T Een Franco-kruiser in grond geboord den „Wij willen goede Duitschers en goede Oostenrijkers zijn' Het nieuws van heden De „Vredenburg" in stormweer NACHTELIJKE ZEESLAG BIJ KAAP PALOS VLIEGONGELUK OP JA VA Radio-toespraak van Seyss Inqaart Een troon voor den Negus? DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H cf. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM MAANDAG 7 MAART 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21057 Britsche torpedojagers konden nog een honderdtal opvarenden aan boord nemen Een redder gedood en drie gewond Redders getroffen Waar is Niemoeller? In elk geval bevindt hij zich te Berlijn Welk van de twee? Militair vliegtuig bij noodlanding in theestruiken terecht gekomen en vernield Bestuurder gewond Duitsch vliegtuig verongelukt Vier inzittenden in Ecuador omgekomen Staking dreigt bij het Suezkanaal 159 slachtoffers van overstroomingen Nog 74 personen in California worden vermist Minister Beek te Rome aangekomen Viervoudige moord te Warschau Geen Poolsch-Italiaansch verdrag te verwachten Het positief Christendom een punt, waarover in Oostenrijk niet te discussieeren valt Zernatto verlangt discipline Commentaar van Zernatto Het Weer DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Geruchten over een aanbod van Mussolini aan Haile Selassie Twee opvarenden over boord geslagen en verdronken Veroordeeld wegens spionnage JONGETJE LIEP EEN KNIKKER NA De verkiezingen in Bulgarije Voor de oogen van zijn broertjes overreden en op slag gedood NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 ceni per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Bij de begrafenis van Gabriele d'Annunzio was ook Mussolini aanwezig. Het stoffelijk overschot wordt te Gardone ter aarde besteld BARCELONA, 7 Maart (Havas). Het ministerie van Defensie te Bar celona deelt mede, dat de republi- keinsche vloot Zondagochtend te twee uur op 70 mijl van Kaap Palos een gevecht heeft geleverd met de kruisers „Canarias", „Baleares" en „Almirante Cervera". Een torpedo van een der republikeinsche jagers trof een vijandelijken kruiser, de „Canarias" of de „Baleares". Er deed zich een hevige ontploffing voor en het schip maakte slagzij; kort daarop is het schip gezonken. De regeeringskruisers „Libertad" en „Mendez Nunez" bemerkten vanochtend te twintig minu ten over twee op minder dan drie zeemijl af stand drie oorlogsbodems van Franco, de „Canarias" de „Baleares" en de „Almirante Cervera". Het sein tot het gevecht werd gege ven. De rechtsche schepen schoten lichtgranaten in de richting van de regeeringsbodems, die hierop met een krachtig vuur antwoordden. Plotseling steeg bij een der rechtsche schepen een groote rookkolom omhoog tot ongeveer vijftienhonderd meter hoogte; een der rechtsche schepen was getroffen en stond in brand. Na het gevecht keerden de regeeringsschepen haar hun bases terug. Zoodra de Spaansche regeering bekend werd, Öat de „Baleares" zinkende was, zond zij een draadloos bericht aan alle buitenlandsche schepen in de Middellandsche Zee, waarin werd gewaarschuwd niet te trachten het zinkende schip te helpen, aangezien dit gevaarlijk was. De Britsche torpedoboot jagers „Kempen feit" en „Boreas" hebben in den vroegen morgen talrijke opvarenden van den recht- schen Spaanschen kruiser „Baleares" die tot zinken gebracht is, aan boord genomen. De Britsche torpedojagers „Kempenfeit" en „Boreas" patrouilleerden overeenkomstig de overeenkomst van Nyon op de koopvaardijwegen °p de Middellandsche Zee. Omstreeks half vijf des ochtends vonden zij voor de Spaansche kust tusschen Alicante en Carthagena den recht- schen kruiser „Baleares" in zinkenden toestand. Onmiddellijk hielpen beide schepen de beman- hing te redden. BERLIJN, 7 Maart (Reuter). In de kerk Van Dahlem werd Zondag medegedeeld, dat ds. Niemoeller was opgenomen in het concentratie kamp Sachsenhausen, 24 K.M. benoorden Berlijn De predikant verklaarde verder, dat ver scheidene invloedrijke vrienden van Niemoeller sich hebben teruggetrokken, nadat hij naar bachsenhausen was gebracht. De autoriteiten weigeren te bevestigen of te °ötkennen, dat ds. Niemoeller naar het con centratiekamp Sachsenhausen is gebracht. Wel verklaren zij, dat hij zich nog steeds te Berlijn -evindt. Indien de predikant werkelijk in het ^°ncentratiekamp is opgenomen, dan zouden e autoriteiten nog geen onwaarheid spreken, aht Sachsenhausen ligt nog in „groot-Berlijn". Omstreeks tien uur kwamen regeerings- vliegtuigen, die de overige schepen der rechtschen, die eveneens poogden de be manning van de „Baleares" te redden, met bommen bestookten. Een bom ontplofte op het water, niet ver van de „Boreas". Drie opvarenden werden door de wegspattende scherven licht gewond, een vierde is aan de bekomen kwetsuren overleden. Uit Madrid wordt gemeld, dat volgens de laatste berichten de rechtsche kruiser „Cana rias" getroffen is door een torpedo, die gelan ceerd is door de torpedoboot „Lemantao". De Minister van Defensie heeft het vlootper- neel gelukgewenscht met het resultaat van het gevecht. Tengevolge van het feit, dat de „Baleares" en „Canarias" zusterschepen zijn, is het niet ge makkelijk uit te maken, welk van beide schepen is gezonken. Volgens berichten uit Barcelona schijnt het thans waarschijnlijk, dat de „Cana rias" is gezonken, dit zou blijken uit lucht foto's. Het zusterschip van den gezonken oor logsbodem werd eveneens door een bom getrof fen. Volgens de Britsche admiraliteit is het ge troffen oorlogsschip de „Baleares" en niet de „Canarias". Volgens inlichtingen van welingelichte zijde hebben de „Boreas" en de „Kempen feit" meer dan honderd opvarenden van het gezonken schip gered. Zondagochtend vroeg heeft de rechtsche luchtmacht den tienden aanval gedaan op Barcelona in 36 uur. De vliegtuigen werden evenwel door het luchtdoelgeschut verdreven. Zaterdag zijn tengevolge van den luchtaan val op Barcelona negen menschen om het leven gekomen en een twintigtal gewond. BATAVIA, 7 Maart (Aneta). Een Fokker C-20, bestuurd door een leerling-vlieger, die reeds „los" was, den luitenant-vlieger J. P. G. F. Corsmit, als eenig inzittende, is op een oefenvlucht, door nog niet bekende oorzaak, tegen de helling van de thee-onderneming Goenoeng Hedjo gevlogen. Het toestel werd ge heel vernield. De heer Corsmit bekwam een hoofdwonde en een hersenschudding, beide, naar het zich laat aanzien, niet levensgevaarlijk. Personeel van de Luchtvaart-afdeeling is onmiddellijk naar de plaats van het ongeval vertrokken. Van. den commandant der Luchtvaart-afdee ling vernam Aneta omtrent het ongeluk' nog het volgende: Als gevolg van een motorstoring heeft de reserve tweede-luitenant, leerling-vlieger J. P. G. F. Corsmit met een Fokker-toestel C-20 te half acht een noodlanding gemaakt op de onderneming Goenoeng Hedjo nabij Plered (Poerwakarta)Het toestel kwam daarbij neer in de theestruiken, waardoor het zwaar is be schadigd. Luitenant Corsmit bekwam slechts zeer lichte verwondingen, zoodat men kan spre ken van een gunstigen afloop van het ongeval. QUITO, 7 Maart. (Havas) Een Duitsch ver keersvliegtuig is in de omgeving van Quaranda in Ecuador neergestort. De Duitsche bestuur der, Hammer, de equatoriale kapitein Marco Aguirre en twee mecaniciens kwamen om het leven. LONDEN, 7 Maart. (Reuter). Uit Caïro wordt gemeld, dat men vreest, dat de arbei ders van het Suezkanaal tegen 15 Maart in staking zullen gaan. Men hoopt echter voor dien tijd nog tot overeenstemming te kunnen komen over de door de arbeiders gestelde eischen. De felle brand in de Peperstraat te Delft heeft vier winkelhuizen en een magazijn in de asch gelegd. Een foto tijdens het blussehingswerk LOS ANGELES, 7 Maart. (Havas) Bij de overstroomingen in Zuid-Californië zijn 159 personen om het leven gekomen. 74 perso nen worden nog vermist. WARSCHAU, 7 Maart (Havas) De ordon nans van den Poolschen generaal Osicki heeft Zondag de vrouw, de dochter en twee dienstbo den van den generaal vermoord. De moordenaar is voortvluchtig. ROME, 7 Maart. (Havas). Zondagavond te half acht is de Poolsche minister van Buiten landsche Zaken, Beek, te Rome aangekomen. Hij werd door graaf Ciano aan het station be groet. Het station en de aangrenzende stra ten waren versierd met de Poolsche en Ita- liaansche kleuren. In de Zondagseditie van de „Giornale d'Ita- lia" bevestigt Virginio Gayda, dat geen en kel verdrag of protocol tusschen Italië en Polen zal worden onderteekend ter gelegen heid van het bezoek van Beek aan Rome. LINZ, 7 Maart (Havas) Na de te Linz gevoerde besprekingen heeft de Oostenrijk- sche minister Seyss Inquart Zondag voor de radio een redevoering uitgesproken, waarin hij een uiteenzetting heeft gegeven van de binnen den eerstvolgenden tijd uit te voeren taak en van den weg, dien de Oostenrljksche nationaal-socialisten moeten volgen. Zijn uiteenzettingen liet hq voor afgaan door het axioma, dat Oostenrijk een Duitsch en niets anders dan een Duitsch land is. „Voor ons," zoo vervolgde hij, „beteekent de onafhankelijkheid van Oostenrijk het recht te hebben over ons lot te beschikken met onzen eigen wil. Oostenrijk kan slechts een Duitschen weg volgen. De Oostenrijkers zetten hun politieken weg voort zonder inmenging, noch van den kant der Duitsche nationaal-socialistische par tij, noch van den kant van het Duitsche Rijk. Ons doel is gezamenlijk te werken aan den we deropbouw van dit land. Een der grondslagen van Oostenrijk is zijn Christelijk karakter. Een positief Christendom moet voor ieder, evenals voor ons, een kwestie zijn, waarover niet ge- Minister Seyss Inquart (links) heeft te Linz een groote rede gehouden discussieerd wordt. Nooit het geloof bestrijden." mag de politiek Uitgaande van het beginsel, dat het Vader- landsche Front de eenige organisatie is, die geroepen is den politieken wil in Oostenrijk te vormen, stelde hij in het licht, dat geen enkele nationaal-socialistische organisatie, die een partijkarakter draagt, toegelaten is. De natio naal-socialisten ontplooien thans hun activiteit op wettig terrein, in volledige gelijkheid van burgerlijke en politieke rechten. In ieder geval zal iedere illegale activiteit van nu af aan moeten ophouden. Het bureau voor nationale verzoening zal er zorg voor dragen, dat leden van het Va- derlandsche Front, die den nationaal-socia- listischen opvattingen toegedaan zijn, aan stellingen krijgen in de verschillende takken yan staats- en gemeentebestuur. Met nadruk verklaarde de minister, dat geen enkele politieke activiteit van nationaal- socialistische organisaties, zelfs niet door mid del van de pers, buiten zijn weten mag worden ontwikkeld. De cultureele behoeften der nationaal-socia listen zullen beheerd worden door de centrale arbeidsorganisatie te Weenen, waarvan de bij kantoren in de provincies zullen worden opge richt. De „Duitsche turnbond" zal weer opge richt worden. Iedere politieke activiteit, nationaal-socialis- tisch of legitimstisch, zal vreemd blijven aan het leger. „Wij willen ons best doen," aldus spr., „zon der berperking, om, goede Duitschers blijvende, ook goede Oostenrijkers te blijven." Seyss Inquart eindigde zijn toespraak met dank te zeggen aan den bondskanselier en lei der van het Vaderlandsche Front, „die ons den weg geopend heeft, welken wij van nu af aan willen volgen. Wij zullen hem oprecht en zon der voorbehoud als goede Oostenrijkers vol gen." Zernatto, die den bondskanselier vervangt als leider van het Vaderlandsche Front, heeft Zon dagavond en radiorede gehouden. Hij zeide o.a. dat uit de redevoeringen van Seyss Inquart de les moet worden getrokken, dat op de eerste plaats het gezag moet worden geëerbiedigd. Zij, die zich niet aan de discipline houden, zullen worden verwijderd. Vervolgens wees hij er op, dat Seyss Inquart heeft verklaard een onaf hankelijk en souverein Oostenrijk te willen, met een Christelijk karakter. De Oostenrijksche autoriteiten zullen waken, dat de weg, welke is uitgestippeld, gevolgd zal worden, ook wanneer elementen van rechtsch of^linksch af willen wijken. Voor alles moet een wederzijdsch vertrouwen heerschen, zeide spreker, niemand heeft het recht den staat te bestrijden. Hij besloot zijn rede met de verklaring: „Wij strekken de hand uit naar een ieder, die be sloten is met ons op te marcheeren en Oosten rijker te zijn als wij, wij, die met trots en vreugde onze kleuren willen dragen. Wij scha ren ons rond Schuschnigg en Oostenrijk voor het geluk en den vrede." De directeur van politie te Graz, Kastner- Böhm, is afgetreden. In zijn plaats is graaf Ferrari benoemd. De politie-directeur te Salz burg, Cechinie, is in dezelfde functie in Neder- Oostenrijk benoemd. Eenige honderden nationaal-socialisten hiel den Zondagmiddag te Weenen, in het centrum der stad, spreekkoren. Afdeelingen van het Vaderlandsche Front verzetten zich hiertegen en de politie greep in, om een botsing van beide groepen te voorkomen. H Hoogste barometerstand: 774.9 Lyon. Laagste barometerstand: 742.0 Haparanda. VERWACHTING: Meest zwakke wind uit i Westelijke tot Zuidelijke richtingen, aan- vankelijk nevelig of betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, droog weer, wei- H nig verandering in temperatuur in het H Noorden, in het Zuiden iets zachter. Zon op v.m. 6.35 onder n.m. 5.43 uur. Licht op n.m. 6.13. Maan op v.m. 8.31 onder n.m. 0.Eerste kwartier 9 Maart S HÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIll Het aantal slachtoffers van de ovrstroomin- gen in Californië is thans 159; 74 personen worden nog vermist. Een der groote rechtsche Spaansche kruisers, de „Canarias" of de „Baleares", is bij Kaap Palos in den grand geboord. Mussolini zou den Negus aangeboden hebben als vazal van Italië koning van Abessinië te worden. Het mandaat van dr. Schacht als president van de Rijksbank zou met nog vier jaar ver lengd worden. Seyss Inquart hield Zondag een radiorede over de positie der nationaal-socialisten in Oosten rijk. In den strijd tegen de Arabische opstandelin gen zijn reeds 80 Arabieren gevallen. Onthulling van een gedenkplaat „Marine en Wetenschap" in het geografisch instituut der rijksuniversiteit te Utrecht. Mgr. Th. Pichot heeft om gezondheidsredenen ontslag gevraagd als vicaris-generaal van het bisdom Haarlem. Belangrijke Sovjet-Russische order voor de Ned. Scheepsbouw Mij. Twee opvarenden van het Ned. s.s. „Vreden- burg" bij stormweer verdronken. Enorme brand te Delft. Vijf winkelhuizen in asch gelegd. Wandelende kinderen bjj Amersfoort aangere den. Twee van hen zwaar gewond. Vliegongeluk op Java; militair bestuurder gewond. Bestuurslid van Kanktorbediendenbond te Amsterdam gearresteerd wegens verduistering van ruim f 30.000. LONDEN, 7 Maart (Havas). Nadat de „Daily Herald" reeds desbetreffende be richten gepubliceerd had, drukt de „Sun day Chronicle" van gisteren een bericht af, volgens hetwelk Mussolini plannen zou heb ben den Negus een troon aan te bieden. Volgens dit blad zou Lord Halifax als tus- schenpersoon optreden tusschen den keizer in ballingschap en den Duce, en zou hij er naar streven het Abessinische probleem tot een oplossing te brengen vóór de opening van de Britsch-Italiaansche besprekingen. Halifax zou een aanbod van Italië aan Haile Selassie hebben overgebracht tijdens een onderhoud, dat de vorige week zou plaats gevonden heb ben. Haile Selassie zou het bewind krijgen over een koninkrijk, dat een oppervlakte zou beslaan van ongeveer een vierde ge deelte van Abessinië. De Negus zou zijn paleis in Addis Abeba bewonen en van Italië een jaargeld krijgen van 10.000 pond. Zijn statuut zou ongeveer gelijk zijn aan dat van de Britsch-Indische vorsten, die vazal zijn van Engeland. Volgens de „Sunday Chronicle" zou Musso lini, die er niet in geslaagd is den weerstand te overwinnen van de krijgslieden, welke de Italianen bij verrassing dooden, de wegen ver nielen en de oogsten verwoesten, begrijpen, dat Haile Selassie de eenige man is, die in staat is over de Abessiniërs te regeeren. De Negus, aldus de „Sunday Chronicle", heeft echter nog geen besluit genomen. De Negus heeft echter de berichten, vol gens welke hij naar Abessinië zou terug- keeren op grond van een overeenkomst met de Italiaansche regeering, tegengesproken. Tot een verslaggever van de „Paris Soir" zei de hij: „Evenmin als op elk ander oogenblik zou ik er thans, nu het Abessinische volk hel denmoed en offers verdubbelt, aan denken een oplossing te aanvaarden, die in strijd zou zijn met de rechten en de hoop der Abessiniërs en met hun wil, een vrij en onafhankelijk volk te zijn." Graziani is te Rome door Mussolini ont vangen om verslag uit te brengen. Hij over handigde den Duce kroon en schepter van den Negus, die in het koloniale museum te Rome tentoongesteld zullen worden. Bij de Halcyon-lijn te Rotterdam is Zondag telegrafisch bericht ontvangen, dat het vrachtschip „Vredenburg" van deze maatschappij, hetwelk op 2 Maart met een lading erts van Narvik naar Rotterdam was vertrokken, Zaterdagavond op 200 mijl van de Westfjord met hevig stormweer te kampen heeft gehad. De 44-jarige boots man M. Stolk en de 39-jarige matroos M. Spanjersberg, beiden uit Vlaardingen, wer den door een stortzee gegrepen, sloegen overboord en verdronken. Beide slachtoffers waren gehuwd. Het stoomschip „Vredenburg" meet 6419 ton en is in 1921 te Flensburg gebouwd. ATHENE, 7 Maart (Havas) De krijgsraad te Athene heeft de typiste Helen Rodochanakis veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, vijf jaar verbanning naar het eiland Finaphi en een geldboete van 30.000 drachmen en den Fin Hor ny tot zeven jaar gevangenisstraf en een geld boete van 80.000 drachmen. SOFIA, 7 Maart. (Havas). Van de 48Bul- gaarsche afgevaardigden, welke heden in de districten Tsjoemen en Starazagora zijn ge kozen, zijn er dertig voorstanders van de re geering. Zondagmorgen is te Apeldoorn op den Zwol- scheweg de zesjarige Jopie Meyer voor de ou derlijke woning spelenderwijs onder een pas- seerenden auto geraakt en op slag gedood. De jongen was met zijn beide broertjes aan het knikkeren en liep een wegrollenden knikker na, zonder op het verkeer te letten. Ontzet za gen de beide jongens hpe hun broertje een eindweegs door den auto werd meegesleurd en ernstig bloedend bleef liggen. De levensgeesten bleken reeds dadelijk geweken te zijn. Den auto mobilist, afkomstig uit Groningen, treft geen schuld. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 772.2 Vorige stand: 774.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1