Reuzenvogel lag verpletterd CHEVROLET Japans wandaden in China Het nieuws van heden EEN VERSCHRIKKELIJK GEZICHT Joodsch kolonist vermoord Mislukte aanval op Saragossa SCHERP PROTEST VAN HET VATICAAN DE BAROMETER iïf TAC K-4Mr?^3S JOH. SWAALF VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR RiDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 ceit per week; per kwartaal (3.25. Bij onze genten 27Vi ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 1 MAART 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21047 Missionarissen door soldaten vermoordmissiegebouwen in brand gestoken Amerikaansche nazi's zijn „Ersatz" Daitschers mogen zich er niet bij aansluiten Sabotage bij Britsche luchtvaart Het zal in het Lagerhuis ter sprake komen De directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt, prof. Van Everdingen (2e van rechts), heeft Maandag als zoodanig afscheid genomen. Tijdens de rede van prof. dr. J. D. d, Waals DE G LEUN-MARTIN-RAMP IN IND1Ë Deelnemers aan de luchtbescher mingsoefening zagen het vuur voor een lichtkogel aan Op redding uit door de modder KANYA NAAR WEENEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Kidnappers eischen 60.000 dollar In Londen kwam het dezer dagen tot communistische betoogingen "bij de Italiaan- sche ambassade. Een groote politiemacht belette de menigte het gebouw der am bassade te bereiken Zoontje van rijken New-Y orkschen advocaat ontvoerd Het proces tegen ds. Niemoeller Een Japansche schildwacht in het in China veroverde gebied op post voor een oude pagode. Hoewel de pagode zelf ongeschonden bleef, werd de walmuur door het ge schut ernstig beschadigd Palestijnsche terroristen doen een aanval op een dorp Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hitler's a.s. bezoek aan Rome De eerste officieele mededeeling van Duitsche zijde Tegen inbeslagneming van twee katholieke weekbladen door de Italiaansche regeering De sluiting van de Fransch- Spaansche grens S.S.-vlag op slotkerk van Quedlenburg Protest door de protestantsche gemeente tegen de naasting T urksch-Gr ieksch verdrag De plechtige onderteekening zal te Athene geschieden - defunppoeve? gebruikt SLAOL.IC TELEF. 10663 HAARLEM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Volgens te Londen ontvangen berichten hebben de Japansche troepen in Noord- China zich aan tal van wandaden tegen over de katholieke missie schuldig gemaakt. In de missie van Kianging is pater Euthy- mius met bajonetten doodgestoken, terwijl een Chineesche leekebroeder werd onthoofd, om dat zij trachtten te verhinderen, dat Chinee sche religiuezen door Japansche soldaten zou den ontvoerd worden. In Tsangkiang is pater Joachim Kien neer geschoten, omdat hij een misdadige aanran ding op een Chineesche onderwijzeres wilde beletten. In dezelfde plaats hadden 2000 Chineezen in de kerk een toevluchtsoord gevonden: hiervan werden er 500 vermoord, terwijl alle missiege bouwen in brand werden gestoken. Naar4 aanleiding van de bezetting van een katholiek ziekenhuis in Nanking weet een ka tholiek geneesheer te berichten, dat het hos pitaal door de Japansche troepen stormender hand werd ingenomen en dat de religieuze zusters en leekeverpleegsters de meest smade lijke behandeling moesten verduren. WASHINGTON, 1 Maart (Reuter) De Duitsche ambassade te Washington heeft bekend gemaakt, dat de Rijksregeering haar in de Vereenigde Staten wonenden onder danen heeft bevolen zich te onthouden van aansluiting bij Amerikaansche nationaal- socialistische organisaties. Zij, die zich reeds bij dergelijke organisaties hebben aangesloten, moeten hun lidmaatschap direct opzeggen. In half-officieele kringen beschouwt men deze bepalingen als ten doel hebbende de Duitschers er van te weerhouden deel te nemen aan de Amerikaansche politiek. De Duitsche ambassadeur heeft een bezoek gebracht aan staatssecretaris Huil, dien hij op de hoogte heeft gesteld van de verklaring der Duitsche regeering. Volgens officieele Duitsche bronnen zouden de maatregelen betrekking hebben op ongeveer een half millioen in de Vereenigde Staten wo nende Duitschers. Vhlgens een bericht van het Duitsche Nieuws bureau uit Berlijn mogen de in de Vereenigde Staten wonende Duitschers geen lid zijn van den Amerika-Duitschen Volksbond of mogelijke „Ersatz-organisaties". Rijks-Duitschers, die, dit verbod niet kennen de, lid waren geworden van den Volksbond of de „Prospective citizen league" moeten dit lid maatschap direct opzeggen. De officieele verklaring der Duitsche regee ring is in de Vereenigde Staten met matige bevrediging ontvangen. De tekst, dien de Duitsche ambassade heeft medegedeeld, wordt grondig bestudeerd, want hij doelt slechts op „Duitsche staatsburgers" en men vraagt zich af, of Hitier de Amerikaan sche bonden, gevormd door genaturaliseerde Duitschers, zal blijven steunen. Men hoopt, dat de stap van gisteren de eer ste schrede zal zijn op den weg naar verbete ring der Duitsch-Amerikaansche betrekkingen. LONDEN, 1 Maart (Havas) Het ministerie van Luchtvaart heeft vanavond medegedeeld, dat op het vliegveld Ringway bij Manchester sabotage is gepleegd aan twee militaire vlieg tuigen van een nieuw type. Er is hier sprake van een nieuw type bom menwerpers, dat is gebouwd te Heaton Moore bij Stockport. De toestellen waren gedemonteerd naar Ringway gezonden om aan de Royal Air- force te worden overhandigd. De grootste geheimhouding wtordt betracht en men beperkt zich tot te zeggen dat een vraag hierover zal worden gesteld in het Lagerhuis. Maar die lichtkogel was toch mis denken wy. Als dit projectiel bedoeld was voor het viaduct, dan heeft de bommenwerper zich toch deerlijk vergist en is hij er mijlen ver naast geweest. Wij blijven nog even toeven, dan rijden we langzaam weg, met afgeschermde lampen. Korten tijd later gaat een licht op; vele lich ten volgen. Een heer komt naar buiten en ver telt, dat de radio het einde van de oefening heeft gemeld. „Alle vliegtuigen zijn al een tien minuten geleden geland!" zegt hij er bij. En dan rijdt er inderdaad ook al een auto over den weg met ongeblindeerde lichten. En wjj volgen. Naar het kantoor, waar ook De Hondt zal komen. En wij zijn zeer benieuwd naar zijn bevindingen. Drie kwartier later! Het stationsgebouw van Tjililitan. Vol men schen, die met gedempte stem praten. Autori- Een redacteur van Aneta heeft in de Indische bladen zijn indrukken gepubliceerd van de om standigheden, waaronder de Glenn Martin ramp geschiedde, waarbij vijf menschen om het leven kwamen. Een sombere avond! Op een stortbui in den vooravond bij een e' trisch geladen hemel was een miezerig mot regentje gevolgd, neersijpelend uit een lood grijze lucht. Den kant van Meester-Cornelis uit was aan de voorschriften van den luchtbeschermings dienst vrijwel stipt gevolg gegeven. En toen wij onzen wachtpost betrokken bij het bekende spoorwegviaduct over den Matramanweg een der doelpunten van het gefingeerde bom bardement was alles rondom in diepe duis ternis gehuld. Een enkele politie-patrouille marcheerde langs, doch men kon van de man schappen niet veel meer onderscheiden dan vage, schimmige gedaanten. Toen klonk het alarm-signaal: de knal van vuurwerkbommen en het geloei van vele sire nes, dat hier op zoo grooten afstand van het stadscentrum samensmolt tot een sinister ge luid. Het viel moeilijk een passender enscenee- ring te bedenken voor een zoo sombere oefening als een verduisteringsproef met een gefingeer - den luchtaanval. Dan vertoonen zich aan den zuidooster-hemel twee lichtpuntjes en zeer zwak, maar volkomen duidelijk, laat zich het geronk van vliegtuig motoren onderkennen. De belangstelling bij de wachtenden stijgt. Men tuurt gespannen naar de lucht. De twee lichtpuntjes zijn verdwenen, doch er komen andere paren lichtpuntjes voor in de plaats. Er is meer geronk van motoren. Soms schieten er lichtstralen door de lucht. Maar geen der machines komt naderbij. De lichtpuntjes verdwijnen. Misschien zetten zjj nu koers naar Batavia, waar Aneta nog andere wachtposten heeft uitgezet. En een van ons heeft den hoogsten wachtpost betrokken: in de lucht. Hij giert nu mee in een van cie bom menwerpers of jagers-verkenners. En van zijn hoogen post uit tuurt ook hij in het donker, om te zien of hij ons kan vinden. Dan duiken aan den duisteren nachthemel opnieuw de lichtpuntjes op. En dan ineens zien wij een lichtstraal met een teiten, menschen van den vliegdienst, officie ren. „En?" vragen wij, binnentredend. „Nog niets gevonden. De marechaussee is aan het zoeken. Het moet tusschen hier en Tjipi- nang zijn gebeurd." Dan hooren wij, dat kapitein Waltman van de L. A. van den chef van den divisiestaf op dracht krijgt om van Tjipinang uit naar het gevallen vliegtuig te zoeken. Wij rijden de strafgevangenis Tjipinang voorbij en een eind den weg naar Bekassi op. Onderweg stoppen wij, als wij een sterke brand lucht waarnemen. We gaan er op af. Waarop? Niemand weet het. Centerlampen doorschieten den nacht met him felle flitsen. Een mare chaussee-patrouille komt voorbij en slaat een zijweg in. Wij zetten onzen tocht per auto voort. Tot wij bij een passar komen. „Hier maar uit!" commandeert kapitein Waltman. En de luitenant en de onderoffi cier, die bij hem zijn, volgen hem. Ook wij volgen, in gezelschap van een twee tal collega's. De weg.... is een paardenpad. En de regen heeft hem doorweekt, zoodat wij tot kniehoogte door den blubber waden. Vijftien kilometer door den blubber, in een bijna stikdonkeren nacht. Maar dan zijn wij er, plotseling staan we in den kampong Pang- kalan-Djati, 1 kilometer bezuiden Klender en 4 kilometer van het vliegveld Tjililitan. Er zijn talrijke militairen en politiemannen. En de commandant der L. A. voert zelf het be vel. Tientallen centerlampen schijnen. Fakkels zijn ontstoken. Pelita's (nachtlampjes) zijn bij gebracht. In dit schaarsche licht zien wij de overblijfselen van de ramp. Een verschrikkelijk gezicht. De machine is te pletter gevallen en diep in den grond geboord. De stukken liggen uit elkaar. Klap- perboomen zijn glad afgebroken. Een ste vige nangkaboom is middendoor geslagen en de bladerkroon is verbrand. Uit de machine stijgt nog rook oï>, niet tegenstaande er reeds hoopen zand over heen geworpen zijn. Men heeft op dit oogenblik drie lijken geborgen, geheel verkoold en onherkenbaar. Maar er waren vijf inzittenden.... Als het ineens weer gaat gieten, zoeken wij een toevlucht in een kamponghuisje, dat reeds vol is van politiemannen en desabewoners. De eigenaar vertelt.... Ja, hij heeft een gevaarte brandend uit de lucht zien neerstorten, vlak bij zijn huis, alles meesleurend en vernielend op zijn weg. De persfotograaf vertelt, terwijl wij na de bui moeizaam den terugtocht naar Tjililitan aanvaarden. „Ik zie ze nog voor me, zooals ik ze voor het opstijgen heb gekiekt: Vermeulen, Hermani- dès, Riel, Khouw en De Hondt. De Hondt maakte nog grapjes." De anderen zwijgen. Maar hun gedachten la ten hen evenmin een oogenblik met rust. WEENEN, I Maart. (Havas). De Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken Kanya wordt Donderdagmiddag te Weenen verwacht. rosèen gloed. De herkomst is niet na te speuren. Maar uit de groepjes belangstellenden klinkt een „Ha!" vol spanning. „Een lichtkogel" is een ieders gedachte. Maar wat een vreemde gloed. Zijn er ook rosse lichtkogels? Niemand weet het. De oefening is nog maar kort in gang. Naar schatting zijn we niet langer dan een minuut of tien aan den gang. Palestijnsche terroristen doen een aanval op een dorp. Een aanvullend Turksch-Grieksch verdrag te Ankara gesloten. De rechtsche regeering in Spanje zetelt thans in drie steden, terwijl Salamanca de diploma tieke hoofdstad blijft. Schrijven van minister Romme aan de centrale werkgeversorganisaties, om tot vermindering van overwerk te komen. Het R.K.YV.V. heeft voorontwerpen-Romme in een speciale vergadering besproken. O BERLIJN, 28 Febr. (A.N.P.) Het verluidt, dat de behandeling van het proces tegen ds. Nie moeller Woensdag zal worden hervat. Men ver wacht, dat de openbare aanklager een gevan genisstraf van anderhalf tot twee jaren zal eischen, met de bepaling, dat het ds. Niemoel ler voor onbepaalden tijd verboden zal zijn te prediken. Mogelijk zal Woensdag nog uit spraak worden' gedaan, Begin Februari heeft de kerkelijke gemeente op last van hoogerhand de sleutels der kerk aan de S.S. moeten overhandigen. Zooals bekend be vindt zich in de krypte van deze kerk het praal graf van Hendrik I. Krypte en graf zijn thans onder beheer gesteld der S.S., welke ze voor hun dienst zullen bezigen. De Evangelische gemeente is de beschikking over het middenschip gela ten. Bij bepaalde gelegenheden moet echter ook deze ruimte ter beschikking der S.S. worden ge steld. Men heeft reeds maatregelen getroffen altaar en preekstoel gemakkelijk verplaatsbaar te maken, om zoo ruimte te winnen voor de diensten en plechtigheden der nieuw-heiden- sche beweging, welke door de S.S. wordt ge representeerd. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 762.0 Vorige stand: 760.7 JERUSALEM, 1 Maart. (Havas.) Terroris ten in Palestina hebben het dorp Alma nabij Safed aangevallen. Zij trachtten gel den bijeen te zamelen om hun actie voort te zetten. Een van de notabelen van het dorp, Hussein Maski, die weigerde geld te geven, werd vermoord. Ook wordt melding gemaakt van een aanval op het dorp Rochfina aan de grens van Syrië. De Joodsche kolonist Goldschlager werd Maandag in de vlakte van Esdralon door een Arabier doodgeschoten. Wauchope, de vertrekkende hooge commis saris van Palestina, vertrekt heden per vlieg tuig naar Egypte. Zijn opvolger, MacMichael, zal morgen naar Palestina vertrekken. 1 VERWACHTING: Meest matige Noord- westelijke tot Westelijken wind, gedeelte- ljjk bewolkt, aanvankelijk eenige regen- buien, kouder des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 773.iTte Lyon Laagste barometerstand 733.3 te Rost §j STORMWAARSCHUWÏNGSDIENST: De Bilt seinde hedenochtend te 9.05 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede." Zon op 6.40 - onder 5.37 - Licht op 6.07 |j Maan op v.m. 6.02 onder nam. 5.11 2 Maart Nieuwe Maan illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliH NEW YORK, 1 Maart. (Havas.) De jonge Pe ter Levine, het zoontje van een rijken New Yorkschen advocaat, is sedert Donderdag jJ., toen hij zich naar school begaf, verdwenen. De vader heeft gisteren verklaard, dat hij het ver zoek heeft ontvangen, een losprijs van 60.000 doller te betalen. BERLIJN, 28 Febr. (D.N.B.) Het bezoek van rijkskanselier Hitier aan Italië is vastgesteld voor de eerste helft van Mei. Hitier zal onge veer acht dagen in Italië vertoeven en bezoeken brengen aan Rome, Florence en Napels. Te Rome zal hij in het Quirinaal zijn intrek ne men. Dit communiqué van het Duitsche Nieuws bureau, aldus voegt Havas hieraan toe, is de eerste .officieele mededeeling, welke in Duitsch- land is gepubliceerd over deze reis. In buitenlandsche kringen vraagt men zich af, of de Duitsche regeering op deze wijze niet den slechten indruk wil wegnemen, die in Ita lië Is gewekt door het stilzwijgen van den rijks kanselier over deze reis in zijn op 20 Februari uitgesproken redevoering. De Osservatore Romano van 27 Februari be vat een scherp protest tegen de inbeslagname van twee katholieke weekbladen door de Ita liaansche regeering. Een der bladen werd ver boden, omdat het een artikel bevatte over den toestand der Duitsche katholieken. De Osserva tore verklaart dat de beproevingen der katho lieken in Duitschland zeker ook de belangstel ling der katholieken in Italië hebben. Het andere weekblad werd in beslag geno men, omdat het melding had gemaakt van de arrestatie in Duitschland van den bekenden Pater Jezuïet Mayer en andere maatregelen te gen de katholieken. De gebeurtenissen, aldus de Oss. Rom., waren in strijd met het Duitsche concordaat. Zulk een behandeling van Italiaansche katholieke bladen overschrijdt de grenzen der perscontróle en be- teekent een controle op de moreele functies van de katholieke pers in dit land. Het Vaticaansch orgaan schrijft, dat deze mededeelingen over den toestand der Duitsche katholieken des te meer gerechtvaardigd zijn, omdat dezen zelf niet in staat zijn dit te doen, en daar dezen ge dwongen zijn te zwijgen op de beschuldigingen en beleedigingen. Verder ook omdat de Osser vatore zich niet herinnert, dat Italiaansche bladen in beslag zijn genomen, die toch zoo vaak over de religieuze politiek van een bevriende natie spreken en melding maken van de onge gronde beleedigingen tegen de Katholieke Kerk, welke toch een „bevriende geestelijke macht" is. SARAGOSSA, 1 Maart. (Havas). De luchtmacht der Barcelona-regeering heeft gistermiddag getracht een aanval te doen op Saragossa, doch door het luchtafweer geschut en escadrilles jachtvliegtuigen wer den de aanvallende machines op de vlucht gedreven. Omtrent het besluit van de rechtsche Spaan sche militaire autoriteiten de internationale brug van Hendaye te sluiten wordt thans ver nomen, dat alle vergunningen de brug te pas- seeren, welke tot nu toe zijn verleend, waarde loos zijn geworden. Men mag vrij Spanje binnengaan, doch om het te verlaten moet men toestemming hebben van den minister van Binnenlandsche Zaken van Franco, Martinez Anido. In het vervolg heeft het militaire commando te Irun hierover geen zeggenschap meer. Het verkeer is hierdoor aanmerkelijk minder gewor den. Zondag zijn slechts vijf of zes personen uit Spanje naar Frankrijk gekomen. OSNABRüCK, 1 Maart. De kerkelijke autoriteiten der protestantsche gemeente van Osnabrück hebben bij de regeering ge protesteerd tegen het feit, dat op de slot kerk van Quedlenburg de S.S.-vlag is ge- heschen. Deze kerk zou namelijk ter be schikking van de S.S. zijn gesteld. STAMBOEL, 1 Maart (Havas) Uit Ankara wordt gemeld, dat Metaxas en Rustu Aras een aanvullend verdrag op de Turksch-Grieksche overeenkomst hebben geparafeerd. De plechtige onderteekening zal te Athene geschieden, bij gelegenheid van het bezoek, dat de Turksche minister-president en de minister van Buitenlandsche Zaken in April of Mei aan Athene zullen brengen. Het verdrag bepaalt, dat in geval van een niet uitgelokten aanval de andere partij neu traal zal blijven en zich zal verzetten tegen het vervoer van oorlogsbenoodigdheden over zijn gebied, desnoods met kracht van wapenen. In geval van vijandelijkheden zal de andere partij trachten bemiddelend op te treden. Wanneer een oorlog een feit zal zijn, zullen beide par tijen den toestand bestudeeren, om te pogen een oplossing te vinden, overeenkomstig hun be langen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1