Het Nederlandsche elftal als van ouds op dreef Belgische ploeg met niet minder dan 7-2 geklopt Een uitzonderlijke prestatie van de Oranjehemden D Vier fraaie doelpunten van Smit MAANDAG 28 FEBRUARI 1938 De ouderenhebben te Rotterdam op overduidelijke wijze laten ziendat zij hun plaats nog steeds ten volle waard zijn HOPELOOS VERWEER VAN DE ROODE DUIVELS Geen uitverkocht huis De elftallen De verwachtingen werden ver overtroffen Spel der tegenstanders stelde geducht teleur Met cijfers, welke wel niemand zal hebben verwacht, heeft het „oude" Nederl. elftal gisteren te Rotterdam een overtui gende zege behaald op een Belgische ploeg, die weliswaar op papier zeer sterk werd geacht, maar in de practijk lang niet opgewassen bleek te zijn tegen het spel, dat de Oranje hemden in het bijzonder in de tweede helft ontplooiden. Het was een ontmoeting, die vrijwel geregeld een zeer spannend karakter droeg en dientengevolge ook als kijkspel interes sant was. Na een zwak begin herstelde de Oranjeploeg zich volkomen en zij ontwikkelde in de tweede helft een spel, dat herinnerde aan de verrichtingen van enkele jaren geleden, toen onze nationale ploeg bijkans onverslaanbaar werd geacht, een spel, dat ook de toeschouwers tot groot enthousiasme bracht en hen de koude, nattigheid en de verdere onaangenaam heden, waarmee het weer hen dezen middag bedeelde, geheel deed vergeten. Deze 7—2-overwinning op België, waarin de Haarlem-speler Smit, die ongetwijfeld de ster van het veld kan worden ge noemd, een zeer belangrijk aandeel had, zal niet nalaten groo- ten indruk te maken in het buitenland en zij stelt bovendien de keuze-commissie, die om zoo weinig mogelijk risico te nemen haar toevlucht had gezocht tot de oude beproefde krachten, volkomen in het gelijk. Na het voor de Belgen ongeluk kige Nederlandsche doelpunt kreeg de strijd een heel ander aspect Holland neemt de leiding 2—0 en 2—1 Derde doelpunt van Smit Bij de rust wees nog niets er op, dat de Nederlandsche ploeg tenslotte zoo'n groote zege zou behalen WeZs scoort het derde Nederlandsche doelpunt, dat aan den strijd een heel ander. De vooruitzichten bij de rust .(•Slot op de volgende bladzijde). PUIT DE SPORTWERELD OHHf i Zoo beleefde Rotterdam gisteren zijn tweeden interlandwedstrijd tegen Bel gië, de klassieke ontmoeting van ons seizoen, die evenwel lang geen uitverkocht stadion vermocht te trekken. Er zullen ruim 45.000 toeschouwers aanwezig zijn ge weest in het massale bouwwerk, dat Feljen- oord aan de overzijde van de Maas heeft laten neerzetten en dat bijna 60.000 perso nen kan bevatten. Het ongunstige weer is ongetwijfeld van invloed geweest op de pu blieke belangstelling, want velen zullen er in deze omstandigheden vermoedelijk de voorkeur aan hebben gegeven in hun ver warmde huiskamers naar het radioverslag te luisteren in plaats van eenige uren storm en regen te moeten trotseeren. Want het grootste deel van de toeschouwers heeft enkele uren in den gestaag neervallenden regen moeten vertoeven, hoewel dit toch niet, zooals in de tweede helft bleek, in staat was het enthousiasme te dooven. Het was anders allesbehalve prettig in Feijenoord-stadion, waar de bezoekers voor zoo ver zij geen dak boven hun hoofd hadden zoo laat mogelijk hun plaatsen opzochten en zich verdrongen in het restaurant of onder de over kappingen. En het spel in de eerste helft was nu direct niet van dien aard hoewel de spanning er direct inzat dat de geestdrift Weber (AGOVV) B. Paauwe (Feijenoord) Van Male (Feijenoord) Anderiesen (Ajax) Caldenhove (DWS) Van Heel (Feijenoord) Wels v. Spaandonk Vente Smit Mijnders (Unitas) (Neptun.) (Feijenoord) (Haarl.) (DFC) v. d. Eynde Ceuleers Capelle Braine Voorhoof (Beerschot) (B.sch.) (St. Luik) (B.sch.) (L. Sp.) Dewinter Maertens Dalem (Beersch.) (Gantoise) (Stand. Luik) Smellinckx Paverick (Union St. Gilloise) (Antw. F. C.) Braet «3. S. Brugge), bjj het publiek losbrak. Dit geschiedde pas in de tweede helft, waarvoor de Oranje-hemden hun vuurwerk hadden bewaard en dat toen niettegenstaande het mistroostige weer op fan tastische wijze losbarstte. Het begin van den wedstrijd deed vermoe den, dat de pessimisten gelijk zouden krijgen, want de Belgen liepen aanstonds hard van stapel en bezorgden de Nederlandsche verde diging al spoedig enkele benauwde momenten. Voorloopig waren de Belgen aan het woord en het duurde een heelen tijd, voordat de Hol-, landsche voorhoede ten aanval trok. Aan de andere zijde had Caldenhove al in een pre caire situatie redding moeten brengen door den bal na een voorzet van linksbuiten Stanley v. d. Eynde voor de voeten van Braine weg te halen, terwijl schoten van Voorhoof en v. d. Eynde rakelings over waren gegaan. De Hol landers waren nog lang niet ingespeeld en lie pen hier en daar naar hun vorm te zoeken, zoodat de vlugge Belgen den toon aangaven. Veel van hun aanvallen strandden evenwel op buitenspel en bovendien mankeerde er wel een en ander aan de afwerking. Eij de in het eer ste kwartier sporadische Nederlandsche aan vallen ontstond minstens evenveel gevaar voor het Belgisch doel. Zoo kreeg van Spaandonck na een voorzet van Wels den bal in vrije po sitie toegespeeld, maar het schot van den Neptunus-man faalde, terwijl bij een door Smit geleiden aanval de Haarlemmer ver vulde zijn zwerversrol weer op de bekende ma nier doelman Braet Vente juist nog even te vlug af was. De Belgen bleven nog in de meerderheid en in hoofdzaak moesten de Hollanders zich tot verdedigen bepalen, zoodat Braet eigenlijk eerst na ruim een kwartier het eerste gevaarlijke schot en wel van den voet van Vente te verwerken kreeg. Even tevoren had een door Mijnders genb- men corner weliswaar een gevaarlijke situatie voor het Belgische doel geschapen, maar de Roode Duivels waren toen den toestand toch meester gebleven. Intusschen was het spel meer verdeeld geraakt. Juist nadat een scherp schot van Vente in het zijnet was beland het publiek dat veraf zat, juichte reeds voor een doelpunt! kon van Male aan de andere zij de een hard en onverwacht .schot van Ceuleers slechts met moeite tot hoekschop verwerken. Nog steeds lagen de Belgen met den buiten spelregel overhoop, waardoor heel wat aan vallen ontijdig moesten worden onderbroken. Een goede Hollandsche aanval, waarbij het le der zonder dat er een tegenstander aan te pas kon komen via Paauwe, Anderiesen van Spaandonk en Wels tenslotte weer bij den Neptunusman belandde, bleef zonder resultaat, omdat laatstgenoemde naast schoot, terwijl Smit eenige oogenblikken later het doel te hoog zocht. Een formidabele mistrap van Pa verick bezorgde Mijnders het leder in vrije positie, maar de snel reageerende Braet wist door tijdig uitloopen het gevaar af te wenden. Er was bijna een half uur gespeeld, toen Vente, die op dat moment op den rechtervleu gel opereerde, door Smellinckx hardhandig op zij werd gezet. De Hollander bleef wel in het bezit van den bal, maar de scheidsrechter liet niet doorspelen en kende een vrijen schop toe, waaruit Wels het leder listig voor het Belgi sche doel plaatste. Er ontstond hier een ingewikkelde situatie. De opspringende Braet greep 't leder, maar hij kreeg tegelijkertijd een duw van Smit, waardoor de Belgische doelman met den bal achter de lijn kwam. Scheidsrechter Thompson wees resoluut naar. het midden en wilde dus een doelpunt toekennen, maar onmiddellijk hierop veranderde hij van mee ning en gaf toen een vrijen schop, hierbij vermoedelijk van de veronderstelling uit gaande, dat Smit den Belgischen doelman zou hebben aangevallen, voordat deze in het bezit van den bal was. Van een Belgisch overwicht was inmiddels geen sprake meer. Integendeel. De strijd had nu een wisselend karakter gekregen, waarbij de voorhoedes om beurten in actie waren, zonder evenwel te kunnen scoren. Een drietal corners op het Nederlandsche doel bracht den Belgen geen succes en van Male liet zich evenmin ver schalken door schoten van Voorhoof en Braine. Er waren nog slechts enkele minuten van de eerste helft te spelen, toen Holland vrij onverwacht de leiding kreeg. Vlak bij de cornerlijn vandaan plaatste Wels den bal afgemeten voor het doel, waar Smit plotse ling opdook en het leder op zeer fraaie wijze langs den verbluften Braet kopte, zoo dat de rust inging met een 10 voorsprong der Oranjehemden. Met groot enthousiasme hervatten beide elf tallen den strijd. De Nederlandsche voorhoede vroeg direct alle aandacht van de Belgische verdedigers. Nadat Mijnders hard tegen den paal had geschoten, slaagden de Belgen er even in het spel te verplaatsen, maar daarna werd het doel van onze Zuiderburen opnieuw be stookt. Braet had al zijn keeperstalenten noo- dig om een schot van Vente onschadelijk te maken; een schot van Smit suisde langs den verkeerden kant van den paal en een dito van den voet van Wels ging voor het doel langs naast. Er zat nu veel meer vaart in den Holland- schen aanval. Steeds dreigde gevaar voor het Belgische doel en het verwonderde niemand, toen het na ongeveer tien minuten 20 werd. Wels snelde langs de lijn en plaatste het leder naar van Spaandonk, die den bal van de lijn af teruggaf naar Smit en deze bedacht zich geen oogenblik om Braet met een hard en zui ver schot onhoudbaar te passeeren. De onmiddellijke reactie der Belgen op dit doelpunt was een verwoede aanval, waarbij het binnentrio uitstekend samenspeelde en toen onze verdedigers even weifelden met ingrijpen, zag Braine zijn kans schoon om van dichtbij met een kalm berekend schot den achterstand te verkleinen (21). De groote ommekeer in den strijd kwam spoedig hierna, toen de Hol landsche voorsprong wederom werd vergroot. Dit geschiedde door Wels, die het hierbij al heel gemakkelijk kreeg door een misver stand in de Belgische verdediging, waar Smellinckx terugspeelde naar Braet, die in middels zijn doel had verlaten. Wels was er onmiddellijk bjj om zijn kans te benutten en het was 31. Deze tegenslag werkte zichtbaar deprimee- rend op de Belgen. Zij waren hun zelfvertrou wen kwijt en dit was terdege aan hun spel merkbaar. Braine de beste speler van de Belgische voorhoede en eigenlijk van de geheele ploeg ging midvoor spelen, terwijl Capelle naar de rechtsbuitenplaats verhuisde en Voor hoof rechtsbinnen kwam te staan. Dit bracht wel eenige verbetering, maar succes bleef toch voorloopig achterwege. Dit kwam weer na korten tijd aan den anderen kant. Een verre pass van Anderie sen belandde bij Vente, die Wels in staat stelde een schot te lossen, dat Braet kon keeren, hetgeen den Belgischen doelman ook gelukte toen Mijnders even later in schoot, maar spoedig moest hij zwichten, toen Smit weer in het Belgische doelgebied verscheen, handig de backs ontweek en ver volgens hard en zuiver inschoot (41). Toch gaven de Belgen den moed niet op maar zij speelden nu als het ware een verloren wed- s yf Het Nederlandsche elftal tijdens het spelen van het volkslied voor den wedstrijd strijd, hoewel Braine en Voorhoof nog pogin gen aanwendden om ervan te maken, wat er van te maken viel. Zelfs wisten zij nog den achterstand te verkleinen, toen van Male na een door Capelle genomen corner misgreep en Voorhoof in het leege doel kon plaatsen (4—2). Even zag het er naar uit of de spanning nog zou terugkeeren, maar spoedig bleek, dat de Belgen kansloos waren. De Hollandsche aan vallen, waaraan Mijnders nu ook in tegenstel ling met de eerste helft, toen hij veel te weinig in het spel werd betrokken, geregeld actief deel nam, bleken veel gevaarlijker te zijn, al ont stonden er ook voor het Hollandsche doel, waar van Heel en Caldenhove nog al eens moesten capituleeren voor den actieven Belgischen rech tervleugel, enkele malen hachelijke momenten. Van Male werd in ieder geval lang niet werke loos gelaten. Toch beheerschten de Nederlandsche aanval lers nu het geheele spelbeeld. Met den moed der wanhoop verdedigden de Belgen zich, maar zij konden toch niet voorkomen dat Smit na on geveer een half uur den stand op 52 bracht. Op een 40 meter van het doel bemachtigde hij het leder, zwenkte even om eenige tegenstan ders heen en loste toen een schot, waarnaar Braet tevergeefs greep. En de Hollandsche doelpunthonger was nog niet gestild, want nau welijks vijf minuten later gaf Vente, na den bal van Wels te hebben gekregen, den Belgischen doelman die o.i. dezen keer niet geheel vrij- uitging voor de zesde maal het nakijken (6—2). Daarna schiep Voorhoof nog eens een ge vaarlijke situatie voor het heiligdom van v. Male, die slechts ten koste van een corner opluchting kon brengen, maar in de volgende minuut schoot Vente aan de overzijde al weer hard tegen den paal. Braet ontnam Mijnders een zekere kans door zich voor de voeten van den D.F.C.-er te wer pen, maar hij moest tenslotte nog een keer den bal uit het net halen, want vijf minuten voor het einde brak van Spaandonk door en deze droeg zijn aandeel bij in de hooge score door er 72 van te maken. Nog enkele Belgische aanvallen en toen liet de scheidsrechter tijdens een aanval der Oranje-hemden het eindsignaal hooren. De oude garde had laten zien nog tot uitstekende prestaties in staat te zijn; het Nederlandsche elftal, dat het publiek in de tweede helft kou en regen had doen verge ten, had een onverwacht groote overwin ning behaald, die misschien iets geflatteerd is, maar overigens de Oranje-ploeg ten volle toekwam. e Nederlandsche voetbalploeg I heeft gisteren tegen de Belgen een uitzonderlijke prestatie ge leverd, De omstandigheden, waar onder het oranje-team ditmaal ten strijde trok, waren niet zeer gunstig. Een groot deel van de Nederland sche pers had het elftal reeds bij voorbaat veroordeeld en eerlijk ge zegd was ons vertrouwen ook niet bijster groot. Voorloopig zullen de talrijke persbroeders hun lijkrede moeten inslikken. Deze wedstrijd te gen België is een éclatant succes ge worden voor het oranje-team en niet minder voor de samenstellers daar- Het was anders duidelijk merkbaar, dat de massa haar vertrouwen in het Nederlandsch elftal had opgezegd. Van een strijd om plaats- kaarten was ditmaal weinig merkbaar geweest en het groote stadion van Feijenoord was lang niet vol. Zij, die het aantal aanwezigen op 50.000 hebben geschat (het stadion kan 60.000 menschen bergen) zijn in elk geval zeer aan den hoogen kant geweest. Hierbij dient natuur lijk opgemerkt dat 't slechte weer eveneens zijn stempel op het bezoek heeft gedrukt. Bij be hoorlijk voorjaarsweer zouden voor de match aan de loketten nog heel wat kaarten verkocht zijn, die thans op de liefhebbers bleven wachten. Wanneer wij hier nog eens beweren, dat voet bal een eigenaardig spel is, dan slaat dit wel in het bijzonder op den wedstrijd van gisteren- Ruim 40 minuten lang hebben de oranje-sup porters zich tijdens de eerste helft afgevraagd wie van de Hollandsche aanvallers wel in staat kon worden geacht een doelpunt te scoren. Oran je scoorde er 7 Op een andere plaats in dit blad kan men lezen hoe een en ander in z'n werk is gegaan. Wij willen op het bovenstaande slechts de aan dacht vestigen om onze lezers duidelijk te ma ken hoe eigenaardig de gedragingen van het „bruine monster" kunnen zijn. Zonder ook maar het minst aan de uitstekende prestatie van het oranje-team te willen afdoen, zal men met het hierboven gememoreerde feit toch eenigszins re kening dienen te houden. Het Nederlandsch elf tal was zijn tegenstanders absoluut de baas, doch of de zeven doelpunten der onzen niet voor een belangrijk deel een gevolg waren van het feit, dat Smit tijdens de tweede helft zoo buitenge woon op dreef was en of zeven goals over het algemeen genomen dan niet een ietwat ruime belooning voor het vertoonde spel waren, is een andere vraag, die men tenslotte niet geheel ont kennend zal kunnen beantwoorden. Zeker fs het dat bij de rust een zoo spre kende zege van Holland allerminst kon wor den verwacht. De Belgen waren met een duidelijk overwicht begonnen en hoewel dit niet al te lang duurde, wees toch tijdens de Jl eerste 40 minuten niets er-op, dat Holland tenslotte nog vrü gemakkelijk aan een zóó duidelijke zege zou komen. Veertig minuten lang stond de strijd niet op een bijzonder hoog peil. BK de Belgen viel het spel van Braine b.v. te apprecieeren, doch vóór het doel konden Caldenhove en Weber de situ atie toch vrij gemakkelijk meester blijven, hoe wel we eerstgenoemde wel eens beter op dreef zagen. En de Hollandsche aanval deed in het veld eveneens aardig werk, doch in de buurt van keeper Braet deed het gemis van een Bakhuijs zich maar al te zeer voelen. Eén doelpunt scoorde Holland in deze periode, doch het werd door den Engelschen arbiter afgekeurd. De mee ningen hieromtrent waren sterk verdeeld. Eerst had scheidsrechter Thompson een fout gemaakt door voor een Belgische overtredüig het spel te onderbreken, terwijl Vente in het bezit van den bal was gebleven. Het toeval wilde echter dat juist uit dezen vrijen trap werd gescoord. De bal werd hoog voor het doel geplaatst. Kee per Braet ving het leder op doch werd door Smit achter de lijn gewerkt, met bal en al. Inderdaad had Braet het leder vast, toen Smit hem at taqueerde, hetgeen dus geoorloofd is. Echter, en dit zal ook wel het standpunt van den scheids rechter zijn geweest, zweefde hij op dat moment nog in de lucht en wanneer de keeper, zonder grond onder de voeten te hebben, in het doel gewerkt wordt, is dit niet geoorloofd. Dit zullen de meeste persmannen bij hun beoordeeling van het geval wel over het hoofd zien. Vlak voor halftime scoorde Smit uit een voorzet van Wels met zijn hoofd een fenome naal doelpunt. Dit was werkelijk het licht punt voor de rust, want als kijkspel was da match tot op dat moment zeker niet bo ven de verwachtingen gekomen, ook al niet, aangezien het spel herhaaldelijk moest wor den onderbroken voor buitenspel van den Belgischen rechtsbuiten Voorhoof. Negen minuten na de hervatting stelde goedt werk van Wels en Vente Smit in staat den stand' op 20 te brengen. Hierna kregen de toeschou-j wers een buitengewoon interessante periode te verwerken. Twee minuten later scoorde Braine- na uitstekend solowerk tegen, doch weer twee' minuten daarna gaven de Belgen het derde doelpunt aan Holland cadeau, na een misver stand tusschen captain Smellinckx en keepen Braet, waarvan de kleine Wels handig profi-ej teerde. Wel werd het nog 42, doch Smit was' intusschen wel buitengewoon op dreef geraakt.^ Een practische kans op de overwinning hebbenJ de Roode Duivels dan ook na den 3I standi* niet meer gehad. De wijze, waarop de eind- j stand ten slotte 72 werd, achten wij op een' andere plaats voldoende beschreven. Holland*! had een alleszins verdiende overwinning behaald,:;? waarbij wij het aantal doelpunten dan maar niet3 rekenen. j Smit was met zijn prachtige verre scho ten de held van den dag, doch niemand zal het ons kwalijk nemen als wij er nog eens de aandacht op vestigen dat deze groota zege voor een belangrijk deel het resultaat was van een uitstekend op schot zijn van den Haarlemmer alleen. Maar daar kan men ten slotte weer tegenover stellen dat het er eigenlijk weinig op aan komt hoe de goals ontstaan, indien zij er maar zijn. Een opmerking, welke echter niet geheel opgaat. Hulde dus aan ons, tijdens de laatste dagen maar al te vaak als verliezer gedoodverfd, team en een compliment aan de Technische Com missie, die er met recht prat op kan gaan zoo'n zegerijk team in het veld te hebben gebracht. Of we nu op voetbalgebied direct weer aan de schoone dagen van Aranjuez toe zijn, is een heel andere vraag. Eèn belangrijk ding mag vooral niet uit het oog worden verloren. De Bel gen waren in dezen wedstrijd maar zeer matig, hetgeen nog niet zoozeer voor den aanval der Roode Duivels geldt als wel voor de halflinie en verdediging. Deze beide linies hebben wij bij onze Zuiderburen heel vaak beter en maar weinig zoo middelmatig gezien als thans.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9