™5'^if-c,osra MiniUfC UA AQIFMCrUF milRANT International Trucks Het water zakt in Californië Kamer-Senaat vice-versa Het nieuws van heden Doop van Prinses Beatrix Ik durfde geen „ja" te zeggen Buma wint haar proces DUITSCHE DUIKBOOTEN VOOR SPANJES KUST DE BAROMETER JAC. VAN WEERT nu Anegang 46 SCHOENEN JOH. SWAALF VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 4 MAART 1938 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: DR'E EN ZEST1CSTE JAARGANC Na 21053 13*5. BS on» Agenten 27HA per week, DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITCEOEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE 5PAARNESTAD, HAARLEM „0„,,0.pe„- M DENKT U ER OM! Tot dusver kwamen 144 personen bij de overstroomingen om Voor Los Angeles is het gevaar geweken Een ravage bij het Albertkanaal Dertig pontons van de schipbrug meegesleurd De vrede van San Stefano Bulgarije herdenkt zijn zestig jarige zelfstandigheid Brand aan boord van de „Berengaria" Vier uren duurde de strijd met het vuur in de eerste klasse-lounge Oostenrijks nieuwe chef van den staf De Fransche Kamer neemt het ontwerp inzake verzoening en arbitrage aan DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Begin Mei te 's-Gravenhage Trouw aan Schuschnigg beloofd Nazi-agitatie in Hongarije Labour-amendement op de legerbegrooting De nieuwe fruitteeltschool te Geldermalsen is Donderdag officieel door den direc- teur,-generaal van den Landbouw, ir. A. L. H. Roebroek, geopend Krestinski verklaart den plotselin- gen ommekeer in zijn houding Rykof teekent complot tegen Stalin Het Weer Geen Britsche leening aan Italië Sinds een jaar zou de Barcelona- regeering ze hebben waargenomen Palma de Majorca gebombardeerd Radio-Omroepvereenigingen moe ten uitkeering betalen voor uitgezonden muziek werken Beslissing van den Hoogen Raad Eens dragen, Steeds vragen f! Veertien dooden bij busongeluk Belgische werklieden partij Motie van vertrouwen in sodalis-' tische ministers voorgesteld Chineesche jonken in de haven van Kanton, gereed liggend om, indien de Ja- pansche opmarsch er toe noopt, de bevolking naar veiliger oorden te brengeii Een mooie ENGELSCHE KINDEK WAGEN TELEF. 10663 HAARLEM RIlUWl RAAIlLLmOUnL LUURftNI rr Uw BEHANG bij BAKKER te bestellen? Alleen deze week krijgt U op elke 3 rollen 1 rol CADEAU 1 GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 LOS ANGELES, 4 Maart (Reuter). Tot dusver hebben de overstroomingen in Cali fornië 144 menschenlevehs geëischt en is voor meer dan 5 millioen dollar schade aan gericht, doch thans is het water begonnen te zakken. De schade aan den oogst is nog niet te over zien. In vijf dagen is ruim 25 c.M. regen gevallen, en ook thans is het weer nog zoo slecht, dat niet behoorlijk gezocht kan worden naar het vermiste verkeersvliegtuig, dat Woensdag op weg van San Francisco naar Albuquerque is verdwe nen. De politie heeft opdracht gekregen, plun deraars bij betrapping op heeterdaad dood te schieten. Havas meldt, dat in totaal een honderdtal ste den en dorpen door ie overstroomingen getrof fen zijn, terwijl 20.000 personen dakloos zijn. Nu gisterenavond de regen is opgehouden en het wa ter is begonnen te vallen, is het gevaar in de omgeving van Los Angeles geweken. Het spoorwegverkeer tusschen Los Angeles en San Francisco is hervat, evenals de luchtdienst. Volgens een schatting van het Roode Kruis zijn tot nu toe 1.500 huizen onbewoonbaar gewor den. ANTWERPEN, 3 Maart (Belga/A.N.P.). Een dertigtal pontons zijn bij het Albertkanaal mee gesleurd door de watermassa's en door het gat in den dijk op het land terecht gekomen^ Het gat is thans 50 Meter breed. Het verkeer tus schen Antwerpen en Luik zal gedurende eenigen tijd gestaakt moeten worden, daar nog zeer veel water uit het kanaal zal moeten loopen, aleer men het gat definitief zal kunnen dichtstoppen. Een groot aantal autoriteiten van het de partement van waterstaat bevindt zich ter plaatse. De schade wordt nu reeds op 3 millioen ge schat. Drie groote pontons met cement zullen bij het gat worden tot zinken gebracht om het voorloopig te dichten. Er zijn reeds genietroepen onderweg. Nader wordt gemeld: Men is er nog niet in geslaagd de doorbraak in den dijk van het Al bertkanaal te dichten. Het gat wordt integen deel steeds grooter en de overstroomingen wor den steeds erger; honderden hectaren land staan onder water Op sommige plaatsen be reikt het water eên hoogte van anderhalven Meter. SOFIA, 4 Maart. (D.N.B.). De zestigste Verjaardag van den vrede van San Stefano, welke Bulgarije zijn zelfstandigheid heeft ge bracht, werd Donderdag in het geheele land gevierd. Tal van autoriteiten woonden het Te Deum bij te Sofia. Ook deelnemers aan den Bulgaarschen op stand tegen de Turksche heerschappij woonden de plechtigheid bij. Zij werden met eerbewijzen overladen. NEW YORK, 3 Maart. (Reuter) In de eerste klasse-lounge van de „Berengaria" is vandaag brand uitgebroken, terwijl het schip nog in de haven lag. De schade wordt geraamd op ruim 10.000 dollar. Verscheidene der 150 passagiers, die gisteravond aan boord waren gegaan voor een reis naar Europa, moesten uit de weelde rige lounge naar de bovendekken vluchten. De bemanning heeft, bijgestaan door twee brand weerschepen en drie ploegen brandweerlieden aan wal, gedurende vier uur de felle vlammen bestreden, in het licht van krachtige schijn werpers. Een brandweerman werd gewond. WEENEN, 4 Maart. (Havas), De Wiener Zeitung heeft bevestigd, dat generaal Jansa is afgetreden als chef van den generalen staf. Hij zal worden opgevolgd door generaal Franz Boehme. Generaal Boehme behoort tot de jongere generatie van het Oostenrijksche leger. Hij was tot nu toe belast met den dienst der inter nationale militaire verbindingen. Hij vertegen woordigde het Oostenrijksche leger tijdens den Italiaanschen veldtocht in Abessinië, PARIJS, 4 Maart (Havas)Om één uur van nacht heeft de Fransche Kamer de behan deling in zesde lezing van het wetsontwerp inzake de verzoenings- en arbitrageproce dures hervat. Volgens mededeeling der Barcelona-regeering zouden verscheidene Duitsche duikbooten hun bases hebben voor de Spaansche kusten. Be Fransche Kamer heeft het wetsontwerp in zake verzoening en arbitrage in zesde lezing aangenomen. De overstroomingsramp in Californië heeft tot nu toe 144 dooden geëischt. Rykof bekent schuldig te zijn aan een complot tegen Stalin in 1934. Begin Mei zal Prinses Beatrix te 's Gravenhage gedoopt worden. De Hooge Raad heeft beslist, dat de radio- omroepvereenigingen uitkeeringen moeten ge ven aan Buma voor uitgezonden muziekwerken. Opgericht is de N. V. Nederlandsche Aluminium Mij. met het doel, aluminium te produceeren langs e'ectrolytischen weg. Minister Steenbcrghe heeft den Economischen Raad in zijn nieuwe samenstelling geïnstal leerd. O Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat Prinses Beatrix te 's-Gra venhage zal worden gedoopt. Met het oog op het minder gun stige jaargetijde zal de doopplech tigheid echter niet eerder dan begin Mei zijn. WEENEN, 3 Maart (Havas) De Landdag te Innsbruck heeft een plechtige' resolutie aange nomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat Oostenrijk vrij en onafhankelijk is en waarin volkomen trouw aan Schuschnigg wordt toegezegd. Indien Schuschnigg, aldus de resolutie, op het beslissende oogenblik een beroep op den Land dag zou doen, zou hij dien bereid vinden. Ook de Oostenrijksche Boerenraad heeft een motie van vertrouwen in den bondskanselier aangenomen. Het aftreden van den gouverneur van Stiermarken, Stefan, wordt thans officieel bevestigd. In zijn plaats werd benoemd staatsraad dr. Trummer. BOEDAPEST, 4 Maart. (Havas). Volgens het orgaan van graaf Bethlen, Nvolo Orai Ujsag, hebben de nationaal-socialisten in Hongarije sedert 13 Januari in 126 steden en dorpen van een oplaag van drie millioen verspreid. De kosten van deze propaganda raamt het blad op tienduizend pengoe. De verspreiding werd verzorgd door driehonderd leden van de studenten-organisatie Turul. Twaalf automo bielen en zes motorrijwielen, alle met Duitsch nummer, waren ter beschikking van de ver spreiders gesteld. Op verzoek van den voorzitter der socialis tische fractie werd de zitting daarop geschorst, waarna de socialistische fractie vergaderde. Daarna vergaderden de afgevaardigden der linksche fracties gezamenlijk tot 2.55 uur, die tenslotte besloten, te stemmen voor het door den radicaal-socialistischen afgevaardigde Delat- tre ingediende amendement, en voor artikel 6 in den tekst van den Senaat. Bij de hervatting der kamerzitting ver klaarde de voorzitter van de commissie van arbeid zich accoord met het amendement, dat daarop met algemeene, n.l. 588, stem men werd aangenomen. Het ontwerp werd daarop in zijn geheel aangenomen met 424 tegen 134 stemmen. Om 3.20 uur werd de vergadering gesloten. Het ontwerp zal thans weder naar den Se naat gezonden worden, die artikel 1 in den tekst van de Kamer zal hebben aan te nemen, waarmede dan een eind zal zijn gekomen aan het heen en weer zenden van het ontwerp tus schen de beide Kamers, dat thans reeds drie dagen heeft geduurd. PARIJS, 4 Maart. (Havas). De Fransche Senaat heeft thans in zesde lezing het ont werp inzake de verzoenings- en arbitrage procedures in den tekst van de Kamer aan genomen. Hiermede is het ontwerp thans definitief aangenomen. De verhouding was 191 stem men voor en 71 tegen. Chautemps had voor de aanneming de kwestie van vertrouwen gesteld. LONDEN, 3 Maart. (Havas). De Labour- oppositie heeft besloten het volgende amende ment in te dienen op de motie van de regee ring inzake de militaire credieten. welke Maan dag in het Lagerhuis zal worden besproken: „Het Huis, overtuigd, dat de veiligheid van het land en de handhaving van den vrede slechts kunnen worden verzekerd door een systeem van collectieve veiligheid, zooals dit voortvloeit uit het handvest van den Volken bond en verlangend om te voorzien in de nood zakelijke bewapening tot uitvoering van deze politiek, veroordeelt echter aanschaffing van wapenmateriaal dat een gevaarlijke buiten- landsshe politiek moet steunen, een politiek, welke in strijd met de beloften, afgelegd bij de verkiezingen, door de regeering wordt ge volgd. Het Huis zou een bewapeningsprogram- ma, dat geen doeltreffende coördinatie van strategie, administratie en ravitailleering ver zekert en dat de particuliere industrie groote winst laat maken ten koste van het land, niet meer kunnen goedkeuren." Het is waarschijnlijk dat het bestuur van de Labourpartij nog vóór de debatten zal ver gaderen. Te Maarsbergen is door officieren en onderofficieren, leerlingen van de Rij school te Amersfoort, een cross country verreden, waarbij ook Z. K. H. Prins Bernhard aanwezig was, die het verloop van de Cross filmde Artikel 1 werd in den door de commissie op- gestelden tekst aangenomen. Bij de behandeling van artikel 6, dat uitbrei ding van het wetsontwerp tot den landbouw be oogt, herinnerde minister-president Chautemps eraan, dat hij artikel 8, het teerste punt, door den Senaat heeft doen aannemen. Er moeten, zeide hij verder, nog twee artikelen afgehandeld worden. Hij nam op zich, er voor te zorgen, dat de Senaat artikel 1 aanneemt in den tekst van de Kamer, doch verlangde dan ook, dat de Ka mer voor artikel 6 in den tekst van den Senaat stemde. Chautemps nam op zich, van den Senaat vóór 15 April uitbreiding van het ontwerp tot den landbouw te verkrijgen en hij besloot met te verklaren, dat de regeering een ongunstigen stemuitslag niet zou overleven. MEXICO-CITY, 4 Maart. (Havas). Bij Elmante in den staat Tamaulipasa is een goe derentrein op een autobus gereden. De bus kwam in een kanaal terecht. Veertien menschen zijn om het leven gekomen en verscheidene, onder wie zeven kinderen, ernstig gewond. BRUSSEL, 3 Maart. (Belga) In de heden ge houden vergadering van den algemeenen raad der Belgische Werkliedenpartij heeft Mertens, de secretaris van het Belgische vakverbond, een motie voorgesteld, waarin vertrouwen wordt uitgesproken in -de zes socialistische ministers. Het debat zal morgen gesloten worden. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 778.1 .Vorige stand: 777.0 MOSKOU, 4 Maart (Tass). In de avond zitting van het groote proces te Moskou richtte de officier van justitie, Wisjinski, een aantal vragen tot Rakofski inzake de activiteit van Krestinski als Trotzkist. Rakofski verklaarde ten aanzien van de mededeeling van Krestinski, dat hij zich in 1928 van Trotzki heeft afgekeerd, dat hij voor den vijftienden partijdag van de communistische partij te Berlijn een onderhoud heeft gehad met Trotzkisten, waarbij ook Krestinski aan wezig was. Hier is niets gebleken van een af keer van Trotzki. De brief van Krestinski aan Trotzki waarin hij verklaarde met hem te breken beschouwde Rakofski als een poging een alibi te vormen. Krestinski bevestigde dit. De officier vroeg vervolgens aan Krestinski of diens verklaringen van gisteren een Trotz- kistische provocatie waren, waarop Krestinski antwoordde, dat hij gisteren onder den in vloed van een plotseling gevoel van valsche schaamte, dat was ontstaan door de beklaag denbank en de voorgelezen aanklacht en ver sterkt was door zijn ziekelijken toestand, niet in staat was de waarheid te zeggen. Hij kon niet zeggen, dat hij schuldig was. In plaats van te zeggen „ja, ik ben schuldig" zeide hij bijna automatisch „nee, ik ben niet schuldig Hij durfde niet in alle openbaarheid te be kennen, dat hij steeds voor het Trotzkisme heeft gestreden. Tijdens het verhoor van Rykof heeft deze bekend, dat hij en zijn medebeklaag- den in 1934 hebben samengezworen om Stalin te vermoorden in het Kremlin met behulp van Peterson, den vroegeren com mandant van het paleis, generaal Gorbats- jef, ondercommandant van het garnizoen van Moskou, en Jegorof, commandant van de militaire academie. Zooals men zich zal herinneren deed 'enkele maanden geleden het gerucht de ronde, dat deze drie officieren gearresteerd waren en sindsdien heeft men hen ook niet meer gezien. VERWACHTING: Zwakke tot matigen E meest Westelijke wind, plaatselijk och- E tendmist, overigens licht tot half bewoikt, E droog weer, weinig verandering in tem- peratuur. I Hoogste barometerstand 780.6 te Havre Laagste barometerstand 729.2 te Andanes Zon op 6.42 - onder 5.42 - Licht op 6.12 i Maan op v.m. 7.04 onder nam. 8.53 E 9 Maart E. K. BARCELONA, 4 Maart. (Havas). De Spaansche minister van Landsverdediging publiceert een mededeeling, waarin verklaard wordt, dat sedert Februari 1937 de Spaan sche autoriteiten het optreden aan de Spaansche kusten hebben kunnen waarne men van de Duitsche duikbooten de U 28, de U. 29, de U. 33, de U. 34 en de U. 36. In de eerste maanden van 1937, zoo wordt in de mededeeling gezegd, traden eenige dezer duikbooten op voor de Noord-Spaansche kust, in samenwerking met het depötschip Wallin. Zij meerden verscheidene malen te Fasajes en El Ferrol. De tegenwoordige bases dezer Duitsche duik booten zjjn Cadix, de omgeving van Ceuta en een punt op de Balearen. Behalve de Wallin, zoo gaat de verklaring voort, hebben ook de Liselotte, Essbergen, Nep- tun en de August Schultze aan de Spaansche kusten met de duikbooten samengewerkt. De August Schultze, die onlangs te Ceuta en Cadix was en verscheidene malen de Duitsche onder zeebooten in volle zee geravitailleerd heeft, is eind Januari te Wilhelmshaven aangekomen, waarvan het schip 12 Februari weder naar Spanje is vertrokken. Gisterenmiddag hebben vijf regeeringsvlieg- tuigen de omgeving van Palma de Majorca ge bombardeerd. De bommen werden geworpen op de haven en de neutrale zone, waar thans het Britsche slag schip Royal Oak en twee Italiaansche torpedo booten liggen. De Hooge Raad heeft heden arrest ge wezen in de procedure tusschen het Bu reau voor Muziekauteursrecht (Buma) en de radio-omroepvereenigingen betreffen de auteursrechten op muziekwerken, welke deze vereenigingen uitzenden. Buma vorderde een algemeene jaarlijksche uitkeering, aanvangende met f 50.000 over 1934 van de vier groote omroeporganisaties te zamen voor het geheele aan auteursrecht onderworpen repertoire en oploopende tot hoogere bedragen over volgende jaren, tot een zeker maximum, doch de Amsterdamsche rechtbank wees bij vonnis van 18 December 1934 de vorderingen af en overwoog, dat Buma met een dergelijke algemeene vordering misbruik van haar posi tie maakte, daar haar rechten slechts ten aan zien van bepaalde werken gelden. In hooger beroep besliste het Amster damsche gerechtshof, dat Buma recht heeft op een algemeene uitkeering van de om- roepvereenigingen en dat deze zonder die uitkeering niet mogen voortgaan met de uitzending van de hierbedoelde muziek werken. Ten aanzien van de N.C.R.V. is de proce dure nog niet tot cassatie gevorderd. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep van de drie omroepvereenigingen verwor pen. LONDEN, 4 Maart. (Reuter). In antwoord op een vraag in het Lagerhuis heeft Sir. John Simon verklaard, dat .de Italiaansche regeering geen leening heeft gevraagd, dat er geen reden is om aan te nemen, dat zij een dergelijk ver zoek zal doen en dat het vérstrekken van een leening niet in het voornemen ligt. De vliegtuigen werden door de luchtdoelartil lerie verdreven. Er zqn geen slachtoffers geval len en de schade is gering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1