f vaat txdusim Heetet*cattf,edie WINDSOR HOUSE UIT DEN OMTREK GARAGE RABO 0 0 OUD'sADVOCAAT JfanódtijftoM: Uit bet leven van Mietje en May Terhaeghen. Kietnek'ó SiAe-e BOSCH HDOGEN 100 °/o i GROOTE HOUTSTRAAT 50 - TEL. 18604 VRIJDAG 4 MAART 1938 PRIMA ENGELSCHE HEEREN COSTUUMS In Serieprijs van GARANTIE VOOR COUPE AFWERKING EN KWALITEIT! 78 GED. OUDE GRACHT 78, TEL. 12236 BEVERWIJK BENNEBROEK 9 BETROUWBARE AUTO'S v. zelfrijders (zonder chauffeur) per dag, week, maand en langer Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek Hyacintencultuur Een rapport ter bevordering der welvaart in dit bedrijf HEEMSTEDE HILLEGOM VOGELENZANG Als ik geen ad* vocaat was, dan zou ik Advocaat willen zijn - Ad vocaatvan Oud.. VAN VehS£&t NEDERLANDSCHE EIEREN Het antwoord van wet houder Reinalda Kennismaking. $Gn no 16 <©e j^eperttabcfi 77 Mietje's woning „De Peperkovck" HET GOAL 1937 MAY'S WONING „HET GOAL". RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Schoolvoetbal in de Paaschvaeantie. Even als vorige jaren zal de Beverwijksche school jeugd deelnemen aan de schoolvoetbaiwedstrij- den, welke georganiseerd worden door den Haarlemschen Voetbalbond. Ditmaal echter behoeven de jongens niet naar IJmuiden, naar het terrein van „Storm vogels". De wedstrijden worden dit jaar ge speeld op de terreinen van „De Kennemers" en van „Beverwijk", waarvoor reeds toestemming is verkregen. De zes-klassige scholen komen uit in afdee- ling E; de leerlingen van het Centraal zevende leerjaar en de lagere klassen der U. L. O.-scho- len spelen in afdeeling D, terwijl de afdeeling C, gevormd door de hoogste klassen der U.L.O.- school, dit jaar alleen naar IJmuiden trekt. Ook dit laatste was vroeger anders, daar toen deze wedstrijden te Haarlem gespeeld werden. De eerste wedstrijd wordt gespeeld op Woens dag 13 April. De leiding berust bij den heer H. J. Blaauw, lid van de sub-commissie Velsen van het Schoolvoetbal. Circulaires en wedstrijd-formulieren worden t. z. t. aan de hoofden van scholen toegezonden. De jeugd is intusschen reeds druk aan het oefenen en menige „proefwedstrijd" wordt op vrije middagen gespeeld! Burgerlijke Stand. Geboren: zoon van H. J. Minneboovan der Kolk; zoon van Th. M. Tim merv. Berkel; dochter van C. G. FaberSnip; dochter van C. H. v. d. HamKoller; zoon van C. C. M. BinneboKuijs; dochter van A. Doeve Struve; zoon van Th. A. Handgraafvan Schooten; dochter van J. J. van Essenvan der Wel; dochter van M. BruijnsGiroldi; z. van A. Oosterwal—Koster; zoon van A. M. van der ZonBöhm; zoon van J. BosKlein. Ondertrouwd: C. Piekema en A. P. Eijntho- ven. Getrouwd: J. F. van Acker en A. Kalkman; H. winkelaar en S. C. Duinmeijer; J. van Keu len en G. A. Duijn; G. W. Buur en C. M. P. A. Scholten. Overleden: W. Spaans, 63 jaar, wedn. v. T. KooijM. van der Does, 71 jaar, wed. v. C. Blee- ker; C. Spits, 56 jaar, echtgenoote van A. Krijger, Velsen. Wat moet daarvan terecht komen? De 17- jarige R.-- E., die tijdelijk te Ede verbleef, heeft kans gezien twee bankbiljetten van f 25.— en vijf biljetten van f 10.te bemachtigen, met welk bedrag hy sinds j.l. Zaterdag spoorloos is verdwenen. Wit-Gele Kruis Gisteravond hield de R. K. Vereeniging Het Wit-Gele Kruis in het K. S. A.-gebouw haar jaarvergadering onder presidium van den plaatsvervangend voorzit ter, den heer W. Geys. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Groeneveld, gaf een overzicht van het vele en zegenryke werk, dat door de verpleegsters in het afgeloopen jaar wederom is verricht en gaf daaromtrent een reeks cöfers, die getuig den van veel leed, maar tevens van veel lief de en opoffering. In 1937 werden door de wijkverpleegsters 12119 bezoeken afgelegd tegen 8842 in 1936. Uit deze stijging blijkt wel, dat de aanstelling van een derde zuster hoogst noodzakelijk was. Aan verplegingsmateriaal werden 889 (830) Stuks uitgeleend. De kraamverzorging bewoog zich in stygende lyn, echter niet voor wat de financiën betreft. In meerdere gevallen moest, gedrongen door de tydsomstandigheden, de hulp pro deo ver leend worden. Er werden 106 kraamvrouwen verpleegd met een aantal bezoeken van 2000. In 1936 waren deze cijfers respectieveiyk 96 en 1920. In de zuigelingenkliniek werden 2889 con sulten verleend met 260 huisbezoeken (v. j. 2671 en 256). Aan mevr. de Ruiter werd dank gebracht Voor het vele werk, dat zij voor de Kraamver zorging verrichtte. Aan het slot deed de secretaris een krachtig beroep op alle katholieken om de mooie ver eeniging, die dezer dagen 20 jaar bestaat, te steunen. De rekening van den penningmeester, den heer de Ruiter, sloot met een batig saldo van ƒ282.15. De ontvangsten bedroegen ƒ5248.75, waaronder begrepen is een saldo van ƒ480 van vorig jaar en een bedrag van ƒ700, dat nog aan subsidie te vorderen is. De uitgaven be droegen ƒ4966.60. Boeken en bescheiden waren in volmaakte orde bevonden. By de hierna volgende bestuursverkiezing werden de aftredende leden by acclamatie her kozen. In de vacature, ontstaan door het be danken van den heer Moerel, werd gekozen de heer J. L. F. Post, die daarna tevens tot voor zitter werd gekozen. Medegedeeld werd dat een herziening van statuten en huishoudeiyk reglement noodzake- ïyk is. Vanuit de vergadering werd aangedrongen op Instelling van z.g. Kleuterzorg (van kinderen van 1 tot 2 jaar). De voorzitter zegde toe hierover besprekin gen te zullen voeren met de vereeniging Het Witte Kruis, teneinde dit gezamenlijk te doen, evenals dat ook geschiedt met de zuigelingen zorg. Raadsvergadering. Woensdagavond hield de raad dezer gemeente een openbare vergade ring ten Raadhuize onder voorzitterschap van den burgemeester, Mr. K. J. G. Baron van Har- denbroek. Onder de ingekomen stukken was een dankbe tuiging van den Prins en Prinses voor de ont vangen gelukwenschen bij de geboorte van Prin ses Beatrix. Voorts was van Ged. Staten een goedkeuring ontvangen op de begrooting 1937 en een goed keuring tot het aangaan van een kasgeldleening ad ƒ20.000. Inzake wyziging in de bestaande bouwveror dening deelde de voorzitter mede, dat deze ter gezonden. bestudeering aan de raadsleden zal worden toe- Vervolgens werden behandeld reclames plaat selijke belastingen en werd een wyziging voor gesteld in de Vleeschkeuringsverordening. Betreffende het bepalen voorschot vergoeding art. 101 Lager Onderwijswet 1920 deelde de voorzitter mede, dat dit voor 1 Maart had moe ten gebeuren. Nu zal het worden vastgesteld door Ged. Staten. De kosten per leerling inge volge L. O.-wet 1920 over 1938 werden als volgt vastgesteld: voör de meisjesschool ƒ1749.80. voor de school met den Bijbel ƒ781.78; voor de jongensschool 2076.10. Hierna was aan de orde de begrooting van inkomsten en uitgaven over het loopende dienst jaar 1938. Hoewel deze begrooting in vele opzichten nog een somber beeld geeft van de huidige tijdsom standigheden, o.a. nog een tekort ad 7.000 van 1936, is de voorzitter toch verheugd, dat aan Machine 23 enkele wenschen, hoe klein ook, kan gevolg ge geven worden, t.w. een salarisverhooging van 100.voor de ambtenaren Loef en Diekman; de aanleg van een tegelpad langs de Benne- broekerlaan; een vergoeding voor een gediplo meerden diensthond bij de politie; een ziekte- geldregeling voor werkloozen; naast de gewone subsidies een subsidie voor vakonderricht voor bloemisten. Voorts is op de begrooting het bedrag voor werkloozen-uitkeering lager geraamd, dan vorig jaar, daar de werkloosheid nog steeds dalende is. Alleen de post armenzorg, welke vorig jaar tot 12000.— steeg, is volgens het inzicht van den voorzitter wel wat al te hoog; spr. zal daarom nog een nader onderzoek instellen. De verblijdende mededeeling van den voor zitter, dat binnen afzienbaren tijd de kosten voor straatverlichting met 2000.verminderd zullen worden, werd met applaus ontvangen. De inkomsten en uitgaven over 1938 werden wat betreft den gewonen dienst sluitend ge maakt met 109.675.11, wat betreft den kapi- taaldienst met 35.482.37. Nadat de heer v. Bakel dank heeft gebracht aan de samenstellers van deze begrooting, vraagt hij, of ook de rijweg van de Laan niet een weinig gerestaureerd kan worden. De heer Vries stelt een nieuw wegdek voor. De voorzitter antwoord, dat zoowel de Laan als de Zwarteweg verbetering dringend behoe ven en dat-dit ook de volle aandacht heeft van B. en W., maar met het oog op den finantieelen toestand dient nog wat gewacht te worden. Na nog eenige toelichtingen van den voor zitter wordt deze begrooting z. h. s. aangeno men. De begrooting van het wegenfond over 1938 werd sluitend gemaakt met een bedrag van 288.88. De kosten van het gemeentelijk woningbedrijf over 1938 zijn geraamd op 8254.93. GASTHUISVËST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 In een buitengewone ledenvergadering van de Vereeniging „de Hyacint" te tisse is be handeld het rapport van de „Commissie van 24" ingesteld door de Vereeniging „de Hya cint" over „Maatregelen ter bevordering van de welvaart der Hyacintencultuur." De Commissie van 24, zooals zij gemakshalve werd genoemd, had tot opdracht om bij hetbe- studeeren van de verbeteringen in het huidige stelsel, een plan te ontwerpen voor een in de naaste toekomst te volgen weg, waarlangs eco nomische maatregelen ten bate van de Neder - landsche hyacintenteelt ontworpen en uitge voerd zouden moeten worden. De commissie heeft in een vyftal vergaderin gen getracht haar opdracht te vervullen en het resultaat daarvan is als volgt: Een stelsel is ontworpen, waarvan de alge- meene grondslagen het volgende noodig maken: lo. De Regeering schept de verplichting, dat alle hyacintenkweekers zich als aangeslo tene by deze stichting zullen moeten laten in schreven en daardoor onderworpen zijn aan de met haar toestemming tot stand gekomen maatregelen. 2o. Het in het leven roepen van een be stuursorgaan met de taak de welvaart van het Hyacintenvak te bevorderen. Men noeme deze Stichting bijv. „Hyacintencultuur." 3o. „Hyacintencultuur" ontwerpt maatrege len, legt die ter bekrachtiging voor aan den Raad van Toezicht en brengt die ter kennis van het Centrale Orgaan, dat b.v. Bloembollen centrale zou kunnen heeten. Indien niet onge- wenscht verklaard of vernietigd, zijn deze maatregelen bindend voor de aangeslotenen. Tot die maatregelen behoort verder nog: a. de verplichting tot bijdragen aan de hef fing ten bate van het Surplusfonds, naar de mate van door ieder beplante oppervlakte; b. tot jaarlijksche opgave van de te ver wachten hoeveelheid leverbaar naar de soor ten; c. tot het verleenen van toegang tot terrei nen en opslagplaatsen aan door de uitvoerings instanties aangewezen controle-ambtenaren. 4o. Overleg met den Bond van Bloembollen handelaren over de wyze, waarop de in punt 8 der algemeene grondslagen genoemde overeen stemming zal worden voorbereid. De voorzitter deelt mede, dat thans na negen jaar het woningbedrijf zonder verlies geëxploi teerd kan worden. Ook beide laatste begrootingen worden z.h.s aangenomen. Vervolgens wordt in behandeling genomen een voorstel van de heeren Dubois en de Vries om den werkloozen een toeslag te geven op de ziekenfonds-contributie. Hiervoor is op de be grooting een bedrag ad 350.uitgetrokken. Het voorstel werd aangenomen. De opcenten op de gemeentefondsbelasting werden evenals vorig jaar vastgesteld op 75 pet. Vervolgens werd een nieuwe legesverordening aangenomen. Voor eventueele uitbreiding van het Raad huis, politie-bureau, woning voor den veld wachter, bergplaats voor brandweer-mate riaal, stelden B. en W. voor om over te gaan tot den aankoop van een strook grond, groot 406 meter, gelegen achter het Raadhuis en grenzende aan de Abeelenlaan, ten bedrage van 2700. Ontwikkeling van werkloozen. Vanwege het algemeen comité tot het verleenen van ont wikkeling en ontspanning aan de werkloozen te Heemstede zal op Maandag 7 Maart a.s. des n.m. 2 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg door den heer J. P. S try bos eep lezing met lichtbeelden worden gehouden over „Noord-Afrika", waarna ook aan de hand van lichtbeelden een korte uiteenzetting zal worden gegeven over de ontwikkeling van de kleuren- photographie. Deze lezing is gratis toeganke lijk voor de werkloozen. Burgeriyke Stand Geboren: z. van B. C. van MeverdenJansen; d. van M. van Dijk Balder. Ondertrouwd: K. van de Linde en G. Wilde- boer; B. Coeleman en A. Dükgraaf. Getrouwd: M. Ph. J. Rietveld en A. M. Lan- geveld; C. F. de Lange en C. G. de Bruin; A. Bildner en E. la Chapelle. Overleden: J. Luining, 71 jaar (ongeh.). Burgerlijke Stand- Geboren: Johanna Ma ria, dochter van W. Lagendijk en M. Cardol; Johanna Cornelia Alida, dochter van P. L. Ver hoeven en A. W. van Roode; Josina Margaretha Johanna, dochter van H. Jonkman en G. Bak ker; Anna Maria, dochter van W. T. Wijnen en C. M. Kokkelkoren. Getrouwd: C. J. M. van der Voorn en J. K. Smid; A. L. de Graaf en N. Hollander. Propaganda-büeenkomst B. V. L. De Bijz. Vryw. Landstorm heeft een groote propaganda- bijeenkomst georganiseerd op Dinsdag 8 Maart in de zaal van Hotel Flora alhier. Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burge meester dezer gemeente, zal de openingsrede uitspreken. R. K. Volksbond Men verzoekt ons te wil len meedeelen, dat leden, die voorstellen hebben voor den Centralen Raad. deze schriftelijk, voorzien van toelichting, uiterlijk voor 7 Maart a.s. by het bestuur kunnen indienen. R. K. Staatsparty De R. K. Staatsparty afdeeling Vogelenzang houdt haar jaarver gadering op Donderdag 10 Maart a.s. in het V ereenigingsgebouw. De agenda vermeldt o.m. verkiezing van twee bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren L. Warmerdam en Joh. P. v. Haaster (herkiesbaar) en een voorstel van het bestuur om den heer H. Kraetzer, oud-voor ter van het hoofdbestuur te benoemen tot eere-lid der afdeeling. Stille Omgang. Het Genootschap van den Stillen Omgang afd. Vogelenzang houdt een ledenvergadering op Maandag 7 Maart a.s., des avonds om acht uur in het Vereenigings gebouw. Op deze vergadering zal spreken Ka pelaan van Ettinger uit Hillegom. De leden, die deze vergadering niet by kunnen wonen, wor den verzocht zich via een ander lid voor de deelname aan de bedevaart te laten inschrij ven. Burgeriyke Stand. Geboren: E. zoon van E. EngelBurggraaff. Overleden: P. Immerzeel, oud 83 jaar; D. van der Bij, wed G. de Beer, oud 87 jaar. De algemeene grondslagen van het stelsel zijn: Teeltbeheersching; Surplusfonds; Voor- raadstatistiek; het Bestuursorgaan; Verplichte aansluiting; Invloed van aangeslotenen; Het centraal orgaan; Vernietigingsrecht Regeering; Overleg met den export en De kosten. Deze punten zijn uitgewerkt in het rapport vermeld. Het werkplan van het bestuursorgaan (De Stichting „Hyacintencultuur) stelt men zich als volgt voor. Jaarlijks, uiteriyk in de maand December, wordt een Hyacintenplan voor het volgende jaar ontworpen, waarin voorkomen: A. Bepalingen ten aanzien van de grootte van het toegestane areaal; B. Maximum der heffing in geld en (of) bollen voor het Surplusfonds van het volgende jaar; C. De prijzen uitgedrukt in een waarde per maat, welke in volgend seizoen voor overschot ten zal worden vergoed. D. Bepalingen, waaruit volgt, welke bollen als overschotten van dat jaar, tegen dezen prijs zullen worden ingenomen. De commissie stelt zich op het standpunt, dat onder deze overschotten ook begrepen zullen worden uitschotbollen. Overigens zullen in dezen voor overname voor den vastgestelden surplusprijs in aanmerking komen alle bollen van de maat 13 c.M. en hoo- ger, zonder limiet. Echter is de commissie van oordeel dat de surplusprys voor de kleine ma ten zóó laag moet zijn, dat de teelt van de snelst groeiende soorten niet loonend zal zijn indien men niet méér dan die prijzen zou ver- krygen. Het ontworpen stelsel houdt met de opgedane praktyk van de huidige maatregelen rekening, maar tracht een onderlinge regeling in het le ven te roepen, die iets geheel anders beteekent dan een bij de wet geregelde serie verplichtin gen. Het ontwerp zwygt over het stelsel van sanctiemaatregelen voor ontduikingen of an dere afwykingen van de aanvaarde verplich tingen. Een serie vragen en opmerkingen werden door den voorzitter en voor zoover noodig door een der leden van de commissie beantwoord. Na onderling overleg in de commissie, deelde de voorzitter mede, dat in de Roeheffing wyzi ging zal worden gebracht en dat de commissie gaarne zag, dat de vergadering zich over het rapport uitsprak. Met 137 stemmen voor en 31 stemmen tegen werd besloten het rapport ter kennis van de Regeering te brengen. m.SANDEBgl betaall „us „iet t 1 50 p- 'lesch "an 1» 'uift-maathoudende 'Jé dan voor ander* «K NIET tlesch t60-65ci-"Vcaat e^a. Vorgelllk ze hebt U met Oud s succes aan ons eens. Het oordeel Is aan u. T OVER ARBEIDERSWONINGBOUW EN WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING Ik ben den heer Reinalda, Wethouder van Openbare Werken, er erkentelijk voor, dat hij een onderschrift heeft willen geven bij myn ingezonden stuk. En dat wie, nadat h yeenigen schroom heeft moeten overwinnen wegens den toon, waarin mijn stuk gesteld was. Ik erken gaarne, dat mijn toon wat scherp was, ik deed zulks opzettelijk en heb er geen spijt van. Liever had ik deze discussie in de dagbladen vermeden, maar de wethouder heeft mij hier toe genoopt. Immers 23 Februari, den dag der raadsvergadering, heb ik Z.E.A. des voormiddags pl.m. 10 uur telefonisch verzocht het raadsvoor stel eenige dagen aan te houden, ten einde ge legenheid te geven aan belanghebbenden om in zage der plannen te nemen, gelijk de woning wet zulks bedoelt. (Of deze wet overtreden is, is een andere vraag en wel een van formeelen aard, die ik hier niet verder zal behandelen; wellicht zal een hoogere instantie een oordeel kunnen uit spreken) De wethouder, welwillend als altijd, hoorde mij vriendelijk aan en gaf mij den indruk, dat hij niet ongenegen was aanhouding te bevorde ren. Omstreeks 1.15 kreeg ik echter mededeeling, dat tegen aanhouding bezwaar was. Tijdens de raadsvergadering werd door eenige raadsleden ook uitstel van behandelen gevraagd. Op voorstel van den wethouder ging de Raad onmiddellijk in een besloten vergadering en niemand vernam verder iets van de motieven der weigering. Of nu ook de Gemeenteraad, toen hij met algemeene stemmen de voordracht daarna in openbare vergadering aannam, wist dat door dit besluit een belangryk werkobject voor 1938 onmogelijk gemaakt werd, waag ik te betwpfe- len. De wethouder, althans zyn ambtenaren, wist dit wél. Door dezen gang van zaken werd het my onmogelijk gemaakt om den wethouder tijdig nader in te lichten omtrent de mogelijk heid van' een groot werk, dat hier kon worden uitgevoerd, en besloot ik zulks langs dezen weg te doen. Door het antwoord van den wethouder zijn nu eenige feiten komen vast te staan, waar aan we conclusies kunnen verbinden; tevens kan ik daarbij - een enkele vraag beantwoorden. 1. Dat het door mij bedoelde grohdcomplex onmiddellijk grenst aan de bestaande bebou wing, is niet tegengesproken: Ieder, die het ter rein kent, kan zulks ook door eigen waarneming vaststellen. Voor dit grondcomplex gelden dus de motie ven van het raadsbesluit (onnoodige overheids kosten als gevolg van verspreide bebouwing) niet. 2. Het is juist, dat dezelfde grondeigenaar dezen grond reeds ruim vijf jaar bezit, zonder dat het tot exploitatie kwam. Maar nu is er iemand, en ik noemde man en paard; men kan het onderzoeken. Reeds een drietal weken ge leden is zulks aan den dienst van Openbare Werken medegedeeld: de bouwer komt dus niet opdagen „pour besoin de la cause". Is het zoo vreemd, dat zulks plotseling op komt? t Komt in de beste ondernemingen voor, dat men eenige jaren wacht, voordat iets uit komt. Een voorbeeld, wellicht den wethouder niet vreemd. Jarenlang wacht men op de ver schijning van een boek, waaraan de uitgever meent, dat behoefte is. Plotseling vindt de uit gever een auteur, en het boek is er! 3. Mijn betoog zou niet ingegeven zijn door het algemeen belang, maar door de belangen van den grondexploitant. Wat doet dit er toe? Ik heb nooit geschroomd, voor rechtvaardige particuliere belangen op te komen; maar heb toch ook nog voldoende belangstelling voor de publieke zaak, om dit niet te doen, als het particuliere belang in strijd komt met het al gemeene belang. Maar hier gaan particulier en algemeen be lang (althans zooals ik dit inzie) geheel samen. En tevens gaat dit belang samen met dat van een goed geoutilleerd bouwbedrijf, dat gedu rende het laatste jaar gemiddeld 100 a 150 arbeiders in dienst had. Is dat niet een waar devol belang? Daarvoor te mogen opkomen is mij een voorrecht, waarvoor ik publiekelijk gaarne in het strijdperk durf te treden. 4. Maar voor den gemeenteraad mag alleen het openbaar belang gelden; te behartigen (nietwaar?) in het openbaar! En nu is de belangrijkste stelling van den wethouder: De bouw van 200 a 300 (arbeiders-) woningen is in Haarlem geen algemeen belang. Deze stelling is voor my nieuw. Ik wist niet, dat het aatal (arbeiders-) woningen in Haar lem zoo overvloedig was; ik meende, ouder- wetsch man als ik ben, dat een paar honderd woningen van lagere huur (waarover straks) aan den buitenkant van de stad, hygiënisch ge bouwd, aan moderne eischen voldoende, hier een gunstigen invloed zouden uitoefenen ten aanzien van werkloosheidsbestryding niet alleen, maar ook ter bevordering van onbewoon- baarverklaring van krotten in de binnenstad en ter bevordering van lagere woninghuur voor minder draagkrachtigen. Ruim aanbod (hoe antiek deze economische wet ook is) veroorzaakt nog altijd lagere prijzen. 5. De huur der woningen,, hoe hoog zou die moeten worden? zoo vraagt de wethouder. Myn antwoord is, de huur zal lager zyn dan f 6. per week; men weet misschien dat particuliere ondernemers tegenwoordig met een heel kleine winst tevreden zijn. Zoo is het ook hier. En de huur zal belangryk kunnen dalen beneden f 6.indien de gemeente ten aanzien van gevelbreedte, goothoogte en kapbedekking rede lijke, maar sobere eischen stelt. En de huur zal wederom verlaagd kunnen worden (men is te dezen opzichte tot overleg bereid) indien de gemeente de kosten van bestrating overeenkom stig de circulaires van twee opvolgende, voor den woningbouw verantwoordeiyke, ministers niet hooger stelt dan de kostende prijs; en wederom lager als de grondeigenaar of bouwer zelf, natuurlijk onder toezicht van het gemeen tebestuur, mag bestraten. 6. Dat een dergelijke particuliere woning bouw niet in het algemeen belang zou zijn, waag ik vooralsnog te bestrijden. En ik betwijfel eveneens of de gemeenteraad het met deze stel ling van den wethouder eens is. Waarom anders in dezelfde zitting yan 23 Februari gemeentegrond tegen hoogeren prijs aan denzelfden bouwer verkocht? 7. Mijn conclusie kan geen andere zijn, dan dat het systeem Reinalda welbewust en onnoo- dig een groot aantal bouwvakarbeiders tot werkloosheid doemt, hun eerlijken, vrijen arbeid onthoudt. M. de Redacteur, ik geef mijn gedachten hier mee over aan de publieke opinie. Mynerzijds zal ik, tenzij bijzondere opmer kingen mij daartoe zullen leiden, de discussie staken. Haarlem, 2 Maart 1938. Mr. M. SLINGENBERG. Van de mij geboden gelegenheid om op dit tweede door den heer Mr. M. Slingenoerg inge zonden stiïk eenige kantteekeningen te stellen, maak ik gaarne gebruik, doch zal mij daarby tot de hoQfdpunten beperken. Waar in mijn eerste antwoord „overtreding" stond zoo'n drukfouten-duiveltje heeft toch heel wat op zijn geweten! moet „overhaas ting" staan. Van overtreding van welk wets artikel ook is in deze heele zaak geen sprake! De mij persoonlijk gedane vraag om uitstel is in het college van B. en W. behandeld; het col lege gaf het antwoord dat tegen aanhouding be zwaar was. Voor ieder die de Woningwet kent en wie zou deze Wet beter kennen dan deze oud-Minis ter van Sociale Zaken moet het duidelijk zijn dat èn B. en W. èn Raad terecht besloten niet aan te houden. Als inzender opmerkt dat de dienst van Open bare Werken er van kennis droeg dat op de door hem bedoelde punten een complex arbeiderswo ningen zou worden gebouwd, vergist hij zich. Als inzender meent, dat Haarlem gebaat zou zijn met den bouw van 200 a 300 woningen waar van de huur omstreeks f 6 per week bedraagt, dan vergist hij zich wederom! Aan dergelijke arbeiderswoningen waarvan de huur toch niet door de arbeiders kan worden opgebracht, heb ben de arbeiders geen behoefte. Als er van be hoefte sprake is, dan moet men gaan spreken van woninghuren van f 4 en daar beneden. En ook hierbij geldt het dan nog geen kwestie van woningbouw, maar van woninghuur. Zeker is het: lo. dat de door den heer Slingen- berg bedoelde woningbouw niet in de behoefte der arbeiders kan voorzien en 2o. dat er binnen de overgebleven uitbreidingsplannen nog meer dan ruimte voldoende is om zijn woningen te bouwen, ook op gronden van particulieren. Ten slotte nog een enkel woord over de sug gestie, dat de woninghuren lager zouden kunnen zyn als de gemeente zich maar hield aan de ministerieele circulaires en de kosten van open bare werken niet hooger stelde dan den kosten- den prijs. Inzender weet, kan althans weten dat per complex de bestratingen tegen den kostenden prys in rekening worden gebracht. Ja, als men in een complex woningten bouwt zonder parken, zonder groenstrooken,zonder ter reinen voor spel en sport, ja, als men terug zou gaan tot de nu gelukkig verlaten methode om de arbeidswoningen op een koopje huis aan huis te zetten, ja dan zouden de grondeigenaren wat minder moeten bijdragen aan de gemeenschaps- kas. Maar de heer Slingenberg weet, kan althans weten, dat de kosten die de gemeente maakt en waarmede een bepaald bouwterrein wordt ge baat, niet betaald worden door de belastingbe talers, maar door degrondeigenaren, die door de werken der gemeente de waarde hunner terreinen zien stijgen. Mijn conclusie kan geen andere zijn da- dat het systeem Slingenberg welbewust en cmnoo- dig aan een klein aantal grondeigenaren de ba ten zou brengen ten laste van onze belasting betalers. Als ik ook mijnerzyds op deze plaats de dis cussies sluit, moge ik dé hoop uitspïeken dézen cud-Wethoüder, oud-Gedeputeerde, ud-Minis- ter, die de nooden der werkenden en werkloozen by het betalen van.hun wekelijksche huur zoo van naby kent, naast mij te vinden zoowel bij het zoeken naar werk vcor de werkloozen als bij het treffen van maatregelen voor de verdere ontwikkeling van onze stad, van welke ontwik keling de baten aan alle ingezetenen moeten toevloeien. M. A. REINALDA Onze kennismaking met de 23-jarige Mietje en May Terhaeghen, heeft met ieder plaats, een jaar nadat de twee hierboven afgebeelde steenen in de gevels waren geplaatst van de woningen die zij na het sluiten van haar huwelijken, in de op de steenen vermelde data, betrokken. Mietje's man, groot bewonderaar vaa Vader Cats, was de ontwerper van den Steen. „De Peperkovck" was geïnspireerd op de guitige toespeling op het huwelijk in des dichters vers De kovck, die bovenal in Hollant wort gepresen, En mach noch evenwel niet sonder peper wesenj Al isse wondersoet, des efter niet te min So steeckter hier en daar een klautje gember in^ May's man, bekend hockey-speler, had den naam bedacht, omdat, zooals hij zeiHet goal immers het doel beteekent, en het doel van den mensch was het bouwen van een eigen tehuis. Voor hem ging er nu immers niets meer boven thuis met May samen genietend van een geurig kopje (Wordt vervolgd). IJMUIDEN, 4 Maart Rijksvischafslag Versche visch: Tarbot 0.74 tot 0.72 per kg., tong 0.94 tot 0.66 per kg., griet 25.tot 15.per 50 kg., groote schol 10.tot 8 per 50 kg., middel schol 12.50 tot 11.per 50 kg., zetschol 18.tot 15.per 50 kg., kleinschol 13.tot 7.per 50 kg., bot 6.tot 4.per 50 kg., schar 8.50 tot 2.90 per 50 kg., wijting 6.50 tot 3.60 per 50 kg., kabeljauw 20.tot 14.50 per 125 kg. IJMUIDEN, 4 Maart Trawler: Holland 3 75 manden 1240. Loggers met versche vischSchev, 225 f 1380, KW 101 860.— WATERSTANDEN IN IJMUIDEN. 5 Maart 5.04 0.43 5.18 1.04 6 Maart 5.39 1.18 5.59 1.39 7 Maart 6.19 1.59 6.41 2.19 8 Maart 7.01 2.41 7.27 3.01 9 Maart 7.52 3.27 8.27 3.52 10 Maart 9.01 4.27 9.53 5.01 11 Maart 10.44 5.53 11.43 6.44 *n Wandelschoen I van bijzondere tklasse, uiterst fbest materiaal. |Een sportieve en goed zittende /9S schoen. O Iets aparts, een rijke schoen, so lide en sportief, met smaak afge- werkt, 'n pracht- JL 95 schoen. %J Een origine j.mode" bruin (beschaafde delsch j «por- i tieve dracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2