GRATIS behang KRUISGETUIGEN PACKARD-NASH mm Het monster-proces te Moskou is heden begonnen Seyss Inquart te Graz Londen ontsteld over Goering jNML Zal Stalin zelf als getuige optreden? II Ds. Niemoeller veroordeeld Het nieuws van heden §f Uw* \mh VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 2 MAART 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21049 Onderwijs in Stiermarken gedeeltelijk hervat Diplomatieke stappen verwacht op zijn dreigende rede Het verdwijnen van generaal Miller Mevrouw Skoblin met mevrouw Miller geconfronteerd Rechtsch offensief te verwachten Groote voorraden voor de operatie opgeslagen Tien millioen werk- loozen in de V.S. ÉMM w^^^^ËÊSÈÊÊêËÊmÉm Op den derden verjaardag van het Duitsche luchtwapen nam veldmaarschalk Goering een parade af, na in een drei gende rede zijn manschappen opgewekt te hebben voor het woord van den Führer in te staan, dat men niet zou dulden, dat de Duitsche volksgenooten aan gene zijde der grenzen werden onderdrukt Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Door den storm naar volle zee gedreven Pogingen om de weggedreven Russische visschers te redden Mgr. Preysing bij Z.H. den Paus Z. H. Exc. weigert inlichtingen te geven Arabische bendeleider gearresteerd Ook de uitvinder van geheim pre paraat, dat den mensch van zijn wilskracht berooft, voor de rechtbank Het leven in Stalin's schaduw is gevaarlijk Eden ambassadeur te Washington Te Londen wordt een campagne voor zijn candidatuur gevoerd Amerika vreest voor splonnage De huldiging van ir. H. J. M. Bekkers, directeur van de Haarlemsche fabriek van spoorweg- en rijtuigmateriaal der firma Beynes.-ter gelegenheid van zijn zilveren jubileupn. Ir, Hupkes (geheel rechts) komt den jubilaris tijdens de receptie gelukwenschen Manoeuvres van bommenwerpers uitgesteld El Tallarin weer op het pad De beruchte bandietenleider over valt met zijn bende een dorp in Mexico Zeven maanden vestingstraf Hitier op 3 Mei naar Rome Hij zal een week in Italië verblijven Duitsch student in China ontvoerd Politie achtervolgt de bandieten De terugtrekking der vrijwilligers Sovjet-Unie zou de Britsche formule aanvaarden Stoyadinowitsj te Sofia Spoedig zal hij een officieel bezoek aan Bulgarije brengen Sap weer toegelaten in Katholieke fractie Wie vóór 6 Maart bij Bakker zijn behang koopt, krijgt bij elke 3 rollen die hij koopt, één rol cadeau. Als U dus 12 rollen noodig hebt, betaalt U er maar negen. Ook zon der deze tijdelijke korting zijn onze prijzen reeds èxtra laag. Het is dus Uw voordeel Uw behang steeds te koopen bij: H.M.Bakker,Gen.Cronjéstr.135,Tel.11657 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het nieuwe „VASTEN boek PAPINI Soegijama maakt de balans op De oorlog in China zal vermoe delijk nog lang duren JOH. SWAALF De landsverdediging van Tsjecho-Slowakije Alle onderdanen van zes tot dertig jaar worden opgeleid NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. WEENEN, 2 Maart Het agentschap Havas deelt mede, dat Seyss Inquart gister avond te Graz aangekomen, waar hij werd verwelkomd door een nationaal-socia- listische delegatie. Hij begon direct besprekingen met vertegen woordigers van de nationale en van de natio naal-socialistische oppositie. Dinsdagavond zijn ter eeree van Seyss Inquart betoogingen gehouden. Op de middelbare scholen in Stiermarken, die- onder toezicht staan van het ministerie van Onderwijs, werd vandaag het onderwijs hervat. De scholen, welke onder toezicht staan van de Stiermarksche autoriteiten, zijn nog geslo ten. Laat in den avond hebben omstreeks 20.000 personen een fakkeloptocht gehouden ter eere van Seyss Inquart. Zij droegen hakenkruis- vlaggen mede. De minister heeft geweigerd een toespraak te houden. Incidenten deden zich niet voor. LONDEN, 2 Maart (Havas). De rede van Goering, waarin deze verklaarde, dat een be roep zou kunnen worden gedaan op de Duit sche luchtmacht voor de bescherming van de belangen der tien millioen Duitschers, die zich buiten de rijksgrenzen bevinden, zou, naar de diplomatieke redacteur van de „Daily Herald" hedenmorgen schrijft, het onderwerp van di plomatieke stappen kunnen vormen. Tot dusver is, naar hij verklaart, nog geer enkele beslissing genomen, aangezien de volle dige tekst der rede nog niet te Londen ont vangen was. Sir Neville Henderson zal echter waar schijnlijk op vriendschappelijke wijze de aandacht der Duitsche regeering moeten vestigen op de ongelukkige gevolgen, die dergelijke uitlatingen kunnen hebben. Te vens zullen „geruststellende verklaringen" omtrent de woorden van den maarschalk worden gevraagd. PARIJS, 2 Maart (Havas) Gisteren middag is mevrouw Skoblin geconfronteerd met de echtgenoote van den verdwenen generaal Miller. De advocaat van mevrouw Miller poogde aan te toonen, dat mevrouw Skoblin getracht heeft een alibi op te zetten voor den dag, waarop de generaal is verdwenen en hij1 maake, dat zij enkele van haar verklaringen moest herroepen. Tenslotte verklaarde mevrouw Skoblin even- Wel: „ik zweer voor God en de menschen, dat ik niets van de zaak afweet. Ik word beschul digd en men heeft mij belasterd, doch ik heb niets te vreezen. Ik kan niet zeggen, wat ik niet weet." Na de confrontatie vroeg mevrouw Skoblin alleen te mogen blijven met mevrouw Miller. Zij zeide tegen deze, dat zij1 gehoord had, dat beider echtgenooten zich in de Sovjet-Unie bevonden. Wanneer zij in vrij heid zou worden gesteld, zou zij alles doen Wat in haar macht lag om hen te vinden. HENDAYE, 1 Maart (Havas). Ondanks den laconieken inhoud der offlcieele communiqué's, Welke de laatste dagen door Salamanca worden gepubliceerd, schijnt het toch, dat een belang rijk offensief der rechtschen thans in voorbe reiding is. Er zijn groote voorraden opgeslagen voor de operaties, die nu wel spoedig te ver- Wachten zijn. Het rechtsche staatsblad publiceert een be schikking, waarbij de broeder van generaal Hranco wordt benoemd tot „bijzonderen agent ^er Spaansche regeering te Lissabon". Miguel de Muguiro is tot diplomatiek ver tegenwoordiger te Weenen benoemd. Washington, 2 Maart. (Reuter.) Vol gens de schattingen van den nationalen raad Voor de Industrie heeft het aantal werkloozen Jh de Vereenigde Staten in Januari 10.342.000 bedragen. ■•sys.'?''' H VERWACHTING: Krachtige tot mati- 3 gen, meest Westelijke wind, betrokken g tot zwaar bewolkt, later opklarend, waar- schijnlijk weinig of geen regen, zachter =E des nachts, overdag iets zachter. Hoogste barometerstand 780.0 te Scilly EE Laagste barometerstand 731.6 te Rost Zon op 6.47 - onder 5.38 - Licht op 6.08 Maan op v.m. 6.23 onder nam. 6.23 Ej EE Nieuwe Maan 6.00 v.m. EE illllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiNiiiiiillllllliillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ ALMAATA, 2 Maart (Tass) Met kracht wordt gewerkt aan de redding van de visschers, die 19 Februari j.l. door een hevigen storm naar volle zee zijn afgedreven. Vlieger Kazakof heeft het schip Medvejonok den weg gewezen naar elf visschers, die zich op een ijsschots bevonden. Andere vliegtuigen hebben den ijs- breker Kospii den weg gewezen naar 98 visschers en honderd paarden. In totaal zijn zuim honderd visschers en 103 paarden gered. VATIKAANSTAD, 1 Maart (Havas). De Bisschop van Berlijn, Mgr. Preysing, die van middag in particuliere audiëntie door Z. H. den Paus werd ontvangen, heeft geweigerd inlich tingen te geven over hetgeen hij met den H. Vader heeft besproken. JERUZALEM, 2 Maart. (Reuter.) De leider van een Arabische bende, voor wiens opsporing een belooning van 200 pond was uitgeloofd, is gearresteerd als resultaat van het speuren van politiehonden. Men zegt, dat deze bende verantwoordelijk is voor den moord op een officier der Britsche luchtstrijdkrachten, welke een dag of veertien geleden werd gepleegd. MOSKOU 2 Maart. (D.N.B.) Het proces tegen de 21 vroegere Sovjet-Russi sche ambtenaren is hedenmorgen om 10 uur begonnen. Vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers wonen de zitting bij. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Stalin zelf als getuige in het proces zal optreden. Onder de 21 beklaagden bevindt zich, zooals reeds gemeld, ook de Russische medicus, pro fessor Levin, directeur van de speciale kliniek van het Kremlin, die ervan wordt beschuldigd, Maxim Gorki, wiens dood, naar men tot nog toe aannam, een gevolg was van tuberculose, te hebben vergiftigd. Levin zou, aldus meldt „United Press" aan haar bladen, de uitvinder zijn van een geheim preparaat, waarmede men personen van hun wilskracht kan berooven. De slachtoffers, die met dit preparaat be handeld worden, verliezen hun gezond oordeel en hun wilskracht en kunnen aldus gebracht worden tot het afleggen van zelfbeschuldigingen, zooals men die steeds tijdens groote Sovjet processen heeft kunnen vernemen. Naar aanleiding van de arrestatie van Levin heeft de „Deutsche Rundschau" 'n artikel ge publiceerd, waarin het blad het volgende meldt: „Eenigen tijd geleden is de commissaris der zware industrie, Ordjonikidse, plotseling over leden en met groote eer bijgezet. De roode dic tator Stalin zelf nam aan de bijzettingsplech tigheid deel. Omtrent de ziekte en den dood van Ordjo nikidse zijn geen nadere mededeelingen gedaan, doch door de arrestatie van professor Levin is het geval Ordjonikidse aan de vergetelheid ont trokken. Professor Levin en zijn assistent, dr. Metz, hebben indertijd na den dood van Ordjo nikidse het sectie-protocol onderteekend. Offi cieel zou Ordjonikidse aan hartzwakte zijn overleden, doch in werkelijkheid zou hij zich zelf van het leven hebben beroofd. Hij heeft de moordpolitiek van Stalin niet langer kunnen aanzien of wellicht vreesde hij ook, het lot van alle oude medewerkers van Lenin, die, zoo als men weet, allen door Stalin uit den weg werden geruimd, vroeger of later te zullen deelen. Levin is een vertrouwensman van Stalin en de Gepoe geweest, inzooverre hij vroeger een aantal „pijnlijke opdrachten" heeft uitgevoerd. Zoo wordt beweerd, dat hq den vroegeren legercommissaris Frunse, wiens populariteit Stalin onaangenaam geworden was, op bevel van den dictator „dood-geopereerd" heeft. Thans komt ook Levin zelf tot de ontdek king, hoe gevaarlijk het is, in de schaduw van Stalin te leven en kennis te dragen van de duistere geheimen van het Kremlin. Mogelijk zal thans zijn recept tot het verkrijgen van be kentenissen en zelfaanklachten op hem worden toegepast." LONDEN, 2 Maart (Havas). Volgens de „Daily Sketch" zou in politieke kringen te Londen een campagne gevoerd worden om Eden te benoemen tot ambassadeur jte Washington, in plaats van Sir Ronald Lindsay, wiens overplaatsing aanstaande is. In bedoelde kringen voert men aan, dat een dergelijke benoeming „niet slechts een op lossing zou vormen van het probleem, dat door het aftreden van den minister van Bui tenlandsche Zaken is ontstaan, doch tevens van onschatbare waarde zou zijn voor de toekomst van de Britsch-Amerikaansche betrekkingen". NEW YORK, 2 Maart. (Reuter.) De groote oefeningen van Amerikaansche bom menwerpers vanaf het vliegveld Mitchell- field op Long Island zijn plotseling afge last. Dit vormt een onderdeel van de uitgebreide voorzorgsmaatregelen om legergeheimen te be schermen, nadat j.l. Zaterdag in New York twee mannen en een vrouw wegens spionnage zijn gearresteerd. De oefeningen zouden geschieden om een nieuwe uitvinding te probeeren, welke streng geheim gehouden wordt en waardoor het mogelijk is om automatisch bommen uit vlieg tuigen te richten en uit te werpen. Men is nog op zoek naar zes andere leden der spionnage- bende. Op het vliegveld Mitchell-field is een speciale wacht geplaatst om diefstal van ge heimen te voorkomen. MEXICO (Stad), 2 Maart. (D.N.B.) Ultimas Notlcias meldt, dat de beruchte bendeleider El Tallarin, die eenige jaren geleden de staten Morelos en Puebla teisterde, weer van zich heeft doen spreken. Gisteren overviel zijn bende het dorp Cuan- titla in den staat Puebla, nam den dorpsschool meester en vier gemeenteraadsleden gevangen en-hing ze op. Daarna staken de bandieten de school en verschillende andere huizen in brand, BERLIJN, 2 Maart. (Reuter). In het proces-Niemoeller is thans vonnis geveld. De predikant is veroordeeld tot zeven maanden vestingstraf. Het officieele Duitsche Nieuwsbureau geeft over de veroordeeling de volgends bijzonder heden: De beklaagde werd wegens voortgezet vergrijp jegens paragraaf 130 a, artikel 1, van het Wet boek van Strafrecht veroordeeld tot zeven maan den vestingstraf. Voorts werd hij wegens vergrijp tegen de ver ordening Van 28 Februari 1933 veroordeeld tot een geldboete van 500 RM. en wegens een verder, gelijk vergrijp tot een geldboete van 1500 RM. De vestingstraf en de 500 RM. geldboete wor den geacht door het voorarrest te zijn voldaan. Inplaats van de boete van 1500 RM. komt, in geval van niet-betaling, een gevangenisstraf van drie maanden. Paragraaf 130a. artikel 1 van het W. v. S. is de zgn. kanselparagraaf. De tekst hiervan luidt als volgt: „Een geestelijke of ander bedienaar des woords, die in uitoefening of naar aanleiding van de uitoefening van zijn beroep in het open baar voor een menschenmenigte, in een kerk of op een andere voor religieuze bijeenkomsten bestemde plaats voor verscheidene toehoorders aangelegenheden van den staat op een den openbaren vrede in gevaar brengende wijze tot onderwerp maakt van een proclamatie of be spreking, wordt bestraft met gevangenis- of vestingstraf tot ten hoogste twee jaren." De verordening van 28 Februari 1933, op grond waarvan Niemöller tot geldboeten ver oordeeld is, is de verordening tot bescherming van den Staat. ROME, 1 Maart (DNB) Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat het tegenbezoek van Adolf Hitler aan Rome is vastgesteld op Dins dag 3 Mei tot Dinsdag 10 Mei. Op den eersten dag zullen de protocolaire bezoeken worden gebracht en zullen besprekin gen worden gehouden. PEKING, 1 Maart (DNB) Een Duitsche student, die in de bergen rondom Peking geologische studies maakte, is te zamen met zes Chineezen door bandieten ontvoerd. De ban dieten worden door politie achtervolgd. LONDEN, 2 Maart (Reuter). Volgens den di- plomatieken correspondent van de Daily Tele graph zou de Sovjet-ambassadeur Maisky gis teren aan den voorzitter der niet-inmengings- commissie, Lord Plymouth, medegedeeld heb ben, dat de Sovjet-regeering bereid Is, de Britsche formule te aanvaarden als basis voor het voeren van besprekingen over het toeken nen van belligerentenrechten en het terug trekken van de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje. SOFIA, 1 Maart (D.N.B.). De Joego-Slavische premier, Stojadinowitsj, is te Sofia aangekomen. Hij verklaarde dat hij een ontmoeting heeft ge had met den Bulgaarschen premier Kuisseiwa- now, ter bespreking van den internationalen toestand en de problemen, die voor beide lan den van belang zijn. Zijn kort oponthoud in Sofia heeft geen officieel karakter. Binnenkort zal hij echter een officieel bezoek aan de Bul- gaarsche regeering brengen, waarvan de datum echter nog niet vaststaat. BRUSSEL, 1 Maart (Belga). De Belgische Katholieke Kamerfractie heeft vanmorgen ken nis genomen van het rapport, dat opgesteld is uit naam van de commissie, belast met het onderzoek van de kwestie-Sap. De commissie heeft geconcludeerd tot weder opneming van Sap in de Katholieke fractie, met dien verstande, dat dit besluit impliceert, dat afgezien wordt van de processen, die Sap tegen verscheidene zijner collega's aanhangig heeft gemaakt. De Katholieke fractie heeft de conclusies der commissie geratificeerd. Seyss Inquart te Graz aangekomen. Ds. Niemoeller tot zeven maanden vestingstraf veroordeeld. Het monster-proces te Moskou is heden begon nen. Te Londen verwacht men diplomatieke stappen na de dreigende rede van Goering. Z. H. Exc. Mgr. Vesters is benoemd tot lid van de orde van het Britsche Imperium. Koninklijke onderscheidingen voor de doctoren De Jongh, Van Valkenburg en De Groot. Indische sportvliegers na vlucht BataviaNe derland op Ypenburg aangekomen. Met het herstel van den Commissaris der Ko ningin in Noordholland, wien Dinsdag een on geval is overkomen, zullen waarschijnlijk eenige weken gemoeid zijn. O INGENAAID f 1.90 GEBONDEN f 2.75 Bij Uw Boekhandel en TEULINGS' UITGEVERS-MAATSCHAPPIJ •s-HERTOGENBOSCH TOKIO, 1 Maart (Domei). In de begrootings- commissie van den Japanschen Landdag heeft de minister van Oorlog, Soegijama, een uiteen zetting van den militairen toestand in China gegeven. In Sjansi, Honan en Sjantoeng ont wikkelt de toestand zich gunstig voor de Japan ners. In Hopei en Honan hebben zich 30.000 ban dieten, aldus de minister, overgegeven; er zijn er nu nog 19.000, van wie 8000 communist zijn. De communistische troepen hebben zich in het bergland van Sjansi genesteld, doch zij maken slechts vijf procent van de Chineesche troepen in die provincie uit. De minister betreurde het, dat zich te Sjang hai nog incidenten voordoen, waarbij de inter nationale nederzetting en de Fransche conces sie als operatiebases dienen. Het is het voornemen van Tsjang Kai Sjek den strijd lang voort te zetten. Tsjang zal wel licht voldoende menschen ter beschikking heb ben, doch hij zal moeite hebben met het aan schaffen van oorlogsvoorraden, zoodat hij niet gemakkelijk een leger met een groote gevechts kracht zal kunnen vormen. Hij rekent blijkbaar op buitenlandsche inmenging, voert een guerilla en vermijdt regelmatige gevechten met de Ja- pansche troepen. Met het oog op het vooruit zicht op langdurige vijandelijkheden moet, al dus Soegijama, de nationale mobilisatie volledig voorbereid worden. De minister van Financiën, Kaja, heeft na dere bijzondereden over de buitengewone mili taire begrooting medegedeeld. Een bedrag van 3257 millioen van de geheele begrooting, die 4850 millioen yen beloopt, is bestemd voor het leger, een bedrag van 1043 millioen voor de vloot, terwijl 550 millioen bij het ministerie van Financiën in reserve gehouden wordt. TELEF. 10663 HAARLEM PRAAG, 1 Maart (Reuter). Gedurende de eerstvolgende drie jaren zullen van Maart tot October alle Tsjecho-Slowaaksche onderdanen tusschen 6 en 30 jaar opgeleid worden ten be hoeve van de nationale verdediging. Behalve het dragen van wapenen zal onderwezen wor den: kennis van het vaderland, militaire ge schiedenis en lichamelijke opvoeding. Het voe dingsprobleem in oorlogstijd zal door vrouwen bestudeerd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1