Twee uren lange aanklacht tegen de „Trotzkisten" De verovering van Ethiopië erkend NEEN Engeland wapent zich Wat de missie in China doet Het nieuws van heden DE BAROMETER Murw en verslagen hooren 21 beklaagden toe VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 3 MAART 1938 OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIES NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten TJYi ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21050 Beschuldigd van separatisme en verraad ten behoeve van bui- tenlandsche aanvallers De Duitsche rijksweer zou hebben betaald Spionnage 99 99 IK BEN NIET SCHULDIG Krestinski de eenige die ontkent MOSKOU, 2 Maart. (Havas) Nadat de acte van beschuldiging in het ,,Trotzkisten-proces" was voor gelezen, vroeg Ulrich den 21 be klaagden, of zij schuld bekenden. Boecharin, Rykof en Jagoda ant woordden na elkander: „Ja". Onder groote sensatie sprong vervolgens echter Krestinski, de vroegere vice-commissaris van Bui tenlandsche Zaken, van zijn stoel op en schreeuwde energiek: „Neen, ik ben geen Trotzkist; neen, ik ben geen spion; neen, ik heb geen be sprekingen gevoerd met Sedof (den zoon van Trotzki)". De voorzitter interrumpeerde Krestinski hierop en herinnerde hem aan zijn in de processen- verbaal vastgelegde bekentenissen. „Neen, ik ben niet schuldig," herhaalde Krestinski. Alle andere beklaagden gaven toe schuldig te zijn. Graz vlagt ter eere van Seyss Inquart Groot gedeelte van de ambtenaren vóór het nationaal-socialisme Het arbeidsstatuut van Chautemps De Senaat verzet zich nog tegen de landbouw-wet Jagoda zou een der leiders zijn geweest van een „blok van rechtschen en Trotzkisten" Uit proces van den Negus blijkt, dat het Foreign Office erkent, dat Italië de facto Ethiopië regeert Mededeeling van een advocaat Trotzki, de verbannen mededinger van den rooden dictator Stalin Stalin, de Russische dictator, wiens leven in gevaar gébracht zou zijn Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiii^ geheel Ethiopië beheerscht, erkende de Britsche regeering, dat Italië fei telijk de regeering uitoefent in Ethiopië." Eden niet naar Washington Dienaangaande geruchten onge grond genoemd De Britsche marine bezit thans de snelste motortorpedoboot. Het vaartuig is voor zien van naar voren en naar achteren gerichte torpedo-lanceerbuizen en kan een snelheid van vijftig knoopen per uur bereiken De kosten van de uitbreiding zul len van 1937 tot 1942 1500 mil- lioen p. st. bedragen Witboek over defensie verschenen Waardeering van het Roode Kruis voor het werk der missio narissen Opofferende liefde Critiek „Critiek is gemakkelijk"zoo meent de goe-gemeente en Jan Publiek acht dan ook critiek een lichte zaak. Maar al wie in overheid staan of op eeniger- lei wijze verantwoording te dragen hébben weten, dat critiek juist een der moeilijkste en zwaarste zaken is. Want critiek uitoefenen naar eer en geweten vereischt kennis, bekwaam heid, tact en bovenal diep verant woordelijkheidsbesef. Vraag het den onderwijzer, die kinderen heeft op te voeden tot karaktervolle menschen, vraag het bestuurderen, die verant woordelijk zijn voor daden van ande ren, vraag liet den leidsman der zie len, die veel heeft weg te snoeien zij allen zullen u zeggen, hoe moeilijk het is om te schiften, te keuren, te onderkennen, te bepalen! Evenals een dokter de juiste diagnose van een ziektegeval moet vaststellen, zoo heeft de opvoeder in breeden zin pre cies te bepalen den geestelijken toe stand ten einde te kunnen wegnemen wat verkeerd is, ten einde te kunnen ontwikkelen wat gedijen moet. Bezetting van Minorca ontkend Ten aanzien van Italië weigert Chamberlain verklaringen Niet zóó, maar zo in het Poolsch Ook Polen heeft thans een spellingvraagstuk Engeland en Tsjecho- Slowakije Chamberlain handhaaft de ver klaring van Eden Von Kanya te Weenen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract stede verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MOSKOU, 2 Maart (D.N.B.). Bij den aanvang Van het proces tegen het „blok der rechtschen en Trotzkisten" te Moskou was de gerechtszaal bijna geheel gevuld met agenten en functio narissen van de Ogpoe. Voorts wordt het proces slechts bijgewoond door ongeveer twintig ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers en eenige buitenlandsche diplomaten. Om twaalf uur precies werden, bewaakt door tientallen gewapende Ogpoe-soldaten, de 21 beklaagden binnengeleid. Boecharin en vooral Rykov maakten een volkomen ver slagen indruk. Ook de andere beklaagden zagen er murw en willoos uit. Jagoda is geheel vergrijsd. Even over twaalf uur verschelen Wysjinski im de zaal, gevolgd door het hoogste militaire ge rechtshof. Als voorzitter opende Ulrich de zit ting. De omvangrijke aanklacht werd door Wys jinski voorgelezen; deze voorlezing duurde twee Volle uren. In de aanklacht tegen het „blok van recht schen en Trotzkisten" wordt volgens Tass o.m. gezegd: „Door de organen van het volkscommissariaat voor Binnenlandsche Zaken is een onderzoek ingesteld, dat heeft aangetoond, dat de beklaag den in opdracht van spionnagediensten van tegenover de Sovjet-unie vijandige buitenland sche staten een samenzweerdersgroep hebben georganiseerd onder de aanduiding „Blok van rechtschen en Trotzkisten", welke groep zich ten doel stelde de in de Sovjet-unie bestaande socia listische maatschappij- en staatsorde ten val te brengen, het kapitalisme en de macht Van de bourgeoisie in de Sovjet-unie te herstellen, de Sovjet-unie te verdeelen en daarvan af te schei den de Oekraine, Wit-Rusland, de Midden- Aziatische Republieken, Georgië, Armenië, Aser- beisjan en het kustgebied in het Verre Oosten, zulks ten gunste van bovengenoemde staten. Het „blok" vereenigde in zijn gelederen ille gale, anti-sovjetgezinde groepen Trotzkisten, rechtschen, Sinofjef-aanhangers, mensjewiki, sociaal-revolutionnairen en burgerlijke nationa listen uit de genoemde, af te scheiden, gebieden. Uit alles wordt ook bevestigd door het materiaal uit processen, die in verschillende plaatsen der Sovjet-unie gehouden zijn, o.m. het proces tegen Toechatsjefski c.s. De leden van het blok, die binnen de Sovjet-unie geen steunpunten bezaten, stel den al hun hoop uitsluitend op gewapende hulp van buitenlandsche aanvallers, die be loofd hadden deze hulp te verleenen, op voorwaarde van verdeeling van de Sovjet unie en afscheiding van de bovengenoemde gebieden. Een dusdanige overeenkomst werd vergemak kelijkt, doordat vele leidende deelnemers aan deze samenzwering sinds langen tijd agenten Waren van buitenlandsche spionnagediensten. Uit geldt vooral voor een der bezielers der samenzwering: den volksvijand Trotzki. Vastgesteld werd, dat Trotzki reeds sedert 1921 met den Duitschen spionnagedienst en sedert 1926 met de Engelsche intelligence ser vice in contact stond. Beklaagde Krestinski trad in 1921 in directe opdracht van Trotzki in contact met den Duit schen spionnagedienst. Gelijksoortige beschul digingen werden uitgebracht tegen de beklaag den Rosengolz, Rakowski, Tsjernow, Sjarango- Witsj en Grinjko. De leiders van het „blok van rechtschen en Trotzkisten", en onder hen Ry kov en Boecharin, waren volkomen op de hoogte van de spiormagecontacten van hun medewer kers en begunstigden met alle middelen de uit breiding van deze contacten. Ue overeenkomst met het „blok van recht schen en Trotzkisten" werd ook vergemakkelijkt, doordat eenige beklaagden provocateurs en agenten van, de Tsaristische geheime politie Waren. In voortdurende angst voor ontmaske ring zagen deze deelnemers aan de samen zwering hun eenige redding in het ten val brengen van de Sovjet-macht en het herstel van de macht van het grootgrondbezit en de kapi talisten. Beklaagde Bessonof heeft volgens zijn eigen bekentenis niet alleen persoonlijk onderhande lingen gevoerd met den naasten medewerker van Rosenberg van de afdeeling voor de Buitenland sche politiek der nationaal-socialistische partij, doch was ook op de hoogte van samenkomsten eh onderhandelingen van Trotzki met Hess, Jdedermeyer en prof. Haushover, met wien wrotzki tot overeenstemming kwam op de voor- Waarden, waarvan Pjatakof heeft gesproken. Ue deelnemers aan de tegen de Sovjets ge jachte samenzwering hadden zich ook in ver binding gesteld met Japan. Rakofski heeft in 1934 te Tokio de verbinding w>t stand gebracht met zekere kringen. Rakofski Vei"klaarde verder, dat Trotzki sinds einde 1926 aëent was van den Engelschen spionnagedienst. ®°k met den Poolschen spionnagedienst zouden beklaagden zich, volgens hun eigen ver klaringen, in verbinding hebben gesteld. De meeste leiders van het blok ontvingen hun instructies van Trotzki. Volgens Kres tinski zouden de betrekkingen met de Duit- ®che rijksweer reeds van 1921 dateeren. De rijksweer zou op zekere voorwaarden jaar lijks 250.000 M. als subsidie voor Trotzki c-s. hebben betaald, veelal te Berlijn, doch °°k te Moskou. .Te Berlijn zou Von Seeckt heel vaak hebben getaald. Krestinski bracht het geld persoonlijk digtf lkIos*^oll', waa1, bij het Trotzki overhan- De onderhandelingen liepen o.m. over een af scheiding van Bjelo-Rusland van de Sovjet- Unie en de stichting van een „onafhankelijk Bjelo-Rusland" onder protectoraat van Polen. De Oekraine zou aan Duitschland en het Ve^re Oosten aan Japan worden afgestaan. Op aanwijzing van den Japanschen spion nagedienst werd op het station Wolotsjajewski een goederentrein tot ontsporing gebracht, waarbij 21 personen werden gedood en 45 ge wond. Ook werden op aanwijzing van de Ja panners aanslagen gepleegd op kolenmijnen. Beklaagde Rosengolz deed mededeelingen over de bemiddeling, welke zekere ambassadeurs daarbij hadden verleend. Scheffer, de correspondent van het „Berliner Tageblatt", was als Duitsch spion opgetreden. Rykof zeide, dat zijn vrienden en hij de lei ding van de communistische partij op geweld dadige wijze hadden willen ten val brengen en besloten hadden dezen val te veroorzaken door de organisatie van opstanden van de Koelakken. Boekarin noemde Jagoda als een der moor denaars van Kirof. WEENEN, 2 Maart (Havas) Ter eere van het bezoek van Seyss Inquart is de stad Graz met vlaggen versierd. De vlaggen met een hakenkruis zijn echter ingehaald, op bevel van de autoriteiten. Het blijft rustig in de stad. In de bureaux te Graz en voor een deel ook in de bedrijven der Stiermarksche hoofdstad zijn de laatste dagen lijsten ter onderteekening gedeponeerd, met het verzoek getuigenis ten gunste van 't nationaal-socialisme af te leggen. Enkele resultaten hiervan zijn reeds bekend. In de presidentieele afdeeling van het bureau van den Landeshauptmann verklaarde 85 pro cent der ambtenaren, bij de landsboekhouding 90 procent, bij het landbouwbureau 93 procent en in de landbouwafdeeling 100 procent van de ambtenaren de nationaal-socialistische wereld beschouwing aan te hangen. PARIJS, 2 Maart. (Havas) In derde lezing heeft de Pransche Senaat het ontwerp betref fende de procedure van verzoening en arbitrage met 185 tegen 69 stemmên goedgekeurd in den tekst, die door de Senaatscommissie voor Handel en Arbeid is opgesteld. De Senaat heeft nog steeds niet toegestemd in uitbreiding van de wet op den Landbouw. De Senaat komt morgen weer biieen._. LONDEN, 2 Maart (Havas) Tijdens het proces, dat de Negus een Britsche maatschappij heeft aangedaan, ten einde een regeling te krijgen van de betaling der gelden, welke de maatschappij hem schuldig zijn, in verband met een overeenkomst over een draadlooze ver binding tusschen Engeland en Ethiopië, ver klaarde een der advocaten, dat hij het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft ge vraagd uiteen te zetten of de Britsche regeering erkende, dat de Italiaansche regeering „de facto" de regeering van Ethiopië was, en of zij erkende, dat Italië in werkelijkheid geheel Ethiopië beheerschte. De advocaat verklaarde verder, dat het Foreign Office hierop heeft ge antwoord dat: „De Britsche regeering de Italiaan sche regeering erkende als regeering „de facto" over dat deel van Ethiopië, dat zij bezet houdt. Aange zien op het oogenblik Italië practisch Verwachting: Matige, in het Noorden tijdelijk nog krachtige, meest Westelijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering S in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- H dering. De som, welke de Negus eischt, bedraagt 10.613 pond sterling. De Britsche maatschappij heeft erkend deze som schuldig te zijn, doch zij deed opmerken, dat ook de Italiaansche regeering er aanspraak op maakt, en zij is niet voornemens aan twee personen het bedrag uit te betalen. De rechter heeft nog geen beslissing ge nomen. LONDEN, 2 Maart. (Havas) Britsche diplomatieke kringen verklaren, dat het in een Engelsch blad gepubliceerde bericht, volgens hetwelk Eden binnenkort benoemd zou kunnen worden tot ambassadeur te Washington, ongegrond is. LONDEN, 2 Maart. (Beuter) Vanavond is een witboek over de Britsche defensie gepu bliceerd, waarin melding wordt gemaakt van de vorderingen in het verdedigingspro gramma. Er hebben zich, aldus het witboek, moeilijkheden voorgedaan, die echter over wonnen zijn. De defensie-ramingen voor het loopende fi- nancieele jaar voorzagen in uitgaven door de drie defensie-departementen tot een bedrag van 278.250.000 pohd sterling, waarvan tachtig mil- lioen gevonden moest worden uit het consoli dated fund. Verder was een bedrag van 5.250.000 uitge trokken voor de luchtbeschermingsplannen. Voor bet jaar 1938 zijn voorzieningen getroffen voor een totale uitgave van 343.250.000 pond sterling, waarvanmen jsich yoorstelt een_ bedrag.yan 90 millioen in het consolidated fund te vinden. Ver der wordt bijna 81 millioen voor den lucht beschermingsdienst uitgetrokken. Het laat zich aanzien, dat de bestaande defensie-programma's in 1939 meer zullen kosten dan in 1938. Hoe het in de volgende jaren met de uit gaven zal gaan, kan op het oogenblik nog niet voorzien worden, omdat het van de omstandig heden afhangt, en in het bijzonder van de mate van succes, die de pogingen der Britsche re geering tot het tot stand brengen van een ont spanning in de internationale betrekkingen zul len hebben. Onder de bestaande internationale omstan digheden moet verwacht worden, zelfs wan neer men aanneemt, dat 1939 het topjaar der defensieuitgaven zal zijn, dat de defen- siekosten over de vijf financieele jaren 1937- 1941 meer dan 1500 millioen pond sterling zullen bedragen. De groei van de vloot blijkt hieruit, dat op 1 Januari 1935 schepen tot een tonnage van 139.345 ton in aanbouw waren; op 1 Januari 1936 281.925 ton, op 1 Januari 1937 375.740 ton, op 1 Januari 1938 547.014 ton. Gedurende het op 1 April beginnende financieele jaar zullen, naar men verwacht, ongeveer zestig eenheden van alle klassen in dienst gesteld worden; zij hebben te zamen een tonnage van meer dan 130.000 ton. In 1938 zullen onder meer op stapel worden gezet: twee slagschepen, een vliegkampschip, vier zware kruisers, drie lichte kruisers, en drie duikbooten. Het witboek geeft dan een overzicht van de vorderingen, gemaakt bij de ten uitvoerlegging van het defensie-programma, en zegt onder meer, dat over vijf jaar het vlootpersoneel met ongeveer 25 procent zal zijn uitgebreid. Sinds April 1935 zijn 4500 personen toegelaten tot de opleiding voor vliegtuigbestuurder. Sedert April 1937 zijn meer dan duizend personen in 0e reserve der luchtmacht opgenomen, De correspondent van Agenta Fides seint van Sjanghai: De Zusters van Liefde van het Centrale Moe derhuis en van het Sint Jozef-ziekenhuis heb ben thans de zorg op zich genomen van vijf kampen voor vluchtelingen. Zij hebben afzon derlijke afdeelingen gesticht voor ziekenverple ging, kraamvrouwen, ouden van dagen en ze hebben zelfs een kleine school opgericht. Twee religieuzen zijn voorts belast met de be hartiging van de geestelijke belangen van de bewoners van het groote kamp, waar 4500 vluch telingen, dank zij de goede zorgen van het leger des Heils zijn ondergebracht. De religieu zen mogen hier in volle vrijheid werken: iederen middag komen deze zusters om de zieken te bezoeken, aan de stervenden 't H. Doopsel toe te dienen en aan de kinderen onderwijs te geven. Weer andere zusters zijn in de Jacquinot-linie werkzaam (de neutrale zone te Sjanghai aldus genoemd naar pater Jacquinot S.J.) waar zij een kraaminrichting, een ziekenhuis en een ge sticht voor verlaten kinderen in stand houden. In een afzonderlijk hospitaal warden de be smettelijke zieken verpleegd. Het prachtige werk dat door de missionarissen ten bate der lijdende menschheid wordt ver richt heeft weerklank gevonden bij Mr. Moss, vice-president van het Internationale Roode Kruis van China, die aan de missies van Soetsjang en Kaifeng een bedrag van respectie velijk 2000 en 5000 dollar deed toekomen. Alleen de missie van Kaifeng verzorgt iederen dag 10.000 vluchtelingen. Het Nationale Katholieke Comité voor Hulp verleening aan de slachtoffers van den oorlog heeft 12.000 dollar geschonken. Een treffend voorbeeld gaven de Seminaristen van Kongmoon: op hun toch reeds zoo karige maaltijden wisten zij nog een dusdanige ver sobering toe te passen, dat zij een bedrag van 100 dollar voor hun ongelukkige landgenooten konden afzonderen. Ook de grijze missie-bisschop Mgr. Otto van de Congregatie van Scheut, die reeds 72 jaar in de missie werkzaam is, waarvan 47 jaar als Bisschop, heeft in zijn hospitaal, waar plaats is voor 150 patiënten, meer dan 300 zieke vluch telingen opgenomen. Zeer veel Chineezen vra gen, voordat ze het hospitaal verlaten, om het H. Doopsel te mogen ontvangen, omdat zij eer bied hebben voor den godsdienst waarvan de bedienaren de leer ook werkelijk in practijk brengen. Twee uur lang duurde de acte van beschuldi ging in het jongste Trotzkisten-proces te Mos kan. Krestinski was de eenige, die energiek ont kende. Het witboek over de uitbreiding der Britsche bewapening is verschenen. Officieel werd ontkend, dat Queido de Llano de geïncrimeineerde woorden over Gibraltar gesproken heeft. Het Britsche kabinet besprak de instructies, mee te geven aan den Britschen ambassadeur le Ilome. üs. Niemoeller zou bij het verlaten van de gevangenis opnieuw gearresteerd zijn. De Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken is te Weenen aangekomen. Bü verordening van Hitier zijn generaal Von Brauchitsch en admiraal Raeder benoemd tot minister. Tegengesproken wordt, dat Eden Britsch am bassadeur te Washington zou worden. Begrooting van Buitenlandsche Zaken door de Eerste Kamer z.h.st. goedgekeurd. Indisch debat voortgezet in de Tweede Kamer. Dr. Henri Polak moet terechtstaan wegens be- leediging van een volksgroep. Beurs van New York: Stemming gedrukt. O t LONDEN, 2 Maart (Havas) In 't Britsche Lagerhuis heeft Chamberlain ontkennend geant woord op de vraag van 't Labourlid Wegdwood Benn, of onderhandelingen gevoerd werden met de Fransche en Spaansche regeering over een bezetting van Minorca, totdat de Italianen Ma jorca zullen hebben ontruimd. Op nadere vragen antwoordde Chamberlain, dat hij niet geneigd was zich te voren vast te leggen ten opzichte van de besprekingen met Italië. WARSCHAU, 2 Maart. De Poolsche minis ter van Onderwijs heeft besloten tot het in voeren van een nieuwe spelling, opgesteld door dr. S. Jodlofski en professor W. Stoszicki. Deze nieuwe spelling ondervindt reeds thans een grooten tegenstand. Vierhonderd intellectueelen hebben een genootschap van taaiverdedigers opgericht, welke de nieuwe spelling als ver warrend en hinderlijk aanduiden. Zij wenschen de oude schrijfwijze van 1918 terug, ingevoerd bij de hergeboorte van Polen. LONDEN, 2 Maart (Havas). In het Britsche Lagerhuis heeft de Labour-afgevaardigde Hen derson, Chamberlain de volgende vraag ge steld: „Is de minister-president, met het oog op de verklaring van Delbos, volgens welke Frankrijk Tsjecho-Slowakije te hulp zou komen, indien dat land door Duitschland aou worden aangevallen, bereid te verzekeren, dat de Brit sche regeering krachtens artikel 16 Frankrijk en Tsjecho-Slowakije in dat geval zou bijstaan?" Chamberlain antwoordde: „De houding van ons land, in het bijzonder met betrekking tot Midden-Europa, is op 25 Juni 1937 door Eden in *het Lagerhuis uiteengezet. Ik heb daaraan niets toe te voegen." In de rede, waarop Chamberlain zinspeelde, had Eden gezegd: „Wij zouden de gebeurtenis sen in Midden-Europa, evenmin als elders, langs ons heen kunnen laten gaan, gezien de situatie, waarin wij ons bevinden. Het belang, dat wij in den vrede stellen, is een universeel belang." WEENEN, 2 Maart.' (Havas) De Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ka nya, is vanmiddag te Weenen aangekomen. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 771.1 .Vorige stand 773.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1