Gibraltar, de sleutel van de Middellandsche Zee Naar Leipzig SPORT EN WEDSTRIJDEN I Indien radio U verveelt, 'n ODEON-plaat gespeeld! Om den wereldtitel DE BERG VAN TARIK ZONDAG 6 MAART 1938 „Zoolang er apen op de rots van Gibraltar zijn, zal de Britsche vlag er blijven waaien Hoe Engeland de rots veroverde DOODELIJK ARBE1DS- ONGELUK Arbeider kreeg een baal op het lichaam WERKBAAS MISHANDELD Werklooze sloeg hem met een schop op het hoofd HARING NAAR POLEN Een zending van 3000 vaten BIER EN GEDISTILLEERD Nieuw verzoek om accijns- verlaging Honderden kooplieden zijn naar de Voor jaar smesse per extra- treinen heden vertrokken BRANDSTICHTER IN ARREST VOETBAL Het Oranje-team niet tot de acht sterkste ploegen gerekend Waarschijnlijk eerst tegen de Tsjechen HOCKEY UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Buitenlandsche onderscheiding nië. SKISPORT DE HOLMENKOL-WED- STRIJDEN TE OSLO Verrassende zege van Westberg PROFITEER VAN DEN G0EDK00PEN FRANC 1 DE INTERNATIONALE WIJNHANDEL VAN 1923 G. P. BON NAAR BRAZILIË VERTROKKEN DE EERSTE M-BREVETTEN Door den minister van Defensie uitgereikt Nederlandsche dames winnen te Brussel Een verdiende 4O-zege, nadat de rust met 10 was ingegaan VOETBAL IN ENGELAND Londenscïie clubs voor de cup uitgeschakeld Arsenal loopt een punt in op Wolverhampton Wanderers OEFENWEDSTRIJD IN HET OLYMPISCH STADION Het „Oranjeteam" wint van „Wit" athletieK Studenten-veldloop te Delft ZWEMMEÏÏ Nederlandsche zwemsters en zwemmers naar Londen ft Als de apen van de rots van Gibraltar ver dwenen zijn, zal ook de Britsche vlag worden gestreken," zegt het volksgeloof. Zoover is het intusschen nt>g lang niet, maar onwillekeurig dachten we aan bovenstaand ge zegde, toen een paar dagen geleden een ver klaring van den Spaanschen rechtschen gene raal Queipo de Llano in de pers circuleerde, vol gens welke de generaal gezegd zou hebben, dat Spanje van plan was deze kostbare vesting bij het land in te lijven. Natuurlijk hebben de Brit sche autoriteiten onmiddellijk geïnformeerd of Queipo de Llano deze woorden gebezigd heeft Burgos heeft ze echter direct gedementeerd en ten overvloede heeft de hertog van Alva op het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota overhandigd, waarin nadrukkelijk ver klaard wordt, dat Queipo de Uano niet over een inleving van Gibraltar gesproken heeft. Wel heeft hij gezegd, dat Spanje steeds sterk moet zijn, want de tijdperken van zwakheid hebben voor Spanje altijd fatale gevolgen gehad, zooals Gibraltar, dat na den successie-oorlog verloren ging." Gibraltar staat echter zoowel wegens den oor log in Spanje, als wegens de nog steeds voort durende spanning in de Middellandsche Zee tusschen 'Engeland en Italië, in het middelpunt der belangstelling. Hieronder geven wij eenige bijzonderheden over deze sterke Eiritsche ves ting, den sleutel van de Middellandsche Zee. Reeds de naam Gibraltar is een merkwaardig heid op zich zelf. Gibraltar beteekent namelijk „Dsjebl al Tarik", wat in het Nederlandsch luidt: ,3erg van Tarik". In het jaar 711 deden namelijk de Arabieren een inval in Spanje en het spreekt van zelf, dat zij de Middellandsche Zee overstaken, waar zij op haar smalst is, dus bij Gibraltar. Hun aanvoerder was Tarik, die den berg, daar op de Zuidpunt onmiddellijk in zijn bezit nam en „Berg van Tarik" noemde. Ge durende vele eeuwen bleef de „Dsjebl al Tarik" en de stad, die daar langzamerhand ontstond, in het bezit van de Arabieren, die hun veroverin gen tot het Noorden van Spanje voortzetten. Omstreeks het midden van de 15de eeuw kwam Gibraltar in het bezit van Spanje, terwijl Karei V, die de groote beteekenis van deze plaats in zag, de oud-MOorsche vestingwerken naar de be ginselen der Europeesche vestingbouwkunst liet veranderen. Intusschen waren de Nederlanden in den 80- jarigen oorlog met Spanje gewikkeld, welke van 1568 tot 1648 duurde en op allerlei wijzen tracht ten zij het Zuidelijk land te bestoken. Vandaar dan ook, dat in 1607 de dappere admiraal Jacob Heemskerck den toegang tot de haven forceerde en aldaar de gereedliggende Spaansche vloot vernielde. Nogmaals 100 jaar later speelden de Hollanders wederom een belangrijke rol in Gi braltar, ditmaal evenwel met minder succes. Om streeks het begin van de 18de eeuw woedde de Spaansche Successie-oorlog over Europa en En geland maakte nu van de gelegenheid gebruik, om met de hulp van de Hollandsche zeelieden, Gibraltar in bezit te nemen. In 1704 verscheen admiraal Rooke in de Spaansche wateren en zette een klein, maar dapper korps Britsche en HOllandsche krijgslieden aan wal, die de vesting Gibraltar bij overrompeling innamen. Wel trachtte nog de Spaansche koning Philips V, de vreemdelingen te verdrijven, maar al zijn pogingen werden verijdeld. Bij den vrede van Utrecht in 1714 nam Engeland rustig bezit van Gibraltar en vergat daarbij geheel en al, dat het deze verovering feitelijk aan de Hollanders te danken had. Sinds dien tijd is de belangrijke vesting in handen der Engelschen en van jaar tot jaar meer uitgebreid en versterkt, zoodat de vesting heden ten dage zoo goed als onneem baar is. Nog tallooze malen werd Gibraltar door de Spanjaarden, zoowel ter zee als te land, be legerd en ingesloten, maar aan het einde van de 18de eeuw zag men het nuttelooze van deze pogingen in, zoodat verdere aanvallen gestaakt werden. Engeland was in het bezit van Gibraltar en liet het niet meer los. Evenals Tarik des tijds reeds de beteekenis van dit uitstekende stukje land gezien had, zoo begrepen ook de Engelschen, welke waarde Gibraltar voor hen had. Immers, van dit punt uit kan de toe gang tot de Middellandsche Zee volkomen beheerscht worden en te meer werd dit noodzakelijk, toen Engeland belangen in Egypte kreeg en het Kanaal van Suez ge reed kwam, waardoor de tocht naar de Indische koloniën aanzienlijk verkort werd. Engeland had er het grootste belang bij, de Middellandsche Zee volkomen te beheer- schen en kon dit slechts bereiken, door de vesting Gibraltar zoo sterk en krachtig mogelijk te maken. Wat vestingwerk betreft, is Gibraltar dan ook een toppunt van volmaaktheid geworden. De „Berg van Tarik" is van binnen geheel tot lijke, terwijl voor de kust prachtige havens aangelegd zijn, waar de oorlogsschepen veilig een plaats kunnen vinden. Aan den voet van den berg is de stad Gibraltar ontstaan, die ongeveer 25.000 inwoners telt, afgezien nog van de vrij groote bezetting. Merkwaardig is het plekje grond, waar Spanje aan Engeland grenst. Het is een stukje Niemandsland, dat over een dam loopt, waar over een zeer slechte en hobbelige weg aan gebracht is. Men beweert wel, dat deze weg zoo slecht gelaten wordt, om de talrijke vreemdelingen, die Gibraltar bezoeken, des te meer op de afscheiding attent te maken. Het liefst beklimmen de bezoekers natuurlijk den „Berg van Tarik" zelf, voorzoover deze tenminste voor vreemdelingen toegankelijk is. Op de bovenste vestinggalerij, waar zich het moderne artillerie-geschut bevindt, mag na tuurlijk niemand komen. Immers, van hier uit waakt men over den toegang tot de Middelland sche Zee, terwijl men van daaruit ook de Afri- kaansche kust duidelijk kan zien. Boven op de rots is het luchtafweergeschut opgesteld en ook hier wordt niemand toegelaten. De vreemdelingen mogen sleclfts het onderste ge deelte van de vestingwerken bezoeken. Men komt dan eerst in de „Union-galerij" en gaat vandaar naar een groote ondergrondsche hal, de „Sint George Hal". Van daaruit heeft men door een spleet in de rots een prachtig gezicht op het blauwe water van de Middellandsche Zee en de matroode kust van Afrika. Met groote belangstelling ziet geheel de wereld het vervolg van de geschiedenis van Gibraltar tegemoet. &taar, „zoolang er apen op de rots zijn, zal de Britsche vlag er blijven waaien," zou men met andere woorden kunnen zeggen en daar de Engelschen bijgeloovig zijn, staan zij voorloopig nog niet erg pessimistisch tegenover deze belangrijke kwestie Zaterdagmiddag heeft de 47-jarige L. Wuijs- ter, werkzaam bij de Ver. Touwfabrieken te Maassluis, bij het verwerken van hennep, een baal van 260 kg., vallende van enkele meters hoogte, op het lichaam gekregen. Met ernstige inwendige kneuzingen is de ongelukkige per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam evrvoerd, waar hij enkele uren later is overleden. Op een terrein onder Buurse, gem. Haaks bergen, dat door de Grond Mij. uit Zwolle wordt ontgonnen met werkloozen uit Enschede, is Vrij dagmiddag de werkbaas Van S., die tegen een der tewerkgestelden enkele opmerkingen had emaakt, door dezen zeer ernstig mishandeld. Van S., die met een schop op het hoofd werd geslagen, moest naar het ziekenhuis Zieken zorg te Enschede worden overgebracht. Zijn toestand, die zich Vrijdagavond zeer ernstig liet aanzien, was Zaterdag aanmerkelijk verbeterd. De zaak is bij de politie van Haaksbergen en Enschede in onderzoek. Vrijdagmiddag kwam in de Scheveningsche haven de vrachtboot „Santa Lucia" aan. Dat schip zal voor rekening van de N.V. Reederij voorheen F. Vrolijk te Scheveningen 3000 vaten haring, gepakt in Schotsche tonnen, laden met bestemming Polen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's Gravenhage heeft een adres gezonden aan den minister van Financiën, waarin in verband met de toezegging van den minister, dat het nemen van een beslissing door de regeering omtrent het vraagstuk van verlaging van de accijnzen op gedistilleerd en bier spoe dig tegemoet kan worden gezien, verzocht wordt in het belang van het zeer groote aantal hierbij betrokken bedrijven, om het tot stand komen dezer bereids in het uitzicht gestelde accijns verlaging zooveel mogelijk te bevorderen, nog vóór het begin van het zomerseizoen. tot voor kort parlementair redacteur van „De Residentiebode", voorzitter van de Ned. R. K. Journalistenvereeniging en secretaris van het Diocesaan Kruisverbond in het bisdom Haar lem, met zijn gezin naar Brazilië vertrokken. Onder de vele goede vrienden, die hem in zijn actieve leden hebben leeren kennen en waar- deeren en die hem en de zijnen uitgeleide de den, zagen we verscheidene parlementaire re dacteuren, het dagelijksch bestuur van de Ned R. K. Journalistenvereeniging en vertegenwoor digers van het Kruisverbond. Allen hebben met de familie Bon de laatste uren opgewekt en welgezind doorgebracht tot het oogenblik van scheiden daar was en stevige handen werden gedrukt. Zooals bekend, gaat de heer Bon zich in Bra zilië vestigen. Zijn journalistieke werk zal ech ter in Nederlandsche dag- en weekbladen ge regeld verschijnen. Zaterdag zijn honderden en honderden Nederlandsche kooplieden naar de voor- jaarsmesse te Leipzig vertrokken. Nog nim mer was de deelname uit ons land zóó groot als dezen keer. In samenwerking met de Nederlandsche en Buitsche spoorwegen had de Hollandsche ver tegenwoordiging van het Messamt ten onzent voor een goede samenstelling dezer treinen ge zorgd en alles gedaan om den landgenooten te gerieven. Op uitstekende wijze worden de be langen van den Nederlandschen handel en de handelaren door den honorair secretaris te Rotterdam, den heer L. Braun, en de waarn. leidster der kantoren te Amsterdam, mej. M. Uljé, behartigd. Een beteekenend feit voor onzen handel is het in elk geval, welke conclusies ook later de praktijk moge rechtvaardigen dat dit maal het hoogste, aantal deelnemers is gehaald en er een bijzonder groote drang was om de Leipziger Messe voor het aanknoopen of den uitbouw van zakenrelaties te benutten. De deel name van onze industrie is gering, van onzen handel daarentegen zéér groot. Het betreft niet alleen handel met Duitschland, doch met vele andere landen, omdat te Leipzig de zakenlieden uit de voornaamste landen samenkomen. De Nederlanders zijn immer in de Messestad zeer geziene gasten. Ons land behoort tot die landen, welke het grootste contingent deelne- menden levert. Reeds waren velen Vrijdagavond met den nachttrein naar de Messe afgereisd, doch de treinen van Zaterdag brachten den grooten stroom uit Nederland. De politie te Dordrecht heeft Vrijdag gear resteerd den 18-jarigen kantoorbediende S. V., die bij een verhoor op het politiebureau be kende schuldig te zijn aan verschillende brand stichtingen in het kantoorgebouw van de Brandverzekering maatschappij „Holland van 1859", aldaar. Reeds lang stond de politie voor een raadsel, hoe het mogelijk was, dat telkens opnieuw in genoemd gebouw brand kon ontstaan, waarbij telkens duidelijk bleek, dat er brandstichting in het spel was. De gearresteerde zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. Het organisatiecomité der wereldkam pioenschappen heeft in den loop van Za terdag de acht landen aangewezen, welke beschouwd moeten worden als de sterkste deelnemers van het eindtournooi. Men zat met enkele moeilijkheden, im mers de zestien geplaatste landen van het eindtornooi zijn op dit oogenblik nog niet eens alle bekend. Dat Hongarije van Grie kenland zal winnen mag als waarschijnlijk worden beschouwd; hetzelfde kan gezegd worden van den wedstrijd Tsjechoslowa kijeBulgarije, welke ontmoeting binnen kort te Praag wordt gespeeld. Het organisatiecomité heeft na langdurige discussie de volgende acht landen in de sterk ste groep geplaatst: Italië, als titelhouder, ver der Argentinië of Centraal-Amerika, Brazilië. Duitschland, Oostenrijk, Hongarije of Grieken land, Tsjechoslowakije of Bulgarije en Frank rijk. Zaterdagavond vond in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken de loting plaats, welke het volgende resultaat had: a. Duitschland—Zwitserland of Portugal. b. Oostenrijk—Zweden, e. Hongarije of Griekenland—Noord-Amerika of Nederlandseh-Indi d. FrankrijkBelgië of Luxemburg. Argentinië of Centraal-AmerikaRoeme- gecombineerden wedstrijd), had wel niemand verwacht. De Zweed, die in de combinatie om het wereldkampioenschap te Lahti tweede was geworden, liep vandaag een prachtige race en won met precies 4 seconden verschil op den Noor Gjoeslien in den goeden tijd van 1 uur 12 min. 11 sec. De Zweden, die over het algemeen te Lahti een minder goed figuur sloegen, wa ren thans toch gelukkiger; vier hunner eindig den onder de eerste tien. De Finsche loopers namen aan dezen wedstrijd geen deel. Westberg bezit nu meteen een fraaie eerste plaats in het klassement voor de combinatie. De uitslag luidde: 17 K.M. (afzonderlijk): 1. Westberg (Zweden), 1 uur 12 min. 11 sec.; 2. Gjoeslien (Noorwegen), 1 uur 12 min. 15 sec.; 3. Danielsson (Zweden), 1 uur 12 min. 56 sec.; 4. Trygve Brodahl (Noorwegen), 1 uur 13 min. 2 sec.; 5. Sehlberg (Zweden), 1 uur 13 min. 44 sec.; 6. Quanli (Noorwegen), 1 uur 13 min. 56 sec. 17 KM- (eerste onderdeel van de combinatie) l. Westberg (Zweden); 2. Brodahl (Noorwe gen) 3. Quanli (Noorwegen)4. Lian (Noor wegen), 1 uur 14 min. 21 sec.; 5. Hoffsbakken (Noorwegen), 1 uur 15 min. 50 sec.; 6. Odden (Noorwegen), 1 uur 16 min. 15 sec. of BulgarijeN e d e r- Bij K. B. van 4 Maart 1938 is met ingang van 1 April 1938 benoemd tot burgemeester van de gemeente Krommenie J. Kalff. Bij K. B. van 3 Maart 1938 is vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van officier in- de Orde van de Kroon van België en van de benoeming tot „Officier d'aca- demie", aan jhr. J. Feith te Den Haag. e f. Tsjechoslowakije land of Luxemburg. g. Brazilië—Polen of Zuid-Slavië. h. ItaliëNoorwegen. Naar wij vernemen is het zeer waar schijnlijk, dat de wedstrijd tusschen Ne derland en Tsjechoslowakije aange nomen, dat deze beide landen het eindtor nooi bereiken op Zondag 5 Juni te Le Havre wordt gespeeld. Met een verrassende zege van den Zweed- schen looper Westberg op den 17 K.M. afstands wedstrijd zijn Zaterdag te Oslo de traditioneele Holmenkol-wedstrijden begonnen. Duizenden toeschouwers omzoomden het tra ject, toen 's middags de eerste looper vertrok Ook kroonprins Olaf van Noorwegen volgde Óen spannenden wedstrijd van begin tot einde. De Noor Lars Bergendahl was de groote favo riet, maar gaf onverwacht op. Dat de overwin ning behaald zou worden door den Zweedschen combinatielooper Westberg (de 17 K.M.-wed- strijd was tevens het eerste onderdeel van den „Speciale aanbieding'* No. 1 „Speciale aanbieding'* No. l Z HEELE FL. FRANSCHEI CHAMPAGNE MERCIER CADEAU Door het enorme succes met onze Feestkist nog éénmaal onse SPECIALE' AANBIEDING", best. uit de Parel der Fransche Wijnen EEN WAARDE VAN 24 GLD. ,nsc 3 Hecle Fl. Chau. Taillefer (Bordeaux Rouge) 3 Heele Fl. Grand Vin Monbazillac (Bord Blanc) 3 Heele Fl. Oude Douro Port 2 Heele Fl. Bourgogne, R. (Pommard Volnay) Nu voor den exceptloneelen prijs van VEERTIEN GULDEN, inclusief alle kosten FRANCO HUIS DOOR GEHEEL NEDERLAND 2 HEELE FLESSCHEN CHAMPAGNE MERCIER (FRANSCHE) WORDEN GRATIS RIJGEPAKT De helft dezer kist, dus 5 fl. 4- I Flesch Champagne f 7.50. Alle wijnen met Certtficat d'Orlglne GIRO 177027 Bij bestelling te vermelden: „Speciale Aanbieding No 1" DEN HAAG - STATIONSWEG 26-26a TELEFOON 113038 Zaterdagmiddag is met het sa. „Alwaki" van Van Nievelt, Goudriaan en Co.'s Scheepvaart vesting ingericht met kruitkamers en derge- Maatschappij te Rotterdam de heer G. P. Bon, De minister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk, heeft Zaterdagmiddag op het vlieg veld Ypenburg aan 18 jongelui, die met hulp van het Luchtverdedigingsfonds het M-brevet hebben verkregen, dit brevet uitgereikt. Velen waren op het sportvliegveld bijeen. Be halve de Minister, die met mevrouw Van Dijk en zijn adjudant, kapitein Tielens was geko men, waren er o.a.: de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, generaal Snijders, luitenant-generaal Reynders, chef van den generalen staf; luite nant-generaal Raaijmakers, inspecteur van de militaire luchtvaart. Behalve deze genoodigden waren zeer vele andere belangstellenden in het clubgebouw, in het restaurant of op de terrassen van beide gebouwen aanwezig. Op het grasveld voor het clubgebouw stonden bij de opgestelde vliegtuigen de 18 gebreveteer- den en een groep, die nog in opleiding is en ook de instructeurs der N.L.S., met de opleiding belast. Minister Van Dijk hield een korte toespraak, waarin hij met waardeering over de kentering in onzen volksgeest met betrekking tot de weer baarheidsgedachte sprak en het voorbereidende werk van verschillende nationaal-voelende ver- eenigingen prees. De Minister verzekerde, dat de regeering de vereeniging voor nationale vei ligheid en het luchtverdedingsfonds, welks be doeling hy aangaf, goed gezind is, waarbij de heer Van Dijk er op wees, dat materiaal zonder voldoende personeel geen beteekenis heeft. Sinds 1 October zijn 40 vliegers in opleiding voor het M-brevet, zoo zeide de Minister, welk aantal, al is het ook een goed begin, nog aan vulling behoeft. Vermeerdering van dit aantal is afhankelijk van den steun der verschillende fondsen en de Minister hoopte, dat op het beroep van die fondsen op het publiek een klinkend antwoord zal worden gegeven. Dat van de 19 candidaten voor het M-brevet er 18 ge slaagd zijn is, zoo zeide de heer Van Dijk, een bewijs van de voortreffelijke opleiding van de Nationale Luchtvaartsehool. De Minister eindigde zijn toespraak met en kele woorden tot de gebreveteerden, die hij gelukwenschte. Nadat de Minister aan eiken gebreveteerde het brevet had uitgereikt, heeft ir. J. E. F. de Kok hartelijke woorden van dank tot Z. Exc. gesproken voor de eer, die de Minister het Luchtverdedigingsfonds heeft bewezen door de eerste groep geslaagden toe te willen spreken en de brevetten te willen uitreiken. Ten besluite van dezen middag waren er demonstraties, die geopend werden met een vlucht in escadrille-verband, uitgevoerd door zes nieuwbakken M-brevetters. Op het veld van La Rasante is Zaterdag te Brussel de hockey-landenwedstrijd voor dames gespeeld tusschen België en Neder land, welke in een volkomen verdiende 40- overwinning voor de Nederlandsche dames is geëindigd. Met de rust stonden onze land genooten met 10 voor. Het was uitstekend weer en de belangstelling was dan ook vrij groot, toen de elftallen zich onder leiding van de heeren Matthijsen (Neder land) en Baudoux (België) als volgt opstelden: België: doel: Storck (Country)? Achter: Re- gout (Leopold) en Addams (Leopold). Midden: Ducarne (Rasante), Demeester (Rasante) en Baudoux (Rasante). Voor: Rossel (Rasante), Speleers (Beerschot), Beaurain (Racing Brus sel), Kuhnen (Rasante) en Braun (Leopold). Nederland: Doel: Heutink (P.W.). Achter: Roos (B.D.H.C.), Roliin Couquerque. Midden: de Vletter, Vreede (Rood Wit) en Goe- ting (Rood Wit). Voor: Leeuwenberg (Rood Wit), Ingenhoes van Schaick (H.D.M'.), van Bueren (B.D.H.C.), Kruize (Amsterd am) en Exalto (H.H.Y.C.). Vooral onze landgenooten zetten er van den beginne af een stevig tempo in, hetwelk de Belgische dames heel moeilijk konden bijhouden. Reeds na zes minuten passeerde mej. Kruize de Belgische doelverdedigster met een goed schot, doch het doelpunt werd wegens een over treding niet toegekend. Het spel was precies een kwartier oud, toen mej, van Bueren een snellen ren ondernam., de Belgische doelver dedigster aarzelde met uit loopen en voor zij het wist, lag de bal reeds achter haar (01). Tegen het einde van de eerste helft tracht ten de Belgische dames zich aan den voort- durenden druk van de Nederlandsche ploeg te ontworstelen, doch mej. Speleers was te egoïs tisch, waardoor van samenspel niet veel terecht kwam. De rust trad met een 1—0-voorsprong voor onze dames in. Reeds dadelijk na de hervatting kwam op dui delijke wijze tot uiting, dat de Nederlandsche dames steeds sterker in de meerderheid kwamen. Reeds na twee minuten zorgde bij een alge- meenen aanval mej. Vreede met een uitstekend schot voor het tweede Nederlandsche doelpunt. De Belgische ploeg scheen toen geheel ontmoe digd, de Nederlandsche dames ondervonden bu na geen tegenstand, er was nog maar één elf tal, dat speelde. Na vijf minuten vergrootte mej. Ingenhoes van Schaick met een uitstekend schot den voorsprong tot 30. Na bijna een half uur spelen maakte mej. Kruize op fraaie wijze het vierde en laatste doelpunt van den wedstrijd. In den resteeren- den tijd behielden de Nederlandsche dames voortdurend de overhand, maar tot doelpunten kwam het toch niet meer. De Nederlandsche ploeg bevestigde met deze alleszins verdiende 40-overwinning haar faam weer op verdienstelijke wijze. Van het begin tot het einde waren onze dames de meerderen van haar Belgische tegenstandsters. Zij speelden vooral sneller, vertoonden fraaier spel, vooral het samenspel was veel beter dan van de Bel gische dames en zij st/iden de Belgische verdedi ging met gevaarlijke aanvallen zeer zwaar op de proef. Technisch stond 't spel van de Neder landsche dames op een veel hooger peil dan dat van de gastvrouwen. Het was soms wel eens aardig, de individueele Belgische pogingen te aanschouwen, maar werkelijk goed hockey werd heel zelden vertoond. Mej. Heutink deed in 't doel, wat van haar ver wacht werd. Buitensporig moeilijk had zij het geenszins. In de achterhoede was mej. Roos dit maal beter dan mej. Roliin Couquerque. Mej. Vreede vertolkte haar spilpartij op uitstekende wijze, haar voedende taak vooral volbracht zij zeer goed. De dames de Vletter en Goeting speel den een zeer verdienstelijke partij. In de voor hoede viel vooral het prachtige spel van den linkervleugel ExaltoKruize op. Mej. van Bue ren deed uitstekend werk, evenals mej. Ingen hoes van Schaick en mej. Leeuwenberg, Alles zins vermeldenswaard is het voorts, dat dit de 30ste interland-wedstrijd van de aanvoerster, mej. Roliin Couquerque was, terwijl er in totaal 31 interland-wedstrijden zijn gespeeld. Reeds twaalf jaren lang heeft deze uitstekende speel ster zich als „international" weten te hand haven. Overing; midden: de Looper, Berghuis en Spa- renberg; voor: Gunning, Steinz, Goekoop, Ca- viet en Hazewinkel. Wit: doel: de Looper; achter; Brusse en Stucker; midden: van der Graaf, van der Veen en Cuperus; voor; Roodenburgh, Gallois, de Roos, Schmeink en Esser. In de tweede helft verwisselden Steinz en Schmeink van plaats. Van de beide doelverdedigers vonden wij An- jema nog het meest betrouwbaar. De Waal had er weer goed het oog in. Wie hem het beste in de achterhoede zal kunnen bijstaan, valt op het oogenblik nog moeilijk uit te maken. Stuc ker maakte geen slechten indruk, ook Overing niet, doch veel ontloopen deze beide achter- spelers elkaar niet in kracht. In de middenlinie speelde Berghuis op de spilplaats zeer verdien stelijk. De Looper was als rechtshalf moeilijk te passeeren, doch de juiste bezetting van de linkshalf plaats zal moeilijker zijn. In de voor hoede van „Wit" was de Roos goed op dreef* Hij beschikt over een goed schot, verdeelt het spel aardig, terwijl hij geenszins zelfzuchtig speelt. Esser als linksbuiten viel tegen, maar hij had last van een beenblessure. Gunning wa5 als altijd handig en actief, al lieten zijn voor zetten soms aan zuiverheid te wenschen over* Roodenburgh is een speler, die er wel zal komen* Hij is zeer snel en handig met den bal, geeft op het juiste moment over, terwijl zijn spel zeef geestdriftig aandoet. Van de binnenspelers wa ren Schmeink en Caviet de besten. Zoowel bij „Oranje" als bij „Wit" werd het spel echte! veel te weinig open gehouden. Vaak was het samenspel te kort, bij het peuterige af. Schnit' ger, die op het oogenblik in Engeland vertoeft* ontbrak op het appel. Mocht ook hij ter be schikking zijn in den wedstrijd tegen België* dan zal men o.i. een goede voorhoede uit het beschikbare materiaal kunnen samenstellen. De resultaten van de kwart-eindstrijden om de sup luiden als volgt: Tottenham HotspurSunderland 01 Aston VillaManchester City 32 BrentfordPreston Northend 0—3 York CityHuddersfield Town 0 De uitslagen van de in de League gespeelde wedstrijden waren: Eerste af deeling: ArsenalStoke City 48 BlackpoolPortsmouth 9—" Bolton WanderersCharlton Athletic 1 Derby CountyBirmingham 0—° Everton—Grimsby -Town 32 Leicester CityLiverpool 2 Wolverhampton WanderersLeeds United 11 De stand is nu: Wolverh. Wanderers 29 16 7 6 39 49—33 Arsenal 31 16 7 8 39 59—33 Brentford 31 14 7 10 35 50—40 Lseds United 31. 11 13 7 35 53—48 Charlton Athletic 29 12 10 7 34 43—33 Bolton Wanderers 31 11 12 8 34 50—4* Preston North End 30 10 13 7 33 48—36 Middlesbrough 29 13 6 10 32 51—46 Sunderland 30 10 12 8 32 41-43 Derby County 31 11 9 11 31 516* Stoke City 31 11 8 12 30 46—42 Birmingham 30 6 15 9 27 37—41 Leicester City 31 10 8 13 28 41—51 Chelsea 29 10 7 12 27 39—43 Huddersfield Town 30 11 5 14 27 38—48 Everton 31 12 3 16 27 55—51 Blackpool 32 10 7 15 27 40—5° West Bromw. Albion 28 10 6 12 26 48—53 Grimsby Town 31 7 12 12 26 3949 Manchester City 28 10 5 13 25 53—50 Liverpool 30 8 9 13 25 42—55 Portsmouth 31 7 10 14 24 40—56 In het Olympisch Stadion te Amsterdam werd Zaterdagmiddag een oefenwedstrijd ge speeld tusschen een tweetal hockeyploegen, wel ke ontmoeting na een zeer geanimeerd par tijtje in een 32-overwinning voor het „Oran jeteam" eindigde. De volgende elftallen stonden voor de rust tegenover elkaar: Oranje: doel: Anjema; achter: de Waal en Tweede afdeeling: Blackburn RoversStockport County 3—" BradfordNewcastle United 2 hesterfieldBurnley 01 FulhamSheffield United 1 Norwich CityCoventry City 0—2 Sheffield WednesdayManchester United 12 SouthamptonBarnsley 2 Swansea TownBury 1— Westham UnitedLuton Town 0— Sheffield United Coventry City Aston Villa Manchester United als volgt uit: 32 19 5 8 43 62—43 31 16 9 6 41 52—33 30 17 6 7 40 52—26 32 17 6 9 40 65—40 Ter gelegenheid van het eerste lustrum def Delftsche Studenten Athletiek Ver. Is Zaterdag middag te Delft een veldloop gehouden ovef 2% K.M. Inzet was de Veniet-wisselbeker. Als no. 1 arriveerde J. de Roy van Zuidewijb te Amsterdam, persoonlijk lid van de K.N.A.U in 10 minuten en 27,6 sec. Deze is daarmede kampioen van Nederland geworden. Tweede werd H. R. Koite (D.S.A.V.), in 11 min. 2,3 sec* en als derde kwam aan W. F. Tempelaaf (D.S.A.V.), in 11 min, 44,6 sec. Na afloop reikte de heer Veniet den wissel beker uit. Naar wij vernemen is bij de technische com missie van den Koninklijken Nederlandscheh Zwembond een schrijven binnengekomen vafl het bestuur der Imperial Swimming Club te Londen, waarin een aantal Nederlandsch® zwemsters en zwemmers wordt uitgenoodigd deel te nemen aan de Internationale wedstrij den, de z.g. open kampioenschappen, welke 28 Mei a.s. te Londen in het Wembleystadioh worden gehouden. Deze uitnoodiging zal zeer waarschijnlijk worden aangenomen. De technische commissie van den K.N.Z.B. zal t.z.t. de zwemsters en zwemmers, die voor deze invitatie in aanmer king komen, aanwijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6