Waterstaatsaangelegenheden Indische begrooting aanvaard New-Yorksche Beurs DE MEENING VAN DE EERSTE KAMER LOF VOOR DEN DIENST DER VOLKSGEZONDHEID Kerkelijk leven ZATERDAG 5 MAART 1938 Maatregelen inzake coördinatie van het vervoerwezen onvol doende geacht Onbewaakte overwegen Spoorwegtekort Pensioenregeling spoorweg personeel Opheffing stations Spoorwegverbind ingen Onbewaakte overwegen Veerdienst EnkhuizenStavoren Tunnel te Veisen Mijnwezen GESLOTEN VISCHT1JD Stemming gedrukt F amilieberichten Academische examens IJSHOCKEY A.IJ.H.C.H.H.IJ.C.-juniores TENNIS Van Swol-Ritchie winnen MARKTNIEUWS BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch Geen audiëntie Examen voor scheepsradio- telegrafist en -telefonist AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 4 Maart TWEEDE KAMER Onder de Nederlandsche vlag wordt geen honger geleden De verdediging van onzen Archipel Hausse-stemming 2Vs ?3% WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN Clearingkoersen Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Waterstaat-s begrooting, en de begrooting van het Verkeersfonds en de Staatsmijnen, wordt het volgende ontleend. Eenige leden zouden gaarne van den minis ter vernemen, hoe zijns inziens een einde ware te maken aan de in den Biesbosch en de Donge- polders gerezen moeilijkheden, doordat aldaar veel overlast wordt ondervonden van vloed standen. Een aantal leden sprak de hoop uit, dat bin nenkort tot sluiting van den Beerschen over laat zou kunnen worden overgegaan. Ook bepleitten zij afdoende verbetering van de waterafvoerwegen in Westelijk Noord brabant. Eenige leden betreurden ten zeerste, dat de verbetering van de afwatering van de Linge nog steeds niet haar beslag heeft gekregen. Verscheidene leden achtten voor de regeering het oogenblik gekomen om zelf de reorganisatie «Jan wel de opheffing van het hoogheemraad schap Amstelland ter hand te nemen. Naar ver luidt namelijk zouden Noordholland, Zuidhol land en Utrecht te dier zake niet tot overeen stemming kunnen komen. Eenige leden betoogden, dat weliswaar de noodzakelijkheid van coördinatie van het vervoerwezen algemeen wordt erkend, doch dat maatregelen om haar tot stand te bren gen veelal uitblijven of, indien genomen, onvoldoende moeten worden geacht. Zoo vestigden deze leden er de aandacht op, dat het goederenvervoer nog volkomen ongeregeld is. De hbop werd uitgesproken, dat de minister er in zou slagen, een dusdanige reorganisatie van het spoorwegbedrijf te bevorderen, dat eerlang niet meer met tekorten behoefde te worden gewerkt. Gaarne zouden zij vernemen, langs welken weg dit doel ware te bereiken Den huidigen toestand achtten zij onbevre digend ook om deze reden, dat thans in feite de gebruikers van andere vervoermiddelen dan het spoorrijtuig, en wel voornamelijk de eige naars en exploitanten van automobielen, mede moeten voorzien in de bedrijfsverliezen, door de N.V. Nederlandsche Spoorwegen geleden. Andere leden duchtten, dat bedoeld tekort niet zal kunnen verdwijnen, zoolang niet een einde is gemaakt aan de nbodlottige concur rentie, door de evenvermelde vervoermiddelen geoefend. Verscheiden leden achtten thans het oogen blik gunstig, om de korting, toegepast op het pensioen van gewezen spoorwegpersoneel, on gedaan te maken. Eenige andere leden vestigden er nog de aandacht op, dat sedert de totstandkoming van de artikelen 80a en 80b van de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 de omstan digheden zoodanig zijn gewijzigd, dat de korting, waarvan hier sprake is, in de kringen van de belanghebbenden als nog onredelijker en on billijker wordt gevoeld, dan bij de invoering er van reeds het geval was. Weder andere leden wezen naar aanleiding van de hierboven weergegeven opmerkingen op den uiterst ongunstigen toestand van het spoorwegpensioenfonds, hetwelk een tekort van f 324 milliben aanwijst. Verscheidene leden oefenden critiek op den werktijd van een belangrijk deel van het spoorwegpersoneel. Zij bepleitten uitbreiding van het aantal verlofdagen en herstel van de verlofregeling van 1921. Verscheidene leden oefenden critiek op het voornemen van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, bij den aanvang van den zomer dienst over te gaan tot de opheffing van een aantal kleine stations. Eenigen hunner waren van oordeel, dat de uitvoering daarvan een ernstig nadeel betee- kent voor het platteland. Andere leden verklaarden, met de geoefen de critiek niet te kunnen instemmen. Enkele leden bepleitten electrificatie van de spoorlijn NijmegenArnhem en voorts de tot standkoming van een rechtstreeksche verbin ding tusschen Veenendaal en Utrecht. Ook werd de aandacht gevraagd voor de spoorwegverbindingen tusschen Nederland en België. Sommige leden waren van oordeel, dat het gevaar, aan onbewaakte overwegen verbon den, dreigt toe te nemen. Dit vindt huns in ziens zijn ooi-zaak in de uitbreiding van het spoorwegverkeer met electrische en diesel- treinen waardoor niet alleen het aantal treinen, doch ook de snelheid, waarmede wordt gereden, vermeerdert als in het feit, dat men die beide soorten van treinen veel min der goed, dan met het oude type het geval is, van verre kan zien en hooren naderen. Nu de proefneming met een automatische sein- inrichting op den overweg van den rijksweg te Steenwijk is geslaagd, drongen de hier aan het woord zijnde leden aan op het in zoo tal rijk mogelijke mate aanleggen van zoodanige inrichtingen in de nabijheid van onbewaakte overwegen. In overweging werd gegeven, den geldig heidsduur van de avondretourkaarten uit te breiden. Verscheidene leden drongen aan op het be spoedigen van een beslissing in zake het pen- sioenvraagstuk en de loonregeling voor het per soneel van de Rotterdamsche Tramweg-maat schappij. Eenige leden zouden gaarne worden inge licht omtrent de redenen, waarom de N.V. Ne derlandsche Spoorwegen de exploitatie van den veerdienst EnkhuizenStavoren met ingang van den lsten Januari j.l. heeft opgedragen aan J. G. Koppe's Scheepsagentuur N.V. te Amsterdam. Zij vestigden er de aandacht op, dat de firma Bosman te Alkmaar dezen dienst gedurende meer dan een halve eeuw heeft geëxploiteerd en zulks op een wijze, die nooit aanleiding tot klachten heeft gegeven. Verscheidene leden drongen nogmaals aan op verlichting van de financieele lasten, waar aan ten onzent het motorwegverkeer is onder worpen. Wederom werd aangedrongen op zoo spoedig mogelijke voltooiing van de wegverbinding van Utrecht met het westelijk deel des lands. Gevraagd werd, of een oplossing van het vraagstuk der verbinding van Noordholland ten Noorden en ten Zuiden van het Noordzee kanaal binnenkort kan worden verwacht en hoe het staat met de plannen, tot bouw van een tunnel te Velsen voor het gewone verkeer en voor het spoorwegverkeer. Verscheidene leden vestigden andermaal de aandacht op de sterke toeneming van het aan tal verkeersongevallen. Gaarne zou men vernemen, of het rijtijden besluit inmiddels tot stand is gekomen en zoo ja, of dan de rijtijdenwet 1936 binnenkort in werking zal treden. Enkele leden stelden de vraag, of er voldoen de samenwerking bestaat tusschen de Konink lijke Luchtvaart -Maatschappij en de Neder landsche vliegindustrie. Eenige leden betoogden, dat de opleving in den Nederlandschen mijnbouw, welke in de tweede helft van 1935 een aanvang nam, van duurzamen aard is gebleken en ook in 1937 haar medewerking heeft doen gevoelen. Zij achtten nu den tijd gekomen om, naast be hoorlijke reserveering en afschrijving, verbete-' ring van de positie der mijnwerkers e.d., zoo danige maatregelen te nemen, dat bij een on verhoopte nieuwe inzinking niet weder een noodlottige toestand zou intreden, als welken men in de crisisjaren heeft beleefd. Er werd op aangedrongen dat de minister zijn medewerking zou verleenen aan de instel ling voor dat speciale doel van een studie commissie, aan welke worde opgedragen, na te gaan, hoe op de meest doeltreffende wijze die uitbreiding van de werkgelegenheid zou kun nen worden bereikt en in hoeverre hierbij de regeering ook financieel behulpzaam zou kun nen zijn. Wat betreft de saneering van den kolenhan- del, waren de leden, hier aan het woord, van meening, dat de regeering zich niet afzijdig moest houden van hetgeen de kolenconventie doet of nalaat. Aan dit voorloopig verslag is een nota toe gevoegd van den heer Ter Haar, die beschou wingen geeft over een 45-tal onderwerpen van uiteenloopenden aard. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de gesloten tijd voor het visschen met wargarens, trommels, vischfuiken en visch- zegens in de binnenwateren in 1938 zal ingaan op 1 April en voorts, dat de gesloten tijd voor snoek in 1938 zal ingaan op 6 April. (Uit andere bladen) Geboren: B. VerhoevenDeriks, z., Valkens- waard; R. v. Erven DorensSmit van Waes- berghe, z., Nijmegen. Overleden: J. Lijdsman, 84 j., Breda. LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde, mevr. J. W. van WaningDe Heer, Rotterdam en de heer W. C. Alsemgeest, Delft. Doctoraal examen rechten, mevrouw J. P. RomeynDitmars, Hilversum. Candidaatsexamen rechten, de heeren J. P. van Suchtelen, Bussum; J. F. Wijnhoven, Rot terdam; W. A. Soer, Hillegersberg; J. H. M. Waterreus, Voorburg. Artsexamen eerste gedeelte, de heeren M. O. C. Keulen, Delft; C. de Langen, Rotterdam. Bevorderd tot arts, mej. H. G. v. d. Berg, Scheveningen. Doctoraal examen rechten, mej. A. E. Ruys, Wassenaar; mej. H. A. de Koek van Leeuwen, Den Haag. De tweede ijshockeywedstrijd tusschen de juniores van de A.IJ.H.C. en H.H.IJ.C. om den beschikbaar gestelden beker zal hedenavond op de kunstijsbaan te Amsterdam worden gehou den. De eerste wedstrijd tusschen beide ploegen eindigde Woensdag j.l. te 's-Gravenhage in een 3—3 gelijk spel. In het heerendubbelspel van het internatio naal tournooi te Monte Carlo won het Neder- landsch-Engelsche paar van SwolRitchie met 46, 6—3, 64 van de Italianen Vido en Bossi. Verrassend was de nederlaag van Austin te gen Bolelli. De Italiaan won met 64, 63. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft op voordracht van den Hoogw. Prelaat der Abdij van Berne te Heeswijk benoemd tot pas toor te Vlijmen, den weleerw. heer J. F. Wer- neri, die kapelaan was te Vlijmen en tot ka pelaan te Vlijmen, den eerw. heer H. J. Hoek van de Abdij van Berne te Heeswijk. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Dinsdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. AMSTERDAM, 4 Maart. N.V. Nederlandsche Vei ling van Land- en Tuinbouwproducten „Amster dam"'. Bloemenveiling 3 Mrt.: Seringen: step- man le soort 815, idem 2e soort 56, Legraye le soort 715. idem 2e soort 35, Charles Dix 711. Spath 815 per 100 stuks. Prunus 6—9 per 100 stuks. Tulpen: Bartigon 2.403, Copland 1.40 —1.90, Victoire 22.40, Prins v. Oostenrijk 1.702, Fred Moore 1.401.60, Schlegels 1.501.80, Rose la Reine 1.401.60. La Reine 1.30—1.50, Ibis 1.70 2, Prosperity 1.30—1.50, Flamingo 1.201.40, Gele Prins 1.802.10, Peach Blossum 2.202.50, v. d. Hoef 22.50. Murillo 1.401.80, Electra 1.80 2.20, Theeroos 1.802.10 per 100 stuks. Nar cissen: Victorie 0.801.00. Golden Star 0.600.70, Sir Watkin 0.60—0.80, Kosters 0.801. Orantus 0.801.00, Early surprise 0.400.70 per 100 stuks. Am. anjers 58, hyacinthen 34 per 100 stuks. Anemonen 1833. Fresia 13—18, Buttercup 26 35, Crocussen 24, Barberks 1525. Plumosa 2035. Sprengeri 2035 per bos. Groenten. 4 Mrt. Sa 46.50, knolselderij 1 4.50 per 100 stuks. Selderij 47, peterselie 512, kervel 35 per 100 bos. Spinazie 1530. wasch- peen 4.508.50, prei 4—8.50, roode kool 36.40, idem groene 1.503.80, idem gele 1.502.30, spruiten 712. andijvie 1522, lof le soort 913, idem 2e soort 69, boerekool 58, broeivet 3040 per ÏOO kg. Uien 33.70, winterpeen 0.60 —0.80 per 25 kg. Rapen 0.550.65 per 30 kg. HOOFDDORP. 3 Mrt. (Boerennoteeringen) Rogge 7.107.50, Chevalier gerst 7.257.75, win- tergerst 7.407.75, haver 6.006.25. duiveboonen 910, paardeboonen 89. groene erwten 8 50 9.75, vale erwten 1011, gele mosterd 14.5015.50, kanariezaad 8.509.50, karwijzaad 2222.50, blauwmaanzaad 40—42. NEW YORK, 4 Maart. (Part.) In de situatie op de effectenbeurs was ook heden geen ver andering gekomen. In afwachting van nieuws omtrent de belastingherziening, de spoorweg vrachten en andere hangende problemen, die de beurs al zoo langen tijd tot een staat van wer keloosheid hebben gedoemd, was de markt ook heden weer zeer lusteloos en waren de omzetten opnieuw van zeer geringe proporties. Deson danks kon de stemming goed prijshoudend worden genoemd, want de noteeringen bewogen zich meerendeels op een licht verhoogd peil, terwijl waar dit niet het geval was, de afwijkin gen tot minimale afmetingen beperkt bleven. Ook na de eerste transacties kwam er in dezen toestand weinig verandering, doch over het al gemeen bleef de vraag licht overheerschend met het gevolg, dat de koersen in langzaam tempo bleven stijgen zonder dat de handel nochtans een uitbreiding van eenige beteekenis onderging. In het eerste uur was de omzet dan' ook niet grooter dan 150.000 shares. Ook in het tweede uur zette de stijging zich in kalm tempo verder voort, waarbij vooral vraag bleek te be staan voor chemische waarden, staalfondsen, tabaksaandeelen en verschillende industrieelen, terwijl de koperwaarden, die uitzonderingsgewijs gedrukt waren geopend, zich algemeen konden herstellen en het vorig slotpeil overschreden. De koerswinsten konden zich dientengevolge voor een groot aantal fondsen tot a, VA dol lar uitbreiden. Petroleumwaarden gaven echter weinig verandering te zien, terwijl warenhuis fondsen, na aanvankelijk eveneens te zijn op- geloopen, reeds spoedig weer een neerwaartsche richting insloegen. Overigens bleef de markt ook tijdens de voortgezette stijging zeer lusteloos bij gebrek aan stimuleerend nieuws. Later op den dag verkreeg het aanbod weer de overhand. In zeer langzaam tempo liepen de noteeringen door gebrek aan steun terug, doch het laatstehalf uur voltrok de reactie zich in sneller tempo. Ook die fondsen, die 's morgens nog een winst te zien hadden gegeven, moesten dit verlies geheel of gedeeltelijk afstaan. Dit was o.a. het geval met American Can, die meer dan 1 dollar hooger waren verhandeld, doch per saldo op onveranderden prijs de markt ver' lieten. Een uitzondering op de algemeene stem ming vormden Allied Chemical, die VA punt en Amer. Tobacco, die VA punt winst wisten te boeken. Staalwaarden, automobielfondsen, pu blic-utilities en warenhuisfondsen waren ver deeld;Montgomery Ward en Sears Roebuck brokkelden af, waarbij laatstgenoemd fonds zelfs ruim VA dollar verloren, doch Woolworth konden zich tamelijk goed op het wat verhoog de niveau handhaven. Daarentegen lagen mij nen, koperfondsen, sporen (de wagonverladin- gen waren met 23.860 stuks afgenomen), rub bers en aandeelen in fabrieken van electrische apparaten gedrukt in de markt. Fisk Rubber publiceerde de bedrijfsresultaten over het afge ïoopen jaar; de netto winst bedroeg $333.000 tegen het vorig jaar 224.000. Ook de General Electric liet de jaarcijfers over 1937 het licht zien. De netto winst bedroeg 63.547 tegen 43.947 in 1936, hetgeen overeenkomt met 2.21 tegen 1.52 per aandeel. Tevens ging zij over tot het declareeren van een kwartaaldividend van 0.30 (de laatste uitkeering over het vierde kwartaal van 1937 bedroeg $1). Van de petro- leumfondsen hadden Standard Oil en Texas Corp. het zwaarder te verantwoorden; een ver lies van resp. ljj en 1 dollar moest hier worden opgeteekend. Kennecott Copper, Atch. Topeka Douglas Aircraft en aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen verkeerden 1 a 1% dollar in reactie. De omzetten bedroegen in totaal 490.000 shares, waarvan in het laatste uur 170.000 stuks. In April as. en zoo noodig ook in de daarop volgende maanden zullen examens worden ge houden ter verkrijging van het certificaat als scheepsradio-telegrafist en -telefonist. Nadere gegevens zijn op aanvrage verkrijg baar bij de vijfde afdeeling A van het hoofd bestuur der F.T.T. te 's Gravenhage. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Adj. Milwaukee 358% 24i/8-241/2 40% 423/4 13 5/16—13-% 222 3% Van 4.305 uur Rep. Steel Shell Union 13 5/16 11% DEN HAAG, 4 Maart 1938. In de Tweede Kamer is vanmiddag de beraadslaging over verschillende aljdeelingen der Indische begrooting voortgezet. Bij de afdeeling „Onderwijs" erkende de heer STOKVIS (S.D.A.P.)dat de Minister, blijkens de Memorie van Antwoord, het onderwijs een warm hart toedraagt, maar diens voor nemens vond hij wat vaag. Volgens den heer Stokvis zou de Minister het „economisch ren dement" bij het onderwijs te zeer op den voor grond plaatsen. De sociaal-democraat pleitte ook voor verwijdering van artikel 177 uit de Indi sche Staatsregeling (beperking van de zending) maar met overgangsmaatregelen zal de Regee ring z.i. heel voorzichtig moeten zijn, rekening houdend met den geest in bepaalde streken. Miniser wpLTER betoogde, dat de aanpas sing van het onderwijs aan het volks-eigen slechts geleidelijk kan geschieden. Voor de zedelijke en materieele verheffing van het volk zal het volksonderwijs van geweldigen invloed worden. Het analphabetisme neemt sterk af, maar met dr. Moller is hij het eens, dat dit euvel geheel uitgeroeid moet worden. Het Ne- derlandsch mag ginds niet uit de scholen ver dwenen. De heer Effendi had in deze zeker niet naar het hart van duizenden van zijn landge- nooten gesproken. Het Hollandsch-Indisch onderwijs moet wor den uitgebreid, maar het is een duur onderwijs en de Minister moet zooiets hebben wij al wel eens méér gehoord! rekening houden met de beschikbare middelen. De afdeeling kwam er zonder hoofdelijke stemming. „Volksgezondheid" gaf natuurlijk weer aan leiding tot het uiten van de aloude klacht, dat er in hygiënisch opzicht ook in verband met de volksvoeding voor de massa te weinig gedaan wordt. Mevrouw DE VRIES-BRUINS 'S.D.A.P.) was het, die vroeg, of er geen betere maatregelen konden worden genomen en of de overheid zich zou willen bemoeien met een onderzoek naar de volksvoeding. Ook voor ae tuberculose-bestrijding, vooral ten bate van de schoolgaande jeugd, wenschte zij meer aandacht, evenals voor vaccinatie tegen de pest en ver betering der woningtoestanden. Ook dr. VOS (Lib.) was van oordeel, dat er op al deze gebieden nog ontzettend veel te doen valt, maar hij stelde in het licht, dat men Indié te dien aanzien niet met Nederland kan verge lijken wegens zijn geweldige uitgestrektheid en den aard en de mentaliteit der bevolking. Men zou voorts over de noodige geldmiddelen moe ten beschikken. Ondanks de bestaande tekort komingen mag men trotsch zijn op den dienst der Volksgezondheid. Zelfs de heer WIJNKOOP (C.P.N.) kon dezen dienst eenigen lof niet onthouden, maar het gaat hem om het vele, dat er nog gebeuren moet. Minister WELTER was verheugd, ook eens lof te mogen vernemen voor wat de gezondheids dienst in Indië praesteert: niets werkt zoo ontmoedigend als voortdurende critiek. On danks de bezuiniging is men er in geslaagd het medisch apparaat intact te houden. Ook de volksvoorlichtingsdienst werkt uitstekend. Wat de volksvoeding betreft: In Indië wordt onder de Nederlandsche vlag geen honger geleden! Goedkeuring der afdeeling volgde. Bij „Economische Zaken" betreurde de heer VAN GELDEREN (S.D.A.P.) het, dat door de opleving in 1936 een zekere „hausse-mentali teit" haar intrede had gedaan, waarvan o.a. te groote invoeren de nadeelige gevolgen zijn geweest. En de heer VAN POLL (R.K.) kwam hierbij nog eens terug op zijn betoog ten gunste van een rente-garantie voor Nederlandsch kapitaal, te beleggen in de industrieën van Java. Minister WELTER erkende, dat prof. Van Gelderen de vinger op een zwakke plek in het crlsisbeleid gelegd had. De bemoeienissen met het bedrijfsleven mogen niet in een hausse stemming worden uitgeoefend. In rente-garan ties ziet de bewindsman weinig practisch nut: op dit gebied kan slechts geleidelijk voortgang worden gemaakt. Goedgekeurd. Generaal BAJETTO (R.K.) voerde het woord bij de afdeeling „Oorlog". Het was verheugend uit zijn mond te mogen vernemen, dat dg in trinsieke waarde van het Indische leger door de versobering niet is aangetast. Alleen de moderne technische outilleering ontbreekt nog, maar daarin wordt thans voorzien. De generaal besprak vervolgens de defensie grondslagen; hij ging daarbij uit van het neu- traliteitsprinciep, dat hij wenschte te hand haven. Het zwaartepunt der verdediging van Indië moet verlegd worden naar de luchtmacht. De massale luchtmacht kan in enkele uren in de buitengewesten een aanval keeren. De heeren VAN LIDTH DE JEUDE (Lib.-1, STOKVIS (S.D.A.P.) en WIJNKOOP (C.P.N.) pleitten nog even ten gunste der gepension- neerde oud-militairen, terwijl de heer VAN GELDEREN (S.D.A.P.) vroeg, of er ter bevor dering van het inter-insulaire verkeer geen verlaging der K.P.M.-vrachtprijzen overwogen zou kunnen worden. Minister WELTER was het volkomen eens met generaal Bajetto, dat onze verdedigings middelen in Indië niet onderschat behoeven te worden. Binnen afzienbaren tijd zal onze weer macht daar zóó sterk zijn, dat het voor een aanvaller een hachelijke onderneming zal zijn, Indië met kwade bedoelingen te bena deren. De heer ROST VAN TONNINGEN, die te kennen had gegeven, dat er van heel onze Indische weermacht niets deugt, kreeg een. veeg uit de pan. Aan de wenschen ten aanzien van de ga- pensionneerde oud-militairen kon de Minister niet tegemoetkomen. Mogelijkheid van verla ging der K.P.M.-vrachtprijzen zal Z. Excellentie onderzoeken. De afdeeling „Oorlog" werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming met aanteekening der tegenstemmen van de communisten. Tenslotte werd de geheele Indische begroo- I tine zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Slotkoersen Mrt. 4 3 2 Allied Chemical 168% 167§ 169% American Can Co. 87 87 89 Am. Car. F.dry 23% 23% 23% Amer. Rolling Mills 19 19 193/4 Am. Smelt Ref. 487/S 50 50 Am. Tel. Tel. 135% 1353/g 663/4 136% A.n. Tobacco B. 68 67 Am. Waterworks 9% 9% Anaconda Copper 3 33 327/8 Atchison Topeka 36% 37% 38 Baltimore Ohio 9 93/s 9% Bethlehem Steel 56% 573/g 58 Canadian Pacific 67/8 67/8 7 Case Treshing 85% 87% 90 Chase National B. 40% 40 41 Ches. Ohio 36% 37 37 Chicago Rock Isl. 1 1 1 Crysler Motor 52% 53 53% Cities Service 1% 1% 1% Consoi Gas N.Y. 21% 21% 22 Continental Oil 31%§ 32 32% 7 Dawesl. 33 325'8 5% Young 27 27% 27 Deleware Huds. 15% 15% 15% Douglas Aircraft 39% 40% 40% Dunont de Nem. 118 118 117% Eastman Kodak 153 153 155% El. Bond a Sh. 7% 7% 75/a General Electric 39% 40% 401/8 General Motors 34% 345/a 35% Good Year 21% 22 22 Hudson Motor 8 8Vs 8% Illinois Centra) 11 11% 11% Intern. Harvester 65 V! 67 68% intern. Nickel 50 50% 503/4 Intern. Tel. a Tel. 7% 7% 8 Kennecott Copper 37% 39 387/8 Missouri Pacific 1% 1% 13/8 idem pref. 2i/s 21/8 Montgomery Ward 34% 355/s 36% Nat. City Bank s5% 25% 25% Nat. Dairy Prod. 14 15% 14% New York Centra) 17% 18 181/8 North. Amer. Co. 18% 18% 191/8 Norfolk a Western 175 17o f 1817/g Pennsylvania 21% 22% 22% Phillips Oil 38% 383/g 387/8 Proctor a Gamble 49 48% 48% Publ. Serv. N. J. 30% 30% 31% Radio Corporation 6% 6 3/4 63/4 Sears Roebuck 60% 62% 63% Shell Union Oil 15 15% 15% Socony Vacuum 14% 15 151/8 Southern Pacific 18% 18% 19 Southern Railway 11% 12 121/s Standard Brands 8/8 8i/s 8 Stand. Oil of N.-J. 50% 52% 52% Tidewater Ass. Oil 14% 14% 14% Union Pacific 75% 77§ 80'/a United Aircraft 23% 24 243/a United Corp A. 2% 2% 27/8 U. Leather 5'A 5% U. S. Rubber 31% 32% 33% U. 5. Steel 533/s 54% 547/8 Western Union 25 253/g 26 Westingh. Electr. 94% 95% Woolworth Building 43% 42% 43% Gedaan en laten. T bieden. ex dividend. ex coupon. NEW YORK, 4 Maart Slotkoersen Mrt. 4 3 2 Brussel 16.95% 16.97% 16.97% Rome 5.26% 5.26% 5.26% Madrid 6.10 6 10 6.10 Bern 23.21 23.22 23.22 Weenen 18.95 18.95 18.99 Oslo 25.20 25.22% 25.22% A'dam 55.90% 55.96 55.96 Londen 5.01 A 5.01% 5.01 ü- Parys 3-25% 3.253/4 3.257/g Berlijn 40.44 40.46 Va 40.48 4 Mrt. 3 Mrt. NEW YORK, 4 Maart 4 Mrt. 3 Mrt. Rubber Standaard Mrt. 14,60- f 14.75 Oct. 14.99 15.16 Mel 14.68 14.85- - Dec. 15 13-- 15.28- f Juli. 14.83- 14.97 Jan. 15.19- - 15.34- - Sept 14.93- f 15.10 Suiker Jan. Juli 2.19-20 2.20-21 Mrt. 2.18-19 2 18-19 Sept 2.20-21 2.21-22 Mei 2.18-14 2.18-19 Jan. .17-18 2-18-19 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec. Mrt. 4.51-- 4.47 Mrt 6 42- - 6 40 Mei 4.27- 4.25 Mel 6.13 6.14 Juli 4.12 4.1 Juli 6,06 6.07 Sept 4.12 4,12 Sept 6 04- - 6.04 Dec. 4.12-- 4.12 Dec 6.04- 6 05 Katoen Mrt. 9,05- 9.19 Oct. 9. 1 9,37- - Mei 9.06- 9. 1 Dec. 9.22-23 9.37-38 Juli 9,11-12 4.27 Jan. 9.25- 9.39 Tin Loco41 85 41.75 Termijn 42.00 41 87% 4 Mrt. 3 Mrt. CHICAGO, 4 Mrt. 4 Maart 3 Mrt. Tarwe Haver Mel 903/8 927/g- Mei 30 303/8 - - Juli 85% -85 87 - Juli 28%-- 29 Sept. 85% -3/g 87%-- Sept 28 29 Mais Rogge Nieuw contract Mel S87/8 59% - - Mel 72% 74 Juli 60% -- 603/4 - - Juli 671/g 69 Sepi 61 617/g-- dept 65% -- 66 Reuzel Jan. 8.90 8 82% Juli 9,5 9,60 Mrt. 9.12% .20 Sept. Mei 9.32% 9,37% Dec. 3 Mrt. 4 Mrt. Tarwe Mei 122% Juli 114% Oct. 94% Rogge Mei 81 - Juli 79% - Oct. Haver Mei 46% 47% Jul: 43% 441/4 gedaan en laten t S nominaal 126% 118 96i/4 83 81 Vb WINNIPEG, 4 Maart 4 Mrt. 3 Mrt. Gersi Mei 63% 64%- Juli 591/s- - 601/4 Oct. Lijnzaad Mei. 172%174 -- Juli 171%-— 173% -- Oct. Oct 38%. bieden 39% BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 3 Mrt.: Hontestroom, s„ Londen; Olga, m.s., idem; Phoebus, s„ Rot terdam; Mary Slessor, s., W.-Afrika laatst Rotter dam; Monica, m.s„ North Shields (voor Zaan dam') 4 Mrt.: Amstelstroom, m.s., Plymouth; Poelau Roebiah, m.s.. Java; Madera, s., Hamburg; Tinge, s„ Gdynia; Oiron, s„ Hamburg; Soemba, m.s., Java; Granada, s„ Bremen; Erling Brovik, tank, Aruba. Vertrokken 3 Mrt.: Cabo, m.s., Londen'. 4 Mrt.: Zaanstroom', s.. Manchester. Aangekomen 4 Mrt.: Henrica, m.s., Britonferry; Trito. s.. Belfast. Vertrokken 4 Mrt.: Lotti R., s., Swansea; Cryns- sen, s.. W.-Indië; Afon Gwili, s., Blyth; Oranje, m.s., Kingslynn; Theafano Livanos, s., Hoek van Holland; Mangan, s., R'dam; Nereus, s., Kopen hagen; Akershus, s„ Oslo. Aangekomen 4 Mrt.: Salland, s., B.-Aires. Vertrokken 4 Mrt.: Wea, m.s., Norrkoping. AMSTERDAM. Aangekomen 3 Mrt.: Hontestroom, Londen, stukgoed, Handelskade, Holl. Sitoomb. Mij.; Olga, stukgoed, Steiger H.A.L., Kampman: Phoebus, R'dam', stukgoed, De Ruyterkade, v. Es v. Ommeren. 4 Mrt.: Mary Slessor, W.-Afrika laatst van R'dam, cacao, Borneokade, P. A. v. Es Co.; Amstelstroom, Plymouth, klei, Rietlanden. Holl. Stoomb. Mij.; -Poelau Roebiah, Java, laatst Van Londen, stukgóed, Sumatrakade, Mij. Nederland; Tinge Gdynia, steenkolen, Ertskade. Ned. Bevr. kant.; Orion, Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cargadoorskantoor; Madoera., Hamburg, ledig, Sumatrakade, Mij. Nederland, Soemba, Java, stukgoed, Sumatrakade. Mij. Nederland; Granada, Bremen, ledig. Rietlanden. Havenbedrijf De Rietlanden; Erling Brövig, Aruba, petroleum en benzine, Petroleumhaven, A.P.C. Aangekomen 4 Mrt.: Salland. B'.-Aires, stuk goed en graan. Handelskade, Kon. Holl. Lloyd; Henrica, Britonferry, steenkolen. J. P. Coenhaven, Ruys C'o.: Trito, Belfast, stukgoed. Handels kade, Holl. Stoomb. Mij. KON. NED. STOOMB. MIJ. NEREXJS, 4 Mrt. van Amst. naar Kopenhagen. MARS, 3 Mrt. van Carabiga naar Carlovassi. PERSEUS, 4 Mrt. van Gothenburg n. Aarhuus. AGAMEMNON, 4 Mrt. van Genua n. Palermo. COTTICA, 4 Mrt. van Madeira n. Paramaribo. HERMES, 3 Mrt. van Thessaloniki naar Izmir. MEROPE, uitreis, pass. 3 Mrt. Dungeness. BODEGRAVEN, thuisreis, 28 Febr. van Callao. AJAX, 4 Mrt! Van Genua te Livomo. KOTT. LLOYD KOTA GEDE, thuisreis, 4 Mrt. te Genua. INDRAPOERA, uitreis, 4 Mrt. van Marseille. B'LITAR, uitreis, pass, 3 Mrt. Perim. KOTA AGOENG. uitreis, pass. 3 Mrt. Ftnisterre. SITOEBONDO, thuisreis, pass. 3 Mrt. Finisterre. SOEKABOEMI. 3 Mrt. van R'dam te Hamburg. JAVA-NEW-YORK LIJN KOTA BAROË, 3 Mrt. van Bat. n. New-York. SEMBILAN, 3 Mrt. van Penang naar New-York. HALCYON LIJN STAD VLAARDINGEN, 4 Mrt. van Narvik te Rotterdam. STAD SCHIEDAM, Vlaardingen naar Pepel, 4 Maart uit den N. Waterweg. MIJ. OCEAAN POLYDORUS, Java naar Amst., pass, 4 Maart Gibraltar. LAËRTES, 3 Mrt. van Amst. te Hamburg. CITY OF EASTBOURNE, 2 Maart van Singapore naar Rotterdam. HOLLAND-AMERIKA LIJN AMSTERDIJK, 3 Mrt. van R'dam te Seattle. MAASDAM, 2 Mrt. van R'dam te New-York. ROTTERDAMtoeristenreis, 2 Mrt. te Punta Arenas. SPAAR.NDAM, R'dam naar New-York, pass. 2 Maart Lizard. KON. PAKETV. MIJ. SAWAHLOENTO, 2 Mrt. van Durban n. Penang. SWARTENHONDT, pass. 3 Mrt. Thursday Island. NIEUW ZEELAND. 3 Mrt, van Singapore te Brisbane. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJINEGARA, 3 Mrt. van Shanghai naar Amoy. silver-java-pacific lijn DJAMBI, I Mrt. van Vancouver naar Bombay. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN MAAEKERK, uitreis, pass. 3 Mrt. Ouessant. KON. HOLL. LLOYD SALLAND, 4 Mrt. van B.-Aires te Amst. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA I.IJN BLOEMFONTEIN, 4 Mrt. van Beira te Durban; vertrekt 7 Mrt. n.m. 3 uur naar East London. JAGERSFONTEIN, 4 Mrt. van Marseille naar Tanger. NIJKERK, thuisreis, 4 Mrt. te Duinkerken; ver trekt 5 Mrt. n.m. naar Antwerpen. ALGORAB, 3 Mrt. n.m. van R'dam n. Hamburg. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN MELISKERK, uitreis, 3 Mrt. te Fremantle. DIVERSE SCHEPEN KELBERGEN, R'dam naar Key West v.o., pass. 3 Maart Bermuda. DUrVEND'RECHT. 4 Mrt. van Theemshaven te Immingham, vertrekt 5 Mrt. n. de Golf v. Mexico. EERi, Dakar naar Libreville, pass. 3 Mrt. Mon rovia. JONGE ANTHONY, 4 Mrt. van Rouaan naar Antwerpen. LINGE, 3 Mrt, van R'dam te Savannah. MID'SLAND, 4 Mrt. van Hamburg op de Tyne. RANDWIJK, 3 Mrt. van de Tyne te Bayonne. VECHT, 3 Mrt. van Port Gentil n. La Fallice. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 2 Maart: Cornells van den Heuvel, koopman in huishoudelijke artikelen, Gouda, Vlaming straat 31a. R.c. mr. J. Overwater. Cur. mr. K. H. Gaarlandt, Gouda. 3 Maart: Vennootschap onder de firma Bestel en EXpeditie-ondernemmg „Graco", Arnhem, Euseblusplein 35 en 37 en hare vennooten J. G. Kloppenburg te Arnhem, Euseblusplein 37, W. I. Kloppenburg te Arnhem, Rosendaalscheweg 717 en J. H. de Graaf, Oosterbeek, Stefanieweg 13. R.c. mr C Star Nauta C'arsten. Cur. mr. J. S. G. van Brummen, Arnhem. P. Jansen, Groesbeek, aannemer. Mook, Sta tionsweg. R.c. mr. C. Star Nauta Carsten. Cur. mr. A. K. H. S. Haitsma Muiier. Nijmegen. P. C. Schönberger, Nijmegen, Grootestraat 21. R.c. mr. C. Star Nauta Carsten. Cur. mr. H. M. L. Wila, Nijmegen. M. van der Voorn, handelaar in foto-artikeien, Arnhem, Hulssenschestraat 53. R.c. mr. C. Star Carsten. Cur. mr. J. E. R. A. Mannaerts, Arnhem. R. Hofs, metaalwarenfabrikant. Tlel, Water straat 46. R.c. mr. C. Star Nauta C'arsten. Cur. mr. H. J. W. van Esveld, Tlel. E. Jeenlngs, timmerman, Tijnje. R.c. mr. Baron van Harinxtna. thoe Slooten. Cur. mr. S. J. v. d. Vegt, Gorredijk. Jozef Cornelis Peters, bouwkundige. Venlo, van Bommelstraat 14. R.c. mr. M. v. d. Grinten. Cur. mr. J. Truyen, Venlo. De nalatenschap van Lambertus Trines, laatst gewoond hebbende te Tegelen en aldaar overleden 21 Februari 1938. R.c. mr. M. v. el- Grinten. Cur. mr. A. Geurts, Venlo. D. A. de Hen, stoffeerder, Apeldoorn. R.c. mr. H. L. Mees. Cur. mr. E. C. Henkemans, Apel doorn. Gerrit Busnach, koopman in diverse artike len, Amsterdam, Sint Anthoniebreestraat 79 1. R.c. mr. W. M. A. Weltjens. Cur. mej. mr. L. C. Mavtrel, Frederiksplein 1, Amsterdam. Antonius Pieter Schack, Amsterdam, Bloem gracht 60 hs.. een rechtskundig bureau houdende te Haarlem. Nw. Groenmarkt 24 a. R.c. mr. W. M. A. Weltjens. Cur. mr. W. Ruitinga, Museum plein 10, Amsterdam. K. Huisman Azn.. Amsterdam, Pieter Aertsz- straat 101. R.c. mr. P. H. Smits. Cur. mr. M. Schorlesheim, Weteringschans 241, Amsterdam. Faillissementsstatistiek over Februari 1938, sa mengesteld door de afd. Handelsinformaties, v. d. Graaf Co., N.V.. Amsterdam. Noordholland (excl. Amsterdam) 22. Amster dam 28. Zuidholland (excl. Den Haag en Rotter dam) 22, Den Haag 21. Rotterdam 16, Utrecht 16, Gelderland 30, Noordbrabant 26. Limbubg 22, Zeeland 3. Friesland 4, Groningen 10. Drenthe 4, Overijssel 9. Totaal 233 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 470 faillissementen. Totaa! zelfde tijdvak van vorig jaar 552 faillissementen. Opgeheven wegens gebrek aan actief. 24 Febr.: C. Vroegop Azn., Broek op Langendijk; J. Havelaar. Den Haag. 2 Maart: G. J. H. Hassink, Enschede; H. v. Brusselers, Eindhoven; W. V. d. Laak, Box tel; A. v. d. Meyden van Drunen. Liempde; M. Assmann, Den Bo.sch; Jos. Dielfs, Eindhoven: S. van Tijn, Amersfoort, Koersen voor stortingen op 5 Maart 1938 te gen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken ƒ72.32, lires ƒ9.39, peseta's ƒ11.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2