UIT DEN OMTREK EERSTE NEDERLANDSCHE Het wereldtornooi in Frankrijk Voor den lijdenden evenmensch „Levensverzekering is een plicht der Liefde Vondsten uit de praehistorie HIJ DROM VAN ALLES EEN LUSTRUM EN EEN EEUWFEEST LEVENSVERZEKERING tegenover degenen, die wij te verzorgen hebben" MAANDAG 7 MAART 1938 BEVERWIJK H. J. Kuiper spreekt BENNEBROEK ZANDVOORT HEEMSTEDE HILLEGOM Politie getorpedeerd Een zeer moeilijke taak voor het Ned er land sch elftal De kwarteindstrijden LAWNTENNIS Nuthall-Van Swol geslagen Het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda was de eerste katholieke inrichting in den lande Ons Ziekenhuis" COUPON" it GROOT-BRITTANNIE TEGEN HET CONTINENT? Nederlandsch-Indië speelt te Medan ZWEMMEN Een wedstrijd EuropaVer. Staten? VRAGENBUS Wat er gevonden is Heeft de laatste IJstijd Twente bereikt? 1 R. K. Volksbond rijf en dertig jaar. De afdeeling Beverwijk van den Ned. R. K. Volks bond heeft gisteren op waardige wijze haar ze vende lustrum gevierd. Des morgens werd in de parochiekerk van St. Agatha de Hoogmis tot intentie der vereeniging opgedragen, waaronder vele leden tot de H. Tafel naderden. Daarna werd in het K.S.A.-gebouw een feest- vergadering gehouden, waar de voorzitter van de afdeeling, de heer A. v. d. Plas, in een korte rede er op wees, dat er alleszins reden is om te herdenken het feit, dat Beverwijk, nu 35 jaren geleden, gehoor gaf aan de roepstem van Z. H. Paus Leo XIII z.g. Spr. herinnerde er dan aan, dat de afdeeling destijds door Willem Passtoors is geïnstalleerd. De eerste voorzitter, de heer Steenvoorden, heeft zijn functie gedurende 20 jaren achter een vervuld, terwijl de bestuursleden, de hee- ren Esseling en de Goede, hun taak niet minder dan 25 jaar waarnamen. Zij vormen een drie- schaar met een belangrijken staat van ver diensten, waarvoor spr. een hartelijk woord van waardeering wilde laten hooren. Zij toch zijn de grondleggers geweest van hetgeen hier tot stand is gekomen. Waardevolle instellingen hebben wij hier in den loop der jaren zien ontstaan. In dit ver band herinnerde spr. aan het niet genoeg te waardeeren werk van pastoor Boonekamp, dat door den tegenwoordigen adviseur, kapelaan dr. Holthuizen, voortreffelijk wordt voortgezet. Voor de tweede maal kon hier een drie-jarige ontwikkelingscursus beginnen. De jaarlijksche bedevaart naar Heilo, door pastoor Boonekamp georganiseerd, vindt in dr. Holthuizen een ijverig bevorderaar. Werkloozenzorg heeft het afaeelingsbestuur veel hoofdbrekens gekost, maar dank zij de sublieme medewerking van de geestelijke overheid, en wederom in het bijzon der van pastoor Boonekamp en dr. Holthuizen, kon veel bereikt worden. Het bestuur heeft daarbij zijn best gedaan, om te doen wat mogelijk was. Het voelt zich gedrongen en het had het, mèt de leden, dezen morgen reeds gedaan om in de aller eerste plaats dank te brengen aan God, Die zegen en kracht gaf. Dankbaar is de afdeeling ook jegens den Bisschop, die eerst in pastoor Boonekamp en thans in dr. Holthuizen zulk een voortreffelijken geestelijken leidsman heeft geschonken. Beiden is de afdeeling grooten dank verschuldigd. Mogen wij, aldus eindigde spr., onder Gods besten zegen, blijven werken en streven voor sociale rechtvaardigheid en naastenliefde, ook in het sociale leven. Onder applaus werd hierna besloten om aan Z. Hoogw. Exc. den Bisschop van Haar lem een schrijven te zenden, waarin de af deeling haar kinderlijke volgzaamheid aan biedt, haar grooten dank betuigt voor het voorrecht te mogen beschikken over een priester, speciaal belast met de zorg voor het sociaal-economisch leven en waarin zij tenslotte den Bisschoppelijken zegen vraagt voor haar verderen arbeid. Ook aan pastoor Boonekamp werd een schrijven gezonden, waarin dank wordt be tuigd voor zijn werk, waarvan men thans de vruchten plukt. Namens de verschillende onderafdeelingen werden hierna gelukwenschen aangeboden, o.m. ook namens de afdeeling Heemskerk, waarvan enkele bestuursleden aanwezig waren. Het woord was dan aan den heer H. J. Kui per, uit Utrecht, die allereerst de gelukwen schen van het Verbondsbestuur overbracht en daarna op gloedvolle wijze, die wij ook in Bever wijk reeds zoo goed kennen en nog meer waardeeren een rede hield over het werk der arbeidersstandsorganisatie en zijn beteekenis voor de bevordering van het Christendom in de maatschappij. Hij herinnerde aan den onmenschwaardigen toestand, waarin de arbeiders gestort waren door het liberalisme en zijn individualisme. Het was een toestand van volkomen rechteloos heid. Spr. zou aan de ouderen de vraag willen stellen wat er 35 jaar geleden met een arbeider gebeurde, die zonder werk kwam. Zeker, er werden goede werken gedaan, maar het rechts gevoel van eiken arbeider komt in opstand, wanneer hij terugdenkt aan de toestanden van vroeger en dan kan men niet dankbaar genoeg zijn tegenover de pioniers der organisatie, die er offers voor over hadden, zooals b.v. hier in Beverwijk, waar het den heer Esseling het aanvaarden van een bestuursfunctie zijn be trekking kostte. Met het socialisme tegenover zich moesten zij werken onder tegenwerking en vooroordeel, ook in eigen kring. Toch is de katholieke arbei dersbeweging groot en sterk geworden. Zonder blind te zijn voor de huidige omstandigheden kunnen wjj met een gevoel van dankbaarheid toch zeggen, dat God het werk der katholieke arbeidersbeweging rijk gezegend heeft. Zij heeft begrepen, dat men er niet kan ko men met het materieele alleen. Zij heeft zich sterk ingespannen voor de beveiliging van het zedelijk goede kath. arbeidersgezin; zij streed tegen krotwoningen, tegen kinderarbeid en ar beid door de gehuwde vrouw, tegen te lange arbeidsdagen en te lage loonen, tegen het neu trale en godsdienstlooze onderwijs en zij ijver de b.v. voor wettelijke maatregelen voor verze kering tegen ziekte en werkloosheid. Daar zou heel veel over te zeggen zijn. Spr. wilde echter alleen herinneren aan 't jubileum van de S.D.A.P. in 1934; toen werd er uitgeju beld, dat er in die 40 jaren een trits van sociale wetten tot stand was gebracht. Zonder de ver diensten van de S.D.A.P. te kleineeren, wilde spr. toch wijzen op de glansrijke overwinning der R. K. Staatspartij, het vorig jaar, die zon der een sterke katholieke gecentraliseerde ar beidersbeweging niet mogelijk had kunnen zijn. We hebben al veel regeeringen gehad, maar nog geen socialistische; ook geen socialistischen mi nister hebben we gekend. Daarom zeggen wij met trots, dat die sociale wetten in het Staatsblad kwamen door Christelijke Staats lieden, daarbij gesteund speciaal ook door de katholieke arbeidersbeweging. (Luid applaus.) De heer Kuiper wees er hierna op, hoe wii, bij den strijd voor het groote gezin, steeds de socialisten tegenover ons vinden, zooals steeds, wanneer het om werkelijk Christelijke zaken gaat. De strijd van het Christendom wordt dan ook niet in maar buiten de kerk gevoerd en de katholieke arbeidersbeweging staat midden in dien strijd. Een duurzame oplossing in de problemen kun nen de socialisten niet brengen; dat moet ge beuren op de basis van het Christendom. Hadden de pioniers het vroeger niet gemak kelijk, ook thans nog staat de beweging voor belangrijke opgaven en moet een intensieve strijd gestreden worden. Onze H. Vader de Paus heeft in zijn drie prachtige encyclieken een wachtwoord neergelegd, dat spr. tenslotte allen ter behartiging meegaf; vergaren van kennis en het voeren van actie. Laten de katholieke arbeiders dat met toewijding doen. In Neder land is door hen een groot apostolisch werk te verrichten. Zulks goed te doen beteekent dank baarheid jegens onze pioniers van 35 jaar ge leden. Na een langdurig applaus voor de woorden van den heer Kuiner. richtte de voorzitter ach tot den hoogeerw. heer Simons, Deken van Be verwijk, die inmiddels ter vergadering ver schenen was en dankte hem op hartelijke wijze voor de medewerking, welke de Volksbond van de zijde der geestelijke overheid mag onder vinden. Hij hoopte dat deze goede samenwer king in lengte van dagen mag voortduren. Deken Simons verklaarde zijnerzijds, gaarne op dezen blijden dag te midden van de feest vierende afdeeling te verkeeren. De Deken drukte allen op het hart, om te zorgen voor een blij venden bloei der standsorganisatie, al zullen daarvoor offers moeten worden gebracht. Het voordeel daarbij is, zoo vervolgde de hoogeerw. spr., dat gij bij u hebt een advi seur, die op dit terrein bestudeerd is en die reeds getoond heeft bij uitstek aangewezen te zijn, om hierin leiding te geven. De hoog eerw. spr. hoopte, dat de leden dit zouden waardeeren. Beverwijk is in dit opzicht bij zonder bevoorrecht. De Deken spoorde tenslotte aan tot broeder lijke samenwerking met de andere standsorga nisaties en samen te streven voor een echt principieel katholiek leven in Beverwijk. Aan het slot van deze uitstekend geslaagde vergadering, die overigens met het zingen van liederen werd afgewisseld, deelde de voorzitter mede, dat na Paschen een feestavond zal wor den gehouden. Burgerlijke stand Getrouwd: H. Polderman en H. C. Hoekstra. Overleden: P. Immerzeel, oud 83 jaar; D. v. d. Bij, wed. G. de Beer, oud 87 jaar; C. de Haas, oud 72 jaar; J. G. Huijer, oud 68 jaar. Stille Omgang. De afd. Hillegotn en Om streken houdt Vrijdag 11 Maart in hotel Flora haar jaarvergadering. „Het koor Cantabile" on der leiding van Mej. Agaath v. d. Meij zal den avond met zang opluisteren, terwijl als spreker optreedt Prof. Bont. Machineschrijven Voor het diploma ma- chineschrijven systeem „Mercurius" slaagden mej. Corry Spruijt te Lisse, Roelof van Til Mzn. te Hillegom en J. Duivenvoorden te Zilk. Burgerlijke Stand. Geboren: Christiaan, zoon van Chr. Visser en M. Koning, Kerkpad 5. R.K. Volksbond. De afdeeling van den R.K. Volksbond belegt op Dinsdag 8 Maart haar jaarvergadering in het patronaatsgebouw. In verband met de periodieke aftreding van den voorzitter, penningmeester en 2den secretaris kunnen aan de hand van het reglement candi- daten worden ingediend tot uiterlijk 1 Maart aan het adres: van Ostadestraat 28. Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is in een bloemenmagazijn aan den Binnenweg te Heemstede, dat 's nachts onbewoond is, ingebroken. Door het openruk ken van een serredeur is men binnengekomen, waarna alles doorzocht werd. Er wordt echter niets vermist. Als verdacht hiervan heeft de politie te Heemstede aangehouden twee jon gens van resp. 17 en 19 jaar, van wie de oudste al eens 1 maand gevangenisstraf terzake dief stal van rijwielplaatjes heeft ondergaan. De jongens hebben een volledige bekentenis afge legd. Zij zijn den winkel binnengedrongen om geld te bemachtigen. Toen dit tevergeefsch was, zijn zjj weder onverrichterzake vertrokken. De jeug dige inbrekers worden ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. ConcordïaS.M.C. Werd hier een aantrek kelijke match verwacht, dan is dit door zwak spel aan beide zijden niet bewaarheid geworden. Al sp;edig geeft Concordia den toon aan, waar SMC slechts bij vlagen iets tegenover stellen kan. Wanneer juist voor de rust Concordia een strafschap krijgt te nemen, jaagt Maarten dezen tusschen het houtwerk (10). Na de rust lijkt SMC uitgespeeld of althans wordt de druk steeds grooter, zoodat het 2de doelpunt na een geza- menlijken aanval ook gezamenlijk in doel gewerkt wordt. Concordia voert geleidelijk den stand op tot 50 en behoudt hierdoor haar minimale kans. De arm van een fietser is geert too- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen werden! Geëscorteerd door een rijksveldwachter en een korporaal van de militaire politie werd een koopman wegens openbare dronkenschap voor den kantonrechter te Hilversum geleid. Hij ar riveerde zóó uit Utrecht, waar hij op Rijks kosten verblijf hield. Hij scheen dat „uitje" niet zoo onprettig te vinden met dit mooie weer. De verdachte stond bekend als een spi ritusdrinker en had zich vnor de zesde maal wegens openbare dronkenschap te verant woorden. Wat drinkt u zooal? vroeg mr. P. j. Dam. Van alles, Edelachtbare. Dat is juist de fout, daar krijgt U het van te pakken, merkte de rechter wijsgeerig op. De verbalisant B. van de motorpolitie, vertel de, dat hy gewaarschuwd werd, dat drie dron ken mannen in den laten avond op den Bus- summergrintweg lawaai maakten. Toen we daar aankwamen, vonden we hem alleen, smoordronken. Maar het is een oude bekende, voegde hij er aan toe; als hij geen borrel kan koopen, dan drinkt hij spiritus. Waarom doet u dat? Spiritus is toch zeer slecht voor uw gezondheid, wendde de rechter zich tot verdachte. Dat weet ik, Edelachtbare, en ik zal er mee uitscheiden. Ik drink geen druppel meer. Ja, dat weten we, uw vorige veroordeeling luidde 3 dagen hechtenis en deze straf wordt nu ongetwijfeld zwaarder. De verdachte knikte maar eens en stond zenuwachtig te draaien met zijn pet. Kunt u zich niet aansluiten bij een ge- heelonthoudersvereeniging? Daar wilde ik juist mee beginnen; maar ja als ze je geen kans geven en je in de kast stoppen, dan gaan die goede voornemens van zelf over. Waarom loopt u hier in Hilversum, en dan nog wel dronken, terwijl u in Amsterdam woont? Ik ben hier bekend, Edelachtbare. Meestal vent ik met garen en band, in Hilversum en Bussum. Zoo, dus u kunt werken; wat is uw be roep? Grondwerker; ik ben twee jaar werkzaam geweest aan den Zuiderzee-dijk. Dan eisch ik een week hechtenis en opzen ding naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 jaar, antwoordde de ambtenaar. Kan het niet minder heeren? Ik heb nog wat te goed, bedelde verdachte. Wacht u een oogenblikje, zeide de rechter hoopvol. Na korte beraadslaging werd verdachte ver oordeeld tot een week hechtenis en opzending naar een werkinrichting voor één jaar. Dan stond terecht een toonkunstenaar, die met zijn auto bij de Brediusbrug in Bussum geen voorrang had verleend. Zijn auto was in botsing gekomen met dien van een houthandelaar, op weg naar Amsterdam, in gezelschap van enkele dames. Een winkeljuffrouw had naast den be stuurder van den aangereden auto gezeten en vertelde dat verdachte zeer wild reed. Zoo plotseling-ineens gebeurde het! Verdachte beweerde, dat de houthandelaar links van den weg reed en naar sterken drank rook. Hoeveel kun. rged U? vroeg de rechter aan de winkeljuffrouw. De dame peinsde eens en speelde met haar voile. Heeft u geen idee van de snelheid, waar mee de wagen reed, waar u inzat* U gaat. toch wel eens meer uit toeren? Rijdt u dan actief of passief? informeerde de rechter. Harder dan 30 k.m. reden we zeker niet, antwoordde de dame plotseling. U rook naar sterken drank; is dat juist? vroeg de rechter aan den houthandelaar. Twee borreltjes had. ik gedronken, maar ik kan daar goed tegen. De getuige a décharge, echtgenoote van den toonkunstenaar, verklaarde, dat haar man zeer langzaam reed en dat het uitzicht ter plaatse werkelijk onvoldoende is. De ambtenaar vond, dat hier beide partijen schuld hadden en hiermede rekening houdende eiscftte hij 10 subs. 5 dagen. De kantonrechter deed uitspraak en veroor deelde den toonkunstenaar tot 8 subs. 4 dagen. Het Nederlandsche bestuurslid in de F.I.F.A., de heer K. J. J. Lotsy, die tevens zitting heeft in de regelingscommissie, deelde ons op ons ver zoek mede, dat hij de indeeling van de acht sterkste landen niet onbillijk vond. Dat Nederland een zwaren wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije tegemoet gaat, mag gerust aangenomen worden, aldus de heer Lotsy. De loting is echter niet ongunstig, want men mag mij gelooven, ons land had het slechter kunnen treffen in de achtste finale. Mocht Nederland deze ontmoeting winnen, dan zou Brazilië, welk land wel van Polen of Zuid-Slavië zal winnen, de volgende tegenstander zijn. Indien men bedenkt, dat algemeen in Europa aangenomen wordt, dat Brazilië op het oogen- blik 't beste Zuid-Amerikaansche voetbal speelt, beter dan Uruguay en Argentinië, dan is het duidelijk, dat er heel wat zal moeten gebeuren, voor ons land zich in den halven eindstrijd plaatst. De heer Lotsy kon nog mededeelen, dat de organisatie van den wedstrijd tusschen Neder- landsch-Indië en de Ver. Staten practisch ge reed is. Het ligt in de bedoeling, dat de spelers van Nederlandsch-Indië met de „Baloeran" naar ons land zullen komen. Zes dagen voor den wedstrijd tegen de Ver. Staten zijn de Indische spelers dan in Nederland, hetgeen ruimschoots voldoende mag worden genoemd. De loting voor de kwarteindstrjjden had het volgende resultaat: Eerste kwarteindstrijd: winnaar awinnaar c. Tweede kwarteindstrijdwinnaar ewinnaar b. Derde kwarteindstrijd: winnaar hwinnaar d. Vierde kwarteindstrijd: winnaar gwinnaar f. De kwarteindstrijden zullen op 12 Juni te Parijs, Bordeaux, Rijssel en Marseille worden gespeeld. Op Donderdag 16 Juni worden te Parijs en te Marseille de halve finales georganiseerd. In de eerste halve finale staan tegenover elkaar de winnaars van den eersten en den tweeden kwart eindstrijd, in de tweede halve finales de beide andere winnende landen. Op Zondag 19 Juni wordt te Bordeaux voor de derde en vierde plaats gespeeld, terwijl te Parijs de eindstrijd wordt gehouden. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de regelingscommissie van de F.I.F.A. de zestien scheidsrechters voor de wereldkampioenschap pen heeft aangewezen. Er is één Nederlander bij, namelijk de heer van Moorsel. De aanwijzing van de scheidsrechters over de verschillende wedstrijden zal t.z.t. geschieden. In het gemengd dubbelspel werden Betty Nuthall en van Swol met 64, 26, 63, ge slagen door het Engelsche paar miss Scott en Ritchie. Aan de reeds in ons blad gepubliceerde me- dedeelingen omtrent de van Maandag 20 tot en niet Zaterdag 25 Juni a.s. in de Jaarbeurs gebouwen te Utrecht te houden tentoonstel ling op ziekenhuisgebied, kunnen we nog enkele toevoegen, zooals zij ons door de Commissie, die zich met de organisatie heeft belast, werden verstrekt. Het is ongetwijfeld verheugend èn voor het bestuur van de Vereeniging van Katholieke Ziekenhuizen, dat het initiatief tot deze be langrijke expositie nam èn voor de meer directe uitvoerders, tot wie gerekend mogen worden pater dr. A. J. Wessels S.J., secretaris van de vereeniging, de heer J. W. Schaap, chef van de afdeeling publiciteit van de gemeente Utrecht en de heer Th. van der Vossen, aan wien het secretariaat van de tentoonstelling is toever trouwd, dat het met de voorbereidingen zoo naar wensch loopt. De geheele parterre-ruimte van de Jaarbeurs gebouwen, omvattend 1514 vierkante Meter, is gereserveerd en daarvan is reeds een opper vlakte van 1104 vierkante Meter verhuurd, zoo dat practisch het welslagen van de tentoon stelling reeds verzekerd is. Verschillende groote firma's hebben hun medewerking toegezegd en hoezeer ook van dien kant de beteekenis van een dergelijke tentoon stelling wordt beseft, blijkt wel hieruit, dat er firma's zijn, die zich ongevraagd voor deelname hebben opgegeven. Een zoo uitgebreid en gedifferentieerd mo gelijk beeld van hetgeen in een ziekenhuis noodig is, wil dit aan de modernste eischen wat betreft de verpleging, maar ook de outil lage, voldoen, zal gegeven worden, doordat fir ma's in de meest uiteenloopende artikelen zijn aangezocht. Natuurlijk zal men er medische instrumen ten en verplegingsartikelen zien. Waarvan natuurlijk volgens de nieuwste vindingen, doch evengoed meubelen, gezondheidsmatrassen, rubber-artikelen enz. Alles, wat maar tot de installatie van een ziekenhuis behoort, ook van de meer huishoudelijke afdeeling, zooals servie zen of snijmachines.... Kortom geen voorwerp of apparaat, dat speciaal voor een ziekenhuis dienstig kan zijn, zal ontbreken. Besturen van ziekenhuizen, die tot wijziging of uitbreiding van hun inrichting willen over gaan, hebben hier in den komenden zomer een prachtig overzicht van hetgeen daarvoor moet aangeschaft worden en krijgen onmiddellijk in het oog, tot welke adressen zij zich daarvoor het beste kunnen wenden. Men heeft ons verzocht met nadruk erop te wijzen, dat deze tentoonstelling openstaat voor allen, die iets met het ziekenhuiswezen hebben uit te staan, onverschillig van welke richting. De Vereeniging van Katholieke Ziekenhuizen streeft immers naar perfectionneering van het ziekenhuis in het algemeen, zij het dan, dat de behartiging van de belangen der katholieke inrichtingen uiteraard primair is. Vertegenwoordigers van alle inrichtingen, van welke kleur ook, zijn hier welkom. Er zullen ongetwijfeld ook vele leeken zijn, die gaarne een kijkje op deze tentoonstelling willen komen nemen en dezen zullen vooral met belangstelling de eigen afdeeling van de ver eeniging bezichtigen. Waar niet alleen het eerste lustrum van de vereeniging wordt herdacht, maar tevens het feit, dat nu ongeveer een eeuw geleden het eerste katholieke ziekenhuis tot stand kwam, wil men in een afzonderlijken stand een indruk geven van den uitbouw van de katholieke zie- kenhuisverpleging. Waarschijnlijk wordt daar aan een historisch overzicht verbonden. In de oprichting van de Vereeniging, die 19 Juni vijf jaar bestaat, ziet men de bekroning van den arbeid der katholieken op dit gebied. Ongeveer honderd jaar geleden bestond er geen enkel katholiek ziekenhuis, evenmin een congregatie van religieuzen, die zich met de verpleging bezig hield. Het eerste, dat er op begon te lijken, was het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda, dat in 1826 aan den Haagdijk geopend werd. Van lieverlede ontstonden er ook religieuzen- congregaties, welker leden zich aan den prach- tigen charitatieven arbeid, de verpleging van den lijdenden evenmensch, gingen wijden, Als men rekent, dat er in 1825 in ons land slechts 12 kleine vrouwenkloosters waren, waar van één boven den Moerdijk, bij elkaar nog geen honderd zusters tellend, wier aantal thans ongeveer 25.000 bedraagt, dan ziet men wel, dat er in een eeuw heel wat gebeurd is. De groote bloei van 't ziekenhuiswezen strekt zich nog pas uit over de laatste 38 jaar, want in het begin van 1900 kreeg ons land eerst enkele groote inrichtingen. Welk een vlucht heeft daarbij in de laatste jaren, die we gerust slechts op tien of vijftien kunnen rekenen, niet de medische wetenschap genomen, als we al leen maar denken aan de uitvindingen betref fende chirurgie, röntgenologie en röntgenthera- pie. Schier ontelbaar zijn ook de verbeteringen van de laatste 25 jaar inzake de ziekenhuis techniek. Wat den groei van het aantal katholieke zie kenhuizen betreft, tot vóór rijf jaar stond iedere inrichting op zich zelf, maar steeds meer deed zich de behoefte gelden uit dit isole ment verlost te worden. Men wenschte een band ter verkrijging van onderlinge voorlichting en begreep het nut van een inlichtingenbureau, dat op vele vragen, die zoowel op ideëel als meer practisch gebied lagen, een antwoord kon geven. Zoo werd de dit jaar jubileerende Vereeniging geboren, waarvan de leiders zeer juist inzagen, dat een welbegrepen charitas, die by het be stuur van elk ziekenhuis moet blijven voorop staan, het best gediend is met gebruikmaking van de beste hulpmiddelen om haar doel te bereiken. Traden in 1934 nog slechts 48 ziekenhuisin richtingen tot de vereeniging toe (slechts hui zen met minstens 25 bedden komen voor het lidmaatschap in aanmerking), thans telt zij meer dan 100 leden, waaronder eenige groote inrichtingen en enkele voorname sanatoria. De vereeniging streeft haar doel na met het houden van jaarlijksche congressen en zieken- huisdagen, maar wil nu met deze tentoonstelling haar leden ook aanschouwelijk onderricht geven. Dezen zomer wordt, eveneens in verbinding met de tentoonstelling, een congres gehouden, terwijl in deze dagen ook de Canisiusbond (or ganisatie van verpleegsters-religieuzen) ver gadert. De vereeniging geeft haar leden voorts voor lichting middels een uitstekend geredigeerd or gaan, genaamd „Ons Ziekenhuis" en heeft een bureau in het Dr. Schaepmanhuis, Mauritskade 25, te Den Haag. Ten slotte vermelden we, dat het adres van het secretariaat van de tentoonselling, die den naam „Ons Ziekenhuis" draagt, is: Th. van der Vossen, Utrechtscheweg 26. Zeist, PRINSESSEGRACHT 13 'S-G R AV E N HA G E willen inlichten ve"0ek U milJkSn van Uw ldeaal- omtrent de mogelljkhe een voor. Tarief, waarvan m deze beeld gesteld is. Naam:._ Adres Een 30-jarig heer betaalt f 212.- per jaar en ontvangt na 35 jaren f 6000.-. Over lijdt hij eerder, b.v. na 5 jaren, dan ont vangen zijne erven gedurende de res- teerende 30 jaren f1200.- per jaar en nadien ook de som van f6000.- Naar wij vernemen, wordt in F.I.F.A.-kringen ernstig met de mogelijkheid rekening gehouden, dat in 1939 te Londen een wedstrijd zal worden gespeeld tusschen een elftal van Groot-Brittan- nië en een ploeg, samengesteld uit spelers van de continentale landen van Europa. Het Brit- sche elftal zou dan bestaan uit de bekende vier bonden. Het organisatiecomité van de wereldkam pioenschappen heeft op verzoek van den heer Lotsy toestemming gegeven voor het spelen van een oefenwedstrijd van het Nederlandsch-In- disch elftal, dat naar Europa komt in verband met de voor de voorronde te spelen ontmoeting tegen de Ver. Staten. Deze oefenwedstrijd zal te Medan plaats vinden. De Amerikaansche zwembond heeft een uit- noodiging van Duitsche zijde aangenomen, waarbij een ploeg zwemsters en zwemmers in Augustus a.s. naar Europa zal komen om in verscheidene wedstrijden in Duitschland uit te komen. De Amerikaansche ploeg zal uit acht leden bestaan. De mogelijkheid bestaat, dat eind Augustus te Berlijn in het Olympisch zwemstadion een wedstrijd EuropaVereenigde Staten zal wor den georganiseerd. Vr.: Is het lot no. 11 der serie 5771 van Paleis voor Volksvlijt al uitgeloot? Antw.: Ja, maar zonder premie. Vr.: Naar aanleiding van een artikeltje in de courant wilde ik U vragen, op welke manier men de gelden van wachtdagen van een werk gever moet loskrijgen, omdat op mijn fabriek de eerste drie ziektedagen nooit uitbetaald wor den. Antw.: Het lijkt ons het beste, dat U zich tot den Raad van Arbeid wendt, van wien wij de inlichtingen voor het artikeltje hebben ontvan gen, of anders tot het bureau van arbeidsrecht. Vr.: Ik ben aangeslagen in de inkomstenbe lasting voor een inkomen van ƒ881. Hoofdsom ƒ7—, opcenten Rijk ƒ2.28, opcenten Gemeente ƒ4.20, totaal ƒ13.48. Is dat juist? Zijn de op centen voor de gemeente Heemstede verhoogd? Ik ben inwonend, ongehuwd en betaal 14.40 levensverzekering per jaar. Mag dat afgetrok ken worden? Antw.: Uw opgaven zijn niet juist. Bij een inkomen van 881 moet u betalen als u gehuwd bent en geen kinderen hebt, aan Rijksinkom stenbelasting ƒ2.28, aan gemeentefondsbelas ting ƒ4.50, totaal 6.78. De premie van levens verzekering moogt u aftrekken; de opcenten in Heemstede zijn voor 1937—1938 even hoog als voor 19361937. Vr.; Wie is de persoon, die gezelschapsreizen naar Rome organiseert? De reizen moeten zijn in R. K. verband en met audiëntie bij Z. H. den Paus. Antw.: Wij weten niet wien u bedoelt. Vr.: Is lot no. 085, serie 3910 van den Rott. Schouwburg al uitgeloot? Tot wien moet ik mij wenden ter verzilvering? Antw.: Niet uitgeloot. Vr.: Ik verdien ƒ18 per week, ben gehuwd en vader van een kind. Kan ik in aanmerking ko men voor een kosteloos rijwielplaatje? Antw.: Wend u tot het Belastingkantoor. Vr.: Wat is de kortste weg van Haarlem naar Midden-Beemster Antw.: Haarlem, Velsen, Beverwijk, Uitgeest, Krommeniedijk, Knollendam, De Rijp, Graft. Vr.: Wat is het adres van de organisatie van Hollandsche jongelui, die op eigen initiatief een soort Vreemdelingendienst gesticht hebben? Kort geleden las ik zooiets in Uw blad. Antw.: Wij weten niet wat u bedoelt. Vr.: Ik ben geboren op 8 Augustus 1918 en heb vrijstelling voor militairen dienst gekregen wegens broederdienst, welke vrijstelling mis schien ingetrokken wordt. Ik ben goedgekeurd. Het Is voor mij en mijn betrekking van belang te weten of ik onder dienst moet. Zoo ja, wan neer? Indien U mij op mijn vraag geen ant woord kan geven, tot wien moet ik mij dan wenden? Antw.: Wendt u in dit speciale geval tot de afdeeling militaire zaken van uw gemeente secretarie. Vr.: Hoe kan ik een vetvlek verwijderen uit een donkerroode wollen japon? Antw.: Met benzine. Vr.: Ik heb 13 Januari een lid-cactus gehad, terwijl er 25 knopjes aan zaten. Die knopjes zijn binnen 14 dagen afgevallen. Wat kan daar van de oorzaak zijn? Vlak onder den rook der Enschedesche fa- brieksschoorsteenen heeft 'n amateur vondsten gedaan, die het volledige bewijs leveren, dat Twente reeds 12 a 15.000 jaar vrij dicht bewoond moet zijn geweest. Van lieverlede heeft hij op een terreintje van hoogstens 10 bij 10 meter een 500 tot 600 stee- nen voorwerpen gevonden, die alle door men- schenhanden bewerkt zijn en waarvan sommige ook de sporen van gebruik vertoonen. Deze buitengewone collectie is thans getoond aan drie Twentsche oudheidkundigen, die haar zóó belangrijk vonden, dat zij direct een vakman met internationalen roep op prae-historisch ge bied hebben uitgenoodigd een nader onderzoek in te stellen. Van buitengewoon belang voor de prae-histo- rie van Twente achtte deze wetenschappelijke onderzoeker de gevonden ruwere voorwerpen, de stukjes leisteen, waarop klaarblijkelijk roode oker was fijngewreven en de resten van die roode oker zelf. Deze maken een dateering van de vondst mogelijk, en zonder eenigen twijfel heeft men hier te doen met menschelijke werk tuigen en gebruiksvoorwerpen uit den laat- sten tusschen-IJstijd, een periode, die wetenschappelijk het Magdalénien genaamd wordt. In Twente is nooit tevoren iets dergelijks ge vonden en het feit, dat deze collectie stamt uit een ongestoorde laag en het materiaal niet ver mengd voorkomt met jongere voorwerpen wat overal elders in Nederland wel het geval is maakt haar ook voor ons land tot een unicum, in elk geval tot een zeer groote zeldzaamheid. Tot de vondst behooren vele nucli, stukken vuursteen waarvan men merkbaar kleinere heeft afgesplinterd om tot gebruiksvoorwerp bearbeid te worden, bijtels, holle schavers, klovers, schrabbers, zoowel vlak, rond als hol, steel- schrabbers, puntschrabbers, steelschrabbers met geretoucheerde kanten, graveersteenen, speer punten, pijlpunten, mesjes, priemen, geretou cheerde zagen, trapezium-vormige werktuigjes, boortjes, graveerstiften, leisteentjes met roode oker en wrijfkrassen, een doorboorde kraal van een halssieraad van natuurlijke asphalt, zooals bij Bentheim gevonden wordt enz. enz. De meeste dezer voorwerpen zijn bij tientallen aanwezig. Het groote aantal dezer werktuigen, op zoo'n beperkte ruimte gevonden, doet den deskundige vermoeden, dat men hier een werkplaats of een werktuigen-arsenaal der Magdalénienmenschen ontdekt heeft. Voor den leek is vooral opvallend de buiten gewone fijnheid van vele dezer voorwerpen. De fijne kleine mesjes bijv., die zoo scherp zijn, dat men moet oppassen zich er niet mede te snijden, de zeer fijn getande zaagjes, de pijlpuntjes, die bijna doorzichtig zijn e.a., maar deze fijne dingen zijn hier te lande al meer gevonden, al heeft het Rijksmuseum Twente ze niet uit Twentschen bodem. Er zijn er aanwezig van Orvelte in Drente, van Elspeet op de Veluwe en van Harderwijker zand, om van de Californi- sche maar te zwijgen. Ze zijn in ons land bovendien gevonden in Bakkeveen, te Donkersbroek en andere plaatsen van Friesland. Enkele amateurs hebben er ook gevonden in Noord- en Midden-Twente, maar het aantal voorwerpen van deze amateur-col lecties is gering. Wel geven de gedane vondsten aanleiding tot de veronderstelling dat er in Twente veel meer gevonden moet kunnen wor den, nu eenmaal een dergelijk arsenaal voor den dag is gekomen en men mag aannemen, dat de Magdalénien-mensch óf zeer talrijk in ons ge west aanwezig is geweest, óf er langen tijd heeft gewoond. Een paar toevallige bodemontsluitingen in de nabijheid der meerbedoelde vindplaats toont n.l. aan, dat de cultuurlaag, welke deze steenen be vatte, zich naar twee kanten wel eenige honder den meters uitstrekt. Op één plaats, wel vijftig meter van het arsenaal, is deze laag, die zich een anderhalve meter onder het maaiveld be vindt, over verscheidene meters lengte te ver volgen. Steenen voorwerpen heeft men daar echter niet meer gevonden, evenmin als bij de andere ontsluiting, in tegenovergestelde richting gelegen. Maar wel vond men overal groote hoe veelheden houtskool, een bewijs voor langdurige of intensieve bewoning. De vindplaats, die zich in de buurtschap Usselo bevindt en die we niet nader zullen aan geven, om het voorgenomen vakkundige onder zoek niet te storen, is overdekt door een dikke Antw.: De schuld is vermoedelijk te wijten ^ag s^zaitó. ,^n aan de plotselinge verandering van tempera tuur, tijdens den overgang van winkel naar Uw huis. De beste verzorging is als volgt: men moet hem niet te dicht bij een verwarming zetten, en in den bloeitijd en als er knopjes zijn lang zamerhand meer water gaan geven. Overigens moet hij veel licht hebben en moet men hem niet verplaatsen. Vr.: Zijn de volgende weerbaarheidsloten al uitgeloot: serie 4964, no. 2 en serie 4961, no. 2? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: Ik heb een Holl. 15 gld. aandeel van 1904, uitgegeven door het Centraal Kantoor voor af- losbare waarden, Zwetstraat 53 te Den Haag, serie 09288, no. 39. Is dat al uitgeloot? Antw.: Wendt u tot het door u opgegeven adres. of van smeltwater is nog geen spoor ontdekt. Blijkt bij het nader onderzoek, dat van ijs- werkingen ter plaatse geen sprake is, dan is meteen een antwoord gegeven op de oude twist vraag of het ijs in den laatsten ijstijd Twente wel bereikt heeft en dat antwoord is daarbij dan gegeven in ontkennenden zin. Vermelden we tenslotte, dat de gevonden voorwerpen buitengewoon groote overeenkomst hebben met die uit de beroemde Fransche vind plaats van Maz d'Azil, waar o.m. ook gewone keisteentjes zijn gevonden met roode oker, zoo danig beschilderd, dat sommigen vermoeden, hier te doen te hebben met de eerste schrift- teekens der menschheid. De Usseler vindplaats bevindt zich in veilige handen en wordt met vreugde beschikbaar gesteld voor verder diep- I gaand onderzoek. lil

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2