedeeld, dat de nieuwe voorzitter geen ge bruik zal maken van de vergoeding, waarvoor een post op de begrooting is uitgetrokken. Hierna kwamen de voorstellen in bespre king. De voorzitter deelde mede, dat de rede van den fractievoorzitter mr. dr. L. N. Deckers, gewijd zal zijn aan de inkrimping van de leer- lingenschaal der klassen in de scholen. Besproken werd met bijzonderen nadruk de aandacht der Kamerfractie op het salaris- vraagstuk te vestigen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zyn gedenatu reerd in het tijdvak van 24 tot en met 26 Februari 1938, 1.20 per 100 K.G. zal bedra gen voor groene erwten, door handelaren ge denatureerd en voldoende aan het standaard monster van kwaliteitsklasse C, en 0.70 per 100 K.G. voor voedererwten, door telers gede natureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde ei- schen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak zal 2.20 per 100 K.G. bedragen. 's-GRAVENHAGE, 25 Februari 1938. De Landbouw-Crisis-Organisaties voor Noord en Zuidholland deelen aan de bij haar georga niseerde kleine varkenshouders mede, dat ook voor 1938 een aantal biggenmerken beschikbaar is gesteld voor kleine varkenshouders zonder toewijzing van zeugen. Voor een toekenning van maximaal 4 mer ken komen in aanmerking: 1. Degenen, die in 1937 reeds een zoodanige toekenning ontvingen. 2. Kleine boeren die: a. beschikken over een toewijzing van ten hoogste vier mestvarkens; b. in 1937 een geldelijke uitkeering hebben ontvangen als kleine boer; c. een uitkeering als onder b. bedoeld ont vangen zouden hebben, indien zij 1 Februari 1937 reeds in het bezit waren geweest van het thans door hen geëxploiteerde bedrijf. 3. Landarbeiders, die: a. een toewijzing van ten hoogste vier mest varkens en b. voor 1937 geen toekenning biggenmerken ontvingen. De aandacht zy erop gevestigd dat de mer ken alleen zullen worden toegekend, indien zij kennelijk zullen worden aangebracht op big gen, die later voor eigen gebruik zullen worden geslacht. De op bovengenoemde gronden verkregen merken kunnen niet aan derden worden over gedragen. In verband met de vaststelling van minimum prijzen voor verkoop van vleesch door het op- bouw-comité voor de slagersbedrijven te 's-Gra- venhage, heeft de Nederlandsche vereeniging van veeweiders en meesters zich tot den Minis ter van Economische Zaken gewend met het verzoek, by het nemen van maatregelen als die, welke vestiging van bedrijven beperken en by de toepassing van de reeds genomen maatregelen; waar het betreft de slagersbedrij ven, genoemde vereeniging, als zijnde de be langrijkste schakel in de veehouderij voor de vleeschdistributie, te willen hooren. Arturo Toscanini heeft het bestuur van het Residentie-orkest medegedeeld, dat het in ver band met zijn werkzaamheden in Palestina noodzakelijk is, de voorgenomen concerten in Den Haag en Rotterdam te vervroegen. Daarom zal op Maandag 21 Maart het concert plaats vinden voor de serie Zondagmiddag- en Zaterdagavondconcerten in Den Haag, op Dins dag 22 Maart te Rotterdam voor „Eruditio Musica", terwijl het tweede concert in Den Haag, waarop een nieuw programma zal worden uitgevoerd, zal plaats hebben op Vrydag 25 Maart voor het genootschap „Concert Diligen- tia." Een bijzondere bijkomstigheid is wel deze, dat de maestro op laatstgenoemden datum zijn 71sten verjaardag hoopt te vieren. GRONINGEN Geslaagd voor het doet. examen rechten de heer A, P. P. Wijchgel te Groningen. Gironummer: 320372. Adres v. Penningm.Drift 8, Utrecht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5