De ramp aan boord van de „Petrakis Nomikos" Wegen der Fransche politiek £in Lsqne FLANDIN EN REYNAULD RIJKSKEUR... DONDERDAG 3 MAART 1938 Conclusies van het onderzoek Gevaarlijke leidingen f 28.000 verduisterd Drang naar eenheid groeiende VlCKS y^-TRO-HOL Kerkelijk leven De nestor der Missie bisschoppen overleden De oorzaak gelegen in de aanwe zigheid van licht vlambare Haifa-crudo-oïl in de bunkerruimte Niet aan alle eischen voldaan VACATURES HOOGEN RAAD Benoeming van tijdelijke advo caten-generaal Ctoyd 'Criextino Jtafia Ctdriatica Ztrrenia LISSONE v - LINDEMAN VERBODEN LEZING Vrijmetselaars en Joden achtten zich gekrenkt BESTRIJDING EPIDEMIEËN IN CHINA ONZE BOTER SMAAKTE NIET BEST Oorzaak wordt gezocht in het voedsel HOFBERICHT Haarlemsche verzekeringsagent tot 1 y2 jaar veroordeeld NIET STRAFBAAR VERKLAARD 36 jaar trouwe dienst Eén beproefd e methode om verkoudheden te bestrijden Voorkom VlRKOUDHtDtN BUITENLANDSCH OVERZICHT VtKHOUU""-- ienvluj VOORLOOPIG NOG HELDER WEER Later zal echter eenige bewolking optreden ACTIVITEIT DER GEHEIME RADIO-ZENDERS Installatie en bescheiden in beslag genomen KOKEND WATER OVER HET LICHAAM GARBO EN STOKOWSKI 62 jaar aan één stuk in de missie werkzaam PASTOOR C. VERSTAPPEN t PATER C. NELISSEN t MGR. VERHOEKX IN INDIË PACHTBUREAU GELDERLAND SAMENGESTELD De „Gelderland" van Ponta Delgada vertrokken In aansluiting op de openbare zit ting van den Raad voor de Scheep vaart van 1 I Februari, toen de raad zich heeft bezig gehouden met het onderzoek naar de ontploffing aan boord van het Grieksche tankschip ..Petrakis Nomikos" en een elftal ge tuigen en deskundigen werd gehoord, heeft in de openbare zitting van he denmiddag de inspecteur-generaal van de scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaff, die in verband met het gevorderde uur en het vele materiaal, dat de verhooTen op 1 1 Februari hadden opgeleverd, toen niet meer aan het woord kon komen, conclusie genomen. Duidelijk is bij het voorgevallene weer eens naar voren gekomen, welke gevaren de licht ontvlambare vloeistoffen medebrengen, al moge reeds dadelijk daarbij worden vermeld, dat op een Nederlandsch schip, ingericht volgens de voorschriften van de schepenwet, deze ramp vermoedelijk piet had kunnen gebeuren. Waar echter in de Nederlandsche havens ook andere dan Nederlandsche schepen komen, was het van veel belang nauwkeurig na te gaan, wat de oorzaak van de ramp kan zijn geweest, om zich tegen de mogelijke gevaren te kunnen wapenen. Al het verzamelde materiaal geeft naar de meening van den inspecteur- generaal duidelijk aan, dat de oor zaak van de ramp gelegen is in de omstandigheid, dat in de bunker ruimte van het schip een vrij groote hoeveelheid Haifa-crude-oil, welke een laag vlampunt heeft, aanwezig De eerste explosie is, zulks kan wel als vaststaand aangenomen worden, ontstaan, doordat er, hetzij bij het werken met punt- ijzers, hetzij door stooten van den luchtkoker, die verwijderd werd, hetzij door de vlam van den snijbrander die heel goed even van richting veranderd kan zijn ter hoogte van het hoofddek een lekje of een gaatje is ont staan in den achterwand van den dwarsbunker of in den zijwand van den zijbunker, dan wel doordat er reeds tevoren een lekje in een bun- kerwand aanwezig was. De hitte van de vlam van den brander heeft middellijk of onmid dellijk den uit de Haifa-crude-oil ontstanen damp ontstoken en de eerste explosie in den bunker aan stuurboord, ter hoogte van het bovendek, ingeleid. De tweede explosie is een gevolg ge weest van den brand, welke op de eerste ex plosie volgde. Hoe de Haifa-crude, dézelfde soort olie. welke tot Rouaan in de ladingtanks vervoerd was, in de bunkers is gekomen, is niet met zekerheid vast komen te staan. Wel is geble ken, dat op dit Grieksche schip door de in richting der leidingen zeer gemakkelijk vloei stoffen uit de ladingtanks naar de bunkers gepompt konden worden. Een dergelijke in richting der leidingen is op Nederlandsche schepen sedert 1932, dank zij de wettelijke voor schriften dienaangaande, niet mogelijk. De „Petrakis Nomikos" is echter een oud schip. Dergelijke leidingen werden destijds veel gemaakt, daar zij ook wel voordeelen hebben. Eerst later, toen meer inzicht in het daaraan verbonden gevaar verkregen is, werden deze leidingen door de particuliere onderzoekings- bureaux verboden, doch volgens de algemeen geldende voorschriften zijn nieuwe bepalingen zonder terugwerkende kracht. Bij den geheelen gang van zaken van de binnenkomst in den Nieuwen Waterweg tot het oogenblik van de ramp hebben naar het oordeel van den inspecteur-generaal sommige der verantwoordelijke instanties niet die maatregelen getroffen welke met betrekking op den aard van het schip en de vervoerde lading volgens de geldende voorschriften en de elders bestaande goede praktijk genomen hadden moeten worden. De loods, die het schip den Nieuwen Water weg binnenbracht, had volgens de voorschrif ten de vlag moeten doen hijsehen, aangevend, dat het schip niet gasvrij was. Een certificaat betreffende de ontgassing kon toch niet wor den getoond. Hy heeft echter op gezag van den kapitein aangenomen, dat het schip gas vrij was. De handelwijze van den zeeloods is echter begrijpelijk, omdat uit zee komende tanksche pen meestal op zee ontgast zijn en dan niet in het bezit kunnen zijn van papieren. Deze fout heeft echter, voor wat de ramp betreft, geen bijzondere beteekenis. Immers zou bij het tweede onderzoek op 29 October 1936 toch de crude-oil in de bunkers niet gevonden zijn, zoodat de ramp even goed had kunnen geschieden. Het laboratorium, dat de opdracht kreeg de ladingtanks te onderzoeken, heeft zich blijkbaar angstvallig tot deze opdracht beperkt. Indien van den opdrachtgever, dan wel van het laboratorium het initiatief waro uitgegaan om een, zij 't ook maar een summier onderzoek in de zomertanks 1 in te stellen, zou de damp van Haifa-crude in de zomertanks ontdekt zijn. Over het afgegeven certificaat van gasvrijheid merkte de heer van 't Haaff op, dat een certifi caat, waarbij voor de meeste tanks is ingevuld „practically gasfree" en voor enkele tanks „ge sloten" en waarbij onderaan nog is bijgeschre ven, dat verschillende ruimten om. de koffer- dammen crude-oil bevatten, voor niet bijzonder deskundigen misleidend is. Zulk een certificaat behoort niet afgegeven te worden. Volgens de ontwerpvoorschriften van de benzinecommissie zal zulks dan ook niet toegestaan zijn. De inspecteur-generaal sprak de hoop uit, dat de autoriteiten van het rijk en van gemeenten, die het toezicht houden op plaatsen, waar zulke herstellingen worden verricht, zich van de ont worpen voorschriften van de benzinecommissie 1927 op de hoogte stellen en deze in afwachting van een algemeene rijksregeling in toepassing brengen, zooals in sommige gemeenten, o.a, te Rotterdam, geschiedt. De heer van 't Haaff besloot zijn beschou wingen met het uitspreken van de hoop, dat spoedig een algemeen geldende regeling zal worden ingevoerd, die, met behoud van de noodige soepelheid voor een goede uitvoe ring van het scheepsreparatiebedrijf, vol doende waarborgen biedt voor de veiligheid van de opvarenden en de arbeiders der werven. De raad zal later uitspraak doen. Door het overlijden van Mr. S. E. J. M. van Lier, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad en het komend afscheid van den procureur-ge neraal, Mr. L. C. Besier, is de president van den Hoogen Raad voornemens, met toepassing van art. 6 van de wet op de rechterlijke orga nisatie, één of meer raadsleden tot waarne mend advocaat-generaal te benoemen ter ver lichting van de taak van het parket. De kaiiaansche lijnen INDEMAN worden tham alt genera al-agenten voor Nederland vertegenwoordigd door Reiibureaux Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Deventer, Eindhoven, Enschede, Groningen, Haarlem, Hilversum, Leeuwarden, Leiden, Rotterdam, Utrecht, Zeist Woensdagavond zou de heer Nijsse uit Rot terdam te Leiden een lezing met lantaarn plaatjes houden, getiteld: De geheimen der vrijmetselarij. Gesproken zou o.m. worden over den geheimen ritus en het wezen van de vrij metselarij, haar karakter dat staatsgevaarlijk zou zijn en haar betrekkingen tot het joden dom. Dezelfde lezing was een avond te voren in Den Haag gehouden, waar zij zoowel van jood- sche zijde als van de zijde van de vrijmetselarij zooveel verontwaardiging had gewekt. Daar de lezing in een zaal der gemeente zou worden gehouden, vroeg de commissaris van politie eerst het manuscript van de lezing ter Inzage. Toen de spreker echter Woensdagavond zijn bescheiden terug kwam halen, werd hem mee gedeeld, dat het manuscript en de foto's die daarbij hoorden, op last van den procureur- generaal in Den Haag in beslag waren geno men, omdat zij als stukken van overtuiging moeten dienen bij het onderzoek naar klachten, die in Den Haag waren binnengekomen. De lezing kon dus niet doorgaan. De minister van Buitenlandsche Zaken zegt in een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het derde hoofd stuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938 (bestrijding van epidemieën in China): De redenen, op grond waarvan.de regeering aanleiding aanwezig acht tot een geldelijke bij drage ter bestrijding van de epidemieën in China, zün in de memorie van toelichting uit eengezet. Het verheugt den minister, dat vele leden met het voorstel kunnen Instemmen. Op de meening van enkele leden, die, zonder eenige nadere adstructie, twijfel uitspreken aan den ernst der gegeven argumentatie en mee- nen, dat het geld beter voor een hun bijzonder ter harte gaand doel zou zijn aangewend, wenscht de minister niet in te gaan. Men schrijft ons: De toelating van het gebruikelijke botercon- tingent uit Nederland ln Engeland heeft, naar wij vernamen, den laatsten tijd niet zoo'n vlot verloop. Bij de laatste afleveringen hebben n.l. Engelsche afnemers de klacht geuit, dat groote hoeveelheden boter een zuren reuk en smaak hebben, waarbij men niet verzuimd schijnt te hebben, er de Nederlandsche leveranciers op opmerkzaam te maken, dat de Hollandsche bo ter op deze wijze gemakkelijk door de Deensche, hoewel deze zuurder is, van de Engelsche markt verdrongen zal kunnen worden. Bij het monsteronderzoek schijnt het ook al voorgekomen te zijn, o.a. te Zutfen, dat men de boter aan de fabrieken heeft teruggezonden. Omtrent de oorzaak van het euvel vernamen wij, dat men ln bepaalde streken van het land het op stal staande vee heeft gevoederd met voedsel, dat met zuren was bewerkt. Dit schijnt niet voldoende deskundig te zijn gebeurd, zoo dat de melk en uiteindelijk de boter een zuren smaak en lucht hebben aangenomen. De En gelsche afnemers hebben hiertegen, om redenen van koopmanschap, geprotesteerd. Aan ver schillende zuivelboeren is reeds de raad gegeven, dat zij hun vee niet meer met gezuurd kuilvoer moeten voederen. H.M. de Koningin heeft Woensdagmiddag audiëntie verleend aan verschillende civiele hee- ren uit het geheele land, die aan Hoogstdezelve werden voorgesteld. De Haarlemsche Rechtbank heeft 'hedenmor gen uitspraak gedaan ln de zaak tegen den 53- jarigen Haarlemschen agent van de Alg. Frie- sche Levensverzekeringsmij. te Leeuwarden, verdacht van verduistering van ongeveer f 28.000. De agent had het doen voorkomen of polis houders een leening op hun polis wilden sluiten en vulde de daartoe benoodlgde papieren zelf in, welke hij dan van valsche handteekeningen voorzag. Op die wijze wist hij zich eenige jaren allerlei bedragen toe te eigenen. De verduiste ringen kwamen uit toen een polishouder inder daad een leening op zijn polis wilde sluiten en zich rechtstreeks tot de Maatschappij wendde. Hem werd geantwoord dat hij reeds een leening op zijn polis gesloten had, hetgeen natuurlijk door den polishouder werd tegengesproken. Bij het daarop volgend onderzoek ontdekte men de fraude. De Officier van Justitie eischte VA jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. G. H. Roeffen, pleit te clementie. De rechtbank heeft hedenmorgen den agent tot VA jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. C. F. A. F., stoffeerder te Amsterdam, zou zich, toen hij zich onder Nijkerk ln een trein bevond, beleedigend hebben uitgelaten over het Open baar Gezag en over den Minister-President. De Officier van Justitie eischte tegen hem een ge vangenisstraf van drie maanden en de Politie rechter te Zwolle veroordeelde hem tot twee maanden. De veroordeelde kwam hiertegen ln hooger beroep en het Gerechtshof te Arnhem heeft thans het vonnis van den Politierechter ver nietigd, den verdachte ter zake van het ten laste- gelegde niet strafbaar verklaard en hem gedeeltelijk van rechtsvervolging ontslagen, ge deeltelijk het Openbaar Ministerie niet ont vankelijk verklaard in de ingestelde strafver volging. Zaterdag 5 Maart zal de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt aan den adjudant-onderofficier-administrateur J. H. Leeters, van het 17e regiment infanterie en werkzaam ten bureele van den indeellngs- dlstrictscömmandant te 's Hertogenbosch. De uitreiking zal geschieden door den indeelings- districtscommandant, luitenant-kolonel J. Polvliet. Maarschalk Graziani is ie Rome teruggekeerd, waar hij door Mussolini werd begroet Wii het e< Frankrijk heeft tegenwoordig iets sfinx achtigs, Men schouwt er naar, maar vindt geen antwoord op verschillende kwesties. Telkens gaan er geruchten, dat Chautemps het regeeren moede Is en dat Delbos het lot van Eden zou willen deelen. Er gaan geruchten, dat Chautemps het met het oog op de buiten landsche toestanden taktischer vindt, over een kwestie van binnenlandsche politiek te vallen. Bij de behandeling van het Wetboek van den Arbeid zou er wel een aanleiding te vinden zijn. Er dreigde reeds een conflict over dezen charter tusschen Senaat en Kamer. Maar het schijnt, dat, althans voorloopig, de Kamer niet geneigd is, Chautemps te laten vallen. Het uitstel van de behandeling van het door de Kamer geamen deerde ontwerp op het statuut van den arbeid moest voor de regeering in gunstigen zin wor den uitgelegd. De koorts in het parlement is verminderd, zoo niet geweken. Dank zij de In schikkelijkheid der Kamer zijn de geschilpun ten tusschen Senaat en Kamer elkander gena derd. Er gaan geruchten, dat de communisten niet rouwig zouden zijn, als de regeering viel, want zij hopen dan in staat te zijn eindelijk beslag te kunnen leggen op eenige minister zetels, wat echter niet past in de kraam der socialisten, die ln hun hart niets moeten hebben van communistischen cellenbouw in de regee ring. En tenslotte gaan er geruchten, dat de radicaal-socialisten, die het liefst niets met dc communisten te doen hebben, het „staatssocia lisme" van Chautemps maar slikken en de so cialisten, hoevtel ongaarne, bijstaan by het snel tot stand komen van het Wetboek van den Ar beid, wat ook gebeurd is, want de Kamer nam het reeds aan. Tijdens het debat over de buitenlandsche politiek heeft Flandin getracht zich op den voorgrond te plaatsen en zich te pre senteeren als den geschiktsten opvolger van Chautemps. Hij poogde dit vooral te doen door het inaugureeren van een nieuwe politiek, die der toenadering. Hij trad in het voetspoor var. Chamberlain en wilde de Kamer overtuigen, dat het opgeven van de traditioneele politiek van de collectieve veiligheid, van het Volken bondspact, van vriendschappen en bondgenoot schappen onder de huidige omstandigheden het beste voor Frankrijk zou zijn. HU zelf had reeds een begin gemaakt met de nieuwe politiek door besprekingen te houden te Berlijn, De wijze, waarop hij zijn ideeën in het parlement verdedigde, was echter al heel ongelukkig en onhandig. HU wilde het namelijk doen voor komen, dat hij ai jaren overtuigd was, dat de Volkenbond, en collectieve veiligheid vrijwel overwonnen standpunten waren geworden, dat hU, als vroegere minister-president, reeds de toenadering, vooral tot Duitschland, had gewild, maar dat anderen hem daarbU ln den weg had den gestaan. Het is te begrUpen, dat de door gewinterde Fransche parlementariërs hier di rect de kans zagen, om Flandin, die, evenals de meeste Fransche politiel, nog al last heeft van oude plunje, aan te grijpen. ZU Heten het niet na. Dat Flandin's opvattingen van nu an ders zün dan die welke hU vier jaren geleden als minister huldigde, mag men niet als erger lijk betrachten. Ook voor de politiek geldt: wie stil blUft staan blijft achter. Ontwikkeling, evo lutie is noodzakelyk. Flandin heeft de evolutie van den tUd medegemaakt, die zoovelen, ja hee- le volken hebben doorgemaakt. Waarom kwam hU daar niet voor uit? Het was in ieder geval onhandig, zijn veranderd inzicht te negeeren en er mede te pralen, dat hU eigenlijk al jaren lang heeft gestaan op het standpunt van de toenaderingspolitiek. De bewijzen, dat dit on juist is, liggen overal in zUn oude plunje te kijk. Heeft hij kans gehad om de opvolger van Chau temps te worden, wat, gezien de Fransche Volks frontverhoudingen, zéér, zéér twijfelachtig is, dan lijkt zUn kans tengevolge van zijn eigen optreden verkeken. Het is eigenlijk meer dan voorbarig te gis sen wie de mogelijke opvolger van Chautemps zal worden, nu deze weer, willens of onwillens, vaster ln het regeerlngs- zadel zit. Maar het is toch goed, gezien de grilligheid der Fransche parlementaire politiek, te reglstreeren, dat de naam van Reynauld sterk op den voorgrond is gekomen. Zijn rede in de Kamer bU de begrootingsdebatten werd een succes, dat Flandin geheel overschaduwde. Reynauld behoort tot het Centrum, maar tot den linkervleugel. Tijdens de laatste minlste- rieele crisis bood Leon Blum hem een porte feuille aan. Reynauld wilde deze wel acceptee ren, maar onder voorwaarde, dat de rechtsche afgevaardigde Marin eveneens ln het kabinet zou worden opgenomen. Hij verlangde een meer derheid van de communisten af tot de rechter zijde toe. Daardoor zou dan een nationaal front tot stand zijn gekomen. Deze proef wilde Blum echter niet nemen. Zij zou ook stellig niet ge lukt zijn. Het is mogelijk, dat binnen korter of langer tijd onder Reynauld Iets dergelijks wei zou kunnen gelukken. Dit hangt in de eerste plaats echter af van de ontwikkeling van den buitenlandschen politieken toestand, maar te vens hangt dit af van de omstandigheid, of ln het Fransche volk het besef zal blijven groeien aan het groeien Is het reeds, dat het nood zakelijk is tot éénheid te komen, tot eenheid, die het land zijn kracht en zelfvertrouwen moet hergeven en het moet lelden naar grootere krachtsinspanning. Reynauld zou dan de man kunnen zijn, die daarbij de leiding nam. Chau temps is daar zeker de man niet voor, gebonden als zijn handen zijn door het Volksfront. Hij kan nog maar alleen de meeningsverschillen overpleisteren, maar ze niet oplossen. En dat is niet voldoende voor Frankrijk in het huidige, .gistende wereldgebeuren. - - HET BEWIJS: Deze twee producten werden beproefd bij 17.353 menschen. 37 Doctoren en 512 andere controleurs hebben de resultaten nagegaan. Zij con stateerden, dat zij, die, zoodra dit noc^ig was. Vicks Va-tro-nol of Vicks VapoRub gebruikten, minder dan de helft aan ziektedagen door verkoudheden hadden, dan diegenen, die verkoudheden op hun gewone manier behandelden. ÉUillllllllllllll HiiiiiiiiiiiiiiH Toen de achterlichtjes kwamen E= Op de fietsen, dat was werk! Streng werd alles voorgeschreven, S En men eischte zelfs: Rijksmerk! S Had je jaren reeds zoo'n lichtje, Dat nog nimmer had gefaald, s 't Moest er af; rijkskeur moest 't wezen, H En opnieuw moest er betaald. Nou, enfin, hier hielp geen mopp'ren, s Want de wet is eenmaal wet, H En mülioenen rijkskeurlichtjes Si Werden stevig vastgezet. s 'k Wil nu niet iets los beweren, Waar 'k mijn mond voorbij mee praat, EE Maar ik vraag slechts: kijkt u nu eens g 's Avonds om u heen, op straat. Hoeveel brave Nederlanders g Fietsen dan heel rustig voort EE In de vaste overtuiging Dat nu alles is als 't hoort s Maar: hoe vele lampjes weig'ren, Oók die goed zijn gemonteerd, Oók die 't stempel: rijkskeur hebben, Ja, j ui st die, naar wordt beweerd! Nu zou 'k één ding willen vragen: Hopelijk is 't niet brutaal Wie krijgt voor zoo'n rijkskeurlichtje, H Dat 't niet doet, proces-verbaal? HERMAN KRAMER I illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillli De as van het hoogedruk-gebled heeft zich een weinig naar het Zuiden verplaatst, terwijl de kern in Oostelijke richting trok en thans over Midden-Frankrijk is gelegen. Het weer in dit hoogedrukgebied, dat geheel Frankrijk, het Zuiden van de Britsche eilanden en Zuid- West-Duitschland beslaat, is helder met be trekkelijk zwakken wind, zoodat de nachtelijke minima nog vrij laag w'aren. Over de Noorde lijke helft van het waarnemingsgebied blijft de activiteit der storingen nog aanhouden. Over Schotland en langs de Noorsche kust heerscher. krachtige tot stormachtige winden, terwijl tal van plaatsen regen of sneeuw melden. Over Noord-Zweden en Finland Is de vorst weer tot streng toegenomen. Er mag verwacht worden, dat de kern van het hoogedruk-gebied zich met vrij groote snelheid naar Centraal-Europa beweegt. Dientengevolge is ten onzent naar Zuid krimpende wind te wachten. Het blijft aanvankelijk nog helder, terwijl later eenige toeneming van de bewolking waar schijnlijk is. Ofschoon tot tweemaal toe een geheime zend- installatle Is in beslag genomen, gaat de clan destiene uitzending van den algemeen bekend geworden Hengeloschen „Nachtegaal" rustig door. Hierin hebben justitie en politie aanlei ding gezien tot het instellen van een uitgebreid onderzoek ten huize van J. P. aan den Krab- benbosweg, die tot in wijden omtrek als de „ge heime zender" naam heeft gemaakt. Aan dit onderzoek namen deel de rechter-commissaris en de officier van justitie te Almelo, de com missaris van politie te Hengelo en een aantal rechercheurs, agenten en ambtenaren van de P.T.T. Men trof inderdaad een geheime zend- installatle aan, die onder een divan verborgen was en verschillende bescheiden, die betrekking bleken te hebben op de clandestiene uitzendin gen. Een en ander werd ln beslag genomen. De 44-jarige mej. W. V. uit de Van Swinden- straat te 's Gravenhage heeft Woensdagavond bij het verplaatsen van een emmer kokend water dit water over het lichaam gekregen. Zij werd met ernstige brandwonden naar het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. De consul van Zweden te Napels heeft ont kend, dat Greta Garbo en de dirigent Leopold Stokowski, die sinds eenige dagen te Ravello nabij Sorrento vertoeven, reeds gehuwd zUn, of de komende dagen in het huwelijk zouden tre den. Als vertegenwoordiger van Zweden zou de consul van zulk een voornemen ln kennis moe ten zijn gesteld, wegens wetteiyke voorschriften. Hy heeft echter geen enkele desbetreffende mededeeling gekregen. De consul voegde hieraan toe, dat men zich niet al te sterk er over moet verwonderen, dat Greta Garbo zich met den musicus Stokowski in Ravello bevindt, omdat het hier een oude vriendschap betreft, welke in den loop der jaren is versterkt. Zij wonen te Ravello ln de prach tige villa van Cimbrone, welke gewoonlijk voor touristen open staat, maar thans gesloten ls, om de actrice volkomen rust te verschaffen en haar te vrijwaren '♦oor de nieuwsgierigheid en de onbescheidenheid van het publiek. De wereld kan dus weer gerust zyn voor een poos, tot nieuwe berichten de vorige nogmaals zullen tegenspreken of bevestigen. Laten we hopen dat het Heelal niet te zeer geschokt zal worden. In het Missiehuis Sparrendaai te Vught werd Woensdag bericht ontvangen, dat Mgr. Otto, oud-Apostolisch Vicaris van Kansoe, China, de oudste der Missie-Bisschoppen van de Missio narissen van Scheut en wellicht van de geheele wereld, 26 Februari O. op byna 88-jarigen leef tijd is overleden. Hubertus Otto, wiens vader Nederlander was, werd geboren te Brussel 12 September 1850. Na zijn Intrede ln de Missie-Congregatie van Scheut deed hij zijn philosofische en theolo gische studies te Rome, werd in 1873 priester gewyd en vertrok 28 Februari 1876 naar China, waar hy, zonder ooit naar Europa terug te keeren, 62 jaren werkzaam is geweest. In 1891 volgde hij als Apostolisch Vicaris van Kansoe den lateren martelaar Mgr. Hamer op, die toen Apostolisch Vicaris werd van het nieuw-opge- richte Vicariaat Ortos, Z.W. Mongolië. Wegens zyn hoogen leeftyd vroeg Mgr. Otto In 1919 zijn ontslag aan, en was sindsdien nog bijna 20 jaren met veel vrucht werkzaam al.' eenvoudig missionaris. In den leeftyd van 75 jaar in Woensdag te Reusel overleden, na Dinsdag voorzien te zyn van de Heilige Sacramenten der Stervenden pastoor C. P. Verstappen, em.-deken van Bla- del. Pastoor Verstappen werd geboren in 1862 en priester gewijd in 1886. Hetzelfde jaar volgde züu benoeming tot as sistent te Goirle. In 1889 werd hy kapelaan te Zevenbergen en den 17den Juli 1906 pastoor te Reusel. In 1917 werd hij deken te Bladel, uit welke functie hem vorig jaar ontslag werd verleend. 11 av ïauii.' In het Missiehuis der Paters Assumptlonlster» te Bokstel ls na een kortstondige ziekte, doch tydlg voorzien van de genademiddelen der H. Kerk, overleden pater Chrétien Nelissen uit Merkelbeek, sinds 13 jaar verbonden als leeraar aan de school van het missiehuis. BATAVIA, 3 Maart. (Aneta.) Met de „Dem- po" is hier aangekomen Mgr. Verhoekx, Apos tolisch Prefect van Soerabaja, die verwelkomd werd door den waarnemend prefect te Soera baja, de pastoors Zoetmulder, Van der Duyl en Jansen, benevens door vooraanstaande ka tholieken. Mgr. Verhoekx zal eenige dagen te Batavia blijven en daarna naar Soerabaja doorgaan. De samenstelling der diverse pachtbureau: heeft, naar we vernemen, intusschen grooten- deels haar beslag gekregen. Van één provin cie, n.l. Gelderland, ontvingen we reeds de na men van hen, die in het pachtbureau dier pro vincie zitting zullen nemen. De samenstelling luidt als volgt: Voor de Geldersche Overyselsche My. van Landbouw zullen zitting nemen als leden: G. Boschloo, Almen, voorzitter: C.G. Folmer, Ben- nekom, Dorpstraat: B. Theunissen, Lakemond D 13, Heteren; D. van Aalst, Dorpstraat 25, Hees (bij Nijmegen). Plaatsvervangers zijn: W. Wilbrink, Dorp straat, Lunteren; M. Bouwman, Slichtenhorst, Nijkerk; G. v. d. Ley, Oud-Middachten, De Steeg: S. N. Frederiks, Cattepoelscheweg 18, Arnhem. Voor den A.B.T.B.: Leden: J. W. Smit, Wichmond; H. H. M. Pe ters, Ossenwaard, Lobith; H. J. M. Verheij, Di- dam, secretaris. Plaatsvervangers: J. E. Holtslag, Angeren; J. B. Terhorst, Varsselder-Gendringen; W. F. P. Boshouwers, Arnhem. Voor den C.B.T.B.: Leden: D. Troost, Hien; B. H. van Lochem, Winterswyk. Plaatsvervangers: H. Th. Kuling Jr., Lent; A. Weerkamp, Winterswijk. Voor den N.C.B.: G. J. Kokke, Berg en Dalscheweg, Nymegen; G. de Loryn, secretaris R.K.B.B., Wamel. Plaatsvervangers: Jac. Bons, voorzitter R.K. B.B., Groesbeek; W. H. van Dyk, seer. R.K.B.B., Maasbommel. Voor de Vereenlging „Het Grondbezit": Leden: H. Th, s'Jacob, Staverden, Elspeet; J, D. van Hasselt, „Het erf Tongeren", Epe. Plaatsvervangers: W. J. Thate, kasteel Den Bramel, Vorden; Ch, Tromp Meesters, rent meester, De Steeg. Voor de Kath. Vereenlging van grondbezit ters: Lid: Jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Seve- naer, Röellstraat 3, Arnhem. Plaatsvervanger: F. J. van Koolwyk, Ewyk. H. Ms. kruiser „Gelderland", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, is 1 Maart van Ponta Delgada ver trokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2