f We luisteren naarI Het Partijbestuur K THERMOGÈNC Grootste Messe FINANCIEN INDISCHE VOLKSLECTUUR WANDELENDE KINDEREN AANGEREDEN f 30.000 VERDUISTERD GEHEIMZINNIGE MOORD TE TILBURG Dagfilm MAANDAG 7 MAART 1938 AMERIKAANSCHE SPOREN ADVERTEEREN IN COURANTEN Twee fractieleden naar Indië Twee meisjes van 3 en 10 jaar zeer ernstig verwond op de pijnlijke plek, bestrijdt HOEST, KEELPUH GRIEP, RHEUMATIEK STEKEN IM DE ZUehi UNSTILLENDE WATTEN Nieuwe eisch voor koloniën CONVERSIE-LEENINGEN GELDERLAND Uitgifte van 12.281.000 3 pCt. oblig. a 100% pCt. en f 11.040.000 8-jarige 2% pCt. oblig. a 101% pCt. Dinsdag 8 Maart Geheime zender was volop in bedrijf Politie en P.T.T.-ambtenaren ver rasten een heel gezelschap BOLLEN KWEEKERS DANKEN DE REGEERING PRINSELIJK PAAR TER KERKE VOETBAL NEDERLANDSCH ELFTAT OEFENT Op 23 Maart a.s. te Rotterdam IJSHOCKEY Romans, die revolutionnairen maken Uitgaande van de op zich zelf volko men juiste gedachte, dat het ge vaarlijk is de ontwikkeling van de lectuur der inlanders ongebreideld op haar beloop te laten, dat dus aan die ontwik keling welbewust leiding behoort te wor den gegeven, heeft de Nederlandsch Indi sche regeering dertig jaar geleden, ge stuwd door mannen als prof. Snouck Hur- gronje en van Heutz, het Bureau voor Volkslectuur in het leven geroepen. Over het geestelijke ontginningswerk van dit bureau, dat in menig opzicht bijvoor beeld waar het meerdere kennis van land bouwtechniek, van gezondheidszorg, van de gevaren der woekerpractijken e.d. ver breidt voortreffelijk is, heeft zijn direc teur dr. Hidding op een conferentie, on der de auspiciën van den Regeeringspers- dienst bijeengeroepen, een uiteenzetting gegeven V Omtrent den inhoud van de door het Bureau verspreide romanlectuur deelde dr. Hidding het volgende mede: Aanvankelijk bepaalde men zich tot een in druk uitgeven van oude, van mond tot mond overgeleverde of in handschrift van hand tot hand uitgeleende romanti sche Wajang-verhalen. Geleidelijk echter legde men zich toe op het uitgeven van moderne literatuur, van romans, door be gaafde inlandsche auteurs, al dan niet aan het Bureau verbonden, geschreven en handelend over de hedendaagsche con flicten in het leven van den Indonesiër. Als voorbeeld noemde dr. Hidding daar bij het verhaal van een Minankabauschen jongen, die in het Europeesche milieu van Fort de Koek of Batavia terecht komt en daar Westersche opvattingen over liefde en vrijheid leert kennen. Hij ontmoet een meisje en verlangt haar te trouwen. In- tusschen echter hebben zijn ouders, krachtens de moederrechtelij ke traditie van de Minankabau, een ander meisje voor hem uitgezocht. En zoo ontstaat in de ziel van dien jongeman of tusschen hem en zijn ouders het conflict tusschen de oude cultuur van de Minankabau en de moder ne ideeën van het Westen. Punt. In de gedachtenwisseling, die op deze uiteenzettingen volgde werd de vraag gesteld, op welke wijze in de moderne ro mans van het Bureau voor Volkslectuur 'n dergelijk conflict zijn oplossing pleegde te vinden. En het antwoord gaf twee moge lijkheden aan: de jonge man in kwestie pleegt zelfmoord, öf de jongen sluit een gelukkig huwelijk met het meisje, dat hij overeenkomstig de Westersche vrijheids idee heeft gekozen. Zoo wil het meestal de geest van de schrijvers, die nu eenmaal „moderne menschen" zijn. Een verdere vraag mocht hierop worden gesteld: indien men dus in deze verhalen welbewust laat uitkomen, dat de oorspron kelijke cultuur niet meer in staat is om een oplossing te bieden voor de conflicten, waarin de inlanders komen te verkeeren, wijst men hun dan even bewust in de richting van een andere cultuur, die de eerste als een harmonische levensvorming kan vervangen en overtreffen? Het antwoord trouwens in het bo venstaande reeds implicite vervat luid de ontkennend. Het Bureau van het Gou vernement kan zich niet met de propa ganda voor „een bepaalde levensbeschou wing" inlaten. Een moderne roman, door het Bureau uitgegeven, constateert enkel het bloote feit van een zielsconflict. Deze opvatting van het Bureau voor Volkslectuur lijkt ons onhoudbaar. Dat moderne romans enkel „het conflict con- stateeren" of den zelfmoord als eenigen uitweg wijzen, is zaak van de schrijvers; maar welk redelijk motief heeft een regee- ringsbureau om zulke romans te ver spreiden? Door een officieel gouvemementsbureau wordt hier, langs den weg van wat men „goede volkslectuur" noemt, een oude cultuur, die den inlander een levensvorm, zij het dan een voor christenen niet altijd te waardeeren levensvorm geeft, afgebro ken zonder dat den inlander zelfs maar de weg naar het nieuwe houvast in het leven wordt gewezen. Uit een oogpunt van koloniale politiek beteekent dit, dat men met eigen hand de inlanders losslaat uit hun oude tradities zonder daarvoor een andere binding in de plaats te stellen; en hen dus zelf maakt Een groep Amerikaansche spoorwegmaat schappijen adverteert reeds eenige jarer., gedeeltelijk collectief, maar vnl. individueel, in de voornaamste Amerikaansche couranten. Van deze groep werden ons de volgende cijfers medegedeeld: In 1936 werd 682.848 dollar méér aan cou rantenreclame besteed dan in 1935, waardoor het budget voor courantenreclame op rond 5 millioen kwam. Het aantal „passenger miles" is in één jaar tijds met 21 gestegen. Het aantal mijlen afgelegd door vracht wagons (uitsluitend met kleinere vrachten, minder dan volle wagons), steeg met circa 3.000.000 mijlen. De verdiensten stegen met 168.000.000 of 33 Aan arbeidsloon werd 205.000.000 meer uitbetaald; de uitgaven voor materiaal en voorraden stegen met 210.000.000. Slechts enkele cijfers, die getuigen welk een invloed doelmatige reclame-methodes op de geheele samenleving kunnen hebben en welk een uiterst belangrijke functie couran tenreclame hierbij vervult. Ongetwijfeld zul len ook andere factoren deze gunstige ont wikkeling hebben bevorderd, doch veilig kan worden aangenomen, dat doelmatig toege paste courantenreclame hier één der belang rijkste factoren is geweest. tot die „massa", die de brandstof is van elke revolutie. Uit een oogpunt van christelijke politiek beteekent het: onbegrijpelijk nihilisme. Naar wij vernemen, is in de Zaterdag 1.1. gehouden vergadering van het bestuur der R. K. Staatspartij beslo ten, dat twee vooraanstaande leden der Katholieke Kamerfractie binnenkort naar Indië zullen vertrekken om de politieke or ganisatie der katholieken aldaar te bestu- deeren en den band met de Indische Ka tholieke Partij te versterken. Behalve de heer Max van Poll, die tot leider van het Indische Documentatie-Bureau is benoemd, zal waarschijnlijk de partijsecretaris Mr. Frans Teulings met deze taak worden be last. Iri de genoemde vergadering is Mr. P. J. Witteman aangewezen tot vice-voorzitter van het partijbestuur. Zondagochtend zijn op den provincialen weg naar Hoogland ongeveer 6 K.M. van Amersfoort vier kinderen door een luxe auto aangereden en dermate verwond, dat de toestand van één van hen hopeloos is, terwijl voor het leven van het jongste meis je gevreesd wordt. Drie meisjes van zes, negen en tien jaar, wandelden op het rijwielpad, dat door boomen en een grasberm van den weg gescheiden is, terwijl een van hen een kinderwagen reed, waarin een driejarig meisje zat. Met zeer groote snelheid naderde uit de richting Hoogland een luxe auto, bestuurd door den 33-jarigen V. uit Hoogland. Plotseling ver loor de bestuurder de macht over zijn wagen en in plaats van de ter plaatse liggende bocht te nemen, reed hij, na eerst twee boomen om ver gereden te hebben, rechtdoor over het rijwielpad. Met een geweldigen klap reed hij van achteren op de kinderen in. De kinder wagen werd een tiental meters weggeslingerd. Na tweemaal over den kop geslagen te zijn, bleef de auto ondersteboven langs den weg liggen. De bestuurder klauterde geheel ongedeerd uit den wagen. Anders was het echter met de kinderen ge steld. Twee van hen lagen zwaar gewond op den weg, terwijl de andere twee als in pa- nischen schrik naar de zich in de nabijheid be vindende ouderlijke woningen renden. Dr. Verbeek uit Hoogland, die zeer spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. Hierbij bleek, dat de tien-jarige Lotte Barre- veld er het ergste aan toe was. Behalve inwen dige kneuzingen had zij een schedelbasis-frac tuur opgeloopen. Zij werd direct per ziekenauto naar het S. Elisabeth's Ziekenhuis te Amers foort overgebracht. Haar toestand werd hope loos geacht. Het driejarige meisje, dat in den kinderwagen zat, Fientje Apeldoorn, werd met een zware hersenschudding opgenomen. Voor haar leven wordt gevreesd. Van de andere twee meisjes bekwam de zes jarige Beppie Apeldoorn een hersenschudding en een heupbeschadiging, terwijl de negenjarige Tini Pijl een gebroken rechterarm en enkele minder ernstige verwondingen opliep. De drie laatste slachtoffers werden allen in hun ouder lijke woning behandeld. De burgemeester van Hoogland was spoedig ter plaatse om zich van de situatie op de hoogte te stellen. De Rijksveldwacht onder leiding van Majoor Van Lingen en de Amersfoortsche motorpolitie hebben proces-verbaal opgemaakt, waarbij is komen vast te staan, dat een defect aan de stuurinrichting als oorzaak van het ongeluk is aan te nemen. Typiste zou vertrouwelijke stukken uitgeleverd hebben Zaterdagmiddag is te Amsterdam gearres teerd zekere S., bestuurslid van den Alge- meenen Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden, verdacht van verduistering van een bedrag van ruim 30.000 over een tijdsverloop van ongeveer tien jaren. S., die het financieel beheer voert, zoowel van de Federatie als van den Algemeenen Bond, en in die functie jarenlang werkzaam was, heeft een schromelijk misbruik gemaakt van het ver trouwen, dat men algemeen in hem stelde. Hij heeft zijn knoeierijen zoo lang kunnen verber gen, door bij eventueele kascontrole het saldo van de Federatie te gebruiken voor dat van den Bond en omgekeerd. De laatste weken zag de man geen uitkomst meer uit de moeilijkheden waarin hij geraakt was en heeft toen uit eige ner beweging een mede-bestuurslid van zijn manipulaties op de hoogte gesteld. De politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam werd in den arm genomen, waarna S. werd gearrékteerd. Tegenover commissaris Voordewindt heeft de man een volledige beken tenis afgelegd. atholieken, God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waar heid gegeven om haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrouwen op Christus' woord, dat de poorten der hel, on danks alles, haar nimmer zullen over weldigen. doozen A 35 en 55 d. ,De politiek moet de economie leiden" zei minister Funk bij de opening der Leipziger Messe De Leipziger Messe is sedert eenigen tijd de Rjjksmesse en Leipzig de Rjjksmessestad geworden. Daardoor is de door andere Duit- sche steden in den loop der jaren aange vochten positie van leipzig voor de toekomst definitief vastgesteld. Voor stad en jaar beurs is dit ontegenzeglijk van bijzondere beteekenis. De Zondag geopende Messe is de grootste welke er ooit geweest is. „Of ze ook de beste zal zijn moet natuurlijk de toe komst leeren" zei ons vice-president Fichte, doch de grootste is ze onweersprekelijk. De stroom bezoekers is dit voorjaar geweldig. De prachtige voorjaarsdag welke herinnerin gen aan regen en sneeuw hebben we uit de latere jaren aan de voorjaarsmesse! werkte natuurlijk mede om den toeloop uit de Duit- sche gewesten op te voeren. Kenschetsend voor het stadsbeeld was, dat op den allerdruksten Augustusplatz op 't balcon van het aloude café Felsche de stoelen waren buiten gezet en de bezoekers genoten van het zonnige lenteweer. Het krioelde in de tientallen Messehuizen, waartoe alleen de eigenlijke bezoekers, geken merkt door een officieel onderscheidingsteeken met kaart, toegang hebben. En op de Techni sche Messe buiten de stad was het eveneens on gekend druk. Sedert de Nationaal-Socialisten aan de re geering kwamen, heeft de Messe als vanzelf in het teeken gestaan der politiek, omdat de Na tionaal-Socialisten de economische ontwikkeling willen leiden langs de door hen getrokken lij nen. De nieuwe Reichswirtschaftsminister Walther Funk heeft het in zijn rede, waarmede hij tij dens de plechtige Zondagzitting in het Ge- wandhuis de Messe officieel opende, ronduit verklaard: „die Wirtschaft muss nach national- sozialistischer Auffassung politisch gefiihrt wer den; sie ist nur een Teil der Gesamspolitik." „Goud en deviezen hebben we niet. Daarom moesten we een nieuwen grondslag voor de volkswelvaart leggen en deze was de arbeid, wel ke zich in de prestatie, in de productie uitdrukt. Dat het nieuwe rijk den steeds op de Leipziger Messe gepropageerd uitvoer van de grootste waarde oordeelt, bracht minister Funk nog zeer nadrukkelijk naar voren. Sedert 1934 hebben de Leipziger Messen aan den Duitschen uitvoer voor 100 pet. deelgenomen. Voor de toekomst worden dan ook organisatorisch alle voorbereidingen getroffen om den uitvoer te bevorderen binnen de grenzen van de algemeene politiek van het Duitsche Rijk". Na aan het „geniale" plan van den rijksbank- president dr. Schacht inzake het nieuwe Duit sche geld- en credietsysteem hulde te hebben gebracht, herhaalde minister Funk op deze in ternationale samenkomst van vele volken nog klemmender den eisch, dien dr. Schacht vóór eenige jaren op de Messe stelde: dat Duitsch- land koloniën moet bezitten! Op de voorjaarsmesse van 1935 heeft dr. Schacht er op gewezen, dat het „transferpro bleem" oneindig veel lichter zou worden, wanneer Duitschland koloniën had. Bij de economische overwegingen door dr. Schacht toenmaals geponeerd (ook de Führer heeft kortgeleden dit probleem besproken) heeft nu minister Funk een andere gedachte ge voegd: een politiek van de open deur, welke een ander weer dichtgooien kan, baat het Duitsche volk niet!" De koloniën zijn Duitschland bij het vredesverdrag afgeno men als een straf na de schuldvraag. Wel nu, de eisch dat Duitschland koloniën her- krijge, is daarom niet alleen een kwestie van economie, maar ook eene van Duitsche eer, van herstel van onrecht! Zoo heeft de opening van deze Messe dus ook in het teeken der politiek gestaan. Intusschen worden op de Messe „zaken" ge daan door Franschen, Duitschers, Engelschen, Amerikanen, Nederlanders e.a., buiten alle po litieke gedachten om. Nederland komt in het Ringmesshaus met een collectieve inzending weer voor den dag, waaraan een achttal firma's alsmede de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, de Economische Voorlichtingsdienst e.a. deelnemen. De heer v. Berkel van den Econom. Voorlichtingsdienst, Mej. Boissevain van Vreemdelingenverkeer, de heer Utermark van het Koloniaal Instituut zijn ter voorlichting aanwezig, Glas, zilver, ceramiek, papier enz. zijn tentoongesteld. De Nederlandsche Handel Mij., Pierson Co., Ned.-Indische Escompto Mij., R. Mees Zoonen, De Twentsche Bank, Lippmann, Ro senthal Co., Incassobank, Ned.-Indische Handelsbank, Labouchere Co. en Heldring Pierson berichten, dat de inschrijving op 12.281.000 3 pet. 16-jarige obligatieh (3 pet. leening 1938) en 11.040.000 2 pet. 8-jarige obligatiën (2% pet. leening 1938) ten laste van de Provincie Gelderland zal zijn opengesteld op 11 Maart a.s. tegen den koers van resp. 100% pet. en 101M pet. De inschrijving staat open bij hunne kanto ren te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Arnhem, voor zoover in deze plaatsen ge vestigd. Houders van de per 12 April a.s. aflosbaar gestelde 3% pet. obligatiën der leeningen 1934, 1935 I en 1937 II en houders van de per 12 Mei as. aflosbaar gestelde 3%, pet. obligatiën 1936, 1937 III en 1937 IV hebben recht van voorkeur. De 3% pet. leening 1934 is per resto groot 11.946.000, de 3% pet. leening 19351 ƒ4.127.000, de 3% pet. leening 1937 II 6.269.000, de 3% pet. 1936 f 5.162.000, 3% pet. 1937 III 1.888.00p en de 3% pet. leening 1937 IV pro restp 1.916.000." Van de 2% pet. leening is reeds 5 millioen geplaatst op emissievoorwaarden; op deze lee ning wordt uitsluitend een vrije inschrijving opengesteld. De 3 pet. leening heeft een looptijd van 16 jaar en is aflosbaar in de jaren 1940 tot en met 1954. De 2% pet. leening loopt 8 jaar en is aflosbaar in de jaren 1939 tot en met 1946. De provinice heeft zich t.a.v. beide leeningen het recht voorbehouden om te allen tijde tot vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing over te gaan, met dien verstande, dat tot 1 April 1941 een dergelijke vervroegde aflossing tot den koers van 101 pet. zal geschieden en daarna a pari. De storting op de emissie moet 12 April plaats hebben. Meisje op straat met een doodelijke wonde in de hartstreek aangetroffen Zondagavond omstreeks half tien zagen twee jongemannen, die op de Heikantsche- baan in de richting Tilburg liepen, op korten afstand voor hen een meisje loopen, dat waggelde en plotseling neerviel. De jonge mannen snelden toe en zagen, dat zü hevig bloedde. Zij waarschuwden de marechaus see, die op haar beurt de gemeente-politie en den geneeskundigen dienst verwittigde. Toen deze ter plaatse kwam, vonden zij het slachtoffer met een smalle wonde in de hartstreek. Tijdens het vervoer in den zie kenauto is het meisje overleden. De wonde is met een smal scherp voorwerp toegebracht. De politie staat hier voor een raadsel. Het meisje, de achttienjarige A. W. Rejjnders, de dochter van een brugwachter van het Wilhel- minakanaal, was op weg naar haar huis, dat op ongeveer twee honderd meter is gelegen van de plaats, waar het meisje werd gevonden, Tot aan den hoek van de Van Oudenhoven- straat, vlak bij de plek van de misdaad, was zij door haar vriendinnetje weggebracht. De jongemannen, die het meisje hebben zien vallen, hebben geen geschreeuw gehoord. Met politiehonden is de omgeving afgezocht, doch tot nu toe zonder resultaat. Het wapen, waar mede de verwonding is toegebracht, heeft men evenmin teruggevonden. g- 6- -S 6* .0 IHLVERSUM I. 1875 en 415.5 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble W. Kok. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Ensemble W. Kok. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Het Omroeporkest. 2.45 Knipcursus. 3.45 Het Lyra-trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Het Omroeporkest en solist. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Dansmuziek. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen, gramofoonplaten. 8.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.20 Gramofoonplaten. 10.00 Vervolg Bonte Dinsdagavondtrein. 10.30 Schaakcursus. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten. solist en gramo foonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.05 KRO-Kamerorkest en gramofoon platen (Om 5.45 Felicitatiebezoek). 6.40 Esperantoles. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg concert. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.30 KRO-Symphonie-orkest en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.50 „Terugblik en toekomstbeeld van de M.I.V.A., causerie. 11.00 Bela Kiss en zijn Hongaarsch or- 11.2512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.2011.45 Orgelspel. 12.05 Viool en piano. 12.50 Harold Sandler's Weensch octet. 1.352.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.50 Arthur Dulay's kwintet, en solisten. 5.20 Zang. 5.40 Walter Collin's orkest. 6.20 Berichten. 6.45 Ernesto Rittez' Cubaansch orkest, en solisten. 7.20 Pianovoordracht. 8.10 Saxofoon en piano. 8.20 „Golden Rose", operette. 9.20 Berichten. 10.00 Sportreportage. 10.20 BBC-Harmonie-orkest, en solkt 11.10 Gramofoonmuziek. 11.35 Grosvenor House dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS. 1648 M. 8.55—9.40, 10.40 en 11.20 Gramofoonmu- 12.40 Het Glardino-orkest. (Om 1.50 Zang) 3.05 Vioolvoordracht. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Altviool-voordracht. 5.20 Locatelli-orkest. 8.35 Het Brusselsch kwartet. KEULEN. 456 M. 11.20 Omroepkleinorkest. 12.35 Omroepdansorkest. 1.35 Schrammelensemble. 3.20 Omroeporkest, en soliste. 5.20 Viola da gamba en cembalo. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.50—11.20 H. Hagestedt's dansorkest, Keulsch Pianoduo. Keulsch Accor deonkwartet, en solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepsalonorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Omroepsymphonieorkest, en solist. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. 484 M-: 12.20 Gramofoonmuziek (tot 2.20). 5.20 Orgelconcert. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Omroepdansorkest. 7.10 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest en soliste. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 6.50 BulgaarschDuitsch concert, m. m. van het Omroeporkest, solisten en sprekers. 8.35 Muzikaal cabaret. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoordracht. 10.U5 Berichten. 10.20—11.20 H. Hagestedt's orkest, ac- oordeonkwartet, pianoduo en solis ten. Sedert enkele weken zocht de politie te De venter naar een geheimen radiozender, welke zich doorgaans in de nachten van Zaterdag op Zondag deed hooren en zich aankondigde als de „Avondster". De uitzendingen waren die van muziek, toespraken, gelukwenschen bij ver. jaardagen etc. M'en kon bijdragen voor de uit zendingen storten aan een adres in de Smeden straat. Gewerkt werd op de korte golf van Hui zen. In den nacht van Zaterdag op Zondag trok hoofdinspecteur Wuyster, vergezeld van in specteur Veninga en den rechercheur Schoe- maker, er op uit. Als peilers gingen mede de P. T. T.-ambtenaren De Groen en Van Schen- del. Al spoedig hoorde men, dat men in de buurt van een woning aan de Oosterstraat te Deven ter moest zijn en toen men daar kwam, speelde de zender juist enkele bekende liederen. Aan het einde daarvan zeide de man voor de mi crofoon tot de luisteraars dat hij even bui ten moest kijken, wellicht vermoedde hij on raad. TÓBn 'de man buiten kwam, wëM bij ges- pakt door rechercheur Schoemaker, die den arrestant overgaf aan den heer Wuyster en bliksemsnel door een achterdeur de woning bin nenviel. Hjj verraste er een heel gezelschap dat zich geschaard had om een complete zendinstal latie van vrij groote waarde en vernuftige vin ding. Personen en toestellen werden direct over gebracht naar het politiebureau waar bij ver hoor bleek dat de eigenlijke bedrijvers van de uitzending twee gebroeders K. uit Deventer wa ren. chcb&&cbcbcbcb&&cb<&cb&&'fe4>&d>cbcbi&cbcbcb4>43&4>cbctKbc|>cMxfe4>ci>4>cfeciKiKb<b<fecfe<feebcbcMKixt>c{>ctxbcbcbci><bci> Toekomst van het vak nog onzeker geacht Het Hollandsch Bloembollenkweekers Genoot schap hield Maandagmorgen zijn 57e Algemeene vergadering in café Brinkmann te Haarlem. De voorzitter, de heer S. Schoneveld, herdacht in zijn openingswoord de overleden leden Onder water uit Lisse en Kalis uit Texel. De stijging van het exportcijfer in guldens geeft reden tot tevredenheid en verheugenis. Toch is er een andere zijde. De vooruitgang is het gevolg van monetaire omstandigheden en een minder geslaagd gewas. De devaluatie was in ons voordeel, maar geeft thans vele onzeker heden voor de toekomst. Het aantal geëxporteer de kilo's nam in 1937 niet bijzonder toe en er is nog steeds een overcompleet aan productie onder normale omstandigheden. Is er weer wel vaart in ons vak? vroeg spr. zich af. En hij voegde er bij: dat de perspectieven nog weinig reden tot optimisme geven. Verleden jaar waren er b.v. nog 23.000 manden hyacinten over, ter wijl er voor tulpen een ernstig misgewas was. De internationale verwikkelingen en handels belemmeringen blijven reden tot bezorgdheid geven, zoodat de tegenwoordige maatregelen ge handhaafd moeten blijven. Moet de kweeker niet dankbaar zijn voor de nog geldende sa- neeringsvoorschriften? Vrijheid en ongebonden heid is natuurlijk te prefereeren, maar alleen als de algeheele ondergang van het vak er niet door bedreigd wordt. Ons Genootschap, aldus spr., heeft steeds vastgehouden aan zijn eenmaal in genomen standpunt, handhaving van de maat regelen van 1933. Dat kostte meermalen groote offers en groote overredingskracht. Spr. bracht dank aan de regeering, die het vak door haar controle een grooten dienst heeft bewezen. Bij de ordening mogen niet bepaalde belan gen vóór alles naar voren gebracht worden. Kweeker en exporteur moeten eendrachtig sa menwerken. Opheffing der minimumprijzen gaf eerst bezwaren, maar toen de basisprijzen be kend werden, kwam er voorloopig rust. Of de op heffing der minimumprijzen juist is geweest, zal de toekomst moeten leeren. Op verschillende tentoonstellingen is gebleken, hoe gezond het vak is en waartoe de kweeker, ook in verdrukking, in staat is. Dat geeft hoop voor de toekomst. In dit verband bracht spr. dank aan de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, aan prof. v. Slochteren, de keuringsdiensten, etc. Ook het vraagstuk der reclame vraagt veel aandacht. Is er wel voldoende gedaan? Ver heugend is het toenemende begrip van de nood zakelijkheid. Het ontbreekt nog aan de noodige eenheid in ons vak, aldus spr. Laten wij de hoop uit spreken, dat de toekomst ze brengen zal. Spr. besloot zijn rede met Gods zegen over de vakgenooten af te smeeken. De Nivas verkocht 1025 tons superieure suiker en 608 tons bruine suiker. Volgens het jaarverslag van de Nederl. Indische Escompto Mij. zijn de deposito- gelden in 1937 van f 36.2 mill, tot 52 mill, dus met 44 pet. gestegen. De credietverlee- ning steeg van 22.1 mill tot 24.7 mill, of met 12 pet. Op 11 Maart a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 12.281.000 3 pet obligaties a lOOVx pet. en f 11.040.000 2i/2 pet. obliga ties a 101% pet. ten laste der provincie Gel derland. Houders van 3V2 pet. obligaties 1934, 1935 I en 1937 II en houders van 31/i pet. obligaties 1936, 1937 UI en 1937 IV heb ben voorkeursrecht. De invoer van de Buitengewesten, exclu sief Sumatra's Oostkust, bedroeg in Januari f 9.200.000, tegen f 13.100.000 in December j.l. en f 6.700.000 in Januari 1937. De uitvoer beliep in Januari f 28.400.000, tegen f 34.700.000 in December j.l. en f 26.900.000 in Januari 1937. Door de Bataafsche Petroleum Mij. werd aan de directie der Algemeene Exploratie bericht, dat op Limair een nieuwe spuiter is aangeboord met een productie van 100 M3. watervrije olie en 9.500 M3. gas, per etmaal. Woolworth boekte in Februari aan ver- koopen 20.05 millioen tegen 19.16 mill, in Januari. De Corn. Products Refening Co. behaalde in 1937 een netto-winst van 8.10 mill, of 2.52 per aandeel tegen 8 11.49 mill, of 3.86 p.a. in 1936. De Chrysler Corporation boekte in 1937 een netto-winst van 50.73 mill, of S 11.66 per aandeel tegen 62.11 mill, of 14.25 p.a. het vorig jaar. De netto-winst daalde, ondanks een stijging van het aantal ver kochte auto's en van de waarde van dezen omzet tot een 7iieuw record. Behalve de hoogere productiekosten was de daling van de netto-winst in het vierde kwartaal een gevolg van de groote reserveeringen, welke in deze periode plaats vondeii. De Union Pacific boekte volgens voorloo pige cijfers in 1937 een netto-winst van 17.65 mill, of S 6.15 per aandeel tegen 22.20 mill, of 8.20 p. a. het vorig jaar. De American Smelting and Refining be haalde in 1937 een netto-winst van 18.28 millof 6.54 per aandeel tegen 17.13 mill, of 6.85 p.a. het vorig jaar. De loonen, die van Juli 1936 tot September 1937 zijn ge stegen met 221/2 pet., zijn, ondanks de scherpe daling van de metaalprijzen, niet gereduceerd. De netto-exploitatiewinst van de Ameri kaansche spoorwege7i bedroegen in Januari j.l. slechts 6.9 mill, tegen 30 mill, in December j.l. vergeleken bij Januari 1937 bedroeg de daling 82 pet. Dit was het slechtste resultaat sedert 15 jara. De United Aircraft ontving van het de partement van Marine een order ten be drage van 1.172.000. De McKeesport Tinplate heeft de uitkee- ring van het dividend, in verband met den slechten gang van zaken uitgesteld. De netto-winst over 1937 bedroeg 916.000 te gen 1.700.000 het vorig jaar. Op 30 Novem ber keerde de maatschappij een onveran derd dividend uit. van S 0.50 per aandeel. De North American boekte in 1937 een bruto-ioinst van 8.24 mill, tegen 5.20 millioen het vorig jaar. De winst bedroeg in 1937 8 0.17 per aandeel tegen 0.01 p.a. in 1936. De Goodrich deelde aan de vakvereeniginy te Akron mede, dat indien de arbeiders de loonsverlaging van 10 a 20 dollarcent per uur niet aanvaarden, het bedrijf naar el ders zal worden overgebracht. Hierdoor zouden 5000 arbeiders te Akron worden ontslagenDe mij. verklaarde, dat andere rubberfabrieken te Akron het. bedrijf met 50 pet. hebben beperkt. De staalproductie in het Pittsburgh- district wordt in het begin der week op 25 pet der capaciteit geraamd, tegen 27 pet. de vorige week. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.961/28.97 (v. slot 8.96%), de Dollar op 1.781.79 (1.7815/16), de Frank op 5.80—5.82l/2 (5.82/ï), de Belga op 30.28—30.33 (30.33) cn de Zwitsersche Frank op 41.47 f241.52 (2 41.52'/:i). Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Zon dagochtend, voor het eerst sinds de geboorte van Prinses Beatrix, ter kerke gegaan. Het ligt in de bedoeling op Woensdag 23 Maart a.s. op het Sparta-terrein te Rotterdam een oefenwedstrijd te spelen van het Neder landsch elftal tegen een nog nader aan te wijzen buitenlandsche club, een en ander in verband met de op 3 April te Antwerpen plaats vindende match tegen België. AmsterdamCanadians Donderdagavond a.s. zal op de Kunstijsbaan Amsterdam de tweede exhibitionwedstrijd van dit seizoen gespeeld worden tusschen de ver tegenwoordigende ploeg van de Ver. Staten en een combinatie van de beste Hollandsche, Duit sche en Belgische Canadeezen. De opstelling van de Canadians staat nog niet vast. Toch is het zeker dat Down, de Brus- selsche Canadees en Hoffinger, de beste en Europa vertoevende Canadeesche verdediger, in deze ploeg zullen zijn opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6