D Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen DINSDAG 1 MAART 1938 ëHiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiiiHiiiiiiiiiiiiHHiiniiiiimiiiimiiiiiiiniiimiiiiiiHBmunHUB^ SiniiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiinnnnmniiininil De evangelist, die met terpentijn werkte In hooger beroep vraagt de Offi cier bevestiging van het vonnis INBREKERS MAKEN HEEM STEDE ONVEILIG Twee inbraken in den nacht van Zondag op Maandag KUNSTKRING VOOR JONGEREN St. Nicolaasvereeniging „Haarlem" R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden DE KRUISVAART Het Cohort St. Franciscus van Sales KUNST IN ONS INTERIEUR Waarom zijn goede voorwerpen noodzakelijk? PADVINDERS KWEEKTEN HYACINTEN Het Centraal Bloembollen-Comité ontving brieven uit verre landen R.K. Schaakvereeniging Witte Paard" .Het Haarlems industrie Merkwaardige rechts zaak Haarlemsche wijnhandelaar pro beerde langs een juridischen omweg sterken drank zonder vergunning te verkoopen 30.boete BILJARTEN OM DE SCANDIA-COUPE J. Steffers winnaar HOCKEY 't GooiRood-Wit 21 (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) F. J. M. van Ogtrop 70 jaar Felicitatie ter beurze van Amsterdam Het doodelijk schot te Doesburg Gearresteerde slager op vrije voeten gesteld ATHLET1EK Het LA.A.F.-congres ZWEMMEN SUCCES VAN SMITSHUYZEN TE ROTTERDAM E HAARLEMSCHE COURANT 5 STAD Het is alweer eenigen tijd geleden, dat voor den kantonrechter een 67-jarige Haarlemmer moest verschijnen, beschuldigd van kwakzalverij. Hij masseerde de menschen, die bij hem kwamen tegen alle mos^lijke kwalen en verbleef daarna met de patiënten eenigen tijd in gebed. „Indirect heb ik geneeskunde uitgeoefend," had verdachte toen toegegeven, „maar den Bij bel ber ik niet ongehoorzaam geweest." Het ging er den kantonrechter echter meer om, of hij ook de wet op het uitoefenen van de geneeskunde niet ongehoorzaam was geweest. Vele getuigen kwamen voor, die volgens den evangelist achtereenvolgens lijdende waren ge weest aan kankerpuisten, bloedziekte, zenuw storingen en rheumatiek. A raison van 1 of 0.75 wreef hij zijn patiënten over den buik met olie en terpentijn, vet en terpentijn en slaolie en terpentijn. Een schilder had geen baat gevonden bij de behandeling, die doorgaans met gebed werd besloten, doch een 28-jarige huis vrouw en een 42-jarige juffrouw verklaarden genezen te zijn. De Amb|enaar van het Openbaar Ministerie was de meening toegedaan, dat als iemand bij het gewrijf over den buik baat had gevonden, dit een zuiver toeval was. Verdachte is een gevaarlijk mensch, vond hij. Hij eischte vier maal 20 boete of viermaal 5 dagen hechtenis. De evangelist hield een lang zelfpleidooi, door spekt met Bijbelteksten, waarin hij o.m. op merkte, dat in de Troonrede staat, dat we de wet moeten gehoorzamen, maar bovenal God. Desondanks vond de kantonrechter, dat er toch strafbare feiten waren gepleegd en des wege veroordeelde hij den evangelist tot vier maal 10 boete, te vervangen door viermaal 5 dagen hechtenis. Zoowel verdachte als de Ambtenaar van het O.M. gingen van dit vonnis in hooger beroep. De Officier van Justitie vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak 3 Maart. Op twee plaatsen in de gemeente Heemstede is in den nacht naf den wekelijkschen rust dag door een nog onbekend persoon ingebroken. Allereerst werd het plaatskaartenkantoor van het station HeemstedeAerdenhout met een bezoek vereerd. Men drong daar binnen, nadat een ruit stuk was geslagen. Er wordt echter niets vermist. Eenigen tijd later, in denzelfden nacht, werd ingebroken in een woonhuis aan de Meindert Hobbemastraat. Het feit, dat men zich ook hier door het stukslaan van een ruit toegang ver schafte, wettigt het vermoeden, dat een en dezelfde dader in het spel is geweest. De buit bedroeg ditmaal een gouden damesring, een pakje bankbiljetten ter waarde van f 180 en 5 flesschen wijn. De politie heeft de zaak in on derzoek. Vrijdagavond werd in een zaal van de R.K. M'ilitairenvereeniging een club van katholieke jongeren-kunstenaars opgericht op initiatief van de heeren C. en B. Schneider en D. van Leeuwen. In zijn openingswoord zette de heer C. Schnei der het doel en het streven der club uiteen, nml. het houden van lezingen en voordrachten uit eigen en het exposeeren en verkoopen van eigen beeldend werk. Wij moeten ons niet storen aan minachtende en artistieke verdachtmaking. Spr. illustreerde dit door te verwijzen naar Felix Timmermans' „Pallieter", een werk dat na veel miskenning nu toch als een der schoonste lite raire scheppingen erkend wordt. Het is nog immer de calvinistische gedachtengang, die de Nederlandsche katholieken gevangen houdt en d« hun belet de waarachtige katholieke kunst, die universeel is, te waardeeren. Wij moeten brengen echte katholieke kunst, Roomsche blijd schap. Na het openingswoord volgden de huishoude lijke besprekingen, waarbij besloten werd tot ingebruikneming van een eigen clubhuis en de oprichting van een eigen tijdschrift. Zaterdagavond hield de excursie- en St. Ni colaasvereeniging „Haarlem" haar derde jaar feest in gebouw St. Bavo, dat geopend werd door den heer A. Schreuders, voorzitter van de feestcommissie. Dan was het woord aan den heer C. A. Scha- gen, om namens het bestuur den heer W. v. Dijk de versierselen als lid van verdienste op de borst te spelden. Door vertrek naar Alkmaar is de heer van Dijk genoodzaakt zijn functie als bestuurslid neer te leggen. Hij was een der op richters van de vereeniging en veel deed hij voor het kind. De avond werd verder gezellig doorgebracht met kienen om fraaie prijzen. Er was een grab belton, een rad van avontuur, er werd een ver loting gehouden, er werd voortreffelijk gezon gen en gemusiceerd door het duo Meijer en van Meurs, the Jolly Players en de populaire Haarlemsche Shirley Temple. Ook de accordeon virtuoos, Henk Nieuwenhuis, trad voor het voet licht. De voorzitter, de heer J. Steffers, herdacht tevens het feit op dezen avond 20 jaar voor het kind werkzaam te zijn geweest. Een avond, om met genoegen aan terug te denken. De Voorziter hoopte Pater Louwe in de eerst volgende ledenvergadering te mogen installeeren. De heer W. A. van Leeuwen werd met alge- meene stemmen tot bestuurslid gekozen. Daarna was het woord aan den heer de Wit, 2e bondssecretaris, die sprak over „Geseind aan alle bedienden in Nederland, Weest op Uw Hoede". Op zeer duidelijke wijze gaf hij een overzicht van hetgeen in de laatste jaren door de organisaties is tot stand gebracht voor de bedienden, tevens gaf hij een uitvoerige uiteen zetting van het wetsontwerp betreffende de re geling van den arbeider van de vrouw, wettelijke regeling kinderbijslag en wettelijke werkloos heidsverzekering. Het doel is deze in handen te stellen der bedrijfsraden en vooral over deze be- drijfsraden gaf spreker een zeer belangrijke uit eenzetting. Met kracht wordt er naar gestreefd, dat de bediendenorganisaties in dezen raad zitting zul len krijgten. Spreker wekte de leden op aan den uitbouw der organisatie mede te werken, opdat zij in de toekomst niet onder den voet ge- loopen zullen worden. Een dezer dagen hield de afd. Haarlem van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden haar ledenvergadering in hotel „de Leeuwerik". Bij de ingekomen stukken was een mededee- ling, dat door Z. H. Exc. den Bisschop is be noemd tot adviseur der afdeeling Pater ALoirwe ingevolge het overlijden van Pater R. Dekkers. Met een stampvolle zaal (de adspiranten met hun ouders waren eveneens uitgenoodigd) heeft gisteravond de Kruisvaart in de Paul Kruger- straat-parochie haar carnaval gevierd. Precies acht uur werd geopend met het zingen van „De Kruisvaart treedt aan!", waarna in een vlot tempo het programma werd afgewerkt, dat onder leiding van baljuw J. Bergman een groot succes werd. De pauze was een welkome gelegenheid om te bekomen van lachkrampen, door spel en voor dracht van de jongens veroorzaakt, terwijl de attentie van de Cohortleiding, om gratis thee te serveeren, op hoogen prijs werd gesteld. Het tweede deel bracht een huldiging van den schreidenden heraut, den heer H. J. M. Walen kamp, die weer in een zeer humoristischen toon was gehouden. Teneinde even de stemmen weer los te maken werd ingezet met „Sari Marais" wat door alle aanwezigen, onder wie wij o.m. op merkten den zeereerwaarden heer pastoor H. P. A. van Dijk, kapelaan P. Poppen, de leidsters der Sint Jansknapen, die tevens weer voor een een voudige maar smaakvolle versiering der zaal hadden zorggedragen, uit volle borst werd mede- zongen. Bert Bakker bracht daarna in een be rijmde speech hulde aan den scheidenden heraut en bood hem namens den Pater Damiaanban, die onder zijn leiding had gestaan, een herinne ringsalbum aan, geheel door de jongens zelf sa mengesteld. Nu volgde er een rij komische schetsjes, betrekking hebbende op den scheiden den heraut. Het Cohort gaf het Oude en Nieuwe Testament ten geschenke. Baanderheer J. H. v. d. Berg had een „afscheidsode" gedicht, welke door een koortje ten gehoore werd gebracht. Voor het derde gedeelte, de Oranjehulde, kwa men direct de Kruisvaarders weer opgemar cheerd, versierd met oranje rozen, en stelden zich in carré op. „De zingende ridders" zetten deze in met het Nationale Volkslied „Wij willen Holland houên" op de muziek van A. Hamers pr. De finale werd gevormd door het door allen staande meegezongen Wilhelmus. Aan het einde van den avond wilde heraut H. J. M. Walenkamp zijn dank uitspreken voor de hem bereide hulde. Hij vond deze onverdiend, aangezien het in den tegenwoordigen tijd de plicht van iedereen is, indien hij de noodige capaciteiten bezit, deze volledig aan het opvoe dingswerk te geven, in welken vorm dan ook. Waar echter deze huldiging hem nog eens op nieuw de prettige samenwerking tusschen leiding en jongens herinnerde, aanvaardde hij deze on der grooten dank. Het laatste woord van dezen avond was echter aan den zeereerwaarden heer pastoor H. P. A. van Dijk. Deze onderstreepte de woorden van Heraut Walenkamp volkomen, maar liet niette min niet na zijn hartelijken dank uit te spreken voor het vele en voorname werk, door den schei denden leider in zijn parochie verricht. Hij ver tolkte de beste wenschen van het geheele Cohort ten aanzien van het a.s. huwelijk. Vervolgens richtte hij zich tot den „regisseur" van den avond, kapelaan J. N. Verkleij, den onvermoeiden Cohort-directeur. Ook de leiders werden be dankt. Toen hierna de ouders met hun jongens huis waarts keerden, hadden zij weer eens duidelijk kunnen bemerken, hoe het parochieeele Cohort in practijk weet te brengen het punt van het beginselprogramma: „Ware blijdschap in lied, spel en dans...." mooi voorwerp is niet alleen een voortdurend kunstgenoot, maar het voedt ook dagelijks zijn beschouwer op in de cultuur en het heeft een reinigende werking in het interieur, omdat men er vanzelf toe komt leelijke dingen uit zijn nabijheid te verwijderen. De inrichting van onze woning verraadt onzen smaak en onze opvoe ding. Helaas zijn er volgens spr. nog geen 30 ondernemingen, die beseffen dat cultuur geza menlijk opgebtouwd moet worden en de kunst in de woning propageeren. Spr. beschouwde dan ook de expositie als een beginselverklaring van de fa. Boskamp, dat zij die interieurkunst wel wil dienen. Na deze toespraak bezichtigden de aanwe zigen de interessante expositie en liet de heer W. Stuurman, wiens ceramiek hier bewonderd kan worden, zijn pottebakkerswiel rondsnorren, om uit klei allerlei mooie voorwerpen te draaien, waarbij de toeschouwers hem de kunst wilden afkijken en uitvragen! De heer Paul Bromberg heeft Zaterdagmid dag de expositie van ceramiek en ieka-voor- werpen in de toonzalen van de fa. J. A. Bos kamp en Zn. te Overveen geopend met een causerie over de noodzakelijkheid van goede voorwerpen in ons interieur. Spr. merkte op, dat die noodzakelijkheid door het groote pu bliek niet wordt ingezien. Het publiek vindt het noodzakelijker de voorwerpen in het interieur van zijn woning duurder te laten schijnen dan ze in werkelijkheid geweest zijn. Vandaar de afschuwelijke imitaties om te kunnen bluffen en pralen. De smaak van het publiek staat bij de kunstenaars zeer slecht aangeschreven, die dan ook van meening zijn, dat je je ziel aan den duivel moet verkoopen om succes te kun nen hebben. Maar Beethoven, Rembrandt enz. hebben toch wel succes bij het groote publiek, zonder nochtans hun ziel aan den duivel ver kocht te hebben. Is misschien de smaak van het publiek schijndood? De smaak-verbetering is een noodzakelijk begin om de publieke be langstelling voor de kunst te krijgen. Regee ring en industrie toonen geen waardeering voor de kunstenaars, omdat de massa, die zij volgen, dit ook niet heeft. Er is geen afzet en daardoor ook geen waardeering genoeg voor de kunst Daardoor komt weer het bestaan en de oplei ding van den kunstenaar in het gedrang, het geen op zijn beurt veroorzaakt, dat de kunste naar niet voor zijn taak berekend is. Dit vormt te zamen een vicieuze cirkel, waarbij spr. slechts één mogelijkheid tot doorbraak zag: den smaak van het publiek opvoeden. Musea helpen daar aan mede, maar die zijn te weinig in aantal en worden ook te weinig door het groote pu bliek bezocht. Er zijn in ons land 3000 onder nemingen voor de inrichting van de woningen. Hun invloed op den publieken smaak is gewel dig groot. Zij kunnen dan ook dien smaak ver edelen door de noodzakelijkheid van goede voor werpen in het interieur te propageeren. Een Het is meer dan een half jaar geleden, dat duizenden jongens vanuit Vogelenzang naar alle landen van onzen aardbol ver trokken, terug naar hunne woonstede, waar ze vrienden en kennissen lange verhalen deden over de Jamboree, over Volendam en onze onvolprezen duinen. En aan het einde van zoo'n verhaal we stellen het ons slechts voor kwam er met eenig cere monieel een doosje met drie hyacintbollen te voorschijn. Die vormden het origineele geschenk van het Centraal Bloembollencomité. 20.000 doosjes wer den uitgereikt met een gebruiksaanwijzing en het verzoek, om, als de bollen hun Hollandsche pracht in al die vreemde gewesten ten toon hadden gespreid een vragenlijst ingevuld terug te zenden. Blijkens de nu reeds binnengekomen ant woorden hebben de hyacintbollen op glazen en in zand gestaan in Oslo, in Genève, in Frankrijk, Engeland, Schotland, Ierland, Tsje- cho-Slowakije, Polen, enz., enz., De jongens schrijven: De bollen bloeien prachtig, we hebben er drie weken pleizier van beleefd. Dank u, dit is de eerste keer, dat ik bloembollen kweekte en ik wil er nog meer kweeken. Ik ben erg blij met uw bollen. Al mijn kennissen zijn er vol lof over en velen volgden mijn voorbeeld. Die brieven geven punten ter overweging, ook nog andere dan het comité met deze enquête bedoelde. Dat immers beoogde, naast het maken van reclame, gegevens te verzamelen voor een onderzoek naar de resultaten, die ge prepareerde bloembollen in landen met andere klimaten geven. Uit die brieven blijkt, dat duizenden jongens van Griekenland tot Noorwegen zich de moeite getroostten maanden lang de glazen met de bollen te verzorgen. Hoe ze dat gedaan hebben, weten we niet. Welk effect een bloeiende hyacint geeft tegen een achtergrond van fjorden, of oud-Grieksche tempelzuilen, En- gelschen mist of Wiener Schnitzel, kunnen we slechts gissen. Maar ze waren verrukt over de schoonheid en ongetwijfeld zullen ze denken, dat in ieder Hollandsch huis eenige glazen met bloembollen staan. Wij kunnen er immers al heel gemakkelijk aan komen, we zitten, om zoo te zeggen, aan de bronnen van den Nijl en ons klimaat is voor de ontwikkeling van de bloemen geknipt. Het zou hen verwonderen te hooren, dat er ontelbare voorkamer- en serrevensters zijn, al leen versierd met een mooi gordijntje en een goudvisschenkommetje. En het zou hen als een vloek in de ooren klinken als iemand hen ver telde, dat er huizen te over zijn waar kunst rozen en namaaktulpen jaar in jaar uit staan te verschieten in de zon. Natuurlijk, er is een heel menschelijke ver klaring voor. „Je tracteert een bakker niet op zijn eigen taartjes" zegt een spreekwoord en een ander luidt: „De schoonheid van eigen huis ziet men niet." Een Hollander heeft nu een maal meer interesse voor een kolibri dan voor een musch, hij ziet liever een oerwoud dan een weide, stelt meer belang in een Indiaan dan in een Spakenburgschen boer en hij heeft liever De heer F. J. M. van Ogtrop, voorzitter van de Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam, vierde Zaterdag zijn 70sten verjaardagNamens den minister van Financiën werd den jubilaris een onderscheiding op de borst gespeld een postzegel uit Albanië dan een 5 cents-groen met de beeltenis van onze koningin. Maar toch, die twee spreekwoorden loopen mank met betrekking tot onze bloembollen. We voelen dat ook wel en daarom rijden we ook ieder jaar langs de velden met den Bollenzon- dag, alleen of met onze heele familie. En als we afgezet worden voor een dubbeltje of daar omtrent door een venter in nougatreepen, dan is dikwijls de geheele bekoring van de bollen velden voor ons verdwenen. Nee, „das Wunder", zooals we eens een Oostenrijker de jaarlijks terugkeerende pracht van tulpen, hyacinten en narcissen hoorden betitelen, wordt door ons, bewoners van het land waar het wonder geboren wordt, in vele gevallen nog niet op zijn waarde geschat. Uitslagen onderlinge competitie: W. Koster—J. Wijfjes H. HooykamerH. van Berkel A. G. R. KappersN. Mudde F. J. FreesJ. de Lange GrootijenTh. C. van Schie H. C. Nolet—P. Hogewerf N. Mudde—A. G. R. Kappers H. J. SnoyinkJac. Nolet 1—0 1—0 0—1 0—1 0—1 0—1 0—1 0—1 B. en W. hebben verdaagd de beslissing op het verzoek van de Naamlooze Vennootschap Zeep- en Parfumerieënfabriek „Het Spaarne", in oprichting te Haarlem, om vergunning tot oprichtilng van een zeep- en parfumerieënfabriek in het bestaande fabrieksgebouw, gelegen achter de perceelen van den Schalkwijkerweg nos. 117 en 119 en waarin gebezigd zullen worden een stoomketel met een verwarmend oppervlak van 20 M2. en van 8 atmospheer druk benevens 10 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 42 P.K. voor de aandrijving van diverse machines. Wie dit bord voor zich ziet moet x t r a voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) Het Haarlemsche kantongerecht heeft zich Maandag langdurig bezig gehouden met een merkwaardige rechtszaak, die zeer belangrijk is, maar tevens ook zeer ingewikkeld. Een leerling-politieagent te Velsen hield op Oudejaar j.l. een jongen aan, die een flesch cognac vervoerde. De jongen ging een klant be dienen van het Velsensche filiaal van een Haar- lemschen wijnhandelaar. Dat filiaal heeft ech ter geen vergunning voor den verkoop van ster ken drank. Om nu toch de klanten ook in dit opzicht te bevredigen, was met een caféhouder die wel vergunning heeft, de volgende regeling getroffen: in den kelder van het café werd een hoeveelheid sterke drank van den Haarlem,- schen wijnhandelaar opgeslagen. Had het filiaal nu sterken drank noodig voor zijn klanten, dan werd dit gehaald uit den voorraad in den kelder van het café. De bedoeling was nu zoo, dat sterke drank aan de klanten van het filiaal werd geleverd door den caféhouder die wel ver gunning heeft en dat die op zijn beurt de drank weer kocht van den Haarlemschen wijn handelaar. Had de caféhouder ten behoeve van zijn café zelf sterken drank noodig, dan mocht hij dien eventueel ook halen uit den voorraad in den kelder. De drank werd echter in consignatie ver kocht aan den caféhouder door den Haar lemschen wijnhandelaar. De wijnhandelaar bleef dus eigenaar van den keldervoorraad. Op dien grond stond nu de wijnhandelaar terecht, verdachte dat hy een voorraad ster ken drank in Velsen had gehad zonder ver gunning ten behoeve yan den verkoop in het klein. Verdachte ontkende. Hij gaf echter toe, dat hij f 2.50 per week betaalde aan den caféhouder als provisie. De ambtenaar van het O.M.: Als provisie? Verdachte: Eigenlijk als vergoeding van het feit, dat ik op vergunning van den caféhouder sterken drank mocht verkoopen. De getuigen, de caféhouder, de filiaalhouder en anderen, verklaarden echter, dat de 2.50 per week betaald werd als huur van den kelder. Bo vendien betaalde de Haarlemsche wijnhandelaar den caféhouder. Dit recht houdt verband met den nog 'n gedeelte van 't vergunningsrecht van omzet en de omzet van den caféhouder nam toe doordat hij nu ook sterken drank ten behoeve va nhet filiaal leverde. Vandaar dat de wijnhan delaar het zoo ontstane meerdere vergunnings recht voor zijn rekening nam. De ambtenaar van het O.M. wilde deze zaak niet zuiver als een principieele beschouwen om dat z.i. d verdachte niet rond voor de zaak uit- kw'am. De vergunninghouders gaat het niet naai den vleeze en daarom zijn ze niet afkeerig van een bijverdienste. Zoo ook hier. De caféhouder verdiende een extraatje door sterken drank van den wijnhandelaar in den kelder van zijn café op te slaan ten behoeve van het filiaal, dat geen vergunning heeft. Spr. achtte dit een overtreding van de drankwet, die nadrukkelijk eischt, dat de vergunninghouder ook degene moet zijn, die den sterken drank levert en in voorraad heeft. Hier had de Haarlemsche wijnhande laar den sterken drank in voorraad, want deze drank blijft bij verkoop in consignatie eigendom van dengene, die den drank ver koopt. Spr. eischte 30 boete subs. 18 dagen hechtenis De verdediger, mr. dr. F. A. Bijvoet, merkte op, dat verdachte zeer voorzichtig is geweest in zijn uitlatingen omdat het hier een ingewikkelde zaak betreft en uitlatingen van verdachten altijd onmiddellijk tegen henzelf kunnen worden ge bruikt. In een zeer uitvoerig pleidooi zette spr. dan uiteen, dat verdachte juridisch niet straf baar is. Spr. hield zich daarbij aan een van de allerlaatste arresten van den Hoogen Raad. De kantonrechter zal 14 Maart schriftelijk vonnis wijzen. Ook Zaterdag waren vele biljartliefhebbers getuige van de mooie partijen om bovenge- noemden beker. Steffers was weer in grootschen vorm en maakte zijn partijen in 15 en 14 beurten uit. Aangezien Davidson zijn eerste verliespartij boekte, zijn alleen Steffers en Heytbrink nog ongeslagen, maar de Haarlemmer heeft een veel hooger algemeen gemiddelde. Het waren juist zijn stadgenooten de Foeljae ger en v. d. Berg, die Steffers in ongenaakbare conditie troffen. Eerstgenoemde, die in vorige tournooien sterker speelde, verloor bovendien van Haberer. De uitslagen van Zaterdag zijn: p. J. Bos 196 35 25 5.60 H. Heytbrink 250 35 49 7.14 J. Steffers 250 15 56 16.66 de Foeljaeger 89 15 19 5.93 H. Heytbrink 250 31 32 8.06 A. Moolhuysen 142 31 33 4.58 F. Haberer 250 31 43 8.06 de Foeljaeger 212 31 32 6.83 J. Steffers 250 14 73 17.85 F. v. d. Berg 77 14 21 5.50 I. Davidson 219 40 43 5.47 A. Moolhuysen 250 40 35 6.25 P. J. Bos 250 22 31 11.36 F. Haberer 100 22 20 4.54 J. Steffers (D.E.S.) bracht de hoogste tour- nooi-serie van 60 op 73. Vooral Zondagavond was het ruime clublo kaal van de B. V'. „D.E.S." bijna te klein om de liefhebbers van de biljartsport te bevatten. De jeugdige Steffers zette zijn zegetocht voort. Alleen de Rembrandt-man Davidson slaagde erin gelijk te spelen. F. v. d. Berg gaf blijk in dit milieu toch op zijn plaats te zijn door alle 3 zijn partijen te winnen. Hieronder de resultaten van Zondag: F. v. d. Berg 250 41 35 6.09 H. Heytbrink 231 41 44 5.83 A. Moolhuysen, 250 34 46 7.35 de Foeljaeger 203 34 29 5.97 P. J. Bos 250 26 40 9.61 I. Davidson 223 26 37 8.57 J. Steffers 250 25 39 10.— I. Davidson 250 25 29 10.— F. v. d. Berg 250 38 24 6.59 F. Haberer 158 38 29 4.44 I. Davidson 250 21 55 11.50 H. Heytbrink 132 21 32 6.47 P. J. Bos 250 35 39 7.14 de Foeljaeger 169 35 22 4.82 H. Heytbrink 109 12 28 9.08 J. Steffers 250 i2 69 20.83 F. v. d. Berg 250 36 24 6.94 A. Moolhuysen 176 36 20 4.88 De eindstand is als volgt: 1. J. Steffers 6 1 1750 125 73 14.— 13 2. I. Davidson 4 1 1692 215 57 7.86 9 3. P. J. Bos 4 0 1541 198 51 7.78 8 4. A. Moolhuysen 4 0 1524 210 52 7.25 8 5. H.J. Heytbrink 4 0 1476 209 48 7.06 8 6. F. v. d. Berg 3 1 1488 224 35 6.64 7 7. F. Haberer 1 0 1147 194 43 5.91 2 8. de Foeljaeger 0 1 1396 217 37 6.43 1 Amsterdam 13 13 0 0 26 59—14 B. D. H. C. 13 7 2 4 16 31—26 Rood-Wit 13 5 3 5 13 44—35 H. D. M. 12 5 I 6 11 19—27 H. H. IJ. C. 13 4 2 7 10 30—29 Hilversum 12 4 2 6 10 17—31 H. O. C. 13 3 3 7 9 13—28 't Gooi 12 3 1 8 7 18—41 De strijd om de 2de plaats tusschen de beide Haarlemsche dames-hockeyvereenigingen is ten gunste van BDHC beslist. Rood-Wit verloor tegen de verwachting in van 't Gooi, dat nu nog een kans heeft om van de laatste plaats af te komen. Fraai is de strijd te Bussum niet geweest en tenslotte deed het gemis van me vrouw Vorwalt in het doel de schaal naar de Gooische zijde overhellen, want de beide door 't Gooi gescoorde doelpunten waren gemakke lijk te houden geweest. De voorhoede van Rood- Wit speelde ditmaal te zwak om een voldoenden voorsprong te behalen, 't Gooi zat veel meer op den bal, speelde sneller dan Rood-Wit, dat zon der enthousiasme partij gaf. Tenslotte kregen de gasten meer kansen om het net te vinden dan de gastvrouwen. De schotvaardigheid van het binnentrio liet te wenschen over en voorts waren de aanvallen te primitief van opzet om de toch niet sterke achterhoede van 't Gooi te passeeren. 't Gooi leidde met de rust met 10. In de 2de helft was Rood-Wit aanvankelijk sterker. Beide partijen scoorden na de rust Rood-Wit door mej. A. v. BeeckVollenhoven een doelpunt. Met een geflatteerde zege voor 't Gooi kwam het einde. De stand in de Weste lijke 1ste klasse is thans: BDHC II won den laatsten competitiewed strijd met 32 van Leiden, een uitstekende prestatie tegen de sterker geachte tegenpartij, die daarmede de 2de plaats verspeelde. Rood Wit II zorgde ook al voor een waardig slot door HHYC II met 6—1 te slaan en met de fraaie cijfers 121011215210 te eindigen. De dames M. v. d. Zouwe (3) en Berg man (3) zorgden wederom voor de doelpunten. BDHC III zag zich in den promotie-degrada tiewedstrijd thans met 2—0 door Zandvoort ge slagen, zoodat het goede begin teniet gedaan is en beide elftallen thans in twee wedstrijden 2 punten behaald hebben. Rood Wit IV won den laatsten competitie wedstrijd met 42 van BDHC VII, waardoor de Rood-Witten de derde plaats bezetten. De eind stand is in de 4de klasse E: Alkmaar 12 8 3 1 19 44—18 B. D. H. C. VI 12 9 0 3 18 52—17 Rood-Wit IV 12 7 2 3 16 41—14 Strawb II 12 6 1 5 13 18—35 Rood-Wit V 12 5 0 7 10 26—36 B. D. H. C. VII 12 2 1 9 5 14—30 Zandvoort II 12 1 1 10 3 9—52 De heer F. J. M. van Ogtrop, voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, vierde Zaterdag j.l. zijn 70sten verjaardag. De jubilaris ontving Zaterdag de onderschei ding van ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw en met dit eereteeken op de borst had hij Maandagmiddag de gelukwenschen in ontvangst te nemen van talrijke Beursbezoekers als bankiers, directeuren van verschillende in stellingen, patroons en bedienden. Dit alles schonk den heer Van Ogtrop een groote vol doening en wij van onzen kant wenschen hem nog vele jaren van arbeid en groote verdiensten. Het parket uit Arnhem heeft te Doesburg een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het overlijden van de Zondagmorgen met een schotwond in het achterhoofd in de slacht plaats van een woning aan de Ooipoortstraat gevonden vrouw van den slager B. Het is gebleken, dat hier geen sprake is van 'n moordaanslag. De slager B., die in hechte nis was genomen, is Maandag op vrije voeten ge teld. Op het congres van de internationale Ama teur Athletiek Federatie (I.A.A.F.) te Parijs, heeft de record- en reglementscommissie een aantal belangrijke besluiten genomen. Zooals men weet, heeft de Olympische kam pioen Jesse Owens reeds op 20 Juni 1936 op Long Island de 100 M. in 10,2 sec. afgelegd, doch bij nameting bleek de baan slechts 99 M. 98 c.M. groot te zijn. Dus werd het record niet erkend, zelfs niet als Amerikaansch record. De trainer van Owens evenwel toonde toen aan, dat het op dezen dag zoo warm was geweest, dat het metaal van de meetbaan uitgezet was. Toen werd het record wel als Amerikaansch record erkend en meteen voorgedragen, om als wereldrecord te worden gehomologeerd. Na een diepgaand onderzoek heeft de betreffende com missie van de I.A.A.F. thans voorgesteld, om de prestatie van Jesse Owens inderdaad als wereldrecord te erkennen. Tijdens de Olympi sche Spelen 1936 te Berlijn liep Owens met niet al te sterken wind in den rug eveneens 10,2 sec. Belangrijk was, dat men ter erkenning van een nieuw wereldrecord een zekere marge ten opzichte van het oude wenscht. Om een nieuw wereldrecord 100 M. hardloopen te vestigen, moet de tijd bijvoorbeeld minstens 0,1 sec. beter zijn dan die van den houder, voor de 5000 M. minstens 0,6 sec., voor de 10 K.M. minstens 2 seconden, voor het hoogspringen minstens 1 c.M., voor het discus- en speerwerpen minstens 10 c.M. Behalve de prachtige prestatie van Rie van Veen, valt er van de Zaterdagavond te Rotter dam gehouden zwemwedstrijd nog een tweede fraai succes te melden. De A. Z. '70-zwemmer H. Smitshuyzen slaagde er n.l. in en reeds voor de tweede maal in 1938 om het Nederlandsch record 200 meter schoolslag te verbeteren. Hij zwom dezen afstand thans in 2 min. 46 sec. en haalde dus 1.4 sec. af van zijn ijd, welken hij op 30 Januari j.l. te 's Gravenhage maakte. Het offi cieel erkende Nederlandsche record staat sedert 11 April 1937 op zijn naam met een tijd van 2 min. 48.2 sec. gevestigd te Amsterdam. De belangrijkste uitslagen van deze wedstrijden waren: 100 meter borstcrawl dames: 1. Gunvor Kraft (Denemarken) 1 min. 8,4 sec.; 2. Elvi Svendsen (Denemarken) 1 min. 8,6 sec.; 3. Birthe Ove Pe tersen (Denemarken) 1 min. 9,8 sec. 200 meter borstcrawl dames: 1. Rie van Veen (RDZ) 2 min. 24,6 sec. (nieuw wereld-, Euro- peeschr- en Nederlandsch record); 2. Ragnhild Hveger (Denemarken) 2 min. 24.7 sec.; 3. mej. van Zuuren (RDZ) 2 min. 41,3 sec.; 4. mej. Soete" kouw (RDZ) 2 min. 45 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Jopie Waalberg (ADZ) 3 min. 1,4 sec.; 2. Volborg Christensen (Denemarken) 3 min. 6,2 sec.; 3. Inge Soeren- sen (Denemarken) 3 min. 6,8 sec.; 4. Jopie Stroomberg (Het IJ) 3 min. 6,9 sec 100 meter rugslag heeren: 1. van Schouwen (DJK) 1 min. 10.8 sec.; 2. Metman (Het IJ) I min. 15,2 sec.; 3. van den Berg (Delft) 1 min. 16,6 sec. 100 meter borstcrawl heeren: 1. Hoving (RZC) 1 min. 0,8 sec.; 2. Scheffer (DJK) 1 min- 1,8 sec.; 3. van der Kuil (SZC) 1 min. 2 sec. 100 Meter rugslag dames: 1 Cor Kint (Rot terdam) 1 min. 14 sec; 2 Dini Kerkmeester (Rotterdam) 1 min. 16.4 sec; 3 Nida Senff (ADZ) 1 min. 16.5 sec. 200 Meter schoolslag heeren: 1 H. Smits huyzen (AZ 1870) 2 min. 46 sec. (nieuwe Ne derlandsche record)2 Kruithof (RZC) 2 min. 48 sec; 3 Korpershoek (VZC) 2 min. 53 sec. 4 x 200 meter borstcrawl estafette heeren: 1 Het IJ (Rootselaar, van Aelst, Geerling en Moolenaar) 9 min. 50.1 sec; 2 RZC 9 min. 52 sec; 3 DJK 10 min. 1.3 sec. 4 x 100 meter estafette dames: 1 Denemar ken (Birthe Ove Petersen, Elvi Svendsen, Gun vor Kraft, Ragnhild Hveger) 4 min. 40.6 sec; 3 RDZ 4 min. 45.1 sec.; 3 ADZ 4 min. 56.6 sec. e meest geraffineerde vorm van ijdelheid is prat gaan op zijn bescheidenheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4