Nederland en de Volkenbond K New-Yorksche Beurs MEER KLAARHEID IS GEWENSCHT WOENSDAG 2 MAART 1938 De nieuwe gezant te Rome Wijziging tabakswet EERSTE KAMER Verwezenlijking van het beginsel der collectieve veiligheid is thans niet mogelijk Collectieve veiligheid ItaliëAbessinië Voor saneering van den klein handel en tegen verkapte cadeaux Academische examens NEDERLAND—DUITSCHLAND Automatische telefoon Nijmegen en omgeving Stand der clearing per 28 Februari POSITIE INSPECTEURS EN AGENTEN DER V.O.V. DE GRONDWETSWIJZIGING WADDENZEEHARING 65-jarig dienstjubileum VOETBAL HET RADEN-TOURNOOI HOCKEY OEFENWEDSTRIJD VAN HET NATIONALE ELFTAL In het Olympisch Stadion te Amsterdam IJSHOCKEY AMSTERDAM—ST. MORITZ Slot brengt lichte verbetering VERKORTE BALANS Van De Nederlandsche Bank N.V. - 517s WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - - - - - STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 1 Maart Clearingkoersen F amilieberichten DEN HAAG, 1 Maart 1938. In grootsch opgezette, hier en daar ma gistrale redevoeringen hebben verschillen de senatoren heden by de behandeling der begrooting van Buitenlandsche Zaken de positie van Nederland ten opzichte van den Volkenbond besproken, daarbij geen schijn van twijfel meer latend aan de onbruik baarheid van den Volkenbond als apparaat tot verkrijging en versterking der collec tieve veiligheid, tot behoud van den vrede. Enkele oogenblikken heeft de heer BRIëT (AJt.) zich vermeid in een schildering van de allengs gewijzigde houding der Nederlandsche Regeering jegens Genève hy sprak van „sprongen" der Regeering en verzuimde in dit deel van zyn betoog o.i. genoegzaam na drukkelijk de aandacht te vestigen op het feit, dat de Volkenbond.... de Volkenbond niet meer is! Gaarne zou hy van de Regeering vernemen, hoe het staat met den omvang van onze hui dige Volkenbondsverplichtingen. In de Memo rie van Antwoord schemert door, dat de Regee- ring den rechtsgrond tot toepassing van sanc ties als vervallen beschouwt, maar hoe staat het dan met het recht van doortocht voor troepen, wanneer een nabuurland slachtoffer is of wordt van een aanvaller? De heer Briët was van oordeel, dat ook dit recht als vervallen te beschouwen is, maar dan vraagt hy: geldt ditzelfde ook niet ten aanzien van vliegtuigen-overtocht? Zou de Regeering zich niet eens vergewissen van de opvatting hieromtrent der groote mogendheden? Zouden dezen een dergelyke overvlucht als inbreuk op onze neutraliteit beschouwen? Onklaarheid in de positie van Nederland vond de heer Briët nogal bedenkeiyk, even als de heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.H.), die een dergelijke onklaarheid niet minder dan levensgevaariyk noemde. Er zal moeten komen een her-interpretatie van het befaamde artikel 16 van het Volken bondspact betrefefnde de economische en militaire sancties, het doortochtsvraagstuk daarbij inbegrepen. Het liefst zou de heer De Savomin Lohman eigeniyk terugwillen naar de vooroorlogsche absolute neutraliteit, maar komt er een her interpretatie, dan zal deze moeten luiden aldus, dat men wel het recht heeft sancties toe te passen, maar niet den plicht. Gezien de huidige omstandigheden zou 't misschien wel goed zyn, wanneer de Regeering eens duidelijk zeide, dat zij feitelijk geen gebruik zal maken van Artikel 16. In een hartstochtelijk betoog stelde de spre ker de vraag, of wij moreel wel tot toepassing van sancties zouden mogen overgaan, wanneer b.v. Duitschland Tsjecho-Slowakije of Oosten rijk zou bezetten. Zouden wy daarvoor het kost bare bloed van onze goede Hollandsche jongens mogen laten stroomen? Als een ceterum censeo voegde de heer De Savomin Lohman hieraan toe: Nederland houde het kruit droog en ver- trouwe op het goede zwaard! Wat de positie van den Volkenbond betreft: de professor wilde niet pleiten voor opheffing van of uittreding uit den Volkenbond, ofschoon deze door groote mogendheden vaak misbruikt was voor egoïstisch^ doeleinden, maar deszelfs collectieve veiligheid is alleen nog maar als een ideaal te waardeeren. Hierbij mag de schyn niet voor het wezen worden genomen. De col- lectiev veiligheid is nog slechts een chimère; de Volkenbond moet blijven voortbestaan om.... gezuiverd te worden en om later mis schien een goede functie te kunnen verrichten. Erg hoopvol klonk het niet! In tegenstelling met den heer De Savomin Lohman meende de heer VAN LANSCHOT (R.K.) dat de verklaring der vroegere neutrale staten in Juli 1936 dat voor verplichting van toepassing der sancties geen rechtsgrond meer bestaat niet beteekent een terug-willen tot de voor-oorlogsche absolute neutraliteit. De heer Van Lanschot spreekt liever van „zelfstandigheid", waarby het verschil dit is, dat bij de opvatting der Regeering wèl be voegdheid, maar geen verplichting tot toepas sing der sancties het gebruik maken daar van niet zou passen in de voor-borlogsche absolute neutraliteit, Hier attaqueerde de heer Van Lanschot lichtelijk den heer Colijn, die in een persge- sprek gezegd had, dat de collectieve veiligheid dood en begraven is. Liever houdt hij zich aan het standpunt der Regeering, dat wy het be ginsel der collectieve veiligheid wel degeiyk trouw moeten blüven, maar dat de verwezen- ïyking van dit beginsel momenteel niet mo gelijk is. Wanneer intusschen de volkenbond in zyn taak gefaald heeft, hebben de kleine staten zich daarvan niets te verwyten. Ondanks 'dit falen verdient de Volkenbond béter dan wat de heeren Briët en De Savornin Lohman dezen toedachten. Het internationale recht kan er wel degeiyk door verstevigd worden. Ook Chamberlain zegt, dat de collectieve veiligheid thans geen waarde heeft, maar hy wenscht er voor de toekomst aan vast te houden, en de politiek van Chamberlain heeft reeds groote ontspanning gebracht en vóór alles moet toch de vrede bewaard blijven. Ten aanzien van den troepen-doortocht advi seert de heer Van Lanschot: men houde zich de bevoegdheid voor, elk geval afzonderhjk te beoordeelen. VOorts waarschuwde hy tegen een krach- tigen „papieren Volkenbond". Waar is het Volkenbondsleger? En wat, wanneer er hier in het land eens een Volkenbondsleger met een sterk contingent Sovjets verscheen? Zou men daartegen geen bezwaar hebben? In Volkenbondskrii^pn verklaart men als om strijd, dat men geen „ideologisch front" vormt, maar zoo zegt de heer Van Lanschot waar rook is, daar is ook vuur Als men het verkeerde van Versailles niet wil erkennen, zal de Volkenbond verloren zyn. Voorloopig zal men den Volkenbond als een intermediair instituut moeten zien, met vast houding aan de groote beginselen. Bescheidenheid moet het kenmerk zyn der jeugd ende Volkenbond staat nog in de kinderschoenen. Van de overige beschouwingen vermelden wy nog, dat de heer BRIET (A.R.) het den minis ter ietwat kwalijk neemt, dat deze den heer Hubrecht met de geëischte geloofsbrieven als gezant naar Rome gezonden had, ofschoon er in de Kamer toch van zooveel bezwaren daar tegen gebleken was. Waarom was er ook eigen iyk overleg gepleegd met de Oslo-Staten, als de Regeering toch van plan was den koning van Italië als keizer van Ethiopië te erkennen? De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.H.) constateerde, dat in het Volkenbondspact de geloofsvryheid in de mandaat-staten gewaar borgd is, maar leden van den Volkenbond hou den zich in hun eigen land daaraan soms niet en de spreker wees op Rusland. Voorts heeft de heer Lohman voor den zoo- veelsten keer gepleit voor een regeling der Bel gische kwestie. Maar daarbij moet op den voor grond staan, dat onze essentieele belangen ge handhaafd blijven, dat wederkeerigheid bestaat en dat niet-gefundeerde rechtsverlangens wor den afgewezen. Deze zaak is veel te lang en veel te veel als diplomatiek en departementaal behandeld. Het is een zaak van ons volk, en de minister moge het parlement hierbij niet passeeren. Ingediend is een wetsontwerp tot wyzi- ging van de Tabakswet. Aan de toelichting is het volgende ont leend: De thans voorgestelde wyziging van de Tabakswet vloeit in de eerste plaats voort uit de in de laatste jaren naar voren ge treden wenschelijkheid, de werking van het verbod van verkoop van tabaksfabrikaten beneden den kleinhandelprüs heter tot haar recht te doen komen. Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt eenige andere wyzigingen van zuiver technischen aard in het wetsvoorstel op te nemen. Een aangebrachte wijziging is noodig, daar het begrip kleinhandelaar, naar het den minis ter voorkomt, te eng is. Niet alleen de winke lier levert tabakswaren tegen kleinhandelsprijs, zynde de prijs welke op het tabakszegel is ver meld. Ook de fabrikant, die rechtstreeks aan den consument levert, dpet dit tegen dien prijs. Beiden verkoopen in het klein. Wat daaronder moet worden verstaan geeft een nieuwe alinea aan. Een bepaling is opgenomen, welke verbiedt aan eenzelMe tabaksfabrikant meer dan één kleinhandelsprijs toe te kennen. De praktijk heeft in den tijd, dat de ver bodsbepaling, vervat :n het nieuwe derde lid van art.- 45, heeft gewerkt, reeds uitgewezen, dat van fabrikantszyde artikel S gretig is aangegrepen om door den daarin toegelaten verkoop beneden kleinhandelsprys voor het rookend publiek de aantrekkeiykheid te verhoogen tabaksfabrikaten rechtstreeks van den producent te betrekken. Bovendien wordt daarby nog met extra-kortin gen by afneming van grootere hoeveelheden ge werkt, waarbij evenwel wordt zorggedragen, dat de pryzen, welke het publiek tenslotte betaalt binnen de grenzen van de in artikel 3 aange geven tabellen blijven. Hiertegen dient naar het oordeel van den minister te worden opgetreden. Dit kan ge schieden door artikel 3 te doen vervallen. In den tegenwoordigen tijd vooral bestaat bij de industrie een neiging voor nieuwigheden teneinde den omzet te stimuleeren. Van die pogingen kan nimmer vooruit worden gezegd of zij zullen slagen. Hieraan is dit bezwaar ver bonden dat er bij voortduring moet worden overgegaan den hiervoor vermelden algemeenen maatregel van bestuur te wyzigen, zonder te weten of na zekeren tyd een nieuw ingestelde prijsklasse of toegelaten verpakking niet weder zou kunnen verdwynen. Het verdient daarom de voorkeur den minister van Financiën de be voegdheid te geven hierin naar bevind van zaken te handelen. Het verbod tot het geven van cadeaux heeft velen vindingryk gemaakt in het scheppen van mogelijkheden om de wet te omzeilen, waarby men zich er op heeft toegelegd vooral het ver band tusschen het afleveren van tabaksfabri katen en het verstrekken van geschenken te verbreken. Zoodoende is een verscheidenheid van gevallen geboren, waarby het bedoelde ver band inderdaad niet geacht kan worden aan wezig te zyn, zoodat, hoezeer tegen den geest van het wetsartikel wordt gehandeld, daartegen niet kan worden opgetreden. De voorgestelde nieuwe redactie van art. 45, derde lid, beoogt thans ook die gevallen onder het wettelyk ver bod te brengen welke er wel degelyk onder be- hooren te vallen, doch die tot nu toe ongestraft moesten blijven. De strekking van een verdere wyziging is te voldoen aan een herhaaldelyk door de kleine fabrikanten geuiten wensch tot het toekennen van rente over de gestorte waarborgsom. Het aantal op grond van artikel 88a verleende ont heffingen bedroeg oorspronkelyk 2262. Op 1 Dec. 1937 was dit aantal teruggeloopen tot 207. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen in de pharmacie mej. C. W. de Boer en de heer A. Kret. LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde mej. J. L. W. Hermanides, Noordwijk, en de heeren F. A. Bannink, Den Haag, J. A. Mens, Leiden. Candidaatsexamen Indisch recht, de heer H. A. Mulder, Rotterdam. Doctoraal examen In disch recht, de heer W. J. A. Hendriks, Den Haag. ROTTERDAM. (Ned. Handelshoogeschool) Doctoraal examen in de economische weten schappen de heer T. C. Belgraver. betuwe, de gasten van de P.T.T. by de offi- cieele opening van de automatische telefoon centrale. De heer Keukenmeester, hoofd van district Arnhem, gaf een korte beschouwing en leidde daarna de gasten door de centrale. Hedenmiddag wordt die automatische tele foon voor Nijmegen en omgeving officieel in bedryf gesteld. Dinsdagmiddag waren de autoriteiten van Nymegen en de gemeenten uit het ryk van Nymegen en uit Zuidoost Over- Algemeene Clearingrekening 1. Stortingen in Nederl. f 47.178.50 (21-2-'38:) f 41.272.700), waarvan bestemd voor: a) achter stallige vorderingen f 302.000 (f 283.900), b) rentedienst Dawes- en Youngleening en Still- halte; rentetransfer f 801.600 (f 705.800), c) vrye rek. Reichsbank f 4.749.800 (f 4.081.900), dl nieuwe onder de Clearing vallende vorderin gen f 41.325.100 (f 36.201.100). 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) f 51.507.700 (f 44.858.700). 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (l.d.) f 39.460.300 (f 34.120.100). Laatst uitbetaalde nummers van storting: tegen guldensvorderingen: 546.844a; tegen Reichsmarkvorderingen14293/65918. Speciale Verrekening. Stortingen in Nederland tegen afgegeven reis- chèques f 639.100 (f 612.000)uitbetalingen in Nederland f 128.700 (f 128.700); nog beschik baar f 510.400 (f 483.300). Het soc.-dem. Tweede Kamerlid Drop heeft aan den minister van Sociale Zaken o.m. ge vraagd, of het waar is: Dat op 3 Juli 1936 de „V. V.-commissie" mondeling overleg heeft gepleegd o.a. met de besturen van den Algemeenen R. K. Ambte narenbond, den Alg. Ned. Christelijken Ambte narenbond, den Centralen Ned. Ambtenaren bond, de Centrale Vereeniging van personeel in rijksdienst en de Ned. Vereeniging van in specteurs en agenten der vrijwillige ouderdoms- verzekering over een nadere regeling van de de positie der inspecteurs en agenten der V. O. V., nadat vooraf de besturen van de rijksverzekeringsbank en van de vereeniging van raden van arbeid met de „V. O. V.-com- missie" overleg hadden gepleegd; dat het oor spronkelyk in de bedoeling lag een verbeterde positieregeling voor de inspecteurs en agenten der V. O. V. op 1 Januari 1937 te doen ingaan; en dat laatstelyk op 9 September 1937 de minis ter heeft medegedeeld, dat de onderhavige aangelegenheid zijn aandacht had en hy hoop te zyn beslissing spoedig te kunnen vaststel len? Indien het voorgaande bevestigend moet wor den beantwoord, wil de minister dan mededee- len door welke oorzaken of omstandigheden de afdoening van de bedoelde aangelegenheid is vertraagd en of thans sp>oedig de vaststelling van een verbeterde positieregeling voor de in specteurs en agenten der V. O. V. met terug werkende kracht vanaf 1 Januari 1937 kan worden tegemoet gezien? Staatsblad no. 300 bevat een besluit van 25 Februari 1938, ter bekendmaking van den tekst der herziene Grondwet. Uitgegeven is Staatsblad no. 646: besluit van 16 Februari 1938, tot toepassing van de artikelen 9 en 13 der Landbouw-crisiswet 1933 en het Crisisorganisatiebesluit 1933 op Waddenzeeha ring. (Datum van inwerkingtreding 3 Maart'38). Dinsdag vierde de heer N. Bossché den dag, waarop hy vóór 65 jaar in dienst trad bij de scheepsbouwwerf van den heer A. van Eik te Overschie. De jubilaris verricht nog met opgewektheid eiken dag zyn arbeid. Op elf-jarigen leeftyd trad de heer Bossché in dienst. Op 'n te R'dam gehouden vergadering van ver tegenwoordigers der diversé sportvereenigingen van raden van arbeid is besloten dit jaar we derom het raden-voetbal-tournooi te doen plaats vinden. Het tournooi zal Zaterdag 16 April a.s. te Rotterdam worden gehouden. De sportvereeni gingen van de volgende raden van arbeid zul len hieraan deelnemen: Amsterdam, Haarlem, Leiden, 's Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Breda, Hengelo en tevens een elftal samenge steld uit de raden van arbeid Leeuwarden, Gro ningen en Assen. Zaterdag 5 Maart wordt in het Olympisch Stadion een oefenwedstryd gespeeld tusschen een Nederlandsch A- en een B-elftal. In dit verband is de kampioenswedstryd UnionB.M. H.C. tot Zondag 27 Maart uitgesteld. Twee wedstryden voor den Amsterdam-beker zyn op het programma geplaatst n.l. de kwart- eindstrij'den HilversumB.M.H.C. en Amster dam—Togo. Een zeer interessante gast zal a.s. Donder dagavond op de kunstysbaan te Amsterdam te zien zyn, en wel de beste Zwitsersche yshockey- ploeg St. Moritz, die een van de gegadigden voor het kampioenschap van Zwitserland is. Deze ploeg ontmoet de A.IJ.H.C. dit seizoen niet voor den eersten keer. Reeds in December, toen de Amsterdammers in St. Moritz voor de St. Moritz Cup uitgenoodigd waren, vond een wedstrijd tusschen deze beide plaats; de A.IJ.H.C. moest zich toen met 3—0 gewonnen geven. Hoe goed deze ploeg is, kan men het best uit hun doelverhouding beoordeelen. Zy scoorde in 18 wedstrijden niet minder dan 119 doelpunten en zagen slechts 20 goals tegen zich maken. De A.IJ.H.C. stelt de volgende ploeg op: van Marle, Taconis, Klotz, Mooney, Benjamins, Lammerts, Cohen Teraert, Suurbeek en reserve Wessèls. De Zwitsers verschynen in de navolgende op stelling: doel Cronk, Schmidt, Baechler, Kuhn, Torriani, Innocentie, Robustelli, Svanosio, Cuorat. De wedstryd begint om half 9. NEW-YORK, 1 Maart (particulier) Na het teleurstellende marktverloop van gisteren is heden weinig verbetering ingetreden. Stimu- leerend nieuws was er niet en de publieke be langstelling bleef dientengevolge uiterst gering in afwachting van opheldering van enkele han gende kwesties, zooals de spoorwegvrachten en de belastingherziening. De berichten uit het bedrijfsleven waren bovendien weer van weinig opwekkenden aard, terwijl opnieuw door ver schillende ondernemingen tot passeering van het dividend werd overgegaan, zooals o.a. door de Johns Manville, waardoor op de gunstige verwachtingen, die met betrekking tot de bouwbedrijven werden gekoesterd, een domper werd gezet. De stemming was dan ook weer on gedecideerd, waarby de koersontwikkeling ech ter onregelmatig was. Naast kleine koersverlie zen kwamen ook beperkte koersverbeteringen voor, doch zelfs de verschillende rubrieken ga ven analoog koersverloop te zien, waaruit dus blijkt, dat de koersontwikkeling volkomen van toevallige vraag of aanbod in elk fonds op zichzelf afhing. Noch de vraag, noch het aan bod was trouwens van eenige beteekenis, zoo dat de omzet weer tot minimale proporties in kromp. hetgeen de algemeene onzekerheid wel duidelijk in het licht stelt. Ook na de eerste transacties bleef de stemming onzeker en wis selden kleine verdere verbeteringen af met ge ringe reactis, dit alles echter gepaard met zeer kleine fluctuaties en omzetten. In het eerste uur verwisselden niet meer dan 120.000 shares van eigenaar. Bij den aanvang van het tweede uur volgden de koersen meer één lyn, doordat de verkoopdruk over het algemeen wat sterker werd, zoodat het meerendeel der fondsen toen verliezen moest aantoonen, terwijl de andere de aanvankelijke winsten moesten prysgeven. De koersverliezen bedroegen echter hoogstens 1 dollar. De daling was trouwens niet van lan gen duur. Reeds spoedig kwam er meer vraag, waardoor over de geheele linie een herstel kon intreden, dat als gevolg van de kleine markt vooral in de minder courante waarden vrij scherpe vormen aannam. Zoo stegen Du Pont de Nemours en Westinghouse in korten tijd enkele dollars en kwamen die niet onbelangryk boven het vorig slot te liggen. Hoewel de handel in het verdere verloop niet veel te beteekenen had (zoowel de omzetten als de koersfluctuaties waren van zeer bescheiden omvang) kon de iets betere stemming zich over meerdere fondsen uitbreiden, hoewel tegen het slot weer een kleine reactie viel te constatee- ren. Toch kwam het einde van den beurshandel voor de meeste fondsen op hooger niveau, en vooral meerdere staalwaarden stonden in de belangstelling van het publiek. De verwachting, dat de spoorwegen by een gunstige beslissing inzake vrachtprysverhooging, op ruime schaal tot het plaatsen van orders zullen overgaan om hun achterstand in deze in te loopen, waar door de bedryvigheid in de staalindustrie weer zal toenemen, was hier de voornaamste factor voor de betere stemming. Alleen Republic Steels bleven achter en gaven bij het slot zelfs een klein verlies te zien. U. S. Steels, Bethlehem Steels en National Steels waren plm. VA punt beter. Koperwaarden deelden in de betere stem ming, niettegenstaande de export-koperprijs een reactie meemaakte. Van de automobiel- Activa Binnenlandsche Wis sels, Promessen enz. Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal... Pap. o.h. buit. i. disc Idem Eig. Portef AfVerkocht, maai voor de Bank nof niet afgeloopen Totaal.... Beleen, (incl. V< in Reken.-Cour. Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelen Totaal K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz Muntmat. Zilver Totaal Belegg. van Kap. Res. en Pensioenf... Gebouwen en Meub der Bank Div. Rekeningen Stbl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Byzondere Rese: Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in oml( Rek.-Cour. Saldo's: Van het Ryk Van anderen Div. Reken. Totaal 28 Febr. '38 21 Febr. 1938 8.551.276 8.554.406 101.381 101.112 314.815 329.312 8.967.473 8.984.832 5.226.000 5.226.000 5.226.000 5.226.000 240.726.008* 225.906.940* 1.948.760 1.932.655 28.416.038 25.284.749 271.090.806 253.124.344 269.466.639* 251.400.756* 1.624.167 1.723.588 271.090.306* 253.124.344* 113.607,485 113.607.485 1.322.212.568 1.312.210.140 1.435.820.053 1.425.817.625 15.629.861 16.796.742 1.451.449.9141 1.442.614.368t 41.835.787 41.868.954 4.600.000 4.600.000 8.557.385 8.428.450 10.193.915 10.193.915 1.801.921.283 1.775.040.865 20.000.000 20.000.000 4.338.707 4.338.707 6.600.000 6.600.000 11.139.475 11.139.473 901.739.400 868.434.780 82.890 218.086 108.949.795 141.407.894 743.845.723 717.851.891 5.225.292 5.050.031 1.801.921.283 1.775.040.865 65.883.125 65.883.125 106.309.872 96.307.444 749.976.323 751.822.839 Besch. Metaalsaldc (K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst, b. d. Bank ond.gebr RENTESTAND Wissel-disconto 2 pet. sedert Promessen-disc. 2% pet. sedert Beleen, van Eff. 2% pet. sedert Beleen, van Goed. 2% pet. sedert Voorsch. in Rek.-O. 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 3 Dec. 1936 3 Dec. 1936 3 Dec. 1936 3 Dec. 1936 atholieken, God heeit alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waar heid gegeven om haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrouwen op Christus' woord, dat de poorten der hel, on danks alles, haar nimmer zullen over weldigen. waarden waren het General Motors, die de leiding hadden op berichten dat de verkoopen in het buitenland gedurende Januari een zeer bevredigend verloop hebben te zien gegeven. De noteering voor dit fonds kwam ruim 1 dollar hooger af. In Hudson Motors ging niets om. Voorts waren het chemische waarden onder leiding van Du Pont, die vast gestemd waren; dit fonds verbeterde in totaal 214 dollar. Luchtvaartfondsen, equipmentshares, kunst- zijde-asndeelen (laatstgenoemde rubriek in verband met berichten, dat de Februari-afleve- ringen van kunstzyde-garens 25 pCt. hooger waren dan in de voorgaande maand), aandeelen in telegraafmaatschoppijen en canningshares waren goed prijshoudend, terwyl warenhuis fondsen. public-utilities, spoorkwegwaarden en oliefondsen met kleine verschillen verdeeld in de. markt lagen. De omzetten bedroegen in totaal slechts 530.000 shares. Slotkoersen Mrt./Febr. 1 28 26 Allied Chemical 169 168 169 American Can Co. 90 89% 90 Am. Car. F.dry 25 24% 25 Amer. Rolling Mills 20% 20% 20% Am. Smelt. Ref. 51% 501/8 Am. Tel. TeL 137% 137 139 Am. Tobacco B. 67 67 667/g Am. Waterworks 9% 10 Anaconda Copper 33% 32% 337/g Atchison Topeka 39 38% 38% Baltimore 6f Ohio 9% 9% 10% Bethlehem Steel 59% 58 593/g Canadian Pacific 7 7 7% Case Treshing 91 91 92% Chase National B. 41 40% 40% Ches. Ohio 361/4 35% 36% Chicago Rock Isl. 1 1 1 Crysler Motor 54Vs 53% 55% Cities Service 1% 13/4 1% Consol Gas N.Y. 22% 21% 223/g Continental Oü 32% 32% 323/4 7 Dawesl. 32% 32% 6% Young 27% 27 Deleware 6f Huds. 16 163/g 16% Douglas Aircraft 40% 40% 41% Dupont de Nem. 120% 118% 1187/g Eastman Kodak 156 155% 158 El. Bond Sh. 8 7% 8 41% General Electric 40% 40% General Motors 35% 34% 35% .Good Year 227/8 22% 23% Hudson Motor 8%§ 8% 8% Illinois Centra) 11% 11% 117s Intern. Harvester 68 68 68% intern. Nickel 51% 50%§ 52 Intern. Tel. Tel. 8% 8% 8% Kennecott Copper 39% 383/4 39% Missouri Pacific 1% 1% 13/8 Idem pref. 2i/s 21/8 21/s Montgomery Ward 36% 36% 36% Nat. City Bank 76 25% 25% N t. Dairy Prod. 147/8 15 143/4 New York Central 18% 18% 183/4 North. Amer. Co. 19% 19% 20 Norfolk Western 182% 183 185 Pennsylvania 22% 22% 23% Phillips Oil 39% 39 393/4 Proctor Gamble 487/8 49 49 Publ. Serv. N. J. 31% 31§ 317/8 Radio Corporation 6% 6% 7% Sears Roebuck 63% 64 64 Shell Union Oil 157/g 15% 163/g Socony Vacuum 15% 15% 15-% Southern Pacific 19% 19% 197/g Southern Railway 12% 12 12% Standard Brands 8 8 81/8 Stand. Oil of N.-J. 53% 53 53 Tidewater Ass. Oil 14% 14% 15 Union Pacific 80 79% 79% United Aircraft 24% 24% 25 United Corp A. 3 3% 3% U. Leather 6 U. Rubber 343/g 33% 34% U. Steel 557/g 54% 56% Western Union 257/a 26% 27 Westingh. Electr. 96% 9b 98% Woolworth Building 43% 43% 437/g Gedaan en laten, t bieden. ex dividend. ex coupon. NEW YORK, 1 Maart Slotkoersen Mrt./Febr. 1 28 26 Brussel 1698 16.98% 16.99% Rome 5.26% 5.26% 5.26% Madrid 6.10 6 10 6.10 Bern 23.22% 23.25 23 26 Weenen 18.95 18.95 18.95 Oslo 25.22% 25.22% 25.25 A'dam 55.96 55.98% 56.00% Londen 5.01% 5.02 5.02 iV Parijs 3.26% 3.27% 3.263A Berlyn 40.47 40.48 40.50 1 Mrt. NEW YORK, 1 Maart 28 Febr. 1 Mrt. 28 Febr. Rubber Standaard Mrt. 14.95-f 14,82-f Oct. 15.37 15.30 Mel 15.05- 15.--S Dec. 15.50 15.40- f Juli. 15.19 15.12-f Jan. 15.56— 15.46- - Sept 15.30-f 15.26 Suiker Jan. Juli 2.26-27 2.25-26 Mrt. 2 24-25 2.22-23 Pept 2.27-29 2.27-28 Mel 2.24-25 2.23-24 Jan. 2. 3- 4 .22-23 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec. Mrt. 4.40- 4!40- - Mrt 6 33-34 6 33-34 Mei 4.20 4.20-- Mei 6.07 6.07-08 Jul] 4.05- 4.07 Juli 6.03 6.04 Slept 4.05 4.07 Pept 5.95 5. 6 Deo. 4.05- 4 07- - Dec 5 96 5.97- - Katoen Mrt. 9 07-08 9,14-15 Oct. 9,26- 9.36-37 Mel 9 10-11 9. 1 Dec. 9.26- - 9.36-38 Juli y.16 9,27 Jan. 9.28 9.39-- Tin Loco41.87% 42 25 Termyn42.00 42.15 CHICAGO, 1 Maart 1 Mrt. 28 Febr. 1 Mrt. 28 Febr. Tarwe Haver Mei 93Vs -3/4 93Va - Mei 31 31 -- Juk 883/g -7/s 88 -% Juli 29% 29% - - Sept 89 883/4 -7/g Pept 291/4 29% Mais Rogge Nieuw contract Me; 593/g -- 59 -- Mei 75 74% Juli 60% - 60% Juli 70 693/4 J* i-1 617/g - 613/4 -- bepl 67 - 67 Reuzel Jan. - 8.77% Juli 9,45 9,6 Mrt. 8 75 9.25 Sept. 9,65 Mei bj.25 9.45 Dec. WINNIPEG, 1 Maart 1 Mrt. 28 Febr. 1 Mrt. 28 Febr. Tarwe Gerst Mei 127% 1273/g Mei 64% - 65 Juli 1197s 118% - - Juli 60%- 60%- - Oct 97% 97 Oct. Rogge Lijnzaad Mei 84 - 83% Mei. 174% - - 174% Juli 83% - 82% - - Juli 173% - 173%-- Oct.- Oct. Haver Mei 47% 47% Oct 39V* - Juli 441/2 44% - gedaan en laten t bieden S nominaal 391/4 BINNENLANDSCHE HAVENS Aangekomen 28 Febr.: Texelstroom, s., Liver pool; Marne. m.s., Parijs. 1 Mrt.: Columbia, s„ W.-IncUë. Vertrokken 28 Febr.: Randfontein, s., Hamburg, 1 Maart: Belgia, s„ Antwerpen; Grete Glad, s., Hamburg: Ursa, s., Stavanger. Uitgaande vastgemaakt: Coen, m.s. Aangekomen l Mrt.: Nereus, s„ Danzig; Borg- holm, s., Londem. Vertrokken 1 Mrt.: Baronscourt, s., Goole. Uitgaande vastgemaakt: Purfina, tank; Ylva, s. AMSTERDAM. Aangekomen 28 Febr.: Texel stroom, Liverpool, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. 1 Mrt.: Colombia, W.-Indlë, stukgoed, Suriname- kade, Vrachtmail. HOLLAND-AMERIKA LIJN LEERDAM, thuisreis, was 28 Febr. 12 uur des middags 1000 mijlen van Scilly. DAMSTERDIJK, 27 Febr. van R'dam te San Francisco. BEEMSTERDIJK, 27 Febr. van Houston te New Orleans. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALUDRA, thuisreis, 27 Febr. van Montevideo. ROTT. LLOYD INDRAPOERA, uitreis, 28 Febr. van Lissabon. DEMPO, uitreis, 1 Mrt. te Singapore. KERTOSONO, thuisreis, pass. 28 Febr. n.m. 8 u. Perim. KOTA AGOENG, 1 Mrt. van R'dam naar Java. KON. NED. STOOMB. MIJ. COLOMBIA, 1 Mrt. van W.-Indlë te Amst. ACHILLES, 28 Febr. van R'dam te Alexandrië. FAUNA, 28 Febr. van Malaga naar Lissabon. HELDER, uitreis, 28 Febr. te Valparaiso. PERSEUS, 28 Febr. n.m. 8 uur van Aarhuus n. Gothenburg. VAN RENSSELAER, thuisreis, 28 Febr. n.m. 9 u. van Plymouth; wordt 2 Mrt. v.m. 3 uur te IJmul- den verwacht. SATURNUS, 28 Febr. van Gibraltar n. Malta. Bevezier. ODYSSEUS, R'dam naar Passages, pass. 27 Febr. TRITON, R'dam naar Tunis, pass. 27 Febr. Be vezier. EUTERPE, Amst. naar Bordeaux, pass. 27 Febr. Bevezier. TRAJANUS, 28 Febr. .van Pares naar Algiers. STELLA, 28 Febr. van Neaplaya naar Kimassi. IRIS. 1 Mrt. 6 uur v.m. van Odense n. Stettin. BACCHUS. 25 Febr. van Curacao n. Maracalbo. DIDO, 26 Febr. van Curacao naar Maracalbo. DEURE, 22 Febr. van Curacao n. Maracaibo. BARALT, 22 Febr. van Curacao naar Aruba. STRABO, 26 Febr. van Curacao naar Haiti. PLATO, 26 Febr. van Curacao naar Haiti. MIDAS, 24 Febr. van Curacao naar de Domlnl- caansche Havens. NEREUS, 1 Mrt. van Danzig te Amst. OBERON. Midd. Zee naar Amst., pass. 1 Mrt. 12 uur v.m. Ouessant. ORPHEUS, 1 Mrt. van Aarhuus te Kopenhagen KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, 27 Febr. n.m. van Amst. te Hamburg. MONTFERLAND, thuisreis, 28 Febr. van Bahla. MIJ. NEDERLAND POELAU LAUT, thuisreis, 1 Mrt. van Colombo. BINTANG, uitreis, 27 Febr. van Singapore. MOENA, thuisreis, 27 Febr. te Belawan. TAJANDOEN, 26 Febr. van Batavia naar Amst. KON. PAKETV. MIJ. HOUTMAN, 27 Febr. van Durban n. Tamatave. CREMER, 26 Febr. van Penang naar Belawan. TASMAN, 26 Febr. van Manilla te Batavia. STAGEN, 26 Febr. van Batavia n. Hongkong. LEMATANG, 27 Febr. van Bat. te Bangkok. BONTEKOE, 28 Febr. van Kaapstad te Saigon. LE MAIRE. arr. 28 Febr. te Saigon. NIEUW ZEELAND, pass. 28 Febr. Thursday Is land. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISALAK, 27 Febr. van Shanghai te Hongkong. TJISALAK, 27 Febr. van Shanghae te Hoongkong. HALCYON LIJN STAD ZWOLLE, pass. 27 Febr. Gibraltar. JAVA-NEW-YORK LIJN KOTA RADJA, 28 Febr. van Penang naar Port Swettenham. SEMBILAN, 28 Febr. van Penang n. Belawan. SALABANGKA, 27 Febr. van New-York te Phi ladelphia. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJN GROOTEKERK, 28 Febr. van Hamburg naar Rotterdam. MEERKERK, thuisreis, 27 Febr. te Colombo. SEROOSKERK, thuisreis, 26 Febr. te Kobe. HOLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN STREEFKERK, thuisreis, 28 Febr. te Antwerpen. HOLLAND-AFRIKA LIJN ALGORAB, thuisreis, 28 Febr. 's nachts 12 uur te Antwerpen; vertrekt 2 Maart n.m. naar Rot terdam. BOSCHFONTEIN, uitreis, pass. 28 Febr. Oues sant. DIVERSE SCHEPEN AGATHA, 27 Febr van Balik Pappan te Calcutta. AMSTELSTROOM, 27 Febr. van Amst. te Londen. HONTESTROOM, 27 Febr. van Amst. te Londen. EXPORT, 28 Febr. van Delfzijl te Londen. ST. ANNALAND, 28 Febr. van Blyth te Londen. JEANNETTE, 28 Febr. van Gravesend naar Grangemouth. MIRZA, Amst. naar St. Kitts v.o., pass. 27 Febr. Bevezier. VECHTSTROOM, 27 Febr. Van Amst. te Huil. WALBORG. arr. 28 Febr. te Elseneur. MALVINA, 26 Febr. van Lissabon n. St. Kitss v.o. AGNITA, naar Ehellhaven, was 26 Febr. 1 uur 35 n.m. 165 mijlen W. van Ouessant. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard 28 Febr.: P. van Loo, timmerman en aannemer, Driewegen (Z.B.), R.c. mr, J. H. F. Bloemers. Cur. mr. C. M. Regige, Goes. Vernietigd door het Gerechtshof Amsterdam: 8 Febr.: H. W. Klos, Baarn. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slyper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Anaconda Beth. Steel Rep. Steel 359—359% 24—24 1/16 42 5/16 13% Van 4.30—5 uur Kon. Olie 358% Anaconda 24 3/16 U. S. Steel 40%40% Beth. Steel 42%42% Rep. Steel 13% Koersen voor stortingen op 2 Maart 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken f 72.31, lires f 9.39, peseta's f 11 en Turk- sche ponden f 1.43%. (Uit andere bladen) Geboren: Ch. Cooymans—Schoellen, d., St. Oedenrode; T. Coebergh—Galema, d., Oost®r" beek; L. Overing—v. Eyck, d., Eindhoven; M. Regoutv. Scheibier, d., Den Haag; D. Melis- Schoon, d., Veghel; I. Parlevliet—Laagland, d„ Voorburg; M. van EmbdenBlyboom, d„ Ba- likpapan. Overleden: L Masion, 72 jaar, Dordrecht; C. Baeten, 49 jaar, Roermond; G. Kluytman, 57 jaar, Rotterdam; H. Buize, 87 jaar, Breda. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2