DE GESCHIEDENIS VAN HET PANAMA-KANAAL HIER DE INVLOED VAN KLEUREN OP DEN MENSCH AUTO EN LIEFDE EEN WERELDDEEL CESPLETEN DE NAAM„RABARBER" ZONDAG 27 FEBRUARI 1938 TIEN JAAR CELEDEN STIERF KOLONEL CEORCE COETHALS, DE MAN DIE HET PANAMA-KANAAL VOLTOOIDE Ferdinand de Lesseps terd. de Lesseps slaagde bij Suez, maar ontketende in Panama een catastrophe Succes ACHTENZESTIG JAREN BEWAARDEN DE ENGELSCHEN 'N GEHEIM! DE „SCILLY ISLANDS" TELEFONEEREN MET LONDEN Vijf mijlen kabel komt men te kort. :<lrilQr. ROOD LICHT VERHOOGT DEN VERKOOP VAN SPEK, ZEGGEN DE AMERIKANEN MOETEN TANDENBORSTELS ORANJE OF IVOORKLEURIG ZIJN? Het kort verhaal WAAR DE POLITIE NIETS TE DOEN HEEFT „Moeder! Een vveek-eind tent zgo maar op straat 1" Een kwart eeuw geleden drukte de Ameri- kaansche president Woodrow Wilson in het Witte Huis te Washington op een gouden knop en bracht daarmee op 3000 mijl af stand den Camboada-dam, den laatsten dam van het Panama-bouwwerk tot sprin gen. En tien jaar geleden stierf de man, die de „levenszenuw" van Amerika, het Panama-kanaal, voltooide Men schreef Maart 1907 toen de majoor van het „Engineercorps" der Vereenigde Staten, George Goethals, een telegram ontving van den President uit Washing Lon. Dat telegram bevatte zijn benoeming tot leider van aen aan leg van het Panama-kanaal. Een onbekend ingenieur zag zich eensklaps in het licht der wereldbelangstelling geplaatst! Goethals reisde naar Washington en nam de benoeming aan, niet dan nadat hij één abso lute voorwaarde had gesteld: een onbeperkte volmacht. En President Theodore Rooseveit rustte den onbekenden ingenieur met de macht van een alleenheerscher uit, waarop majoor Goethals zich naar Panama begaf om er zijn functie te aanvaarden. In die dagen was de bouw van het Panama kanaal in Amerika een vraagstuk van natio nale beteekenis geworden. Het kanaal moest en zou slechts Amerikaansch zijn. Strijd en twist, haat en onlusten hadden den aanleg onophou delijk verijdeld. Ziekten en epidemies hadden de legers arbeiders geteisterd Toen kolonel Goethals in het jaar 1928 in den ouderdom van 70 jaar stierf, liet hij de wereld een voltooid Panama-kanaal na. Voor dat werk, voor zijn kanaal had hij geleefd. Zijn vrijen tijd was beperkt gebleven tot de Zondag ochtenden. Wie van de 65.000 arbeiders en ander perso neel, verbonden aan het gigantische werk, een vraag te stellen of een bezwaar te uiten had, wie iets wilde voorstellen of verbeteren, die ging op Zondagmorgen bij den kolonel op audiëntie. Hü nam dan plaats tegenover zijn chef en op rustigen toon werd er van gedach ten gewisseld over boormachines en houweelen, over vermijding van gevaren en honderd andere zaken. En dan verdrongen zich dikwijls hon derd gegadigden voor de deur van het een voudige huis van den kolonel, die allen iets te bespreken hadden en de morgen werd door gaans een heele dag. Honderd bagger-machines, honderdzestig locomotieven en vijfhonderdzestig boormachines knetterden, trilden en zogen bijkans tien jaar lang. Op de tachtig kilometer breede land engte van Panama ontstonden steden voor de arbeiders en hun gezinnen, steden met dozij nen hotels voor de ingenieurs en andere hoofd arbeiders, koelhuizen, theaters, concertzalen en andere amusementsbedrijven. JVIachtige han delsfirma's, reusachtige organisaties regelden in Mexico de levering der levensmiddelen voor het ontzaglijke arbeidersleger. En ten einde den doodenden haard der gele koorts, de malaria te verbannen, steeg het wekelijksch verbruik van kinine tot 500 pond!.... Alleen in den ziekenhuisdienst al waren 1500 menschen werkzaam. De jaarlijksche onkosten ter bestrijding van de moerasziekten en ter beperking van het sterftecijfer, beliepen 5 mil- lioen dollar. En in drie ploegen werd er dag en nacht doorgewerkt. Drie mannen, een Franschman en twee Ame rikanen gaven vóór Goethals den strijd op. Reeds in het jaar 1850 had de Engelsche ge zant Bulver met den Amerikaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken Clayton, een verdrag gesloten, waarbij bepaald werd, dat beide landen gemeenschappelijk de landengte van Panama zouden doorboren. Geen van hen durfde er zonder den ander aan te beginnen. Beiden waren concurrenten in de heerschap pij op de wereldzee. En terwijl Amerikanen en Engelschen aldus door contracten verbonden waren, begonnen de Franschen zich voor het kanaal-ontwerp te interesseeren. Met een staf van ingenieurs reisde de Franschman Ferdi nand de Lesseps naar Panama. Hij had het Suez-kanaal gebouwd en ging als het grootste technische talent ter wereld door. Het Pana ma-kanaal zou kinderspel zijn, vergeleken bij het Suez-kanaal; het zou slechts half zoo lang zijn. De Lesseps' kostenberekening kwam op 800 millioen francs neer. Maar reeds na acht jaar was er een bedrag van 1 milliard en 400 mil lioen francs uitgegeven. Bij honderden vielen de arbeiders aan de gele koorts ten offer. De Lesseps had zich uitgesproken voor den aanleg van een niveau-kanaal, dat op de hoog te van den zeespiegel zou komen te liggen. Daarvoor was een reusachtig hak- en uitgra- vingswerk in het rotsachtige gebergteland nood zakelijk en dat werd zijn noodlot. De eene aardinstorting volgde op de andere en daar mee kwam de valvan de aandeelen. Er ontketende zich een schandaal van ongeloofe- lijke afmetingen. Tienduizenden kleine spaar ders hadden in vertrouwen op den naam van De Lesseps hun laatste geld in den kanaal- bouw gestoken. Zij verloren 't tot den laatsten cent. En de groote De Lesseps moest zich als beklaagde voor de rechtbank verantwoorden. De wereld sprak over het Panamaschandaal. Een nieuwe maatschappij werd opgericht, maar haar bemoeiingen strandden op de tech nische bezwaren en voor alles op de catastro- phale gele koorts. Intusschen werd aan de Ame- rikaansch-Engelsche overeenkomst een ein de gemaakt. Washington kreeg de vrije hand. Voor veertig millioen dollar kocht het de kanaal-rechten van Frankrijk en vervol gens kwamen de bezwaren, toen Columbia, de staat door welks grondgebied het kanaal moest loopen, de overdracht niet erkende. Vakmenschen stelden voor het kanaal door Nicaragua te leiden; Panama en Nicaragua, de openbare strijd ontbrandde. Een postzegel bracht de beslissing. Ingenieur Varilla, een der grootste tegenstan ders van het Nicaragua-project zond aan alle leden van het Amerikaansche Congres een brief die beplakt was met een postzegel van den staat Nicaragua. Deze postzegel vertoonde het beeld van een heuvelreeks die door vulcanen werd onderbroken, het typeerende landschap van den staat. De aanwezigheid van deze vul canen in Nicaragua gaf den doorslag: het ka naal zou door de landengte van Panama ge bouwd worden. Maar nog ontbrak de toestemming van Co lumbia. Toen brak op 3 November 1903 de re volutie uit. De provincie Panama maakte zich los en president Roosevelt aarzelde geen oogen- blik om drie dagen later de nieuwe regeering van Panama te erkennen. Weliswaar werd ge neraal Huertas, de nieuwe president, spoedig daarna afgezet, maar den aanleg van het ka naal stond niets meer in den weg. Intusschen hadden de Amerikanen niet heel veel meer geluk dan de Franschen. De arbeiders stierven niet minder veelvuldig aan de gele koorts en het duurde niet lang of men stond voor een débacle, grooter nog dan dat hetgeen De Lesseps had moeten meemaken. De leider van het werk, ingenieur John Wallace, toonde weinig lust er getuige van te zijn. Hij verliet zijn plaats en ook zijn opvolger John Stevens kwam niet verder dan een mislukking. Het scheelde maar weinig of ook Amerika ging zijn „Panama schandaal" beleven. Wie zou de man zijn die het kanaal voltooi de, die Amerika's eerzucht en prestige zou red den? Door een toeval kwam men op Goethals, den onbekenden leger-ingenieur, en het is geen wonder dat de president het laatste redmiddel met beide handen aangreep. Kolonel George Goethals slaagde. Hij bewees een goed ingenieur, arts en soldaat te zijn. Hij ontsmette de verschrikkelijke Mangrove-moe rassen, hij verwierp het denkbeeld van De Les seps en zijn gedachten gingen uit naar de slui zen van Gatoen, die op een dag 45 schepen op 26 Meter hoogte hieven Op 10 October 1913 des morgens om 9 uur werd het werk voltooid. President Wilson ont stak door een druk op een knop in het Witte Huis te Washington de dynamietlading die den laatsten dam, den Camboada-dam, in de lucht deed springen. Oost en West waren verbonden, het water nam bezit van het land. Kolonel Goethals werd eerste gouverneur der nieuwe kanaalzone en eere-doctor aan de uni versiteiten van New-York en Princetow'n. Als zestigjarige was hij tijdens den wereld-oorlog algemeen-kwartiermeester van het Amerikaan sche leger. En op het oogenblik is het Panama kanaal het drukst bevaren water ter wereld. Het verkort den weg van New-York naar San Francisco met 16.000 zeemijl, het is de „levens- zenuw" van Amerika „Hier" was van ouds in de opschriften-taal het aanwijzend bijwoord, of liever, om het nog nauwkeuriger uit te drukken: het aanwijzend voorwoord. „Hier" was het natuurlijk begin van ieder opschrift, hetzij op 'n uithangbord, hetzij van 'n boek of reglement. Van de laatste eerst een paar voorbeelden. Mirakel-boekjes uit de 16e eeuw beginnen met dit opschrift: „Hier beghint die vindinghe" enz. of„Hier beginnen die wonderlicke Mira- culen" enz. En de statuten van de Cellezusters te Amsterdam hebben tot opschrift: „Hier be ginnen de Visitieres ordennantiën" enz. Die hie r-opschriften zijn bij de boeken- en reglementenmakers nu al wel langer dan een eeuw uit de mode; maar op uithangbrordjes kunnen wij er een enkele maal nog wel eens voorbeelden van vinden, als: Hier mangelt men. Hier gaat men uit porren. Hier wascht en scheert men honden. Vroeger vond men boven die opschriften, ten dienste van hen, die niet, of niet goed, lezen kenden, altijd een schilderijtje. Boven het eerste: een mannetje en een wijfje aan den mangel; boven het tweede: een man en een vrouw, met een stok op de deur slaande; boven het derde: een witte poedel. In onzen tijd echter zijn die schilderijtjes allengs verdwenen en de opschrif ten alleen overgebleven, en die zullen weldra ook wel uit de wereld raken. Immers dat is met een aantal van die hier-opschriften tegenwoor dig reeds het geval. Zelfs de barbiers hebben hun oude schild met het traditioneele „Hier scheerd en sneid men 't haar na de mode", reeds lang weggeworpen, en, cm werkelijk „naar de mode" te zijn, er soms wat halfbakken Fransch voor in de plaats gezet. Doch meer en meer beginnen zij er de voorkeur aan te geven zich kortweg in 't Nederlandsch „Kappers" of in 't Marchantsch „Heerenkappers" te noemen. Bij een enkelen barbier hangt echter nog wel eens een bordje voor 't raam met de mededeeling: „Hier zet men scheermessen aan". Aangezien de „Water- en Vuurvrouwen" zijn verdwenen, ziet men het bordje met „Hier zet men koffij" in 't geheel niet meer. Het klassieke „Hier liggen voetangels en klemmen", dat men weleer, tot waarschuwing van inklimmers en oversprmgers, aan eiken tuinmuur, schutting of sloot las, wordt ook wei nig meer aangetroffen, In vroegere eeuwen waren die uithangborden met schilderijtjes en h i e r-opschriften zoo alge meen, dat ook de Overheid ze hier en daar liet aanslaan, cm den goeden burgers te wijzen, waar ze wezen moesten om aan hun verplichtingen te voldoen, o.a.: om hun belasting te betalen. Daar zag de schrijver dezes onlangs nog een oud exemplaar van. Het was een bordje dac voor eeuwen gediend heeft om lieden terecht te hel pen, die hun haardsteêgeld kwamen betalen. De ontvanger zit achter een tafel. Een vrouw, die betaalt, staat voor de tafel. Een an dere, die betaald heeft, gaat de deur uit, en nog twee vrouwen zitten op een bank haar beurt af te wachten. De vrouwen dragen de kleeding van haar tijd; die voor de tafel staat, draagt een zwart jak en een zwarte huik. een rooden rok en Over de afleiding van het woord „rabarber" (ook wel „rhabarber" ge schreven), waarmee de plant wordt aangeduid waar een geneesmiddel uit getrokken wordt, en welker bladstelen ons, gestoofd met suiker of stroop, tot zeer gezonde groente dienen, vertelt de Romein Alexander Trabianus, die circa 600 jaar na Chr. leefde, dat een nieuwe eetbare plant ter markt was gebracht, die den naam van rha droeg. Voor zij op de Romeinsche markt ver scheen, had zij al een heele reis ach ter den rug, want zij groeide aan den anderen kant van de Wolga, aan de Zwarte Zee, den toenmaligen Pontus Euxinus. Deze rha ponticum, die oor spronkelijk van de Barbaren kwam, werd derhalve ook rha barbarorum, de Rha der Barbaren genoemd, waar uit het woord rabarber ontstond. een grijs voorschoot. Het onderschrift in Go- thisch opschrift luidt: Hier. ontfangme. t. schoorstiengelt. Wat nog niet verdween, zijn de bordjes waarop men lezen kan: Hier koopt men lompen, glas, vellen en cud roest. En wat men hoe langer hoe meer ziet zijn de bodjes met de volgende opschriften: Hier stalt men handkarren en bakfietsen. Hier stalt men rijwielen. Hier slijpt men messen en scharen. Hier brengt men pandjes naar de Bank van Leening. Hier maakt men pijnloos dieren af. Na precies 68 jaren is men thans uit een tot nu toe geheim gehouden acte te weten gekomen, hoe de kabellegging tusschen de Engelsche kust en de Scilly Islands tot stand is gekomen. Ongetwijfeld is deze affaire een der meest geraffineerde en vermakelijke, welke zich ooit in de geschiedenis van het telefoonwe zen van Europa hebben voorgedaan! Twee data zijn voor de kabeltechniek van groote beteekenis: Vóór 115 jaren zag zekere Mr. Montgomerie in Singapore een planter een zijner koelies met een zweep afranselen. De Engelschman sprong op den planter toe, griste hem de zweep uit handen en ging den planter er zelf mee te lijf. Later, toen hij het sterke zweepje thuis bekeek, ontdekte hij, dat het was omwonden met waterdichte stof; het was guta- percha, een stof, welke zijn maatschappij, een Engelsche kabelmaatschappij, zeker goed zou kunnen gebruiken. Hij deed van zijn vondst mededeeling aan Londen en met behulp van 't nieuwontdekte gutapercha kon de eerste onder zeekabel worden gelegd Doch alle kabel-maatschappijen waren in die dagen in particulier bezit. De Engelsche regee ring, die een groote toekomst in het kabel wezen zag, wenschte hierin het monopolie en besloot alle kabels, die in Engeland hun uit gangspunt hadden, aan te koopen en ze onder rijkstoezicht te brengen. De Engelsche staat zou hiervoor aanzienlijke sommen gelds moeten neerleggen, doch men had er graag ettelijke duizenden ponden voor over. De kleine kabelmaatschappijen, die tot dan toe het heft in handen hadden gehad, zagen zich dus voor een feit gesteld, waaraan niets te veranderen bleek. Toen zon men op een list, om de regeering geld afhandig te maken. In korten tijd werden zooveel kabels gelegd, als maar eenigszins mogelijk was. Zes maanden had men den tijd, dus in die zes maanden kon snel gewerkt worden. De kabelfabrieken kwamen menschen en handen te kort, want de bestellin gen waren grooter, dan men kon uitvoeren; dag en nacht werd gewerkt om alle orders af te werken. In allerijl werden kabels gelegd naar groote en kleine eilanden, wantde regee ring was immers van plan alle leidingen aan te koopen en een hooge winst was bij voorbaat beloofd. Onder de kleine maatschappijen, die zich verplicht voelden hun kabels aan den staat te verkoopen, bevond zich de „Scilly Isles Cable Cy.", die kans had gezien enkele geldmagna ten in het complot te sluiten, die een dure kabellegging van Engeland naar, de Scilly Eilan den wilden bekostigen. Een stoomschip werd gehuurd en den kapitein werd een hooge pre mie beloofd, wanneer hij het.klaarspeelde bin nen beperkten tijd de kab'ellijn tot aan de eilanden te laten leggen. Uiterlijk 4 Februari was de vervaldag; op dien dag moesten alle leidingen in handen van de Britsche regee ring zijn. Het was dus hard werken, want voornoemde maatschappij moest op dien dag tot de Britsche regeering kunnen zeggen, dat men vanaf Engeland ook naar de Scilly-Eilan- den kon telefoneeren Dag en nacht werd gewerkt. De eene ploeg werklieden loste de andere af en van rusten was geen sprake. Doch in de omgeving van de eilan den bleek het gevaarlijker werken dan de ka pitein het zich had voorgesteld. Men moest oppassen, dat de boot niet op een klip liep, dus men kon slechts langzaam voorwaarts gaan. Men stelde zich vanaf het schip met Londen in verbinding. Londen wist geen uit komst; de kapitein moest zelf maar zien hoe hij het werk gereed kreegDeze haalde de schouders op en besloot een kleinen omweg om het eiland, waarop het ontvangststation zou worden gezet, te maken. Maarhierdoor kwam men kabel te kortVijf mijlen kabel kwam men te kort en waar deze vandaan te halen? In Londen zagen de aandeelhouders van de „Scilly Isles Cable Cy." met zorg den datum naderen, waarop de kabels aan den staat moes ten worden overgedragen. Plotseling waren zij bereid al hun beschikbare gelden te offeren, als de kabellegging toch maar vóór den vast- gestelden datum gereed zou komenMaar vijf mijlen kabel zou niet alleen onbetaalbaar zijn, maar bovendienhet was niet te koop. Toch gebeurde het wonder. Op 4 Februari telefoneerde men vanaf de Scilly Islands naar Londen. Dit historisch telefoongesprek werd gevoerd door den postmeester van het hoofd eiland. De regeering kocht ook deze lijn en be taalde er dubbel en dwars voor. Gedurende hun geheele leven hebben de ka pitein van de boot en ziin assistent hun ge heim omtrent de verbindfng bewaard. Hoe was deze tot stand gekomen? Men had de lei ding eenvoudig twee mijlen korter gemaakt en het schip als uitzendstation laten dienen, dat pl.m. zeven miilen van het hoofdeiland in het water lag. Toen twee dagen later in Parijs zeven mijlen kabel werden* besteld, had de regeering er geen flauw vermoeden van. dat deze noodig waren, om de nog niet gereed zijn de verbinding LondenScilly Island gereed te maken. Het heette, dat de kabels noodig wa ren, omdat zich een defect had voorgedaan. De „Scilly Company" kreeg intusschen het be loofde geld en een ieder was tevreden. H t-j—Ji"! h'i~i - it i r n Aan het schoonmaken van de enorme Panama-sluizen hebben ongeveer 1500 arbeiders werk Een ongewoon schouwspel biedt een vaart door het Panama-kanaal, een voor de zeevaart thans onmisbare schakel tusschen twee Oceanen Kleuren hebben een veel grooteren invloed op ons lichaam en onzen geest, dan wij ons wel bewust zijn! Zoo zal b.v. rood, de kleur van bloed en vuur, het temperament ophit sen en de menschen vroolijk en levendig maken. De invloed van rood brengt de man nen ertoe geld uit te geven en kleine plage rijen te zeggen; rood maakt de vrouwen jonger en grilliger! Werkelijk speelt de invloed van kleuren op den mensch een belangrijke rol in het leven, een rol, welke nog lang niet voldoende bekend is. Véle, vooral natuurlijk Amerikaansche fir ma's, geven jaarlijks millioenen uit om de uit werking van verschillende kleuren voor het ver pakken van hun waren en voor hun reclame biljetten na te gaan. Daarbij hebben zij eenige merkwaardige verschijnselen ontdekt. B.v. dat rood licht in deuitstalkast van een slager den omzet van spek met 40 pCt. verhoogt, terwij i voor den vischhandelaar een bleekblauwe kleur de beste is. Belichting met „daglicht-lampen" laat visch frisscher en smakelijker schijnen. Geel licht daarentegen is geschikt voor fruit winkels, daar het de vruchten er sappig en exotisch doet uitzien. Overigens, om te blijven bij rood en blauw: Een Amerikaansch kleuren-deskundige heeft geconstateerd, dat rood in de een of andere nuanceering de lievelingskleur van de meeste vrouwen is, terw'ijl blauw op de tweede plaats volgt. Bij mannen is zulks omgekeerd het ge val. Mannen, die blauwe dassen dragen, zijn, volgens de meening van denzelfden „kleuren- specialist", in den regel betrouwbaar en hebben gevoel voor verantwoordelijkheid. Mannen met blauwe dassen zijn daarom ook voor alle jonge meisjes de beste echtgenootenHelaas voegt de Amerikaan er bij zijn zij meestal reeds gelukkig gehuwd! Hieruit kan gevoeglijk woor den geconcludeerd, dat de vrouwen de meeste belangstelling voor blauwe dassen hebben, om dat zij het toch in den regel zijn die haar man bij velerlei gelegenheid met een das verblijden. Maar zulk 'n vaste voorliefde voor een be paalde kleur komt zelden voor. Juist op dit ge bied doen zich de invloeden van mode, gebrui ken en omgeving het sterkste gevoelen. Men heeft nagegaan, dat zwarte auto's, die in de stad heel goed verkocht worden, op het land niet gingen. Als 60 pCt. van alle porcelein- waren, die in een bepaald jaar zijn verkocht, groen geverfd waren, dan kan reeds 'een jaar later blauw een even bevoorrechte positie in nemen. Ook met het inkomen van sommige menschen verandert de voorkeur voor een be paalde kleur. Tandenborstelfabrikanten hebben uitgemaakt, dat van de goedkoopere tanden borstels de oranjekleurige het meest worden verkocht, terwijl degene, die zich een duurderen borstel kan permitteeren, bijna altijd een barn- steenkleurigen kiest. Groen maakt rustig. Hoew'el groen, de klem- van de natuur, het symbool van lente en her geboorte is, staat het toch geenszins vast, dat zijn kalmeerenae invloed uit dergelijke gedach- tenassociaties voortspruit. Noch chemici, noch psychologen zijn er tot nu toe in geslaagd de eigenlijke reden te weten te komen, waarin groen de zenuwen kalmeert. Maar in elk geval Er zijn nu eenmaal van die menschen, die in het oog van hun ontwikkelde dito's zeer dom zijn, maar die ondertusschen toch op een onnavolgbare wijze de kunst ver staan, den „grooten mijnheer" uit te hangen. Willy Durstley was een waardig representant van dit nietsnutters-ras. Als „man van de wereld" kon hij door een ringetje gehaald wor den, terwijl de wagen, waarmede hij zich altijd placht te toonen, het zijne er nog toe bijdroeg, dat hij in de oogen van menig meisje een „ideaal" man scheen. „Een echte chique venten zoo'n eenige wagenzalig, kind," en Emmy Washtingtrok haar oogleden heelemaal naar boven en dwong haar glanzende, donker-blauwe oogen met een Garbo-uitdrukking naar het smoezelige atelier plafond te staren. „Vanmiddag komt hij me halen en dan gaan we zalig auto-rijden!.... Eenig, kind!" Zoo snel kon Emmy toen de klok één uur wees, het atelier niet verlaten hebben, of haar collega's waren nog vlugger geweest en troep ten op het trottoir bij elkaar, nieuwsgierig naar den drukbesproken adonis en zijn onvolprezen wagen. Niemand zou van Emmy durven zeg gen, dat ze een grootspreekster was, integen deel. Maar dat verhaal van vanmorgen klonk zoo onwaarschijnlijk, dat het niet waar kon zijn. Deze gedachte had zoo'n vasten vorm aange nomen, dat de meisjes zich bij voorbaat reeds verkneukelden, dat zij er straks getuige van zou den zijn, dat Emmy uitgenoodigd zou worden in een of ander aftandsch vehikel plaats te nemen. Bleef de vraag: hoe zou „hij" er uitzien? Alle mogelijke caricaturen werden uitgedacht, zoo dat het maar heel kort duurde, of de man van Emmy's droomen was verfomfaaid tot een ma ger. miserabel fatterig, scheel jongmensch, met een al glimmenden schedel en een ongewoon parmantig mop-neusje. Alle roddelarij ten spijt bleek het vehikel van Willy Durstley een groote glimmende sport wagen te zijn, waarvan het zien alleen al een genoegen was, terwijl hijzelf, in een onge dwongen pose achter het stuur, een man uit duizenden bleek te zijn. Vele afgunstige oogen volgden den snel-oprukkenden wagen en zijn gelukkige passagiers. „Snap jij, hoe zoo'n vent nou naar Emmy kan omkijken? zóó knap is zij toch niet!" Onbewust van wat „men" wist te vertellen, babbelden de twee-in-aen-sportwagen honderd uit over allerlei gezellige dingen. De kilometers regen zich aaneen in een lange sliert, die met tientallen gemeten moest worden; langs de meest onderscheiden landschappen voerde hun heerlijke, zorgelooze tocht tot de motor er eensklaps genoeg van kreeg. Eerst pruttelde hij wat onregelmatig, kuchte, zuchtte, hoestte asth- matisch en bleef dan staan. „Panne," verklaarde Willy, volkomen over bodig overigens. „Je zou zoo zeggen," was het overmoedige ant woord. „Dat is misschien nog een lastig kar weitje!" „Dat hangt er vanaf, hoe jij je van je taak zal kwijten." „Ik....?" „Ja, jjj! Van een motor heb ik net zooveel, of beter gezegd, net zoo weinig verstand als jjj." „En er is in geen velden of wegen een huis te bekennen, laat staan een garage!" „Hoeft ook niet, kind. Ik heb slechts die we gen genomen, waarvan ik zeker kan zijn, dat er meer, maar vooral kundiger automobilisten gebruik van maken. En dan is er altijd wel iemand te vinden, die den motor weer op gang helpt!" „Zoo! Dus jij denkt, dat een ander zoo gek is om voor jouw plezier in de stof en olie rond te kruipen?" „Niet voor mij, Emmy, maar voor jou; dat heb ik je toch net al gezegd!" „Wat bedoel je daar toch mee?" „Och, heel eenvoudig, schat. Zoo gauw we een motor hooren, verdwijn ik hier in hetbosch. Dan ziet die automobilist den wagen en.... jouNou, dan moet hij toch wel een ver stokte vrouwenhater zijn, als hij niet aanbiedt, dien wagen weer op gang te helpen!" Emmy's sympathie voor haar knappen bege leider daalde onrustbarend. „Knap bedacht, ventje! Dat moet ik je toe geven. Maar ik vind het toch maar een poovere houding als een man een meisje aan den eer sten den besten uitlevert om...." Het gebrom van een motor werd hoorbaar. Met een sprong was Willy uit den wagen, gris te het fototoestel mee en was dan eensklaps in het bosch verdwenen. Zijn „tot straks" galmde na ten afscheid. Willy verbruikte zijn filmrol tot de laatste opname, zoo rijk was het natuurschoon, dat het bosch voor zijn oogen verborgen had gehouden. Eerst op den terugweg maakte hij er zich een verwijt van, dat hij tenminste niet één plaatje had bewaard, om zijn partnerin te vereeuwigen. Maar even gauw als de gedachte was opge komen, zette hü haar ook weer van zich af en slenterde in volslagen gemoedsrust terug naar de plek, waar hij den wagen en zqn charmante bezitster had achtergelaten. De wagen stond er, hq had ook niet anders verwacht, maar inplaats van Emmy vond hü een in groote haast ge schreven briefje, waarvan de koude aanhef „Mijnheer" hem het ergste deed vermoeden. „De beschadigde wagen laat ik voor u ach ter, omdat mijn bezeerde hart mij grooter zor gen baarde. Het moet onmiddellük en grondig onder handen genomen worden. Het zou eeuwig jammer zijn, als. het niet gebeurde, hoewel ik heel goed weet, dat 't maar een verwaarloosde, kleine machine is. Ik vertrouw echter, dat mün nieuwe partner het zoo'n vakkundige en boven al zorgzame behandeling zal geven, dat het spoedig weer volkomen normaal, d.i. echt vrou- welük zal kunnen functionneeren. Emmy." staat het vast, dat de cabines van vliegtuigen het best van groen of blauw licht kunnen wor den voorzien, terwijl geel of rood licht de lucht- ziekte bevorderen. De Britsche Colour Council, een Engelsche organisatie, die zich het verklaren van dergelijke verschijnselen ten doel heeft gesteld, heeft ver der geconstateerd, dat een volgens wetenschap- pelüke grondslagen gekozen kleur verf het prestatievermogen van arbeiders in fabrieken en kantoren aanmerkelijk kan verhoogen. Hand arbeiders moeten volgens dit instituut in een groenwitte omgeving zich het prettigst voelen, terwijl zij, die geestelijken arbeid verrichten, in donkerbruin bekleede vertrekken zich het best op hun werk kunnen concentreeren. In helder verlichte fabrieken let men niet alleen beter op de kleinigheden van het werk, maar ook op die van het eigen uiterlijk. De eigenaar van een automobielfabriek in Bir mingham zou hebben waargenomen, dat na een aanzienlijke w'üziging in zijn fabrieksge bouwen veel minder mannen des morgens met een haastig omgeslagen sjaal verschenen, maar meer met behoorlijken boord en goedzittende das! Ook voor den geneesheer speelt de kleuren leer een rol, vooral bij de behandeling van ze nuwziekten. Melancholieke personen, ingebeel de zieken, en andere nerveuze menschen moes ten dagelijks een uur in het licht van een zee groen of een rozerood raam zitten. Geel licht prik kelt de zenuwen. Maagpijn zou moeten vermin deren bij groen of blauw licht! Rood is een speciaal middel tegen hartaanvallen, duizelin gen en te hoogen bloeddruk. En hoofdpijnen worden gunstig beïnvloed door blauw of violet licht. Weliswaar is ook hierbü de uitwerking vaak twijfelachtig. Sedert eeuwen is het bekend, dat ook dieren op een bepaalde manier op kleuren reageeren de roode lap en de stier bewüzen het wel. Eerst sinds kort evenwel is men er toe overge gaan dit verband wetenschappelijk te verkla ren. Zoo heeft men in de Vereenigde Staten konijnen van tijd tot tijd aan een bestraling met rood licht bloot gesteld en geconstateerd, dat zij daardoor zonder dat zij geprikkeld werden of pijn voelden wild w'erden. Kippen legden 30 pCt. meer eieren, wanneer hun nesten met gele lampen werden belicht. Op diezelfde wijze werd ook de melkproductie in de stallen verhoogd. Kinderen kunnen gewoonlijk geen kleuren onderscheiden vóór zü een jaar of vier zün. Eerst gevoelen zü zich het meest tot rood aan getrokken, daarna tot geel en tenslotte tot groen. Op volwassenen heeft echter rood en blauw de meeste uitwerking, welke kleuren dan ook in de kleurenfilm de belangrükste onder de kleuren zijn. ,3Ü ons bestaan er geen problemen, noch maatschappelüke, noch politieke vraagstukken. Wat wü aan belasting betalen is niet de moeite waard; armoede kennen wij niet en het begrip misdaad is ons absoluut vreemd. Het laatste geval van misdaad is bü ons ongeveer 50 jaar geleden geregistreerd." De man, die zoo gelukkig is, deze woorden te kunnen spreken, is de commissaris van politie van het eiland Hemson in de Bottnische Golf. De commissaris van politie, die reeds gedu rende 18 jaar zijn ambt vervult, kan zich niet herinneren, dat hij ook maar het minste werk heeft gehad met een of ander strafbaar feit. Daarom leeft dan ook de moord, die 50 jaar geleden gepleegd werd, in alle büzonderheden in de herinnering der bewoners voort. Een Fin, die zich daar had gevestigd, had zijn vrouw vermoord. Sindsdien is er op het eiland geen enkel strafbaar feit meer gebeurd. De bevol king leeft van visscherij en landbouw. Vreed zamer en vriendelijker menschen kan men zich niet voorstellen. De eenige strijd, waarvan men hoort, is ontstaan naar aanleiding van de in- wüding der kerk in 1925. De bouw der kerk, die in het jaar 1855 begonnen werd, had 45 jaren geduurd. De boeren waren het enkel maar niet eens over de plechtigheden der inwijding. Zelfs vechtpartijen komen onder de inwoners van Hemson nooit voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 8