STARK's SS We luisteren naar. FINANCIEN Kerkelijk leven De weerstoestand Dagfilm WOENSDAG 2 MAART 1938 Mr. dr. A. baron Röell Met zijn herstel zullen eenige weken gemoeid zijn MR. S. VAN LIER HERDACHT Plechtigheid bij den Hoogen Raad BESTRIJDING EPIDEMIEËN IN CHINA De Tweede Kamer over de te verleenen bijdrage INDISCHE SPORTVLIEGERS OP YPENBURG Vlucht Batavia—Nederland volbracht TELEVISIEDEMONSTRATIES OP DE JAARBEURS Medewerking van artisten DOOD DOOR SCHULD Hechtenisstraf van vier maanden opgelegd met &9+1. qv&chnM/ieto. Onderscheiding voor Mgr. Vesters MGR. LE BRON DE VEXELA t Plechtige uitvaart en begrafenis te Roermond EM.-P ASTOOR A. GR1SPEN t POLITIEKE DAG DER V.U. Mr. dr. E. J. Beumer over het parlement DE WIND ZAL WEER TOENEMEN Regenkansen blijven klein De Nationale Bank van België Een Amerikaansche Volkenbond IRAK EN DE VOLKENBOND Zuid-Afrika en het koloniale vraagstuk „De Unie zal Zuid-West-Afrika nooit afstaan Reclame der Engelsche Posterijen ZWEMMEN Deensche zwemsters te Groningen Ragnhild Hveger evenaart haar wereldrecord 400 meter borstcrawl SCHAATSENRIJDEN Jan Langedijk in Riga geblesseerd •6 Donderdag 3 Maart VOETBAL KAREL LOTSY TREEDT UIT DE F.I.F.A. Zes jaar vertegenwoordiger van het Nederlandsche voetbal WAAR DE WINTERSPORT WORDT BEOEFEND Sneeuwberichten uit verschil lende landen Frankrijk Zwitserland Op de vergadering van de Amsterdamseh Scheepverband Bank 16 Maart a.s. komt een voorstel aan de orde tot samenvoeging van de bank met de Eerste Nederlandsche Scheepsverband Mij. De Westlandsche Hypotheekbank is voor nemens over 1937 een dividend uit te kee- ren van 4% pCt. Over 1936 werd. het divi dend gepasseerd en over 1935 bedroeg het dividend 6 pCt. Naar de directie van Wilson en Co. ver klaarde heeft de maatschappij in Januari j.l. weder met winst gewerkt. De twee voor gaande maanden zijn verliesgevend geweest. Het Hooggerechtshof van Mexico heeft zich bij de beslissingen van de Labor Board ten gunste van de loonsverhooging bij de in Mexico werkende buitenlandsche petro- leummijen aangesloten. De petroleummijen hadden verklaard de werkzaamheden tc staken in geval van een voor haar ongunsti ge uitspraak. De North American keert een uit van 0.30 per aandeel. dividend De Canadian Pacific boekte in Januari een netto-bedrijfswinst van 557.000 tegen 913.000 in Januari 1937. De American Steel Foundries boekte in 1937 een netto-winst van 3.61 millioen te gen 2.95 millioen in 1936, overeenkomende met 2.88 tegen 2.64 per aandeel. In Chicago is de productie van eenige staalfabrieken grooter dan in December j.l. Te New York werd een beurszetel ver kocht voor 67.000, hetgeen 3000 minder is dan bij de vorige transactie. De General Motors verkocht in Januari aan overzeesche handelaren 29.855 auto's, hetgeen een stijging te zien geeft van 10.6 pCt. ten opzichte van de verkoopen in Jan. 1937. In het jaar per 31 Januari j.l. bedroe gen de verkoopen 366.373 auto's, hetgeen 12.3 pCt. meer is dan in het vorige jaar. Van president Roosevelt's a.s. boodschap aan het Congres wordt verwacht, dat deze alleen ter bestudeering zal worden voorge legd en geen nieuwe wetgevende maatre gelen zal inhouden President Roosevelt voerde besprekingen over het anti-monopolie-vraagstuk en ver klaarde hierover een boodschap tot het Congres te richten. Te New York schrijft men de economi sche reactie in de Vereen. Staten toe aan de maatregelen ter vermindering van de surplus-reserves van de Member-banks, dan de belasting op de onverdeelde winsten, waardoor de kapitaal-uitgiften werden be lemmerd, aan de mislukking der pogingen tot regeling der arbeidsverhoudingen en ten slotte aan de vrees van de zakenlieden voor regeeringsmaatregélen. De Baltimore and Ohio boekte in 1937 aan netto-ontvangsten 24.90 millioen te gen 30.18 millioen in 1936. De Illinois Central boekte in 1937 aan netto's 17.88 'millioen tegen 17.11 millioen in 1936. De Missouri Kansas Texas boekte in 1937 aan netto's 2.96 millioen tegen 4.32 millioen in 1936. De Reading Rr. boekte in 1937 aan netto's 13.85 millioen tegen 13.94 millioen in 1936. De Southern Pacific boekte in 1937 aan netto's 22.61 millioen tegen 34.01 millioen in 1936. De Wabash Rw. boekte in 1937 aan netto's 4.24 millioen tegen 6.14 millioen in 1936. 137 eerste klasse Spoorwegen in Amerika boekten in Januari aan netto-bedrijfsont- vangsten 6.91 millioen tegen 38.88 mil lioen in Januari 1937. De American Smelting and Refining keert een kwartaal-dividend uit van 0.50 per aandeel tegen 0.75 over het vorig kwartaal. Over het geheele jaar 1937 werd 5 uitge keerd tegen 4.05 het vorig jaar. Het wereld-loodverbruik, buiten de Ver eenigde Staten, bedroeg in de laatste drie maanden gemiddeld 123.145 ton per maand tegen 103.892 ton in 1936/37 en 99.271 ton in 1935/36. Het weréld-zinkverbruik, buiten Amerika, bedroeg in de laatste drie maanden ge middeld 102.743 ton per maand tegen 92.161 ton in 1936/37 en 85.106 ton in 1935/36. De dividend uitkeeringen in de Vereen. Staten bedroegen in Februari 309.97 mil lioen tegen 363.17 millioen in Februari 1937. 41 maatschappijen hebben het divi dend gepasseerd, hetgeen na Juli 1933 het grootste aantal is. De gemiddelde dagelijksche pretroleum- productie is in de afgeloopen week ten op zichte van de vorige week met 46.200 vaten gedaald tot 3.323.000 vaten. Ten opzichte van dezelfde week in het vorig jaar was er een stijging van 27.000 vaten. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96V28.97 vo rig slot 8.96 13/16); de Dollar op 1.78%— 1.78vorig slot 1.78 U/16); de Frank op 5.80—5.84 (vorig slot 5.84Va); de Belga op 30.32—30.36 (vorig slot 30.34) en de Zwitser- sche Frank op 41.47 Va—41.52 V2 vorig slot 41.52%). De Nivas verkocht 101 ton superieure sui ker en 101 ton bruine suiker voor consump tie. Het ongeval, dat den Commissaris der Ko ningin in Noordholland mr. dr. A. baron Röell Dinsdag op de Groote Markt te Haarlem is overkomen, schijnt van ernstiger aard te zijn geweest, dan aanvankelijk werd gedacht. Naar de behandelende geneesheer, dr. Koot, mededeelt, zullen met een volledig herstel nóg wel eenige weken gemoeid zijn. De Commissaris heeft een deel zijner werk zaamheden overgedragen aan mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten. De Hooge Raad is hedenmorgen in plenaire zitting bijeengekomen ter herdenking van den overleden advocaat-generaal bij dit college, mr. S. E. J. M. van Lier. Er bestond voor deze plechtige zitting zeer veel belangstelling. Nadat de president, jhr. mr. Rh. Feith, de zitting had geopend, gaf hij het woord aan den procureur-generaal, mr. L. C. Besier, die het heengaan van mr. Van Lier schetste als een grooten slag voor het parket van den Hoogen Raad. Het parket heeft een goeden vriend, die geen gemakkelijk leven heeft gehad, verloren. Spr. betuigde zijn eerbiedige deelneming aan de overgebleven familieleden. De president zeide, dat de Hooge Raad door dit overlijden niet minder is getroffen dan het parket en hij herinnerde er aan, dat mr. Van Lier den vorigen Donderdag nog met volle be langstelling aan de werkzaamheden der civiele kamer heeft deelgenomen. De president gaf een overzicht van den levensloop van mr. Van Lier, die op 51-jarigen leeftijd advocaat-generaal van den Hoogen Raad is geworden en deze hooge functie elf jaar heeft bekleed. Bescheiden en vriendelijk in den omgang, wist mr. Van Lier zich alle sympathie te verwerven en zijn dege lijke en wel doordachte conclusies deden hem al spoedig kennen als een kundig jurist, naar wiens adviezen met belangstelling werd ge luisterd. De president eindigde zijn toespraak met de verzekering, dat de Hooge Raad mr. Van Lier niet zal vergeten. Namens de balie sprak jhr. mr. E. C. U. van Doom. Het verslag der Tweede Kamer over 't wets- werp tot wijziging en verhooging van het derde hoofdstuk der rijksbegrootlng voor het dienst jaar 1938 gaven enkele leden, die een verband zagen tusschen het zenden van 'n Roode Kruis- expeditie naar Abessinië eenerzijds en het onderhavige voorstel anderzijds, als hun mee ning te kennen, dat Nederland en Nederlandsch- Indië, als zij te zamen 50.000.— over hebben voor de leniging van oorlogsgevolgen, beter zou den doen, dat geld aan te wenden om hulp te verleenen aan de burgerlijke en militaire be volking van hetgeen zij noemden het onder Christelijk bewind tegen de bolsjewisten vech tende Spanje. Vele andere leden kwamen tegen deze voor stelling van zaken op. Naar de meening dezer leden heeft niet alleen het humanitaire werk, dat de Volkenbond ook in dit opzicht verricht, aanspraak op den vollen steun van Nederland en Nederlandsch-Indië, doch wettigt ook de lig ging van laatstgenoemd gebiedsdeel alleszins de bijzondere, rechtstreeksche bijdrage, welke de regeering in uitzicht heeft gesteld. Volkomen onjuist achtten de hierbedoelde leden het, aan de waardeering, die deze daad van naastenliefde èn van zorg voor de eigen bevolking verdient, afbreuk te willen doen door politieke overwegingen in het debat te mengen, welke aan de materie geheel vreemd zijn. De Indische sportvliegers W. O. RoUs en H. A. Souman, die 19 Februari met hun Hometh-Moth-toestel van Batavia naar Nederland zijn vertrokken en die hedenoch tend te 8.24 uur van het vliegveld te Dijon startten voor de laatste etappe, zijn he denmiddag te 12.14 uur veilig en wel op het vliegburg Ypenbuxg neergestreken. Naar wij vernemen, zullen aan de Philips televisie-demonstraties op de a.s. Jaarbeurs te Utrecht de volgende artisten hun medewerking verleenen: Fientje de la Mar, Corry Vonk, May Borghols, Marietta Serie, Wim Kan, Tholen en Van Lier, Han Beuker, Johney en Jones. In den avond van 2 Augustus van het vorig jaar heeft de 24-jarige winkelier K. M. te Mid delburg met een- gehuurden auto met zoo groote snelheid gereden, dat hij in een bocht zijn stuur kwijt raakte en tegen een boom reed. M. werd bewusteloos uit den auto gehaald en zijn vriend, die naast hem zat, was zoo zwaar ge wond, dat hij ter plaatse is overleden. De Middelburgsche rechtbank heeft hem we gens het veroorzaken van dood door schuld tot een gevangenisstraf van vier maanden veroor deeld met een jaar ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen. In hooger beroep vorderde de procureur-ge neraal verhooging van deze straf tot het ma ximum van negen maanden gevangenisstraf, dezelfde straf, welke de officier van justitie te Middelburg had gerequireerd. Het Hof wees heden arrest en bracht de op gelegde straf terug tot vier maanden met in trekking van zijn rijbewijs voor den tijd van een jaar. De Britsche Regeering heeft de verdiensten van de Missionarissen van het H. Hart voor de missie van Rabaul willen erkennen door onzen landgenoot Z.H. Exc. Mgr. Vesters, apos tolisch vicaris van Rabaul, te benoemen tot kd van de orde van het Britsche Imperium. Onder groote belangstelling heeft Dinsdag te Roermond de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van den hoogeerw. heer Mgr. L. Le Bron de Vexela, oud-plebaan en deken van Roermond. In de kerk van het H. Hart werd om tien uur een pontificale Requiemmis opge dragen door Z. H. Exc. Mgr. dr. G Lemmens, bisschop van Roermond. De hoogeerw. heer G. Rhoen, deken van Roer mond, schetste in een toespraak ouder de H. Mis de groote verdiensten van den voorbeel- digen priester, die 32 jaren lang de functie heeft vervuld van deken van Roermond en ple baan der kathedraal. Mgr. Lemmens verrichtte de absoute, waarna het stoffelijk overschot ter aarde werd besteld. In den ouderdom van bijna 77 jaren is, naar de ,L. K." meldt, te Tegelen in den ouderdom van bijna 77 jaren overleden de zeereerw. heer A. J J. H. Grispen, em. pastoor der St. Mar- tinus-parochie aldaar. Albertus Johannes Josephus Hubertus Gris pen werd geboren te Weert 13 Maart 1861. Hij studeerde aan het college zijner geboorteplaats en aan de seminaries van het bisdom Roer mond en werd priester gewijd 21 Maart 1885. Reeds voor zijn priesterwijding n.l. den 5den Januari 1885 was de zeereerw. heer Grispen tot leeraar in de klassieke talen benoemd te Rol- quc, in welke functie hij meer dan 22 jaar werk zaam bleef om vervolgens den 30sten Juni 1907 te worden benoemd als pastoor te Posterholt. Hier bleef hij wederom zeven jaar en werd toen verplaatst als pastoor naar Tegelen den 24sten Juli 1914. In Oct. 1935 verkreeg hij op ziin ver zoek eervol ontslag uit dit ambt. In het kader van den politieken dag, dien het studentencorps der Vrije Universiteit ook dit jaar heeft georganiseerd, heeft Mr. Dr. E. J. Beumer het woord gevoerd over: „Het par lement en zijn taak." In het parlement wordt een beginselstrijd gestreden, aldus spr., de leden der volksverte genwoordiging verdedigen beginselen van staatsbeleid. Men verwacht van hen een prin cipieel optreden. Het gaat niet om bepleiten van bepaalde belangen, maar om het bereiken van een harmonie van de tegenstrijdige be langen op de basis van een bepaald beginsel. Van belangenvertegenwoordigers heeft men nooit veel pleizier beleefd. Belangenpartijen be derven den politieken strijd. Bovendien zijn er reeds te veel partijen. Ten onrechte meenen velen, dat, wijl de wet het hun niet verbiedt, zij ook moreel bevoegd zijn een nieuwe partij te stichten. En met zekere zelfverheffing be roemen sommigen hunner zich er op, dat zij van politiek geen verstand hebben. Op principieelen grondslag moet het parle ment zijn taak vervullen. Ter kenschetsing van die taak kan zeker niet worden gezegd, dat de volksvertegenwoordiging is de wetgevende macht. De leer van de scheiding der machten in wetgevende, uitvoerende, rechterlijke, heeft wetenschappelijk geen waarde en practisch weinig belang. Er is een wetgeving „bij de wet", maar ook bij „algemeenen maatregel van be stuur." De kroon is bekleed met uitvoerende macht, maar is ook wetgever en rechter. En ook de rechter is wetgever, zooals b.v. met be trekking tot art. 1401 van het burgerlijk wet boek duidelijk is gebleken. Er is geen bezwaar tegen de omschrijving van de volksvertegenwoordiging als een lichaam geroepen om tegenover den souverein, die door zijn ambtenaren het land bestuurt, de rechten des volks te handhaven, het bestuur te con troleeren en de voorgestelde maatregelen te toetsen aan de wetten der eeuwige rechtvaar digheid en aan de belangen van geheel het volk. Dit is bescherming van het volk, in rui mer zin genomen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiii Het hoogedrukgebied heeft zich sterk in Oos telijke richting uitgebreid en is in zijn kern nog in beteekenis toegenomen. De kern bevindt zich ten Zuid-Westen van Ierland. Van daaruit strekt de as zich in ongeveer West-Oostelijke richting tot over Zwitserland uit. Overal in dit hoogedrukgebied heerscht rustig weer, meest met onbewolkten hemel, zoodat vooral over Midden- en Zuid-Frankrijk de temperaturen vrij sterk zijn gedaald. Over de Noorsche Zee trekken voortdurend storingen West-Oost- waarts. Zoo deed de laatste storing den wind over Schotland toenemen, terwijl ook van ver schillende plaatsen neerslag wordt gemeld. Een nieuw minimum nadert bij IJsland. Over Zwe den is de vorst weer toegenomen; ook in Duitschland zijn de temperaturen gedaald. Onder invloed van de hedenmorgen over Schotland gepasseerde storing zal de wind ten onzent toenemen, vooral in het Noorden. De regenkansen blijven echter klein. Met tijdelijk betrokken tot zwaar bewolkte lucht is opklaring waarschijnlijk. Voorts mag eenige stijging van temperatuur worden ver wacht. BRUSSEL, 1 Maart. De Nationale Bank van België is gisteren in een gewone algemeene ver gadering onder voorzitterschap van den gouver neur, den heer Janssen, bijeengekomen. Tot bestuurder werd gekozen de gouverneur van Oost-Vlaanderen, Ingenbleek; tot regent de heer Laroche en tot censor de heer Mogin. WASHINGTON, 2 Maart. (D.N.B.) De regee ringen van de Dominicaansche Republiek en van Columbia hebben heden bij de Pan-Ameri- kaansche Unie een voorstel ingediend tot het vormeh van een Amerikaanschen Volkenbond. Het voorstel zal in de Pan-Amerikaanscho con ferentie, welke in December a.s. te Lima zal worden gehouden, besproken worden. De regeering van Irak heeft definitief beslo ten tot opheffing der permanente delegatie van Irak bij den Volkenbond. Het verluidt, dat deze maatregel wordt ge motiveerd als bezuiniging. Voor de bijeenkomsten van den Volkenbond zullen voortaan bijzondere gedelegeerden wor den afgevaardigd. WINDHOEK (Zuid-West-Afrika), 2 Maart (Reuter). Generaal Hertzog, de ministerpre sident der Unie van Zuid-Afrika, heeft aan een deputatie in Kaapstad medegedeeld, dat 't „koloniale vraagstuk" binnen vier jaar zal zijn opgelost. Dit werd onthuld door kolonel Hamman, den leider van de Vereenigde partij in Zuid-West- Afrika (vroeger een Duitsche kdlonie)die aan het hoofd stond van de deputatie. In een openbare vergadering te Windhoek zeide hij: Generaal Hertzog heeft ons verzekerd, dat het koloniale vraagstuk binnen vier jaar zal zijn geregeld en met dit antwoord zijn wij bijzon der ingenomen. Een ander lid der deputatie voegde hieraan toe, dat de volle omvang der besprekingen met den eersten minister thans niet kon wor den onthuld, maar, zoo zeide hij, onze toe komst is definitief verbonden met de Zuid- Afrikaansche Unie en deze zal nooit Zuid-West- Afrika afstaan. r .j"! - - PHIIIHIIIIIIIKIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIHIIIII^ De Engelsche posterijen, die in de laatste jaren een der mooiste succes- sen hebben geboekt met systematische reclame-campagnes, hebben onlangs weer een campagne gelanceerd voor g de verzending per luchtpost naar 5 Britsch-Indië. Een der chefs van het bedrijf, de heer J. H. Brebner, verklaarde: „Reclame in de advertentie-kolommen der pers blijft het voornaamste re- clame-middel in onze campagne." illlllllllillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll^ In het Helperbad te Groningen werden Dins dagavond internationale zwemwedstrijden ge organiseerd door de zwemclub „Groningen", de Groningsche dameszwemclub en de D. G. V. Brunhilde. De belangstelling was buitengewoon groot. Het hoofdnummer van den avond bestond uit de 400 meter borstcrawl, waarbij de strijd al leen ging tusschen Ragnhild Hveger en Riet van Veen. Tot op 250 meter kon de Rotterdam- sche zwemster het tempo van de Deensche we reldrecordhoudster bijhouden. Daarna zakte zij iets af, doch wist niettemin in den zeer goe den tijd van 5 min. 19 sec. aan te tikken, een tijd, welken zij nog nimmer gemaakt heeft. Deze tijd ligt slechts 3 seconden boven het Neder- landsch record van Willy den Ouden. Ragnhild Hveger werd eerste in 5 min. 8.2 sec., waarmede zij haar wereldrecord, gevestigd op 16 Januari van dit jaar te Kopenhagen, evenaarde. Jopie Waalberg wist voor de derde maal te zegevieren over Inge Soerensen en Valborg Christensen. Na Rotterdam en Amsterdam volgde thans een zege te Groningen en wel in 3 min. 1.4 sec. De 4 x 100 meter estafette werd door de Deensche ploeg in 4 min. 40 sec. gewonnen vóór de Nederlandsche met de dames Senff, Groene- weg, Stijl en Van Veen in 4 min. 47 sec. De uitslagen luiden: 400 Meter borscrawl: 1. Ragnhild Hveger, 5 min. 8.2 sec.; 2. Riet van Veen, 5 min. 19 sec. 200 Meter schoolslag: 1. Jopie Waalberg, 3 min. 1.4 sec.; 2. Inge Soerensen, 3 min. 5.4 sec.; 3. Valborg Christensen, 3 min. 6.4 sec.; 4. Jopie Stroomberg, 3 min. 8 sec.; 5. Jopie Groenedijk, 3 min. 9.2 sec. 100 Meter rugslag: 1. Nida Senff, 1 min. 17.1 sec.; 2. Birthe Ove Petersen, 1 min. 19.3 sec. 100 Meter borstcrawl: 1. Elvl Svendsen, 1 min. 9.1 sec.; 2. Gunvor Kraft, 1 min. 9.5 sec.; 3. Ali Stijl. Mej. Ronner van de zwemclub Groningen werd eerste in 1 min. 7 sec., doch had 10 sec. voorgift. 4 x 100 Meter borstcrawiestafette: 1. Dene marken met Birthe Ove Petersen, Elvi Svend sen, Gunvor Kraft en Ragnhild Hveger, 4 min. 40 sec.; 2. Nederland met de dames Senff, Groe- neweg, Stijl en Van Veen, 4 min. 47 sec. Polo heeren: Zwemclub Groningen—B.Z.Z. (Zwolle) 32. Naar wij vernemen is de bekende Nederland sche hardrijder op de schaats, Jan Langedijk, tijdens een wedstrijd over. 1500 M. te Riga ge vallen, waarbij- hij vrij ernstig aan het dij been gewond werd. Het ongeval was van dien aard, dat onze landgenoot van verdere deelne ming aan de wedstrijden in Letland heeft moe ten afzien. Ook aan de wedstrijden, welke vol gende week te Helsingfors worden gehouden en 'oede manieren, die niet uit in nerlijke beschaving voortkomen, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver- toonen. 8I -8 3- cfocbcbcbct>&cb&chcbcbci3ct3cbcbci>cl3cbcb&cbcbcbcbcbcbcb&ct)&<&cbcbct»<b&cbck&cb<Lcbd3&<fc<ixi)cbcbci3cb<k&cixbcbcb&cj3chct> HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroeporkest en solist. 11.00 Knipcursus. 11.30 Het Omroeporkest. 12.30 Gramofoonmuziek. I.30 Piano en viool. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Kniples. 3.45 Gragioloonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelspel. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.Q1O Berichten ANP. MiejCedeelingen. Eventueel Gramofoonmuziek. 8.15 Concertgebouw-orkest. (In de pau ze: Interview). 10.30 Disco-nieuws. II.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dans orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 3.00 Pianovoordracht. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Solistenconoert. 6.45 Enkrateia-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-ber. 8.15 Bidstond voor het gewas 9.45 Orgelconcert. (Om 9.55 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. lljCO12.00 GmmotoonmuzieA. Na ai- loop Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.2611.46 Gramofoonmuziek. 12.05 Het Arthur Dulay-kwintet. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.402.20 Het Gershom ParKington Kwintet. 3.35 Stedelijk Orkest Bournemouth m. m. v. soliste. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Al Collins en zijn ctasorkest. 6.20 Berichten. 7.00 Orgelspel. 7.40 Het Lonüensch Film-Symphonie- orkest. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.40 Benny -Frankel en zijn orkest, de Rhythm Brothers en solisten. 10.40 BBC-Theaterorkest m. m. v. soliste. 11.35 Bert Firman en zijn orkest. 11.5012.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 9.159.40 Gramofoonmuziek. 10.40 en 11.2o Gramofoonmuziek. 12.40 Giardino-orkest en zang. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Zang. 4.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 Operette-uitzending. KEULEN, 456 M. 8.50 Luitconcert. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 Omroeporkest. 12.35 Populair concert. 1.35 Gevarieerd concert. 3.20 Bonner Kamerorkest. 5.35 Cello en piano. 6.30 Militair orkest. 9.5511.20 Militair orkest, mandoline orkest, balalaika-orkest en de Stutt- garter Volksmusik. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Zang. 1.00 en 1.30 Omroepkleinorkest 1.50 Vervolg zang. 2.002.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 5.40 Zang en gramofoonmuziel: 6.50 en 7.23 Gramofoonmuziek. 8.2011.20 Opera „La Tosca". 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Omroepdansorkest. 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Het Internationaal Strijkkwar tet en soliste. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroeporkest, kamerkoor en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Cembalovoordracht. 10.05 Berichten. 10.2011.20 Boedapester Concertorkest. waarin Langedijk te zamen met Koops zou uit komen, zal hij niet kunnen deelnemen. Deze week keert hij, in gezelschap van Koops, naar ons land terug. Naar wij vernemen heeft de heer K. J. J. Lotsy aan den secretaris van de F. I. F. A., dr. Schricker, medegedeeld, dat hij zich op het eerstvolgend congres van dit lichaam niet meer als bestuurslid herkiesbaar zal stellen. Het congres van de F. I. F. A. wordt begin Juni a.s. vlak voor de wereldkampioenschap pen te Parijs gehouden. Op deze bijeenkomst zal Karei Lotsy zijn bestuurslidmaatschap dus neerleggen. In verband met dit feit hebben wij ons tot den heer Lotsy gewend met het verzoek ons te willen mededeelen, welke motieven hem tot dit voor Nederland zoo betreurenswaardige besluit had den geleid. „Het spijt mij ook buitengewoon", aldus de heer Lotsy, „maar ik heb dit besluit moeten ne men wegens overdrukke werkzaamheden op maatschappelijk gebied. Mijn bedanken is defi nitief. Ik liep al lang met het plan rond en nu heb ik den knoop maar doorgehakt. Ik moest wat overboord zetten, het ging zoo niet langer. Het bestuurslidmaatschap van de F. I. F. A. eischt ontzaglijk veel tijd, als men het goed wil doen. De kwesties, die op internationaal voetbalgebied behandeld worden, zijn vaak zeer ingewikkeld en het beheerschen van deze materie is nog niet zoo eenvoudig. En wat er niet al bij komt! In 1934 zat ik in de organisatiecommissie voor de wereldkampioenschappen in Italië, in 1936 werd ik ook benoemd in de commissie voor het Olym pisch voetbaltournooi te Berlijn. Een buitenstaander kan niet begrijpen, wat een arbeid er verricht wordt, alvorens alles goed loopt en iedereen tevreden is. Dat is ook dit jaar in de commissie voor de wereldkampioenschap pen te Parijs weer gebleken. Overigens blijf ik hier natuurlijk inzitten. Door mijn bedanken als F. I. F. A.-bestuurs- lid kan ik mij ook meer wijden aan mijn func ties in den K. N. V. B. en het Nederlandsch Olympisch comité", aldus besloot de heer Lotsy ons onderhoud. Karei Lotsy is in 1932 tot bestüurslid van de F. I. F. A. gekozen, in de plaats van den heer C. A. W. Hirschman. Zes jaren lang heeft hij het Nederlandsche voetbal op waardige wijze in het internationale lichaam vertegenwoordigd. Hij was de organisator van West-Europa-Cen traal Europa, den grooten wedstrijd van het vo rig jaar, welke zijn weerga niet heeft gehad op internationaal voetbalgebied. Ten gerieve van de wintersportbeoefenaars la ten wij hier sneeuwberichten uit verschillende landen volgen Argentimere-Montroc (1365 M.): sneeuwhoogte 150 c.M., sneeuwtoestand poeder. Chamonix-Mont Blanc (1035 M.)sneeuwhoogte 85 c.M., sneeuwtoestand poeder. Combloux (1000 M.): sneeuwhoogte 30 c.M., sneeuwtoestand hard. Morzine (1000 M.)sneeuwhoogte 95 c.M., sneeuwtoestand poeder. Megève (1110 M.)sneeuwhoogte 65 c.M., sneeuwtoestand hard. Pralognan (1419 M.)sneeuwhoogte 128 c.M., sneeuwtoestand poeder. I'rarion-Voza St. Gervals (1860 M.)sneeuw hoogte 210 c.M., sneeuwtoestand poeder. Revards-Aix les Bains (1450 M.)sneeuwhoogte 100 c.M.. sneeuwtoestand hard. Val d'Isere (1836 M.)sneeuwhoogte 190 c.M., sneeuwtoestand poeder. DAUPHINC: Alpe d'Huez (1860 M.)sneeuwhoogte 170 c.M., sneeuwtoestand hard. CharmantSom (1670 M.)sneeuwhoogte 170 c.M., sneeuwtoestand poeder. Montgenévrc-sur-Briandon (1860 M.)sneeuw hoogte 100 c.M., sneeuwtoestand poeder. Rccoin de Chamrouse (1630 M.)sneeuwhoogte 100 c.M.; sneeuwtoestand poeder. Villard de Lans (1050 M.)sneeuwhoogte 45 c.M., sneeuwtoestand poeder. ALPES MERIDIONALES: Auron (1600 M.)sneeuwhoogte 45 c.M., sneeuwtoestand poeder. Saint Veran (2040 M.)sneeuwhoogte 100 c.M., sneeuwtoestand poeder. BERNER OBERLAND: Adelboden: temp. 6 gr. C., zeer mooi, sneeuw hoogte ski-terrein meer dan 1 M. Beatcnberg: temp. 2 gr. C.; mooi licht be-r wolkt. Grindelwald: temperatuur 2 gr. C.; zeer mooi, 100 c.M. Gstaarl: temp. l gr. C.; bewolkt, meer dan 100 c.M. Kanderseg: temp. 6 gr. C.; mooi licht be wolkt; meer dan 100 c.M. KI. Scheidegg: temp. 6 gr. C.; zeer mooi; meer dan 100 c.M. Zweisimmen-Lenk; temp. 0 gr. C.; bewolkt, meer dan 1 M. Murren: temp. 5 gr. C.; zeer mooi; meer dan 100 c.M. GRACBUNDEN; Ai-osa: temp. 7 gr. C.; weersgesteldheid zeer mooi; sneeuwhoogte meer dan 100 c.M. Davos: temp. —14 gr. C.; bewolkt; meer dan 100 c.M. Films-Waldliaus: temp. —2 gr. C.; mooi licht bewolkt; meer dan 100 c.M. Klosters: temp. 2 gr. c.; betrokken; 100 c.M. Lcnzernente-r-arganz gr ,o\; betrokken; meer dan 100 c.M. St. Moritz: temp. 9 gr. C.; zeer mooi; 90 c.M. W A ADXLAJND-WALLIS: Caux-les-avants sur Montreux: temp. 3 gr. C.; zeer mooi; meer dan 1 M. Chateau d'Ocx: temp. 1 gr. C.; bewolkt; meer dan 1 M. Leysin; temp. 5 gr. C.; zeer mooi; meer dan 100 c.M. CEJNXKAAL-ZWITSEKLAND: Rigi: temp. 3 gr. c.; bewolkt; meer dan 100 c.M. Andermatt: temp. 6 gr. C.; zeer mooi; meer dan 100 c.M. Engelberg: temp. 0 gr. C.; bewolkt; meer dan 200 C.M. Semmering: helder of licht bewolkt, tempera tuur plus 1, poedereneeuw en harsch, sneeuw hoogte 60 c.M. Radstaedter Tauern: bewolkt, temperatuur plus 16. harsch, sneeuwhoogte 200 c.M. en hooger. llofgastein: bewolkt, temperatuur -2, poeder sneeuw en harsch, sneeuwhoogte 16 c.M. Gerlosplatte: helder of licht bewolkt, tempera tuur -6, poedersneeuw en harsch, sneeuwhoogte 100 c.M. Kitzbuehel: bewolkt, temperatuur 0, poeder sneeuw en harsch, sneeuwhoogte 60 c.M. Scefeld. bewolkt, temperatuur plus 2, zachte oude sneeuw, sneeuwhoogte 80 c.M. Hafelekar: beWolkt. temperatuur - 6, harsch, sneeuwhoogte 200 c.M. en hooger. Obergurgl: helder of licht bewolkt, tempera tuur - 6, poedersneeuw, sneeuwhoogte 150 c.M. St. Anton: helder of licht bewolkt, tempera tuur - 2, firn., sneeuwhoogte 80 c.M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6