m&eUe EEN NIEUWE JAS AGENDA WAARBORG-KLEEDING Werknemersorganisaties, R. I. V. I. B. en Bloembollenbedrijf Is men wel op den goeden weg W LEZING W.O.J.Nieuwenkamp M Levense I ixi Kort en volledig VRIJDAG 4 MAART 1938 Uit den Gemeenteraad VERKOOPINGEN De telefoon te Haarlem Verhooging abonnementsgeld onjuist? JAN MUSCH GEHULDIGD Zijn SOOste Wijze Kater Als Peeperkorn Uw klee ding chemisch reinigt, blijftze prachtig in model. En de stof wordt niet slap, want het apprêt blijft behouden. Als U even opbelt geven wij 5°/o korting. Aan de zaak bezorgd...... 10% korting. I%jtuScJt ieüuyui vuutui3dafiai PEEPERKORN HEE MSTEDE TWEE KINDEREN AAN GEREDEN Ongeval liep nog goed af Programma Radio-centrale Jhr. R. DE MAREES VAN SWINDEREN OVERLEDEN Oud-vice-president der rechtbank Ongelukje te Bloemendaal Jaarverslag 1937 Ongevallen- dienst GENOOTSCHAP STILLE OMGANG J aarvergader ing H.O.V. BURGERLIJKE STAND MANNENKOOR „DIE SPAERNE-i SANGHERS" over BALI met lichtbeelden HaarlemFeyenoord 5 Maart Bioscopen 0 STAD Traag vloeide gisteren de woordenstroom door den Prinsenhof. Er waren optimisten ge weest, die gehoopt hadden, dat de behande ling van de Begrooting zou afloopen. Met de minuten, de kwartieren, de uren, die de heer Posthumus aan het woord was, vervloog deze illusie. Het hoofdstuk Onderwijs was aan de orde. Welnu, over „Onderwijs" kan deze oud voorzitter van den Ned. Bond van Onderwijzers Wel dagen, weken en maanden praten. Hij komt er eenvoudig niet over uitgepraat. Hij heeft er zich zelfs een goed pensioen, een onbezorgden ouden dag mee bij elkaar geredeneerd. Boven dien trekt hij zich met ingang van 1 Mei uit het openbare leven terug. Hij heeft er dan, wat men noemt, genoeg van en gaat zich te Bloe- mendaal vestigen, waar de liefelijkheid hoog en de belastingen laag zijn. En zoo was het dus de laatste maal, dat hij „onderwijs" doceerde. Wat is het tegenovergestelde van een maiden speech? vroeg een raadslid. Een succes was deze laatste speech qua redevoering in alle ge val niet. De heer Posthumus sprak geheel on voorbereid, zoo maar met het boekje in de hand, waar de afdeelingsverslagen in staan met het antwoord van B. en W. er bij. Dat betee- kende, dat hij alsmaar dingen zeide, die in de afdeelingen reeds behandeld waren, waar ieder raadslid het antwoord dus op wist en die zoo oudbakken zijn als een pannekoek in het graf van een mummie. Criant vervelend! En het getuigde van bitter weinig deferentie van den heer Posthumus voor zijn mederaadsleden. Eenige malen werd hij dan ook door den voor zitter aangemaand tot kortheid; de raad lag te geeuwen! De tweede spreker was de heer Weustink, die Weer tal van aardige opmerkingen maakte. Zoo over het telefoon- en verkeersonderwijs, het tuchtrecht en de tuchtregeling enz. Den heer Posthumus betwistte hij, zooals ook later wet houder Boes met veel nadruk zou doen, dat het onderwijs in Haarlem „treurig" zou zijn. P>e maatregelen, welke tengevolge van de be zuinigingen genomen moesten worden, zijn treurig, doch niet het onderwijs zelf, vermaan de de heer Boes. De heer Weustink maakte van de gelegenheid gebruik om een verkeerde ziens wijze betreffende zijn persoon te verbeteren. Ten onrechte heeft men hem verdacht van Weinig liefde voor het Middelbaar Onderwijs. Wethouder Boes, die dit jaar voor de eerste hiaal de begrootingszitting bijwoonde en weer geheel hersteld bleek te zijn, had geen moei lijke taak deze en enkele andere sprekers te beantwoorden. Met een frisschen kijk van een twintig-jarige betoogde de oude heer, dat hij niet aan toenemende baldadigheid van de jeugd geloofde. „Als ik mijn kornuiten van vroeger vagelijk met de jongens van tegenwoordig, dan geloof ik niet, dat het in het voordeel van de eersten uitvalt," zeide hij. Welke 74-jarige zegt hem zooiets na? Er waren op zijn departement geen aanmerkingen van belang. Nadat mevrouw ScheltemaConradi geïnformeerd had naar den toestand van het orgel in het Concertgebouw, dat naar haar meening te weinig wordt ge bruikt en daardoor in minder goeden staat verkeert en de heer Boes daaromtrent een on derzoek had beloofd, zag hij zonder slag of stoot zijn begrooting aangenomen. Nog even werd begonnen aan het hoofdstuk Werkloozenzorg, maar daarmede gaan wij Maandag verder. De zitting van hedenmiddag en hedenavond is afgelast vanwege het dokters jubileum van den heer Dr. Kersbergen, den di recteur van het Groote Gasthuis, dat vandaag Wordt gevierd. De uitslag van de verkoopingen in het Notaris huis te Haarlem Donderdag 3 Maart is: Het huis, Jan Steenstraat 73 voor f 2525, aan H. a. J. Jansen; 5 perceelen wei- of hooiland, genaamd „Een mad in de Vroomaad", in de» Velserbroekpolder te Velsen, aan de Westlaan, voor f 8555, aan J. J. van Schie; het winkel huis met afzondelijke bovenwoning, Kruisweg 19, aan J. W. van Santé q.q., voor 1 15.800; het huis, FJoresstraat 84, voor f 3340, aan G. M. Van Assendorp q.q.; het huis, Grebberstraat 2b, voor 2840, aan P. L. Homeijer; het woon huis, Kinheimweg 53, Bloemendaal, voor f 3275, opgehouden; het winkelhuis, Hagestraat 25, voor f 2000 opgehouden; het huis met af zonderlijke bovenwoning, Raamsteeg 26 zw. en rd., voor f 2200, opgehouden; het huis, Midden- Weg 28, voor f 4000 aan H. Fibbe q.q.; het café, Lotterstraat 45, met afzonderlijke boven woning Reitzstraat 40, een pakhuis, Reitzstraat 38, voor f 5900 opgehouden; het huis, Tette rodestraat 104, voor f 3400, aan H. Ruiten beek. tusschenkomst van het Centraal Meldingsbu reau ingeroepen. Voor het examen voor toelating tot den On- gevallendienst was 't totaal aantal candidaten 24, n.l. 9 dames en 7 heeren van Snelverband en 1 dame en 7 heeren van de R.K.T.C. Hiervan slaagden 6 dames en 5 heeren van Snelverband en 1 dame en 4 heeren van R.K. T.C., totaal dus 16 (in 1936 bedroeg het aantal candidaten 41, waarvan er 32 slaagden). Met medewerking van de betrokkenen werd ingevoerd een wachtregeling voor de Zondagen door de leden, in het bezit van een telefoon op kosten der gemeente, zoodat tusschen 818 uur altijd iemand te bereiken is. Indertijd schreven wij een en ander over de mededeeling van P.T.T., dat het grondabonne- ment voor het telefoonnet te Haarlem met in gang van 1 Maart verhoogd zou worden van f4.tot f4.50, omdat het aantal aansluitingen boven de 10.000 is gekomen. Ook in de Kamer van Koophandel bracht de heer v. Tetering de kwestie ter sprake. De ver- degiging van P. T. T. kent men. Thans heeft het bureau der Kamer van des kundige zijde het volgende vernomen. De tclefoonadministratie heeft niet het recht deze verhooging in te voeren» Immers mag niet uit het oog verloren worden, dat van de zijde van de telefoon-administratie zelf officieel is medegedeeld, dat daartoe niet zou worden overgegaan, voordat een nadere regeling zou zijn getroffen. In het door den Pers- en propagandadienst van het Staatsbedrijf der P. T. T. uitgegeven P.T.T.-neuws pas. 31 jaargang 1936, wordt, na de invoering van tal van verlagingen te hebben vermeld, ten aanzien van verhooging van het grondabonnement bij uitbreiding van het aan tal aansluitingen, het volgende gezegd: „Zooals bekend, is het grondabonnement voor een telefoonaansluiting hooger naarmate het net meer aansluitingen heeft. Bij overschrij ding van de grens tusschen twee abonnements klassen, worden de kosten voor de abonné's dus hooger. In afwachting van een nadere rege ling zal deze verhooging voor de daarvoor in 1936 in aanmerking komende netten niet wor den geheven". In 1937 is deze verhooging in Haarlem niet toegepast, hoewel het aantal aanslui tingen zoowel in 1936 als in 1937 het 10.000- tal reeds vrij1 belangrijk had overschreden. Deze deskundige meent, dat de telefoon administratie er aan herinnerd moet; wor den, dat het feitelijk geen pas geest de op geschorte prijsregeling weder in te voeren, zoolang de toegezegde nadere regeling niet is verschenen. Gewezen wordt op de wanverhouding tus schen een abonnementsgeld van f 54 voor Haarlem met 13.317 toestellen per 1 Jan. 1937 (het aantal aansluitingen is natuurlijk belang rijk minder doch ver boven de 10.000) en van f 60 voor Amsterdam met 59.209 toestellen. Zonder in extenso op deze deskundige be schouwing in te gaan, kan worden opgemerkt, aldus het Bureau der Kamer.; In het- aangehaalde P- T. T.-nieuws staat, dat deze verhooging in 1936 niet zal worden toegepast, doch niets over 1937. Dat de financieele resultaten van P. T. T. zeer goed zijn, is bekend, doch men is er even zeer van overtuigd, dat de Staatsfinanciën allesbehalve rooskleurig zijn. Een vergelijking tusschen de tarieven van Haarlem en Amsterdam, is zonder meer niet mogelijk en zeker niet uitsluitend aan de hand van de abonné-aantallen. Het Bureau is in dit zeer bijzondere geval van meening geen eigen standpunt aan de Kamer te moeten voorleggen, doch meent, dat het wenschelijk is deze aangelegenheid een on derwerp van bespreking te doen uitmaken in de Kamervergadering van 8 Maart. Vijfhonderd Wijze Katers heeft Jan Musch thans op het tooneel laten blazen, springen en min of meer wijze woorden laten zeggten. Dit is geen sprookje al heet Heyermans' tooneelstuk een „boosaardig sprookje" te zijn. De Haarlem mers hebben blijkbaar nog geen kater gekregen van de vijfhonderd Wijze Katers, want ze waren Donderdagavond weer in grooten getale in den Stadsschouwburg aanwezig en hebben er her. haaldelijk hun bijval getcond voor het kostelijk spel van de vele acteurs en actrices, in het bij zonder natuurlijk van Jan Musch in zijn vijf honderdste Wijze Kater. Men moge het jubileum misschien wat tooneelmatig noemen, ook tooneel- spelers verdienen op hun tijd als jubilaris ten tooneele gevoerd te worden om de hun toeko mende hulde te krijgten. Donderdagavond had een speciaal comité daarvoor gezorgd. Wethouder Reinalda heeft na afloop van de voorstelling Jan Musch toegesproken, eerst daarbij den schrijver Herman .Heijermans her denkend, zonder wien Jan Musch nooit zooveel Katers had kunnen spelen. Heyermans, aldus spr., heeft duizenden men- schen met zijn stukken geboeid en boeit nog altijd. Spr. dankte dan namens de Haarlem, sche tooneelvrienden Jan Musch voor zijn prachtige creatie en eerde in hem een van die groote Hqllandsche kunstenaars, waarop ons land zoo trotsch is. Wij zullen altijd onzen zoo noodigen steun geven aan het tooneel, dat U zooveel jaren trouw gediend heeft, besloot spr., die zijn hulde vergezeld deed gaan van een grooten krans. Dei heer Henk Bakker, secretaris van het Hul- digtngscomité, roemde evenzoo Heyermans' werk en richtte zich vooral tot mevr. Heyermans, de in de zaal aanwezige weduwe van den tooneel- schrijver, wie hij toewenschte dat zij nog langen tijd getuige moge zijn van het succes van het werk van haar man. Toen trad de Wijze Kater zelf naar voren, nu niet om Heyermans' woorden, doch om eigen wijze woorden te spreken. Hij herinnerde eraan, dat de Haarlemmers hem zij zijn 25 en 40-jarig jubileum zoo hartelijk gehuldigd hebben en toch was hij eenigszins bezorgd geweest voor de ju bileumviering van vanavond, zeide hij. Maart is immers al zoover in het seizoen en Maart is diek" bijgeloovig, d.w.z. hij ziet in het wapen ook voor Katers zeer gevaarlijk! Hij is „heral- van de stad wat hem te wachten staat. In Am sterdam met de drie kruisjes in het wapen kon hem niets overkomen. De drie kruisjes heeft hij allang achter den rug. Den Haag' met den ooievaar in het wapen was hem even zco gunstig gezind, want de ooievaar heeft hem nog nooit tegenge werkt. En Haarlem? Het wapen bevat 'n ster en een zwaard. De ster kan misschien wel een ge- luksster zijn, maar het zwaard wel eens het zwaard van Damocles! Maar Haarlem is toch niet achter gebleven in de hulde aan hem gebracht en daar was hij zeer dankbaar voor. Toen uitten de aanwezigen nog eens extra- flink hun erkentelijkheid en zonk het doek. Voor de volgende Wijze Kater? C 3 Donderdagmiddag ontstond op den hoek VrouwesteegBakenesserstraat een botsing tus schen een vrachtauto, komende uit de Vrouwe steeg en een personen-auto, komende uit de Ba kenesserstraat, doordat de bestuurder van den vrachtauto door het slechte uitzicht ter plaatse den van rechts komenden anderen auto te laat opmerkte. De personen-auto reed het trottoir op tegen twee meisjes, resp. 7 en 8 jaar oud, aan. Het eene liep ontvellingen aan de bovenlip en een buil aan het achterhoofd op, het andere kneusde haar linkerbeen. Een lid van den On- gevallendienst heeft ze verbonden. De perso nen-auto werd beschadigd. De politie stelt een nader onderzoek in. ZATERDAG 5 MAART Progr. 1: Hilversum 1. Progr- 2: Hilversum 2. Frogr. 3: 8.00 Keulen; 9.20 Parijs Radio; 10.05 Radio P.T. T. Nord; 10.35 Parijs Radio; 11.35 London Regional; 11.35 Keulen; 1.20 Ned. Brus sel; 3.20 Keulen; 8.50 Parijs Radio; 10.50 Keulen (Berlijn). Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20—10.35 Diver sen; 10.35 Droitwich; 2.20 Londen Regional; 4.20 Radio P.T.T. Nord; 5.20 Droitwich; 10.35 We nen; 10.50 London Regional; 11.35 Dfbitwich. Progr. 5 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Ver zoekprogramma; 8.0012.00 Diversen. SERENADEPUBERTEIT SPANNING! -HARDEWERK'LIJKHEID! CINEMA EN REMBRANDT GEVEN WEER IETS MOOIS, UIT 'T VOLLE LEVEN. JEMO. In den ouderdom van 81 jaar is hier ter stede overleden jhr. mr. R. de Marees van Swinde- ren, oud-vice-president der arrondissements rechtbank alhier. Jhr. De Marees van Swinde- ïen werd in 1857 te Groningen geboren en be gon zijn loopbaan bij de rechterlijke macht in 1886 als substituut-griffier bij de rechtbank te Zutfen. Na van 1896 tot 1901 rechter te Alkmaar te zijn geweest, werd hij in gelijke functie te Haarlem benoemd. Vier jaar later werd hij vice- president en dit is hij gebleven tot 1 December 1926, toen hij ontslag nam. De ter aarde bestelling zal geschieden Dins dag 8 Maart 's middags 2 uur, op de Zuiderbe- graafpJaats te Groningen. Donderdagavond om 7 uur reed de heer D. hit Beverwijk op het fietspad van den Bloe- «lendaalschen weg. Ter hoogte van „de Kuil" is thans een heistelling geplaatst, waarvan en kele kabels over het fietspad zijn gespannen. E>e wielrijder zag de lantaarn niet, die erbij geplaatst was, viel en kreeg een wond aan zijn hals, die in het politie-bureau verbonden werd. Hoewel de wielrijder beter had moeten uit kijken, zijn meer lantaarns ter plaatse aange bracht. Aan 't verslag van den Ongevallendienst over bet jaar 1937 is het volgende ontleend: Het aantal aangesloten leden bedroeg per 31 December 1937: Haarl. Reddingsbrigade 35 (v. j. 30)R.K.T.C. 68 (v. j. 65); Snelverband 123 <v. j. 209). Totaal 226 (v. j. 209). Door de vereenigingen werd hulp verleend als v°lgt: Haarl. Reddingsbrigade 36 (v. j. 56); HK.T.C. 834 (v. j. 910)Snelverband 750 (v. j. '75). Totaal 1620 (v. j. 1741). In 988 gevallen Cv. j. 977) werd daarbij de Bij goed kijken en vergelijken zal U de beste blijken WAARBORG-KLEEDING ALLEEN BIJ KREYMBORG. In de Bloembollenstreek bestaat sedert eeni- gen tijd een vereeniging genaamd „R.I.V.I.B." De naam „de R.I.V.I.B." wordt ontleend aan de beginletters van „de Reizigers- en Inkoo- pers Vereeniging In het Bloemenbollenbedrijf." Deze vereeniging is bezig voor het hoogere personeel in het bloembollenbedrijf een socialen maatregel, n.l. het bevorderen van de uitkee- ring van pensioenen te verwezenlijken, althans te verkrijgen. Dit streven is alleszins toe te juichen en van harte hopen wij, dat dit denkbeeld verwezen lijkt zal worden. Wij hebben ons evenwel afge vraagd of wel organisatorisch te werk wordt gegaan. Hierop meenen wij een ontkennend antwoord te moeten geven. Waarom? Omdat verschillende organisaties, waaronder ook de leden van „de R.I.V.I.B." thuisbehooren, werkzaam zijn in het belang van de verkrijging van een rechtspositie en het verbeteren van deze rechtspositie voor deze categorie van per sonen. x Wat verstaat „de R.I.V.I.B." onder het hoogei personeel van het Bloembollenbedrijf? Hieron der worden begrepen o.m. de bloembollenreizi gers, de inkoopers van deze producten, het kantoorpersoneel enz. Kortom personen, die werkzaam zijn in het bloembollenbedrijf en geen land- of schuurarbeid verrichten. Bestaan voor deze personen misschien geen organisaties? Wanneer men in deze meening verkeert, heeft men zulks mis. Er bestaan im mers nog organisaties, waarin de leden van de „R.I.V.I.B." thuisbehooren en om er slechts enkele te noemen, b.v. de R.K.; de Chr.; de Algemeene Handels-, Kantoor- en Winkelbe- diendenbond enz. Deze organisaties zijn er toch niet voor de leus. Zij hebben hun bestaansrecht reeds vol doende bewezen in den langen tijd van hun bestaan. Immers sommige dezer organisaties bestaan reeds gedurende een reeks van jaren. Ondoenlijk lijkt het ons om de reeds tot stand gekomen verbeteringen van de rechtspositie van de leden dezer bonden op te sommen. Men denke slechts aan de werkloozenkassen, de arbeidscontracten, den vrijen Zaterdag- of een anderen middag, enz. Zouden deze bonden nu gezamenlijk niets kunnen bereiken ten aanzien van den harte- wensch der leden van de „R.I.V.I.B.?" Zeer zeker. Waarschijnlijk zullen zij meer kunnen bereiken dan genoemde vereeniging. Wat is hiertoe noodig en noodzakelijk? Ons zijn leden van de „R.I.V.I.B." bekend, die reeds georganiseerd waren, misschien zelfs nog zijn, in de door ons aangehaalde Handels-, Kantoor- en Winkelbediendenbonden. Waarom zijn zij dit niet gebleven en hebben zij hun denkbeelden niet in de afdeelingsvergaderingen naar voren gebracht? Dit zou juist gehandeld zijn, bekeken uit organisatorisch gezichtspunt. Jammer genoeg meenden zij een gewestelijke vereeniging te moeten stichten, waarmede zij, meer dachten te bereiken. Dit is o.l. evenwel niet juist gezien en geeft verbrokkeling. Im mers zullen de werkgeversorganisaties ver ondersteld, dat de werkgeversorganisaties in onderhandelingen willen treden met zulk een gewestelijke vereeniging zich zoo maar ge wonnen geven en zich willen binden? De juiste wijze lijkt ons, dat het hoogere personeel in het bloembollenbedrijf zich ver, eenigt in den R. K„ de Chr. of Algemeenen Bond van Handels-, Kantoor- of Winkelbe dienden. Dat deze bonden gezamenlijk de be langen van deze categorie personen in dit geval de pensioenregeling bewerkstel ligen. Zij zullen o.i. meer kunnen bereiken met hun rijke ervaringen op organisatorisch gebiei» dan een gewestelijke vereeniging. Bovendien staan achter deze bonden niet honderd, doch duizenden en duizenden leden, die het streven van die bonden stimuleeren. De werkgeversorganisaties zullen stellig meer aandacht schenken aan deze gezamenlijke bon den, dan aan een klein groepje personen, in een gewestelijke vereeniging ondergebracht, die meenen, hun eigen boontjes wel te kunnen doppen. Moet tegenover de verschillende werk geversorganisaties slechts een gewestelijke ver- I eeniging staan of flinke organisaties van werk nemers? Eenheid in het voorstaan der belangen van de leden of een groep van leden der werkne mersorganisaties is steeds het parool geweest van zulke organisaties. Steeds hebben zij de handen ineengeslagen en waar maar eenigs zins mogelijk was, resultaten behaald. Immers de bonden van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden staan den belangen van al hun leden gezamenlijk voor, doch ook van de verschillen de groepen der leden. Begrijpelijk is het b.v. dat leden-winkelbedienden, niet van deze rege ling zullen profiteeren of hierin zullen beslis sen, doch dat neemt niet weg, dat zij als lid achter het streven van deze bonden staan, ten opzichte van deze groep van personen. Bovendien meenen wij in dezen tijd van ordening nog wel te mogen wijzen op de in stelling van de bedrijfsraden, welke voor het bloembollenbedrijf reeds zijn ingesteld. Hierin ligt ook een taak voor de organisaties der werk nemers. Niet uitgesloten is, dat juist door de bedrijfsraden, waarin vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties zitting zullen hebben, iets ten opzichte van een pen sioenregeling voor het hoogere personeel in het bloembollenbedrijf bereikt kan worden. De toe komst is in dit opzicht nog niet geheel en al ontsluierd, doch men mag hiervan, met eenig voorbehoud, wel resultaten verwachten. Het wil ons voorkomen, dat een gewestelijke vereeniging, welke op het gebied van regelin gen op sociaal terrein, nimmer werkzaam is geweest, geen resultaat, althans geen voldoend resultaat zal bereiken, ook al is men vol vuur en enthousiast voor de aangelegenheid. Langs organlsatorischen weg vallen er de ondervinding heeft zulks voldoende geleerd successen te boeken op sociaal terrein. Om een voorbeeld te stellen, willen wij wijzen op hetgeen de landarbeidersbonden in dit op zicht hebben bereikt. Hier heeft men reeds, dank zij het werken, het krachtdadig werken der bonden, een pensioenregeling, welke wel niet geheel en al volmaakt is, doch de grond slag is gelegd en het doel bereikt. Thans zul len deze bonden ong'etwijfeld werken voor ver betering hiervan. Deze landarbeiders hebben hun taak begrepen en zijn niet verbrokkeld in kleine vereenigingen, doch hecht en sterk ge bleven In hun bonden. Uit dit voorbeeld mogen de leden van de „R. I. V. I, B." leering trekken en hun fout inzien. Hoe krachtiger de bonden, hoe meer kans op slagen van hun pogen. Wij willen onze weergegeven gedachten be sluiten met de leden van de „R. I. V. I. B." er op te wijzen, dat zü hun streven moeten zien te verwezenlijken. Alleen geven wü in overwe ging meer organisatorisch te werk te gaan, en wel zoodanig als door ons hierboven is weer gegeven. B. In het gebouw St. Bavo vergaderde het ge nootschap van den Stillen Omgang onder voorzitterschap van den heer J. Ph. Castricum, die in gebed en met eenige hartelijke woorden het overleden bestuurslid, den heer Kuipers, en overleden leden herdacht. De heer H. N. J. Neelissen bracht een keurig jaarverslag uit als secretaris, en de penning meester, de heer J. Adelaar, evenzoo. De kascommissie had de bescheiden in goede orde bevonden en de voorzitter dankte de beide functionarissen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende heeren H. N. J. Neelissen en J. Beeke laar bij acclamatie herkozen en in de vacature Kuipers werd benoemd de heer J. Seuter. De voorzitter sprak hierna over den aan staanden Stillen Omgang. Het karakter van den Stillen Omgang moet zijn een waardige demonstratie van stilte en rust. De algemeene intentie is dit jaar: behoud en vermeerdering van christelijken levensernst in de huisgezin nen, hetgeen de voorzitter nader toelichtte. In het gebouw St. Bavo zijn gezangenboekjes verkrijgbaar. De geestelijke directeur, pastoor P. Roovers, hield tenslotte een toespraak, waarin hij de uitspattingen, vermeld in de Bijbelsche geschie denis, toepasselijk verklaarde op de uitspattin gen van dezen tijd. Wij gaan naar Amsterdam toe, aldus spr., om daar de acte van geloof te stellen. Aan dat) geloof moet men niet komen, daar hebben onze voorouders voor gevochten en gestreden. En dat zullen wij eveneens doen. Met een schoone opwekking om het H. Sacra ment van Mirakel te aanbidden, sloot spr. zijn aandachtig beluisterde rede. De voorzitter dankte pastoor Roovers voor zijn gloedvol betoog en verzocht den leden bij overlijden van een lid een kennisgeving te stu ren aan het bestuur, opdat voor dit overleden lid een H. Mis kan worden opgedragen. Nadat nog eenige punten waren afgehandeld, werd de vergadering met het zingen van het lied „Room- sche Blijdschap" gesloten. Op het Zondagmiddagconcert, dirigent Mari- nus Adam treedt de vermaarde zangeres Ankie van Wickevoort Crommelin op, die een geziene en bekende soliste is bij de H.O.V., en altijd veel succes oogstte: zij zal voordragen met or kestbegeleiding twee Aria's vana Scarlatti en „Der Hirt auf dem Felsen" van Schubert. Marinus Adam opent met het „concerto grosso" in D van Handel, waarin de obligate soli gespeeld worden door Hans Byvanck, G. Mulder en A. Hart Nibbrig. Twee populaire werken, de derde „Leonore" van Beethoven en de „Unvollendete" van Schubert comple- teeren zijn dankbaar programma. Geboren: H. Themmen-Daanje, z. I. Chr. F. Visser-Bouman, d. N. Bakker-Hensen, z. J. H. Wallekers-van Baar, z. A. C. Goede- mans-Duijn, z. A. M. C. Grannetia-Kemp, 2 zns. C. A. C. Burghout-van de Vijver, z. K. Braun-Aafjes, d. A. Zwaanswijk-van Leeuwen, z. Overleden: J. Cornet 85 j., Oranjestraat J. M. Snoek-Homburg 8 j., Graafschapstraat G. Zwiers 12 j., Harmenjansstraat. Donderdagavond hield het Mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers" in zijn repetitielokaal aan de Nassaulaan een algemeene vergadering. Bij ont stentenis van den voorzitter, den heer L. Schoorl, stond de vergadering onder leiding van den vice- voorzitter, den heer H. Dankelman, die in zijn openingswoord herinnerde aan den zevenden verjaardag van het koor op 4 Maart, voor welk feit de mooie gebatikte vlag van Die Spaerne- Sanghers in de zaal was ontplooid. Deze zeven jaren, aldus spr., hebben zich gekenmerkt door hard werken onder de steeds onverflauwde lei ding van den kundigen leider Lieven Duvosel. De in deze periode uitgevoerde programma's spreken voor zich zelf en dank daaraan heeft ons koor een vooraanstaande plaats in het koor leven in Haarlem kunnen innemen. De veree- rende uitnoodiging om mede te werken aan den onlangs plaats gehad hebbende Gala-avond is hiervan mede een bewijs. In de bestuursvacature werd voorzien door de benoeming van den heer J. Baay. De heer Baay zal de functie van tweeden penningmeester ver vullen. Vervolgens ontstond een levendige discussie over het al of niet deelnemen aan het groote Zangersfeest, uitgeschreven door het Kon. Ned. Zangersverbond bij gelegenheid van het 85- jarig bestaan. Besloten werd in principe aan het Zangersfeest mede te werken. Het bestuur werd opdracht gegeven deze zaak verder te be handelen. Na een bespreking omtrent propaganda en ziekenbezoek werd overgegaan tot de rondvraag waarvan door enkelen werd gebruik gemaakt. Alvorens de zeer geanimeerde vergadering te sluiten, wekte de voorzitter de leden nog eens op met enthousiasme voort te gaan, de repetities trouw te bezoeken en daardoor den goeden naam van Die Spaerne-Sanghers verder uit te dragen. MAANDAG 7 MAART, 's avonds 8 uur, in het FRANS HALS MUSEUM, ingang Groot Heilig land (achterkant) ENTREE 30 CENT Het blijkt, dat de belangstelling voor den wedstrijd HaarlemFeyenoord alle verwach tingen verre overtreft. Ondanks het feit, dat het Haarlem-bestuur reeds in het begin van deze week een extra zittribune van 2500 plaat sen heeft doen bouwen, en het aantal staan plaatsen eveneens werd uitgebreid, bleek reeds gisteravond het terrein zoo goed als uitver kocht. Thans zijn wederom nieuwe maatregelen ge troffen, in 3 rijen om het veld worden zitplaat sen gebouwd, in totaal ongeveer 1400 stuks. Het bestuur van de H.F.C. „Haarlem" ver zoekt reeds thans houders van deze plaatsen vooral tijdig aanwezig te willen zijn, d.w.z niet later dan kwart voor twee, aangezien er anders niet voor kan worden ingestaan, dat ongestoord volgen van den wedstrijd van het begin af aan, voor deze bezoekers mogelijk is. Voor kinderen is de Noorsche, door de Staat gecontroleerde, me dicinale levertraan groeibevorde- rend: zij versterkt het beenderen stelsel en geeft sterke tanden. Zij verschaft het geheele gezin nieuwe energie en arbeidslust, versterkt het organisme en werkt infectieziekten tegen. Maar zij moet geregeld gebruikt worden een theelepel 's morgens en 's avonds. NOORSCHE MEDICINALE LEVERTRAAN WERELDBEKEND DOOR HAAR VOO RTRiE FFE LI J KE K WA LI T-E-IT Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6 uur; Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Frans Hals-museum: Expositie 105 uur. Teyler-museumExpositie 114 uur. Rembrandt-theater: „Serenade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „Puberteit", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De weg terug", 2.30, 7 en 9.15 uur. Dezer dagen hield de afdeeling Haarlem van de „Liberale Staatspartij" haar jaarlijksche le denvergadering. Nadat de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester waren voor gelezen, werd het bestuur, dat ingevolge het besluit der Algemeene Vergadering der Partij afgetreden was, in zijn geheel herkozen. Het bestuur vormen: mr. C. Blankevoort, voorzit ter; Th. Lancée, onder-voorzitter; J. A. Pes- man, penningmeester; mevrouw mr. E. A. J. Scheltema—Conradi, C. Stapel Jr., mevrouw E. W. Venemavan Doom, C. M. Moolenburgh, mr. C. M. J. de Jongh, secretaris. Na afloop der vergadering hield ir. C. Wolterbeek, voorzitter der afdeeling Haarlem e. o. der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, een lezing ever de luchtbescherming, waarbij hü het doel dier vereeniging uiteenzette. Heden herdenkt de heer H. van Roode te Heemstede den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Amsterdamsche Waterleiding als machinedrijver-olieman. Het Instituut voor Talen en Handelsonder wijs deelt ons mede, dat geslaagd zijn voor het examen van de Ver. v. Leeraren in Stenografie en Machineschrijven, voor Tachografie 180 let tergrepen: mej. J. Schaafsma, alhier; voor het alhier gehouden openbare examen Stenotypiste; de dames M. R. A. de Wit, J. C. Fooy; M. H. de Jong, M. E. Heijnes, en voor Machineschrij ven: de dames C. J. J. de Liefde en L. B. M te Marvelde. Aan de Rijkstuinbouwschool voor Bloemen teelt te Aalsmeer zijn geslaagd de heeren J. G. C Dethe en H. Freriks (met Engelsch en Fransch) uit Haarlem. De Staatscourant bevat afdrukken van de ak ten betreffende de N.V. Exploitatie-, Beleggings- en Administratie Maatschappij „Harïanta" te Haarlem; de N.V. Stoutenbeek te Bloemendaal. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het doctoraal examen Indisch Recht de heer P. S. van der Lely uit Heemstede. Met Paschen zullen in Haarlem en omgeving 194 Engelsche scholieren met 7 docenten wor den ondergebracht. Het totaal aantal Engel- schen dat naar Nederland komt op Paaschtoer bedraagt 720. Zondag 13 Maart zal de heer dr. C. Spoelder na afloop van den voetbalwedstrijd EDOHFC gehuldigd worden naar aanleiding van het feit dat hij 12% jaar voorzitter is van HFC. Aan het Rheinische Technicum te Bingen slaagde voor het examen cand. ing. electro D. A. de Veer, te Bloemendaal. De heer G. J. van Abs, tot nu toe commies redacteur tén Raadhuize te Bloemendaal, is be noemd tot hoofd-commies in plaats van den heer C. de Groot, thans gemeente-secretaris. In de examencommissie Boekhouden M.O. zijn benoemd tot lid en voorzitter dr. S. Elzinga, in specteur van het M.O. in de 3e inspectie te Haarlem, en tot leden de heeren K. Pijper te Aerdenhout en mr. dr. H. Schmidt Degener te Haarlem. HET RAADSDEBAT Geachte Redactie, In uw voortreffelijk raadsoverzicht van 3 dezer komt een kleine vergissing voor. Ik betoogde niet, dat minister Romme zich op het standpunt stelt, dat bestrijding van het mieuw-malthusianisme een taak as van de gemeentelijke overheid, doch dat uit het feit, dat de regeering geen scherpere maat regelen ten deze neemt, niet mag worden af geleid, dat „dus" deze niet noodig te achten zijn (aldus mr. Drilsma), wijl het zeer goed mogelijk is te achten, dat de Regeering bij deze materie een zelfde standpunt inneemt ais bij- kens de laatste memorie van antwoord betref fende de begrooting van Justitie t. a. v. de prostitutie is ingenomen, te weten, dat de be strijding der prostitutie meer in het bijzonder de gemeentelijke overheid regardeert. Ik sprak derhalve veronderstellenderwijs, ten einde aldus aan te toonen, dat Mr. Drilsma uit de tot dusverre door de Regeering bij de onderwerpelijke materie aangenomen houding de conclusie trok, waarvan geenszins vaststond, dat ze getrokken mocht worden. De naam van minister Romme is door mij in het geheel niet genoemd. Hoogachtend, F. A. BIJVOET.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5