Besprekingen in onzen Partijraad Het beleid der Kamerfractie nïï Pensioenen en salarissen De werkloosheid ll| ?'OE y REDE VAN Dr. DECKERS PRACHTIGE PRESTATIE VAN RIE VAN VEEN m MANDSJOEKwO NOOR D ZONDAG 27 FEBRUARI 1938 Van het zittende kabinet verwach ten wij vóór alles principieele daden en erkenningen Spanning en depressie Vreesefijk eenvoudig: Verschillende wenschen door het Partijbestuur ter harte genomen Vele voorstellen Eind Januari 1938 27.000 minder geregistreerde werkloozen dan eind Januari 1937 In de Libysche woestijn verdwenen Op zoek naar vermiste Ita- liaansche vliegers Geen erkenning van Franco De Ver. Staten besluiten geen nieuwen consul te Bilbao te benoemen BEDRIJFSRAAD VOOR DE SIGARENINDUSTRIE VOETBAL Aardige strijd tusschen Amsterdam en Brussel Hoofdstedelijke ploeg behaalt een 30-overwinning nog even te vlug af. Na tien minuten moest de Eynde .(Union), en Dekens (Anderlecht), voor. EEN HERDENKING TE KOOTWIJK Tien jaar radio-telefonische ver binding met Ned.-Indië STOOMVAARTLIJNEN ZWEMMEN Het wereldrecord van Willy den Ouden op de 200 meter borst- crawl voor dames verbeterd Succesvolle wedstrijden te Rotterdam DE STRIJD OM HET BEZIT V-D. LOENGHAI SPOORWEG O jffftlT 1 JOE AN A H y rnmm Boerden 'er-a, T6Ï"°KWAN HON AN; SJENSI T vI V ,KIAN( igJang 'TV—-i MEM CHINA XywAti j ivL UTRECHT, 26 Februari. Gunstig verliepen de jongste ver kiezingen voor het land en voor onze partij. De extremisten verloren ter rein; ons land telt gelukkig slechts betrekkelijk weinig ontevredenen in den vollen zin van het woord. Tege lijkertijd verdwenen enkele dwerg partijen uit de Kamer. De christelijke meerderheid in het parlement ver sterkte zich. En op deze meerder heid vormde, overeenkomstig de meermalen ter rechterzijde en in de uitlatingen onzer partij uitgesproken verlangens, de formateur, Dr. Colijn, een positief-christelijk Kabinet. Met dit overzicht van den inzet der tegen woordige regeeringsperiode, ving de voorzitter der Katholieke Tweede Kamer-fractie, mr. dr. L. N. Deckers, op de middagvergadering van den Partijraad een overzicht betreffende den actueelen politieken toestand en het parle mentaire werk, aan, nadat hij zich met een woord van gelukwensch had gericht tot den nieuwen partijvoorzitter, mr. Verschuur, en hem had toegeroepen; Uw medewerking inroe pend zeg ik u gaarne de mijne toe in de hoop, dat het tijdperk, waarin gij den voorzitters hamer hanteert, er een moge zijn van grooten bloei van de partij. Zijn overzicht voortzettend wees' dr. Deckers op de verhouding tusschen de partij en het zittende kabinet. Geen der partijen, ook de onze niet, heeft eenige verantwoordelijkheid voor dit kabinet in zijn geheel, noch voor een zijner leden aanvaard. Doch wèl zijn wij dit kabinet met vertrouwen tegemoet getreden, omdat én in de Troonrede én in de Regeeringsverkla- ringen én In andere officieele bescheiden de vier eischen van ons program: de handhaving van de positief-christelijke grondslagen onzer samenleving, de verdediging van het gezin, de arbeid voor ons volk en de ordening van het bedrijfsleven hun sporen hebben achtergelaten. Daarnaast moet de fractie, in tegenstelling tot degenen onder de kiezers, wier verwachtin gen al te hoog gespannen waren, erkennen, dat er omstandigheden zijn, die iedere, ook deze regeering den arbeid moeilijk maken Twee zulke omstandigheden doen jdch thans voor: een toename der internationale politieke spanningen en een terugslag in den economl- schen toestand. Ook ln ons land, dat niemand van agres sieve bedoelingen zal verdenken, dat zijn weermacht voor niets anders dan de de fensie zal gebruiken, staat het militaire vraagstuk onder invloed van den interna tionalen toestand die zoowel voor het Rijk in Europa als voor het Rijk in Azië ern stige dreiging ondervindt uit het nabije zoowel als uit het verre Oosten. In de te genwoordige politiek spreekt men liever van assen, dan van fronten. Doch ook as sen kunnen warm loopen en wee, wanneer zij elkander kruisen. Dit erkennen beteekent geen toegeven aan pessimisme of angst, doch komt voort uit waakzaamheid. De opbloei in den economischen toestand die de eerste helft van 1937 kenmerkte is reeds enkele maanden tot staan gekomen. De eerste stimulans van de munt-devaluatie heeft uit gewerkt. Dit constateeren is óók geen pessimisme doch een maning tot voorzichtigheid. Tegenover deze beide omstandigheden heeft de fractie het standpunt ingenomen, dat zoo wel de weerkracht als de volkskracht moet worden beschermd. Doch vóór alles verwachten wij beginsel- politiek. Wanneer wij vragen of de regee- ring geheel los van het geld de erkenning wil uitspreken, dat ieder onderwijs, óók het hooger han delsonderwijs, gelijkberechtigd be hoort te zijn, dan verwachten wij van den desbetreffenden minister een ander antwoord, dan: „Daar spreek ik mij niet over uit, want, dan zou ik treden op het terrein der beginse len." Het vorig kabinet was een crisis-kabinet, dat principieele kwesties principieel buiten beschouwing liet. Dit kabinet echter is juist zoo hartelijk begroet omdat het principieel is. Reeds heeft het kabinet verschillende maat regelen van principieelen aard aangekondigd met name de minister van Sociale Zaken. Deze hebben uiteraard de volle instemming van de fractie. De fractie heeft het niet onder stoelen of banken gestoken, dat de begrooting van een der ministers haar teleurstelde. Men heeft haar verweten, dat zij, terwijl zij niet het voornemen had de begrooting af te stemmen, zich zoo scherp tegen den bedoelden minister kantte. Zjj heeft de begrooting niet afgestemd, om dat het heele kabinet dan door een gezamenlijk optreden van katholieken, sociaal-democraten en communisten zou vallen. Zij heeft zich niet temin tegen den minister scherp gekant, om dat deze en met hem de regeering het recht heeft den graad van teleurstelling te kennen, door een afwijzing harerzijds gewekt. De opmerking, dat de fractie te voren geen overleg pleegt met andere groepen, kan niet worden beantwoord omdat zulk overleg in het belang van een gezond parlementair leven steeds geheim blijft. Met een beroep op het vertrouwen der kie zers, besloot dr. Deckers zijn aandachtig ge volgde en meermalen door applaus onderbroken rede, die gevolgd werd door een gedachten- wisseling, waaraan velen deelnamen. De heer H. J. KUIPER, hoofdbestuurslid van het R.K. Werkliedenverbond, verklaarden in deze gedachtenwisseling dat men zich in den kring der werklieden ten zeerste verheugt over het optreden van minister Romme en met name over datgene, wat hij reeds deed voor de zwaarst-getroffenen in de Nederlandsche sa menleving, de werkloozen. De heer HEMEL beklaagt zich over de hooge eischen bij de militaire keuring, die het land van de fine fleur zijner jongeren berooft De heer HINFELAAR uit Den Haag vraagt of de wijze, waarop bij de onderwijsdebatten de minister zich verschool achter de verantwoor delijkheid van het kabinet in zijn geheel, be vorderlijk mag worden geacht voor het behoud van een gezond parlementarisme. De heer KEVENAAR vroeg of de fractie het kabinet als parlementair beschouwt of niet. De heer DEERENBERG vroeg in hoeverre de voorstelling, in de Opmarsch gegeven, als zou de minister zich in feite niet hebben mogen ver schuilen achter het kabinet, juist was. De heer VAN HAAREN drong aan op verminde ring van het aantal klassen in de steunver- leening. De heer KEMPERING protesteert tegen de wijze, waarop de minister van Onderwijs de belangen der werklooze onderwijzers verwaar loost. De mededeeling van Dr. Deckers, dat het kabinet zou aftreden wanneer de onderwijs- begrooting ware afgestemd, vormt voor tal van kiezers een openbaring. Velen meenen thans nóg, dat alleen de minister van Onderwijs ware afgetreden en zouden dit een verbete ring van het kabinet achten. De heer MAENEN vraagt meer belangstel ling van de werkverschaffing voor de Zuide lijke provincies en tenslotte de meening van de fractie over de eischen, gesteld aan de ge meenten, die een garnizoen krijgen. De fractie-voorzitter Mr. Dr. L. N. DECKERS beantwoordde de sprekers. Strenge keuringen kwamen voort uit het verlangen om bij een voortdurend slinken-der door de Kamer toege stane credieten de weerkracht van het leger zoo groot mogelijk te houden. Natuurlijk heeft iedere minister zijn eigen verantwoordelijkheid. Goed gebruik is ech ter ook, dat de minister de Kamer onver holen duidelijk de consequenties van het afstemmen zijner begrooting meedeelt. En dat heeft de minister van Onderwijs bij herhaling gedaan door uitdrukkelijk van een „Kabinetskwestie" te spreken. Dat het verbinden van deze consequentie aan een daad van de Kamer het parlementaire stel sel zou ondergraven, valt niet in te zien. De kabinetskwestie is een gebruikelijke staats rechtelijke figuur. Dr. Deckers heeft in de Kamer betoogd, dat dit kabinet geen parlementair kabinet is in den zin van uitlatingen vroeger door Dr. Colijn zelf en door Dr. Nolens gedaan en die vooraf gaande besprekingen en een vooraf overeenge komen program als eisch stelden. De minister president heeft daarop geantwoord, dat zijn inzichten omtrent het wezen van een parlemen tair kabinet waren gewijzigd en dat hij het zittende ministerie als parlementair wenschte te beschouwen. De heele vraag is echter slechts van theoretisch staatsrechtelijk belang en hoe men het kabinet ook wenscht te beschouwen, onze fractie heeft het kabinet haar vollen steun toegezegd. Voor artikelen en plaatjes in de Opmarsch, is noch de fractie noch haar voorzitter ver antwoordelijk. Achterstelling van eenig gewest in de werk verruiming mag uiteraard niet voorkomen. Van het stellen van eischen door de Staats- overheid aan de gemeenten, die prijs stellen op een garnizoen, is geen sprake. De gemeenten blijven vry een geldelijke tegemoetkoming te geven of niet. Bewonderenswaardig is deze figuur echter niet en het staat te bezien of zij grondwettelijk juist is. Na deze verhelderende uiteenzettingen sloot de voorzitter Mr. T. J. Verschuur de vergadering op de gebruikelijke wijze. 'nV-vormig verkeers bord beteekent, dat a 'n Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van links of van rechts komt. Let op de V-borden; "t is voor uw eigen veiligheid! Mrdr. L. N. Deckers In de ochtendvergadering van den Partijraad werden na de rede van den voorzitter, Mr. T. J. Verschuur, die wij in ons avondblad van gisteren uitvoerig weergaven verschillende voorstellen behandeld. Van den Kring Arnhem-Nijmegen was o.m. een voorstel ingekomen om er bij de R.K, Kamerfractie op aan te dringen, dat zij haar Invloed zal aanwenden, teneinde te verkrijgen, dat de regeering de salarissen van het overheids personeel herzie, zulks in verband met de deva luatie en de prijsstijging. Het partijbestuur wilde doen volstaan met de bijzondere aandacht der Kamerfractie op het vraagstuk te vestigen. Vanuit de vergadering werd erop aangedrongen, dat de partijraad ten minste de wenschelijkheid van een salarisher ziening uitspreekt. De voorzitter wees op den toestand van 's lands financiën, waardoor niet alle wenschen kunnen vervuld worden, zooals Minister Colijn ook heeft verklaard. Naar aanleiding van een korte bespreking werd toen besloten, dat met nadruk de Kamer fractie op de urgentie van het salarisvraagstuk zal gewezen worden. Het voorstel inzake de te lange arbeidstijden in Rijks- en semie-rijksbedrijveri gaf den voor zitter aanleiding op te merken, dat men de zaak niet al te scherp moet stellen en het niet goed is de Kamerfractie daarover nog eens te spre ken, als zij op dit punt reeds diligent is. Er zal daarom geen nadere invloed op haar uitgeoefend worden. Verder stelde genoemde Kring voor zich in verbinding te stellen met de Kamerfractie, om gedaan te krijgen, dat aan gezinnen, waarvan de inkomsten gelijk staan met die van gesteunde werkloozen, goedkoope margarine en vet ver strekt zal worden. In zijn prae-advies wees het partijbestuur op de onmogelijkheid voor den Partijraad om de consequenties daarvan te overzien. Volstaan zal daarom worden met de bijzondere aandacht der Kamerfractie voor deze aangelegenheid te vragen. Daar de regeering reeds in deze rich ting werkzaam is, trok de Kring Arnhem-Nij megen zijn laatste voorstel, dat het bevorderen van een betere gezinspolitiek betrof, in. Het partijbestuur ging accoord met het denkbeeld van den Kring Tilburg om een commissie van gezaghebbende R.K. moraal-theologen en ju risten te benoemen, teneinde van advies te die nen omtrent de al- of niet-toelaatbaarheid van korting op reeds toegekende pensioenen, onder voorbehoud echter, dat het gevraagde advies achterwege blijft, indien naar het oordeel der in deze commissie uit te noodigen personen, de reeds verkregen resultaten van een onderzoek in het kader van den Raad van Studie en Docu mentatie der Partij een nieuw commissoriaal onderzoek ondoelmatig en zelfs overbodig zouden maken. Naar aanleiding van een verzoek, eveneens van Tilburg, om het vraagstuk van uitbreiding van de aanslagmogelijkheden bij het verhaal van dijklasten door de R.K. Staatspartij in studie te doen nemen, gaf het partijbestuur in over weging deze zaak in eigen kleinen kring te be zien, waarbij men zich kan houden aan de regelingsmogelijkheden in de provinciale sfeer. Het Partijbestuur vond geen aanleiding nog bijzondere stappen te doen ten aanzien van de kwestie van het cadeaustelsel, daar van dit vraagstuk mag worden getuigd, dat het genoeg zaam in de sfeer der practische politiek is door gedrongen. Een voorstel om te komen tot afschaffing van de wachtweken in de werkverschaffing en de invoering van het wekelijksche partieele werk, voorzien van een uitvoerige toelichting, zal aan de Kamerfractie worden doorgezonden. Ten aanzien van een desbetreffend voorstel van den Haag deelde het partijbestuur mee bereid te zijn het vraagstuk van het royementsrecht ander maal in ernstige overweging te nemen, indien de behoefte aan een waarlijk onvermijdelijke partieele herziening der Partijreglementen zich zou openbaren. Een onderzoek daartoe is bij het partijbestuur reeds aanhangig. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschre ven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Ne derland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten inschrijven. Het aantal geheel werkloozen bedroeg in ge meenten met 100.000 en meer inwoners op het einde van Januari 1938 159.127, Januari 1937 165.264 en December 1937 157.903; in gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners eind Januari 1938 51.670, Januari 1937 53.424 en December 1937 51.161; in gemeenten met 20.000 tot 50.000 in woners eind Januari 1938 56.450, Januari 1937 58.205 en December 1937 57.412; in gemeenten met minder dan 20.000 inwoners eind Januari 1938 172.031, Januari 1937 189.349 en December 1937 170.993. In totaal dus eind Januari 1938 439.278, eind Januari 1937 466.242 en eind December 1937 437.469. Zooals uit bovenstaand overzicht blijkt, was in alle groepen van gemeenten het aan tal geregistreerde werkloozen ultimo Januari 1838 lager dan ultimo Januari 1937. In to taal werden er rond 27.000 minder werkloo zen ingeschreven. Een vergelijking van de aantallen werkloozen ultimo Januari 1938 en December 1937 laat zien, dat het aantal in eerstgenoemde maand iets hooger was. In Januari 1938 werden er n.l. 1800 werkloozen meer ingeschreven dan ultimo De cember 1937. In verband daarmede zij opge merkt, dat er op het einde van Januari 1937 en 1936 resp. 11.000 en 4000 meer werkloozen ge registreerd werden dan op het einde van Decem ber 1936 en 1935. MILAAN, 26 Febr. (D. N. B.) De bil den internationalen vliegwedstrijd door de Libysche woestijn sinds Woensdag ver miste Italiaansche vliegers Mazzotti en Foligno zijn nog steeds niet teruggevonden. Gouverneur Balbo heeft daarom thans vier militaire toestellen uit den wedstrijd gehaald en ze tezamen met een autocolonne uitgestuurd om naar de vermisten te speuren. Balbo heeft zich persoonlijk naar Kufra be geven om het onderzoek te leiden. WASHINGTON, 26 Febr. (Havas) De consul van de Vereenigde Staten te Bilbao, William Chapman, is benoemd tot consul te Gibraltar. Generaal Franco had geëischt, als tegen prestatie voor zijn toestemming om Chapman te Bilbao te handhaven, dat de Vereenigde Staten zouden toestemmen in zekere voor waarden, welke in feite zouden neerkomen op een erkenning van Franco. De regeering der eVreenigde Staten heeft in antwoord hierop besloten geen nieuwen con sul te Bilbao te benoemen. De bedrijfsraad voor de sigarenindustrie kwam dezer dagen te Eindhoven in vergadering bijeen. In principe is besloten, dat de bedrijfsraad de leiding op zich neemt van het gezinstoeslag- fonds der Ned. R.K. Vereeniging van Sigarenfa brikanten. Een definitieve beslissing zal worden genomen, wanneer een commissie een nader rapport over dit onderwerp ook in verband met de reglementswijzigingen, die ten gevolge van deze bestuursoverdracht noodzakelijk zullen blijken, zal hebben uitgebracht. De bedrijfsraad nam kennis van de vooront- In het Olympisch Stadion te Amsterdam is een vrij talrijk publiek Zaterdagmiddag getuige geweest van een aardige ontmoeting tusschen Amsterdam en Brussel, welke wedstrijd ten slotte in een 3—0-zege der Amsterdammers is geëin digd. Voor het eerst sinds 1921 heeft het Am- sterdamsche elftal hierdoor in een stedenwed- strijd tegen Brussel weer een overwinning be haald. Het zag er overigens in het begin lang niet naar uit, dat de hoofdstedelijke ploeg ten slotte met de overwinning zou gaan strijken. Wel wo gen beide elftallen, toen de strijd even aan den gang was, goed tegen elkaar op, maar de aan vallen der beweeglijke Belgische voorhoede, waarin vooral rechtsbinnen Lamoot op den voor grond trad, waren niet ongevaarlijk. Op den duur bleek evenwel de afwerking der Brussel- sche voorhoede toch niet doortastend genoeg te zijn om tegen de Amsterdamsche achterhoede succes te hebben. De Ajax-backs van Diepen beek en Been wisten in den regel de aanvallen tijdig te onderbreken en als Ferwerda er aan te pas kwam, bleek, dat de Blauw-Witter dezen middag weer goed op dreef was. In de Amster damsche middenlinie viel dikwijls het goede werk op van den D.W.V.-spil Boon, die in dit milieu zeker geen slechten indruk maakte. Aan vankelijk vlotte het niet ai te best in de voor hoede, die in den Daring-back Herremans steeds een groot struikelblok op haar weg vond. Ge leidelijk ging het echter beter en in de tweede helft gaf de Amsterdamsche voorhoede zelfs vrü geregeld den toon aan. Spoedig na het begin ontwikkelde zich een gelijkopgaande strijd, waarin beide doelen om beurten in gevaar kwamen, maar waarbij de verdedigingen aan weerskanten steeds de aan vallen onschadelijk wisten te maken. De rust ging in met blanken stand, daar aan beide kan ten eenige goede kansen om de leiding te nemen onbenut bleven. Zoo scheelde het maar heel weinig of Lamoot had na een half uur met een hard onverwacht schot succes gehad, maar op zeer fraaie wijze wist Ferwerda het leder nog corner te werken. Voor het Brusselsche doel had Slot, na keurig samenspel met Bergman, een vrijwel niet te missen kans gehad, maar toen faalde het schot van den D.W.S.-er. De linkshalf Huisman had zich na een half uur spelen wegens een blessure moeten laten vervangen door zijn clubgenoot Melchers Jr. Direct na de hervatting moest Ferwerda in grijpen, toen Mondelé zeer hard inschoot en bij den daarop volgenden Amsterdamschen aanval ontstond een soortgelijke gevaarlijke situatie voor het Brusselsche doel, waar van de Wetjer slechts met groote moeite een schot van Slot kon keeren. Geleidelijk kwamen nu de Amster dammers meer in den aanval. Bergman kwam voor open doel, maar van de Weijer was hem Union-doelman evenwel zwichten voor een schot van Slot, die het leder bemachtigde uit een kluwen van spelers, toen Draeger een goeden voorzet had gegeven. De Amsterdamsche aan vallen bleven talrijker en ook gevaarlijker, hoe wel Ferwerda toch ook vrij geregeld aan het werk werd gezet. Na 25 minuten wist Bijl, na goed doorzetten, den voorsprong te vergrooten (20). Dit prikkelde de Belgen tot nieuwen tegenstand. Met geestdrift wierpen zij zich in den strijd, maar zij brachten het niet verder dan een doelpunt van Vlamynck, dat echter we gens buitenspel werd geannuleerd. Kort voor het einde leverde een fraaie Am sterdamsche aanval opnieuw succes op. Van Sluyk ging de bal naar Slot en vervolgens naar Draeger, die vlak bij de cornerlijn een afgeme ten voorzet gaf, waarna Bifl het leder langs den Belgischen doelman werkte, zoodat de Amster damsche ploeg ten slotte met 30 won, een uitslag, die ongetwijfeld geflatteerd moet worden genoemd, hoewel de overwinning verdiend was. Scheidsrechter Boekman had over het alge meen geen moeilijke taak. De elftallen wanen: Amsterdam: Ferwerda (Blauw-Wit), doel; van Diepenbeek (Ajax) en Been (Ajax), achter; Loois (Ajax), Boon (D.W.V.) en Huisman (D. W.S.), midden; Draeger (D.W.S.), Sluyk (Bl.- Wit), Bijl (Ajax), Slot (D.W.S.) en Bergman (Blauw-Wit), voor. Brussel: Van de Weijer (Union), doel; van Calenberg (Anderlecht) en Herremans (Daring), achter; Gets (Anderlecht), Teumuck (Daring) en Henry (Daring), midden; Vlamynck (Union), Lamoot (Daring), Mondelé (Daring), Van den werpen van wet, welke minister Romme heeft ingediend bij den Hoogen Raad van Arbeid in zake arbeid van gehuwde vrouwen, kinderbij slagverzekering en werkloosheidsverzekering. Van gedachten werd gewisseld over het schrij ven van de werkcommissie voor werkloosheids bestrijding en verschillende der daarin genoem de punten werden aan een nadere beschouwing onderworpen. Ook werden besprekingen gevoerd over her scholing in het algemeen en over een speciaal geval van herscholing in het bijzonder. Zaterdagavond is in hotel Beekman te Radio Kootwijk (gemeente Barneveld) een vergade ring gehouden ter herdenking van het feit, dat tien jaar geleden de radio-telefonische verbin ding met Ned.-Indië tot stand kwam. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op ir. J. D. Tours, vertegenwoordiger van den dir.-gen. der P.T.T.; prof. dr. ir. Koomans, chef van het Rijks Radio-laboratorium te Den Haag; hoofd ingenieur Verton, ir. H. Witsenburg, beheerder van het radiostation Kootwijk. Ir. Vos de Wael, bedrijfschef van het radio station, gaf een overzicht van de ontwikkeling van het radio-telefonisch verkeer tusschen Ne derland en Ned.-Indië. Spr. huldigde prof. Koo- mens, die tien jaar geleden deze verbinding mo gelijk heeft gemaakt. Namens den dir.-gen. der P.T.T. sprak ir. Tours. Vervolgens voerde nog het woord hoofdingenieur H. J. Boetje, direc teur van het telegraaf- en telefoonverkeer. Een cabaretgezelschap heeft verder de aan wezigen aangenaam bezig gehouden. Het hoofdgebouw van het radio-station Koot wijk baadde bij gelegenheid van dit tweede lustrum in floodlight. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Aangek. 26 Febr.: Malkah, s., Bergen. Vertrokken 25 Febr.: Perseus, s., Aarhuus. 26 Febr.: Bill S„ m.s., EBbjerg. AMSTERDAM. Aangek. 26 Febr.; Malkah, Ber gen:, ledig; Petroleumhaven, Ned. Bevr.kantoor. MIJ NEDERLAND. JOHAN DE WITT, uitreis. 26 Febr. van Genua. SINGKEP, uitreis, pass. 25 Febr. Gibraltar. POEMBA, thuisreis, 25 Febr. van Algiers. BINT ANG. uitreis, 25 Febr. van Belawan. MADOERA, 26 Febr. van Amst. naar Hamburg. KONINKL. NEDERL. STOOMB. MIJ. AGAMEMNON, 25 Febr. van Lissabon n. Oran. ALKMAAR, thuisreis, 26 Febr. te Antwerpen. BODEGRAVEN, 24 Febr. van Arica n. Mollenod IRENE, uitreis, 25 Febr. te Curacao. NEREUS, 25 Febr. n.m. 10 uur Van Danzig naar Amsterdam. THESEUS, 25 Febr. van Kopenhagen n. Amst. TRITON, 26 Febr. van Amst. te R'dam. GANYMEDES, Mlddl. Zee n. R'dam, pass. 25 Febr. n.m. Gibraltar. STELLA, 26 Febr. van Istanboul te Thessaloniki. EUTERPE, 26 Febr. van Amst. n. Bordeaux. ORION. 26 Febr. van Amst. n. Hamburg. AJAX, naar Middl. Zee, pass. 25 Febr. Gibraltar COSTA RICA, uitreis, 24 Febr. te Cristobal. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN. HEEMSKERK, uitreis, 26 Febr. van Suez. BOSCHFONTEIN, vertr. 26 Febr. van Antwerpen naar Dover. BLOEMFONTEIN, 25 Febr. van Durban te Lo renzo Marques. JAGERSFONTEIN. 28 Febr. n.m. 11 uur van Port-Said naar Genua. HOLLAND—WEST-AFRIKA LEJN. JAARSTROOM, 26 Febr. van Amst. n. W.-Afrika. MAASKERK, vertr. 26 Febr. van Hamburg naar Amsterdam. CERES, 25 Febr. van Monrovia naar Port-Bouel. MIJ OCEAAN. POLYDORUS, Java naar Amsterdam, 26 Febr. van Port-Said. TAVA—NEW-YORK LIJN. PALEMBANG, New-York n. Java, 25 Febr. van Kaapstad. SEMBILAN, Java n. New-York, 25 Febr. van Singapore. KOTA TJANDI, 24 Febr. van New-Orleans n. New-York. ROTTERD. LLOYD. BAT.OER AN, thuisreis, 25 Febr. van Lissabon. KOTA NOPAN, 25 Febr. van R'dam te Hamburg. INDRAPOERA, uitreis, pass. 26 Febr. v.m. 7 uur Ouessant. BLITAR, uitreis, 25 Febr. 's nachts 12 uur van Suez. HALCYON LIJN. STAD ZAANDAM. Vaardingen naar Cagliarl, 25 Febr. uit den N. Waterweg. ROTTERDAM—Z.-AMERJKA LIJN. ALPHACCA. thuisreis, 25 Febr. van Victoria. ALHENA, thuisreis 25 Febr. van Funchal. Tijdens de internationale zwem wedstrijden, welke Zaterdagavond ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Rotterdamsche Dames- Zwemclub in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam zijn georganiseerd, is Rie van Veen (RDZ) er in geslaagd het wereldrecord 200 meter borst- crawl op haar naam te brengen door dezen afstand in den tijd van 2 min. 24,6 sec. af te leggen. Het oude record stond sedert 8 Septem- - ber 1935 op naam van Willy den Ouden met een tijd van 2 min. 25.3 sec., gevestigd te Kopenhagen. Vanzelfsprekend is Rie van Veen tevens in het bezit gekomen van het Ë'uropeesch en Nederlandsch record over dezen afstand. Ragnhild Hveger tikte met slechts 0.1 sec. verschil als tweede aan en bleef dus eveneens onder den ouden wereldrecordtijd. HOLLAND—O.-AZIË LIJN. SEROOSKERK, thuisreis, 23 Febr. van Yokohama HOLLAND—AMERIKA LIJN. VOLENDAM, New-York n. R'dam, 1 Maart n.m. 3 uur te Plymouth verwacht. BILPERDIJK, 25 Febr. van R'dam te New-York STATENDAM, toeristenvaart, 25 Febr. van New-York. BREEPIJK. 28 Febr. van Baltimore te Norfolk- DINTELDIJK, 24 Febr. van R'dam te Vancouver DRECHTDIJK, Pacific Kust n. R'dam, 24 Febr. te Cristobal. SPAARNDAM 26 Febr. van Antwerpen te R'dam BINNENDIJK, thuisreis, 24 Febr. van Houston. EDAM. PPhiladelphia naar R'dam'. was 25 Febr. 1 uur 40 n.m. 140 mijlen W. van Lands End. KONINKL. PAKETV. MIJ. TASMAN. 24 Febr. van Singapore n. Kaapstad. NIEUW HOLLAND, 25 Febr. van Brisbane naar Singapore. JAVACHINAJAPAN LIJN. TJINEGARA, 24 Febr. van Makassar te Hong kong. TJISAROEA, 22 Febr. van Chingwangtao naar Haiphong. DIVERSE SCHEPEN. BRITSUM, 24 Febr. van Rosario te San Nicolas. WOLSUM, 25 Febr. van St. Vincent n. Bir kenhead. REGINA, Antwerpen n. Cardiff, pass. 25 Febr. Vlissingen. JONGE ELISABETH, Gambia n. Aarhuus, pass. 25 Febr. Ouessant. JONGE JOHANNA, Casablanca naar Dakar, pass. 25 Febr. Las Paimas. NAALDWIJK, 25 Febr. van Thessaloniki te AnV werpen. IJSELHAVEN. 25 Febr. v.in Havre te Hamburg. HENNIE. 24 Febr. van Keadby naar Dover. TARA, 25 Febr. van Santos n. Rio Janeiro. MAAS. 25 Febr. van R'dam te Hamburg. AMELAND. R'dam naar B.-Aires, pass. 26 Febr. v.m'. 4 uur Madeira. ALDERAMIN, 25 Febr. van Kirkenaes n. R'dam- ZWARTE ZEE, sleepboot, pass. 25 Febr. Dun- geness. THEMISTO, R'dam naar de Golf van Mexico, pass. 25 Febr. Dungeness. TRITO, R'dam naar Belfast, pass. 25 Febr. Dungeness. RIJNSTROOM. Bristol naar Amsterdam, pass- 25 Febr. Prawlepoint. THEANO. 25 Febr. van Fowey n. Amsterdam- MIDSLAND, 25 Febr. van Hamburg te Shields- HENNIE. 24 Febr. van Keadby naar Dover. ALCHIBA, naar Key West v.o.. was 24 Febr. 8 uur 20 n.m. 30 mijlen o. van Niton. KATENDRECHT. naar Harburg, was 25 Febr- 12 uur 55 n.m. 400 mijlen Z.W. van Lands End- MOORDRECHT, naar Curacao, was 24 Febr. 3 uur 15 n.m. 360 mijlen Z.W. van Lands End. OOSTZEE, sleepboot. 25 Febr. van Algiers n- Amsterdam, met de hopper Adrianus II op sleep touw. BERKEL, 23 Febr. van Dakar te Ngaparu. PA0TAU KWEIHWA rsjA W<S0L0EM TSJMTSMU. L JEHOL PEIPh TSJENG SJOE ARTHUR ■/NAM yjENTSJAU KIANGTSJi ww>tir J tAMHÖUTj EM GEBIED DOOR JAPAN BEZET^y J mSMTONOMlSCH GEBIED ONDER 50 I06„a CONTROLE VAN JAPAN. f KM- Het kaartje geeft een globaal overzicht van de krijgsverrichtingen in geheel China; tevens overziet men welke provincies of gedeelten hier van reeds door Japan zijn bezet en hoe de opereerende Japansche legers trachten contact te zoeken langs het spoorwegnet. De strijd om het bezit van den Loenghal- spoorweg, welke nu gaande is, ls een der hard nekkigste tot heden gekend. Is deze spoorweg eenmaal in handen der Japanners, dan ls Noord-China voor de Chineezen verloren. De Loenghai-spoorweg verbindt Sianfoe, hoofdstad der provincie Sjensi, met de belangrijke stad Haitsjau, gelegen bij de Gele Zee; hier tusschen in zijn gelegen Honan, Tsjengtsjau, Kaifeng- Kweiteh en Soetsjau. Langs deze steden zü11 door de Chineezen vele loopgravenlinies en ver* dedigingswerken aangelegd, de zoogenaamd® „Loenghai-linie" genoemd. Reeds werden verscheidene steden van dez® linie door de Japanners uit de lucht gebombar" deerd, o.a. Weihwei, Tsjengtsjau en Soetsj&U- Het inzetkaartje boven geeft een door Japsh bezet gedeelte weer (Hopei), zoo groot als N®' derland en België te zamen. Het inzetkaartje beneden geeft het bezett® gedeelte weer ten opzichte van geheel China- i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6