Sneltrein Amsterdam-Parijs ontspoord 1 1 GRATIS behang Spannende Zondag te Graz Duitsch medicus overvallen w „SINT PETRUS" AUTO REED DOOR DE AFSL UITBOOMEN Nieuwe grondwet in Roemenië SLAGERSVROUW GEDOOD MET SCHIETMASKER Groot proces te Moskou Het nieuws van heden DE BAROMETER iVEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 28 FEBRUARI 1938 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21045 Chauffeur wist nog juist op tijd. uit zijn wagen te springen Geen slachtoffers Weinig vertraging Sterke troepenmacht bij de stad. uit vrees voor demonstraties der nazi's De rust gehandhaafd De Kerkvervolging in Duitschland Schrijven van Zwitsersche stu denten aan ds. Niemoeller Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini^ Dronken Japanner te Sjanghai zag hem voor een „Engelsch varken" aan Japansche successen in Sjansi Plechtig afgekondigd op het Koninklijk paleis m de verovering van Teruel, vergezeld nan zijn état- mm Haar man ernstig verdacht en in hechtenis genomen Tal van Sovjetleiders beschuldigd van terrorisme en verraad Maarschalk Jegorof Balkan-Entente erkent Abessinië De trouw aan den Volkenbond bevestigd Wanneer is staken wettig? Als de meerderheid der arbeiders het wenscht, meent Chautemps VON DIRKSEN AMBASSADEUR H.M.Bakker,Gen.Cronjéstr.165,Tel.TI657 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Priester op den preek stoel vermoord Door communist laaghartig neergeschoten In de woestijn terug gevonden Maarschalk Balbo ontdekt het vermiste vliegtuig Onafhankelijkheid der Philippijnen Met het oog op Japan thans niet opportuun MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Zondagavond is op den Antwerpsehen steen weg te Kapelle een personenauto, bestuurd door mr. C. J. B. Du Croo uit Zierikzee, door den afsluitboom van den spoorwegovergang ge reden, juist op het oogenblik, dat de sneltrein AmsterdamParijs, welke te 18.31 uit Roo sendaal was vertrokken, passeerde. In den trein zaten talrijke bezoekers van den voetbal wedstrijd NederlandBelgië. De afsluitboom knapte doormidden en de auto reed door tot het tweede spoor. De heer Du Croo wist nog juist op tijd uit zijn wagen te springen. De auto werd gegrepen door den sneltrein, welke met een vaart van 110 kilo meter per uur naderde. De schok was zoo he vig, dat de kleine voorste wielen van de lo comotief uit de rails sprongen. De trein reed nog 250 tot 300 meter door, voor hij tot stil stand kon worden gebracht. Over dezen ge- heelen afstand zijn de dwarsliggers vernield. De auto lag als een vormlooze massa metaal onder de locomotief. De reizigers van den trein stapten uit en werden met autobussen naar Antwerpen ge bracht. Anderen konden met een hulptrein hun reis vervolgen. Het ongeval, waarbij gelukkig geen slacht offers te betreuren zijn, heeft groot© conster natie verwekt. Het verkeer kon langs één spoor gehand haafd blijven. Nader kan worden gemeld, dat het ongeluk is gebeurd met den D-trein nummer 9, welke om 16.35 uur van Amsterdam C. S. was ver trokken en om 18.51 uur uit Roosendaal. Deze trein bestond uit stalen wagons van de Fransche spoorwegen, namelijk drie personen rijtuigen, en een bagagewagen, alsmede een restauratierijtuig, dat te Roosendaal aan den trein was gekoppeld. Aan de omstandigheid, dat men hier met een stalen treinstel te doen heeft, is het waarschijnlijk toe te schrijven, dat het ongeluk geen ernstiger gevolgen heeft gehad. De trein was druk bezet, mede in verband met den internationalen voetbalwedstrijd te Rotterdam. Hij was echter niet met extra-rij tuigen versterkt, hetgeen eerst met den volgen den uit Rotterdam naar België vertrokken trein het geval was. Het ongeluk oefende geen nadeeligen in vloed uit op den loop van de te Amsterdam in den avond uit het Zuiden aankomende inter nationale treinen, aangezien deze Kapelle reeds waren gepasseerd, voordat het ongeluk geschiedde. De laatste avondtrein uit Parijs, de Pull man, had tengevolge van de ontsporing te Kappelle slechts weinig vertraging. De trein, welke over het vrije spoor kon rijden, kwam acht minuten over tijd te Roosen daal binnen. Het normale oponthoud al daar maakte, dat de trein, welke te 00.59 uur aan het C. S. te Amsterdam moest arri- veeren, in totaal veertien minuten te laat was. De stagnatie had dus geen noemens waardige beteekenis. GRAZ, 28 Febr. (Havas) De stad Graz in Oostenrijk heeft gisteren een ongewoon spannenden Zondag beleefd. Naar aanleiding van berichten, dat de nationaal-socialisten een groote betooging wilden houden tegen de „communistische actie in het Vaderlandsche front", had de regeering bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen. Zoodoende bood Graz Zondagochtend den aanblik van een stad, welke in staat van ver dediging is gebracht. Sinds Zaterdag was de toestand, als gevolg van de houding der natio naal-socialisten, reeds sterk toegespitst. Te Weenen werd een beraadslaging gehouden tusschen vertegenwoordigers van de nationale veiligheidspolitie en de regeering. Seyss In- quart verklaarde toen, zich naar Graz te zullen begeven om er de opneming van de nationaal- socialistische bevolkingsgroep van Stiermarken in het Vaderlandsche front te verwezenlijken. Na deze verklaring werd een natlonaal-socia- listische betooging, die te Graz zou worden ge houden tegen het drijven der communisten, verboden. Den nationaal-socialisten werd ver zocht hun opmarsch naar Graz uit te stellen. Te zelfder tijd werden te Graz en omstre ken afdeelingen militairen gedetacheerd. Artillerie en mitrailleurs werden in stelling gebracht. Bovendien werden tanks beschik baar gesteld, terwijl militaire vliegtuigen boven de stad vlogen. In de straten van Graz was het zeer druk. Tachtig procent der op straat aan wezigen was nationaal-socialist. Toch heeft zich geen enkel incident voor gedaan. Om twee uur Zondagmiddag was alles kalm. De voorzorgsmaatregelen werden toen ten deele opgeheven. De stad Graz en geheel Stiermarken herna men hun normaal aanzien. De plaatsvervanger van Zernatto, Dworchak, werd naar Graz ge zonden met volmachten om op te treden als regeeringscommissaris voor Stiermarken van 't Vaderlandsche front. De zaken van het Vader landsche front zijn thans geconcentreerd in de handen van Zernatto. Deze heeft dit vanmid dag door middel van de radio bekend gemaakt. Tegelijk deelde hij mede, dat de vroegere leider van het Vaderlandsche front in Stiermarken, Gorbach, die door de nationaal-socialisten ge haat werd, was teruggeroepen. Men hoopt hier door de samenwerking van het Vaderlandsche front met de nationaal-socialisten te vergemak kelijken. Behalve dat op sommige punten der stad de politiebewaking was versterkt, kon men geen enkel teeken van de genomen voorzorgsmaat regelen zien. De militaire maatregelen waren slechts buiten de stad merkbaar. Zoodra de au toriteiten hadden vernomen, dat de nationaal- socialisten in Stiermarken zich blijkbaar ge reed maakten naar Graz op te marcheeren, was het natuurlijk, dat de zwakke politiemacht jwerd versterkt met vliegende colonnes uit ^Wiener Neustadt. Deze colonnes hadden op- W». sack te beper-ken tat het tegeahpjtófim van te groote afdeelingen nationaal-socialisten. Particulieren mochten evenwel de stad binnen gaan. In den avond werd vernomen, dat zich in Stiermarken eenige incidenten hebben voorge daan, o.a. te Admont, waar bezoekers van een nationaal-socialistische vergadering verstrooid moesten worden. Hierbij werd niemand ge wond. Over het algemeen, zoo deelde men te Wee nen mede, hebben de genomen voorzorgsmaat regelen hun doel bereikt. In Graz is het kalm gebleven en de pogingen van zekere extremis tische nationaal-socialisten om te Graz een toe stand te scheppen, welke zou kunnen dienen als voorwendsel voor Duitsche inmenging, is voor komen. Het feit, dat het leger in volle disci pline de gegeven bevelen heeft opgevolgd, is een goed teeken voor den huidigen toestand in Oos tenrijk. De Universiteit, de Polytechnische school en andere instellingen voor onderwijs zijn tot nader order gesloten. BERLIJN, 28 Februari (Reuter) Op het oogenblik bevinden zich nog twintig predikan ten van de confessioneele Evangelische Kerk in voorarrest, in afwachting van den dag dat zij voor den rechter moeten verschijnen. Eén pre dikant zit zijn gevangenisstraf uit en een an der bevindt zich nog in een concentratiekamp. Verder zijn 56 predikanten uit hun ambt ont zet, aan 69 is het verboden te spreken, 73 zijn uit hun parochies verbannen en vier mogen Berlijn niet verlaten. 29 theologische studenten van de Universiteit van Berlijn en 11 van de Universiteit van Halle zijn disciplinair gestraft. Meer dan tweehonderd studenten van de Universiteit van Bazel en professoren van ver schillende faculteiten hebben ds. Niemoeller in de gevangenis te Berlijn een schrijven gezon den, waarin zij zich solidair verklaren met den strijd, welke hij voert voor 't recht en de vrij heid van het geloof. Zij verklaarden verder te betreuren, dat de openbare meening niet op de hoogte wordt gesteld met het verloop van het proces. 2 VERWACHTING: Krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige, Zuidwestelijke tot j§ Zuidelijken wind, betrokken tot zwaar be- wolkt, later wellicht opklarend, tijdelijk regen, aanvankelijk zacht, later iets kouder. H Hoogste barometerstand 779.3 te Lyon en Toulouse Laagste barometerstand 733.3 te Seydisfjord EE EE Zon op 6.51 - onder 5.35 - Licht op 6.05 Maan op v.m. 5.40 onder nam. 4.00 2 Maart Nieuwe Maan iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii SJANGHAI, 28 Febr. (Reuter). Een Ja- pansch soldaat, die, naar men zegt, dron ken was, heeft dr. Edward Birt, een der meest vooraanstaande in China wonende Duitschers, uitgescholden voor „Engelsch varken" en met een dolk wonden toege bracht in het gezicht. Dr. Birt werd overvallen, toen hij op zijn paard reed buiten de internationale nederzet ting. Twee Chineesche politie-beambten zijn Birt te hulp gekomen. Men vreest, dat hij een oog zal moeten missen. De aanval op dr. Birt heeft te Sjanghai groote verontwaardiging gewekt. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat de aanvaller een dronken soldaat was, die deel uitmaakt van de intendance-troepen. Een volledig rapport is overhandigd aan den Duitschen consul-generaal, die, naar men ver moedt, met kracht zal protesteeren. Ook de terroristen in Sjanghai hebben gis teren weer van zich doen hooren. In de Fransche nederzetting is Zondag voor den zevenden keer op den openbaren weg het afgehakte hoofd van een Chinees gevonden. De strijd aan de fronten wordt intus- schen zoowel van Chineesche als Japansche zijde onverminderd voortgezet. Volgens een bericht uit Nanking zou een afdeeling Japansche troepen bij een verras senden aanval 800 man Chineesche troepen in de pan hebben gehakt. De Chineezen waren gestationneerd in het bergachtige gebied van Sjan Sjan Ten, dat op 16 K.M. van Woehoe is gelegen. BOEKAREST, 28 Febr. (Havas). Zondag is in de troonzaal van het koninklijk pa leis de nieuwe grondwet van Roemenië plechtig afgekondigd in tegenwoordigheid van de leden der regeering, het opperste gerechtshof, <je commandanten van het le ger en de leden van den wetgevenden raad. Patriarch Miron Christea deelde mede, dat vier millioen 297 duizend stemmen zijn uitge bracht voor de nieuwe grondwet en slechts 5483 tegen. Namens de regeering overhandigde de patriarch de nieuwe grondwet aan den ko ning, opdat deze haar zou afkondigen. De leden van de regeering legden vervolgens den eed op de nieuwe wet af. Hierna hield de koning, naast wien kroon prins Michael stond, een rede, waarin hij zei- de, dat de nieuwe grondwet een nationale nood zakelijkheid is. Hij 'heeft haar lang overwo gen met zijn raadgevers, die tezamen met zijn vader, koning Ferdinand, het huidige Roemenië hebben geschapen. De koning is zeer verheugd, dat de nieuwe grondwet met zoo groote meer derheid van stemmen is aangenomen. Na de plechtigheid wenschte de deken van het diplomatieke corps, den koning namens het corps geluk. Carnaval te Den Bosch. Prins Amadero XVII doet zijn blijde intrede in Oeteldonk. Gedurende drie dagen zal Prins Carnaval den scepter zwaaien Een aardig detail van den jeestelijken optocht, die op den eersten dag van de carnavalsfeesten door de straten van Maastricht trok Zondagochtend omstreeks kwart over tien heeft de slager B. B. te Doesburg, mededee- ling gedaan van een gruwelijke ontdekking. Hij vond n.l. in de slachtplaats achter zijn woning in de Ooipoortstraat zijn ongeveer veertigjari ge echtgenoote levenloos op den grond liggen met een schotwond in het achterhoofd. De slager stelde zijn dokter hiervan in ken nis, die, na den dood te hebben geconsta teerd, den burgemeester, Jhr. Mr. G. A. A. Na- huys, oogenblikkelijk waarschuwde. Deze heeft terstond de leiding van het politie-onderzoek op zich genomen en het parket te Arnhem van het geval op de hoogte gebracht. Aangezien tegen den slager ernstige verden kingen bestaan, is hij in hechtenis genomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de schot wonde veroorzaakt is door een schietmasker. Het is bijna niet aan te nemen, dat de vrouw zichzelf heeft getroffen, aangezien zij van achteren is geraakt en zulks met een schiet masker vrijwel onmogelijk moet worden geacht. De man heeft pertinent ontkend aan mis daad schuldig te zijn. Bekend is, dat het echt paar, dat ruim vijftien jaar gehuwd was, reeds langen tijd in oneenigheid leefde. Het lijk, dat in beslag is genomen, is naar het St. Elisabeth-gesticht overgebracht. Aller eerst wordt nu het resultaat van de sectie af gewacht. MOSKOU, 28 Febr. (Reuter). Op 2 Maart as. zal voor den oppersten krijgsraad te Moskou het groote proces beginnen tegen verscheidene personen, die nog kortgeleden in de Sovjet-Unie voorname ambten be kleedden, doch nu wegens terrorisme en ver raad voor den rechter zullen verschijnen. Tot de voornaamste beschuldigden behooren Boecharin, Rykof, Jagoda, Krestinsky, Rakovski, Rosenholz, Ivanof en anderen. Behalve van terrorisme en vernieling worden zij beschuldigd van pogingen om de Oekraine, Centraal Azië, Georgië, Azerbeidsjan, Armenië en Wladiwostok van de Sovjet-Unie te hebben willen afschei den. Verder worden vier medische professoren, Levin, Pletnef, Kasakof en Maximof ervan beschuldigd Maxim Gorki te hebben ver giftigd, alsmede Mensjinski, den opvolger van Jagoda als leider van de Ogpoe, en Koeibisjef, voorzitter van de commissie tot het opstellen van plannen. Alle beklaagden worden beschuldigd van Trotzkisme, Boechanisme en Mensjewisme. Het totaal aantal beklaagden bedraagt een en twintig. Ook Trotzki zelf staat op de lijst en wordt ervan beschuldigd reeds in 1921 met agenten van een buitenlandsche mogendheid te hebben samengewerkt, toen hij nog bevelheb ber, was van het roode leger. Enkelen van de, beklaagden worden beschuldigd een complot te hebben gesmeed om Stalin te vermoorden. Ook zouden zij indertijd Lenin hebben willen dooden en ook Swerdlof. Het proces is openbaar. Men beschikt nog steeds over geen enkele in lichting aangaande den spoorloos verdwenen maarschalk Jegorof, die, volgens zekere geruch ten in ongenade zou zijn gevallen. Men weet slechts, dat de vice-commissaris voor de lands verdediging de ter gelegenheid van den twin tigsten verjaardag van het roode leger in den Grooten Schouwburg te Moskou gehouden bij eenkomst niet heeft bijgewoond. Zijn naam kwam evenmin voor op de lijst der leden van de gewapende macht, die ter gelegenheid van den twintigsten verjaardag van het roode leger wer den onderscheiden. ANKARA, 28 Febr. (Havas). De raad der Balkan-Entente heeft een communiqué gepu bliceerd, waarin gewezen wordt op de solidari teit, die Roemenië, Joego-Slavië, Turkije en Griekenland vereenigt, en waarin de trouw dezer staten aan den Volkenbond bevestigd wordt. Voorts wordt verklaard, dat voor de Balkan-Entente een Abessijnsche kwestie niet meer bestaat en dat bijgevolg, na Joego-Slavië, ook Roemenië het Italiaan- sche keizerrijk erkent, terwijl Turkije en Griekenland zich binnenkort bij deze hou ding zullen aansluiten. Ten slotte deelen de leden van de Entente mede, dat zij, voor het tot stand brengen van contact met de regeering Franco om zoodoende liun economische belangen te beschermen, agenten zullen kunnen afvaardigen en ont vangen. PARIJS, 27 Febr. (Havas). Chautemps heeft in den Franschen Senaat het wetsontwerp in zake de procedures van arbitrage en verzoe ning verdedigd en is daarbij begonnen met te verklaren, dat indien de Senaat de teksten van de Kamer zou wijzigen een verzoening tus schen de beide Kamers onmogelijk zou worden en de regeering dan in de onmogelijkheid zou komen te verkeeren aan het bewind te blijven. Volgens Chautemps zal een staking wettig zijn, indien de meerderheid der arbeiders haar wenscht. Aan het einde van zijn rede werd Chautemps door de linkerzijde en afgevaardig den van het centrum toegejuicht. BERLIJN, 28 Febr. (Havas). Het gerucht gaat, dat Von Dirksen, tot nu toe Duitsch ambassadeur te Tokio, benoemd zal worden tot ambassadeur van Duitschland te Rome. Wie vóór 6 Maart bij Bakker zijn behang koopt, krijgt bij elke 3 rollen die hij koopt, één rol cadeau. Als U dus 12 rollen noodig hebt, betaalt U er maar negen. Ook zon der deze tijdelijke korting zijn onze prijzen reeds èxtra laag. Het is dus Uw voordeel Uw behang steeds te koopen bij: Een groote troepenmacht was Zondag naar Graz gedirigeerd om nazi-betoogingen tegen te gaan. Sovjetleiders zullen te Moskou terecht staan, beschuldigd van terrorisme en verraad. De nieuwe Grondwet van Roemenië afgekon digd. De Valera verklaarde in een interview, dat er van verzoening met Engeland geen sprake is, zoolang Ierland verdeeld blijft. Duitsch geneesheer t© Sjanghai door een Ja- pansch soldaat overvallen en mishandeld. Hongarije zal aan Nederland een standbeeld aan bieden als herinnering aan de kinderverzorging; men zou het in Amsterdam geplaatst .willen zien. H.M. de Koningin is heden van Soestdijk naar Den Haag terug gekeerd. Sneltrein AmsterdamParijs in België ont spoord. Geen slachtoffers te betreuren. Rangeerder te Rotterdam gedood. Drama te Doesburg. Slagersvrouw met een schietmasker gedood. Het Nederlandsche voetbalelftal wint te Rotter dam met 72 van België. O WARSCHAU, 27 Februari (Pat.) Te Lubon, bij Poznan, is pastoor Streich, op het oogen blik, dat hij den preekstoel beklom, door een revolverschot vermoord. De koster, die het slachtoffer te hulp snelde, werd door drie ko gels gewond. De moordenaar, een 47-jarige communist, Nowak genaamd, werd gearresteerd. ROME, 28 Febr. (D.N.B.) Maarschalk Balbo, die persoonlijk deelnam aan het zoeken naar den verdwenen vlieger Mazotti, heeft Zondag het verdwenen vliegtuig gevonden op 300 K.M. ten Westen van de oase Koefra. Balbo slaagde er in bij het vliegtuig te dalen en kon vaststellen, dat de inzittenden behouden waren. Zij zullen vanavond met het vliegtuig van Balbo naar Koefra wprden gebracht. NEW YORK, 28 Febr. (Havas). Uit Washing ton wordt aan de New-York Herald Tribune gemeld, dat Mac Nutt, de hooge commissaris der Vereenigde Staten op de Philippijnen, een onderhoud heeft gehad met Roosevelt over de Philippijnsche aangelegenheden en het conflict in het Verre Oosten. Daarbij heeft hij ernsti- gen twijfel tot uitdrukking gebracht ten op zichte van de opportuniteit van volledige on afhankelijkheid der Philippijnen. Hij zou den president er op gewezen heb ben, dat de steun van het volk ten gunste van onmiddellijke onafhankelijkheid der Philippij nen aan kracht verloren heeft sinds den „in val" van Japan in China. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 766.9. JTorige stand: 766.8.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1