HENSEN Laatste Nieuws MIDDENSTANDS INSTITUUT HENSEN'S OVERALLS BUICK-CHEVROLET Fransche kabinet vraagt volmachten KREYMBORG Haarlem, 8 Maart Amsterd. Rijtuig-Mij. N.V. alléén bij Defensie-politiek goedgekeurd de kippen bij! BEHANGCENTRALE Kort en volledig KUNSTGEBITTEN MET GARANTIE Wees er als DINSDAG 8 MAART 1938 Uit den Gemeenteraad VOOR DEN POLITIERECHTER Sinterklaas voor zichzelf De gezellige gast Natuurlijk de. Agent beleedigd TEGEN ONZE BEKENDE LAGE PRIJZEN KEURINGSDIENST VAN WAREN PRIMA KWALITEIT PRETTIGE PASVORM BETERE AFWERKING PMRLAARSTÊÈ^^SSS^-HAARrEM WAT VERSTAAT MEN ONDER „COLLECTE"? TER WAARSCHUWING AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN' Programma Radio-centrale BURGERLIJKE STAND HET LANDGOED TUSSCHEN- WIJK Ged. Staten beantwoorden de vragen van den heer de Miranda Wie ze kent, moet ze waardeeren. Wie ze niet kent, moet ze probeeren. De drie magische R's Ned. Reisvereeniging voor Katholieken AGENDA Bioscopen 9 Maart Bioscopen Auto te water geraakt Inzittenden kwamen er goed af HET GEVONDEN LIJK GEÏDENTIFICEERD GIERSTRAAT 63 - TELEF. 18401 „Weldadigheid naar Vermogen" STAD Gisterenmiddag, rond vijf uur, op den zesden dag der behandeling, viel de hamerklop van den voorzitter, die vastlegde, dat, wat den Raad betreft, de Begrooting 1938 was goedgekeurd. Thans moeten Gedeputeerde Staten daaraan hun fiat nog geven. Er zijn in deze begrootingsdagen vele schoone redevoeringen gehouden en tal van mooie be loften gedaan. Als de helft er van uitkomt, kun nen wij met vertrouwen de naaste toekomst te gemoet zien. Geen belastingverhooging, zoo mogelijk spoe dig verlaging van lasten, verhooging van de aantrekkelijkheid van Haarlem als woonstad en Vooral veel pogingen om de werkgelegenheid in Haarlem te verruimen. Dat zijn zoo de voor naamste nummers van het werkprogram. Op een belangrijk punt heeft gisteren de wet houder voor Armenzorg nog gewezen: het tegen gaan van de afvloeiing van werkloozen naar Armenzorg en maatregelen om te voorkomen dat de armlastigen van andere gemeenten zich in Haarlem vestigen. Wat dit laatste betreft scheen hij veel te verwachten van de onlangs ingestelde staatscommissie, welke een reorga nisatie der steunregeling beoogt. Er zijn echter ook in vorige jaren vele mooie Woorden gesproken en daar bleef het dan bij. Laten wij 't beste er van hopen. In ieder geval is gebleken, dat er tusschen de partijen een Prachtige wil tot samenwerking is. Een ander belangrijk punt is de goede geest, de homogeni teit in het college van B. en W. De buitenstaan der kreeg wel eens den indruk, dat deze homo geniteit in hoofdzaak bestond in den grooten invloed van één man in het college, maar bij de behandeling van deze begrooting schijnt ook daaraan een einde te zijn gekomen. Zoo werden de opvattingen van den heer Reinalda op vele Punten tegengesproken. Wij denken hierbij b.v. aan het vraagstuk der annexatie, aan den be- treurenswaardigen lapsus in de Memroie van Ant woord betreffende de bestrijding van het Neo- Malthusianisme, aan het antwoord inzake de achterstelling van katholieken bij benoemingen ®n enkele andere punten. Met alle respect voor de capaciteiten van den heer Reinalda werd het tijd, dat aan zijn hegemonie in het homogene college van B. en W. een einde kwam. In een sneltreinvaartje heeft de Raad zich gisteren door de laatste hoofdstukken van de begrooting gewerkt. De heer van Liemt beantwoordde als wethou der voor Armenzorg de over dit onderwerp ver leden week Donderdag gemaakte opmerkingen. Het was opmerkelijk, dat deze heel wat tammer zijn geweest dan enkele jaren geleden het geval Was. Een bewijs, dat zich ook bij de uitkeerin- 'gen aan werkloozen en de verzorging van arm lastigen zekere normen hebben gevormd en dat, haar het oordeel van den Haarlemschen Raad, H. en W. doen wat redelijkerwijs van hen mag Worden verwacht. Hiertoe heeft ongetwijfeld het contact tus schen de wethouders van Armenzorg der zeven groote gemeenten in ons land, waarover de heer van Liemt met waardeering sprak, veel bijge dragen. Een motie van de communisten, om aan de Regeering verhooging van steunnormen en Werkverschaffingsloonen te vragen, had alleen hiaar reclame-waarde voor de communisten. In dit verband is het niet onaardig op te merken dat in tegenstelling met wat eenige jaren nog schering en inslag was, het spreken voor de pu blieke tribune in den Haarlemschen Raad tegen woordig door vrijwel alle partijen wordt nage laten. Alleen de communisten maken er zich aan schuldig en wij hebben zoo het gevoel, dat «en man als de heer Peper met zoo'n nuchteren kijk op de werkelijkheid, dit ook slechts met grooten tegenzin doet. Wij kunnen ons b.v. moei lijk voorstellen, dat hij met genoegen gisteren middag de critiek op de verpleging in het Groote °f St. Elisabethsgasthuis bedreef. Er zouden daar in de afgeloopen maand patiënten min der goed zijn behandeld. Namen en feiten noe men, eischte wethouder Reinalda. De heer Peper weigerde dat echter en werd daarvoor terecht en onder applaus van den Raad, lh het zonnetje gezet. Hij brabbeide nog wel Wat over moeilijkheden, welke zijn zegsman Zou kunnen krijgen, maar het deed de groote hoeveelheid boter, welke de heer Peper op zijn hoofd gestapeld had, slechts sneller smelten. Wij Zijn er intens zeker van, dat zulk een wei- big fiere houding niet strookt met het karak ter van den heer Peper. Maar wie of wat hem dan dwingt tot zulk een onfrissche reclame? Het interesseert ons niet; en wij rekenen het den heer Peper niet aan. Het indertijd met zooveel enthousiasme door den heer Klein Schiphorst aangesneden vraag stuk der tewerkstelling van jeugdige werk loozen wacht ook nog steeds op een oplossing. "He jongeren zijn langzamerhand oud gewor den" riep de heer Klein Schiphorst uit. „Maar e'k jaar komen er weer nieuwe bij" antwoord de de heer van Liemt. En hij klaagde er over, dat de oplossing zoo moeilijk is. Aan het einde van de begrootingszittingen kreeg de Middenstand nog eens een goede keurt. Het zal de verdienste van den heer van Kessel blijven, dat hij het rapport inzake de bedrijfstelling in Haarlem aan het stof der vergetelheid heeft ontrukt en dat gepoogd zal worden er de noodige consequenties uit te bekken. Besloten is, aan deskundigen in den Iznde te vragen, tot welke maatregelen het raPport aanleiding kan geven. Daarna zal met öe Kamer v. Koophandel, met de middenstands- °reanisaties e.a. over de practische toepassing ln Haarlem geconfereerd worden. Er werd, v°oral van socialistische zijde geconstateerd, öat de nieuwe toestand in het middenstands- bedrijf piet rooskleurig is. Nieuw is dat niet. Als echter de Middenstand moet worden gehol- peh door menschen, die, zooals de heer Wes- ferveld, dwepen met coöperaties, ziet het er treurig voor hem uit. De heer Reinalda .hield 2ich bij dit vraagstuk op de vlakte. „Hij zou zich hamens B. en W. niet over de coöperatieve ge dachte uitlaten." Waarlijk namens B. en W.? Of alleen, omdat hij als sociaal-democraat het onderwerp nog al doornig vond? Maar waarom doet hij het dan voorkomen, alsof hij het stand punt weergeeft van het geheele college? Het laatste voorstel, waarover nog eenig debat ontstond, was dat van den heer Schaafsma, om aan de groote gezinnen (met meer dan vier kin deren beneden 18 jaar) 10 pCt. reductie te geven op de tarieven van gas, electriciteit en water. Als sympathiebetuiging met de groote gezinnen had dit groote waarde en dat zal dan ook wel dc reden zijn geweest, waarom het overgroote deel der katholieke fractie er voor stemde. Wethou der van der Wall bestreed het, omdat de admi nistratieve rompslomp, welke er aan vastzit, te groot is. Natuurlijk is het ook de vraag of Ged. Staten een dergelijke greep in de inkomsten der gemeente zouden goedkeuren. Het voorstel- Schaafsma werd verworpen, maar de door werking van het idee is o. i. nog slechts een kwestie van tijd meer. Dhr. De Braai sprak aan 't slot de gebruike lijke woorden van dank aan het adres van de ambtenaren voor het aandeel, dat zij hebben gehad in de samenstelling van de Begrooting en tot den voorzitter voor zijn leiding. Dit laat ste was meer dan een beleefdheidsfrase. Het was de eerste maal, dat de Raad kennis maakte met de voorzitterscapaciteiten van den heer baron de Vos van Steenwijk, en deze eerste kennis making heeft een uitstekenden indruk gemaakt. Het genoegen bleek wederkeerig te zijn, zooals uit de woorden van dank, welke de burgemeester tot den heer de Braai en den Raad richtte, viel op te maken. Wijl uit Spanje al sinds lang geen gulle Bis schop en Zwarte Piet met boordevol met ge schenken geladen zakken arriveeren de be richten over den burgeroorlog, die er w'èl van daan komen, kan men moeilijk als een aan vaardbaar surrogaat beschouwen! hebben welmeenende menschen ook in Haarlem een verëeniging gesticht, die St. Nicolaas vervangt in vrijgevigheid aan geschenken tenminste voor de leden en hun kinderen. Maar uit de vereenigingskas verdwenen het vorig jaar suc- ce-rievelijk bedragen en het bleek, dat de pen ningmeester Sinterklaas voer zichzelf speelde met het geld van de vereeniging. De man vond het blijkbaar wat al te sober, dat het maar een maal in het jaar Sinterklaasdag is en fabri ceerde alzoo zelf er nog een paar bij. De kas zal ongetwijfeld bij elkaar gebracht zijn om de leden en ook de bestuursleden met geschenken te overladen, maar de gulheid van den penning meester jegens zichzelf, waar de vereenigings kas goed voor was, konden de andere bestuurs leden maar matig of eigenlijk heelemaal niet apprecieeren. De functionaris kwam derhalve voor den St. Nieolaas-in-bef-en-toga, die des Maandags gewoonlijk geschenken in den vorm van straffen uitdeelt, al worden die meestal door de begiftigden heelemaal niet op prijs ge steld. De politierechter hield overigens zijn ca deau voor den penningmeester, die totaal 230 verduisterde, nog in petto. Als de man drie jaar goed oppast, behoeft hij de hem toegedachte 6 weken gevangenisstraf niet te ondergaan. Een jonge winkelierster te Haarlem kreeg nogal eens een jongeman op bezoek, die boven den w*inkel in pension woonde. Winkeliersters zijn uit professie altijd vriendelijk, bovendien was de jongedame in kwestie zeer lieftallig en is het voor een jongeman ook geen pretje om in zijn pensionkamer te zitten. Heel begrijpelijk dus, dat hij het gezelliger vond om de winke lierster gezelschap te houden. Hij toonde zich galant en hulpvaardig waar het te pas kwam, maar ook langvingerig waar dit niet te pas kwam. Merkwaardig genoeg bleef hij van de onge twijfeld aanlokkelijke voorwerpen in den winkel af, maar een gouden, tijdelijk ongebruikt dames horloge, dat zoolang op den schoorsteen binnens kamers lag, verdween in zijn zak. Terwijl zijn gastvrouw zich even omkeerde met haar rug naar hem toe, nam hij de kans waar en kaapte het. Hij had inmiddels gastvrijheid gezocht in Parijs (Die is daar beter af dan wij hier, vond de Officier van Justitie) maar de rechterlijke machinerie kan ook zonder zijn aanwezigheid wel werken. Zoodra hij weer in Haarlem terug is, kan hij een maand gevangenisstraf gaan uit zitten. De zitting zou niet volledig zijn geweest als er geen warenhuisdievegge in het verdachten bankje moest zitten. Dat zitten is niet prettig, want het bankje is slechts gewoon hard hout maar zitten in de cel is nog minder zacht en het scheen voor de jonge dienstbode toch wel op een paar weken „zitten" te zullen aankomen. Zij had. in een warenhuis een toiletzakje weg genomen zonder te betalen. Dat betalen was haar heelemaal door het hoofd heengegaan, vertelde ze. „Maar ze heeft niet vergeten het zakje goed in haar taschje weg te stoppen," merkte de controleur, die het meisje had ge snapt, sarcastisch op. En ook de rechter vond dat „vergeten" nu wel een erg gemakkelijk ex cuus. 15 boete vroeg de Officier, 5 boete legde de rechter op. Als het meisje niet „ver geten" had, den kostenden prijs a 10 ct. voor het zakje te voldoen, was haar die vergeetachtig heid nu niet zoo duur te staan gekomen! Een politieagent deed wat zijn taak vlas en lette op het verkeer. Hij constateerde dat een wielrijder zijn hand niet uitstak op verschillen de kruispunten en hield hem dus aan. Hij werd toen door den wielrijder uitgescholden, die op zijn beurt natuurlijk nog een proces-verbaal erbij kreeg. Voor den rechter vertelde de wiel rijder, een Haarlemsche koopman, dat hij in overspannen toestand verkeerde door bepaalde omstandigheden en niet meer wist wat hij zei. Dat kan voorkomen, antwoordde de rechter, maar bied dan je excuse aan. Zoo gezegd, zoo gedaan. De man verontschul digde zich tegenover den agent. Beiden schud den elkaar de hand en de rechter maakte het schappelijk door slechts 7.50 boete op te leg gen! Gd liefhebben is geen kwestie j van woorden, maar van daden. 16 RIJKSSTRAATWEG 16 - TEL. 16726 Spreekuren iederen morgen van 9-12 uur Avondspreekuren Dinsdag en Donderdag van 7—9 uur Spreekuren Gr. Houtsfr. 99 - Tel. 13728 iederen middag van 1.30—4 uur Avondspreekuren Maandag, Woensdag en Vrijdagv 7-9u. Men weet, dat de Keuringsdienst van Waren te Haarlem indertijd opgeheven dreigde te v/orden, maar dat door een overheveling van de kosten het bestaan toch verzekerd bleef. De heer van Tetering deelde nu gisteren in den gemeenteraad mede, dat zijn aanslag in de kosten 20 pet. hooger is dan een jaar te voren. Men heeft den handel dus weer extra getroffen, inplaats van verhaal te zoeken bij den consu ment, voor wien het instituut het meest belang heeft. Waar is het einde? vroeg de heer van Tete ring. En van de zijde van het college waschte men zijn handen in onschuld, omdat het Rijk deze 20 pet. op zijn geweten bleek te hebben. Het moest dan ook bij „afkeuren" blijven.... WAARBORGEN U: In prijzen van; 4.85 4.45 3.75 3.2.45 met ritssluiting 4.35 3.50 VA K KL EEDINGMAGA Z IJ N I Voor den Haarlemschen kantonrechter had zich gisteren te verantwoorden een 53- jarige Zandvoorter, die op den 22en Januari in de gemeente Zandvoort met een intee- kenlijst voor het comité „Hulp aan Spanje" had gecollecteerd, welke inzameling niet krachtens wettelijke bepalingen geoorloofd De man belde huis aan huis aan, doch bood, volgens zijn verklaring, alleen brochures aan. Op de adressen, die hem waren opgegeven vroeg hij tevens of men wilde inteekenen op een lijst. Hij kreeg die adressen van commissie leden, o.a. van een 37-jarigen metaalbewerker, die 5 jaar in Bentveld gewoond had en wist welke menschen het comité sympathiek gezind waren. Volgens den ambtenaar was hier uitsluitend sprake van een juridische kwestie. Kan hier van een collecte worden gesproken, ja of neen? Alleen het feit, dat een adressenlijst, waarop nummers en geen namen voorkomen, kan wor den overgelegd is nog geen bewijs. Dan zou iedereen lukraak een lijst met nummers kun nen maken en vrijuitgaan. In verband met het feit, dat de collectant in dit geval geen eigen voordeel bèoogde, vroeg hij een lage boete, n.l. f2 of 1 dag hechtenis. De verdediger, mr. Barmes, pleitte op juri dische gronden vrijspraak. De kantonrechter veroordeelde den man tot een boete van f3. Een onzer lezers deelt ons het volgende mede ter waarschuwing voor anderen. „Mijn vader, die 82 jaar oud is en van een klein pensioentje leeft, kreeg Donderdag j.l. be zoek van twee als heer gekleede personen, die, door afwezigheid van mijn zuster, die voor den ouden man zorgt, met dezen in contact kwamen. Zij wisten den grijsaard te bewegen vier kisten sigaren (zeer slechte) a f 6.per kist te kcopen. En dat, terwijl mijn vader niet mag rooken. Aanvankelijk wilden zij acht kisten bij hem laten staan voor f 48.Minder dan vier kon volgens hen in geen geval. Mijn vader accep teerde dit, haalde een bankbiljet van f 25.te voorschijn en kreeg f 1.terug. De verkoopers kwamen op zijn kamertje, liepen over den zol der, enz. Eenige uren daarna kwam mijn zuster terug en tot haar grooten schrik vernam zij bij stuk jes en brokjes de geheele geschiedenis. Zij ging naar de politie, doch daar deelde men haar mede, dat aan het geval niets te doen was, daar de banderolles in orde waren. Na onderzoek ben ik tot de conclusie gekomen, dat meer personen er op deze manier tusschen zijn genomen, speciaal gepensionneerden. De heeren trachtten bijvoorbeeld een gepension neerden kennis hun artikel te verkoopen, maar door de onverwachte thuiskomst van een der huisgenooten ging het niet door." Alle modellen 1938 voorradig „Official Dealer voor Haarlem, Overveen, Bloemendaal, Sant poort en Velsen" SHOWROOM EN WERKPLAATSEN PLEIN 21 - HAARLEM - TEL. 11198-10338 Eenige dagen geleden is op den Rijksstraat weg te Haarlem-Noord de 17-jarige wielrijdster M. van den B. op het oogenblik, dat zij zonder teeken te geven naar links een zijstraat wilde inrijden, door een bestelauto aangereden. Zij liep een schedelbasisfractuur, een zware her senschudding en een sleutelbeenbreuk op. Zon der tot bewustzijn te zijn teruggekeerd is het. slachtoffer in den afgeloopen nacht in de Maria-Stichting overleden. Woensdag 9 Maart Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I. Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.40 Diversen, 10.40 Parijs Radio, 12.05 Radio PTT Nord, 12.20 Keulen, 1.20 Brussel Ned., 1.35 Keulen, 2.20 Danmarks Radio, 3.50 Keulen, 5.20 Brussel Pr., 6.20 Diversen, 7.20 Keulen, 8.20 Brussel Pr., 10.20 Brussel Ned„ 10.30 Keulen, 11.20 Diversen. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 1.15 Droitwich, 2.20 Lon den Reg., 3.05 Pauze, 3.10 Droitwich, 6.40 Lon den Reg., 7.20 Droitwich, 11.05 Londen Reg., 11.20 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Bekende ouvertures: 1. Ouverture Egmont, 2. idem Leicnte Cava lerie, 3. idem Martha. Tusschenspelvan orgel door Reg. Dixon. 4. Through Southern Climes, 5. Dixon Reuquest Medley. Vervolg ouvertures. 6. Ouverture Si j'étais roi, 7. idem Wilhelm Tell, 8. idem Bagatelle. 8.0012.00 Diversen. Geboren: L. W. de RuigAvis, d.H. M. B. OeneJansen, z. A. M. Sievalvan Baak, z. M. J. A. WenninkHoogenbosch, d. Overleden: M. PoelMerkelbach, 76 jaar, Anna van Burenlaan H. J. Horeman, 16 maanden, Hasebroekstr. J. Bouman, 78 jaar, Hazepaterslaan C. H. v. d. Elsenv. Rooijen, 85 jaar, Schagchelstr. A. Kwaakv. Oest, 67 jaar, Kamperlaan M. C. v. d. Bosch, 17 jaar, Nachtegaalstr. A. J. Pik—Weiland, 53 jaar, Van Zeggelenstr. H. Oord, 37 jaar, Wilgenstr. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben geantwoord op de vragen van het Staten lid S. de Miranda inzake aankoop van 152 hec taren van het landgoed Tusschenwijk, Velsen, eigendom van wijlen jhr. J. W. G. Etoreel van Hbgelanden, door de N.V. Kon. Ned. Hoog ovensstaalfabrieken, in samenwerking met de papierfabrieken van de firma van Gelder en Zonen te Velsen. Gedep. Staten deelen mede, dat het land goed oorspronkelijk aan de provincie te koop is aangeboden, doch dat het niet tot onder handelingen over een aankoop is gekbmen, om dat de vraagprijs naar het oordeel van Gedep. Staten geen grondslag voor die onderhandelin gen bood. Gedep. Staten hebben het resteerend deel, 40 hectaren, voor het P.W.N. aangekocht. Voor wat de rest betreft zijn Gedep. Staten van mee ning, dat zij zich van verdere stappen moeten onthouden, Omdat blijkt, dat het particulier initiatief zich gaat interesseeren voor het be houd van de terreinen als natuurreservaat. Op de vraag of Gedep. Staten bereid zijn mei spoed het tot stand komen van het Streekplan voor dit gebied te bevorderen, opdat met in achtneming van industriceele belangen het be doelde duingebied voor de natuurlijke bestem mingen behouden blijft, antwoordde Gedep. Staten, dat een streekplan voor den Noorder IJ-mond reeds sedert 1935 in werking is. (Ongecorrigeerd.) (Gedeeltelijk gecorrigeerd) PARIJS, 8 Maart (Havas). De kabinetsraad, die vanmorgen om tien uur is begonnen, is om 1 3.1 0 uur ge ëindigd. De regeering heeft besloten Donderdag a.s. de Kamer te ver zoeken om volmachten voor het toe passen van een program van actie, ge richt op herstel der financiën en sociale kalmeering. In den tusschen- tijd zullen met de verschillende fractieleiders besprekingen worden gevoerd. Drie keer dezelfde hoofdletter R heeft thans een magische aantrekkingskracht op de katho lieken, die hun vacantiereis gaan vaststellen. De genoegens en het vele leerzame, die opge sloten liggen in het R.R.R. hadden dan ook velen gelokt naar den propaganda-avond door de afd. Haarlem van de Reisvereeniging voor Katholieken gisterenavond in „De Leeuwerik" belegd. De drie R's herinneren ons aan een anecdote van een Franschen edelman, die op reis was door Italië en veel van heerlijken wijn hield. Hij zond zijn knecht, een echten fijn proever, alvast vooruit om de plaatsen op te zoeken, waar goede wijn te vinden was. En waar de knecht kwam, daar schreef hij als waarschuwing voor zijn heer het woordje „Est" (hier is het) op de deur. Bij een volgende herberg vond hij echter nog lekkerder wijn en dus schreef hij: „Est, est!" en tenslotte dronk hfj ergens zoo'n heerlijken wijn dat hij drie keer hetzelfde woordje „Est" herhaalde. Al willen we de leden van de R. K. Reisver eeniging natuurlijk niet voor drinkebroers ver slijten, niettemin heeft het „Est, est, est" sym bolische gelijkenis met „R.R.R.", de Roomsche reisreunie, die ook voor reizende katholieken het neus ja van den zalm kan beteekenen. De heer K. F. M. Kunen van de N.V. Rotter- damsche Lloyd heeft al de heerlijkheden van de R.R.R. van dit jaar: naar de Fransche ha venstad Cherbourg, naar de Mont St. Michel, het door monniken gebouwde klooster op een rots bij de Fransche kust, en naar Torquay, de Zuid-Engelsche havenstad met haar prachtig klimaat en interessante omgeving, in een vlot tende speech verteld en in lichtbeelden laten zien. Het schip, waarmede de reis wordt ge maakt, de Sibajak, is genaamd naar een vul- caan op Sumatra, kan 450 passagiers bevatten, was het honderdste schip, dat de Rotterdam- sche Lloyd liet bouwen en het eerste dat een vast altaar voor de meereizende missionarissen aan boord kreeg. Uit de uitvoerige beschrijving van Cherbourg, de Mont St. Michel en Torquay bleek wel, dat den deelnemers aan de R.R.R. heel wat belang wekkends te wachten staat. Bovendien noemde de heer Kunen de R.R.R. en katholieke mani festatie die de deelnemers in de gelegenhid stelt, de Nederlandsche gedachte uit te dragen naar het buitenland. Na de pauze werd de bekende film vertoond, die de toeschouwers doet medeleven met een ris op de „Baloeran" van Rotterdam naar Port Said, een boeiende film, die we bü een vroegere vertooning in Haarlem al eens besproken heb ben. De heer Beyk, de voorzitter van de afdeeling, heeft een kort woord eerst ter inleiding en na afloop als dank aan den heer Kunen gesproken en herinnerd aan de excursie naar het Gem. Slachthuis en de lezing over Canada, Dinsdag avond 15 Maart. Ook kon hij reeds 'n excursie naar de „Sibajak" te Rotterdam toezeggen. Bij de debatten over de defensie in het Brit sche Lagerhuis diende de afgevaardigde der Labourpartij, Lees Smith, namens zijn fractie een amendement in, waarbij o. m. wordt ver klaard, dat de veiligheid van Groot-Brittannië slechts verkregen kan worden door collectieve veiligheid onder den Volkenbond en dat het Lagerhuis bereid is de wapens, noodig voor de ten uitvoer legging van een dergelijke politiek, te verschaffen, doch er tegen is onmetelijke bewapening voor een verdere, gevaarlijke, on gezonde politiek te verschaffen, welke de re geering voert met voorbijzien van haar verkie zingsbeloften. Lees Smith zeide, dat indien de regeeiing den Volkenbond zou tarten, zij niet een eensgezinde natie zou verzekeren om den oorlog slechts te voeren voor de belangen van het Britsche Rijk Lees Smith voegde hier aan toe: het resul taat van zes jaren nationale regeering is, dat wij ons thans geplaatst zien tegenover de hoog ste wapeningsuitgaven, welke wij ooit in vre destijd hebben gekend en dat wij niettemin dichterbij een Europeeschen oorlog zijn dan ooit voor de nationale regeering tot stand kwam. labour veroordeelde ook de enorme winsten der particuliere wapenfabrieken. Het amendement van Labour werd ver worpen met 351 tegen 134 stemmen. Namens de regeering sloot Inskip de debat ten. Hij besprak de taak van het leger en de luchtmacht en zeide o. m.: het leger moet be schikbaar zijn zoowel voor de verdediging van het Britsche grondgebied als voor de verdedi ging van de belangen overzee, met inbegrip van de verplichtingen, welke de regeering heeft aan gegaan. De luchtmacht zal geleidelijk wordeu yitge- breid, zoowel door vergrooting van het aantal eskaders als door de samenstelling der afzon derlijke eskaders. De meeste eskaders zijn thans volledig uit gerust. In Maart 1939 zullen wij de beschikking heb ben over 1750 toestellen, welke uiterst modern zullen zijn. De door den minister-president ingedien de motie, waarbij de verdedigingspolitiek der regeering wordt goedgekeurd, werd aangenomen met 347 tegen 133 stemmen. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechts kundig bureau, 8 uur; Best. Spoorwegpersoneel, 8 uur; Ledenvergadering Onderl. Belang, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Concert H.O.V., kwart over 8. Stadsschouwburg: A.B.C.-cabaret: Dokter A.B.C., kwart over 8 uur. Gebouw Kamer van Koophandel: Kamer van Koophandel en Fabrieken, 8 uur. St. Vincentiusgebouw: Jaarvergadering St. Vincentiusvereeniging, half 9. Frans Hals-museum: Tentoonstelling werken van Nieuwenkamp, 105 uur. Teyler-museum: Oranje-tentoonstelling, 114 uur. Kunstzaal Reeker: Tentoonstellingen, 105 uur. Rembrandt-theater: „Serenade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac 11—5 uur; .Puber teit", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De weg terug", 2.30. 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Comité Winterhulp, 8 uur; Esperanto, 8 uur; Proza, 8 uur; Gec. Best, Kleermakers, 8 uur; Best. Bakkers, half 7; Best. D.H.V.B., half 8; R.K. Kellners, half 1. Restaurant De Kroon: Alliance franqaise, half 9. Frans Halsmuseum. Expositie 105 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Kunstzaal Reeker; Expositie 105 uur. Toonzaal Boskamp Overveen: Tentoonstelling van Leka-voorwerpen. Rembrandttheater: „Serenade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 11—5 uur; „Puberteit", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De weg terug", 2.30, 7 en 9.15 uur. Tengevolge van den mist is Maandagavond een personenauto op den Nieuwen Leeuwarder- weg te Amsterdam, nabij de Slachtersbrug in het water gereden. De bestuurder van dezen auto, een inwoner van Groot-Schermer, had, ondanks het verbod om wagens op een voorrangsweg te parkeeren, zijn auto langs den kant gezet, teneinde de voorruit, welke beslagen was, te reinigen. Door den zwaren mist werd hij niet opgemerkt door een achter hem aankomenden auto, bestuurd door een inwoner van Bloemendaal, die met groote vaart tegen den stilstaanden auto, waar van de remmen niet vaststonden, botste, met het gevolg, dat de wagen vooruit schoof en in de sloot geraakte. De bestuurder kon, door tijdig ter zijde te springen, aan het gevaar ontkomen, doch een inzittende vrouw geraakte mede te water. Zü kon evenwel spoedig uit haar benarde positie worden bevrijd en had geen noemenswaardig letsel bekomen. De bestuurder van den oprij- denden auto bekwam eenige verwondingen aan het hoofd en de beenen en is door den G.D. naar het Binnen-gasthuis te Amsterdam ver voerd, vanwaar hij, na verbonden te zijn, we der naar huis kon keeren. De auto was evenwel dermate gehavend, dat deze moest worden weggesleept. Den anderen wagen, welke nog in het water lag, heeft de politie in beslag genomen. Het lijk van een man, dat Maandag te Voor hout uit de Leidsche trekvaart is opgehaald, is gebleken te zijn J. Veilbrief, oud 69 jaar, die sedert eenige wéken te Leiden werd ver mist. Het onderzoek wordt voortgezet. Voor 4.per kamer be hangen wij en leveren het papier en rand. Voor kamers van 10 rollen. Uitgebreide sorteering. Sophiastraat 2d Wij helpen Christen en Israëliet, Protestant of Roomsch, verschil maakt dat niet. Maar wil zonder onderscheid dan ook denken, Om aan onze kas naar vermogen te schenken. Postgiro 212793 Tel. 12255 Donderdag 10 Maart as. houdt de R. K. Volks bond zijn maandelijksche ledenvergadering, des avonds om acht uur. Enkele zeer actueele onder werpen komen aan de orde. Het Comité „Winterhulp" houdt Woensdag 9 Maart des avonds om acht uur in het gebouw St. Bavo zijn jaarvergadering. De afdeeling Haarlem van den R. K. Grafi- schen Bond belegt op Donderdag 10 Maart een buitengewone ledenvergadering, waarop het con cept collectief Arbeidscontract behandeld wordt. De Rijksgebouwendienst heeft aan den aan nemer J. van Scheppingen te Hoofddorp na cn- derhandsche aanbesteding als op een na den laagsten inschrijver opgedragen het bouwen van 9 telefoongebouwen in de plaatsen Julianadorp, Wieringerwaard, Winkel, Sint-Maartensbrug, Schagerbrug, Callandsoog, Dirkshorn, Barsinger- horn en 't Zand, alle gelegen in Noordholland. Onder den titel „Een sprookje" schreven wij in het Zondagcchtendblad een en ander over een charitatief gebruik: het verschaffen van een gratis middagmaal aan een kraamvrouwtje door middel van de St. Elisabeth Vereeniging. Wy meenden, dat voor het geheele gezin gezorgd zou worden, maar nu blijkt, dat ieder, die den vader van het behoeftige gezin 10 dagen eten wil la ten halen voor het kraamvrouwteje, zich op kan geven aan de gemelde adressen. De Ned. R. K. Bond van hotel-, café- en res taurantgeëmployeerden St. Antonius, afd. Haar lem, houdt a.s. Woensdagnacht om half een een. ledenvergadering in gebouw St. Bavo. Ook onge organiseerde R. K. Vakgenooten worden tot deze vergadering uitgenoodigd. Inlichtingen secreta riaat Caninefatenstraat 68, Haarlem-Noord. Vrijdagavond a.s. zal in den Stadsschouwburg een Kamermuziekavond van Toonkunst gegeven worden. Het beroemde Calvet Strijkkwartet zal het volgende programma uitvoeren: Strijkkwar tet g moll Op. 10 van Cl. Debussy; Idem g dur K. V. No. 387 van W. A Mozart; Idem f dur van M. Ravel. Ook voor niet-leden zal deze Kamermuziek avond toegankelijk zyn. Naar aanleiding van het verzoek door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken alhier aan de directie der Ned. Spoorwegen gedaan om den laatsten trein van Parijs naar Amsterdam te Haarlem te doen stoppen, heeft het Bureau der Kamer bericht ontvangen dat met ingang van 15 Mei a.s. by wijze van proef genoemde trein te Haarlem zal stoppen. Het aantal genomen baden in de maand Fe bruari in de badhuizen van het „Witte Kruis" was: Badhuis Koudenhorn 1448; idem Leidsche- plein 2855; idem Schotersingel 4002; idem Hof- dykplein 3641; idem Van Egmondstraat 4677. Door „Kindervoeding" werden in de week van 28 Februari—5 Maart 1938 verstrekt 6522 por ties warm eten, n.l. in lokaal: Eemstraat 1233, Overtonstraat 1462, Zoetestraat 1328, Kamper straat 855, Byzantiumstraat 734, Buitengew. Onderw. 712, Voorm. Spaarndam 198.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5