HM. Wed. Oosten ïooris Sociaal directeur gehuldigd MIDDENSTANDS- INSTITUUT WAARBORG-KLEED1NG Haarlem, 1 Maart Complete Woninginrichting- Ir. Bekkerszilveren jubilaris Een fraai souvenir w Hoog bezoek op het Lyceum KUNSTGEBITTEN MET GARANTIE Kort en volledig DINSDAG 1 MAART 1938 Het treffendste van de huldiging was de eenvoudige toespraak van een der werklieden der Beynes-fabrieken Een zware taak Ir. H. J. M. Bekkers „Doe goed en zie niet om De rechtvaardige hand De bisschop van Haarlem temidden der leerlingen DE N.S.B.-SIGARENWINKEL GESLOTEN R. K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Lijst van nieuwe aanwinsten TEGEN ONZE BEKENDE LAGE PRIJZEN POLITIE-CENT RALE IN HAARLEM Een nieuwe commissaris daartoe noodig? VEREENIGING DIEREN BESCHERMING Weer vele dieren geholpen Burgerlijke Stand BONTE AVOND VAN ALBERDINGK THIJM KOSTEN WERKLOOSHEID In 1937 iets boven de raming THIJSSE'S HOF IN HET VOORJAAR N.V. VER. KON. NED. PAPIER FABRIEKEN VAN GELDER ZONEN 8 div. op de gewone en 6.4 op de cum. pref. aandeelen Programma Radio-Centrale Stedenwedstrijd Amsterdam Haarlem AGENDA Bioscopen 2 Maart Bioscopen HET VOLKSPARK KRIJGT EEN MOLENMONUMENT MR. S. E. J. M. VAN LIER OVERLEDEN R.K. HAARL. VOETBALBOND (District Haarlem D.H.V.B.) De ramen van uw huis moeten een frisch en aantrekkelijk uiterlijk toonen. 't Is daarom van groot belang waar U uw glasgordijnen koopt. Onze collectie glasgordijnen 1938 valt op door smaakvolle dessins en prima kwaliteiten. En de prijzenonze etalage geeft daarvan een beknopt overzicht. Barteljorisstraat 13-17, Haarlem STAD De Beynesfabrieken te Haarlem liggen vandaag stil. Van de toppen der groote werkplaatsen waaien breeduit de vlaggen en binnen is de groote montagehal versierd met planten, bloemen en tapijten, terwijl uit een massalen luidspreker vroolijke marschen klinken. De zoo beminde directeur, de heer ir. H. J. M. Bekkers, viert vandaag zijn zilveren jubileum bij de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwa gens J. W. Beynes en bij die gelegenheid waren vanmorgen om half elf commissarissen, de da mes Beynes, personeel van hoog tot laag bijeen gekomen om den feesteling te laten weten, hoe zeer zij zijn leiding op prijs stellen. Er was een tooneel gebouwd en in het midden voor de plaatsen voor den heer en mevrouw Bekkers was een schat van bloemen samenge bracht. In een wijden cirkel hadden de gepen- sionneerden een zitplaats gekregen, terwijl het personeel, tusschen 500 en 600 man, er achter stond. Bijzonder fraai was de in bloemen gezette miniatuur electrische spoorwagen, die speciaal naar voren was gebracht. Nadat de commissie van ontvangst mevrouw Bekkers bij haar entrée een bouquet roze anjers en haar dochter een bouquet gele freesia's had aangeboden, werd de jubilaris met zijn echtge- noote, beide zoons en dochter binnen geleid. Het eerst voerde het woord prof. Klopper, president-commissaris der fabrieken. In het ge wone leven der N. V., aldus spr., treedt de Raad van Commissarissen in den regel niet op den voorgrond. Maar dit is geen gewone dag, dit is een feestdag. Gaarne hadden wij gezien, dat de man, die het meest bevoegd is om den jubilaris toe te spreken, mijn voorganger als president commissaris, de heer J. W. A. Beynes, het woord had gevoerd. Maar hij bleef er bij, dat ik het moest doen en ik beschouw dat als een groot voorrecht. Spr. schetste de loopbaan van ir. Bek kers en speciaal zijn zevenjarig directeurschap, dat soms zeer zwaar is geweest door de econo mische inzinking, waardoor bezuinigingen en reorganisaties noodzakelijk waren. Juist voor den heer Bekkers, wien zijn medewerkers zoo na aan het hart liggen, was het soms zwaar om zeer onprettige beslissingen te moeten nemen. Tal van technische vraagstukken loste hij op en wij «nogen vandaag zeggen dat hij volkomen geslaagd is. Hij hield hoog de ken merken van de fabriek: eenvoud in inrich ting, een fabrikaat dat met het beste in de wereld kan wedijveren. Herhaalde malen hebben afnemers mij verzekerd dat het fa brikaat aan de hoogste eischen voldoet, al dus spr. Prettig is het dan ook dat ik kan mede- deelen dat de Ned. Indische Spoorwegmaat schappij het materiaal voor haar Dieseltrei- nen tusschen Semarang en Soerabaja aan de Beynesfabrieken heeft opgedragen. Gy kunt u gelukkig prijzen, dat het verkre gen product uw yver en toewijding volledig waardig is. Een uwer grootste verdiensten is het hart, dat u voor uw medewerkers hebt. U leeft mee met de menschen, die u leiding geeft. Spr. richtte zich vervolgens tot mevrouw Bek kers en zei tot de kinderen, dat hun vader toont, hoe een man zijn plaats in de wereld waard wezen kan. Nog vele jaren, besloot spr., als het moet in zorgen, als het kan in voor spoed. God zegene uw werk. De eerste, die namens het personeel sprak, Was de heer Lips. Het is feest vandaag, aldus spr. Dertig jaar geleden zouden wij u hier met onze eigen fanfare en een feestcantate welkom geheeten hebben. Wh hebben thans echter onze eerste hulde in bloemen omgezet. Toen gy directeur werd, aldus spr., had gij een groote taak. De fabrieken, die 92 jaar onder leiding stonden van de familie Beijnes en die het naamplaatje droegen „eerste klas degeiyk fabrikaat", werden in 1930 in uwe handen ge geven. Al spoedig maakte u jaren mee van ongekende slapte, maar uw volhouden werd bekroond met de grootste order, die de fabriek sinds haar bestaan mocht boeken. De moei- lykste jaren waren echter die, waarin weinig of igeen werk was. Spr. hoopte, dat deze zorgen in de toekomst ntet meer zullen terugkeeren. In zijn eenvoudige werkplunje trad daarna een der oudere arbeiders, de vuurwerker Kruijff, naar voren, om precies te zeggen wat hy van zijn directeur dacht. Spreken in het openbaar is voor mij een geheel nieuw order-nummer, aldus spr., ik heb het nooit bij de hand gehad. Hij schetste de sociale opvattingen van den heer Bekkers, die directeur is, maar bovenal voor ons allen mensch wil zijn. U staat de menschen bij, aldus spr. U hebt door fondsen, overleg, etc. heel veel voor ons gedaan en steun geven aan allen, die onder uw leiding] werken is een van uw mooiste karaktereigenschappen. Laat ik b.v. noemen de versterkte basis voor het wedu- wenfonds, uw wensch om overleden kame raden de laatste eer te bewijzen, etc. Gij praat niet veel, maar houdt kort en zake lijk het dievies hoog: „doe goed en zie niet omi" Alle gepensionneerden deden spontaan mee aan het geschenk, dat wij u als een daad van het personeel willen aanbieden. Wij voelen ons bij u als behoorende tot één gezin en in die zelfde eensgezindheid is het geschenk bijeenge komen. De eenvoudige toespraak, die den heer Bek kers sterk ontroerde, werd besloten met de onthulling van het geschenk: een prachtige ge beeldhouwde boekenkast met een encyclopaedic van Winkler-Prins, een schilderu en een vaas met orchideeën voor mevrouw. De bedrijfsleider ir. van Ditzhuyzen bracht drie eigenschappen van den directeur naar vo ren: rechtvaardigheid, saamhoorigheid, uitge sproken gevoel voor algemeen sociaal belang. Jong en oud, hoofd- en handwerkers, leidt u met dezelfde rechtvaardige hand, onder het motto, dat de voorspoed van de fabriek een groot belang voor allen is. Door de eensge zindheid is de fabriek innerlijk sterk, een fac tor van onschatbare waarde. Namens net vol tallige personeel, aldus spr., danken wy u voor den raad, maar vooral voor de daad, die gy ons hebt toebedeeld. Na een driewerf hoera op den jubilaris en zijn familie sprak ir. Bekkers het dankwoord. Een jubileum in onze fabriek is geen zeld zaamheid, aldus spr. Ouderen zeggen: „wie nog geen 25 jaar in de fabriek is, telt nog niet mee." Deze dag heeft mij dus geschaard onder degenen, die meetellen. Het is hier heerlijk werken, wij leveren een eerste klas fabrikaat, eischen het beste mate riaal, maar het mooiste is, dat het handwerk hier nog hoogtij viert, dat hier de bekwame handwerksman geëerd wordt en onmisbaar is. Spr. bracht dank aan den raad van com missarissen, aan de procuratiehouders en voor den steun dien men hem uit alle geledingen gegeven heeft. Ik heb zeer moeilijke jaren meegemaakt, al dus spr. Het is mij aan het hart gegaan, dat de werklieden bij depressie steeds de grootste slagen ondervonden. Vandaag wil ik hulde brengen aan de werklieden, die op bewon derenswaardige wijze de offers hebben ge dragen, die ik van hen heb moeten eischen. De sociale zorgen, die men op mijn naam schrijft, aldus spr., moet ik rechtvaardig heidshalve overdragen op mijn voorgangers, die altijd voor goede verhoudingen hebben geijverd. i Na dank te hebben gebracht voor de ge schenken, bood de jubilaris allen een Delftsch blauw herinneringsbord aan, vervaardigd in de aardewerkfabriek te Makkum. Het ontwerp is van mevrouw Bekkers en behelst een zinne beeldige voorstelling van de samenwerking in de fabriek en klimop als symbool van de vriendschap. Het groote personeel kreeg daarna gelegen heid zijn directeur te complimenteeren, waarna weer vrooiyke muziek klonk en men zich naar de rijk voorziene buffetten begaf. Vanmiddag recipieerde ir. Bekkers. Z.H. Excellentie mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, vereerde hedenmorgen het R.K. Lyceum aan den Zulweg met een bezoek. De bisschop las in de kapel van het Ly ceum een stille H. Mis, door pater rector en pater conrector geassisteerd. Hy reikte zelf de H. Communie uit. Omstreeks half elf hield de bisschop receptie. Bij zijn binnenkomst werd hij met gezang be groet en vervolgens sprak rector pater dr. N. Th. Vlaar namens convent en leerarencorps den bisschop toe, daarbij vooral wijzend op de goede samenwerking tusschen de paedagogie en de vakbekwaamheid van de leeraren. Het koor voerde daarna een veelstemmig Ecce Sacerdos uit. Voorzoover de sterkte van het koor toeliet werd het loffelijk ten gehoore gebracht. Namens de leerlingen sprak daarop de heer Pim Francken, die den wensch uitte op het lyceum op te groeien tot een goed katholiek mensch. Nadat het koor nog eenige liederen, o.a. het welbekende yan dr. Knippenberg had gezongen, sprak mgr. Huibers een kort woord, speciaal over den godsdienstzin en den werklust spreken de, welke beide degeiyk door de leerlingen moe ten worden beoefend. Het laatste couplet van het welkomstlied sloot de natuuriyk zeer druk bezochte receptie. Eten orkest zorgde voor de versterking van den massazang. De rest van den dag hadden de leerlingen vrijaf. Destijds werd met veel drukte, vlaggenpraal en demonstratie de N.S.B.-sigarenwinkel in de Groote Houtstraat geopend. Het was een middelpunt van de N.S.B.-ers in onze stad. Vanmorgen is de winkel echter plot seling gesloten en er hangt een bordje op de deur: „Verplaatst naar de Kalverstraat te Am sterdam". Of eeriyker gezegd de winkel is in Haarlem opgeheven. Het gaat blijkbaar niet erg goed met de N.S.B. Wessem, C. van Het musiceeren en con certeeren in den loop der tyden. Katholieke encyclopedie, dl 20. Sleen, W. G. N. van der Canada Molenaar, M. Gemma van Lucca. Goyau, G. Saint Bernard. Madelin, L. Le consulat et l'empire, 2 t. Bordoni, A. La morale chrétienne, 5 t. Quay, j. e. de Bedryfsleer en psychotech niek. Molengraaf, W. L. P. A. Inleiding tot het Nederl. handelsrecht. Richardson, F. H. Het nerveuze kind. Meaux, A. de De Solesmes a Egmond. Beekman, A. Het altaar. Poirters, A. De spieghel van Philagie. Langohr, J. Het Zuid-Nederl. dialecten- gebied. Hallez, J. Grondslag van de Godsdienstige bezieling in de barok. Buytendyk, F. J. J. Grondproblemen van het dierlijk leven. Muls, J. Jacobs Smits en de Kempen. Kropholler, A. J. De abdij van Egmond. Cornelissen, A. J. M. De moderne staats- gedachte in het licht der jongste encyclieken. Seppelt, Fr. X. Papstgeschichte.. Holldak, F, A. Die Lateranvertrage von 11 Febr. 1929. Tautscher, A. So sprach der Kanzier. Romans: Gibbs, P. Great argument. Duhamel, G. Journal de Salavin. Eerbeek, J. K. van Beumer en Co. AnceletHustache, J. Le livre de Jacque line. Cronin, A. J. The citadel. Bottome, P. Karakters in botsing. O Bryan, K. Mary Lavelle. Maire, G. le Groote man in 'n kleine stad. 16 RIJKSSTRAATWEG 16 - TEL. 16726 Spreekuren iederen morgenvan 9-12uur Avondspreekuren Dinsdag en Donderdag van 7-9 uur Spreekuren Gr. Houfstr. 99 - Tel. 13728 iederen middag van 1.30—4 uur Avondspreekuren: Maandag, Woensdag en Vrijdag v. 7-9 u. Naar we vernemen, staat het nog niet vast, of Haarlem in het Rijksrecherche-centrale- verband het rayon-centrum zal worden vPor het Haarlemsche Arrondissement, al is zulks wel zeer waarschijnlijk. Ook de afbakening van het rayon is nog niet bekend. Naar men ons uit Den Haag mededeelt, moet het wel als uitgesloten beschouwd -worden, dat met het oOg op de nieuwe werkzaamheden voor den politioneelen dactyloscopischen en foto- grafischen dienst, noch ook in 't algemeen in verband met een eventueele aanwijzing van Haarlem als politie-centrale, te Haarlem een nieuwe commissaris zal worden benoemd; momenteel is zulks in ieder geval nog geens zins in overweging. Een andere vraag is echter, of de politie werkzaamheden te Haarlem niet thans reeds van dien aard zijn, dat een versterking van het corps door de benoeming van een commissaris waardoor, de huidige commissaris tot hoofd commissaris zou worden gepromoveerd wél verantwoord zou kunnen worden geacht. Gedurende het tweede halfjaar van 1937 werd op de polikliniek, Ridderstraat 11, geneeskundige hulp verleend aan 314 honden (waarvan aan 232 verscheidene keeren)68 katten (waarvah aan 40 meerdere malen), 3 kippen, 4 konijnen, 1 bok en 2 papegaaien. In het asyl werden als zwervers opgenomen: 219 honden en 431 katten. Voor 122 honden en 90 katten werd een tehuis gevonden. 15 honden bleken geen zwervers te zijn en werden door de eigenaars teruggehaald. Van de opgenomen dieren moesten pijnloos gedood worden: 82 honden en 341 katten, ter wijl van de inrichting tot pijnloos dooden nog gebruik gemaakt werd tegen betaling door de eigenaars van 88 honden en 108 katten. Huisdieren van werkloozen kunnen op ver toon van steunkaart kosteloos behandeld wor den.'Niet-werkloozen, die een jaarlijksch inko men hebben beneden 1300—, kunnen gebruik maken van een maandkaart. Voor medicijnen moet in beide gevallen iets betaald worden. Het asyl is gesloten van 1—2 's middags en 's avonds na 8 uur. Voor spoedgevallen in die tyden telefoneere men aan no. 17263. Tevens wordt er hierbij nog eens aan herinnerd, dat het brengen van zwervende dieren aan het asyl niet geschieden mag door kinderen beneden 16 jaar. Door den inspecteur van den buitendienst werd o.m. geregeld toezicht gehouden op ver voer van vee en pluimvee, op bespanningen van paarden en trekhonden, terwyi tallooze klachten over dierenmishandeling door hem onderzocht werden. Soms waren die klachten ongegrond; dikwijls kwam de onoordeelkundige behandeling voort uit onwetendheid en waren de menschen wel bereid verbetering aan te brengen. Getrouwd: 1 Maart. J. C. H. Hamers en C. E. J. Smit. Geboren: J. J. KokSchoorl, d.; J. M. Boon van Amerongen, d.; A. J. SpronckCarstens, z.; W. M. Cliteur—de Vogel, d.; J. D. van Zonne veldvan Galen, d. M. B. VerwoerdtBoon man, d. Overleden: M. Lauwers, 84 j., Vergierderweg. Wie ze kent, moet ze waardeeren. Wie ze niet kent moet ze probeeren. WAARBORG-KLEEDING ALLEEN BIJ KREYMBORG By A. T„ by A. T. vluchten alle zorgen minstens voor een maand of twee. Bij A. T„ bh A. T. is de bonte avond steeds O.Ké. De maker van het Jamboreelied zal wel niet hebben vermoed, dat zijn schepping nog eens dienen zou voor een carnavalslied van de R. K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm"! Het da verde Maandagavond verscheidene malen door „De Leeuwerik" heen en de spontane en alge- meene instemming, waarmede het door de zeer talryke aanwezigen gezongen werd, bewees, dat men het met den inhoud geheel eens was. En inderdaadde bonte avond was weer O Ké Zooals een schilder talrijke kleuren op zijn palet heeft, zoo hebben ook de leden van A. T. heel wat vermaakspijlen op hun boog. Het geheel was immers een genoegbjke cocktail van zqn kluchten, leutige praatjes, zang, dans en muziek. De gijn was in overvloed aanwezig. Men kreeg bykans pün in zijn kaken van den lach! Twee komieken rijgden de tooneeltjes aan elkaar en al gebruikten ze dikwyis wel wat goddkoope middelen, hun kluchtig optreden, vreemdsoor tige kleeding en onderlinge kifjes mitsgaders de droge hurmykvan een hunner deed voortdurend lachvlagen door de aardig versierde zaal heen gieren. De imitatie-Snip en Snap, die de heeren Nielen en v. Dyk vormden, waren natuuriyk een lachsucces in het kwadraat en vooral hun ironie op een opvoering van A. T. was kostelijk. Dirk Vreeswijk toonde zyn zangers- en conferen cierscapaciteiten, zes lieftallige muzen gaven met fraaie dansen een sieriyke afwisseling en vooral ook het origineele idee om recla mebiljetten door de zaal te. verspreiden is ver meldenswaard. Zelden heb ik menschen zoo grif naar dergelijke papiertjes zien grijpen in de hoop blijkbaar dat het echte bankbiljetten wa ren! Maar A. T. is nu eenmaal zoo ryk niet! Wij hebben zoo maar een greep gedaan uit het vele gebodene, waaraan alle A. T.-leden medewerkten. De klap op den vuurpeil was tenslotte de in derdaad zeer komische opera, met haar muzi kale vondsten en persifleerenden inhoud. Zooals gebruikelijk bij feesten als deze was alles in zeer populairen trant gehouden en hier en daar kon bemerkt worden, dat men tusschen de frissche ideeën ook wel eens naar minder origineele vullingen had moeten zoeken. Doch hoe paradoxaal het ook klinke, de amusante avond verstreek zoo gauw als een oogenblik! Na afloop van het eigenlijke programma heeft men nog eenige uren gezellig gedanst, waarbij Jan Nibberings orkest pittige dansmuziek speelde, zooals het den geheelen avond reeds voor een slagvaardige en aardige muzikale illustratie van de verschillende, van elkaar sterk afwekend onderdeelen van het program ma had gezorgd. Maar Jan Nibbering is van alle markten thuis op zün piano en staat voor niets, hoe grappig en by elkaar- geharkt men de liedjes ook aan elkaar had geflanst. A. T. heeft dus weer een welgeslaagde vasten avonduitvoering gehad. B. en W. schrijven aan den raad: Blijkens een voorloopig opgemaakte bereke ning zullen de voor een bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds in aanmerking komende uitgaven over 1937 voor steunverleening en werkverschaffing bedragen: Steunverleening: dienst der Werkloosheidsbe strijding f 1.004.000.— (f 1.100.000.— raming); dienst Maatschappelijk Hulpbetoon f 1.134.000. (f 950.000.raming). Werkverschaffing f 128.000.(f 195.000. raming). Tezamen f 2.266.000.— (f 2.245.000.— raming). Aangezien voor het verkrijgen der volledige subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds als eisch is gesteld dat genoemde posten in geval van overschrijding tijdig dienen te worden aan gevuld stellen wij voor in het tekort op de ra ming te voorzien door vaststelling van de twee de suppletoire begrooting 1937. De lente wordt het mooiste jaargetijde ge noemd en die bewering is wel zeer gegrond. Toch doen de andere jaargetijden niet voor de meest bevoordeelde onder, maar als de mensch na een tijd van ijs en sneeuw, van regen en kou weer de ontluikende natuur ziet, is hij zoo blij, dat hij de lente als het mooiste jaargetyde gaat beschouwen. De lente heeft iets aparts, lets bekorends over zich. Wat is aardiger, dan het uit den grond kruipen van sneeuwklokjes en van andere bol- en knolgewassen, zooals tul pen, hyacinten enz.? En juist dit bekorende, dit aardige, kunnen wij Haarlemmers en nog meer de Bloemendalers op zijn mooist bestHdeeren en bekijken. Denk maar eens aan Thijsse's Hof, dien mooien grooten tuin bij het Bloemendaalsche Bosch en bij het Pannekoekenhuisje Iemand, die daar een middag gaat doorbrengen, ver prutst zijn tyd absoluut niet. De tuin is heele- maal beplant met uitsluitend in het wild groeiende planten, die wij, dank zij de afge sloten duinen, maar uiterst zelden kunnen bewonderen. Januari, eigenlijk de meeste kou brengende wintermaand, bracht in Thijsse's Hof al heel wat bloeiende planten. Op den laatsten Zaterdag in Januari bracht ik er eens een bezoek. Reeds vlak bij den ingang werd ik verrast door een perkje vol met bloeiende winter-akonieten. De w'inter-akoniet is een neefje van onze boterbloem. De bloem is haast precies hetzelfde en heeft eveneens die mooie helder-gele kleur. En even verder stond de boom, die ons in den zomer de heerlijke hazelnoten verschaft ook al in vollen bloei. Men kent ze wel, de takjes, met die lange groene, naar beneden hangende katjes eraan, die tegenwoordig zoo in zwang zijn en die in menige huiskamer op het buffet of op een of ander tafeltje prijken. Ja, ja, in Thijsse's Hof valt aardig wat te beleven. De prachtige vijver in het midden herbergt een stel eenden en de plantengroei aan den oever is straks zeker het bekyken waard. De trots van menigen huis vader-tuinman, de sleutelbloem ofwel de over bekende primula, vinden wij nu al in bloei. Dat er in Januari al zooveel soorten planten gebloeid hebben, is hoofdzakeiyk te danken aan den abnormaal, zachten winter, want de meeste bloeiers beginnen pas in Februari en Maart. Alleen het sneeuwklokje vertoont zijn witte bloemetjes geregeld in Januari. Het sneeuwklokje mag zich in een groote popu lariteit verheugen, getuige de vele namen, die het volk er aan gegeven heeft: akermannetjes, kaboutertjes, sneeuwbloemetjes, sneeuwklokjes enz. Een minder vriendeiyke klant, de gaspel doorn, heeft ook al weer zijn groote gele bloe men, die op de bloemen van een doovenetel lijken. Men kan die plant nu letterlijk nergens aanraken, zonder zich te bezeeren. Ik zou het U tenminste zeer sterk afraden, als U een kijkje gaat nemen in Thysse's Hof. P. K. In de gehouden vergadering van commissa rissen der N.V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen is be sloten in de a.s. algemeene vergadering van aandeelhouders der vennootschap een voorstel te doen tot uitkeering van een dividend van 8 procent op de gewone aandeelen en 6.4 pro cent op de cumulatief preferente aandeelen. WOENSDAG 2 MAART Progr. 1: Hilversum 1. Progr. 2: Hilversum 2. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.50 Diversen, 10.40 Parijs Radio, 12.05 Radio P. T. T. Nord, 12.20 Brussel, 2.20 Radio P.T. T. Nord, 3.05 Parys Radio, 3.20 London Regional, 3.50 Keulen. 4.20 Parijs Radio, 5.20 Fransch Brussel, 6.50 Ned. Brussel, 7.20 Keulen, 8.20 Motala of Diversen 8.50 Parijs Radio, 9.50 Keulen, 11.20 Diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen of Gramofoonmuziek, 10.35 London Regional, 1.05 Droitwich, 2.20 London Regional, 3.20 Droit- wich, 6.40 Diversen, 7.00 Droitwich. Progr. 5 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert: Lichte klassieke muziek: I. Menuett v. Paderewski; 2. Le cygne v. St Saëns; 3. Wals v. Chopin; 4. Traumerei v. Schumann; 5. 5 6 Hongaarsche dans van Brahms; 6. Cavatina v. Raff; 7. Serenade van Mowskowsky; 8. 2 Etudes v. Chopin; 9. Ber ceuse de Joselyn; 10. Aufforderung zum Tanz; II. Elegie v. Massenet; 12. Polonaise No. 1; 13 Largo v. Handel; 8.00—12.00 Diversen. De tweede ontmoeting voor bovengenoemden wedstryd, die Zondag j.l. in het Kegelgebouw aan de Tempeliersstraat heeft plaats gevonden is. althans voor de Haarlemsche kegelaars, niet met het zoo gewenschte succes geëindigd, want de Amsterdammers toch wisten met een meer derheid van 242 houten onze stadgenooten te kloppen, waardoor zij dus weer voor een jaar in het bezit blijven van den Amstel-wisselbeker. Door de Haarlemmers werd het volgende hout geworpen: H. Frantzen 313, N. P. Visser 307, L. J. van Leeuwen 268, H. P. Spoor 265, A. ter Horst 264, K. Drupsteen 258, L. Dost 255, J. Schipper 255, A. F. Bogaart 251, C. J. Landman 250, H. Loer akker 248, H. van Duynen 243, Chr. van Maris 243, J. C. W. de Paus 243, Jac. Koel 241, H. B. Denkers Sr. 236, J. van Kessel 234, P. N. Rieu 232, ér. Schouten 231, J. Th. Nater 228,. H. van Rigteren 225, W. C. Bos 223, G. F. Heidendaal 221, J. B. Weyers 221, J. G. Noë 212. Door de Amsterdammers werd over de beide wedstrijden in totaal geworpen 12.647 houten en door de Haarlemmers 12.405 houten. Gebouw St. Bavo: Afdracht Grafische Bond, 8 uur; Debatingclub, 8 uur; Bestuur Kellners, 9 uur. Stadsschouwburg: N. Haarl. Kunstkring met „Dr. Platon Kretsjet", half 9. Gem. Concertzaal: Haarlemsche Bachvereeni- ging, kwart over acht. Café ,,'t Bolwerk": Jaarvergadering Nederl. R. K. Werkmeestersbond, 8 uur. Toonzaal Boskamp, Overveen: Expositie van Ceramiek. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Rembrandttheater: „Spion der lanciers", 2.30 7 en 9.15 urn:. Cinema Pplace: Palace Filmac 115 uur; „Pygmalion" 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De Burcht der stilte", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Proza, 8 uur; Schaakclub, 8 uur; Esperanto, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur. Stadsschouwburg Haarlemsch Muziekinsti tuut, cello-recital, kwart over 8. Café-Rest. Brinkmann Kon. Ned. Ver. Onze Vloot, kwart over 8. Kennemerlyceum, Overveen Jaarvergade ring Josephine Butlervereeniging, 3 uur. Frans Halsmuseum Expositie 10 tot 5 uur. Teylermuseum Expositie 11 tot 4 uur. Toonzaal Boskamp, Overveen Expositie. Rembrandt-Theater „De spion der lanciers", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac 11 tot 5 uur; „Pygmalion", 7 en 9.15 uur. Frans Halsthcater „De Burcht der stilte" 2.30, 7 en 9.15 uur. De tournée van het „Baskische dans- en koor"-ensemble „Eresoiuka", waaraan de H.O.V. een zeer werkzaam deel zal nemen, heeft ten gevolge, dat het laatste Gala- en leden-con cert verplaatst moet worden. Deze Baskische groep, .die behalve haar dan seressen en dansers een koor van ruim 80 stemmen meebrengt, zal met ons orkest dus over een respectabel getal uitvoerenden oe- schikken. De tournée strekt zich uit over een aantal der grootste steden en vangt aan te Amsterdam op 4 Maart in den Stadsschouw burg en komt 17 Maart in Haarlem. De pro gramma's zijn van groote verscheidenheid. Ons orkest heeft een drukke maand voor den boeg, vooral ook door den Beethoven-cyclus in de tweede helft van Maart. Daarna heeft het or kest nog eenige Oratoria te begeleiden, den Balletavond van „Tilly Sylon", eenige Zondag middagconcerten en het uitgestelde Gala-leden concert. Moge het zoo voortgaan in de toe komst! De Nuts-Spaarbank te Haarlem heeft het volgend vergelijkend overzicht over Februari 19381937: aantal behandelde posten 17.961 (v.j. 16.123); aantal inlagen 12.808 (v.j. 11.536); aantal terugbetalingen 5153 (v. j. 4587)ingelegd ƒ646.078.56 (v. j. 609.783.31); terugbetaald ƒ445.304.92 (v.j. 430.154.83); meer ingelegd 200.773.64 (v. j. meer ƒ179.627.48); aantal nieuwe boekjes 471 (v. j. 329)aantal afbetaalde boekjes 179 (v.j. 169); spaarbusjes op 28 Fe bruari 1938 in omloop 3666; geledigd in Fe bruari 1938: 324 busjes met totaal inhoud van ƒ5380.13; aantal verhuurde kluisloketten op 28 Februari 1938: 636. Door „Kindervoeding" werden in de week van 21—26 Februari verstrekt 6526 porties warm eten, n.l. in lokaal: Eemstraat 1235, Overton- straat 1506, Zoetestraat 1314, Kamperstraat 862. Byzantiumstraat 703, Buitengew. Onderw. 690, voorm. Spaarndam 216. Reeds langen tyd was de voortvarende Zaan- sche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer bezig met plannen te beramen om een der Zaansche historische windmolens als cultuur monument voor het nageslacht te bewaren. Het ligt thans in de bedoeling van de Zaansche V. V. V., om den oliemolen „Het Pink" uit Koog a. d. Zaan te plaatsen in het Volkspark te Zaandam in de plaats van het verouderde pa viljoen behoudens goedkeuring van den Zaan- damschen gemeenteraad. Het provinciale bestuur heeft voor de plan nen de grootst mogelijke belangstelling, hetgeen wel blijkt uit een tegemoetkoming van 60 a 70 pCt. van de kosten, welke op f 21.000.geraamd worden. Getracht wordt nog om een belangrijke bij drage te verkrijgen van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het ligt in de bedoeling om dezen monumen talen molen te gebruiken voor bureau ten dien ste van het tourisme. Indien alles naar wensch gaat, komt de ove rige Zaansche V. V. V. alle hulde toe voor het initiatief en de uitwerking der plannen. Op 62-jarigen leeftyd is te 'sGravenhage plotseling overleden mr. S. E. J. M. van Lier, advocaat-generaal bü den Hoogen Raad der Nederlanden. Programma 6 Maart. A. SantpoortConcordia 1 uur; VVFHB c 2 uur. B. DEK—GW 12.30 uur; v. Nispen—Alliance 12.30 uur; OG—HBC c 12 uur. C. TZB—HBC 12.30 uur; OG—TYBB 1.45 uur; GW—NAS 1.30 uur. D. OIV—OG 12.30 uur. E. WF—DEK 3 uur; TYBB—OG 12 uur; GW BSM 2.30 uur ConcordiaSantpoort 2 uur. Adsp. A. TYBB a—VVF 1 uur. Zaterdag 5 Maart. A. HBC a—OG b 2 uur. B. HBC cGW 3 uur. C. OG d—OG g 3 uur; DSSOG f 2 uur; TYBB d—OG e 230 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5