Werkten Trotzkisten samen met de Rijksweer? I De moord op den pastoor te Lubom LONDEN ONTHULLINGEN VAN KRESTINSKI De gevolgen der overstroomïng Het nieuws van heden DE BAROMETER groot diner in VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bii onze Agenten 27V2 et. per week, DACBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM per kwartaal f3.58 ZATERDAG 5 MAART 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 21055 „De bekentenissen in het proces te Moskou zijn gewelddadig afgeperst," zegt Trotzki Ook Rosengolz bekent Volgens hem was één derïoornaamste doel Scheffer weerlegt verklaringen Donkozakken eischen terechtstelling Telegram van advocaten Het bombardeeren der burgerbevolking De kosten grooter dan de voor deden, meent Amerika Schade in Californië op 25 millioen dollar geschat Aanval op parlements lid of mystificatie? Afgevaardigde zou op weg naar het parlement van bezwarende documenten beroofd zijn Doel der New Deal onveranderd „Wij volgen nog steeds denzelfden koers," verklaart Roosevelt Een vooruitstrevend Maharadja Maaltijden en muziek als contactmiddel In het kamp te Waalsdorp worden momenteel verschillende nieuwe uniformen beproefd, waaruit uiteindelijk een keus v oor de algemeene legerdracht zal worden gedaan Zijn priesterlijke ijver had den haat der communisten opgewekt In koelen bloede neergeschoten President Benesj De dijkdoorbraak aan het Albertkanaal tusschen Antwerpen en Herew- thals heeft duizenden hectaren land onder water gezet Democratie in de practijk Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN N.V. KLEEDERMAKERIJ GERARD A. v. d. STEUR Een tegenspraak van Salamanca Beweringen over Duitsche onder zeeërs aan de Spaansche kus ten zijn onjuist De Zweedsche hotels gaan weer open Regeling van het conflict in het hotelbedrijf De Marine-begrooting van Engeland Vlootbouwprogramma kon er niet in worden opgenomen Ontploffing in brouwerij te New-York Missionarissen blijven op hun post Zij weigeren 't bedreigde Kaifeng te verlaten Von Ribbentrop neemt voorstellen mee Bij zijn bezoek aan Londen Arrestatie na den aan slag op Ito Abe BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 5970 HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De Chineesche legerleiding geeft zich veel moeite om de weerbaarheid van het le ger te verhoogen. Op talrijke plaatsen worden in het Chineesche Rijk de jonge mannen gedrild. Naar men berekend heeft zou men aldus elke maand dertig duizend geschoolde soldaten naar het front kunnen sturen MOSKOU, 5 Maart. (Tass.) In de avond zitting: van Vrijdag van het groote proces te Moskou werd Rosengolz, de vroegere Volkscommissaris voor den Buiteniandschen Handel, verhoord. Hij bekende, dat na het vertrek van Trotzki naar het buitenland tusschen Trotzki en hem een briefwisseling is ontstaan, waarbij Krestinski zijn bemid deling verleende. - In Karlsbad heeft de zoon van Trotzki, Sedof, aan Rosengolz aanwijzingen van zijn vader overhandigd, om zich in verbinding te stellen met Toechatsjefski. Ook kreeg hij opdrachten inzake den buiteniandschen handel met IXiitschland en Japan. Rosengolz heeft Sedof uit'de gelden van het volkscommissariaat voor Buitenlandsche Zaken door bemiddeling van een Duitsche firma driehonderd duizend dollar ge geven, bestemd voor Trotzki. Ook andere be dragen werden aan Trotzki overgemaakt. In 1936 werd Toechatsjefski aangespoord een contra-revolutie te ontketenen en tegelijkertijd werd besloten een moord op Stalin, Molotof en Kaganowitsj te organiseeren. Door de bekentenissen van Pjatakof tijdens diens proces werd Trotzki beangst en hij beval Rosengolz en Krestinski in geval van arresta tie alles te ontkennen. Rosengolz bekende verder met Duitsche mi litaire kringen in verbinding te hebben gestaan. Hij heeft o.a. generaal von Seeckt mededee lingen verstrekt over de Sovjet-Russische lucht vloot. Ook heeft hij aan twee Britsche jour nalisten mededeelingen gedaan. Na Rosengolz werd nogmaals Krestinski verhoord, die verklaart, dat zijn onwettige activiteit in 1921 is begonnen. Hij vertelt dat hij in 1922, toen hij ambassa deur te Berlijn was, in opdracht van Trotzki een overeenkomst sloot met generaal von Seeckt, Waarbij de Trotzkisten zich in ruil voor gel- delijken steun verplichtten, inlichtingen over het roode leger aan de Rijksweer te verstrekken, en, indien zij aan het bewind zouden komen, Ruitschland in een nieuwen wereldoorlog bij stand te verleenen. Naar Krestinski verklaart ontvingen de Trotzkisten in de jaren 1923 tot 1930 van de Duitsche Rijksweer ongeveer twee mil- lioen Rijksmark in goud. Volgens Krestinski stond Trotzki reeds in 1920 door bemidde ling van Kopp in verbinding met den Duit- schen spionnagedienst. Verder vertelt Krestinski over zijn ontmoe ting met Trotzki te Merano in het najaar van 1933. Trotzki wees er tijdens het onderhoud op, dat in verband met het aan de macht komen Van Hitier gestreefd moest worden naar een overeenkomst met de Duitsche regeering, door in ruil voor militaire hulp bij het grijpen naar de macht het afstaan van een deel van het grondgebied der Sovjet-Unie te beloven. Trotzki gaf Krestinski opdracht, in verbinding te tre den met Toechatsjefski en Roedsoetak. Toe chatsjefski ging accoord met deelname van zijn contra-revolutionnaire organisatie aan een op stand. Hierop besloten de Trotzkisten een blok to vormen met de rechtschen. Na de afzetting van Toechatsjefski en Ga- hiarnik, vreesde Krestinski de ineenstorting en Was hij, naar hij verklaarde, zich op zijn ar- restatie gaan voorbereiden. Hij had de verbin ding met Trotzki toen overgedragen aan Ro sengolz. De rechtbank ging vervolgens over tot het Verhoor van Rakowski. In Mexico hebben, volgens Havas, journalis- ten een onderhoud gehad met Trotzki, waarin deze verklaarde dat „de verklaringen der onge lukkige slachtoffers van het thans aan den gang zijnde proces hun gewelddadig zijn afge perst." einden van het proces, de terechtstelling dei- negen generaals in Juni 1937 te rechtvaardigen. Voorts verklaarde Trotzki: „Ik weet zeer goed, en dat weet ook de Pransche politie, dat ik Krestinski niet op 10 October 1933 in Italië heb kunnen ontmoeten, want 9 October was ik van Saint Palais, waar ik woonde, vertrokken naar Bagnières de Bigorre, waar ik tot den eersten November bleef, op welken dag ik mij te Barbizon vestigde. De onweerlegbare bewij zen van mijn verklaringen bevinden zich in handen van de commissie-Dewey te New York. Het „Berliner Tageblatt" publiceert een ver klaring van zijn correspondent te New York, Paul Scheffer, naar aanleiding van hetfeit, dat diens naam is genoemd in het proces te Mos kou. De beklaagde Tsjernof heeft, aldus Scheffer, gesproken van twee bezoeken, die ik hem per soonlijk gebracht heb in het jaar 1930, toen ik niet meer in de Sovjet-Unie woonde. Hij heeft mij echter nooit gezien, noch ik hem, en ik heb nooit met hem in eenigerlei verbinding ge staan. Zijn verklaringen zijn door de Gepeoe volkomen verzonnen. In de stanitza's van de Donkozakken zijn, volgens het Sovjetpersbureau, vergaderingen gehouden, waarin de Kozakken verklaarden trouw te zijn aan het vaderland en de commu nistische partij. Zij zijn te allen tijde bereid de grenzen der Sovjet Unie te verdedigen. Ook verklaarden zij te verlangen dat de verraders en moordenaars, die op het oogenblik te Mos kou terechtstaan, hun gerechte straf niet zul len ontloopen. De bond van Bulgaarsche advocaten heeft aan den Sovjet-Russischen gezant in Bulgarije een telegram gezonden, met het verzoek, aan Moskou den wensch der Bulgaarsche advocaten over te brengen, dat aan de beklaagden in het thans aan den gang zijnde politieke proces de vrijheid van verdediging wordt gelaten. NEW YORK, 4 Maart (Reuter). Strategen van den Amerikaanschen generalen staf en van het luchtwapen hebben, na een bestudee ring van de oorlogstactiek en de resultaten daarvan in China, Spanje en Abessinië, de conclusie getrokken, dat, wanneer de Veree- nigde Staten verwikkeld mochten raken in een oorlog, de luchtstrijdkrachten geen bombar dementen van burgerbevolkingen zullen onder nemen, niet om humanitaire redenen, maar eenvoudig omdat gebleken is, dat deze bom bardementen de moeite en kosten niet loonen. De algemeene conclusie, waartoe men is ge komen, aldus de „New York Times", die dit bericht publiceert, luidt, dat de militaire voor- deelen niet opwegen tegen de kosten. LOS ANGELES, 5 Maart. (Havas). De gevolgen van de overstroomingen in Cali- fornië zijn, voorzoover men tot dusver heeft kunnen vaststellen: 105 dooden en 100 ver misten. De schade wordt op 25 millioen dollar geschat, nog niet medegerekend de schade, die de spoor wegen en de boeren hebben geleden. De weerberichten voorspellen voor de komen de dagen weder slecht weer. De bergen in de omgeving der stad zijn met sneeuw bedekt. BELGRADO, 4 Maart (Havas). Een ernstig incident in de Joego-Slavische Skoeptsjina heeft vanmiddag geleid tot het plotselinge af breken van het debat over de begrooting van leger en vloot, die voor het eerst sedert ver scheidene jaren niet met algemeene stemmen en zonder debat zal worden aangenomen. Rasjowitsj, een tot de oppositie behoorende afgevaardigde, die een rede moest houden, waarin de bewapeningspolitiek werd aangeval len, verscheen niet in de Kamer, zoodat men daar tevergeefs op hem wachtte. Spoedig ver nam men, dat hij op weg naar de Skoeptsjina het slachtoffer was geworden van een aanval, waarbij hem de documenten, die hij by zich had, op ruwe wijze afhandig werden gemaakt. Hedenmiddag is een communiqué gepubli ceerd over den aanval. Volgens dit communiqué zouden ernstige onwaarschijniykheden ontdekt zijn in het verhaal van Rasjowitsj over den aanval. Kringen der Skoeptsjina zouden alge meen van opvatting zyn, dat het hier gaat om een onhandige mystificatie, die heel eenvoudig ingegeven is door het in werkelijkheid niet be staan der z.g. verpletterende documenten, waarmede Rasjowitsj de regeering bedreigde. De zitting der Kamer is hervat om half drie. De minister van Binnenlandsche Zaken noo- digde de leiders der oppositiefracties uit zelve het openen van een onderzoek in deze zaak te vragen. WASHINGTON, 5 Maart (Reuter). Président Roosevelt heeft op een perscon ferentie verklaard, dat de doelstellingen van de New Deal onveranderd zijn. Hy hoopt, dat de wet over de regeling van loonen en werkuren nog dit zittingsjaar door het Congres zal worden aangenomen. De re geering, zoo zeide hij, verslapt niet in haar stryd om een einde te maken aan bijzondere voorrechten. De president gaf vervolgens een overzicht van hetgeen sinds hij vijf jaar geleden president werd, is bereikt en besloot met de opmerking: „Het oude schip van staat volgt nog steeds den zelfden koers. De regeeringspolitiek is dezelfde gebleven. Er zijn echter lieden, die methodes en veranderingen in methodes verwarren met vermeende veranderingen in den grondslag der politiek." NIEUW DELHI, 4 Maart De 25-jarige Maharadja van Sirmoer, een staatje in het heuvelland van Simla, heeft een nieuwe me thode in toepassing gebracht om voeling te hou den met zijn onderdanen. Tijdens een inspectie tocht door zqn staat zal hij maaltüden voor de inlanders aanrichten en muziekuitvoeringen laten geven. Gewoonlijk ontvangen Britsch- Indische vorsten deputaties en petities, doch de Maharadja is van meening, dat dit gebruik ouderwetsch is. 'mm* Met groote plechtigheid en onder enorme deelname van de zijde der bevolking is het ïyk van pastoor Streich, die door een com munist in het dorpje Lubom by Posen in Polen gedood werd, ter aarde besteld. Naar aanleiding van dezen moord verne men wij nog de volgende bijzonderheden: De moordenaar, Laurens Nowak, die zijn daad cynisch bekend heeft, is een communist in hart en nieren. Twaalf jaar lang heeft hij in Sovjet- Rusland gewoond, werkte dan tijdelijk in Foolsch-Opper-Silezië, tot hij naar Lubom by Poznan kwam, waar hy onder de communisten een leidende rol speelde. Zijn ophitsingen waren jammer genoeg niet zonder succes, en 't plaatsje werd een centrum van communistische propa ganda in de streek rond Poznan. De geweten- looze propaganda had hier een gunstig terrein gevonden onder een groot aantal Polen, die te ruggekomen waren uit Frankrijk en in groote financieele moeilijkheden verkeerden. Pastoor Streich probeerde dezen nood in den geest der christeiyke liefdadigheid te lenigen. Drie jaar geleden was hij naar Lubom gekomen, als herder van de toen nieuw opgerichte paro chie. Met jeugdigen, apostolischen ijver wijdde hij zich aan de zielzorg, en het was niet te ver wonderen, dat hij zich aldus spoedig de vijand schap der communisten op den hals haalde. De tegenstand werd grooter, toen hij in zijn predi katies vastberaden waarschuwde tegen de volks opruiers en voortdurend wees op de groote ge varen, die de geheele menschheid van de zijde van het communisme bedreigen. Het was geen toeval, dat de communist Nowak den pastoor neerschoot, toen deze na de gods dienstoefening der kinderen den preekstoel wilde bestygen. Aan den slaap getroffen, zakte de priester doodelijk gewond ineen. Drie of vier andere schoten verwondden den koster en een jongen uit het dorp. Toen de moordenaar de algemeene verwarring wilde benutten om te vluchten, werd hij door enkele kerkgangers ge grepen, en als de politie niet spoedig tusschen- beide was gekomen, zou de woedende bevolking hem gelyncht hebben. Dat de moord met voorbedachten rade ge schied was, bleek uit de bekentenis van den dader. Hij zeide, dat hy den pastoor gedood had, omdat hij hem haatte. Tot drie uur in den nacht had Nowak die weliswaar getrouwd is, maar van zijn vrouw ge scheiden leeft in een herberg doorgebracht, 's Zondagsmorgens was hij om 8 uur opgestaan, had heel rustig ontbeten, en zich toen naar de kerk begeven, waar bij den pastoor in koelen bloede doodschoot. De kogels, die hierna werden afgeschoten, waren voor den jongen kapelaan bestemd, die evenwel niet werd getroffen. Het onderzoek naar de beweegredenen van den moord wordt voortgezet. Vooral wordt de moge lijkheid onderzocht, of Nowak de misdaad mis schien op hooger bevel van de communistische partij volvoerd heeft. Indien men sterk en oprecht is in de verde diging van den vrede, zal men hem altyd kun nen redden! Deze moedgevende woorden sprak Benesj, de president van de Tsjecho-Slowaak- sche republiek, in een onderhoud, dat hij dezer dagen met een correspondent van de Daily Herald had. Hij voegde er nog wat aan toe. „Ik ben zoo zeide Benesj, in den loop van het gesprek een boerenzoon. En dat zal ik altyd blijven, ook nu ik president ben. Ik heb acht broers en zusters. Twee van mijn broers zijn spoorweg arbeiders, één is arbeider in Amerika en twee zijn onderwijzers. Een ander is boer. Mijn beide zusters zijn boerinnen. Ik woon in het paleis van den president, terwijl mijn broers en zus ters in hun dorp biyven. Voor ons is dit vol komen natuurlijk, vooral omdat de helft van onze ministers uit zonen en dochters van boe- en arbeiders bestaat. j| VERWACHTING: In het Zuiden zwakke 1 EE tot matigen, in het Noorden meest matige, Westelijke tot Zuideiyken wind, plaatse- |E iyke morgenmist, overigens licht tot half H bewolkt, droog weer, overdag zachter in 't Zuiden; in het Noorden weinig verande- EE ring in temperatuur. Hoogste barometerstand: 781.2 te Miinchen. E= Laagste barometerstand: 726.6 te Seijdisfjord. Zon op 6.40 - onder 5.44 - Licht op 6.14 EE Maan op v.m. 7.29 onder nam. 10.09 9 Maart E. K. Het monsterproces te Moskou wordt voortge zet. Miiïisterieele circulaire aan de gemeentebesturen betreffende het plaacsen van landarbeiders in Duitschiand. Ged. Staten van Noordholland hebben in een geschil in de gemeente Beverwijk beslist, dat de publicaties van afbeeldingen in filmadver tenties niet vallen onder art. 7 der Bioscoop- Wet. O U zoudt voor zoo'n diner hooge eischen stellen aan Uw costnum. Hoe hóóger de pischen dïe U stelt, hoe zékerder U terecht moet bij: Kruisstraat 7 - Tel. 10730 SALAMANCA, 5 Maart. (Havas). Radio Na- cional heeft in een officieele mededeeling ont kend, dat de beweringen van den minister van Landsverdediging te Barcelona, welke de laat ste twee dagen zyn uitgezonden, onjuist zijn. De bewering inzake een Duitschen generaal Sender, die volgens de regeering commandant zou zijn van de Duitsche strijdkrachten in Spanje, is onjuist, want noch in Spanje, noch in Duitschiand bestaat een generaal Sender en de bewering over de Duitsche onderzeeërs in de Middellandsche Zee is van hetzelfde kaüber, STOCKHOLM, 4 Maart (Reuter). Nadat ver scheidene dagen onderhandeld was door de be middelingscommissie der regeering met werk gevers en werknemers in het Zweedsche café- en restaurantbedrijf, is een overeenstemming tot stand gekomen. Een der bepalingen heeft betrekking op een gemiddelde loonsverhooging van 15 kronen per maand. De beide partijen zullen thans nog moeten stemmen over de voor- loopige overeenkomst. Wordt deze goedgekeurd dan verwacht rr/bn, dat het werk op 13 Maart hervat zal worden. LONDEN, 4 Maart. (Reuter) De reden waar om het nieuwe vlootbouwprogramma niet is opgenomen in de Marine-begrooting voor het komende jaar, is, dat de volledige bijzonder heden nog niet uitgewerkt zijn, in verband met de weigering van Japan inlichtingen te ver strekken over het Japansche bouwprogramma. Het démenti van den woordvoerder der Ja pansche marine te Tokio ten spijt, verklaart de „Takoengpau" van meening te zijn, dat schout bij nacht Isjimaroe, toen hij zeide, dat Japan vlootgeiykheid met de Vereenigde Staten moet hebben, de meening van het ministerie van Marine weergaf. NEW-YORK, 5 Maart (D.N.B.) Een brouwerü in een der drukste wijken van New York ge legen, is door een reeks ontploffingen van ko lenstof in het ketelhuis verwoest. Door den slag werden honderden gebouwen in de omge ving der brouwerij beschadigd. Tot dusver zijn vier dooden geborgen. Onge veer twintig personen moesten met verwon dingen naar het ziekenhuis vervoerd worden. HANKAU, 5 Maart (Havas) Uit Kaifeng, de hoofdstad van de provincie Honan, wordt vernomen, dat 70 missionarissen en nonnen vast besloten zijn, de stad, die door den op- marsch der Japanners wordt bedreigd, niet te verlaten. Zij organiseeren de hulpverleening aan de vluchtelingen, die met tienduizenden tegeiyk uit het oorlogsgebied aankomen. Het internatio nale Roode Kruis te Hankau heeft een bedrag van 10.000 dollar gezonden voor het inrichten van hospitaalkampen en de levensmiddelen voorziening. lederen dag steken vluchtelingen op haastig samengestelde vlotten de Gele Rivier over, waarbij velen verdrinken. LONDEN, 5 Maart (Havas). De Beriyn- sche correspondent van de „News Chronicle" meent te weten, dat Von Ribbentrop naar Londen zal komen met een lijst van welom schreven voorstellen, die hij aan Chamberlein zal voorleggen. De besprekingen zullen, naar hij meent, op de volgende vraagstukken betrekking hebben: 1. Het koloniale vraagstuk. Duitschiand hoopt dat Engeland zijn aanspraken zal erkennen. 2. De propaganda. Hitier zou een Britsch— Duitsch persaccoord wenschen. 3. De minderheden. Hitier verwacht, dat Engeland het beginsel zal erkennen, dat de toekomst der Sudeten-Duitschers en Oosten rijkers door een volksstemming dient te wor den bepaald. 4. De DuitschItaliaansche betrekkingen. Engeland zal niet mogen trachten de as Rome Berlijn te verzwakken. 5. De FranschRussische betrekkingen. Geen toenadering is mogelijk met Engeland en Frankryk, aldus zou Von Ribbentrop verkla ren, zoolang de democratische mogendheden haar samenwerking met de Sovjets niet staken. TOKIO, 5 Maart. (Havas). De Japansche politie heeft in verband met den aanslag op Ito Abe, den leider van de Party der Sociale Massa, een arrestatie verricht. Men verwacht sensatio- neele onthullingen, welke zouden bewijzen, dat de aanslag is beraamd door tegenstanders van controle op de electriciteits-industrieën. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 778.0 Vorige stand: 778.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1