We luisteren naar FINANCIEN Afscheid van prof. v. Everdingen £en malse he biefstuk, dersche aardappeltjes, jonge Veldsla een godenmaal Dobbefmann lekkerman! Kerkelijk leven Dagfilm MAANDAG 28 FEBRUARI 1938 Hulde voor zijn opbouwenden arbeid aan het K.N.M.I. Plaquette onthuld Herinneringsgeschenk Toespraak dr. Cannegieter RECLAME, DIE PAST BIJ HET MODERNE DISTRIBUTIE-S Y STEEM Hongaarsche dank Een standbeeld te Amsterdam ter herinnering aan de kinderverzorging HEFTIGE FAMILIERUZIE TE OS Zoon bewerkt zijn vader met een bierflesch en een stoel MET VALSCHEN PAS OVER DE GRENS Aangehouden Duitscher laat niet veel los AZIJNEXTRACT GEDRONKEN Driejarig kindje overleden KINDEREN SLOTEN HUN ONDERWIJZERES OP Maar: alle dagen malsche biefstuk, versche aard appeltjes, jonge veldsla.... U zoudt geen biefstuk met aardappeltjes en sla meer kunnen zien. Maar altijd, 'n mannen leven lang, een pijp IBIS verveelt niet. Ziehier het verschil tus schen biefstuk en IBIS. De staking te Losser WINKEL TE AALTEN UITGEBRAND Leesbibliotheek bleef gelukkig gespaard Uitvaart Pater-Magister A. Doodkorte O.P. De H. Requiemmis werd door vele confraters en leerlingen bijgewoond „DE NACHTEGAAL" IS NIET UIT TE ROEIEN Voor de derde maal liet hij zich in Twente hooren OP DE JACHT AAN GESCHOTEN e- Dinsdag 1 Maart „Kerk en vrede" mag niet collecteeren De Kroon vernietigt besluit van B. en W. van Harlingen De Stille Omgang In totaal 145 extra-treinen noodig MARKEN ZONDAGS GESLOTEN Bedreiging voor het vreemde lingenverkeer Goedkoope telefoongesprekken met Indië SCHAKEN A.S.B.N.H.S.B. De Noordhollandsche Schaakbond afdeelingskampioen VOETBAL Gemiddelde leeftijd der nationale elftallen Vijf dooden bij een treinbotsing Het confectiepak „van Arisch fabricaat" DAMMEN CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Twee gelijke spelen In tegenwoordigheid van autoriteiten, ge- noodigden en zijn dagelijksche medewer kers heeft vanmiddag de hoofddirecteur van het Koninklijk Nederlandsch Meteoro logisch Instituut te De Bilt, prof. dr. E. var. Everdingen, in een bijeenkomst in ho tel Poll te De Bilt officieel afscheid uit zijn functie genomen. Weliswaar blijft hij zijn ambt, dat hij oorspronkelijk met ingang van morgen zou neerleggen, nog tot 1 Juli van dit jaar waarnemen, daar zijn opvol ger dr. H. G. Cannegieter vóór dien tijd de functie van hoofddirecteur niet op zich kan nemen, doch het officieele afscheid, op van daag bepaald, voordat zijn vertrek werd uitgesteld, waarbij de scheidende leider op hartelijke wijze werd gehuldigd voor het vele, dat hij in dienst van het instituut en de wetenschap heeft verricht, ging door. Prof. dr. J. D. van der Waals Jr. uit Am sterdam richtte zich als president-curator van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch In stituut tot prof. van Everdingen. Spr. herinnerde aan den tijd, nu ruim 35 jaar geleden, toen de heer van Everdingen aan het instituut werd verbonden. Groot zijn de veranderingen, die het insti tuut en vooral ook de organisatie van den dienst in die 35 jaren hebben ondergaan. Gij vond een klein gebouw en een kleinen staf van medewerkers. Het gebouw is aanzienlijk ver groot en een toren is bijgebouwd. De staf van medewerkers is, wat het technische personeel betreft, aanzienlijk uitgebreid, bijna verdub beld. Helaas is het aantal wetenschappelijke medewejkers nagenoeg stationnair gebleven. Maar zeer groot is de evolutie van den aard van den dienst. Het aantal afdeelingen is van drie tot vijf aangegroeid. Kwamen bij uw in- d-iensttreden, van het postkantoor bezorgd, een aantal berichten per draadtelegraaf binnen (voor uw eerste volledig weerkaartje zijn b.v. 67 telegrammen gebruikt), thans worden per dag 950 per radio inkomende berichten ver werkt. En ook het aantal uitgaande berichten is enorm toegenomen. Spr. wees er op, dat hoewel het gebouw te klein is, de inwendige verdeeling der ruimte niet ideaal is en alle zolders in gebruik moesten worden genomen voor doeleinden, waarvoor ze niet bestemd waren, spr. hem nooit over het gebouw heeft hooren klagen. Dat niet alle werk, dat gij noodzakelijk acht te, gedaan kon worden, lag niet aan het ge bouw, maar aan een tekort aan wetenschappe lijke medewerkers, waardoor de wetenschappe lijke staf teveel door het dagelijksche werk van het instituut in beslag werd genomen en weinig tijd over bleef voor wetenschappelijke onder zoekingen. Daarover aldus prof. van der Waals heb ik wel hooren klagen. Maar gij hebt het niet bij klagen gelaten. Wanneer er .maar een schijn van mogelijkheid was, waart gij in de weer met pogingen er verbetering in te brengen. Trouwens, gij zijt op een gelukkig oogenblik hoofddirecteur van het instituut geworden. Het was een tijd van expansie op allerlei gebied en in het bijzonder drong het besef, dat onze maatschappij behoefte heeft aan wetenschap pelijk en toegepast wetenschappelijk onderzoek, steeds meer door. En ook de hulpmiddelen, daarvoor beschikbaar gesteld, namen toe. Nu een nieuwe expansie onvermijdelijk is, is het prof. van Everdingen gelukt met die nieuwe ontwikkeling een begin te maken. Het instituut, dat gij achterlaat, aldus spr., bereidt zich op een nieuwe taak voor en is vol van nieuw leven. Doordat de omstandigheden gunstig waren voor de groote expansie, was uw taak toch geen gemakkelijke. Gij laat thans aan uw opvolger een goed georganiseerd instituut na met een üverigen en van voortreffeltjken geest bezielden, weten- schappeiiiken en technischen staf van mede werkers. En ik kan zeggen dat dit uw werk is. Ik kan dit ook zeggen zonder aan uw voorgan gers te kort te doen. Vele van uw medewerkers aan het instituut en verscheidene andere personen, die met het instituut op eenigerlei wijze in verband staan of er belang in stellen en die het opbouwend werk, dat gij ten behoeve van het instituut ge daan hebt, hoogelijk waardeeren, hebben ge meend de herinnering daaraan levendig te moeten houden door een bronzen plaquette met uw beeltenis te laten maken. Deze plaquette, ontworpen en vervaardigd door den heer J. C. Wienecke, is bestemd om aan of in het gebouw Van het instituut aangebracht te worden. Daarnaast heeft de heer Wienecke een bron zen legpenning met het zelfde beeld vervaar digd, dat spr. den heer van Everdingen ver zocht wel persoonlijk te willen aannemen. Te vens werd een album met de namen der schen kers aangeboden. Prof. van der Waals onthulde vervolgens de plaquette en overhandigde den scheidenden hoofddirecteur den legpenning. De plaquette bevat een afbeelding van de buste van den professor en profiel, waaronder in sierlijke let ters den naam van den hoofddirecteur met de Jaartallen, vermeldende de periode, gedurende welke hü de leiding van het instituut had. Namens de directie van het instituut en de directeuren van de beide filiaalinrichtingen richtte zich vervolgens dr. H. G. Cannegieter, die prof. van Everdingen opvolgt, tot den schei denden hoofddirecteur om uiting te geven aan de gemeenschappelijke gevoelens van vriend schap en hoogachting. Ook dr. Cannegieter wees De verkoopleider van de Philco Radio Television Corporation, de heer H. B. Brown, wees er eenigen tijd geleden op, dat reclame in couranten zoo uitstekend past bij de snel heid en de soepelheid van de moderne distri butiemethoden. Wanneer men nieuws heeft over producten of zaken, kan men dit „reclame-nieuws" even snel in de couranten plaatsen als de couran ten U dagelijks het nieuws geven op alle andere gebied. er op, dat geen zijner voorgangers een snellere ontwikkeling van het instituut heeft gezien. Dr. Cannegieter herinnerde aan de bewogen tijden onder het hoofddirecteurschap van prof. van Everdingen en huldigde hem voor de wijze, waarop zijn scherpe geest hem met een be wonderenswaardige gemakkelijkheid zoowel de wetenschappelijke als organisatorische vraag stukken deed overzien, ter hand nemen en op lossen. Spr. gaf vervolgens een samenvatting van het vele, dat prof. v. Everdingen voor de wetenschap heeft gedaan. Al gaat dus morgen uw pensioen in, nadat gij eergisteren den pensioengerechtigden leef tijd hebt bereikt, wij instituutambtenaren ne men nog geen afscheid van u, aldus vervolgde spr. Wij schorten onze afscheidsgroeten op tot den 30sten Juni. Als oudste ambtenaar en assistent, verbonden aan het instituut, sprak vervolgens de heer C. van Dorssen. Prof. dr. E. van Everdingen sprak tenslotte een dankwoord. Als een blijvende gedachtenis aan de Nederlandsche liefdadigheid ten opzichte van het Hongaarsche kind, zal Hongarije aan Nederland aanbieden een standbeeld „Ma gyar Hala" (Hongaarsche dankbaarheid). Als plaats hiervoor wenscht men een der Amsterdamsche pleinen te zien aangewezen. Het monument, dat in brons gegoten zal worden, is ontworpen door den Hongaarschen kunstenaar Frans Sidló en stelt voor een Neder landsche moeder, dragende op haar linkerarm een klein. Hongaarsch meisje, terwijl zich onder haar beschermenden rechterarm een Hongaarsch jongetje tegen haar aandrukt. Vele aanzienlijken des lands hebben zitting in het standbeeld-comité, hetwelk onder be schermheerschap staat van den Minister van Cultureele Zaken, Hóman. Als voorzitter van de Liga van kinderbe scherming, deelde Z. K. H. Aartshertog Albrecht, in verband met de oprichting van dit standbeeld, het volgende mede: „Het is een gelukkige gedachte, door de oprichting van een kunstzinnig monument in de hoofdstad van het land, hetwelk zoo ontzaglijk veel voor het arme Hongaarsche kind heeft gedaan, den dank van ons volk te vereeuwigen. Het is in de eerste plaats Nederland, dat onze verhon gerde kinderen met ontroerende liefde en gastvrijheid tot zich nam.. Van Februari 1920 tot 1928 vonden daar 28.563 Hongaarsche kinde ren een onderdak, waar het hun aan niets ontbroken heeft Na Nederland waren het België en Zwitser land, die zich het lot van onze kinderen heb ben aangetrokken. Hier toch werden 21.542 resp. 10.608 kinderen opgenomen. Ook in deze landen zal een monument van Hongaarsche dankbaarheid worden opgericht, zoodra de voor dit doel in te zamelen gelden hiervoor toerei kend zijn." Zaterdagavond was er ten huize van de fa milie v. L. in de Danehoef te Os een ernstige vechtpartij tusschen vader en zoon. Reeds lang boterde het niet tusschen den ouden man en zijn 26-jarigen ongehuwden zoon. Zaterdagavond kwam het tot een uitbarsting. De zoon ging zijn vader te lijf en bracht den 66-jarigen v. L. met een bierflesch een gapende wonde aan het hoofd toe. Vervolgens werd de oude heer nog met 'n stoel bewerkt. Hevig bloedend zakte de vader ineen, waarna de ontaarde zoon op de vlucht ging. De huisgenooten spoedden zich naar een dokter en weldra was dr. Stoltz ter plaatse, die geneeskundige hulp verleende. De verwondingen aan het hoofd waren gelukkig niet van levens gevaarlijken aard. De maréchaussée slaagde er in den loop van den avond in den zoon aan te houden. De verdachte werd in de maréchaussée- kazerne ingesloten. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. Aan de politie te Enschedé was een vreemde ling opgevallen, die zich in de beste hotels en goed gerenommeerde zaken bewoog. De recherche heeft den man aangehouden en hij gaf bij die gelegenheid op B. K. te heeten en uit Luxem burg afkomstig te zijn. Inderdaad was hij in het bezit van een pas, afgegeven in de stad Lu xemburg. De naam klopte met den opgegevene. Ook het portret was schijnbaar in orde. Bij nader toezien meende echter de politie onregelmatigheden in den pas te ontdekken. De aangehoudene werd hierop gewezen en hij gaf daarop toe, dat de pas oorspronkelijk niet voor hem was opgemaakt. Nadere mededeelin- gen heeft de man echter geweigerd; alleen be kende hij op de hoogte te zijn van de aan gebrachte vervalschingen. De politie is er in geslaagd vast te stellen, dat de aangehoudene de Duitsche nationaliteit bezit en P. H. heet. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Op last der justitie is hij te Almeloo ingesloten. Zondagavond zag het driejarige dochtertje van de familie Theunissen in de Vriesstraat te Eindhoven kans, in een onbewaakt oogenblik op tafel te klimmen, een geopend fleschje azijn- extract te grijpen en het leeg te drinken. Krim pend van pijn werd het kind naar het Binnen- ziekenhuis overgebracht, waar het korten tijd later is overleden. Twee leerlingen van een openbare lagere school te Zwolle, die het niet al te best met hun onderwijzeres konden vinden, hebben Zaterdagmiddag, na het uitgaan der school, ter wijl zij wisten, dat de juffrouw nog alleen bin nen was, de buitendeur achter zich dicht ge trokken en vervolgens het slot met steentjes en stukjes ijzer dichtgestopt. Een politie-agent heeft daarop de juffrouw Uit haar isolement verlost. Vanochtend is wederom vergaderd met de arbeiders, betrokken bij het conflict bij de fir ma Van Heek te Losser, waarbij de uitbetaling van het loon voor 2A dag aan de arbeiders ter sprake kwam. De directie heeft geweigerd, dit loon uit te keeren. Hierop is besloten, den werknemers het geld uit de voorschotkas uit te betalen. Vier ar beiders hebben zich vanmorgen bjj de stakers aangesloten. Zondagnacht te ongeveer half vier is in den sigarenwinkel annex lederzaak van den heer Eulnink in de Kerkstraat te Aalten brand ont staan. In dezen winkel werd een vulkachel ge stookt. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat het echtpaar Huinink, dat boven sliep, niet meer langs de trap de woning kon verlaten, doch zich slechts op het laatste oogenblik via den zolder van de buren in veiligheid kon stellen. De brandweer, die met de groote motorspuit spoedig ter plaatse was, wist het vuur tot de benedenverdieping te beperken. De in het belendende perceel gevestigde lees bibliotheek van de firma Gebr. de Boer bleef ge spaard, doch kreeg zeer veel waterschade. Verzekering dekt de schade. In de St. Dominicuskerk te Utrecht is he denmorgen de plechtige Uitvaart geweest voor Pater Magister A. Doodkorte O.P. Uit alle deelen van het land waren leerlin gen van den bekenden thomist naar Utrecht gekomen om de H. Requiemmis bij te wonen, welke werd opgedragen door den provinciaal der Dominicanen, den Hoogeerw. heer B. Schaab O.P. uit Nijmegen, met assistentie van Pater Magister dr. B. Luickx O.P., regens van het studiehuis Albertinum te Nijmegen, als dia ken en prof. dr. P. Kreling O.P., hoogleeraar aan de R. K. Universiteit, als subdiaken. Aan deze Requiemmis waren de Lauden voorafgegaan, terwijl den avond tevoren het stoffelijk overschot van pater Doodkorte van uit het ziekenhuis St. Joan, de Deo naar de St. Dominicuskerk was overgebracht, waar vol gens Dominicaanschen ritus door alle paters de Metten waren gezongen. Het geheele priesterkoor was in zwaren rouw. Op de eerste rijen merkten wij hedenmorgen bij de H. Requiemmis o.m. op de hoogleeraren uit Nijmegen prof. dr. B. Kors O.P., prof. dr. Titus Brandsma O. Carm., prof. dr. I. v. d. Berg, hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, mgr. dr. T. Verhoeven, directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag, prof. dr. E. Tesser O.P., namens het Convent der Dominicanen te Huissen, pa ter G. van Kallenthout O.P., prior te Zwolle, pater P. Smit O.P., prior van het Albertinum te Nijmegen, pastoor L. H. Perquin O.P., pater A. Winkel O.P., den bekenden leider van de conferenties voor niet-katholieken, den deken van Utrecht, den Hoogeerw. heer T. J. M. Knu- velder en zeer vele pastoors en kapelaans uit Utrecht, onder wie o.m. plebaan J. P. A. Ba tenburg, moderator S. T. Visser; pater dr. C. Huygens O.F.M., directeur R. K. Muziekschool te Utrecht, afvaardigingen van de R. K. Stu- dentenvereenigingen Sanctus Virgilius te Delft, Albertus Magnus te Groningen, Veritas te Utrecht en het bestuur van de Derde Orde van St. Dominicus te Utrecht. Uit de groote belangstelling der parochianen en verschillende menschen uit de stad Utrecht bleek de groote sympathie voor den overledene, die, al had hij dan geen parochiewerk, zich in Utrecht toch vele vrienden had verworven. Ook bü het rozenkransgebed Zondagavond Waren vele geloovigen tegenwoordig. Hedenmiddag om drie uur beierden de zware klokken der St. Dominicuskerk opnieuw, om den laatsten groet te brengen aan een grooten zoon van St. Dominicus, die werd uitgedragen, om op het kloosterkerkhof te Nijmegen zijn laatste rustplaats te vinden. De geheime radio-zender „De Nachtegaal", die in de afgeloopen weken reeds tot tweemaal toe in beslag was genomen, heeft zich niettemin Zondagochtend opnieuw doen hooren, hoewel de uitzending dezen keer ernstig was gestoord. De omroeper deelde mede, dat het oude adres ge handhaafd bleef. „Wij geven den moed niet op" zeide hij „en zullen trachten de programma's nog té verbeteren." Voorts werd een tweede geheime zender ge hoord, welks omroeper mededeelde, dat in de buurt van Haaksbergen peilingen verricht wer den. Hij zou zich echter niet laten snappen en pas over een half jaar terugkomen. BATAVIA, 28 Februari (Aneta). De heer Pattynama, hoofdcommies van het postkantoor te Batavia, is tydens de varkensjacht te Oed- joengKrawang door zün schoonzoon, den heer Dillenius, directeur van een automobiel- cpcpcpcpcpcpcpcpcjjcpcpcficpcfcjscj: spcjrcpcpcpcJJCpcpcpcpcpepcpcpcpcpcficptfcJJcpcptpcpcjjcljcpcpcficbcpcpcpcJjtp'^cpcpcpcpcfKJjcfxptjJ ^Vl|3<j5Cj3Cf)^>^3Cj3Cj3<^)<ycj!(^>Cj5CpCpCj3(j5^3Cj3CpCJJCj3Cj3Cj3Cj3C};tj5Cj3CptpCJ5Cf>Cj3Cj3^CpC{3Cj3C{3CpCj5Cj>Cf>CpCpCpCpCf>Cf>Cp<pC}3CpCj)CpCpCpC}3Cj!Cj= HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. AVRO-Uitzendlng. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Jetty Canto's Ensemble. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Het Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Het Omroeporkest en solisten. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 AVRO-Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Aeollan-orkest en solist. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pianovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeellngen en gramofoonmuziek. 8.20 Bonte Dinsdagavondtreln. 9.20 Reportage. 10.00 Vervolg bonte Dinsdagavondtreln. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. Hierna; Veres Lajos' Zigeunerorkest. 11.3012.00 Eddie Oliver's Band. HILVERSUM II. 301.5 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 fci 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodlsten, solist en gra mofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.05 KRO-Orkest 5.45 Felicitatiebezoek. 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De sociaal-economische or dening in het Derde Rijk". 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeellngen. 8.15 Gevarieerd Programma. 10.30 Berichten ANP. 11.1512.00 G-amofoonmuzlek. DROITWICH. 1500 M. 11.2011.45 Orgelspel. 12.05 Het Cole-Trio. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.502.20 De Caylus-Players. 4.20 H. Engleman's kwintet en solist. 4.50 Muzikale causerie. 5.20 Zangvoordracht. 5.40 Troise's Banjo-orkest. 6.20 Berichten. 6.45 ang en Plano. 7.05 BBC-Northern-orkest. 8.20 BBC-Theaterlorkest, -koor en so listen. 9.20 Berichten. 10.00 St. Davids-Dag Programma. 10.50 Pianovoordracht. 11.25 Grosvenor House Dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS. 1648 M. 8.559.40, 10.40 en 11.20 Gramofoon muziek. 12.40 Baily-orkest. (In de pauze: Zang). 3.05 Pianovoordracht. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Cellovoordracht. 5.20 Derveaux-orkest. 8.35 Parijsch Strijkkwartet en soisten. KEULEN. 456 M. 12.35 Frankische Dorpsmuzikanten, Om- roep-Amusementsorkest en solisten. 1.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroep-Amusementsorkest. 8.20 Omroeporkest, militair orkest en so listen. BRUSSEL. 323 en 84 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdansorkest. In de pauze: Gramofoonmuziek. 1.30 Omroepsalonorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest en gramofoon muziek. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 „Die drel Walzer", operette. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Van Hecke-kwartet. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotooneel. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DUETSCHLANDSENÜEK. 3571 M. 7.29 Egon Kaiser. Erwin Steinbacher en Carl Woltschaoh met hun orkesten, Boerenkapel en gramofoonmuziek. (Om 9.20 en 10.05 Berichten). handel te Bandoeng, aangeschoten. De oor zaak is niet bekend. Men neemt echter de mogeiykheid aan, dat de kogel is afgeweken. De getroffene is in het St. Carolus-ziekenhuis te Batavia opgenomen. De toestand is ernstig, doch niet levensgevaar- ljjk. Biykens het in Stsbl. 2342 opgienomen koninklijk besluit heeft de Kroon aanleiding ge vonden, een zelfde standpunt in te nemen als de burgemeester van Harlingen, die van oordeel was, dat aan de vereeniging „Kerk en Vrede" geen toestemming gegeven moest worden om een collecte te houden. Tegen den zin van den burgemeester echter hadden de beide wethouders in de vergadering van 28 October 1937 van B. en W. gunstig be schikt op het verzoek van de afdeeling Harlin gen van de vereeniging „Kerk en Vrede", om na afloop van een op 11 November 1937 te hou- de'n openbare bijeenkomst te mogen collectee ren. Met toepassing van art. 76 der Gemeente wet, heeft de burgemeester daarop het besluit van B. en W. ter vernietiging voorgedragen aan de Kroon. Daar de vereeniging „Kerk en Vrede", blij kens art. 3 harer statuten, o.m. ten doel heeft, de christenheid te doordringen van het besef, dat zij zich van deelneming of steun aan óorlog heeft te onthouden, was de Kroon van oordeel, dat deze doelstelling niet voldoende waarborgen biedt, dat zü in haar practische uitwerking niet leidt tot het propageeren van weigering tot medewerking aan de landsverdediging en de voorbereiding daarvan. Temeer was er grond voor een dergelijke verwachting, omdat in art. 4 der statuten van genoemde vereeniging gezegd wordt, dat uit de doelstelling volgt: het persoon lijk streven van elk harer leden naar een levenshouding, in overeenstemming met haar beginsel. Door het houden van de gevraagde collecte toe te staan, hadden B en. W. van Harlingen aldus de Kroon de vorenomschreven doel stelling bevorderd, hetgeen geacht moest worden te zün in strüd met het algemeen belang, waar om het besluit Van B. en W. vernietigd werd. Zooals bekend, wordt de Stille Omgang voor de tweede maal gehouden in den nacht van 19 op 20 Maart. Ook voor dezen nacht zullen de N.S. een 25-tal extra tremen laten loopen, uit nagenoeg alle deelen van ons land. Het aantal treinen met reizigers zal dus, de terugreis medegerekend, ongeveer 50 zün. Voor het inleggen dezer extra treinen zyn nog omstreeks 25 ledige treinen noodig, zoodat van Zaterdag nam. tot Zondag nam. voor dezen tweeden nacht 75 extra treinen zullen moeten worden ingelegd Met het aantal dezer extra treinen in den eer sten nacht medegerekend, dat 70 bedroeg, zün voor dén Stillen Omgang in het geheel dus 145' extra treinen noodig. De Nederlandsche Vereeniging van Reisbu- reaux heeft zich tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gewend met het verzoek om in het belang van het Vreemdelingenverkeer de dezer dagen op het eiland Marken aangenomen politieverordening om op Zon- en christeiyke feestdagen de café's en verlofzaken gesloten te houden, aan de Kroon ter vernietiging voor te dragen. BATAVIA, 28 Febr. (Aneta). Zooals men weet, is ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van den radio-telefonischen dienst, een zeer laag jubileum-tarief voor telefoongesprekken IndiëNederland (vice-versa) vastgesteld. Tot dusver zijn reeds meer dan duizend aan vragen voor deze gesprekken binnengekomen. Zondag is in het schaakhuis te Amsterdam in de bondencompetitie van den Kon. Neder- landschen Schaakbond een wedstrijd gespeeld tusschen de tientallen van den Amsterdaih- schen Schaakbond en den Noordhollandschen Schaakbond. De wedstryd eindigde 55 gelijk, waardoor de N.H.S.B. het kampioenschap in zqn afdeeling veroverde. De gedetailleerde uitslagen luiden: A.S.B. N.H.S.B. S. van MindenoL. Prins 0 1 P D. van ScheltingaK. Geus 1 0 J. C. SterkG. Kroone AA J. de HaasD. J. S. de Lange AA H. TegelaarJ. Bollebakker 0 1 C. Dekker—E. de Waal A—A C. StruylaartJ. Zoontjes 1 0 H. Th. van HerikhuyzenA. Slob AA J. BoasJ. van Dyk AA Th. de Kruyff—dr. P. Feenstra KUiper A~A Totaal 5 5 De gemiddelde leeftijd van de Belgische ploeg, die gisteren tegen Nederland speelde, fs volgens een Belgisch blad 26 jaar. De Duitsche ploeg is gemiddeld 27 jaar, de Zwitsersche 26 Jaar, de Oostenrijksche 27% jaar, evenals de Hongaar sche en Tsjechische, terwijl het Italiaansche elf tal gemiddeld 27 jaren telt. Op 3 Maart a.s. zullen 1250 aandeelen 0. f 1000 van het Rotterdamsch Beleggings consortium op de beurzen te Amsterdam en Rotterdam worden geïntroduceerd. De eerste koers van afgifte bedraagt 12Ó pCt. „Agence Econom. et Financ." deelt in zake de onderhandelingen betreffende de regeling der Mexicaansche schulden mede, dat de vertegenwoordiger van de bankiers commissie heeft aangedrongen op het be houd van dezelfde voorwaarden, grondsla gen en annuïteiten als bij de besprekingen van het vorig jaar. De binnenlandsche Staatsschulden van België zijn in 1937 bruto met fr. 2.985 mill, gestegen en met fr. 731 mïllioen verminderd, zoodat de netto-toeneming fr. 2.254 millioen bedroeg. De buïtenlandsche schulden zijn met fr. 1.199 millioen afgenomen en bijge volg zijn de totale schulden met fr. 1.055 miilioen gestegen. De rubberprijs te Londen daalde met 3/32 d. tot 7Vg d. per lb. 31 Amerikaansche Spoorwegen, die hun resultaten over Januari het eerst hebben bekend gemaakt, boekten in deze maand netto-bedrijfsontvangsten welke 61.89 pCt. lager waren dan in 1937, Montgomery Ward keert op de gewone aandeelen een onveranderd kwartaal-divi dend uit van 0.50. Over 1937 werd een to taal-dividend uitgekeerd van 4.90, waar van aan extra-dividend 2.90. De voorzitter van het Ways and Means Committee heeft inzake de Amerikaansche belastingherziening voorgesteld, firma's met een netto-winst van $25.000 per jaar of minder van de belasting op onverdeelde winsten geheel uit te sluiten. Grootere fir ma's zouden 16 a 20 pCt. moeten betalen. Ook stelde hij voor de kapitaalwinstbelas ting door een nieuwe extra-belasting te vervangen. In deze week zal het betreffende wetsontwerp bij het Congres worden inge diend. De Goodrich Rubber boekte in 1937 een netto-verlies van $879.000 tegen een netto winst van 7.32 mill, het vorig jaar. Het ver lies is hoofdzakelijk het gevolg van aan zienlijke afschrijvingen op de grondstoffen en andere voorraden, waarvoor 5.65 mill, werd aangewend. De verkoopen in 1937 be liepen 149.97 mill, tegen 141.09 mill. De Southern Railw. boekte in Januari een nettobedrijfswinst van 278.423 tegen f 1.349.956 in Januari 1937. De Chicago Northwestern boekte in Januari een netto-bedrijfswinst van 779.75 tegen $341.689 in Januari 1937. De St. Louis Southwestern boekte in Januari een netto-bedrijfswinst van 33.000 tegen 146.000 in Januari 1937. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96 1/28.97 (v. slot 8.96 13/16), de Dollar op 1.78 1/2— 1.78 3/4 <1.78 5/8), de Frank op 5.81—5.84 (5.84); de Belga op 30.32—30.35 (30.34) en de Zwitsersche Frank op 41.5041.55 (41.53). De Nivas verkocht 285 ton superieure suiker voo<r export. BURLINGTON (Engeland) 27 Febr. Gis terenavond laat is een goederensneltrein achter tegen een personentrein gereden, waarmede 300 winkelbedienden huiswaarts keerden, vyf arbei ders werden gedood, verscheidene andere ge wond. De materieele schade is zeer groot. Onder zocht wordt, waaraan dit ongeval geweten moet worden. BERLIJN, 27 Febr. (D. N. B.) De Völkische Beobachter meldt o.a.: Ten einde de mogeiykheid te scheppen dui- deiyk het verschil te zien tusschen joodsche confectie en de door Duitsche bedrüven ver vaardigde kleeding voorzien de leden der Adefa, de arbeidsgemeenschap van Duitsch- Arische fabrikanten der confectie-industrie hun producten van het etiket, waarop vermeld staat „product van Arische handen." De verbruiker, die dit teeken, dat dezer da gen overal in de étalages van den Arischen kleinhandel te zien is, opmerkt, kan er zeker van zyn producten te krqgen, die slechts door Arische handen zyn gegaan. De afdeelingskampioenen in de hoofdklasse competitie van den Nederlandschen Dambond, zijn thans vrywel alle bekend. In de afdeeling Amsterdam werd Gezellig Samenzün kampioen, in de afdeeling Noord-Holland de damclub IJmuiden, in afd. Rotterdam Constant, in af deeling Den Haag D.I.O. en in den Utr. Prov. Dambond het U.D.G. te Utrecht. In Het Oosten alleen is de beslissing nog niet gevallen. De kampioenscompetitie is aldus geregeld, dat G.S. IJmuiden tweemaal ontmoet, Constant D.I.O. en U.D.G.Het Oosten insgeiyks. De winnaars spelen daarna de finale. Zoowel de ontmoeting ConstantD.I.O als Gezellig SamenzünIJmuiden eindigde in een 10—10 gelijk spel. De gedétailleerde uitslagen van den laatsten wedstrijd luiden als volgt: J. H. Vos—A. Ligthart 1—1 W. RustenburgB. Dukel 11 J. J. Kwaad—H. de Boer 1—1 J. SteenhuisP. Leyte 11 J. J. de Wit—C. Suijk 0—3 J. BedollaH. Laros 11 C. J. LochtenbergF. Basstra 20 J. van KralingenJ. H. Mertens 20 P. SeljeeTh. Postma 11 H. Spoelstra—F. C. Bals 0—2 10—10 De returnwedstrüden zullen hier dus de be slissing moeten brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6