i Waar de filmband rolt Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Aanslag op een broodbezorger |n!iniiiiiiiiiiii!!iii!iiiiii!iiiitiiiii!iiiiii!iiiiin!iiin!iiiiiiii!i!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii^ ZATERDAG 5 MAART 1938 giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiH niiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiiiiiimiuiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiHiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmnnniinnmiic Dr. L. C. Kersbergen gehuldigd Groote belangstelling bij diens veertigjarig artsjubileum SINT JOSEPHSGEZELLEN- VEREENIGINGEN District Haarlem BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM 2e klasse klein biljart BLOEMENDAAL HILLEGOM HAARLEMERMEER NOORD WIJK VELSEN Uit de jilm Serenade, die deze week in Rembrandt draait ZANDVOORT ZAANDAM REMBRANDT-THEATER Serenade PALACE-BIOSKOOP Puberteit Palace-filmac (Berichten reeds geplaatst in eer. deel onzer vorige oplage) Ontploffing op een baggermolen Twee arbeiders ernstig gewond FRANS HALS-THEATER De weg terug GRAZIGE WEIDEN" Opvoering te Alphen aan den Rijn verboden INSTALLATIE ECONOMISCHE RAAD (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Gemaskerde bandieten losten revolverschot op jongeman te Zeelst Belagers ontkomen zonder buit Arabieren lijden zware verliezen Ook een Britsch soldaat in een gevecht bij Jamnoem gedood - 331/2 LEENING ROTTER DAM Inschrijvingen ten volle toegewezen BRANDSTICHTING GEPLEEGD Vier jaar tegen verdachte geëischt DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND IJSHOCKEY Berlijn naar Nederland ZWEMMEN 8 K.M. IJselwedstrijd gaat niet door HiimiiiiinrmiiiiiiiiiiiiuiniiuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiitiuïÊ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT S STAD Een comité uit leden van de Mij. tot Be vordering van de Geneeskunst en uit ver tegenwoordigers van andere medische organisaties heeft het initiatief genomen tot een huldiging, die Vrijdagmiddag in het Carlton Hotel te Amsterdam heeft plaats gevonden ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van dr. L. C. Kersbergen, genees heer-directeur van het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis te Haarlem en voorzitter van de Mij. tot Bevordering van de Genees kunst. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem, de Haarlemsche wethouder M. A. Reinalda, leden van den gemeenteraad van Haarlem, regenten van het St. Elisabeths Gast huis, mr. M. Slingenberg, oud-minister van So ciale Zaken en oud-wethouder van Haarlem, de directeur-generaal voor de Volksgezondheid,' dr. C. van der Berg, en vele vooraanstaande perso nen uit de medische wereld en uit de kringen der tuberculosebestrijding. Namens het comité bracht de heer J. D. Hef ting uit Den Haag de gelukwenschen over en memoreerde wat dr. Kersbergen voor de in stellingen, waaraan hij verbonden is en voor de tuberculose-bestrijding heeft gedaan. Spr. ont hulde een door den schilder Buisman vervaar digd portret van dr. Kersbergen en bood hem namens vele vrienden in den lande een radio- gramofoon met platen aan, alsmede een be drag in geld, waarvoor de jubilaris zelf een bestemming moest vinden. De directeur-generaal van de Volksgezond heid, dr. Van der Berg, bracht de gelukwen schen over van den minister van Sociale Za ken, die er prijs op had gesteld, dat op dezer, dag zou worden getuigd van de waardeering, die de regeering koestert voor den arbeid, die dr. Kersbergen voor de volksgezondheid heeft verricht. De burgemeester van Haarlem, baron de Vos van Steenwijk, noemde het symbolisch dat deze huldiging van den jubilaris, die het hoofdter rein van zijn werkzaamheden in Haarlem heeft, in de hoofdstad des lands plaats vindt, want de beteekenis van die werkzaamheden zijn van algemeener belang dan voor Haarlem alleen. Spr. heeft opdracht gekregen om hier te spreken namens het gemeentebestuur van Haarlem, maar is er van overtuigd, tevens in opdracht te spreken van de vele patiënten, voor wie dr. Kersbergen een goed huisarts is, met gaven van hoofd en hart. Voor Haarlem is hij een kost baar bezit. Voorts spraken nog de oud-minister Slingen berg, dr. Van Galen, onder-voorzitter van de Maatschappij voor Geneeskunda; namens de Provinciale Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose sprak mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen, terwijl verder het woord voerden dr. R. N. M. Eijkel, hoofd-inspecteur van de Volksgezond heid, wethouder Reinalda als voorzitter van het college van regenten van het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis te Haarlem; dr. Land na mens verschillende Haarlemsche vrienden, dr. Kioon namens den bond van geneesheeren in Indië, en verschillende andere spirekers. Met hartelijke woorden van erkentelijkheid heeft dr. Kersbergen bedankt voor de vele waar- deerende woorden, die tot hem waren gesproken. Donderdag a.s. houdt de weleerw. heer W. Si mons, district-praeses van Amsterdam en prae- ses van Amsterdam I om 8.15 in het Gezellen- huis, Jansstraat 59, een inleiding met gedach- tenwisseling „Verantwoordelijkheid van seniores en commissarissen in het Gezellenwerk". Het spreekt van zelf, dat alle seniores en commis sarissen van het Haarlemsche District hierbij behooren aanwezig te zijn, daar het toch van 't allergrootste belang is, dat het bestuursapparaat zijn verantwoordelijkheid begrijpt en zich be wust is van zijn voorname taak, die het in de Kolpingsbeweging heeft te volbrengen. Weekagenda van Haarlem I Zondag 12.15 tot 12.45 spreekuur bij den prae- ses. Paul Krugerstraat; 7.30 tot 10.30 gelegen heid tot ontspanning; tafeltennis O. Z.; 8.30 adspirantencursus A. Maandag 8.00 damclub T.E.P. Dinsdag 9.30 E.H.B.O.; schola cantorum; 8.30 uur adspirantencursus B. Woensdag 8.30 verplichte avond. P. Emans houdt een belangrijke inleiding. Donderdag 9.30 ontwikkelingsclub; 8 uur schaakclub. Vrijdag 8 uur biljartclub, tooneelclub St. Ge- nesius. Zaterdag 8 uur Tafeltennis oranje-zwart. Onder auspiciën van de B.V. Insulinde wordt het toumooi om bovengenoemd kam pioenschap gehouden in haar clublokaal Paul Krugerstraat hoek Gen. Cronjéstraat op Dins dag 8, Woensdag 9, Vrijdag 11, Zondag 13, Dinsdag 15, Hoensdag 16, Vrijdag 18 en Zondag 20 Maart a.s. De volgende spelers zullen elkaar de zilveren 'oede manieren, die niet uit in nerlijke beschaving voortkomen, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver- toonen. medaille van den Ned. Biljartbond betwisten: G. H. Oosterthun, C. v. d. Hoek en J. D. Ronde, allen B.V. „D.E.S.", Haarlem; J. A. Lamers, B.V. „Excelsior", V'elsen Noord; J. Hassnl- meyer, B. Bonnet, K. de Jonge en A. Corner, allen B.V. „Insulinde", Haarlem. De partijen zijn groot 150 caramboles cadre. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: W. J. M. Westerwoudt en Schaeffer, Edle von Wienwald, E.A.I.E. Getrouwd: W. K. S. van Haastert en M. J Lau C. de Graaf en A. C. Henneman M. van Lammeren en A. C. E. Korsman. Overleden: J. de Visser, 73 j., overleden te Haarlem J. P. de Klerk, 80 j., overleden te Haarlem M. van Voorthuysen, 88 j. Jaarvergadering H. B. G. Dezer dagen hield de afd. Hillegom van het Hollandsch Bloembollenkweek-Genootschap de jaarverga dering in Hotel Flora. De voorzitter, de heer D. E. Nieuwenhuis herdacht het overlijden van het lid Koop. In 1937 werden enkele millioenen bollen meer uitgevoerd dan in 1936, wat tot optimsme stemt. Medegedeeld werd, dat aan de Huisbroeiten- toonstelling weer steun werd verleend, omdat men die exposities van belang acht. Het verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo. Het verslag van den secretaris gaf het werk van bestuur en leden weer en bevatte voorts vele nuttige wenken. Vervolgens werd verslag uitgebracht van de Onderlinge hulp bij ziekte van een der leden. De aftredende voorzitter werd met algemeene stemmen herkozen. Hierna had de behandeling van den beschrij vingsbrief der algemeene vergadering plaats. Over enkele punten der statutenwijziging werd breedvoerig van gedachten gewisseld. Bij de rondvraag werd aan de pers vriende lijk verzocht de leden nog eens extra op te wekken de vergaderingen te bezoeken. Hierna werden nog verschillende huishoude lijke zaken besproken, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Burgerlijke Stand. Geboren: Alida Cornelia, dochter van J. B. Hulshof en A. Zwart; Marijke, dochter van F. J. Beugel en W. de Koekkoek. Jacobus Jan, zoon van D. J. Schellingerhout en T. van Wijk; Gerrie, dochter van P. Dompeling en M. van Middelkoop; Maria, dochter van M. Meijer en R. Oosterbaan; Jacob Cornelis, zoon van Schoenmakers en G. Peetoom; Arie Gijs- bertus, zoon van I. Fieman en N. Huizer. Ondertrouwd: Roelof Schutte 25 j. en Maria Heijstek 26 j.; Gijsbertus Spelt, 26 j. en Lena Verbeek, 24 jaar. Getrouwd: Joost Kok 24 j. en Hermina Hen- drika Maria Vogelsang 21 j. Overleden: Hendrikus Petrus Vervaart, 35 j. ongeh. Nieuw raadslid. Naar wij vernemen, heef de heer J. G. van Eeden zijn benoeming tot lid van den raad aanvaard. Werkloosheid daalt weer. Op 2 Maart j.l bedroeg het aantal bij de arbeidsbemiddeling alhier ingeschreven werkloozen 622, die is 64 minder dan 2 weken geleden. Van deze 622 werkloozen zijn 357 landarbei ders, 89 visschers, 29 opperlieden, 28 timmer lieden, 21 schilders, 20 chauffeurs en 78 ver deeld over diverse andere beroepen. Voorts zijn er 52 vrouwen werkloos, waaron der 44 dienstboden. Stemming Hoofdingeland Rijnland. De stemming ter verkiezing van een hoofdingeland en plaatsvervangend ingeland voor Rijnland is bepaald op Donderdag 7 April a.s. De stemming geschiedt ten raadhuize. Tot leden van het stembureau zijn benoemd de heeren E. L. de Witt, C. van der Wiel en A. Caspers. Uit het politierapport Een drietal stoeiende jongens is door een groote spiegelruit van een winkel in de Oranjestraat gevallen. In een perceel in de Sirenestraat alhier heeft men het aanwezige geld uit een muntgasmeter ontvreemd. Een ontvluchte patiënt uit het St. Wille brordgestieht te Heiloo werd te Velsen-Noord aangehouden en wederom naar het gesticht ge bracht. Burgerlijke Stand. Geboren: J. M. Schelvis —Bruins, d.; B. J. de WildeOlthof d.; E. H. v. d. Boogaard—Kneppel d.; J. PointlGroene- veld z.; R. KraakBroers d.; F. Scheelbeek v. d. Berg d.; A. F. C. v. OuwelSweering d.; J. C. M. BroekKuijpers d.; E. S. Vogelzang— v. Wijngaarden z.; V. VessiesManshande z.; M. Groenedijkde Ronde z.; A. M. SmitsRo sier z.; C. E. SeijsenerEntius d.; J. M. van KatwijkSchouten d.; L. BeekmanVan Hou- welingen d.; J. J. J. CaratiKoster z.; A. C. M. HeiligHoman z.; M. H. van BurgerVan Dorp z.; N. P. HofmanBot z.; A. W. Visser— Van der Wal z.; G. A. N. Diederix d. Ondertrouwd: J. Dekker en J. Jonkman; W. Ackerman en J. G. Schroder; J. de Jonge en C. J. de Groot; H. Vingerhoed en P. Roos; L. Groen en L. S. Lammers; D. Kosters en A. Boer. Getrouwd: J. Stam en J. M. Blum; C. Mooije- kind en A. Wubben; B. Oldenburg en M. P. J. Kossen; L. Donatz en W. K. Dijk; L. A. Steke- linck en B. Heijens; A. P. Bruisschaard en K. v. d. Meij; J. A. v. d. Kolk en M. C. Smit. Overleden: C. F. J. de Joode, 55 j„ echtgenoot van A. H. Buitenman; F. Baart, 65 j., echtge noot van Ch. Roos; M. M. Kerkhoven, 42 j., echtgenoote van Th. Jonker; C. Spits-, 56 j-, echtgenoote van A. Krijger. Burgerlijke Stand Geboren: Rensje Eli sabeth, dochter van J. S. Bijl en H. Schaar, Haarlemmerstraat 84. Ondertrouwd: Th. de M'uijnck en G. H. Las- caris, Rozenobelstraat 8. Overleden: G. Paap, wed. van K. Keur, oud 82 jaar. Reddingsoefeningen De afd. Zandvoort van de Noord-Zuidhollandsche Reddingmaat schappij zal hedenmiddag te half drie reddingsoefeningen houden op het strand ter hoogte van het Zuiderbad met vuurpijlen en het wippertoestel. Tevens worden reddings- Zijnen afgeschoten. Het zal veel belangstelling geven, daar deze soort van oefeningen in lan gen tijd niet zijn gehouden. Automatiseering telefoon Naar we verne men bestaat er groote kans, dat de inwerking treding van- de automatische toestellen, welks aanvankelijk bepaald was op 15 Mei, per 1 Mei zal ingaan. Het zal echter wel voornamelijk liggen aan de voortschrijding van de werk zaamheden, welke in vollen gang zijn. Gemeenteraad Donderdagavond kwam de gemeenteraad in openbare zitting bijeen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van een kermisexploitant, waarin deze protesteerde tegen de toewijzing van de open bare verpachting der kermisstandplaatsen. Op verzoek van den R. S. A. P.-er Bosman, gaf Wethouder PRINS (S. D. A. P.)) een uit eenzetting over de gehouden verpachting. Het antwoord bevredigde den heer Bosman echter niet. Ook de heer FLENTROP (V. D.) bevredigde deze zaak geenszins en hij zag er een gebrek van B. en W. in. Een inschrijving is een inschrijving en wie voor het hoogste inschrijft heeft recht op de toewijzing. Spr. zou gaarne zien, dat den ge dupeerden exploitant alsnog recht zou worden gedaan. De VOORZITTER zeide, dat er thans niets meer aan te doen is. Zoowel mr. ESKES (S.D.A.P.) als de heer KöHNE (V.B.) deelden het standpunt van den wethouder niet, maar de VOORZITTER zegde toe, dat met de wcnschen van den Raad reke ning zal worden gehouden. Een voorstel van B. en W. betreffende dem ping van de sloot ten Zuiden van het St. Jan- Ziekenhuis in werkverschaffing door jeugdige werkloozen en overdracht van een gedeelte der gedempte sloot aan de St. Janstichting, werd opnieuw besproken. De commissie van advies meende de plannen van B. en W. te moeten steunen. De heer BOSMAN (R.S.A.P.) was het er echter lang niet mee eens, evenals de commu nist MAKKINGA, De heer R. PLOOYER (S.D.A.P.) merkte op, dat er voldoende besprekingen met de vak organisaties zijn gevoerd. Trouwens van een goedkoop werk kan heelemaal geen sprake zijn. Wethouder KAN (A.R.) ontkende, dat hier sprake is van productief werk, eerder van een gunstig object voor werkverschaffing. De vak organisaties hebben dit dan ook ingezien. In dien men er thans nog tegen is, wat verstaat men dan onder overleg? Het voorstel werd hierna goedgekeurd, met de stemmen van twee C.P.N.- en twee R.S.A.P. - leden tegen. Een wijziging van de verordening ter be perking van den verkoop van sterken drank, hield in, dat het tapverbod voor den Zaterdag middag en Zondag wordt opgeheven, ook tij dens de kermis, waarbij een nieuwe bepaling wordt toegevoegd, n.l., dat het tapverbod wel van kracht is in lokalen, waar gedanst wordt. De heer EMMER (S.D.A.P.) zop met deze be palingen een proef van een jaar nemen, om te kunnen nagaan, wat het resultaat hiervan is. De heer DORJEE (C.H.) was van oordeel, dat er een stap achteruit wordt gedaan. De VOORZITTER antwoordde, dat er geen motieven meer zijn om het verbod te band haven, daar van een ernstig misbruik thans niet meer gesproken kan worden. Op het ver bod van tappen in danslokalen zal streng wor den gelet. De voordracht werd vervolgens goedgekeurd. Eenige andere voordrachten werden goed gekeurd o.m. een conversieleening ad f 95.205, dienende ter aflossing van een restant van oude ieeningen. Vervolgens hield de heer BOSMAN (R.S.A.P.) zijn interpellatie aangaande steunkorting in dien er bij werkloozen achterstand is aan huur bij een gemeentewoning. Deze steuninhoudlng zou geheel willekeurig geschieden. Wethouder KAN (A.R.) antwoordde, dat op I Jan. 1938 bjj de gemeentewoningen een huurachterstand van f 6000 bestond. Moet men hieronder dan maar een streep zetten? Met Eenige dagen geleden hebben wij reeds uit voerig over dit nieuwe werk van Willy Forst gesproken en de goede kwaliteiten ervan op gesomd. Het is een film, die au fond het con flict behandeld, dat kan ontstaan tusschen een schoonmoeder en de tweede vrouw van een man, wanneer die schoonmama onder hetzelfde dak blijft huizen. Evenals alle films van Willy Forst is ook deze goed doorwerkt en bezit alle aantrekkelijkheden, welke van een goede film te verwachten zijn. Want al moge Forst zijn stof ook steeds in een bepaalde richting zoe ken, door de zeer aparte en geraffineerde be werking weet hij voor zijn films toch altijd weer de volledige aandacht van de toeschou wers op te eischen. Albert Matterstock, Igo Sym en Hilde Krahl e.a. spelen de hoofdrollen en zijn stuk voor stuk the irght man in the right place, wat de bekoorlijkheid van deze film nog aanmerkelijk verhoogt, al is zij dan ook slechts voor volwas senen toelaatbaart. Een geestig teekenfilmpje en de journaals gaan vooraf en completeeren verdienstelijk. Het is een gevaarlijk onderwerp dat deze film behandelt, omdat zoo gemakkelijk het doel voorbijgeschoten wordt het doel, dat toch niet anders zijn kan, dan ouders en op voeders te 'wijzen op het gevaar dat hun kin deren kan bedreigen, in de jaren dat voor hen de gevaarlijke leeftijd komt, die nu een maal iedereen, maar vooral iedere jongen moet doormaken. Na deze enkele woorden zal het wel niet meer noodig zijn er op te wijzen, dat deze film er een is strikt voor volwassenen, wat nog niet altijd wil zeggen voor iederen achttien jarige, al is de film ook voor dien leeftijd goed gekeurd. Intusschen, met deze restrictie kunnen wij deze film, die het probleem van dien moeie- lijken en daarvoor soms zoo gevaarlijken leef tijd op kiesche wijze behandelt, aanbevelen het kan voor vele ouders nuttig zijn, eens her innerd te worden aan de gevaren die hun zo nen loopen en waaraan zij eenvoudig niet ge dacht hebben. Het verhaal speelt op een jongenskostschool en uit den aard der zaak zijn dus de mede spelenden meest jonge en zeer jonge krach- tn, maar de wijze waarop zij hun taak vervul len, naast die van de beide vrouwelijke rol len, verdient allen lof. In het voorprogramma een Merry Melodies gekleurde teekenfilm, een kort Amerikaansch de journaals. Het uur wereldgebeuren in het Cinema Palace is deze week al zeer rijk gevarieerd. Fox, Paramount en Profilti verzamelden re portages od allerlei gebied. De koning en de koningin van Engeland openen een tentoonstelling, iemand geeft een panda, veel gelijkend op een teekenfilmbeest, ten geschenke aan een dierentuin, er is sneeuw storm in Chicago, een dubbel vliegtuig maakt een geslaagden proeftocht, opnamen van Te- ruel, van de koortsachtige stemming in Oosten rijk, van watersnood in Californië, storm schade in Amerika, enz. enz. Die lange reeks van zakelijke en dikwijls catastrofale gebeurtenissen wordt onderbroken door een orkest van leelijke menschen, dat het kokslied ten gehoore brengt, en door de opna men van Carnavalsviering in Frankrijk, Zwit serland en onze Zuidelijke provincies. Een teekenfilmpje en een revuetje met een goochelaar, een fuifnummersdans, een harmo nica-virtuoos en een zingende jongedame vol tooien het programma. verschillende personen is overleg gepleegd, waarbij nog komt, dat het ingehouden bedrag niet hoog is. In andere gevallen was sprake van huurverlaging en werd het huurverschil gebruikt ter vermindering van de huurschuld. De heer KOEMAN (S.D.A.P.) was er over verwonderd, dat van klachten bij het bestuur' van het Centraal Woningbeheer niets bekend is, maar dat er wel klachten bij den heer Bosman inkomen. Mr. ESKES (S.D.A.P.) ontkende het recht om bij huurachterstand beslag te leggen op een gedeelte van den steun. Waarom moet een huiseigenaar in een bevoorrechte positie verkee- ren ten opzichte van andere crediteuren? Principieel zou uitzetting juister zijn. Wethouder KAN (A.R.) merkte op, dat de gemeente haar huur dan altijd kwijt is. De R. S. A. P.-er KASTEN stelde hierna vragen aangaande het boetestelsel bij de elec- triciteitsbedrijven, waarbij z. i. te weinig soe pelheid wordt betracht. Wethouder HALLIE (V. D.) antwoordde hierop, dat er wel degelijk soepelheid wordt toe gepast. In Dec. waren er 800 aangeslotenen, die eerst betaalden, toen zij hun boètebriefje ontvingen. Boete-afschaffing is nu eenmaal onmogelijk. Hierna werd de vergadering' gesloten. Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur is een hevige ontploffing ontstaan op een baggermolen van de firma Blom en v. d. Vlies uit Sliedrecht. welke gestationneerd was in het afwaterings kanaal te Beek en Donk. Er ontstond onmiddellijk brand en weldra kapseisde het vaartuig. Twee arbeiders van onge veer 30 jaar en afkomstig uit Sliedrecht, die zich aan boord bevonden, geraakten in brand en kwamen in het kanaal terecht. Omwonen den, die door den knal, welken de ontploffing veroorzaakte, op het gebeurde opmerkzaam werden gemaakt, snelden te hulp en slaagden er in, de slachtoffers aan den kant te trekken. De beide mannen verkeerden in hoogst ern- stigen toestand. Zij waren geheel met brand wonden overdekt en zijn onmiddellijk per zie kenauto naar het St. Anthonius-gasthuis te Helmond vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. De baggermolen was na eenigen tijd uitge brand. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld kunnen worden, omdat het tot dusverre te gevaarlijk was het brandende vaar tuig, waarop meer explosies werden verwacht, te naderen. De knal der ontploffing was in den verren omtrek hoorbaar. Wij schreven in ons blad van Woensdagavond reeds uitvoerig over de hoofdfilm „De weg terug" naar het boek van Remarque. Deze film toont ons de catastrofale gevolgen van den wereldoorlog, lang nadat de vrede gesloten is, suggestief en aangrijpend, terwijl toch ook de komische noot niet ontbreekt. In het voorprogramma zien we Carnavalsflit- sen uit het Zuiden van ons land, waar men weet hoe vastenavond gevierd moet worden Een lange aaneenrijging van dwaze en groteske figuren in de tallooze carnavalsoptochten, vroo- lijkheid, serpetines, muzikale rondwandelin gen en onmogelijke maskers. Natuurlijk zien we het ontstaan van de 9 goals in den wed strijd HollandBelgië en ook het gebruike lijke teekenfilmpje ontbreekt niet. Een programma, dat er zijn mag. 1 K t, De burgemeester van Alphen aan den Rijn. de heer P. A. Colijn, heeft de vertooning van de bekende film „Grazige Weiden", welke Vrijdag avond in de Luxor-bioscoop daar voor het eerst zou plaats hebben, verboden. Aangezien dit verbod is gegrond op art. 19 van de Bioscoopwet, heeft de directie van ge noemde bioscoop den burgemeester medege deeld, dat er h.i. geen reden is om verstoring van de openbare orde te verwachten, weshalve zij den burgemeester heeft verzocht, het verbod in te trekken. Betreffende de installatie van den Economi- schen Raad valt nog te melden, dat de plech tigheid geschiedde in de groote vergaderzaal van het departement van Economische Zaken. Om enkele minuten voor half twaalf arriveer de een hofauto voor het departement, waarin gezeten waren Prins Bernhard met zijn adju dant, kapitein De Roo van Aldewerelt. Bjj den ingang van het gebouw werd hij ontvangen door den secr.-generaal van het departement, mr. dr. Van Rhijn, die den Prins naar boven geleidde en hem in de werkkamer van minister Steen- berghe bracht. Hier was ook aanwezig de voor zitter van den Economischen Raad, prof. Is. de Vooys. Eenige oogenblikken onderhield de' Prins zich met den minister en den voorzitter en den secretaris-generaal en klokslag half twaalf ver lieten zij 's ministers kabinet, om zich naar de vergaderzaal te begeven, waar de leden en de secretarissen van den Raad inmiddels hun plaatsen hadden ingenomen. De Prins nam plaats naast den minister; aan zijn andere zijde zat de onder-voorzitter van de» Raad, mr. Trip. Aan de hoofdtafel zaten voorts nog prof. De Vooys, kapitein De Roo van Aide werelt en mr. dr. Van Rhijn. Na de rede van prof. De Vooys begaven de aanwezigen zich naar de hall, waar minister Steenberghe allereerst de leden van den Raad aan Prins Bernhard voorstelde. Daarna voegden zich hierbij de hoofden van de verschillende af- deelingen van het departement van Economi sche Zaken, die eveneens door den minister aan Z. K. H. werden voorgesteld. Vrijdagmiddag omstreeks half zes hebben twee gemaskerde mannen een overval ge pleegd op den negentienjarigen zoon van den heer P. van Kemenade, bakker te Veld hoven (N.B.). De jongeman bracht met zijn paard en kar, zooals gewoonlijk, brood rond in Zeelst. Toen hij zich op een eenzamen weg bevond, sprongen eensklaps de twee mannen van achter een boschje te voorschijn. Zij losten van dichtbij i een revolverschot, dat den jongeman in de wang raakte, waardoor een bloedende wonde ontstond. Het paard sloeg van den schrik op hol. De jongeman had toen de tegenwoordigheid van geest het dier bij den kop te grijpen en zich te laten meesleepen, zoodat hij op deze wijze aan zijn belagers kon ontkomen. Het hollende beest kwam vrij spoedig weer tot staan. Op het geluid van het schot kwamen eenige I personen toegeloopen, waarop de bandieten zich snel uit de voeten maakten. De gemeentepolitie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld, waarbij van honden werd gebruik gemaakt. Het doel van den aanslag was waarschijnlijk berooving, daar de jongeman op deze route altijd veel geld bij zich had. Hij heeft zich 1 onmiddellijk onder doktersbehandeling laten I stellen. JERUZALEM, 4 Maart. (Reuter). Bij een botsing met een gewapende Arabische bende in de nabijheid' van het dorp Jamnoem, ten westen van Dzjenin, is een Britsch officier licht gewond en een Britsch soldaat gedood- De bende werd door de troepen verspreid, waarbij minstens 12 Arabieren door machine geweervuur uit vliegtuigen gedood werden. Naar wij vernemen, zullen de inschrijvingen op de 33 J/2 procents leening Rotterdam, groot 24.360.000, "ten volle worden toegewezen. De Officier van Justitie bij de rechtbank te Assen eischte Donderdag vier jaar gevange nisstraf tegen J. E., verpleegde in de Rijks werkinrichting te Veenhuizen. 5 Februari heeft verdachte den stroozak in zijn slaapcel in brand gestoken. Hij had zich direct na het veroor zaken van den brand bij de wacht gemeld en gal als motief voor zijn daad op, dat hij niet langer tegen de z. i. slechte behandeling kon. Hij was namelijk ondergebracht in de z.g.n. brandploeg, een afdeeling, die speciale bewiaking geniet, omdat daarin zijn ondergebracht verpleegden, die zich aan brandstichting hebben schuldig gemaakt. I In café Atlantic te Amsterdam werd de partij KeilerRustenburg om het kampioenschap van Nederland gespeeld, welke ontmoeting tot de 4e ronde behoort. De titelhouder opende ter afwisseling Hol landsch, hetgeen door Rustenburg met den besten openingszet 18—22 werd beantwoord. Het genre bleef niet klassiek, hetgeen trouwens van een moderne opvatting der 33—28 opening weinig te verwachten is. Rustenburg bezette met zwaï' veld 27 en hoewel dit strategisch geplaatste stuk later verdween, gelukte het den G. S.'er W het verdere stadium der partij wederom deze ruit te bezetten. Voordeel kon er echter niet op behaald worden en Keiler wijzigde de situatie in het vierde speeluur, waarop tot remise werd besloten. Hieronder volgt het verloop van deze inte ressante ontmoeting: R. C. Keller (wit) V. Rustenburg (zwart> 1. 33—28 18—22; 2. 38—33 12—18; 3. 42—38 7—12; 4. 32—27 1—7; 5. 37—32 19—23; 6. 28x19 14x23; 7. 31—26 22x31; 8. 26X37 10—14; 9. 3430 18—22; 10. 47—42 22—27; 11. 32x21 16x27; 12. 30—25 14—19; 13. 25X14 19x10; l4 33—28 23X32; 15. 37X28 11—16; 16. 41—37 17—21. 17. 37—32 10—14; 18. 39—33 12—18; 19. 4641 5—10; 20. 41—37 21—26; 21. 32X21 26X17; 22- 4439 19—23; 23. 28x19 14X23 24. 5044 10—14; 25. 38—32 17—21; 26. 43—38 7—12; 27. 3934 6—11; 28. 34^-29 23X34; 29. 40X29 21—27; 30. 32X21 16X27; 31. 37—32 11—17; 32. 32x21 17x26; 33. 44—39 15—20; 34. 33—28 14—19. 35. 39—33 12—17; 36. 42—37 19—24; 37. 29—23 4—10', 38 49—44 10—15; 39. 23—19 24—29 40. 33x24 20X29; 41. 28—22 17X28; 42. 38—32 13 x 24 43. 32x34 9—13; 44. 48-^3 8—12; 45. 34—30 3—SI 46. 30X19 13X24; 47. 45—40 8—13; 48. 40—34 12—17; 49. 43—39 2—8; 50. 37—32 17—21; 51. 39—33 21—27; 52. 32X21 26x17; 53. 44—39 17—22; 54. 34—29 13—19; 55. 29x20 15X24; 56. 39X34. Remise. Op 16 en 17 B/taart komt een sterke Berlijn- sche ploeg naar ons land om een tweetal wed strijden te spelen resp. te Den Haag en Am sterdam. Berlijn zal met enkele „Duitsche" Ca- nadeezen versterkt worden en in die samen stelling zal het team zeker beter zijn dan de officieele landenploeg van Duitschland. Het bestuur van „De Jonge Kampioen" heeft besloten dit jaar geen lange-afstandswedstrijd in den IJsel te organiseeren. Financieele mo tieven zijn hier de oorzaak van. Meer dan 1° jaar heeft D. J. K. den bekenden 8 K.M.-wed- strijd georganiseerd en het valt te betreuren, dat zij dit jaar daarmede voor het eerst moet breken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4