I De „bekentenissen" in Moskou gaan voort 40 Arabieren bij Yamnoem gedood KONING GEORGE VINAAR AMSTERDAM? m Het nieuws van heden De defensiekas van Frankrijk DE RICHTLIJNEN VAN KARD. VANROEY ENGELSCHE KLOKKEN Zeven kardinalen naar Boedapest Trambotsing nabij Bergen DE BAROMETER Sc VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten TJVi ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 6 MAART 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21056 Britsche troepen hervatten den strijd tegen terroristen in Palestina Een radio-rede van den nieuwen commissaris Dr. Seyss Inquart te Linz Een incident aan de Weensche Universiteit De incidenten aan het Peipus-meer Estland wil een regeling met Rusland Staking te Glasgow geëindigd Arbeiders aan tentoonstelling krijgen loonsverhooging ^ozzo di Borgo op vrije voeten HM. de Koningin zou het Britsche vorstenpaar in het a.s. najaar in het Paleis te Amster dam ontvangen De Senaat neemt het wets ontwerp aan Generale bijeenkomst der P.P. Jesuieten Bespreking over het studie-systeem Het bezoek van Beek aan Rome Maandag beginnen de politieke besprekingen De H. Vader betuigt zijn groote instemming De H. Hart-universiteit te Milaan Pauselijke gelukwensch voor pater Gemelli Rakofski tot de orde geroepen Hij noemde zijn opdrachtgevers een bende gemeene mis dadigers en spionnen" Stalin is fascist volgens... Rome! Verweer van Lady Muriel Stalin fascist? Nog een slachtoffer? Spionnage-geval in Griekenland Typiste zou vertrouwelijke stukken uitgeleverd hebben LAME R1S Het Weeri Driehonderd Bisschoppen zullen het Eucharistisch Congres bijwonen De Vastenpredicaties ten Vaticane Ds. Nïemoeller nog in de gevangenis? Hij zou niet naar een concentratie kamp zijn overgebracht Japans vlootgeheim DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het gemakkelijke Vier personen ernstig, een aantal anderen licht gewond WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. JERUZALEM, 5 Maart (DNB) De nieuwe Britsche commissaris in Palestina heeft in een radiorede de bevolking opgewekt, mede te werken aan het uit den weg ruimen van de moeilijkheden en spanningen. Het Arabische blad „Falastin" beoordeelt de rede zeer sceptisch en verklaart dat veel van hetgeen de commissaris gezegd heeft, reeds door zijn voorgangers werd gehoopt. Joodsche kringen nemen voorloopig nog een afwachtende houding aan. Generaal-majoor Wavell, de Opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in Palestina, is per vliegtuig naar het tooneel der operaties in het gebied van Yamnoem (Jenin) vertrokken. In de omgeving van Yamnoem, waar Britsche militairen gisteren hebben moeten optreden tegen terroristen, zijn de Operaties bij het aanbreken van den dag hervat. De in den loop van den nacht gezonden verster kingen zuiveren het gebied in samenwer king met vliegtuigen. Men gelboft thans, dat aan de zijde der Arabieren meer dan 25 dooden en gewonden zijn gevallen. Twee zijn gevangen genomen. Naar thans gebleken is, zijn nog twee Britsche soldaten gewond. Van niet-officieeje zijde wordt medege deeld, dat bij de gevechten in de omgeving van Yamnoem minstens veertig Arabieren gedood en vijftien gewond zijn. De sterkte van de bende terroristen wordt op min stens 200 man geschat. Volgens berichten uit Arabische bron werden 26 Arabieren gevangen genomen. Sjeik Hattien, een beruchte bendeleider, op wiens hoofd een belooning van 500 pond was gesteld, behoort tot de gesneuvelden. LINZ, 5 Maart (DNB) De Oostenrijksche minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Seyss Inquart, is vanmiddag te Linz aangekomen, Waar een groote menigte hem een hartelijke ontvangst bereidde. In de geheele stad wordt gevlagd. Vanmorgen zijn handtastelijkheden voor gevallen aan de Weensche universiteit tus- schen studenten, die het Horst-wessel-lied zon gen, en anderen, die het lied van het Vader- landsche Pront deden weerklinken. Men hoopt dat de verwachte officieele verklaring, welke de geheele kwestie der toegestande insignes en liederen moet regelen, de gemoederen tot be daren zal brengen en verdere incidenten zal Voorkomen. Tallinn, 5 Maart (Havas). De regeering Van Estland heeft aan de regeering der Sovjet-Unie voorgesteld in Tallinn de verzoe- hingscommissie bijeen te roepen, welke is in gesteld'bij de in 1932 tusschen beide landen ge sloten overeenkomst, teneinde den toestand te onderzoeken, welke is ontstaan door de jong ste grensincidenten rondom het Peipus-meer, ®n te trachten een herhaling van dergelijke ge beurtenissen te vermijden. LONDEN, 5 Maart (Havas). De werkstaking, V;elke sinds vijf dagen de werkzaamheden op het terrein van de internationale tentoon stelling te Glasgow heeft belemmerd, is van morgen geëindigd. De stakers hebben een loonsverhooging van twee pennies per uur ge kregen. k - ipPk Naar de Telegraaf verneemt zal waar schijnlijk nog dit jaar Nederland de eer te beurt vallen van een officieel bezoek van het Engelsche koningspaar. Het zou in het voornemen van Koning George en Koningin Elizabeth liggen het bezoek aan ons Hof te brengen in het aanstaande najaar. Naar verder verluidt zou H.M. de Koningin de Engelsche vorstelijke gasten ontvangen ten Ko ninklijken Paleize te Amsterdam, alwaar zij tevens zouden logeeren. jj. ANIJS, 5 Maart (Havas) Pozzo di Borgo, beschuldigd wordt van deelneming aan het gg £eden her Csar, is voorloopig op vrije voeten PARIJS, 5 Maart (Havas) De Fran- sche Senaat heeft hedenmorgen met alge- meene stemmen (298) het wetsontwerp inzake de vorming van een autonome kas voor de Landsverdediging aangenomen. Het ontwerp was reeds door de Kamer aangenomen. Marchandeau, de minister van Financiën, verklaarde, dat in het afgeloopen jaar 10.255.000.000 francs besteed waren aan de na tionale verdediging, en dat hij voor dit jaar een bedrag voorziet van 11.200.000.000 francs. Op het oogenblik, zoo voegde hij hieraan toe, moeten alle ter beschikking staande hulpmid delen des lands gereserveerd worden voor de Landsverdediging. Onze Romeinsche correspondent meldt: Eerstdaags zal in het Generalaat der Paters Jesuieten te Rome een generale bijeenkomst ge houden worden. Naar wij vernemen heeft deze bijeenkomst tot doel het studie-systeem van de Jesuïeten-orde in overeenstemming te brengen met de voorschriften, door Paus Pius XI ge geven in de Constitutie „Deus Scientarum Do- minus". ROME, 5 Maart. (Havas). De Poolsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Beek, zal Maandag achtereenvolgens door Ciano, Mus solini en den Italiaanschen koning worden ontvangen. In den loop van den dag zullen de politieke besprekingen beginnen. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 5 Maart: In antwoord op de „Geestelijke richt lijnen voor den tegenwoordigen tijd" van Z. Em. Kardinaal van Roey, welke op diens verzoek aan den H. Vader werden voorge legd, heeft Kardinaal Pacelli namens den H. Vader aan den Aartsbisschop van Me- chelen een schrijven gezonden, waarin de groote instemming van den H. Vader met het werk van Kardinaal van Roey tot uiting wordt gebracht. Het schrijven wijst erop, hoe de richtlijnen geheel overeenstemmen met de Pauselijke En cyclieken over het communisme, den religieuzen toestand in Mexico en Duitschland, en het Priesterschap. De H. Vader bidt over het werk van Kardi naal van Roey den zegen der H. Maagd af. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 5 Maart: Kardinaal Pacelli heeft namens den H. Vader aan den rector-magnificus der H. Hart-univer- siteit te Milaan, pater Gemelli O.F.M., een schrijven gezonden, waarin deze gelukgewenscht wordt met de uitstekende resultaten van de universiteitsdagen in 1937. De H. Vader hoopt, dat ook in 1938 en volgende jaren gunstige re sultaten bereikt mogen worden. MOSKOU, 5 Maart (DNB) Zaterdagmorgen werd het monster-proces te Moskou voort gezet met het verhoor van Rakofski, die uitvoerig vertelde van zijn beweerde spion- nagediensten voor Japan. De Trotzkistische organisatie, in welker opdracht hij gehan deld zou hebben, noemt hij „een bende gemeene misdadigers en spionnen." De voorzitter roept hem tot de orde. Hij bekende in 1924 als gezant te Londen te zijn aangezocht door den Engelschen spion- nagedienst. Ook Trotzki zou sinds 1926 in dienst van den „intelligence service" gestaan hebben, in 1927 heeft hij als gezant in Parijs betrekkingen aangeknoopt met Fransche groot- industrieeien, en hun voor eventueele steun verlening aan de oppositie-Trotzki economische concessies aangeboden. Na terugkeer van zijn verbanning in Siberië is hij op uitdrukkelijk verlangen van Trotzki weer in dienst van den 'Engelschen spionnagedienst getreden. Als tus- schenpersoon zou Lady Muriel-Paget gediend hebben, die volgens Rakowski een Engelsche spionne is. Bij het bezoek van Laval aan Moskou zou hij getracht hebben de toenadering tusschen Sovjet-Rusland en Frankrijk te doen mislukken. Selenski, die zijn mededeelingen aflas, schil derde uitvoerig zijn werkzaamheden bij de Tsaristische geheime politie. Hij bekende schul dig te zijn aan de goederenschaarschte in de Sovjet-Unie. In talrijke gebieden des lands heeft hij wekenlang de brooddistributie gesa boteerd, alsmede die van zout, suiker, boter en eieren, alles, om het volk tot ontevredenheid te verwekken. De boter heeft hij b.v. moed willig laten bederven, of er spijkers en glas scherven in geworpen. Lady Muriel Paget, lid van de vereeniging tot hulpverleening aan Britsche onderdanen in Rusland, heeft met groote verontwaardiging tegengesproken ooit als agente van den Brit- schen geheimen dienst te zijn opgetreden. Zij verklaarde Rakofski in 1934 te hebben ontmoet in diens hoedanigheid van gedele geerde van het Sovjet-Russische Roode kruis, op het internationaal congres in Japan, waar zij het Britsche Roode Kruis vertegenwoor digde. Zij heeft nimmer met hem over politiek gesproken. Lady Muriel Paget, die thans 61 jaar oud is, heeft in de oorlogsjaren te Leningrad een Engelsch-Russisch hospitaal georganiseerd. Zij heeft deelgenomen aan tal van weldadigheids campagnes in verschillende Europeesche landen. In een hoofdartikel, dat aan Mussolini wordt toegeschreven, doet de „Popoio d'Italia", naar aanleiding van het Mos- kousche proces, een feilen aanval op het bolsjewistische regime. Merkwaardig is, aldus de Telegraaf, ïn dit artikel vooral, dat hierin de mogelijkheid wordt geopperd, dat Stalin in het geheim fascist is geworden. In de geheele wereld stort het Leninistische stelsel in elkaar, zoo schrijft het Italiaansche blad. Thans ziet men, dat personen, die de steunpilaren van het bolsjewisme zijn geweest, terechtstaan. Zij hebben allen bekend en geen hunner verdedigt zich, zelfs niet tegen de meest fantastische en klaarblijkelijk gefantaseerde misdaden. Op de vraag hoe het mogelijk is, dat het Russische volk zoo iets duldt, antwoordt het blad, „dat het Russische volk al zoo gebrutali seerd is en in zulk een snel tempo naar de meest primitieve bestialiteit is gevoerd, dat het nutte loos zou zijn het te vragen wat het denkt van de bolsjewistische beschaving, die ten onder gaat in een bloedrivier. Is er nog een ongenees lijke dwaas, die durft zeggen: Ex oriente lux?" „We zouden hier een stelling willen po neeren, die op het eerste gezicht absurd lijkt, namelijk deze, dat Stalin, ziende, dat het bolsjewistische systeem in de geheele wereld dreigt ineen te storten, heimelijk fascist is geworden. Hij is Rus, of juister gezegd Georgiër, een soort semi-barbaar en neemt niet zijn toevlucht tot wonderolie om de communistische leiders te straffen, die zoo dwaas of zoo misdadig zijn nog in het communisme te gelooven. Hij bedient zich van methodes, die in de steppen van Dsjengis Khan werden toegepast. Kolonel Rybalko, de Sovjet-Russische mi litaire attaché te Warschau, is plotseling naar Moskou teruggeroepen. De Russische ambassade verklaart niet te weten wanneer hij terugkomt, en geeft als reden voor zijn plotseling vertrek op, dat aan zijn zoon een ongeluk is overkomen. Het is mogelijk, dat de terugroeping van Ry balko, die lid is van den Russischen generalen staf, verband houdt met de afzetting van Je- gorof, den vroegeren chef van den staf, van wien hij een der voornaamste medewerkers was. Men verkeert over het lot van Rybalko dus nog in volkomen onzekerheid, maar men veronder stelt, dat hij in hechtenis is genomen. ATHENE, 5 Maart (Havas) Gisteren is voor den krijgsraad te Athene een proces be gonnen tegen mej. Helle Rodochanakis, typiste aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken, die gearresteerd was onder beschuldiging van vertrouwelijke stukken te hebben verschaft aan een zekeren Johannes Horny, een Finsch on derdaan, die deze voor spionnagedoeleinden wilde gebruiken. UURWERKHANDEL LEID5CHESTRAAT 18 10 1112 1 2j S 3 8 7 6 5 4| Verwachting: In het Noorden meest matige, tijdelijk wellicht krachtige Wes- H telijke tot Zuid-Westelijken wind, meest H half bewolkt, droog weer, zelfde tempe- l| S ratuur. In het Zuiden zwakke tot mati- 1 gen, Westelijke tot Zuid-Westelijken wind. 's Morgens mist, later licht tot half bewolkt, iets zachter. ij Verdere vooruitzichten: Eenigszins on- zeker. Aan houdend mooi voorjaarsweer =j het waarschijnlijkst. ^lllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllilllllillillllllKIIIIIIIIIIIIIIIIII^ BOEDAPEST, 5 Maart. (Stefani) De Kar dinaal, die als Pauselijk Legaat het internatio nale Eucharistische Congres te Boedapest dezen zomer zal bijwonen, zal de gast zijn van den Hongaarschen Rijksbestuurder, admiraal en mevrouw Horthy. Nog zes andere Kardinalen zullen bij die gelegenheid in het paleis van den Rijksbestuurder logeeren. Men verwacht ter ge legenheid van het Congres in Boedapest niet minder dan driehonderd Bisschoppen. Onze Romeinsche correspondent meldt: Vrijdag is ten Vaticane de eerste vastenpreek gehouden. Vastenprediker is Pater Vigilio da Valstagna, Generaal van de Capucijnen. De preek werd aanhoord door Z. H. den Paus. H.H. Em de Kardinalen, H.H. Exc. de Patriar chen, Aartsbisschoppen en Bisschoppen, de pre laten, de generaal-oversten de Reiligieuze Or den en andere zich te Rome bevindende Hoog- waardigheidsbekleeders. Chineesche meisjes, die aan het front hulpdiensten sullen verrichten, zijn voorzien van stalen helmen en gas maskers BERLIJN, 5 Maart. (Havas) Bevoegde krin gen te Berlijn hebben desgevraagd tegenge sproken, dat ds. Niemoeller naar een concen tratiekamp is overgebracht. Zij verklaren, dat de predikant zich nog steeds in de gevangenis te Berlijn bevindt. Den tegen ds. Niemoeller genomen maatregel verklaren zij met diens weigering, af te zien van prediking, zooals hem was gevraagd, het geen de Duitsche autoriteiten als „onwettige activiteit" beschouwen. Hoewel men in Vaticaansche kringen gewoon lijk de grootste reserve betracht ten aanzien van alles, wat de protestantsche Kerk betreft, be treurt men er diep de behandeling, die ds. Niemoeller moet ondergaan. De katholieke geestelijkheid heeft teveel gewelddaden van het nationaal-socialistische regiem ondergaan, om niet de volle zwaarte te voelen van dezen maatregel, die een geestelijke van een Christe lijke confessie treft. TOKIO, 5 Maart. (Havas). Een personali teit op Japansch vlootgebied heeft tegenover een Havas-correspondent verklaard, „dat Ja pan geen super-slagschepen bouwt, doch sche pen van een geheim speciaal type". Deze zegsman herinnerde eraan, hoe admi raal Noda, de woordvoerder der Marine, ge weigerd had, de berichten omtrent den bouw van schepen van 43.000 ton te bevestigen of tegen te spreken, omdat een serie tegenspra ken betreffende den nieuwbouw uiteindelijk zou neerkomen op onthulling der plannen. Te vens herinnerde hij eraan, hoe de onjuists uitlegging dezer woorden in het buitenland de Marine gedwongen had nader te verklaren, dat geen schepen van deze tonage gebouwd worden. Het Britsche vorstenpaar zou in het a.s. najaar door H. M. de Koningin ten paleize te Amster dam ontvangen worden. Britsche troepen leverden opnieuw slag met de Arabische terroristen bij Yamnoem. 40 Arabie zen zouden gedood zijn. Daranyi kondigde een Ilongaarsch herstelpro gram aan; o.a. zal de defensie worden uitge breid, met behulp van heffing op kapitaal. Dr. Seyss Inquart is te Linz aangekomen. De bekentenissen te Moskou gaan voort. De „ropolo d'Italia" veronderstelt, dat Stalin in het geheim.... fascist is geworden. Ds. Niemoeller zou zich nog in de gevangenis te Berlijn bevinden. Door pensionneering van 26 generaals wordt de geheele Amerikaansche hoogere legerleiding verjongd. Het Int. Eucharistisch Congres te Boedapest zal o.m. door zeven Kardinalen en 300 Bisschoppen worden bijgewoond. De Fransche Senaat heeft evenals de Kamer het wetsontwerp betreffende de Fransche defensie- kas aangenomen. Bjj Bergen in België zijn twee trams op elkaar gebotst, waarbij verscheidene personen min of meer ernstig gewond werden. Z. H. de Paus heeft Zijn instemming betuigd met de „richtlijnen" van Kard. Van Roey. Japan bouwt schepen van een geheim type, zoo werd door 'n Japanschen vlootexpert verklaard. Raad voor de Scheepvaart stelde een onderzoek in naar het vergaan van de „Aldabi". De eerste M-brevetten door minister Van Dijk uitgereikt. In- en uitvoercüfers over Februari. Beurs van New York: stemming onregelmatig. Het gemakkelijke is zoo gemakke lijk niet. Zooveel lijkt heel eenvoudig en we zien er een beetje laatdunkend op neer. Zoo'n gooeheltoertje van een goochelaaroch, 'n beetje handig heid, anders niet. Een pakkende rede voering..,. wat gevatheid om de menschen te pakken! Een lezens waard artikelnu ja, schrijven is 's mans vak. Wie niet eens een fatsoenlijken brief van een half kantje weet te schrijven voert de felste critiék op een uitge komen roman Zooveel in het leven lijkt o zoo ge makkelijk. Doch probeer het zelf eens. Hoe razend valt u dan dit „gemakkelijke" tegen. Het gaat u waarlijk niet gemakkelijk af. Laten we daarom niet te smalend het ge makkelijke bejegenen en in het oog houden dat voor vijftig procent het gemakkelijke niet zoo gemakkelijk is. BERGEN, 5 Maart (Belga) Vanmor gen zijn te Bray twee trams, die arbeiders vervoerden, met elkander in botsing geko men. Vier inzittenden moesten met ern stige verwondingen naar hét ziekenhuis worden vervoerd. Een aantal anderen werd licht gewond. De materieele schade is aan zienlijk. Het parket van Bergen heeft zich naar de plaats van het ongeluk begeven. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v, d. MADE OOK VOOR INDISCHE RIJSTTAFEL Stand op Zondag 1 uur v.m.: 774.9 .Vorige stand 778.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1