V. L Een nieuw monsterproces in de Sovjet-Unie HAV Katholieke arbeiders en de sociale politiek RECHTSCHE SCHERPSLIJPERS? HET SCHRIKBEWIND VAN STALIN VOLDAANHEID BIJ HET R.K. W. V. DINSDAG 1 MAART 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Uitroeiing der oude bolsjewisten HUISBRANDTURF Naar vermindering van overwerk Beperking zal bestrijding der werk loosheid ten goede komen ZIJT REEDS VERZEKERD BIJ DE HA V BANK? Zoo neen, vraagt haar lage tarieven *p°th Mr. dr. A. baron Röell aangereden Commissaris der Koningin in Noordholland licht gewotid r BANK SCHIEDAM LEVENSVERZEKERING-LIJFRENTE DE DIRECTIE DER NED. SPOORWEGEN Hr. Ms. Kruiser „Gelderland" te Ponta Delgada Voorontwerp betreffende den arbeid van de gehuwde vrouw is de kroon op het werk van 40 jaren Werkloosheids verzekering De gehuwde vrouw uit het bedrijf Werkloosheidsverzekering BELEEDIGING MINISTER COLIJN Verdachte tot f 150 boete ver oordeeld UITBREIDING DAGBLAD DE TIJD KINDERLIJKJE LANGS DE SPOORBAAN GEVONDEN MAN DOOR EEN AUTO VERPLETTERD - i PHMPS LAMPEN Stalin is de machtigste mensch op aarde. Hij verschilt geheel van andere dictatoren. Want hij is niet alleen de onbetwistbare leider van een nationalen staat, maar ook van een beweging, de communistische internatio nale, die bijna in alle landen ter wereld wortel heeft geschoten. Ook daarin verschilt hij van Hitler en Mussolini, dat in hem reeds de tweede dictatorsgieneratie belichaamd is. Hü heeft de macht overgenomen van zijn voorganger Lenin. Niet alsof Lenin hem tot dezen post zou be noemd hebben! Het tegendeel is veeleer waar. Juist Stalin wilde Lenin niet als zijn opvolger hebben. En Lenin was op dit punt zeer duidelijk: „Partijgenoot Stalin is een te groote nijdas. Ik stel den partijgenooten voor, een weg te vinden, om hem uit zijn post (secretaris-gene raal der partij) te ontzetten en een ander te benoemen, die zich onder elk opzicht voordeelig van hem onderscheidt, iemand, die rustiger, loyaler, hoffelijker is, zich meer door de andere partij genooten laat raden en minder aan luimen lijdt." Dat was in 1924. Sinds Stalin echter toch de absolute macht na den dood van Lenin aan zich trok, regeert hij volgens het recept, dat zijn bloedige hand zelf schreef: „Een revolutie kan niet met glacé-handschoenen worden gemaakt.'' Dertien jaren reeds past hij dit recept toe. Zijn omgeving beeft en doet niets anders dan hem verheerlijken. John Gunther van de Chicago Daily News, die zeer lang in de Sovjet vertoefde, heeft geconstateerd, dat die verheerlijking in allerlei groteske uitdrukkingen wordt gekleed. In de Sovjetpers wemelt het op afstootende Wijze van woorden als „groot", „bemind", „wijs", „stoutmoedig", „schepper", „genie". Vier steden dragen Stalins naam: Stalingrad, Stalinerbad, Stalinogarak, Stalinsk. De eenvoudige lieden noemen hem „onzen besten gemeenschapsboer", „onzen schortenbinder", „den besten der besten", „onzen lieveling", „onze leid-ster". Feestelijk heden en bijeenkomsten worden met de woorden gesloten: „Lang leve onze dierbare leider, onze trouwe vriend, onze onoverwinbare Stalin, onze partijgenoot en vriend." Wat de minder een- voudigen in hun binnenste denken, wordt niet vermeld! Stalin heeft in zijn rijk drie groote veldtochten gevoerd en gewonnen. De eerste tegen Trotzki, Sinojef en Kamenef, de tweede ter vernietiging der militaire machthebbers onder Toechatsjefski en de derde tegen de recht- sche oppositie van Radek en Tomsky. Zijn over winning was niet slechts een triomf van mee- doogenlooze hardnekkigheid, maar ook van sterke fantasie en van groote superioriteit. De commu nistische partij is uiterlijk niet meer verdeeld in principieele kwesties, zooals dit tijdens de periode van Trotzki het geval was. Elke oppositie is doodgeslagen. Stalin is onvoorwaardelijk heer en meester. De partijdiscipline is boven alle maten streng. Partij en staat zijn één en Stalin contro leert ieder rad en ieder schroefje in het partij apparaat. Lenin regeerde door verstand en per soonlijkheid, Stalin door ijzeren organisatie. Stalin lijkt thans voor het Russische communis me onontbeerlijk, omdat hij er identiek mede geworden is. Wat zal er gebeuren, als deze monsterachtige roode kolos eenmaal valt of sterft? Maar nog staat hij, onverzettelijk. Stalin loochent altijd, dat zijn meenings- verschillen met Trotzki van persoonlijken aard zijn. Niettemin kwam het tot persoon lijken strijd. De beide leiders konden elkaar niet luchten of zien. Zij kwamen uit twee vol komen verschillende werelden en zelfs de brug van het marxisme kon hen niet tot elkander brengen. Stalin noemde Trotzki een aristocraat en tooneelspeler. En Trotzki was een aristocraat, behalve in zijn sociaal gevoel. Hij had verstand, hij had moed, hij had stijl. Trotzki noemde Sta lin een boerenpummel, verraderlijk, barbaarsch tbykof, Lenin's opvolger als voorzitter majicuRaadmn Volkscommissarissen en politiek corrupt. Stalin haatte Trotzki niet op de laatste plaats, omdat hij hem zooveel te danken had. Stalin stal groote deelen van zijn program. Trotzki wilde reeds in 1921 aan een vijf-jaren-plan beginnen en verlangde reeds in 1925 de verdrijving der koelakken (rijke boe ren), een taak, waaraan Stalin pas later begon Dit was trouwens het springende punt: de im pulsieve Trotzki eischte deze dingen voorbarig Stalin had de kracht, te wachten. Stalin en dat wilde Trotzki niet was van meening, dat men het communisme voorloopig slechts in één land tot macht kan brengen en dat dit land Rusland whs, dat overigens geen land is, maar een werelddeel en dat de beste reclame voor het communisme een rijk aan resultaten, stabiel en gezond Rusland was. Trotzki wilde direct de wereldrevolutie, Stalin wil haar slechts uitstel len. Trotzki verloor en werd verbannen. De roode tsaar Stalin sloeg alles, wat anders dacht dan hij, zonder erbarmen neer. Vooral na den moord op Kirof, zijn besten vriend, die chef was van Leningrad. Deze Kirof viel door de hand van communistische moordenaars en dit was voor Stalin het sein, de monsterprocessen tegen leidende communisten te beginnen, die alle eindigden met fusillades. Heel Rusland moest weten, dat op een daad van geweld zon der uitstel de bloedigste represailles zouden volgen. Duizenden „klassevijanden" werden doodgeschoten, duizenden naar Siberië verban nen. In Augustus 1936 werden de twee linksche leiders Sinojef en Kamenef met veertien ande ren gearresteerd. Zij werden beschuldigd van een samenzwéring, die in verband stond met den moord op Kirof. Na een allerzonderlingst proces Werden alle zestien doodgeschoten. Tegen het einde van hetzelfde jaar stond weer een groep van partijgenooten terecht, waaronder Radek, Pjatakof en anderen, beschuldigd van verbinding met Trotzki en samenwerking met de Duitsche Gestapo, met het doel het opbouw werk der Sovjets te saboteeren. Allen werden doodgeschoten, met uitzondering van Radek, den hoofdredacteur van de Prawda, die in het gevang werd geworpen. De groep van pro minente leiders, die wegens dezelfde motieven in het midden van 1937 terechtgesteld werden, V H Krestinski, Stalin's voorganger als secretaris-generaal der Communis tische Partij Boecharin, oud-voorzitter van de Com munistische Internationale groepeerde zich om den rooden maarschalk Toechatsjefski, den besten soldaat van het land. Het meest zonderlinge feit van al deze proces sen was, dat de beklaagden al het hun ten laste gelegde volmondig bekenden. Op schier hysterische wijze klaagden zij zich zelf aan en verheerlijkten nog in het proces hun beu! Sta lin. Er zijn daarvoor verschillende verklaringen gegeven, maar opgehelderd is dit vreemde ver schijnsel nooit. En nog is de roode tsaar niet tevreden. Morgen, Woensdag a.s., komt een vierde groep voor het revolutionnaire tribunaal. Dit is de groep om Jagoda, den oud-chef der geheime politie, der Gepoe. Met hem staan twintig andere bekende bolsjewisten voor het gerecht, onder wie de bekendsten zijn Boecha rin, oud-voorzitter van de Komintern, Rykof, Lenin's opvolger als voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen, Rakofski, oud-ambas sadeur te Londen en Parijs en Krestinski, oud secretaris-generaal der partij. Voorts nog eeni- ge bekende professoren en specialisten, die be schuldigd wtorden, den doodzieken, reeds jaren en jaren ten doode opgeschreven auteur Maxim Gorki („niets is ons te dol"!) vermoord te hebben. Het proces, dat morgen zijn aanvang neemt, is vooral van belang wegens de per soonlijkheid van Jagoda, den eens almachtigen politieman. Stalin beschuldigt hem er thans van, dat hij stompzinnig vreemde ingenieurs heeft gearresteerd en de publieke meening in het buitenland heeft geërgerd door het nutte- looze afslachten van Russische professoren en intellectueelen, wat niet wegneemt, dat Stalin, zonder blikken of blozen, ook zelf thans een stel professoren en intellectueelen in den dood jaagt. Want er valt nauwelijks aan te twijfelen, dat ook dit proces eindigt met het doodvonnis tegen alle beklaagden, temeer daar zij allen ook beschuldigd worden van Trotzkisme, een doodzonde, waarvoor onder geen enkele omstan digheid bij den bloedigsten aller „tsaren" par don is te krijgen. Uitgegeven is Staatsblad no- 647, besluit van 21 Februari 1938, tot intrekking van het crisis- huisbrandturfbesluit 1937 en tot toepassing van de artikelen 9 en 13 van de Landbouw-crisiswet 1933 en het crisis-organisatiebesluit 1933 op huisbrandturf. („Crisis-huisbrand turfbesluit 1938". Datum van inwerkingtreding 28 Fe bruari 1938). De Regeeringspersdienst meldt: Tot de onderwerpen, welke de, door den mi nister van Sociale Zaken ingestelde, z.g. werk- commissie werkloosheidsbestrijding mede in onderzoek heeft genomen, behoort het vraag stuk van het overwerk. De Commissie is voornemens in de verschil lende bedrijfsraden en bedrijfscommissies, voor zoover de desbetreffende bedrijfstak zich daar voor leent, dit onderwerp een punt van bespre king te doen uitmaken. In afwachting van 't resultaat dezer be sprekingen heeft de minister van Sociale Zaken intusschen, op voorstel van de werk- commissie, zich tot de drie centrale werkge versorganisaties gewend met een schrijven, waarin reeds thans de aandacht der werk gevers er op wordt gevestigd, dat de be strijding van de werkloosheid in niet onbe langrijke mate gediend zou kunnen worden door beperking van het aantal overuren. De minister is, blijkens deze aanschrijving, voornemens krachtig voort te gaan in de richting van vermindering van het over werk. Zijn volle effect zal dit streven in tusschen slechts kunnen hebben zoo wordt opgemerkt indien het weerklank en steun vindt ook in de kringen der werk gevers. In verband hiermede wijst de minister er op, dat in geval van drukte of andere bijzondere omstandigheden door samenwerking van over heidsorganen en belanghebbenden dikwijls we gen gevonden kunnen worden, welke het ver richten van overwerk overbodig maken en lei den tot tewerkstelling, zij het soms voor slechts korten tijd, van extra-personeel. Naar de i*eening van den minister valt niet te ontkennen, dat in verschillende gevallen, vooral bij seizoendrukte, een zekere sleur aan leiding geeft tot het vragen van overwerkver- gunningen. Wanneer iedere werkgever in geval van voorzienbare drukte tijdig overleg pleegde met de organen der openbare arbeidsbemid deling, zou reeds veel gewonnen zijn. Naar aanleiding van de herhaaldelijk maar naar het oordeel van den minister niet steeds terecht geuite klacht, dat weliswaar bij de arbeidsbeurzen talrijke werkloozen staan inge schreven, maar dat daaronder slechts zelden de vereischte vakbekwame en geroutineerde werkkrachten zijn te vinden, wordt voorts de aandacht gevestigd op de mogelijkheid, om langs den weg van herscholing, overbruggings regelingen e.d., aan die bezwaren tegemoet te komen. De minister is van meening, dat er op het gebied van deze en soortgelijke regelingen ter beperking van het overwerk talrijke mogelijk heden gelegen zijn, welke nog lang niet zijn uitgeput. Omtrent al dergelijke aangelegenheden zullen de betrokken overheidsdiensten de Arbeids inspectie, de Rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling en de afdee- ling Werkverschaffing en steunverleening van het departement van Sociale Zaken gaarne tot overleg en, waar mogelijk, tot medewerking en hulp bereid gevondenworden. Met aandrang geeft de minister derhalve het bedrijfsleven in overweging zich in voorkomende gevallen daar toe tijdig met die organen in verbinding te stellen. Vanochtend is de Commissaris der Koningin in Noordholland, mr. dr. A. baron Röell, die op weg was naar het gouvernementsgebouw, op de Groote Markt te Haarlem door een wielrijder aangereden, tengevolge waarvan hij viel en een lichte spierscheuring in het linkerbeen heeft opgeloopen. Hoewel het ongeval niet van em- stigen aard is, heeft de Commissaris zich uit voorzorg naar de Mariastichting te Haarlem laten vervoeren. Uit de beste bron vernemen wij, dat een be richt in 't „Handelsblad" waarin de verwach ting werd uitgesproken, dat ir. W. Hupkes, chef van den dienst van materiaal en werkplaatsen der Ned. Spoorwegen, zou worden benoemd tot mede-directeur van dit bedrijf, uit de lucht ge grepen is. Men deelde ons mede, dat ir. Hupkes door de mededeeling in genoemd blad onaangenaam ge troffen was en hij machtigde ons het bericht tegen te spreken. Hr. Ms. kruiser „Gelderland", onder bevel van den kapitein luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, is Maandag te Ponta Delgada aange komen. Het R.K. Werkliedenverbond heeft O Maandag te Utrecht een huis houdelijke verbondsvergadering ge houden ter bespreking van de door den minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte voorontwerpen van wet terzake den arbeid van de gehuwde vrouw, de werkloosheidsverzekering en de kin derbijslag verzekering. Bij het begin der vergadering deed de voor zitter, de heer A. C. de Bruijn, enkele mededee- lingen, waarvan wij noteeren, dat de acte van grondaankoop voor de stichting van een Ge meenschapsoord onder Baarn is gepasseerd en dat voor dezen bouw de plannen zijn ingediend bij het departement van Sociale Zaken in ver band met den opzet dezen bouw te doen uit voeren door jeugdige werkloozen. Verwacht mag worden, dat binnenkort een beslissing van den minister zal worden ontvangen, zoodat, ho pelijk binnen enkele maanden, met dit be langrijk werk kan worden begonnen. De voorzitter deelde voorts mede, dat een verbondscommissie benoemd is, welke een mo del-collectief contract zal ontwerpen, verband houdende met de wet op de verbindendverkla ring van collectieve arbeidsovereenkomsten. Ter vergadering werd, als hersteld van een ongeval, begroet de heer J. Scharf, voorzitter van den R.K. Slagersgezellenbond. Voorts wer den drie jonge bestuurders in dezen kring ge ïntroduceerdde heeren Collignon (bouwvakar beidersbond), Verbaal (metaalbewerkersbond), van der Ploeg (landarbeidersbond). Uit de besprekingen over de voorontwer pen van wet bleek, dat de katholieke arbei dersbeweging met groote instemming en sympathie het voorontwerp houdende be perkende bepalingen "van den arbeid der ge huwde vrouw begroet, waar voldaan wordt aan een jarenlang in de kringen der katho lieke arbeidersbeweging levend verlangen. Jarenlang heeft de beweging gewerkt aan de totstandkoming van een sociale wetgeving, die grootendeels ten doel had vrouwen- en kin derbescherming en uiteindelijk gezinsbescher ming. Dit voorontwerp zet de kroon op het werk van meer dan veertig jaren, verricht ter ver wezenlijking van dien zeer voornamen eisch van het program der katholieke arbeidersbeweging: „de gehuwde vrouw uit de fabriek". Maar het is vooral op principieele gronden, dat de katholieke arbeidersbeweging zich ver klaart tot een der sterkste voorstanders van dit voorontwerp. Een commissie ad hoc had het verborvdsbe- stuur terzake het voorontwerp gerapporteerd en enkele opmerkingen gemaakt, waarin even als met de in de verbondsvergadering nader ge houden besprekingen de vertegenwoordigers van het verbond in den Hoogen Raad van Ar beid voorlichting en documentatie bij de vervul ling van hun taak kunnen zien. Bedoelde opmerkingen zijn als volgt samen te vatten: le. er worde naar gestreefd, dat tusschen de gehuwde vrouw in het particulier bedrijf en de gehuwde vrouw in het overheidsbedrijf gelijk heid van positie wordt gebracht in dezen zin, dat voor beiden op dezelfde gronden van ge zinsbescherming verbod van arbeid wordt voor geschreven. 2e. hoewel de bepaling, dat de in concubinaat levende vrouw voor deze wet gelijk gesteld wordt met de gehuwde vrouw, principieel verwerpelijk moet worden geacht, kan déze bepaling moei lijk worden gemist, omdat anders aan de con cubine een prae zou worden gegeven boven de gehuwde vrouw. Overweging verdient het misschien in de wet te spreken over, die „geacht wordt in concubi naat te leven", opdat de bewijslast worde om- üekeerd en de concubine zelve moet aantoonen, dat zij niet in concubinaat leeft. 3e. om te voorkomen, dat de werkloosheid van den man, die overigens valide is, als motief worde gebruikt om de vrouw geheel of gedeelte lijk als kostwinster te doen beschouwen, zal het wenschelijk zijn artikel 3 van het voorontwerp grootendeels te schrappen. In overweging werd gegeven, dat de allerarmsten, die gedupeerd worden, in dit geval door een bijslagregeling bii wiize van overcame worden geholpen. Uitvoerige besprekingen werden in de ver bondsvergadering gehouden over het voor ontwerp inzake de werkloosheidsverzekering, waaromtrent het verbondsbestuur in een nota de vergadering vooraf zijn zienswijze ha# kenbaar gemaakt. Van de verschillende opmerkingen en vast gestelde richtlijnen zij het volgende gememo reerd: Er bestaat in het R.K. Werklieden Verbond g_en verschil van meening over de vraag of een wettelijke regeling der werkloosheidsverze kering noodig is. Het verbond beantwoordt die vraag bevestigend. Op meer dan één grond wordt aanvaard, dat de verzekering verplichtend wordt gesteld. De werkloosheidsverzekering is te beschou wen als een onderdeel der sociale verzekering, welke zooveel mogelijk bedrijfsgewijze door de bedrijfsgenooten, met uitsluiting van het over heidsorgaan, dient uitgevoerd. De bevoegdheden, welke de minister voor zich in het voorontwerp reserveerde, acht het verbond zich te breed gedacht. Bepleit werd op bedrijfsorganisatorische-, com- mercieele en historische gronden, dat de uit voering administratief en technisch in handen dient te blijven van het in het verleden vrij willig gegroeide uitvoeringsapparaat: de ar beidersvakbeweging. De vergadering achtte voor dezen tijd de grens tusschen „normale" en „abnormale" werk loosheid onmogelijk te trekken en mitsdien de eischen in het voorontwerp gesteld om uitkee- ring te verkrijgen veel te hoog gesteld. Zij meende, dat deze aanmerkelijk dienen ver licht. In de wet dienen minima opgenomen om trent uitkeeringsduur, enz. De vergadering' sprak zich uit voor premiebe taling door werkgevers en arbeiders, alsook voor subsidieering der kassen door de overheid. Het voorontwerp terzake de kinderbijslagver zekering zal in de vervolg-ver bonds vergadering worden besproken, Wanneer het communistische „Volksdagblad", voorheen de beruchte „Tribune", over „recht- sche scherpslijpers" schrijft, denkt men onwillekeurig, dat Hitler of Mussolini of Colijn of katholieke ministers bedoeld worden. Dit keer echter gaat het niet tegen de gebruikelijke mikpunten, waar op de communisten hun in venijn ge doopte pijlen plegen af te schieten, maar tegen de „rechtsche scherpslijpers", die zich in het hoofdbestuur van het roode N.V.V., dat de Spaansche Volksfront- regeering een buitengewoon warm hart toedraagt, zouden bevinden. Het hoofd bestuur van het N.V.V. heeft nX met algemeene stemmen een motie aange nomen, waarin het zich 'stelt op het standpunt der democratie en zich tegen eiken vorm van dictatuur, ook tegen die, welke door het Russische vakverbond wordt aangehangen, verklaart, zoodat het principieele bezwaren heeft tegen aansluiting van het Russische vakver bond bij het I.V.V. Deze motie van het hoofdbestuur van het N.V.V- is princi pieel van een gelukkige consequentie, maar markeert te scherper de inconse quentie van de aanmoedigende en steu nende houding van het N.V.V. jegens de Moskovitisch geïnfecteerde Volksfront- regeeringen in het buitenland, met na me in Spanje. Het communistische „Volksdagblad" is woedend over deze principieel democratische motie en be wijst daardoor, hoe ernstig zijn democra- tischdoenerij gemeend is. Wanneer men zich niet met lijf en ziel aan dictator Stalin op ongenade wenscht over te leveren, wordt men door het orgaan van de C.P.N. voor „rechtsche scherpslijper" uitgemaakt. De C.P.N. staat slechts één eenheid van alle niet-fascistische vak bonden vóór, n.l. de onmondige eenheid onder de absolutistische tyrannie van Vadertje Stalin, die voortdurend een bloedige opruiming gelast onder zijn meest geliefde kinderen. Het is nu maar te hopen, dat het so cialistische N.V.V. voet bij stuk zal hou den en, indien het toch tot een aanslui ting van de Russische vakbonden bij het I.V.V. mocht komen, het I.V.V. den rug zal toekeeren. De door het hoofdbestuur met algemeene stemmen aangenomen motie is een duidelijke „a", waarop straks ook een niet minder duidelijke „b" zal moeten volgen overeenkomstig het eenvoudige abc der meest elementaire logica. Het Amsterdamsche Gerechtshof veroordeelde den leider van „Zwart Front", A. J. M, wegens beleediging van Minister Colijn tot f 150 boete, subs. 50 dagen hechtenis. De Rechtbank had hem, tot f 1000 boete, subs, drie»maanden hechtenis veroordeeld, van welk vonnis de procureur-generaal bevestiging had geëischt. Te beginnen met heden, 1 Maart, zal het avondblad van De Tijd met enkele bladzijden worden uitgebreid. De meerdere plaatsruimte zal door uitbreiding van de bestaande en instelling van nieuwe ru brieken, door vermeerdering van artikelen en door breedere informatie, ook den inhoud en de waarde van dit blad, overeenkomstig het karak ter van De Tijd, vervolledigen en verrijken. Tijdens het schouwen van de spoorbaan tus schen het station Voorschoten en Leidschen- dam heeft een spoorwegarbeider langs de baan een lijkje gevonden van een pasgeboren kind, dat gewikkeld was in een courant van 26 Fe bruari. De politie is met de ontdekking in kennis gesteld en heeft het lijkje meegenomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Maandagmiddag had op den in aanleg zijnden nieuwen rijksweg te Abbenes in Haarlemmer meer een doodelijk ongeval plaats. De 35-jarige ongehuwde arbeider H. P. Ver vaart, wonende aan den Hoofdweg te Nieuw- Vennep, wilde bij zijn werkzaamheden aan dezen rijksweg even naar het midden van den weg loopen en struikelde toen over een paaltje, waardoor hij kwam te vallen. Juist op dit oogenblik passeerde een vracht auto ter plaatse en V. kwam onder dit motor rijtuig terecht. De wielen gingen over het hoofd van den on gelukkige, waardoor de man deerlijk verminkt werd en op slag dood was. De ontboden geneesheer kon ook slechte den dood constateeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9