GORDIJNEN TAPIJTEN BREEMEN Laatste Nieuws HAARLEMSCHE SAGEN GRATIS behang V ertrouwensmotie aangenomen Carnavalssalamander ZONDAG 27 FEBRUARI 1938 De gids der blinden De heer Louman vertelt over den geleidehond Mr. ANDRINGA Officier van justitie te Rotterdam BURGERLIJKE STAND R.K. Blindenbond St. Odilia V erkeersongelukken Vogelwet VOORJAARSFEEST R.K. ORA- TORIUMVEREENIGING GRAALNIEUWS Graalsport STOOMEN - VERVEN Vlugge aflevering MAN 'EN BETERE, KWALITEIT' ÈN BETERE, GARANTIE: Schouwtjeslaan 25 - Telef. 10070 R.K.W.V. Achilles BLOEMENDAAL BEVERWIJK HEEMSTEDE OVERVEEN HILLEGOM ZANDVOORT Groote meerderheid in de Fransche Kamer voor de regeering TOURNOOI CADRE 7 y2 TE AMSTERDAM RotterdamAntwerpen 32 H.M.Bakker,Cen.Croniéstr.165,Tel.t1657 Die vervelende Pietersen PENSIOENREGELING BIJ DE SPOORWEGEN Personeelraad verweert zich STAD In de bovenzaal van café Brinkmann hield de Kynologenclub Kennemerland haar maan- delijksche bijeenkomst. Nadat de voorzitter, de heer W. van Haaren, de vergadering geopend had, gaf hij het woord aan den heer P. Louman, districtvoorzitter van den R. K. Büindenbond. De heer Louman, er zullen weinige Haar lemmers zijn die deze sympathieke figuur niet kennen; begon zijn causerie met te ver- telten, dat het de blindenhond geweest is, die den blinde uit zjjn isolement gehaald heeft en het mogelijk maakt dat de blinden veilig kunnen wandelen, ja zelfs reizen zon der hulp van anderen. Natuurlijk moet de blinde den weg kennen. De hond loodst den blinde door het verkeer, geeft aan waar een hindernis is, waar een trot toir begint of eindigt, waar een zijstraat of kruispunt is, enz. Hierdoor kan de blinde zich oriënteeren en aan zijn hond het commando rechts, links of vooruit geven. Wij kunnen, aldus spr., ons dan zeker, ver trouwende op onze honden langs de straat be geven. Dit vertrouwen op onze honden wordt Zoo sterk ontwikkeld, dat wij onze zelfstandig heid geheel verliezen en alléén niet meer in rechte lijn kunnen loopen. De honden die af gericht worden, behoeven niet tot een bepaald ras te behooren, doch wel is aanbevelenswaar dig, dat ze groot zijn, waardoor hun bewegingen beter te voelen zijn. De africhting duurt onge veer zes maanden en de prijs is 200. Krijgt de blinde zijn hond, dan gaat er nog eenige tijd tnee heen alvorens de blinde zich met zijl* mak ker op straat zal kunnen begeven, daar beiden aanelkaar moeten wennen. De hond eenmaal afgericht zijnde, moet steeds attent blijven. De blinde moet waken tegen slordigheid. Deze slordigheid ontstaat indien de blinde en zijn hond beiden een bepaalden weg goed kennen. De blinde is dan geneigd, doordat hij elke hindernis op dien bekenden weg kent, deze zelf om te gaan. De hond merkt dit zeer snel en schijnt er dan op te vertrouwen, dat zijn baas b.v. het eind van trottoir weet en hij het dus niet meer behoeft aan te geven. Dit laat hij dan ook na bij een vreemden weg. De heer Louman gaf vervolgens tal van bij zonderheden over zijn hond Dona, bijzonder heden die niet te verklaren zijn. Zoo leidt Dona haar baas op het station altijd naar een derde klasse coupé; dat mist nooit, zelfs bij electrische treinen komt het zelden voor dat zij een ver keerd rijtuig aanwijst. Ook let Dona op of haar baas onder een ladder kan zonder het hoofd te stooten, iets wat haar natuurlijk niet geleerd is. Dona kent in tal van plaatsen in Nederland den weg naar de handelsrelaties van haar bags, die ofschoon volkomen blind, zelf zijii artikel ..Separaat", een preparaat om te voorkomen dat vreemde honden uw hond besnuffelen, bij Winkeliers plaatst. Na de pauze werden eenige films vertoond, die bewonderenswaardig te juister tijd geëxpli ceerd werden door den heer Louman. De film betreffende het zwemmen van blinden in het Sportfondsenbad, waartoe de directie den blin den eiken dag tusschen 10 en 11 uur gelegen heid geeft en welke film a.s. Zondag tijdens den Kunstavond voor en ten behoeve van blin den in den Stadsschouwburg vertoond wordt. Was een toegift die zeer geapprecieerd werd. De ontroerende zorg en toewijding van het perso neel van het Sportfondsenbad voor hun blinde leerlingen, blijkens deze film, verdient hier even afzonderlijk vermeld te worden. Aan het eind van den zeer interessanten avond werd dc heer Louman met een langdu rig en welgemeend applaus beloond. De heer mr. A. R. Andringa, subst.-officier Van Justitie bij de Haarlemsche rechtbank, is benoemd tot Officier van Justitie te Rotter dam. De heer mr. Andringa werd geboren in 1883 te Leeuwarden. Hij studeerde te Amsterdam en bromoveerde daar in 1911 tot meester in de rechten. Zijn eerste functie was ambtenaar bij het O. M. te Heerenveen, in 1916 werd hij be- hoemd tot ambtenaar van het O. M. te Arn hem en in 1921 volgde zijn benoeming in die functie te Almeloo, maar daarvoor had hij S hiaanaen de functie waargenomen van Officier Van Justitie te Arnhem. In 1924 volgde zijn benoeming tot subst.- officier bij de rechtbank te Haarlem. Gedurende 4 maanden in het jaar 1929 was hij waarnemend advocaat-generaal bij het Ge rechtshof te Amsterdam. Hier ter stede was hij o.a. vice-president van hen reclasseeringsraad, kerkvoogd van de Ne- 'ierduitsch Hervormde Gemeente en bestuurs lid van het bureau tegen alcoholmisbruik. Geboren: 23 Febr.: J. A. KokRuigrok van der Werven, d. 24 Febr.: D. RensenStiens, k; G. VertonRooke, d.; W. van der Werff Putman, z.; J. J. HogenesBaars, z. 25 Febr.: S. J. BoogaertVisser, d.; J. M. Koppen Oosterbaan, z.; C. E. M. BalmSpoor, z.; E. M. Van HerwerdenMeijer, z. Overleden: 25 Febr.: L. van AckerHoning, f9 j., Oranjestraat. Hoewel de plaatsruimte zeer beperkt is door de vele kopij zoo vlak voor de Vasten herinne ren wü op verzoek nog even aan den feestavond Van den R.K. Blindenbond „St. Odilia" heden avond in den Stadsschouwburg. Het matrozen- koor en de zanger Willem Ravelli werken hier aan o.a. mede. Vrijdag werd een 17-jarige wielrijdster in de ttozenprieelstraat zenuwachtig toen zij een auto Vag naderen. Zij liet haar stuur los, waardoor *ij tegen den auto botste, die inmiddels al stil stond. Het meisje viel en kreeg een hersen schudding. Na eerst naar het St. Elisabeths- Sasthuis te zijn overgebracht, is ze daarna naar huis vervoerd. Op den Korten Verspronckweg werd Vrijdag- hiiddag omstreeks kwart over 1 de 42-jarige wielrijder B. uit Bloemendaal aangereden door een onbekend gebleven wielrijder, die het ver keer van rechts geen voorrang verleende. De heer B. viel, kreeg een hoofdwonde en een lichte hersenschudding. Na voorloopig verbon den te zijn, is hij naar zijn woning vervoerd De politie verzoekt getuigen van deze aanrij ding zich aan te melden aan het politiebureau Smedestraat De Commissaris van Politie te Haarlem brengt in verband met de nieuwe Vogelwet het navolgende ter kennis. Het houden en kweeken van vogels is ge heel vrij; alleen het vangen, vervoeren en han delen is aan bepalingen onderworpen. De Vo gelwet beschermt de in het wild levende vo gels, kortweg genoemd inlandsche vogels; alle zoogenaamde exotische vogels yallen geheel buiten de Vogelwet. Vangers en verkoopers van inlandsche vo gels moeten daarvoor een vergunning hebben van den Minister van Economische Zaken, vo gelliefhebbers, die inlandsche vogels (meer dan 2) 'houden of kweeken dus over het algemeen volière-houders wordt aangeraden aan den Commissaris van Politie alhier schrif telijk opgave te doen van het aantal en soort- van in hun bezit zijnde vogels, waartoe formu lieren verkrijgbaar zijn aan het politiebureau Smedestraat. Ook houders van opgezette inlandsche vo gels, eieren en nesten van die vogels wordt aan geraden daarvan schriftelijke opgave te doen aan den Commissaris van Politie alhier. Deze opgaven zijn in het belang van de be trokkenen, omdat bij behoefte van verplaat sing van genoemde vogels, eieren en nesten b.v. bij verhuizing, alsdan gemakkelijker een vergunning tot vervoer verstrekt kan worden. Voor het vervoer van genoemde vogels (ook opgezette vogels), eieren en nesten is namelijk een vergunning noodig, welke alleen verstrekt kan worden als tijdig tevoren opgave is ge daan van voormelde vogels enz. Zij die reeds vorenbedoelde opgaven gedaan hebben aan den Inspecteur van den Landbouw te Den Haag, behoeven geen nadere opgave meer aan den commissaris van Politie alhier te verstrekken, daar deze opgaven alhier be kend zijn. Het bestuur verzoekt ons nog mede te dee- len, dat de kaarten voor het Voorjaarsfeest van. hedenavond en morgen heden tot zes uur in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat verkrijg baar zijn en na zes uur aan de gemeentelijke Concertzaal aan de Lange Begijnestraat. Zondag 27 Febr.: Leid^tersdag. Allen worden verzocht om 9.45 uur op het Spaarne te zijn. 12.001.30 uur: Trainen voor den Lentetocht, welke 27 Maart zal worden gehouden voor de leden boven 15 jaar. Vertrek vanaf het Graal- huis Spaarne, om 12 uur. Voor Zaterdag 5 Maart kan men zich voor dezen wandeltocht opgeven. Vraag inlichtingen hierover. Ook niet-sportleden kunnen zich dus voor dezen tocht opgeven. 12.30 uur: Geen inwijdingscursus Leeghwater- straat. 4 uur: Generale repetitie voor de leden van den cirkel „Excelsior" Timorstraat. 8.15 uur: Ouderavond Timorstraat. Maandag 28 Febr.: 8 uur: Vastenavondvie ring voor de leden onder 16 jaar (Spaarne). „Exvo" Zondag 27 Febr.: 12.001.30 uur: voor de leden boven 15 jaar trainen voor den Lente- tocht, welke 27 Maart zal worden gehouden. Vertrek 12 uur vanaf het Graalhuis Spaarne. Vóór Zaterdag 5 Maart kan men zich voor dezen wandeltoht opgeven. Vraag inlichtingen hierover Woensdagavond op de sportclubs. Woensdag 78.30 uur: Sport Exvo meisjes; 8.3010 uur: sport Exvo dames, Leonardus-zaai Westergracht hoek Leidsche zijstraat. Donderdag 56 uur: sport Exvo meisjes, eveneens Leonarduszaal. Dezer dagen hield bovengenoemde Vereeniging haar laatsten clubavond van dit seizoen, die groote belangstelling ondervond en een gezel lige en vriendschappelijke sfeer had. Nagenoeg alle tafels waren bezet om de verschillende ver- makelijkheidsspelen te beoefenen. Ook de ren ners probeerden nog eens hun laatste kans op de Home Trainers, om een of ander record te verbeteren en dan in 't bezit te komen van een fraai polshorloge dat voor elk record be schikbaar was gesteld. Ondanks hun snel rij den mochten zij er niet in slagen, de re cords, die op naam stonden van 500 en 1000 M. D. Claassen en 2000 en 3000 M. C. Siebeling, te verbeteren. Doch dit is niet te verwonderen, daar de tijden zeer scherp stonden. Alleen Cor. Siebeling wist nog een seconde van zijn tijd over de 2000 M. af te halen en dit te brengen op 1 min. 36 sec. De avond werd besloten met het uitreiken der schitterende collectie prijzen, welke zeer in den smaak der prijswinnaars vielen. Tot slot werd de heer Th. de Klerk gehuldigd voor het vele werk, dat hij voor de vereeniging, tijdens de drukke dagen aan het 4de jaarfeest vooraf gegaan, verricht heeft. Hij ontving een blijven de herinnering. Burgerwacht De Bloemendaalsche Bur gerwacht hield een buitengewone bijeenkomst in café Roozendaal te Overveen. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer H. Smidt van Gelder, de talrijke aan wezigen welkom. Daarna gaf hij het woord aan den comman dant, den heer A. F. Haccau, die in een harte lijke toespraak den heer van Apeldoorn felici teerde met de verleende onderscheiding. Vervolgens speldde de commandant de on derscheiding op Apeldoorn's borst, waar reeds een ander kruis prijkte. De heer Van Apeldoorn beantwoordde deze toespraak met een dankwoord aan den com mandant. Vervolgens sprak weer de voorzitter naar aanleiding van het a.s. vertrek van den heer Everard. 't Verlies van den heer E. is een verlies voor de BI. B. W. Hij was de stuwende kracht. Ook door zijn energie is de BI. B. W. een burger wacht geworden, die in Nederland met eere genoemd wordt. Als souvenir bood spr. een aardig geschenk aan. Commandant Haccau sprak vervolgens den scheidenden officier op hartelijke wijze toe, Spr. herinnerde aan de prettige samenwerking. Als aandenken werd een reisklokje aangebo den en als persoonlijk geschenk een boekwerk over Indië. Als vertegenwoordiger van den burgemeester sprak vervolgens de heer Hiemstra. Tot slot werden een aantal films vertoond over „Onze Marine, zooals deze reilt en zeilt.' Raadsvergadering. In het raadsverslag in ons blad van Vrijdag is een storende zetfout geslopen. Men leest daar, dat de voorzitter, bij de beantwoording van den heer Vink, gezegd zou hebben: Het college vond het beter om nu het voorstel-Vink aan te nemen, enz. Er had moeten staan: Het college vond het beter van het voorstel-Vink dat over te nemen, wat in de gegeven omstandigheden doenlijk bleek. Missie-avond ten bate van Pater Couenberg. Wij herinneren nog even aan den avond ten bate van pater Couenberg, Zondagavond, in het R. K. Vereenigingsgebouw, aanvang om 8.15 uur. Opgevoerd wordt „De man die zich kon wreken", een blijspel in drie bedrijven. Verder gedurende den avond vele attracties. Plaatsbe spreken van 12 tot 1 uur. Kaarten, indien nog voorradig, aan de zaal. Gemeenteraad Vrijdag kwam de Raad der gemeente Heemstede in vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester Jhr. J. P. H. van Doorn. Afwezig met kennisgeving de heer Disselkoen wegens ongesteldheid. Allereerst kwam aan de orde de fraudever zekering. Zij zal bü een Engelsche firma wor den geplaatst. Met algemeene stemmen wordt benoemd tot lid van de Monumentencommissie Prof. Dr. J. Q. van Regteren Altena, buitengewoon hoog leeraar in de kunstgeschiedenis aan de gem universiteit van Amsterdam. Bij de voorziening in de vacature W. Thun- nissen bij Maatschappelijk Hulpbetoon heeft de heer de TelJo (S.D.A.P.) met verbazing en Pijnlijke ontstemming kennis genomen van da voordracht van B. en W. Destijds was het ver langen te kennen gegeven om meer contact tot stand te brengen tusschen het gemeentebestuur en Maatschappelijk Hulpbetoon. Nu, bij deze vacature bestond de gelegenheid daartoe. Spr. zou graag zien, dat B. en W. deze voordracht terugnamen. De voorzitter is hier niet toe bereid. Na eenige discussie wordt tot stemming over gegaan en blijkt, dat rfet 13 stemmen en 1 blanco is gekozen de heer W. J. Saeijs. Bij de rondvraag wordt door meerdere leden bezwaar gemaakt tegen het voornemen van den voorzitter om in den vervolge de vergaderingen van den Raad des middags te houden, omdat zulks voor verschillende raadsleden bezwaarlijk is en ook de burgerij minder gelegenheid heeft om de vergaderingen bij te wonen. De voorzitter zegt toe deze aangelegenheid nader te overwegen. Zonder hoofdelijke stemming werden aange nomen de in ons blad gepubliceerde voorstel len met betrekking tot de vaststelling van de rente voor verstrekt kapitaal aan de gemeente bedrijven, de 4e wijziging van de legesverorde ning en de vaststelling van herziening 46a van het uitbreidingsplan. Commissie tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid Onder auspiciën van bo vengenoemde commissie wordt een vasten avond-programma uitgevoerd Maandag 28 Fe bruari, om 8 uur in Dömi aan het Zandvoor- terpad. Dien avond zal voor het voetlicht treden de R. K. Tooneelvereeniging St. Genesius met een ca baret- programma. Het muzikale gedeelte en het gezellig samen zijn zullen door „The time Mixers" verzorgt' worden. Een pracht collectie getrokken bloembollen verkregen door de medewerking van de werk- loozen en tevens de vele andere prachtige prij zen, door de winkeliers afgestaan, zullen de prijzentafel vormen. De toegang is gratis tot 10 uur. Personen beneden 16 jaar onder voorbehoud geen toe gang. Roomsch jeugdwerk. Woensdagavond gaf de K. j. c. een uitvoering in hotel „Flora" voor donateurs en ouders. Te ruim acht uur ging het doek open en werd allereerst een symbolisch spel uitgevoerd, verdeeld in vier acten n.l. „De Kruisvaart treedt aan", „Als ridder van Koning Christus" (bou wen aan Gods kerk en waardeering voor den arbeid). 2. „Als kind Gods" (In lied, spel en dans). 3. „In dienst van de Katholieke Actie" (Liefde voor de Missie en Gemeenschapszin). 4. „In Eenheid, met het volk, vorstenhuis en va derland." Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat dit spel op zeer sublieme wijze werd opgevoerd. Na de pauze werd opgevoerd „Maskerade" of „Het spel van den jongen zonder fantasie." Ook deze opvoering liet niets te wenschen over. Roomsche zwemsport. Naar aanleiding van de geruchten welke de ronde doen, inzake de plannen tot oprichting van een R. K. Zwem- vereeniging, deelt het bestuur van de R. K. Sportvereeniging „Concordia" ons mede, dat door haar eenige maanden geleden reeds ern stige pogingen gedaan zijn om tot oprichting van een R. K. Zwemvereeniging te komen. Tot tweemaal toe is in het R. K. Parochieblad een oproeping gedaan, doch zonder resultaat. Het bestuur van „Concordia" hoopt, dat de nieuwe pogingen, welke echter niet van haar komen, zullen slagen; zij is gaarne tot medewerking bereid. Naar de West. Voor de leden van De Han ze, afdeelng Zandvoort, en de Zandvoortsche Handelsvereeniging sprak Donderdagavond in bodega Mustert aan den Strandweg de heer jhr. dr. J. C. Mollerus, secr. van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken. Na een kort openingswoord van den heer E. H. Brokmeijer kreeg de heer Mollerus direct het woord, die al heel spoedig de volledige aan dacht had van de talrijk opgekomen leden met hun huisgenooten. Allereerst werd een amusante beschrijving gegeven van de reis naar West Indië. Dan volgt Curasao met de hoofdstad Willem stad. Zeer vele merkwaardigheden wist spr. op te sommen. Vervolgens ging het naar Aruba, waar het nooit regent. Dit eiland werd met de Snip be reikt. Als slot van zijn zeer interessante rede werd een belangrijk deel gewijd aan de be schrijving van Suriname. Hierna werd het een en ander verduidelijkt met plaatjes en een gekleurde film van Cu rasao. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) PARIJS, 26 Febr. (Havas). Bij de stem ming in de Fransche Kamer na de debat ten over de Buitenlandsche Zaken, over de motie van vertrouwen in de regeering, werden vierhonderd negen en dertig stem men uitgebracht voor de regeering en twee tegen. In het Zaterdagavond voortgezette tournooi cadre IV2 te Amsterdam was Bos in zijn ont moeting tegen de Leeuw geweldig op dreef. Met het grootste gemak bouwde hij op on navolgbare wijze zijn serie op en had het ivoor geheel en al in zijn macht. Hij scoorde op deze wijze na elkaar resp. 41, 96, 84, 3 en 70 en boekte in de zesde beurt reeds een totaal van 297 punten. Dit was dus bijna 50 gemiddelde. De reactie liet zich toen gelden waardoor hij voor de resteerende punten nog 3 beurten noodig had. TOch was het een prestatie van groot, inter nationaal kaliber. De Leeuw had onder deze omstandigheden, zooals te begrijpen is, niets in te brengen. De uitslagen van de avondpartijen waren: Bos 300 9 96 33.33 De Leeuw 37 9 18 4.11 Dommering 300 28 71 10.71 Van Vliet 300 28 128 10.71 Ten aanschouwe van ongeveer 8000 personen heeft Rotterdam Zaterdagmiddag op 't Sparta- terrein om den Maas- en Scheldebeker tegen Antwerpen gespeeld en wat sinds 1935 niet meer was gebeurd geschiedde thans: Rotterdam heeft den wedstrijd met 32 gewonnen. De Belgen namen de leiding door Wagner, waarna Lagendaal gelijk maakte. Verder werd er in de eerste helft niet gescoord, zoodat de rust met gelijken stand aanbrak (11). Na de hervatting scoorde Wagner opnieuw voor Antwerpen (12), maar Lagendaal bracht wederom de partijen op gelijken voet. Even voor het einde bezorgde Voormolen met een kopbal Rotterdam de overwinning (32), een resul taat, waarover de vertegenwoordigers van de Maasstad alleszins tevreden kunnen zijn. „Dolkomisch", zooals de geschiedschrijver haar op pagina 462 noemt, is de geschiedenis van den halfwijzen Thomas niet. Eigenlijk meer een zielige, een pijnlijk zielige. Maar de menschen van 300 jaar geleden waren in sommig opzicht ruw en ongevoelig en een geschiedschrijver is ook een kind van zijn tijd. „Dolkomisch" zouden wij echter het geschiedkundig-vaststaande zeker niet vinden. Men oordeele zelf. Thomas' vader was een boer, die zijn leven lang het land geploegd had, gespit, gegraven, gezaaid en geploeterd. Thomas moeder was een boerin, een sterke vrouw, wier kaas geprezen werd en die de koeien melkte. Thomas zelf was ook een boer en de jongste van het gezin. Hij telde nog geen tien jaar toen hij zijn beide ouders al had verloren. Nu is het zoo, dat een doorsnee-boer van meer intellect blijk geeft dan een poorter, die zijn leven slijt zonder bovenmenschelijk zwoegen, die veelal geen zorgen kent en wien het naar den vleeze gaat zoolang geen oorlog gevoerd wordt. Thomas behoorde niet meer bij die doorsnee- boeren. Hij zei niet veel en speelde met zonne stralen, die door de spleten in de koeschuur vielen ook als er geen zonnestralen waren, hfj kon pas spreken met zijn tiende jaar en ver maakte zich toen hij twintig was het liefst met gekleurde glaasjes, die hij balanceerde op zijn wijsvinger. Verder was het een doodgoede kerel, die alles deed wat je hem vroeg, en stuntelig lachte, als hem wat gezegd werd. Kleine vlegels mochten hem achterna loopen als hij de kaas, die zijn oudste zuster na den dood van zijn moeder be reidde, naar de stad bracht, ze mochten hem uitschelden voor „gekke Thomas", om hem heen dansen als hij weer met gekleurde glaasjes balanceerde, hij gaf er niets om, lachte wat en liet met zich sollen. Een ding echter kon hij niet hebben; als ze hem „salamander" noem den werd hy rood van drift en huppelde zijn kwelgeest achterna en was drie dagen uit zijn gewone doen. Dan schudde hij met zijn hoofd en balde zijn vuist. Nog nooit had hij een van de jongens te pak ken gekregen, daar waren ze te vlug voor. En hij te onbeholpen, te langzaam. En de menschen die het zagen lachten omdat hij zoo onbeholpen en langzaam was en de kwajongens zoo vlug en ze lachten als Thomas beweerde „Ik ben geen salamander, ik heet Thomas." Het was een kleine jongen met een brutaal gezicht, die nooit verzuimde Thomas met dat gehate scheldwoord ziedende te maken. En die bet altijd zoo wist te ensceneeren, dat Thomas hem haast wel, maar toch nog net niet te pak ken kon krijgen. Doch op zekeren dag kwam hij te struikelen en toen Thomas hem eenmaal te pakken had sloeg hij den jongen in zijn drift halfdood. En de goeie lobbes had spijt van zijn daad, zoo gauw hij den knaap hoorde huilen en bloed zag stroomen over diens gezicht. Hij droeg zijn kwelgeest naar de pomp op de Markt en bette onhandig,, doch zorgvuldig "net blauwe oog, dat h;j hem had geslagen. De jongen vertelde echter alles aan zijn vader en zoo gebeurde het, dat Thomas voor de rech ters kwam en twee weken in het cachot opge sloten werd. Daar plakte hij keurige zakjes en lachte stuntelig als men zijn brood bracht. In die lange dagen, die hij in het cachot doorbracht, kwam Thomas op een prachtig idee. Ze zouden hem geen salamander meer kunnen noemen, hij zou zich nooit meer kwaad behoeven te maken en zich kunnen vermeien in het balan- ceeren met gekleurde glaasjes, zonder dat ge dachten aan scheldpartijen zijn geest zouden vertroebelen. In den eerstvolgenden Carnavalsoptocht liep ook Thomas mee. Hij liep achter den wagen met de hofdames van Prins Carnaval die in witte gewaden met roode balletjes gekleed waren en met hun linker hand een lint vasthielden, waarvan het andere einde aan een bouquet gehecht was. En hij liep voor een wagen met vier paarden bespannen, die een groot biervat torste, waarin twee muzikan ten gezeten waren en die den eersten prijs kreeg. Tusschen die twee wagens liep Thomas, ge woon in zijn boezeroen. En aan een touwtje trok hij een salamander mee. „Salamander," riepen de jongens. Maar Thomas werd niet kwaad, niet ziedend, hij bleef goedmoedig lachen. Dat „sala mander" was nu niet meer voor hem bedoeld, dat werd natuurlijk van het beestje gezegd, dat achter hem tippelde. Thomas had nog meer be kijks dan de muzikanten in den bierton of de hofdames van Prins Carnaval. „Kijk," schater den de menschen, „daar heb je zoowaar Thomas en wat is dat? Een sprinkhaan? Nee een sala mander. Thomas met een salamander!" „Ja," zei Thomas glunder, „zoo is het. Ik heet Thomas en dat is een salamander." M'aar toen hij bij het jongetje met het brutale gezicht kwam was al de vreugde over zijn lumi neus idee al weer verdwenen. „Hé," zei de jongen, „daar loopen twee sala manders." De menschen, die het hoorden, gierden het uit. En Thomas rende den jongen achterna en vergat zijn salamander. En het duurde deze maal veel langer, dan drie dagen, dat hij uit zijn ge wone doen was. Zoolang, dat zijn zusters en broers besloten hem maar naar het dolhuis te sturen. Zoo luidt de „dolkomische" geschiedenis op pagina 462. Maar door eeuwenlange volksoverlevering heeft zich rond dien salamander en den jongen met het brutale gezicht een sage geweven, die niet eens zoo onwaarschijnlijk is. Ook de salamander had zich nijdig gemaakt over de scheldpartij. En bij iederen schaterlach van de menschen had hij zich opgeblazen van nijd. Tot hij de grootte van de achter hem loopende paarden bereikt had. Toen lachten de menschen niet meer. ,,'t Was geen salamander, het is een draak," zeiden ze en ze holden ver schrikt weg. Maar de jongen met het brutale gezicht schreeuwde, dat hij niet bang was voor een op geblazen salamander en dat hij een stukje van zijn staart zou bijten. En hij voegde de daad bij het woord. Een klein stukje was het maar, dat hij uit den staart hapte, doch door dat kleine gaatje ontsnapte lucht en met een piepend geluid vloog het vreemdsoortige beest omhoog, om weer neer te komen in de Bakenessergracht. En vooral omdat het water siste, gelooft men, dat hier een draak in het spel was. Het water, altijd doorschijnend en helder, werd piotsloos grauw-zwart gekleurd en zoo is het altijd gebleven. De jongen zou zijn leven lang iets van een draak gehad hebben, een drakerigheid, die erfelijk was. En als men zoo om zich heen kijkt, dan is dat eigenlijk heelemaal niet zoo onmogelijk. Alleen moet de jongen met het brutale ge zicht dan wel een zéér uitgebreid nageslacht gehad hebben. Wie vóór 6 Maart bij Bakker zijn behang koopt, krijgt bij elke 3 rollen die hij koopt, één rol cadeau. Als U dus 12 rollen noodig hebt, betaalt U er maar negen. Ook zon der deze tijdelijke korting zijn onze prijzen reeds èxtra laag. Het is dus Uw voordeel Uw behang steeds te koopen bij: Dezer dagen werd ik aangesproken door Pietersen. Kent u Pietersen? Natuurlijk kent u Pietersen! U ontmoet hem overal in den trein, in de tram, in den autobus, ja zelfs in uw woning. Hij is de man, die altijd alles be ter weet, altijd goeden raad geeft en die je, hoewel hij zelf geen sou bezit, steeds een tip weet te geven, om met één slag millionnair te worden. Enfin, om kort te gaan, hij zei letterlijk: „Ik heb dat de vorige week van je gelezen over die Hollandsche pretmakerij. Je hebt ge lijk het is zoo. En weet Je, wat daarvan de schuld is? Je opvoeding!" Mijn gezicht nam een hulpbehoevende, blanco uitdrukking aan. „Heusch het is zoo. Neem nou de kinderen ze stoppen die wurmen vol met emmers vol wijsheid, waaraan ze later niks niemendal meer hebben, of het moet dan zijn om er te gen een vriend of kennis mee te geuren waar van ze weten dat hij het vergeten heeft. Koste lijke uren zijn daarmee naar den bl gegaan en maak mij nu maar niet wijs, dat wat je geleerd hebt, nooit weg is, want dat is onzin. Heb je een groot verstand, dan leer je al slapende veel en heb je een klein ver stand, dan leer je na jaren blokken nog niks, Ik heb eens op een klein zaakje voor breuk banden gelezen: Man spricht Deutsch English sproken On parle fransais Se habla Espagnol Paria Italiano. Ik ging naar binnen en een man met een witten baard en eng-geleerd gezicht kwam me tegemoet. Op een honderd meter afstand rook je al zijn ta lenkennis. Ik vroeg hem of hij van zijn talen kennis wel eens voordeel gehad had. „Nog nooit,bekende hij, „uitgezonderd dan één keer, toen hij een buitenlandsche juffrouw den weg gewezen had. Hij had het echter louter voor zijn plezier geleerd. Daar heb je nu een prachtig voorbeeld voor dien man was het een even groot genoegen te studeeren, als het voor een ander is in een draaimolen te zitten. Maar stel je nu voor dat hij ais kind tegen heug en meug was volgepompt met die talen- wijsheid. Wat had zoo'n stakker dan niet moe ten ontberen voor iets waaraan hij zijn heele latere leven geen snars meer gehad zou heb ben. Wat echter de kinderen niet leeren en waar zij hun heele volgend leven wel wat aan hebben, is, zich op gepaste wijze weten te ver maken. Je denkt natuurlijk, dat iedereen dat kan, maar dan heb je het glad mis. Ejr zijn maar verdraaid weinig menschen, die zich ver maken kunnen die de kunst verstaan, op zijn tijd van het leven te genieten, iets wat te pas kan komen, wanneer de zwaarte van het leven zich doet gevoelen. Heb jij dat ech ter op school geleerd? Ik niet! Integendeel! Ik heb in mijn schooltijd nooit een onderwijzer ontmoet die naar mijn smaak gevoel voor hu mor had. De kostelijkste en meest spontana geestigheid werd met het overschrijven van minstens vijftig thema's bestraft. Het hebben van gevoel voor humor werd eerder als een misdaad, dan als een schitterende menschen- kwaliteit beschouwd. En wat is het resultaat? (E'en land vol men schen, die zich alleen maar in feeststemming kunnen voelen, wanneer ze naar hartelust kun nen lallen en brullen en platgetrapte deunen kunnen uitstooten. Ontmoet in het buitenland eens een troep feestvierende Hollanders. Ne gen van de tien keer, moet je blozen als een marinier over je eigen landgenooten. Ze mee- nen dat uitgaan hoofdzakelijk daarin be staat, alles te mogen doen, wat onbeschaafd, hinderlijk en geestloos is. Omdat echter een van hun eigenschappen is, altijd met een goed gevulde portemonnaie op stap te gaan, zijn za graag geziene gasten ook, zij het dan ook gas ten met een stink-ei-reputatie. En nogmaals dat ligt aan de opvoeding!" Ik had hem uit laten praten, het was zijn Carnaval, en deed toen een mijns inzien mees terlijken zet. „Maar zeg dan eens, hoe je je wèl moet amuseeren?" „Nou, wat heb ik je gezegd," repliceerde hij, „dat je opvoeding verkeerd is geweest? Zie je wel, dat jij het ook niet weet!!" Ik sprong toen maar gauw op een voorbij rijdende tram. ACHILLES. De personeelraad der Nederlandsche Spoor wegen verzoekt ons het volgende mede te dee- len: Zooals reeds gemeld, heeft de personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen besloten, om door 'n petitionnement aan de regeering te ver zoeken, de pensioenverlaging voor het spoor wegpersoneel te verminderen. Daarbij is tevens gevraagd om het variabele karakter van de pen sioenen, zooals thans in de Pensioenwet ge regeld, daaruit te verwijderen en tenslotte om zoo spoedig mogelijk de stortingen te hervatten in het fonds, waartoe het Rijk in 1933 de ver plichting op zich nam. Door tegenstanders van deze petitionnements actie wordt het nu voorgesteld, alsof de perso- ïeelraad toch voorstander van een pensioen zou zijn, hetwelk niet onaantastbaar is. Enkel zou de heimelijke bedoeling zijn te trachten dit variabele karakter uit de wet te halen, zooals thans daarin voorkomende, om dan buiten de wet hetzelfde in overleg tus schen directie en personeelraad te doen rege- enr" In een biljet, onder het personeel ver spreid, is deze bedoeling aan den Raad aange wreven. Voor deze ingenieuze vinding van deze tegen standers kan men natuurlijk waardeering heb ben als symptoom van de wijze waarop deze lieden denken. De personeelraad kan echter mededeelen, dat niets van deze achterbaksche methode in zijn bedoeling ligt. Gevraagd is naar afschaffing van de korting, verandering der wet, zoodat korting niet meer mogelijk is en ten derde ge zondmaking van het fonds. Er is natuurlijk niets op tegen, als men weigert op de petition- nementslijsten te teekenen, doch zulks kan niet geschieden om de boven aangegeven redenen. In het adres aan de Regeering is zulks reeds duidelijk tot uiting gekomen. tari ~<tü

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3