1 AMI I au I Verzorging van Kamerplanten Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" I voor 80.000 gezinnen 1 9^m m MAANDAG 7 MAART 1938 Hl 1BB ■BSmHAUti v* Gebreide onderbroek Heeren-Stofjas Gevraagde Recepten Blouses W mm 1 >- f' b i Naar aanleiding van enkele tot ons ge richte vragen van abonné's het volgende: De witte puntjes op den palm zijn inder daad schildluizen. De bestrijding is zeer moeilijk, omdat 't beestje een hard schild heeft. Met een oplossing, bestaande uit één eetlepel groene zeep, een eetlepel brand spiritus en een sterk aftreksel van slechte tabak, in één L. water, wrijft men de aan getaste bladeren in met behulp van een af gesleten tandenborsteltje. Men spoelt met schoon water na. Men mag er wel om den ken, dat men de bladeren van boven en onder, de bladstelen, alsook de oksels gron dig nakijkt, want blijven er enkele beestjes over, dan is de plant weer spoedig geheel besmet. Daar deze parasiet zeer taai is, moet men de behandeling een paar malen herhalen met een week tusschenruimte. Denkt u er om, dat tocht den groei der lui zen bevordert. Van amaryllis de stampers wegnemen doet men alleen, wanneer men kruisingen wil uitvoeren. Dus naar mijn meening was 't. beter geweest, ze niet weg te nemen. Immers 't- water, dat zoo'n bloeiende plant tot zich neemt, wordt vooral door haar op gevoerd tot daar, waar haar voortbestaan wordt gewaarborgd en dat is de stamper 't Is dus best te begrijpen, dat 't opnemen van water in den langen stengel niet meer zoo vlot gaat en de groote bloembladeren te kort komen en verschrompelen. Dus niet weer die amputatie uitvoeren! Ziehier de behandeling van deze plant in 't kort: Nu wordt 't tijd, den bol op te potten in een poreuzen, vruchtbaren grond. Zorg voor drainage in den pot. Bij 't oppotten oppassen, dat de wortels niet beschadigd worden. De bol komt half boven den grond. Daarna de plant warm zetten. Ze kan den eersten tijd heel best op een schoorsteen mantel staan. Natuurlijk niet te heet. Staat de pot wat warmer, dan vindt de be- worteling beter plaats. Den eersten tijd heel weinig gieten. Slechts druppelsgewijze langs den potrand om uitdrogen te voor komen. Komt er leven in den bol, dan iets meer in 't licht plaatsen en later heelemaal in 't licht, dus vlak bij 't raam. Tegen direc: zonlicht evenwel beschermen. Hoe meer de groei toeneemt, des te meer water. Na den groei flink laten doorgroeien, dus geregeld water en voedsel, 't Is beter de verdere cul tuur in huis dan buiten te doen plaats heb ben. In September geeft men geen voedsel meer en in October steeds minder water. De bovenaardsche deelen sterven dan lang zamerhand af. In December in een donke re kast plaatsen, vorstvrij, niet verzorgen. In Februari weer voor den dag halen, schoonpoetsen en bovenste aarde verver- schen, warm plaatsen enz. als boven. Voor een jongen van ongeveer acht jaar Het juiste aantal steken en toeren voor zulk breiwerk is nooit precies aan te geven. Men moet dit zelf even nameten. Deze broek wordt in 2 helften gebreid en men begint aan den bovenkant. De opzet steken moeten dus voldoende zijn voor de helft van het midden. Niet te krap rekenen, daar het geheel later vernauwd wordt door een gehaakten band. Men zet voor elke helft ongeveer 90 a 100 st. op en breit steeds rechts. Eerst 'n bodem aldus: men breit 10 st., keert het werk om, breit 20 st., keert het werk om, breit 30 st., keert het werk om, enz. Telkens 10 st. meer tot men alle st. heeft gebreid. Dan breit men recht door tot aan de pijpen, ongeveer 35 a 40 ribbels. Bij de pijpen mindert mer. 1 st. aan het begin en aan 't einde van eiken toer in elk 2de ribbeltje, dus in eiken 4den toer. Voor de pijpen breit men onge veer 20 ribbels; (weer even zelf meten!). En dan komt tot slot 'n boordje van 4 toe ren 1 r., 1 aver. Stevig afkanten. Heeft men zoo beide helften gebreid, die natuurlijk tegen elkaar moeten komen, dan breit men nog 'n lapje voor het kruis waarvoor men 24 st. opzet en 18 ribbels breit. Dit kruisje zet men schuin in, precies boven de dichtgenaaide pijpen. Men naait dan de achterkanten van de broek aan el kaar op 'n klein splitje na en van voren naait men nog 'n eindje boven het kruisje dicht. De boord van de broek wordt gehaakt in twee deelen. Men begint aan den voorkant met 11 losse st., waarop men 10 vaste haakt. Bij het omkeeren haakt men telkens 1 losse. 2de toer: 10 vaste en 11 losse bij op zetten. 3de toer: 20 vaste. 4de toer: 3 vaste en dan, voor 'n knoopsgat, 3 losse, 3 over slaan. Verder vaste en aan 't eind weer 11 losse bij opzetten. 5de toer: 30 vaste. 6de toer aan het eind weer 11 losse bij maken In den 8ste toer zet men aan het einde zoo veel losse st. bij op als noodig zijn voor de helft van den band, die van voren over el kaar moet komen. Over de geheele breedte haakt men nu nog 10 toeren vaste st. In den 3den toer maakt men aan den smallen kant (dus aan den achterkant) een nestel gaatje, door den draad om te slaan en 2 st. samen te breien. In den 8sten toer maakt men daar weer 'n nestelgaatje en aan den voorkant weer 'n knoopsgat. Langs de schuine kanten van beide helf ten van den boord haakt men nog 'n toer vaste st. Ook haakt men 'n toertje vaste langs het split van voren in de broek en langs het splitje aan den achterkant. Nu naait men beide deelen van den ge- haakten boord op de broek, waarbij men het breiwerk eenigszins ruim laat. Van voren worden 2 knoopen aangenaaid en van achteren 'n bandje door de nestel gaatjes geregen. DORA Bovenwijdte 128, schouderbreedte 16 c.M. mouwlengte 70 c-M., geheele lengte 140 c.M. (midden vóór gemeten). Benoodigd: 3.25 meter stof van 140 c.M. breed, 8 knoopen. We beginnen eerst de voorpanden met een half rugpand uit één stof breedte te knippen. Dan is er nog een hoogte voor een half rugpand, waarnaast de boven- en on dermouwen geknipt worden, en dan blijft er nog over voor de dekking. De zakken knippen we naast de voorpanden. Voor kraag en ceintuur is nog 15 c.M. overgeble ven. De kraag en ceintuur maken we van dubbel stof en worden, circa 1 c.M. vanaf den kant, doorgestikt. De dekking knippen we in model, zooals op de teekening met een stippellijn staat aangegeven, en wordt deze eveneens doorgestikt. We denken er vooral aan de lengte van jas en mouwen 6 c.M. langer te knippen voor het krimpen. Voor naden overal l/2 c.M. bij aanknippen. De ceintuur wordt in den zijnaad meege- stikt. Van de zijnaden maken we platte na den. Middenin den rug maken we een platten naad en deze eindigt in een split van 45 c.M. lengte. Op het linker voorpand zet ten we een borstzak. Met het dicht stikken van de mouw denken we er om eerst de binnennaden op elkander te stikken, daar na de achternaden. (Van de binnennaden maken we platte naden, van de achterna den maken we Engelsche naden.) Op het voorpand staat aangegeven, waar de bin nennaad van de mouw geplaatst moet wor den. (Wanneer de lengte 178 c.M. moet zijn, van den schouder gemeten, zooals de aan vraagster van dit patroon opgeeft, zou bij de aangegeven maat nog 28 c.M. aange knipt moeten worden. We hebben dan aan stof noodig 3.85 meter stof inplaats van 3.25 meter.) C. M. W xrl Gemberkoek Benoodigd: 3 ons bloem, pond boter, 2 ons suiker, 9 stukjes gember en 1 ei. Men roert de boter op een deel na voor het insmeren van den vorm met de sui ker tot room en voegt dan het ei er bij, waardoor men 'n weinig wit overhoudt. Als ook het ei er door geroerd is, voegt men het gezeefde meel er bij. Het deeg verdeelt men in twee helften, waarvan men de helft uitstrijkt op een te voren met de achtergehouden boter inge- smeerden springvorm. Hierover legt men de fijn gesneden gember en daarna de rest van het deeg. Den bovenkant bestrijkt men met eiwit. De koek wordt in een goed heeten oven geplaatst (10 minuten voorwarmen). Na 20 a 30 minuten tempert men de hitte. De koek moet in het geheel ongeveer 'n uur bakken. Gevulde broodjes Bij 4 geraspte broodjes rekent men on geveer VA ons vleeschresten, 4 lepels boter en 2 lepels bloem, met peper, zout en noot- muscaat. Van 2 lepels bloem en 2 lepels boter maakt men, op de gewone manier, 'n sausje. Men roert boter en bloem, boven 'n zacht vuurtje tot het geheel als 'n bal van de pan loslaat en roert er dan langzamerhand melk of bouillon bij, tot men een dikke saus heeft. Hierdoor roert men het gema len vleesch en kruidt het met peper, zout, noot en, zoo men wil 'n fijn gesneden ge fruit uitje. Van de broodjes snijdt men 'n kapje af, haalt het kruim er uit, bestrijkt ze van binnen met boter en zult ge met de ra gout. Dan zet men er de kapjes weer op, strijkt ze ook aan den buitenkant met boter en laat ze, in een matig warmen oven, bruin en knappend worden. A. K. P. Het begint er op te lijken of de blouse weer de plaats zal gaan innemen, die ze 'n 15 a 20 jaar geleden gehad heeft. In dien tijd had men „weeksche" en „Zondagsche" blouses, sport- en gekleede blouses; in één woord: het was blouse vóór en blouse na. Japonnen werden alleen gehouden voor bi' zondere gelegenheden. Ook nu zien we in de modeboeken weer blousemodellen van de meest uiteenloopende genres. Fig. 886a bijvoorbeeld is een heel gekleede blouse, want zij is gemaakt van goudlamé. Voor zoo'n sterk sprekende stof kunnen we natuurlijk niet anders nemen dan een heel eenvoudig model, zooals het hier afgebeel' de. Het is in tailleurvorm gemaakt, heeft een kopmouw en sluit met fantasieknoopen. Rond den hals is een smal biesje met strik je aangebracht. Er is slechts 2 meter stol voor noodig van 96 c.M. breed. Fig. 884a is een blouse met ook even 'O gekleed tintje, als wij ze tenminste va» satijn of crêpe nemen. De lange mouV heeft ruimte aan den onderarm en d® blouse is ook met wat ruimte aan ds breede ceintuur gezet. Het model is zeef geschikt voor wat zwaardere figuren. Fig. 869a is het type van een blouse voof iederen dag. Ze heeft van voren en vab achteren ingestikte plooien, die tot in het schootje doorloopen. Het kraagje en dtf ceintuur zijn van afstekende stof gemaakt. We hebben er 2.25 meter stof voor noodig. De patronen zijn te verkrijgen in de ma ten 40, 42, 44, 46 en 48. POLA FOTOREPORTAGE pimnïïïïmriiiiimiiiwiiHiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiing Het motortank schip .Opalia", dat bij de Ned. Dok Mij. te Amsterdam voor rekening Op het vliegveld Ypenburg heeft minister Van Dijk Zaterdag aan Shell gebouwd een aantal vljegers, die met behulp van het luchtverdedigingsfonds werd, is Zater- het M-brevet verwierven, dit brevet uitgereikt. Een overzicht tijdens jgg goed de rede van ir. J. E. F. de Kok gevolg te wa- ter gelaten Prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr. wiens benoeming tot mede-directeur bij d« Ned. Spoorwegen waarschijnlijk te ver wachten is V' Enthousiaste supporters droegen de spelers van D.W.S. na afloop van den wedstrijd tegen A.D.O., in triomf op de schouders van het veld De semi-internationale hockeywedstrijd Zuid-Nederland België B, welke Zon dag te Eindhoven werd gespeefd, eindigde in een 8—0 overwinning voor de gastheeren. Spelmoment uit deze ontmoeting Een bijzondere attentie hadden de D.W.S.-supporters den spelers bereid bij hun terugkeer in de hoofdstad na het behaalde afdeelingskampioenschap. Aan verschillende gevels in de Spaarndammerstraat prijkten levensgroote portretten van de spelers ff /s y Van de op deze bladzijde voorkomende ge num. m e r d e modellen, die aan het mode-album „Wlnterweelde" ontleend ztJn, kunnen bij het Patronenkantoor „Panora", Nassaupleln 1, Haar lem, patronen besteld worden tegen den prijs van 10 cent voor Jabots, kraagjes, 20 ets. voor rokken, blouses, kleine avondjasjes en kinder- kleeding, 35 ets. voor mantels en Japonnen, 50 ets. voor complets. Bestellingen kunnen geschieden: door bemiddeling van Uw agent; door girostorting op No. 293631; door toezending van het bedrag per postwissel of m postzegels. In alle gevallen 5 ets. extra voor toezending per post,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4