Aspirin 600 dooden op de ..Baleares" Partijenfusie in Japan? ÖicL EjngJljUfó H. M. BAKKER CHEVROLET Vrije aanbouw van slagschepen m Houdt U van Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27XA ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 8 MAART 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE" JAARGANG No. 21059 üSÊËÊÈk Ook de admiraal, die het schip commandeerde, en verscheidene oudere officieren omgekomen De Engelschen redden 200 opvarenden Het gevaarlijke ambt Twee Sovjet-diplomaten op het laatste oogenblik gearresteerd Ernstig loonconflict in Mexico Beslag gelegd op deposito's der petroleummaatschappijen De V. S. zouden de overige beper kingen van het vlootverdrag willen handhaven Gaat ook België het keizerrijk erkennen? Graaf de Kerchove zou de nieuwe Belgische ambassadeur te Rome zijn Het Weer De „Koeln" heeft averij Duitsche kruiser na den storm te Christiansund binnengeloopen Negentien dooden bij spoorwegongeval Op de spoorlijn ReusBarcelona Een pauselijk geschenk Syrisch manuscript van groote waarde voor de Vaticaan- sche bibliotheek De Britsch-Iersche besprekingen De hoop op een overeen komst groeit Hoover te Berlijn Konoye zou voorzitter worden van een uit de Minseito en Seijoekai samengestelde partij Het Zweedsche vliegtuig-schip „Gotland" bracht een haven Portsmouth bezoek aan de Engelsche Regeeringssuccessen in het Lagerhuis Elf dooden bij een auto-ongeluk Treurig gevolg van slippartij in Zuid-Amerika Hooge eischen van de Oostenrijksche nazi's Zij wenschen drie zetels in de regeering van Stiermarken Kolonisten aan land gezet op Enderbury Ter ondersteuning van den Amerikaanschen eisch 200 slachtoffers van overstroomingsramp Reeds 140 lijken in Zuid- Californië geborgen O Een tegenaanval der Chineezen Verwoede gevechten bij de Gele Rivier „Moeder der vrijwilligers" CEN. CRONJÉSTRAAT 135 - TELEF. 11657 Luchtdienst Parijs New-York In Juni a.s. zou de eerste proef vlucht gehouden worden Een raadgeving voor allen: Zorg Aspirin in huis te hebbent JOH. SWAALF DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN m <«™*T MAYONNAISE ■■55TACIV* enSaladesaus Kabinet-Skladkowski aangevallen Poolsche premier geeft geen ant woord op de felle critiek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. In Oost-Pruisen wierp een zware storm een eenige meters hooge ijsbarrière over een breedte van lVs Kilometer op het strand. Talrijke visschersbooten raakten onder het ijs GIBRALTAR, 8 Maart (Reuter). Het aan tal opvarenden, dat met de „Baleares" in de diepte is verdwenen, wordt op 600 ge schat. Hieronder bevinden zich de admiraal, die het schip commandeerde en de oudere officieren. De Britsche torpedojagers „Bo reas" en „Kempenfeit" hebben ongeveer tweehonderd personen gered met reddings boeien en booten. Terwijl het schip zonk wapperde de vlag Van een vice-admiraal aan den grooten mast. De „Boreas" en de „Kempenfeit" gaven de bemanning van de „Baleares" door seinen te kennen over boord te springen, doch het hieerendeel van de opvarenden gaf hieraan geen gevolg. Dit is de voornaamste reden van bet groote aantal dooden. Generaal Franco heeft de doodstraf, welke Was geëischt tegen een vijftigtal vooraan staande leiders van de regeeringstroepen, die in Asturiëgevangen waren genomen met de Wapenen in de hand, verzacht. De „Times" schrijft: De voornaamste les, die bit den zeeslag bij Kaap Palos kan worden ge trokken, is, dat de rechtschen de vloot der re geering onderschat hebben. Het kan zijn, dat de linkschen niet in staat zijn, ter zee de heer schappij uit te oefenen, doch deze heerschappij Wordt op zijn minst omstreden. Generaal Fran- co, die sedert het begin van den oorlog de helft zijner groote schepen heeft verloren, zal onge twijfeld niet de twee, die hem nog resten, bü Nachtelijke operaties al te dicht bij Cartagena gevaar brengen. De theorie, volgens Welke de belligerentenrechten slechts ten voordeele van Franco zouden zijn, moet worden herzien. Het blad komt tot de conclusie, dat beide par ijen numeriek te zwak zijn om een doeltreffen de blokkade te kunnen leggen, en dat zij te zeer aan luchtaanvallen bloot staan, om te dikwijls een zeegevecht te kunnen riskeeren. BURGOS, 7 Maart. (Reuter). De rechtsche •"egeering heeft vanavond officieel toegegeven, dat de kruiser „Baleares" verloren is gegaan. Warschau, 8 Maart. (P. A. T..) De Poolsche Pers meent te weten, dat dezer dagen twee Sovjet-Russische diplomaten in den internatio nalen trein, welke van Moskou via Polen naar 't buitenland rijdt, zijn gearresteerd. Zij vertrokken haar een West-Europeesche hoofdstad. Per tele gram had men te Moskou de diplomaten tot te rugkeer willen nopen, maar aangezien zij aan dit bevel geen gevolg gaven, heeft een detache ment der G. P. O. E. de arrestatie in den trein verricht. MEXICO, 8 Maart (Havas). De termijn, dien et Mexicaansche hof van arbitrage aan de Petroleummaatschappijen heeft toegestaan voor «■betalen der loonen, die tijdens de laatste aking zijn ingehouden, is hedenmorgen afge lopen. Aangezien de maatschappijen niet van Plan bleken te betalen, heeft het hof beslag laten leggen op 670.000 pesos in baar, welke Vier harer behoorden, terwijl morsen met de andere evenzoo zal worden gehan deld. De politiek der maatschappijen bestaat in volkomen passiviteit. Zij verkeeren, naar zij verklaren, in de onmogelijkheid het arbitrale vonnis uit te voeren. De vertegenwoordigers der maatschappijen hebben zich Vrijdag j.l. naar president Cardenas begeven, en vandaag zijn zij teruggekeerd. Men is met betrekking tot dit onderhoud zeer terughoudend, doch naar uit goede bron vernomen wordt, zou de president er bij de maatschappijen op hebben aangedron gen, haar goeden wil te toonen, teneinde tot een regeling te komen. Het onderhoud zou even wel geen resultaat hebben opgeleverd, daar de maatschappijen van geen toegeven wilden weten. WASHINGTON, 8 Maart (Havas). Naar ver luidt heeft het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken instructies gezonden aan den Amerikaanschen ambassadeur te Lon den, Kennedy, inzake de vlootbijeenkomst, welke 9 Maart a.s. zal worden gehouden, ten einde uiteen te zetten, welke houding de Ver- eenigde Staten aannemen tot het opgeven van de beperkende bepalingen van het vlootverdrag van 1936. Volgens welingelichte kringen zou de re geering van de Vereenigde Staten de be paling om geen schepen van een bepaald tonnage te bouwen willen handhaven; alleen voor slagschepen zou zij vrijheid willen, men zou de limiet vain 35.000 ton willen opheffen. Men hoopt, dat Engeland en Frankrijk zullen toestemmen in handhaven van de beperkingen. Tegelijk met informeele besprekingen tus- schen Fransche, Engelsche en Amerikaansche deskundigen over de kwestie van den Japan- schen vlootbouw, worden ook te Tokio infor meele besprekingen gevoerd. BRUSSEL, 8 Maart. (Havas). In welingelichte Belgische kringen wordt bevestigd, dat de huidige Belgische ambassadeur te Parijs, graaf de Kerchove de Denterghem, binnenkort zal worden benoemd tot ambassadeur van België te Rome. Officieel is evenwel nog geen besluit genomen. De geloofsbrieven van den nieuwen ambassa deur zullen worden gericht tot den „Koning van Italië, keizer van Ethiopië". jÊ Hoogste barometerstand 772.5 te Nancy S Laagste barometerstand 736.0 H H te Reykjavik VERWACHTING: In het Noorden S meest matige, in het Zuiden zwakke tot matigen Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind, ochtendmist vooral in het Zuiden, later opklarend, droog weer, weinig ver- andering in temperatuur. Gr Zon op v.m. 6.33 onder n.m. 5.50 uur. |G Licht op n.m. 6.20. Maan op v.m. 9.14 H onder n.m. 12.39. Eerste kwartier 9 Maart EE OSLO, 8 Maart. (Havas). De Duitsche kruiser „Koeln", waarvan werd gezegd, dat hij een S.O.S.-sein had uitgezonden, hetgeen door den Duitschen consul te Aalesund werd tegengespro ken, is te Christiansund binnengeloopen. De commandant van den oorlogsbodem heeft medegedeeld, dat het schip in een hevigen storm is geraakt, doch de averij, welke hierdoor werd veroorzaakt, is slechts gering. Twee officieren en vier minderen werden licht gewond. BARCELONA, 7 Maart. (Havas). In den nacht van Zaterdag op Zondag is op de spoor lijn ReusBarcelona een trein, welke van Le- rida naar Tarragon ging, tegen een goederen trein gebotst. Beide treinen werden vernield. Negentien personen zjjn om het leven gekomen, 168 werden gewond. VATICAANSTAD, 8 Maart (Stefani) Ter gelegenheid van den verjaardag van Zijn Kro ning heeft Z. H. Pius XI aan de Vaticaansche bibliotheek een Syrisch manuscript van groote waarde geschonken, dat een prachtig document is van de Christelijke kunst in Syrië in de 13e eeuw. De codex, die uit 476 bladzijden bestaat, met fraaie verluchtingen bij den Evangelie-tekst, werd afgeschreven en versierd door Mattai in het klooster op den berg Alfag bij Niniveh in 1220. Voor de studie van de Syrische kunst van dien tijd is het manuscript zelfs in de beroemde Italiaansche bibliotheek een uiterst zeldzaam document. LONDEN, 8 Maart (Reuter) Men verwacht, dat de Iersche delegatie de geheele week te Londen zal blijven. In Iersche politieke kringen was men vanavond zeer hoopvol gestemd in zake het sluiten van een overeenkomst wat betreft handel en financiën en een mogelijke evacuatie van de Engelschen uit de Iersche havens. BERLIJN, 8 Maart (Havas) De vroegere president van de Vereenigde Staten, Herbert Hoover, is Maandag te Berlijn aangekomen. Hij zal de gast zijn van den Carl Schurts-bond voor de betrekkingen tusschen Duitschland en Amerika. TOKIO, 8 Maart (Domei) In zijn gis terenavond gehouden vergadering heeft het Japansche Lagerhuis de wet inzake de staatscontrole op de electriciteitsindustrie met amendementen aangenomen. De bui tengewone militaire begrooting ten bedrage van 4.850 millioen yen is vanmorgen goed gekeurd door de begrootingscommissie van het Lagerhuis en gaat thans naar het Hoo- gerhuis. Het Lagerhuis heeft thans uitsluitend nog in behandeling de wet op de nationale mobilisa tie, doch ook hierover loopen de debatten ten einde. De wet inzake staatscontrole op de elec triciteitsindustrie heeft tot dusver in het Hoo- gerhuis geen gunstig onthaal gevonden. De vroegere minister van Handel, Matsoemoto, heeft de wet uit technisch oogpunt veroordeeld en verklaard, dat zij indruiseht tegen de grond wet en de rechten aantast der houders van bui tenlandsche leeningen, welke door de electrici- teitsmaatschappijen zijn uitgegeven. De partij der sociale massa en de Japansche hervormingspartij hebben gisteren een verkla ring gepubliceerd, waarin zij zich verzetten te gen de amendementen op de wet inzake de electrische krachtstations, welke door het Da gerhuis zijn aangenomen. De „Asahi Sjimboen" en de „Yomioeri Sjimboen" weten mede te deelen, dat mi nister-president Konoye waarschijnlijk de voorzitter zal worden van een nieuwe poli tieke partij, die tot stand zal komen door samensmelting van de Minseito- en de Seijoekai-partij. De „Asahi Sjimboen" meent te weten, dat de Seijoekai, de op een na grootste partij, reeds besloten heeft, tot de nieuwe partij toe te tre den, op voorwaarde, dat Konoye hiervan voor zitter wordt. Het blad schrijft, dat de Minseito- partij nog geen besluit genomen heeft, doch dat verscheidene harer leden actief deelnemen aan de campagne voor de nieuwe partij. De „Asahi" meldt verder, dat de Italiaan sche ambassadeur een onderhoud met Hirota heeft gehad. Verondersteld wordt, dat het doel van dit onderhoud was, Hirota op de hoogte te brengen van de komende Britsch-Italiaansche onderhandelingen. BOGOTA, 8 Maart (Havas). Nabij Cartagena is een autobus, waarin dertig personen zaten, geslipt en verongelukt. Elf personen werden hierbij gedood en veertien gewond. GRAZ, 8 Maart. (Havas). De Oostenrijk sche nationaal-socialisten hebben drie zetels in de provinciale regeering van Stiermarken geëischt, terwijl de regeering hun slechts een heeft aangeboden. Maandagavond zijn de be sprekingen zonder resultaat opgeschort. De nationaal-socialisten hebben voor het paleis van de Regeering gedemonstreerd. WASHINGTON, 8 Maart (Havas) Maan dagochtend heeft de Amerikaansche regeering, teneinde haar aanspraken op de eilanden En derbury en Canton van de Phoenixgroep te ondersteunen, een groep kolonisten aan land ge zet op het eiland Enderbury. Zij werden ge bracht door een douanekotter. Het schip zal eveneens kolonisten brengen naar Canton. De kolonisten zullen te zamen moeten leven met de Nieuw-Zeelanders, die sedert Augustus 1937 op Canton verblijven. LOS ANGELES, 8 Maart Roode Kruis- beambten schatten het aantal slachtoffers der overstroomingen in Zuid-Californië op 200. Reeds zijn meer dan 140 lijken geborgen, Sir Harold McMichel (midden), de nieuwe Britsche Hooge Commissaris van Palestina, verlaat, vergezeld van den eersten secretaris voor Palestina, mr. Battershill en Cumming Bruce, de haven van Haifa, om zich naar zijn residentie, Jerusalem, te begeven HANKAU, 8 Maart. (Havas) Uit Tsjangtsjau wordt vernomen, dat de Chineesche troepen in Zuid-Sjansi een tegenaanval hebben onderno men. In de omgeving van Pingloe, Hoema en Wangsjoe, welke plaatsen op het oogenblik dooi de Japanners bezet zijn, hebben zich verwoede gevechten afgespeeld. De Chineezen hebben eveneens een tegenaanval ondernomen in Noord-Honan, waar zij, na de Gele Rivier te zijn overgestoken, ten zuiden van Mensjien met de Japanners zijn slaags geraakt. Volgens een nader bericht is bij den aanslag te Sjanghai niet generaal Tsjau Feng Tsji, maar zijn medewerker generaal Lioe Poe Sing doodgeschoten. Aan de grens van de provincies Hopei, Sjansi en Honan vechten duizenden Chineesche vrij willigers, die onder bevel staan van 'n 58-jarige Chineesche vrouw, Tsjau Hoeng-Ko, die bijge staan wordt door haar 18-jarige dochter en haar zoon. De leidster, die bekend staat als de „moeder der Chineesche vrijwilligers", is afkomstig uit Mandsjoekwo. Na de bezetting van Mandsjoe- kwo is de familie naar Peking getrokken. De zoon heeft in de heuvels ten Westen van laatst genoemde stad een bende van 20.000 vrijwilligers georganiseerd, terwijl zijn moeder voor den aanvoer van levensmiddelen en voor verster kingen zorgde. Na de verovering van Peking ging hij naar de provincie Hopei en inmiddels is het aantal vrijwilligers tot 85.000 gestegen. De moeder bevond zich te Weiwei, toen de Japanners deze stad bezetten. Zij slaagde er in door de Japansche linies heen te komen. Zij bevindt zich thans te Hankau om voorraden voor haar vrijwilligers te krijgen en weer de leiding op zich te nemen. Wij hebben 'n enorme keuze gezellige, warme behangsels voor intieme, behaaglijke kamers. Onze prijzen zijn geweldig laag, in de een voudige zoowel als in de betere behangsels. NEW-YORK, 8 Maart (Havas). Te New-York zijn twee Fransche vliegers, Detroyat en Guil- laumet, aangekomen, om een regelmatigen trans' atlantischen luchtdienst tusschen de V. S. en Frankrijk voor te bereiden, welke door de Air France geëxploiteerd zal worden. Gedurende de eerste twee jaar zullen de toe stellen slechts post en vracht vervoeren. De eerste proefvlucht van Parijs naar New York zou reeds in Juni a.s. gemaakt worden en men verwacht dat waarschijnlijk Paul Codos de eer ste piloot zal zijn welke deze proefvlucht maakt. De juiste route is nog niet bekend; wel heeft men reeds maatregelen genomen om op Ierland en New Foundland luchtbases te vestigen. tiSJ KiPRQEFOf «ENSESMIPjm GRIERI Het aantal dooden van de „Baleares" wordt geschat op 600, waaronder een admiraal en verscheidene oudere officieren. Binnenkort zou ook België overgaan tot er kenning van het Italiaansche keizerrijk. De Japansche Minseito- en Seijoekai-partijen zouden een fusie aangaan en onder leiding komen van Konoye. De V. S. zouden slechts de limiet van 35.000 ton voor slagschepen in het vlootverdrag ge wijzigd willen zien. Bij een auto-ongeluk in Zuid-Amerika kwa men elf personen om het leven. Prins Bemhard en Prins Aschwin bezochten de rijschool te Amersfoort. Botsing tusschen tram en vrachtauto te Lisse; twee zwaargewonden. Incident te Bennekom; handtastelijkheden met eenige geïnterneerde Spanjaarden. Verdachte van kindermoord te Beesd ter be schikking van de regeering gesteld. TELEF. 10663 HAARLEM WARSCHAU, 8 Maart. (Havas). In de jongste zitting van den Poolschen Senaat deden ver scheidene senatoren aanvallen op de regeering- Skladkowski, doch de minister-president gaf geen antwoord op de interpellaties. O.a. verklaarde de voorzitter van de conserva tieve fractie, dat een regeering, welke zoo weinig populair is als de huidige, behoorde af te treden. Senator Dzienszycki, die adjudant van maar schalk Pilsoedski is geweest, eischte eveneens het aftreden van de regeering. Bovendien ver langde hij ontbinding van het parlement en het afkondigen van een politieken wapenstilstand, opdat op grondslag van de nieuwe democra tische kieswet nieuwe verkiezingen zullen wor den gehouden. De Joodsche senator Schorr verklaarde nog, dat de Joden bereid zijn hun bloed te vergie ten voor de verdediging van Polen. De vertegenwoordiger van de Duitsche min derheden in den Senaat, Hasbach, zeide, dat door den moord op pastoor Streich door een communist duidelijk is gebleken, waar de vijand staat. Tegenover dezen vijand moet een een heidsfront worden gevormd, zonder rekening te houden met nationale afkomst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1